Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

daniela1974
9. nov 2011

@marcela91 ja mam zivot rozdeleny na dve casti, na cast ked som mala menej ako 14 a na cas ked som ochorela v 14 az doteraz. A tiez by som rada prezila jeden den, len jeden den, kedy by som nevedela ze som chora, kedy by som o tom nic nevedela a nemala strach a isla do mesta a bola sama doma a nemala strach.
Tak ako clovek na vozicku zobre o jeden den na nohach ja zobrem boha o jeden den s inym mozgom.
Mas pravdu Marcelka.

havja
9. nov 2011

@marcela91 mne sa tiež zda, ze ma mala niekam poslať, a nie mi sama ordinovať antidepresivum, elenium mam uzivat 3krat denne, a ten vasocardin je proti buseniu srdca, a na znizenie krvneho tlaku, ale mne sa zda, ze take davky su na mna moc, som z toho otapena, ospata, a to mam male dieťa...Mne sa to stavalo uz davno, vzdy som bola uzkostliva, plačliva, studene ruky, nohy triaška, ale vzdy mi to nejako preslo, ale tentokrat som si uz sama pomoct nedokazala..a navstivit psychologa, alebo psychiatra mozem aj bez odporucania obvodnej???lebo myslim, ze ta by ma hned odbila tym, ze mi to netreba, ze mam uzivat lieky ake mi ona napisala.. 🙂

havja
9. nov 2011

@marcela91 tak to si super napisala s druzstevnikmi 🙂 🙂 🙂 vtedy by nam bolo najlepsie, ja tiez myslim iba hlavou, neviem pozerať televizor, neviem citat knihu, neviem robit nic, som nesustredena, niekedy ani nepocuvam, co mi ludia okolo vravia, stale som v tom svojom svete, a stale si hovorim, ze uz sa musim odosobniť, stale sa kontrolujem, myslim nato, co sa stalo, na moju svagrinu a jej nenarodene dietatko, na moju kamaratku, keby som videla iba ich fotky, hrca v krku, tep 150, a plače a plače...a moja obvodna to povazuje za stav, ktory dokaze liečiť ona sama???rozumiete tomu baby???no ja teda nie,, ☹

anait
9. nov 2011

@havja ale to nie je pravda, že tentokrát si si sama pomôcť nedokázala! no dobre, možno vtedy nie, ale odteraz to už zvládneš...a to nasledovne: akonáhle pocítiš, že ide na teba panika, tak prvé, čo si musíš v hlave uvedomiť je : "len kľud, to je len panika, neumriem ani sa mi nič nemôže stať" ... to je absolútna pravda, lebo žiadny panikár ešte neumrel na zástavu srdca alebo dýchania... a potom, nech si kde si, začneš zhlboka predýchavať, ale musíš dýchať do brucha, to je hrozne dôležité...dlllllhý pomalý nádych na 6, zádrž dychu na 3, dlllllhý výdych na 6, zádrž dychu na 3 a na stopro ti o pár minút bude lepšie...ale teda robíš to až kým ti nebude lepšie, nielen jedenkrát 🙂 ak máš po ruke šumivé magnézko, tak rýchlo vypiť a ak sa to napriek tomu zhoršuje, tak si šupni to elenium, aj keď oveľa lepšie by bolo nejaký neurol, xanax alebo čo... brať pravidelne to elenium sa mi zdá ako vytváranie zbytočného návyku a ten vasocardin by som okamžite vyšmarila...mne môj obvodný tiež nanútil nejaké lieky na srdce, neviem si spomenúť na názov a sama psychiatrička mi kázala ich vysadiť, že so srdcom nič nemám, akurát si to užívaním tých liekov môžem privodiť...že to sú všetko len príznaky úzkosti...

a psychiatričke nepotrebuješ vôbec doporučenie...ak ťa to upokojí, tak sa k nejakej objednaj, asi ti doporučí psychoterapiu a predpíše nejaký ten oblbovák, skús 🙂

anait
9. nov 2011

@havja ja si osobne myslím - že som taká drzá - že to je stav, ktorý dokážeš liečiť len TY ... možno nie sama, ale každopádne to máš v rukách len ty... na lekárov a na lieky nespoliehaj, to sú len barličky...

anait
9. nov 2011

@daniela1974 uuuuuuuuuuuuuuuuuf, až mi zimomriavky nabehli... som nevedela, že až také zlé to máš...
ja mám síce každý deň nejaké blbé príznaky akože sa mi točí hlava alebo príde derealizácia alebo mám hyperventiláciu alebo slabosť a únava alebo porucha videnia alebo nepokoj alebo trasenie alečo čo všetko, ale napriek tomu som s AD schopná chodiť do práce, starať sa o domácnosť, o dieťa, ísť do obchodu, na kávu s kamoškami, na výlet...že ja nemám takto problém fungovať...teda podotýkam, že s AD ... ☹ ja sa hlavne snažím neprepadať depresii, teším sa zo života, z mnohých vecí, mňa proste baví žiť... tak to si vravím, že kým je to takto, tak je dobre...

