Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

miruska15
27. apr 2010

no a zase sa smeje te s druhych ak vam tak zaleži na gramatike mne je to jedno v živote su doležitejšie veci.Tak sa tu majte a vela štastia v živote prajem.Takato tema nieje pre mna.Hroska mali by si poopravovat každy prispevok.

hroska
27. apr 2010

Miruska, pisali sme naraz, ta Tvoja posledna veta stoji za vsetky, ktore si tu napisala. 😨 😨 Presne o to ide, aby bol vysledok - stastny a vyrovnany clovek. 😵 😵 😵 😵 😵

hroska
27. apr 2010

Miruska, dakujeme za navstevu, tiez zelame vsetko dobre 😵 😵 😵 😵 😵 a dakujeme aj za kritiku, aj negativna reklama je reklama. 😵 😵 😵 😵 😵

kubaka
27. apr 2010

miruska - nemáš ponětí, co je klinická deprese. Je to něco jiného, než smutek, splín, blbé období. Deprese je nemoc a ta se léčí léky. Z blbé náldy se člověk dostane sám. Tohle zažil každý z ná několikrát v životě a jde to samo. Pokud nechápeš rozdíl, tak nás tu prosím tě nepoučuj.
PSychiatrické choroby jsou stejné choroby jako leukémie, roztroušená skleroza, zánět slepého střeva, hemeroidy a léčí je lékaři adekvátními léky. Slepé střevo taky nevyléčiš silou osobnost, pozitivním myšleními. To s tím nijak nesouvisí. Deprese postihuje právě především lidi inteligentní, schopné, tvůrčí, duševně pracující - protože duševním vypětí a stresem se vyčerpává hormon serotonin (hormon dobré nálady) v hlavě a jeho nedostatek v mozku způsobuje Deprese. Je to narušený chemický proces. KDyž hormon chybí tak moc, že si ho tělo nedokáže už samo vyrábět v dostatečné zásobě, tuhle disfunkci mu musí pomoci zvládnout jedině léky - nic jiného už nezabírá. Protože v takových stavech už jde o život a člověk je úplně vyřený ze života neschopný ani myslet, natoč konat, vnímat, uvařit, nakoupit, vstát z postele.
Takže pro ty, co na andělích psaly, že si jen otupujeme emoce AD - to je velká pitomost a svědčí to o tom, že neznáte mechanismy, jakými léky působí. Ony totiž AD jen vyrovnávají tu hladinu hormonu a chemických systémů, které chybí a jsou nabořené. Toť vše.
Snad jste to alespo'n trošku pochopily?????

andy.a
27. apr 2010

prosím,aby ste písali len k téme a silné osobnosti -teda tie,ktoré sa za také považujú-nech sem neprispievajú 😉

a vyprosím si,aby sa tu niekto absolútne nekompetentný vyjadroval,že "depresiu môže dostať len slabá osobnosť...silná ju totiž prekoná-ak ju vôbec dostane-svojou pevnou vôľou,vierou atď..." necitovala som príspevok úplne presne,len približne 😕 😕 😕

a prosím o definíciu "silnej" a "slabej" osobnosti 😝 😝 😝

všetko,ako prebiehajú metabolické a chemické procesy v mozgu pri depresii,v skratke a úplne perfektne a zrozumiteľne napísala Kubaka 😕 😉

a jeden príklad,ktorý sme tu tiež spomínali-všetky poznáme úžasného herca-Miloša Kopeckého...liečil sa na bipolárnu afektívnu poruchu,teda mal obdobia striedanie depresie a mánie,liečil sa liekmi-AD,lithium,atď....elektrošokovou terapiou,infúzkami Seropramu atď.... Pán Herec,osobnosť/určite silná,aj keď definíciu stále nepoznám...../,keď mal ťažkú depresívnu fázu,ráno šiel na ECTH-ambulantne!!! a potom šiel natáčať komédiu alebo skúšať do divadla 😕 😕 😕
liečil sa aj na onkologické ochorenie-mal karcinóm hrubého čreva -a známy je jeho výrok,že choroba duše je mnohokrát horšia ako onkologická choroba 😕 😕 😕

