Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

esselte
13. nov 2013

@hroska A ešte, ako do textu pridávaš toho smajlíka , ja soma si debil, ale stále mi tam napíše iba nejaké D

maria43
13. nov 2013

@esselte tak mi odpisal lekar z tej ceskej stranky, velmi mily bol, aspon podla textu. on si mysli (podobne ako ja), ze sa u mna jedna o uzkostnu poruchu a mam sa vratit k escitalopramu - t.j. solatcit alebo cipralex. nemas s tymito liekmi skusenost? solatcit som brala, ale len 10 mg, on navrhuje 20 mg.

maria43
13. nov 2013

@lenka00 tak mi odpisal lekar z tej ceskej stranky, velmi mily bol, aspon podla textu. on si mysli (podobne ako ja), ze sa u mna jedna o uzkostnu poruchu a mam sa vratit k escitalopramu - t.j. solatcit alebo cipralex. nemas s tymito liekmi skusenost? solatcit som brala, ale len 10 mg, on navrhuje 20 mg.

esselte
13. nov 2013

@maria43 ja som to nebrala, ja som brala iba venlafaxín a cymbaltu, ale tam ti fakt dobre poradia

maria43
13. nov 2013

@esselte ano, som sa mu podakovala a este mi raz odpisal, ze mi doporucuje escitalopram a quetiapin na spanok, kym zaberu AD aj na to. je to vraj nenavykovy liek, tak skusim povedat mojmu dr., ci mi to predpise. tiez sa mi zda, ze dobre rady maju. pekny vecer

hroska
13. nov 2013

@esselte smajlovia su po pravom boku toho oranzoveho obldznika, do ktoreho vkladas prispevok, takze staci na smajla kliknut a vlozi sa ti automaticky do textu na miesto, kde je kurzor. 😉

svija
13. nov 2013

@annetta3 - já si jen pamatuju, že prvních pár dní jsem měla zhoršení těch svých obsesí, ale ty se tě netýkají. Ale to se během týdne srovnalo. Větší úzkost rozhodně nemůžu potvrdit. Spíš než nějaké nabuzení mě to tlumilo, ale tělo si zvyklo. Brala jsem ten rispen tak 2-3 měsíce pokaždé a pak, když už jsem byla stabilizovaná jsme to pomalu vysadili. A po AD jsem nežádoucí účinky asi neměla, po těch SSRI a u Anafranilu jen ty, co jsem psala (sucho v puse, trochu zácpa, motání hlavy po rychlém postavení).

savanna
13. nov 2013

@hroska myslim, ze na SF mi alventa pomohla v odstraneni fyzickych priznakov, ze som napr. mala strach ist do obchodu a prejavovalo sa mi to tym, ze sa mi tazko dychalo. tak ten tlak na hrudi mi uplne zmizol. strach zostal, ale bez tych fyz. priznakov sa na tom dalo popracovat. inak u mna sa ta soc. fobia prejavuje aj tak, ze si stale v hlave premietam situacie, co som komu povedala, ci som to v konkretnej situacii povedala spravne, ako to ten druhy vnimal, hlavne sa mi to stava po stretnuti s cudzimi ludmi. co je najhorsie, ze sa mi to premieta a premieta stale dookola a neviem to zastavit, vobec som nevedela, preco sa mi to deje, az potom som sa raz nahodne niekde docitala, ze aj to je znak soc. fobie 😝 😝 Ake mas prejavy ty? Ten tras co si spominala sa ti deje v soc. situaciach ci skor ako NU z AD?
na tom mirtazene NU uz nemam v podstate ziadne, nie som uz ani otapena, iba rano sa mi straasne tazko stava, ale v inak v pohode. aj ta zapcha sa mi uz upravila ani nemam nejaku zvysenu chut do jedla, akurat mam strasne rozsirene zrenice, to je jediny znak, ze ho beriem 😀 A co sa tyka efektu, tak lepsie spim a mam aj lepsiu naladu, len na tie uzkosti akosi nezabera a neviem, ci mi sam osebe vobec bude stacit. zatial mam iba tych 15 mg, rada by som vyskusala vyssiu davku. hroska a ako to mas so sex. NU na tej alvente, ak sa ta mozem spytat? ja som ich mala strasne, nemohla som na sex ani pomysliet, normalne sa mi to az hnusilo 😝 😝 , co sa mi teda predtym nestavalo vobec 🙄 aj preto vaham nad tou alventou, ked uz hladam toho nastavajuceho 😀 😀 a nepomahalo nic, ani znizenie davky, tzv. to vysadenie cez vikend tiez nepripadalo do uvahy, raz som skusila takto preskocit davku a skoncila som tak, ze som cely den vracala a hlava mi isla vybuchnut 😀 😝

