Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka_banka
1. feb 2016

@qidko No ja mávam niekedy viacej stresu doma veru, ako v práci .... však deti vedia vynervačiť človeka riadne 🙂

janka_banka
1. feb 2016

@evak12 ja som mala presne tento istý problém ... v práci pohodička, usmiata ... potom prišiel pokoj v podobe ale len zdanlivo .... a potom čo som mala oddychovať, tešiť sa, tak bum-bác .... úzkosti, depky, triašky .... mne to lekárka vysvetlila tak, že to je nahromadený vnútorný stres, strach a potom keď ho neventilujem, nevysvetlím si ho, tak sa spustí atak ....

janka_banka
1. feb 2016

@babika1234 ja už sa vôbec netrápim nad tým, že beriem lieky, však keď zaberajú, tak čo 🙂 ... hlavne že mi je dobre, no nie??? 😅 ... nato ich vynašli, a keď si zoberieme koľko ľudských životov zachránili, koľkým ľudom vrátili chuť do života, tak kašľať aj na to, že to nie je také zdravé ... ja za ne ďakujem pánu Bohu každý deň ....

qidko
1. feb 2016

@eliska13 Mne napriklad pomaha Ked si pustim hudbu a spievam si ale bud si ista ze spievat neviem🙂. Snazim sa myslienky usporiadat hoc niekedy je to tazke ale snazim sa tie zle odhanat

lehotka
1. feb 2016

@janka_banka je pravda se problémy nastali asi tyzden na to, ako sme sa vrátili z nemocnice so synom, dva týždne na to som prechádzala z prace na inú pobocku, všetko nové...možno to bude tým, ako aby som sa za pol roka nevedela dat dokopy? Tomu fakt nerozumiem 😐

janka_banka
1. feb 2016

@lehotka no môže to byť aj tým, lebo každý nesieme zmeny v živote inak ... ako píšeš, tak stresu bolo neúrekom ... treba sa poradiť s lekárkou a prejsť si to ... hlavne nájsť ten spúšťač ... keď si bola predtým v pohode, niečo to spustiť muselo ... a potom človek keď padne do "bludného" kruhu, ťažko sa ide von ...

lehotka
1. feb 2016

@janka_banka hľadám ešte nového terapeuta, snáď to poriesim 😬ak nie poznám jeden liek co mi pomôže 😂rivotril

janka_banka
1. feb 2016

@lehotka 😀 ... hej, ten pomôže aj mne 🙂 ... ale lepšie bez neho ... ja čo chodím k lekárke, tak terapiu mám 1xmesačne, chcelo by to viackrát mesačne, ale zase niekomu od začiatku všetko rozprávať a rýpať sa v psychike nie je nič moc ... tak vždy si poviem, že počkám na lekárku 🙂 🙂 🙂

evak12
1. feb 2016

@janka_banka a beries nejake lieky?ja len nechapem preco musim stale nato mysliet,aj teraz,sedim a rozmyslam,ze ako bude ...nenormalne nieco

eliska13
1. feb 2016

@lehotka u mna je to tak isto nenavidim zmeny.Ked som pred casom menila pracu tyzden som sa v noci budila o 04 len tak zo stresu nebusilo mi srdce ani nic len som bola hore, tak som nasla Lexaurin co mam od lekarky 2 roky som ho nemala dala si banan a liek a zaspala som, lebo som mala stres, ze budem v robote unavena🙂telo neoklameme pritom super kolektiv aj robota, ale uz som zareagovala.Ja sa nemam kde ventilovat a velmi to potrebujem.Cez tyzden nemozem ist cvicit nema byt kto s detmi a cez vikend som tak unavena, ze radsej rano spim ako si dat budik🙂)
@evak12

staninka30
1. feb 2016

Trpite dievcatka niekto anxiety ?ja uz Od oktobra a Je to zaber!!!