anait
9. nov 2011

A našťastie si aj viem kľudne sadnúť k telke alebo ku knihe a vnímať len to, to ja zas by som najradšej spala, ja som lenivá ísť na družstvo a makať, to mne sa teda nechce 😀

havja
9. nov 2011

@anait dakujeeeeem velmi pkne za rady, ja som zdravotna sestra a dobre viem, ze doktori a tie oblbovaky su uz posledne stadium, strach a paniku treba prekonat, a postavit sa jej.nikdy som sa s takymto niecim nestretla, nemam s tym vobec skusenost, a ked ma chytila ta mdloba zacala som rychlo dychat,od sije ma zalievali smrtelne poty, potom zimnica, potom opat teplo, zimnica, spotena ako mys, absolutne som nevedela, co so sebou, proste som novacik 🙂 dakujem za rady este raz...hlavne za to dychanie... 😉

anait
9. nov 2011

@havja no presne to...ako začneš rýchlo a plytko dýchať, tak sa to všetko zhoršuje...najdôležitejšie je spomaliť dych a telo sa postupne začne upokojovať...a ešte treba vedome uvoľnovať svaly, lebo človek je vtedy napnutý a v kŕči...uvidíš, ak sa to ešte stane, tak to zvládneš sama 🙂

havja
9. nov 2011

@anait presne mala som zovrete päste, zatnute zuby, nehorazne mi zatuhla sija, teraz ma z toho zrejme boli hlava 🙂 🙂 a tie tlaky, tak to je na nevydržanie, ako keby ti trpne cela hlava...nevieš ako od nich ulavit? 🙂

dusany
9. nov 2011

Ahoj Jurij,ak by si mal namiesto tej karikaturi tam svoje foto,rád ťa otestujem samozrejme aj iných ak si to želajú Testovanie je od imunity,cholesterolu,chýbajúce vitamíny a minerály,účinnosť liekov koľko percent ti pomáhajú a na koľko škodia,vhodnosť stravy,zásaditá-kyslá,nemoci a ich príčiny a negatívne pôsobenie geopatogénnych zón na mieste,kde spávaš a podobne. Na to testovanie mi postačí aj podpis,alebo aj hoci aká čmáranina napísaná tebou v ktorej je iba tvoja vibrácia a v nej si celý ty. Pozor-neveštím.

daniela1974
9. nov 2011

@lenka2507 Leni pod sem medzi nas a tu Ti vsetky baby porozpravaju ako oni mali starosti v tehotenstve a ze nie si jedina co ma depresiu a starosti a strach.

lenka2507
9. nov 2011

Ahojte baby...takže nakoniec som sa rozhodla, že tu predsa len napíšem a podelím sa s Vami o môj probém...doteraz - teda do začiatku tehotenstva som nikdy tieto stavy neprežívala, bola som šťastná a veselá baba, a nikdy by som nepovedala, že sa to práve v tom najkrajšom období ženy zmení ☹
Takže som v 24.tom týždni tehotenstva a mám obrovský strach o moje dieťatko a už pomaly aj o seba. Je to prirodzené, ale u mňa to už presahuje cez všetko a strach sa ma strašne zmocňuje. Problém začal tým, že mojej sesternici sa narodil chlapček a ten mal cez člo a očko taký červený plamienok, znaminko, ktoré nemizne. Neskôr som nato začala myslieť, čítať a hľadať si o tom veci po internete, až som začala mať zlé myšlienky a neskôr som si tie zlé myšlienky začala predstavovať na mojom dieťatku, že čo ak sa to stane nedajbože aj mne...veľmi sa teraz bojím, že som si to svojím myslením a predstavami nedajbože niejko privolala. Že som tým svojmu dieťatku ublížila, a že si to neodpustím do konca života. Po nociach nespím, nesústredím sa v práci a mám obrovský strach. Bojím sa, lebo kamaráti ma nastrašili, že nemysli na zlé veci, lebo sa ti to stane, že si ich nedajbože privoláš.
Prosím Vás o Vašu radu o Vašu pomoc, či je na tom niečo pravdy, alebo čo mám robiť...či ste sa aj vy náhodou nestretli s takým niečim počas Vášho tehotenstva, teda s podobným zmýšľaním, s podobným strachom...
V kútiku duše tomu neverím, že je to blud, ale tie moje predstavy ma zožierajú a dostávajú do zlých stavov. Nedokážem pozerať detské fotky alebo časopisy, či dokonca aj televízor, lebo všade už vidím ten fľak a je to dosť zlé. Už takto ďalej nevládzem V hlave mi stále akoby znelo, že to tak nedajbože bude a pod. Aj keď nato prestanem myslieť, tak znova sa mi v hlave vytvoria iné zlé myšlienky a k tým sa pridružujú ďalšie a ďalšie, až sa ich sama bojím...neverím, že môžem na také veci myslieť, akoby vo mne sedel ešte niejaký iný človek a ten mi šepkával takéto zlé veci...pripadám si niekedy ako blázon ☹ je to prosím Vás normálne, mať takéto stavy v najkrajšom období ženy?