a ešte odpoveď pre Oázupokoja-Coaxil je tých slabších AD,dáva sa na úzkostné stavy,ľahšie depresie,psychosmatické problémy atď...pokiaľ si doteraz nebrala psychofarmaká,tak je to OK,Coaxil je dobrý 😉
užívanie-3x1 tabl.,možno postupne podľa reakcie a účinnosti zvýšiť na 3x2 tabletky....dávka sa môže postupne titrovať,začína sa len raz denne večer alebo 1-0-1 a potom podľa stavu sa upravuje 😉

Kubaka,depresie postihujú aj simplexnejších ľudí,len tí menej často vyhľadajú odbornú pomoc....nebudem bližšie rozpisovať 😉 🙂

kubaka
27. apr 2010

Andy: No, to jsem nevěděla jak elegantně napsat, nejsem doktor, ale pro ty, co nemají po ruce slovník cizích slov úřekládám: simplexní = jednoduchý, prostý. Titrovat= zvyšovat 😉 😉 😎 😀

filipal
27. apr 2010

Kubaka 😀 mame to aj s prekladom! 😀 😀 😀

kamilka.c
27. apr 2010

dostala som baby sok ??? 😀 😀 to co sa tu stalo deje panebozeeeee 😀 😀 😀

susanne21
27. apr 2010

Kubaka, Andy.a ďakujem za odpovede.
Kubaka - prečo to potrebujem odlíšiť? to je na dlhšie. ☹
Čo si myslíte o tom, že ľudia, ktorí prežili traumu, môžu byť skôr náchylnejší na to, že sa im v noci snívajú sny, ktoré sa v realite zakrátko stanú. Že sú u nich otvorené nejaké čakry a dokážu vnímavejšie a citlivejšie vnímať niektoré veci. Ja osobne poznám niekoľko takých ľudí v mojom okolí. A vôbec neviem, čo si mám o tom myslieť. 😲

kubaka
27. apr 2010

susanne - traumata z nějaké události nic takové nezpůsobí, žádné čakry nejsou a nikdo nevidí do budoucnosti.
To, že se lidem v nějakém duševním rozpoložení zdají všelijaké sny je logické. To by uměl vysvětlit psycholog, co se v člověku odehrává po nějakém šoku.
S těmi splněnými sny: jsou lidé citliví, kteří mají více vyvinutou intuici a spolu s odhadem, zkušeností, vnímavostí, schopní kombinovat události a dělat z nich závěry a předvídavostí prostě mohou něco odhadnout. Navíc naše podvědomí ve snách klade otázky, které si za bdělého stavu normálnlě nepoložíme. Pokud se nám něco honí v hlavě, v noci se na to naše podvědomí podívá jiným způsobem.

Nemá to ale nic společného s viděním budoucnosti, pač budoucnost není nalajnovaná. Ta se děje až na základě toho, co je právě teď. To už je ale filozofie. A ždycky se dají věci prozkoumat a najít logické vysvětlení.
Ale zůstaňme u traumatu a deprese, bavíme se tu vědecky a serizoně, do duševních poruch ezoteriku nezanášíme. Věda s vírou se nemá míchat dohromady. Musí zůstat oddělené..