eliska13
1. feb 2016

@evak12 to chce cas jedneho dna to uplne pominie.Ja som to zazila uz 3x zhorsenie stavu po vysadeni liekov a vzdy som sa velmi bala, ze uz mi nikdy nebude lepsie cco, ak lieky nezaberu to su chore myslienky.
Baby a vy sa tiez trapite takymi vecami preco som taka aka som, preco druhi ludia su silni a vsetko zvladaju?psychologicka ma vyhresila preco sa tak podcenujem preco si myslim, ze ostatni zvladaju? To by nebolo tolko ludi na liekoch, v alkohole....v depresiach
Velmi by som chcela byt silna osobnost taka co nepozna tazobu na zaludku rozbusene srdce.Pokym sme sa rozhodli stavat dom ci zmenila som pracu to boli roky, pokym sme sa s muzom do toho pustili.My sme opatrni a mam pocit, ze nam zivot uteka medzi prstami, lebo nad vsetkym vahame.

staninka30
1. feb 2016

Trpite dievcatka niekto anxiety ?ja uz Od oktobra a Je to zaber!!!
@janka_banka Ja ich Mam uz 4mesiace v supliku skusila som vitaminy caje ale nepomaha Asi Si ich veru nasadim

ametyst123
1. feb 2016

@qidko Vďaka qidko... presne, mne ide o to čo najviac vedieť, chcem sa tej pliagy zbaviť... musím... nesmie nado mnou vyhrať... niekedy vyhrávam ja... niekedy PP... ale ja verim, a po čítaní si príspevkov fakt dufam, že to prekonám... aj my všetky.... musíme veriť,... ved, ked je to o psychike, že sme sa tam dostali, kde sme nechceli, tak aj tou psychikou to musí ísť späť, a samozrejme aj liekmi, bez nich by som si ja osobne momentalne neporadila, lebo sa cítim dosť blbo, ale lieky mi pomáhajú prežívať... a snad aj pomôžu, zaberú... a ja sa z toho dostanem.... a aj my všetky... 😉

ametyst123
1. feb 2016

@nikollla Nikolla... písala som kdesi o mojej tete, ktorá ale mala popôrodnú depresiu, a doteraz som o tom nevedela, až ked som začala mať tieto problémy, povedala mi teta o tom, že ju z toho dostal Lexaurin, ktorý brala (a to podotýkam býva v inom štáte), v dávke 6 mg denne.... brala ho denne 6 rokov... a až potom, ked už mala pocit, že je ok, a aj jej lekár, začali postupne !!! vysadzovať.... ale čo to znamená vysadzovať.... vysadzovala asi takto.... o 1/4 tabletky brala menej pol roka.... potom zase1/4 tabetky zase 3 až 6 mesiacov... a ked cítila, že to ide, že už je to ustálené, zase znížila dávku o kuštik... lebo Lexaurin, tak ako aj Neurol sú návykové bohužial... ale pomáhajú... takže ked vysadzovať, tak postupne... je to ako droga.... a ked nechceš dostať abstinenčné príznaky, ktoré sa VYSLOVENE PODOBAJú TOMU, KVôLI čOMU TO BERIEš.... teda napríklad na ATAKY... tak proste musíš vysadzovať postupne.... Ak ho potrebuješ, samozrejme, že si ho zober, bez toho je ťažké prekonať taký atak.... ale ja mám pocit, že Ty si sa tých atakov ešte nezbavila, a nebolo by odveci zájsť za lekárkou, či nemáš ešte brať aj nejaké ADčka.... a až po čase ked sa tej PP myslím... zbavíš.... tak potom až začať vysadzať... Mojej tete sa to už nikdy nevrátilo.... a žije štastne.... 😉 😉 😉