marcela91
9. nov 2011

@havja baby ti dobre radia, davaj si to Elenium podla potreby, niekedy staci len polka denne, 3 denne sa mi zda strasne moc, ved to by si len spala a mozes si to dovolit pri malom dietati?? No nie...Na tie druhe lieky sa vykasli, mas zrychleny tep zo strachu, nie samovolne zo srdca, tiez som raz skoncila po prvom ataku u kardiologa, ked som nevedela, ze to robi psychika, som sa v noci zobudila a do rana myslela, ze som prekonala infarkt a nic mi nenasli lekari.. potom som si myslela, ze mam nador v hlave, co tie tlaky boli az take, ze mi vypadavala pamat...Ten svinsky strach sa vie vseliakymi sposobmi prejavovat, vydrz este takto s tym Eleniom podla potreby, nepchaj sa zbytocne antidepresivami, ked netreba... na kamosku mysli v tom, ze urcite je nestastna, ked sa koli nej trapis a tomu ver ze to tak je, ze jej moze byt na druhom svete uz dobre,lepsie ako na tomto, ale ma problem sa "posunut" tam kde ma ist, lebo ju zadrziava trapenie jej blizkych, aj tvoje, co ich zanechala..Neboj , raz sa na sto percent stretnene este 🙂

anait
9. nov 2011

ježiši ja sa už dve hodiny dusím z tej astmy a samozrejme mi je fantastasticky zle, lebo nastupuje panika z toho, že sa zadusím a tak sa točím v kolečku jak myš v pohári... boooože

havja
9. nov 2011

@marcela91 nie nadarmo sa hovorí, ze strach je nas najvačší nepriatel, a ja mam tiez problem s tym, ze som bola v panike z toho, ze som chora, ze mam nador, alebo aneuryzmy a furt cosi🙂)))vsetky choroby sveta, a cakala som kedy sa to u mna prejavi, ta choroba, alebo ten nador...proste zacarovany kruh...katastrofa..ked sa mi zabila pri autonehode tehotna svagrina, nemohla som spavat, soferovat, mala som pocit, ze zomriem aj ja, za sa mi cosi stane a taaaaaak, a bodka za vsetkym bola ta kamaratka.je zaujmave, ze si ten strach dokazeme navodit a vsugerovat az do stadia paniky....

inga4
9. nov 2011

@havja veˇmi dobre viem o čom píšeš, presne toto zažívam. Fakt to nie je možné pochopiť čo človeku chodí v hlave, len keby človek vedel ako sa toho zbaviť.

havja
9. nov 2011

@inga presne tak, ako sa len toho zbavit, ja sa snazim, snazim, sanazim...ale cim viac sa snazim, tak tym je to horsie a horsie a zachvat je na svete🙂

petot
9. nov 2011

@anait Skúšala si vyššie dávky vitamínu C? Je to prirodzený detoxikátor histamínu. Neoficiálne, jeden lekár odporúčal pri astme 10-15g denne v rozdelených dávkach (napr 4x denne 3g) a stačilo to na potlačenie príznakov. Samozrejme, toto neber ako lekárske odporúčanie, len ako informáciu. Pozri tiež https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vitamin-c-megaskorbicka-liecba-rady-a-skusenosti/

anait
9. nov 2011

@petot neskúšala veru...idem to pozrieť, ďakujem

slniecnica
10. nov 2011

@havja ahojček...áno kľudne chod za psychijatrom, v dnešnej dobre už je to normálne...ja sa už liečim 6 rokov...

slniecnica
10. nov 2011

@lenka2507 ahojček nie si blázon,aj ja som mala také stavy,neboj nič všetko bude dobré...🙂

slniecnica
10. nov 2011

@anait pravdu píšeš,ale ja som si sama nevedela pomôcť a som na liekoch doteraz... ☹

slniecnica
10. nov 2011

@havja presne tak,ten strach si dokážeme nahodiť sami až do paniky,to máš pravdu,a ja som až na to ochorela,...teraz mám diagnozu panická porucha,liečim sa na ňu od tehotenstva rok 2006 až do teraz...stále dostanem panický záchvat...už som aj na invalidnom dôchodku polovičnom...ale sa mi to zhoršilo,tak idem už na celý dôchodok... ☹