molnarovak
28. apr 2010

susanne, kubaka to opísala veľmi presne. Ja sama som dosť vnímavá a zvyknem mávať sny, ktoré sa mi neskôr splnia, ale nie je za tým nič ezoterické, je to len zvýšená vnímavosť a citlivosť. Zažila som zopár traumatických zážitkov v živote, po ktorých som bola nejaký čas precitlivelá, to všetko spolu súvisí.
Nejaký čas som sa liečila aj na depresiu, ale keďže dlhodobo užívam kortikoidy, tak depresie nie sú nič výnimočné. Patria medzi možný vedľajší účinok liekov a prejavujú sa hlavne pri dlhodobom užívaní. Nemyslím si, že keďže som prepadla depresiám, som slabšia osobnosť. Práve naopak, to že som dokázala prekonať ostych a šla som sa ambulantne liečiť dokazuje, že som bola odhodlaná s depresiou bojovať.
Predtým som nejaký čas navštevovala aj rôznych "liečiteľov", ktorí sa zaoberali mojimi čakrami a inými ezoterickými nezmyslami, ale potom mi bolo ešte horšie. Úplne ma zblbli, prestávala som vnímať reálnu skutočnosť, aj depresie sa mi zhoršili. Najlepšie a najúčinnejšie bolo navštíviť psychiatričku, ktorá mi dala lieky a zároveň aj psychológa, ktorý ma naučil, ako depresiu zvládnuť.

culinka
30. apr 2010

Ahojky kocky,tak sa zase ozyvam uz skoro po roku co uzivam cipralex 1O mg kazdy den.Bolo to celkom ok,ale v poslednej dobe som strasne spava,zase sa mi nic nechce,chodim ako v sne.Vecer ked decka spai je to uz lepsie,asi sa mi zdvihne tlak,a co je najvacsia sranda,najhorsie mi je ked vonku prazi slnko a paradoxne ked prsi je to lepsie.Neviete niekto co sa deje?ci treba zase vymenit lieky,alebo ja uz neviem co.Uzivam k tomu este neurol 0,5 mg podla potreby davam si tak pol tabletky za den,maximalne celu,a uz sa bojim ci nahodou nie som na nich zavisla.niekedy mam pocit ze toto je zacarovany kruh z ktoreho sa neda dostat.Poradte prosim,dakujem. ☹

sasilinka
1. máj 2010

culinka:
jak dlouho bereš Neurol? Já jsem závislost dostala za 4 měsíce a byl to opravdu začarovaný kruh. Bylo mi bez něj hůř, jak jsem ho vzala, ulevilo ser a pořád dokola. Musela jsem ho vysadit, ale vůbec to nebylo snadné. Snižovala jsem 3 měsíce, absťáky hodně nepříjemné, přetrvávaly ještě 2 měsíce po vysazení, ale potom to začalo být stále lepší. Tyto BZD jsou skutečně schopné po delší době vyvolávat depresi. Hodně jsem si jeho užíváním uškodila. Zbav se ho, bude Ti časem líp.
Měla jsem ty stejné příznaky jako Ty - spavost, nečinnost a pocit jako ve snu.

culinka
1. máj 2010

ahojky sasilinka,no beriem ho u skoro rok,ale ozaj v min.davke priblizne 0,25 mg kazdy den,ty si brala kolko za den?

kubaka
1. máj 2010

culinko - to je ale divná kombinace - pokud ti zabraly AD Cipralex, není důvod brát is ještě neurol. Měla by sis tedy vystačit jen s Cipralexem. Kdo ti naordinoval brát pořád Neurol? Ten se nebere trvale -a už vůbec ne rok každý den i když v malých dávkách. Ta závislost se dostaví, jak píše sasilinka. Proč jsi ho brala, když ti s Cipralexem bylo OK? Konzultovala jsi to s lékařem? AD nejsou návykové v té podobě, jaké popisušje. Všechny tlumidla a léky proti úzkosti ale jsou a nejsou dělané na dlouhodobé užívání.
Máš nejspíš opravdu závislost a absˇˇtáky - takže se spíš poraď se svým psychiatrem, co teď s tím - hlavně jestli ví, že jsi celou dobu brala ještě neurol.
Mě můj psychiatr jasně řekl, že mi k AD už žádné anxiolitika dávat nebude, protože pokud AD správně zaberou, nebudu je potřebovat. A už jsem si nikdy Lexaurin brát nemusela. Když bylo po letech potřeba, zvýšila jsem dávku nebo přešla na jiný druh. Ale úzkosti a paniky se už nikdy nedostavily v takové míře, abych musela brát tyhle jednorázové utlumovadla.