ametyst123
1. feb 2016

@evak12 Je to normálne, aj ja som určitý čas dokonca nemohla sa ani pošaliť s detmi, proste som nemohla, necítila som sa ok.... a nemala som z ničoho radosť... hlavne ked mi bolo zle..... ale to je normálne... fakt.... ale malo by to prejsť ....neboj... ja som dokonca aj z ničoho nič na deti začala kričať... a pritom si len behali, tak ako obvykle.... ale teraz si uvedomujem, že som naozaj šťastná, že ich mám... a nebudem to na nich, prenášať, lebo vidím, že aj oni cítia, že som nie ok..... a pýtajú, čo Ti mamka je?.... a prečo plačeš.... a ja viem, že ich neoblafnem.... tak im poviem, že sa necítim dobre, že ma bolí bruško, alebo hlava, ale časom to prejde, a bude ok....

aronna
1. feb 2016

Ahojte dievcata, zacnem tak v stkartke, ze mne tieto stavy nastali po smrti mojho otca akosi som to nevedela spracovat a postupom casu som si zacala vyhladavat vselijake mozne diagnozy na nete od fyzickych, kde som mala symptomy totozne co som si precitala na nete ja som si tym bola taka ista, ze ked mi prisli vysledky od doktorky bola som prekvapena ze je vsetko v pohode. Ked som vedela, ze je vsetko ok nic som neriesila, ale zas ked mi byvalo nejsko zle tazko zacala som hladat na nete choroby az som prisla ku tym psychickym. Myslim si,ze to mam cele len vsugerovane, lebo ked na mna ide uzkost alebo panika vynoria sa mi vsetky veci co som si nastudovala. A moj najvacsi panicky strach je aby som nepocula nejake hlasy a neviem co, neskoncila v blazninci, alebo ked idem do obchodu som taka nesvoja, ked je vela ludi si hovorim co ked mi tu prepne, ako sa budu ludia na mna divat a vselijake katastroficke myslienky. Velakrat ma moja hlava brzdi a keby bolo po nej bola by som len doma zavreta, ale ked mi hlava povie nie ja si poviem musim, lebo inak to nikdy neprekonam a velakrat som pomaly odchadzala z placom z obchodu co som si myslela,ze to nedam,ale to ma vzdy posuvalo vpred. Osobne som lieky nikdy nebrala a ani nechcem chodila som k super psychologovi akurat, ze je dost daleko ako ja byvam tak som s tym po par sedeniach sekla. Ja si myslim, ze to ide aj bez liekov mavala som dost silne uzkosti kedy ma prehanavalo mala som pocit ze asi odpadnem, hrca v krku. Tak som si povedala ze s tym seknem ze to musim zvladnut a sama som si hovorila aka som stastna,zdrava a ze mi nic neni, ze bude super den. A zabralo! Pol roka som mala suprovy, len ked zasa mal prist december ostala som akasi vystrasena aby sa mi to nevratilo pretoze vtedy mi uzkosti zacali a zasa sa zacal kolobeh. Chcem sa spytat ci je tu niekto tiez taky co ho myslienky paralizuju a zazivaju nieco podobne co ja a ci je tu niekto kto to zvlada bez liekov. 😉 🙂 🙂

ametyst123
1. feb 2016

@umabell a ostatné dievčence.... ten "SYROVY EFEKT" ...ste sa pýtali, že čo to je, kde o tom niečo nájsť....

Napíšem vám stránku http://referaty.aktuality.sk/psychofarmaka/refe... ...a tam si pod INHIBITORY MAO.... prečítajte o tom syrovom efekte....