filipal
10. nov 2011

@havja ahoj. obvodna- prakticka lekarka praveze moze predpisovat niektore AD, tebe ho vsak nepredpisala. Elenium je slabe sedativum a Vasocardin je urceny na liecbu vysokeho tlaku.
k psychiatrovi ta nemusi nikto posielat, sama sa rozhodni. z mojej skusenosti - prakticki lekari psychicky stav casto bagatelizuju a riesia uz len dosledky.
moj nazor je taky, ze ak sa u teba nejedna o uzkostnu poruchu, PP, alebo depresiu, tak sa do mesiaca -dvoch z toho dostanes, ale ak nie, chod k psychiatrovi. smrt kamaratky je dost velky spustac. ten atak skor hovori za PP.
vsak ako pises, ze sama si zdravotna sestra, tak vies, ze benzodiazepiny su urcene len na kratkodobe uzivanie. jedine AD by si mohla uzivat dlhodobo. (to nie su oblbovaky) ale to iste vies. 🙂

filipal
10. nov 2011

@lenka2507 u teba to vidim ako silnu precitlivenost. ano, je normalne, ze sa bojime, ze si vselico predstavujeme..
a najhorsie je, ze sa tieto myslienky nedaju zakazat. cim viac si zakazujeme, tym viac sa nam vynaraju...
je to ako s nespavostou. cim viac si hovorime, "spi" tym menaj nam to ide.
chcela by som ta ubezpecit, ze ziadnymi zlymi myslienkami dietatku nic neprivolas. ani flak, ktory ma spominany chlapcek nijako nezapricinila matka...
diedatko sa zvycajne vyvija bez problemov aj vo velmi zlych pomienkach ( zeny v rozvojovych krajinach, vo vojne a pod). je dobre chranene, priroda to tak zariadila.
a keby malo predsa nejaky problem , defekt, urcite by si ho aj tak prijala s laskou, nie? vtedy ju totiz potrebuje este viac.

filipal
10. nov 2011

@marcela91 nevyhadzuj peniaze na obohatenie podvodnikov, ak mas tie eura navyse, dopraj si radsej ty nejaky relaxacny pobyt, alebo zaplat kurz jogy. prave v teme Vestice pisala jedna, ze poslala vestici 400 € (niekde do Cadce) a samozrejme, odvtedy sa dotycna podvodnicka zapiera.

havja
10. nov 2011

@slnecnica teda ze to moze zajst az na invalidny dochodok, to som vobec netusila, inak mne sa to prvykrat objavilo tiež v tehotenstve,ale povedali mi, ze je to obycajna tehotenska preeklampsia, teda zvysenie krvneho tlaku, busenie srdca, strach od 6.mesiaca az do porodu som lezala v spitali, napichana calciovymi injekciami a magneziom a oxazepamom, takze tie cele 3 mesiace si vobec nepamatam, bola som opuchnuta, ospata, nevnimala som realitu okolo seba,a po porode katastrofa, stale strach, stale bolo nieco zle, vybuchy zlosti, dokonca som mala strach ist sama aj do obchodu, triaska, spotene ruky, srdce som pocula az v hlave, ale ked som uz dosla do stadia, ze som sedela na stolicke, zrazu obrovsky naval tepla, mdloby, nemohla som dychat, snazila som sa rychlo, spotila som sa ako mys, zimnica mi prisla asi 6krat, a dokonca som mala aj teplotu, hucanie v usiach, tlak v hlavezavolal mi muz zachranku, tiez mi cosi pichli, a poslali ma na druhy den k obvodnej a ta mi dala lieky na srdce a elenium🙂s ytm, ze ma pozna, ze som robila v spitali, tak ze si musim rozumiet sama..ano ale na chirurgickom oddeleni sme sa s psychiatrickymi diagnozami nestretli🙂a poviem pravdu, ze nikdy som sa o tuto oblast nezaujimala.myslis si, ze to budem zvladat aj sama?

filipal
10. nov 2011

@havja to ako popisujes svoj stav dalej, ma utvrdzuje v tom, ze svoju diagnozu tazko zvladnes sama. cim skor sa objednaj k psychiatovi. kedze pracujes v zdravotnictve, vysonduj, ktory je kvalitny....mladsia generacia byva zvycajne lepsie zorientovana v modernejsich antidepresivach

havja
10. nov 2011

@filipal dakujem za radu, a mas pravdu, uvidim, co sa bude robit dalej, necham to na svoju mysel 🙂 ja som robila na chirurgii, takze ma taketo diagnozy nikdy nezaujimali, aj ked nou sama mozno trpim🙂 a ked som citila, ze som nejaka uzkostliva a rozhadzana nechala som si pichnut magnezko a bolo na chvilu fajn.ale teraz na materskej....uvidime...