lenka00
13. nov 2013

@maria43 ahojky, me dnes taky odepsal, taky mi to pekne napsal 😉 s escitalopramem primo zkusenost nemam, ale co vim a znam par lidi co jej uzivaji, je velmi dobry na uzkosti a zabira taky malinko rychleji nez ostatni ssri, tak po 14dnech by clovek uz mohl poznat prvni ucinky...ten quetiapin by mel byt i dobry na uzkosti a pry se po nem pekne spi 🙂 a ty jsi na ten solacit pekne reagovala nebo nic nedelal a museli jste prejit na jine AD? ale melo by smysl zkusit to vyssi davkovani, me v podstate taky napsal, ze jsem poddavkovana, ze to neni terapeuticka davka, sice vim, ze je t malo, ale jeste pres noc kojim, tak az prestanu pak navysim..tobe taky pekny vecer

annetta3
13. nov 2013

@svija ahoj, tak to jsi šťastná žena, že na Tebe AD i AP zapůsobilo tak dobře 😉 . Co bych já dala za takové NÚ a pak kdyby mi to zabralo. To jsi ten rispen brala hodně krátce, to tak rychle odeznělo OCD, nebo už Ti mezi tím zabral Anafranil? U mě doktorka momentálně uvažuje o fluanxolu, nebo zeldoxu, ale ještě čekáme.

svija
14. nov 2013

@annetta3 - no já jsem zpočátku ten rispen brala tak ty 2-3 měsíce, pak mi ho vysadili, pak mi ho nasazovali zpátky, každopádně dokud jsem ho brala s některými z SSRI antidepresiv, úplně dobré to pořád nebylo. Víc už si k tomu nepamatuju, radši jsem to vytěsnila 🙂 . Až když mi nasadili Anafranil, tak to bylo hned lepší. Teď napodruhé mi ten rispen nasadili taky, ale asi tentokrát úplně nutný nebyl, spravilo by se to i bez něj. Takže u mě byl klíčový výběr správného AD.

hroska
14. nov 2013

@savanna musela som sa smiat, mam to iste s tym premietanim, co som komu povedala, ci to bolo ok, ci som sa pri tom nespravala nejako blbo, neprirodzene a som schopna aj tyzden o tom rozmyslat a morit sa s tym... 😝 😝 ked to na mna pride tak som uplne mimo, uplne mi vypne mozog, nerozmyslam, akoby som bola v takej nepricetnej panike, strasne mi busi srdce, vystupia mi kropaje potu na celo a na nos, cela sa chvejem, nie som schopna ostat v klude a vidim jedinu moznu cestu a to je rychly unik 😝 😲 , proste bezat niekde prec....co som mala ten tras ruk, tak to som mala vtedy akoneziaduci ucinok z tej Alventy, lebo som to mala aj v absolutnom klude a citim, ze uz sa to pamalicky zlepsuje, nie je to take silne. tie sex. NU ako ty popisujes na Alvente, tak take som mala ja na tom Seroxate...raz za rok bolo vela 😝 😀 😀 😀 teraz na Alvente je to vpohode, ziadny problem 😅 dobre, ze nemas tu zvysenu chut na jedlo, lebo na to sa baby najviac stazuju pri tom mirtazapine a spanok super, ze lepsie, ten je dost doleziry. tie uzkosti odchadzaju zial najpomalsie a najtazsie,tam ti treba este urcite viac casu a aj tych 15mg mozno budes este dvihat