.... a opýtam sa.... povedal vám niektorý z lekárov o tom, že niektoré potraviny nemôžete jesť pri niektorých ADčkach? .... lebo mne to nikto nepovedal.... ale pokiaľ som sa správne dočítala, lebo som dosť mala problém zistiť, čo je vlastne Tianeptin zač.... či je to TCA, alebo IMAO, alebo SSRI, alebo SSRE.... som fakt mala problém to vlastne niekde zaradiť, raz písali v článku tak, druhý krát inak.... tak verím tomu, že je to SSRe.... ten Tianeptin Mylan čo beriem.... ale naozaj som si všimla, že ja dosť často t.j. minimálne trikrát denne pijem mlieko, a potom mám problém... a teraz neviem, či je to z toho.... alebo je to neznášanlivosť na mlieko... alebo ja už neviem čo.... ale na druhej strane mi mlieko ako jediné znižuje hladinu kyseliny v žalúdku, ktorej tam mám proste nadbytok.... 😒 s tým som mala problém už od detstva... so žalúdkom.... a mlieko mi zaberalo... len teraz mám pocit, že už mi nepomáha, skôr naopak.... na druhej strane.... ked pijem aj obyčajný čaj... mám kyselinu....a riadnu.... tak fakt neviem, čo už mám vlastne piť... vodu?... ani bublinkové nemôžem.... bo hned cítim problém.... v žalúdku....

ivka1302
1. feb 2016

@ametyst123 no myslim si ze je najvyzsi cas aby si si dala vysetrit ten zaludok a hlavne urobit tie intolerancie skus sa odsledovat po com ti je najhorsie a skus vysadit jedla po ktorych je ti tazko ty tu spomynas mlieko zujimave lebo ja mam tiez uz roky problemy s kyselinou a vsade na nete som citala ze mlieko a mliecne vyrobky nie!!!Ale tebe to zo zaciatku pomahalo neviem ja ked som uz citila strasnu kyselinu tak mi pomohlo iba vyvracat sa. Potom to bolo lepsie skus este kamilkovy caj ale iba po duskoch nie naraz celu salku 🙂 ok tak dobru noc uz je neskoro este ze zajtra nevstavam zavcasu 🙂 🙂

ivka1302
1. feb 2016

@aronna no ja fungujem bez tabletiek ale aby som sa neopakovala napisem ti na internu postu 🙂 🙂

umabell
2. feb 2016

@ametyst123 takze trucyklicke nemaju syrovy efekt len MAOI.... Ja mam tricykicke... 🙂

majinulka
2. feb 2016

@ametyst123 Ahoj Ametyst. Súhlasím s tebou. Potom všetkom čo si prežila sa ani nečudujem tvojmu názoru na lekárov. A staviam sa 100% na tvoju stranu. Viď to, čo sa nám stalo včera. Ráno som volala psychoške, že sa syn má horšie( bral týždeň Paretin 10 mg a v tento deň sme mali zvýšiť dávku na 20 mg). Tak mi povedala:" Jaj, tak to asi budem musieť zmeniť lieky, alebo mu niečo pridám na ukľudnenie." Samozrejme že sme tam naklusali, po dovolenke mala plnú ordináciu, čakali sme skoro 2 hodiny, ž čoho som už bola aj ja na nervy a to nehovorím o synovi. Keď sme sa k nej dostali bola očividne nervózna. Syn jej porozprával že sa mu zle dýcha už aj cez deň, nielen keď zoberie tabletku. A to napätie v tele má zhoršené o 100%, svaly stvrdnuté(to bol ten problém ktorý sme chceli odstrániť a on sa ešte zhoršil, na psychike mu to vôbec nepridalo.) a zhoršuje sa to každou tabletkou. Tak ma prekvapila jej odpoveď! Že to sú len prejavy jeho psychiky, že už dopredu očakáva čo sa stane keď zoberie tabletku a že preto potom tak reaguje. Záver bol taký, že mu pridala Spitomyn a má zobrať aj tak 20 mg Paretinu a vydržať!!!. Dokonca som si ani neuvedomila, že nám ani správu nedala. Povedala mi ešte aby som mu dala 1/2 tabletky doobeda a 1/2 poobede. Tak som mu dala 1/2. Po polhodine sa mu zase začalo zle dýchať a to ešte zvládol šoférovať domov, lebo pri tom nemyslí na ťažkostí. Došli sme k sestre na návštevu a povedala som jej že už neviem ako ďalej. Samozrejme sa na mňa vykričala či som normálna, že musí vydržať a ja sa mám pozbierať, lebo naňho zle vplývam a že som urobila veľkú chybu, že som ho nechala na maródke.(to som urobila preto, lebo mi povedal, že už takto nechce žiť. Samozrejme mi to vytkla aj psychoška, že to nie je vôbec dobre, že on má normálne fungovať. ) A nakoniec mi sestra odporučila, aby som mu druhú polovicu tabletky dala tak, aby o tom nevedel, pretože to má len z psychiky. Prišli sme domov, už sa upokojil a ja trúba som to urobila. A to ľutujem. Do 15 min. sa mu začalo zle dýchať, tŕpli mu svaly na tvári a nohách a ťažko sa mu rozprávalo a hovoril že si necíti hlavu a má ju ako vedĺa tela. To sme už utekali na pohotovosť. Tam nám pichli apaurin. Hneď sa mu uvoľnilo. Večer zaspal, no v noci sa zobudil znova na sťažené dýchanie a trvá to až doteraz. Je zúfalý a ja s ním. Najradšej by som ten liek VYSADILA ALE TO ASI NEMôŹEM HNEĎ, ČI ÁNO? myslím že bude maž absťák. Ľutujem, že sme vôbec začali brať tie AD uvažujem, či to jeho trasenie rúk a napätie nemôže byť štítnou žľazou. Toto vyšetrenie ešte nemáme. No a dnes si zavolám k tej druhej psychoške, či nás nemôže zobrať skôr.Len najprv zavolám tej prvej, čo s tým.? Mám taký pocit, že sa z toho všetkého zbláznim ja. Mám stiahnutý žalúdok a nechutí mi jesť, musím to urobiť nasilu. Ale musím fungovať ďalej. A ďakujem ti,že sa môžem s tebou podeliť o tieto moje starosti. A že sa tu niekto do teba naváža, to si neber k srdcu. Tak dík za podporu.