sasilinka
1. máj 2010

Culinka,
i po 0,25_0,5 závislost může vzniknout. Já brala 1 mg. denně, potom jen 0,5 a stejně závslost vznikla. Poraď se s psychiatrem a postupně se ho zbav.

maii
1. máj 2010

Ahoj vsem,

obcas sem chodim tajne spehovat, bo se me toto tema taky tyka(lo?)... jenom reaguju na to, co psala Culinka - ja mela tu samou kombinaci (Cipralex+Neurol "pro pripad", tj. dlouhodobe a pravidelne urcite ne!!!) a nebyla jsem rozhodne jedina. Ja jsem uprimne mela neurol asi 3x, pak jsem stejne menila medikaci - a jak pise Kubaka, nebyl duvod (tuktuktuk).
Ale rozhodne bych zasla za doktorem - pokud se ti ted nedeje v zivote neco jednorazove stresujiciho (napr. zkouskove, ehm ehm...), nemelo by se stavat, ze bys mela mit takove pocity po pul roce uzivani.
Nevim, cos uzivala predtim, ale zkusila bych se zeptat na upraveni medikace. Ja vim, je to vopruz, ale drz se 🙂 jak se najde spravna "berlicka", ulevi se ti!

filipal
2. máj 2010

Culinko, co sa tyka liekov, iste ti poradi Andy, ale aj moj nazor je taky, ze od Neurolu by si si mala odvyknut...
beries ho prilis dlho, asi mas AD neucinne....mozno slaba davka...

ja som ti chcela napisat k tomu pocasiu. aj ja, presne ako ty, lepsie znasam tkz.."horsie pocasie" - zimne a jesenne obdobie, ked prsi a pod. a v slnecnom pocasi sa citim stiesnene... ano, vacsinou sa uvadza, ze ludia maju sklon k depresiam v depresivnom pocasi, u mna je to naopak....takze aj take pripady su! 😝 😅

culinka
2. máj 2010

baby dakujem za odpovede,moja dr.vravela,ze neurol je v poho aj dve tabletky denne,ze sa nic nestane,teda,ze sa na ne nemozem naucit,ale ako vidim tak asi mozem.viete mne bolo a je blbo ci s neurolom alebo bez neho,s cipralexom som bola ok tak 3 mesiace z celej doby co ho uzivam,takze ani to asi nebude to prave AD pre mna.Uzivala som uz Magrilan,Fevarin ,Venlafaxin teraz spominany Cipralex.Ja uz som vazne zufala,co neexistuju AD aj pre mna?Neviete poradit ake je fakt uciinne?mne sa depka prejavuje hlavne somaticky teda telesne,som stale unavena spava nic ma nebavi nohy a ruky mam ako sto kilove no hruza.dakujem.

sasilinka
2. máj 2010

culinka:
mě taky nezabírala různá AD, až Ixel, které je duální mi krásně zabralo. Vedlejší účinky byly jen zvýšené úzkosti po 14 dnů. Je to AD 4, generace a je fakt dobré. Zkus se na něj zeptat.

culinka
2. máj 2010

sasilinka dakujem,urcite sa opytam.

culinka
2. máj 2010

a este jedna otatzocka,nie je ten Ixel nahodou to iste ako venlafaxin??ten som brala,ale bolo mi po nom otrasne.

sasilinka
2. máj 2010

culinka:
Ixel je Milnacipran. Venlafaxinu jsem vzala pouze jednu tabletu a bylo mi taky úplně strašně. Dál jsem ho vůbec nemohla brát, měla jsem na něj alergickou reakci.

culinka
2. máj 2010

sasilinka,ty ako dlho trpis depkou?