mary1995
14. nov 2013

@hroska Ahojček, ozývam sa po dlhšej dobe, nechodila som do práce, bola som PN /zuby/. včera som akurát bola na kontrole, všetko OK. Naposledy ako som písala ten výkyv zrejme bol spôsobený prechodom zo Zoloftu na Sertralin Actavis, po pár dňoch to prešlo. Teraz sa to už stabilizovalo, sem tam nejaká úzkosť, napätie a potom to prejde. Je mi omnoho lepšie s týmto Anafranilom ako predtým keď som ho nebrala. Písala som Ti , že aká som teraz vyťažená, až som sa bála či to zvládnem, ale dúfam, že to pomaličky nejako poriešim. Mama je už po operácií a v utorok ju púšťajú domov. Ide k nám, ešte 10 dní budem s ňou na OČR-ke, toho sa teda dosť bojím, ale nemám inú možnosť. Zatiaľ to je všetko, majte sa pekne, všetky Vás pozdravujem 😵 😵 😵 😵 😵

hroska
14. nov 2013

@mary1995 uz som sa aj bala, co je s tebou, preco sa neozyvas. 😨 fakt si ma velmi potesila, ze si stabilizovana a ze sa to poriesilo aj s tym prechodom zo Zoloftu na ten Sertralin, ved to boli nenormalne doplatky za ten Zoloft. 😝 ale najdolezitejsie je ze si ok, si velka sikulka a bojovnicka. 😉 🙂 len sa dalej drz a mamine skore uzdravenie. 🙂

mariemmka
14. nov 2013

Ahojte, hlasim sa aj ja a s radosťou oznamujem, že po 7. týždnoch na paroxatine som stabilizovaná 🙂 🙂 🙂 držim palce všetkým spolubojovníčkam 😉 😉

annetta3
14. nov 2013

@svija ahoj, tak to je skvělé, že se to podařilo. Díky tomu co zažívám, protože se u mě několik AD neúspěšně vystřídala a trpím depresí, tak to beru, jako zázrak, když v tom pekle člověku něco pomůže.

annetta3
14. nov 2013

@mariemmka ahoj, můžu se Tě zeptat, na co ho bereš? Je to totiž další volba v pořadí u mé psychiatričky asi. Přecházela jsi na něj z něčeho jiného? A jaké bylo nasazování? Děkuji

mariemmka
15. nov 2013

@annetta3 ahoj, beriem ho na úzkosť, nasadzovanie bolo bez problémov, ale začala som s malými dávkami len 5mg a potom som vždy po 5dnoch zvyšovala, teraz som na 30mg. nežiaduce účinky len trošku zavraty pri zvyšovaní a zívanie 🙂 držim palce 😉

savanna
15. nov 2013

@hroska tak aj ty to mas s tym premietanim v hlave?? hm, vidis, ake podobosti medzi sebou najdeme, je to velmi neprijemne naozaj, mna to casto zmara pred spanim a neda sa to zastavit, je hrozne, co v tej hlave vsetko dokaze vzniknut! 😝
a s tou alventou si fakt v pohode v sex. oblasti?? tak to cumim, ja si to vobec na alvente neviem ani
predstavit 😀 😀 naozaj na kazdeho tie lieky vplyvaju inak...