nikollla
2. feb 2016

@aronna takéto podobné stavy zažívam aj ja ,len s tým rozdielom,že ja som nemala silu zvládnuť to sama bez liekov.Ja keď som sa O to pokúšala, nakoniec som skončila horšie ako predtým A pridávali sa ďalšie a ďalšie príznaky až som zasa musela začať S liekmi.Ale myslím, že ty si silná, keď si to takto vydržala A zvládneš to aj ďalej. Keď to na teba pôjde si povedz,keď som to vydržala vtedy zvládnem to aj teraz A pôjde to.☺Táto choroba je taká,že my si myslíme, ako sa na nás každý díva,že vidí na mne ako mi je,ale vlastne na nás zvonka nie je nič vidno, je to len vo vnútri V našej hlave. Keď som prišla V takom stave K lekárovi A hovorím,že už odpadnem tak mi je zle,tak mi povedal čo mi vlastne je veď on na mne nič nevidí,pripadala som si ako by sa díval, že si vymýšľam. Vtedy som ešte ani nevedela tiež vlastne čo mi je.Lebo touto chorobou trpím dlho,ešte vtedy som nemala prístup na internet A pozisťovať si O tom viac...Teraz už si človek O tom čo to prečíta,ale vtedy kto mi čo dal aké lieky som jedla len aby mi bolo lepšie, až som sa do toho tak zamotala, že to bez nich mne zvládať nejde.Tebe prajem,aby si to zvládla bez nich,aspoň čo najdlhšie ☺

nikollla
2. feb 2016

@ametyst123 chcela má dať doktorka aj na preliecenie do nemocnice, že by mi nasadili nejaké aj iné AD,ale keď mal malý vtedy len 2 mesiace som to odmietla,že to skúsim ešte zvládnuť. No ataky mám,ale zasa sa to nedá porovnať, že tak ako predtým.

umabell
2. feb 2016

@majinulka okamzite by som zmenila lekara!!!!!! Odkial si?