sasilinka
2. máj 2010

culinka:
Mě to začalo v červenci 2008 po pracovním přetížení a dvou úmrtích v rodině. Od července jsem byla dvakrát v PL, několi Ad a několik doktorů, ale pořád zle. Až v lednu 2009 jsem našla jiného doktora. To už jsem vlastně půl roku ležela jen v posteli, víc jsem nezvládala. Doktor mi chtěl rovnou dát el.šoky a znovu do Pl. Nakonec jsem ho přemluvila ještě k jednomu pokusu s Ad a to byl právě Ixel, po kterém se to začalo zlešovat. Teď jsem clkem stabilizovaná, ale léky musím pořád. Beru k ještě nízkou dávku Denibanu.
A jak dlouho to trápí Tebe?

culinka
2. máj 2010

No Sasilinka,prezila si toho vela,mna to chytilo v aprili 2007 bola som tehotna po umelom oplodneni a z nicoho nic som sa totalne polozila,pomohli az AD.No a odvtedy sa to so mnou vlecie,raz dobre raz horsie,vsetky AD doteraz na houby skusim sa spytat na ten Ixel.
Dufam,ze ked ti bolo tak zle mala si nejaku oporu,ci??

sasilinka
3. máj 2010

Taky jsi to tedy neměla lehké. Těhotenství, porod a malé dítě je náročné i pro zdravé, natož když Tě trápily deprese. Potřebovala bys opravdu něco, po čem by bylo dobře. Možná to chce trochu změnit i svůj životná styl. U mě byla hlavní příčina přepracovanost a vůbec jsem neodpočívala. To se nějaký čas vydrží, ale potom stačí něco málo a je zle. To jsem musela změnit. Teď jsem doma a myslím i na odpočinek.
Jinak jsem měla oporu jen manžela. Dvě kamarádky, o kterých jsem si myslela, že jsou kamarádkami se na mě vykašlaly. Jedna mi řekla, že to dělám schválně, abych trápila svoji rodinu a druhá mi řekla, že každý má problémy a proto mě nechápe, že jsem se tomu tak poddávám. To víš, kdo nepoznal depresi, tak neví, jak je člověk bezmocný a jak mu je.
Ale alespoň jsem poznala, kdo je kdo.

sasilinka
3. máj 2010

culinka:
to výše je pro Tebe.

kubaka
3. máj 2010

sasi - to jsou děsné přístupy okolí - ta nevědomost dokáže pěkně zabolet. To já měla oporu jen ve své terapeutce. Ani MM nevěděl, co se v člověku děje a jak se má ke mě chovat a ani se nesnažil si něco načíst, aby to pochopil. 😢
Není to příjemné. Naštěstí naopak moje vzdělané kamarádky byly v pohodě a úplně chápaly a věděly, co je deprese a zhroucení -pokud jsem bylo vůbec schopná se s nimi sejít a bavit zezačátku.

culi - to ti ještě pořád doktor nedokázal najít ty správné AD - je jich ale taková spousta, že vždycky se najou ty, co sednou na míru. Je to spíš záležitost doktora, jak dokáže dobře diagnostikovat. Ten můj je ťuk 'tuk na dřevo - odhad perfektní, mohu se spolehnout. ... Dvě maličké děti doma je na hlavu. Já bych to nedokázala, takže potřebuješ opravdu dvojnásobně podržet...

sasilinka
3. máj 2010

kubaka:
máš úplnou pravdu, hodně to člověka zabolí, když ho namísto podpory ještě někdo odsoudí. Já sama nevěděla, co se to se mnou děje. Ale zase na druhou stranu jsem se zkamarádila s paní, o které jsem si nemyslela, že budeme někdy kamarádky.
Manžel mě podporoval hodně. Zůstal i na čas doma z práce, když jsem jen ležela, aby se postaral o zvířata, která byla tenkrát nad moje síly a aky se staral o clou domácnost. Mám depozitum pro kočky a to je dosta práce.