januska26
15. nov 2013

Baby, ked to citam, tak uplne vidim seba. Ja hned po porode, predtym nikdy. Trapila som sa mesiac, nespala, nejedla, plakala...to bolo strasne. A malinky mal mesiac:( A potom som isla psychi (co som sa uplne vyhybala), a dala mi sertralin. Po mesiaci uplne super, po pol roku sme zacali pomaly vysadzat, ale po roku sa to vratilo. Staci mi kazdy druhy den polovicka 50mg. Cize beriem uplne nizku davku, ale ked to vysadim, tak uplne peklo mam...niekam bezat a ujst...strasne...Drzim vsetkym babam palce a urcite treba ist k odbornikovi, same to neprejde bohuzial :((((

hroska
15. nov 2013

@savanna ked si premietam tie situacie, je mi z toho nanic, strasne ma to frustruje,ale strasne 😝 😝 potom som z toho znechutena a potom pridu depky, uz som aj uvazovalo o nejakej hypnoze alebo take cosi. 😨 milion krat som si polozila otazku, ze preco ja a preco akurat toto, v detstve ma nikto netyral, rodicia boli aj su super, vobec nic take, ze by mi nejako podryvali sebavedomie, ponizovali ma, nepochvalili.....vzdy prave naopak. a napriek tomu so mna takyto socialny kriplik 🙄 a pritom ludi milujem. no co uz. Ano Alventa a sex. NU uplne vporiadku, dokonca na 150mg este lepsie ako na 75mg, tak to asi robi ten noradrenalin. 😉

januska26
15. nov 2013

@hroska No inak aj ja super rodicov,detstvo.Milujem spolocnost,ludi,zabavu,smiech🙂Ale ked pride depka,to som uplne iny clovek:(uplny opak.a tiez som sa zvykla pytat preco prave ja.Ale kazdy ma nieco a uz si nepomozeme:(((Ja sa bojim,ked budem mat druhe...

hroska
16. nov 2013

@januska26 nemusis sa bat ako s druhym babom, mas ten Sertralin,ktory ti dobre zabera, ten sa moze aj pocas tehotenstva, aj pri kojeni 😉 . 🙂 a tu davku 50mg mas uplne malicku, takze nie si az taky taky tazky pacient. 🙂 a dr. vie,ze uzivas kazdy druhy den, lebo malo by sa kazdy? 😨 ale hlavne,ze ti to tak vyhovuje a sedi. 😉

medzitym
16. nov 2013

ahojte,dlho som váhala či sem napíšem,dnes som sa sem zaregistrovala a rozhodla poprosiť o radu.dúfam,že ma pochopíte.slzy sa mi tlačia do očí keď Vám tu píšem.Mám skoro tridsať,som vydatá,mám 2 ročné dieťa,zdravé a krásne.Je celý môj život,ale...asi pol roka dozadu pozorujem že som neustále v depresii,nešťastná,začalo to už skôr ale ten čas si to uvedomujem,cítim sa nedocenená,nenaplnená,skoro nič ma nebaví,všetko robím viac-menej z povinnosti preto lebo "musím". S manželom sa neustále hádam,mám pocit že je všetko moja vina,on je večne v robote a na všetko som sama.Na domácnosť,na dieťa,,všetky zvery...samozrejme,nie som jediná,len...je mi večne do plaču.Dieťa je v období vzdoru,psisko v období puberty,vzťahy v rodine na bode mrazu a ak tak hrané,práca v nedohľadne,treba nám peniaze,manželstvo je podľa mňa v troskách čo si ale mm odmieta pripustiť a myslí si že je všetko fajn.
Spoznala som jedného muža,popri všetkom som sa s ním cítila skvelo,no po priznaní sa mm a jeho následnom prísľube že sa bude snažiť viac dávať mi /nám čo potrebujeme som to nechala tak..plávať.Boli sme len kamaráti,už sa s ním nestýkam,resp občas napíše ale zahrám to do autu.Každodenne byť sama doma ma ubíja,snažím sa vypĺňať čas ako sa dá,venovať sa dcérke a psovi ale som totálne mimo,niekedy to nezvládam,veľa kričím,potom mi to je ľúto,mám pocit že všetko je zle,všetko robím zle,nikoho pri sebe nemám,kamošky majú prácu,budujú si kariéry,rodinu ak plánujú tak neskôr.nie že by som nikde nechodila,občas si zájdem na kávu,pivko ale to iba utuží moju depku.ja už neviem ako ďalej.Bojím sa ísť k neajkému doktorovi,jednak nemám peniaze (lebo dnes sa za všetko platí),na druhej strane sa bojím asi sama priznať že mám problém,vidím to stále ako moje zlyhanie,mm ma podľa mňa bude odsudzovať,čo som to za matku že neviem normálne fungovať,navrhovala som mu zmenu práce ale odmieta to.
Prosím,poradte mi čo mám robiť,nenapísala som všetko čo ma trápi lebo je toho mega-veľa,ja len či ste niektorá tu zažili niečo podobné a ako z toho von...ďakujem veľmi.