qidko
2. feb 2016

@majinulka Ahoj citam vzdy vsetko takze aj Tvoje prispevky skus ineho lekara podla toho ako opisujes ide to len k horsiemu a syn trpi viac a viac drzim palceky prajem vela sil a nevzdavaj sa viem ze je to tazke ale velmi Ta potrebuje

aronna
2. feb 2016

@nikollla ahoj dakujem za odpoved, tak veru ako pises, ze si myslime ako to je vidno, ale pritom nieje. Ked m byvalo tak horsie vzdy som sa premohla aby som sa dala dokopy a aspon nejako vyzerala, ale ked som niekomu povedala, ze sa necitim nejako dobre tak mi vzdy povedali, ze nevidno ze vyzeram v pohode. Ta hlava vie s clovekom narobit divy, len treba dufat, ze to bude dobre. 🙂 🙂 🙂 pekny den

ivka1302
2. feb 2016

@majinulka paaane boze majinulka vysetrenie na stitnu zlazu mal absolvovat ako prve boli ste vobec u obvodnej? Ja ta chapem ze to zvladas zle ale tvoj syn ma iba teba tak bud silna neboj len prosim ta uz mu tie tabletky nedavaj ja viem ako sa pohorsilo mne ked som ich uzivala. Skusilia si hladat psychologicku prosim ta ked ze on takto reaguje na lieky tak to nie je cesta hladaj dobru psychologicku aj keby si to mala platit ide o tvojho syna ona mu urcite pomoze. Skor ako zacne brat vsetky tie tabletky skuste najskor ukludnovaky a vsetky vysetrenia. To je hlupost ze psychika odmieta lieky to telo odmieta lieky chapes jeho telo sa brani pretoze to nie je to spravne. Aj ja som isla naposledy od doktora nadsena ze mam uz konecne nieco co mi pomoze a ze vidim svetlo na konci tunela. Dokonca mi doktor povedal ze sa budem citit super a budem ako predtym. Pozoooor nieeee. To nebolo mojou psychikou ja som tomu verila a cakala som ale to bol des. Ja som bola nepritomna cely den. Ak chces svojmu synovi pomoct tak bezte hned na vysetrenia. Aby sa vylucilo vsetko co mu moze sposobovat panicke stavy a stitna zlaza je to prve o tom tu pisala aj ametyst. Vies mne doktorka hovorila ze ked niekto neznasa lieky ako ja tak ich skratka hospitalizuju a funguju v nemocnici na uspavackach aby tie vedlajsie ucinky odozneli no to som cumela. Dufam ze vas to obijde nedopust aby mu nieco take urobili. Mozno staci fakt len zmenit lieky ved kocky ktore tu pisu ziadna z nich nema taketo reakcie na tabletky. Drzim palceky. 🙂 🙂

majinulka
2. feb 2016

@ivka1302 Ďakujem ti za odpoveď.Celý deň sa snažím dovolať psychoške u nás ku ktorej sme boli objednaní 19.2.2016 či nás nemôže zobrať skôr ale asi má dovolenku. Už som zúfalá. A na tú štítnu žľazu sa tiež objednáva a čaká sa dosť dlho. Skúsim si zavolať či sa nedá zaplatiť a idem do toho. Nie som psychologička ale pacient sa má mať dobre a nie takto. Ona nám povedala, že to začne zaberať tak asi za 2-3 týždne a potom bude lepšie. No fakt neviem. Skúsim ešte zajtra tú druhú psychologičku.

nikollla
2. feb 2016

@majinulka Z AD býva 2-3tyzdne zle,ale nie takto moc,ako opisuješ A popri ním sa dávajú nejaké lieky aby sa to ako tak zvládlo, jednoznačne asi aj ja by som menila lieky alebo Dr. A na stitnu by som si najskôr dala zobrať U obvodného krv tam sa najskôr ukáže či sú S ňou problémy výsledky sú za 2 dni S potom čakať na vyšetrenie. Pekný deň☺