annetta3
16. nov 2013

@mariemmka ahoj, děkuji. Tak to jsi to měla dobré to nasazování a hlavně, že to zabralo🙂

esselte
16. nov 2013

@medzitym No toho lekára asi budeš musieť navštíviť, pretože a si trpíš depresiou, máš aj nejaké fyzické príznaky, ako je búšenie srdca, pálenie na tele, pocit na odpadnutie? A samozrejme, ak ťa ešte ani manžel nepodrží, a ja to tiež trocha poznám, tak to nie je na dobrej ceste, ale určite nehľadaj teraz nové vzťahy, najprv ten lekár a psychiater nestojí veľa, lieky nie sú drahé a väčšinou sú preplácané, pamätaj hlavne na svoju dcérku, že ťa potrebuje, mňa vtedy veľmi držal môj syn, ke´d to na mňa prišlo, deti si nezaslúžia, aby sme ich zanedbávali a ja ťa chápem , že teraz nemáš síl, ale potom sa to vráti a budeš ok.

esselte
16. nov 2013

@annetta3 Ako sa cíiš? je to aspoň trocha lepšie, zabralo ti už niečo?

esselte
16. nov 2013

@hroska Ahoj, tak myslím, že som na dobrej ceste dostať sa opäť do formy, mám teraz dosť práce, takže sa sústreďujem na to je to ok.Len tan smajlík sa mi nedarí asi je na vine môj počítač, aj viem, že sú na boku, ale keď naň kliknem, napíše mi to len nejaké D a smajlíka nedá, tak neviem.Ináč, nevieš kde by som našla niečo námornícke, myslím oblečenie?A ako sa máš ty?

esselte
16. nov 2013

@mary1995 takže sa ti to stabilizuje? Zdá sa , že aj mne.Asi už prešlo to najhoršie jesenné obdobie,dúfam, že sa nám to takto udrží.

medzitym
16. nov 2013

@esselte ďakujem Ti za odpoveď,no,čo sa týka fyz príznakovneviem, mávam dosť často akoby brušné nevoľnosti,často ma preženie aká som nervózna,to dosť pravidelne,búšenie srdca som zatiaľ neevidovala ako nejaký príznak... 😕 ale aj to som už pár krát zaznamenala,na odpadnutie mi vôbec nebýva,skôr mám strašné bolesti hlavy a cítim sa ˇkaždý deň ako zbitý pes,na celom tele mám akoby svalovicu,,všetko ma bolí.
viem,dcérka je môj poklad,má teraz dosť zlé obdobie,resp asi ja to tak vnímam,je to typický vzdor ale mne sa to zdá priam neriešiteľné,rozhádže ma jedno jej nie,lebo už vidím následky,nerozumiem tomu,nikdy som taká nebola,všetkých som vždy ja utešovala,pomáhala,riešila....a teraz som sama a v kríze...som z tooho na vetvy ☹