Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
12. aug 2013

@mary1995 to je vyborne, ze si sa mala na dovolenke fajn. Mozno u Teba naozaj tu uzkost sposobuje aj stres z prace a mala by si skusit nieco vymysliet v tomto smere,ako si pracu ulahcit a hlavne sa v nej nestresovat. Ano , aj otec ked bol na Anafranile spominal,ze ked isli z roboty na obed a jedli,tak sa mu tak strasne triasli ruky,ze kolegyne pozerali na neho jak na puka,ale otec v pohode si jedol dalej. No Mary ale rozhodla som sa, dnes koncim so Sertralinom,beriem ho 10 tyzdnov al len ciastocny uspech a to po celu tu dobu som musela viac menej uzivat benzace. Davku som navysila na maximum,co som tolerovala,teda tych 200mg a nepohlo sa to dalej,takze myslim, ze uz som bola velmi trpezliva a to som este pred Sertralinom brala Seroxat 7 tyzdnov,co jej tiez SSRI. Neviem,co mi dalej dr. Odporuci,ale velmi sa mi pozdava Alventa(Venlafaxin),Ty si ju uzivala,prosim napis mi ake s nou mas skusenosti a aku davku si mala? Dakujem.

@simka1111 neboj moja,este malo beries,este chvilocku vydrz,vidis ja uz 10 tyzdnov a furt nanic a stale musim bojovat.Ako spis v noci?

mary1995
12. aug 2013

@hroska To som úplne prekvapená , že si sa tak rozhodla ale ešte to vykonzultuj s dr. Ja som teraz cez dovolenku sa cítila tak dobre, že som bola prekvapená. Minulý rok cez tie horúčavy som skapíňala od úzkosti, teraz som sa bála a dopadlo to dobre. Podľa teba je to možné, že ešte aj teraz po 15 mesiacoch sa stabilizujem ?? 😲
No uvidím v septembri, jesene sa strašne bojím. Ja som si myslela, že keď sa vrátim už budeš fit, ale asi aj Tebe pomalšie zaberajú AD. Aj mne pomaly zaberajú ale keď zaberú potom už fičím. Ale kto to vie vydržať?? Ja teda som netrpezlivá a nervózna z tých prechodov.
Čo sa týka Alventy , ja som išla na max. 375 mg/day , bola som na ňom rok ale mala som výkyvy, návaly úzkosti a večne som po večeroch revala. Teraz pri tom sertralíne ss cítim lepšie / hlavne ocd/ . Mne Alventa na OCD moc nezaberala. Čo ma ešte napadlo, že som bola veľmi aktívna z nej, nevedela som sa zastaviť, furt som musela byť v pohybe. mne osobne nesadol lepšie povedané mi zabral len čiastočne. Ale veľmi veľa ľudí ho pochvaľuje a nedá na neho dopustiť.
Držím Ti palce pá

lucinka0921
12. aug 2013

@hroska ahoj moja.Tak citam,ze koncis so sertralinom?To mi je luto,ze ti nepomohol ani v takej vysokej davke....Kedy ides k dr.,pre ine lieky?

hroska
12. aug 2013

@mary1995 myslim,ze ano,ja ked som sa liecila 1. Krat,tak som sa uplne stabilizovala az po roku a potom bolo este lepsie ako,ked som este chorobu nemala,citila som sa fantasticky.Ale od zaciatku som prostecitila,ze ten Seroxat mi sadol a ty pises to iste o Sertraline,ze ti sadol,takze to je dolezite. Ano? Si prekvapena,ze som sa rozhodla ho vysadit,ale po 10 tyzdnoch by som ocakavala uz lespsi zaber a navyse sa musim stale napchavat benzacmi,co teda bohvieco nie je. Neviem,no Ty si myslis,ze mam este vydrzat?

hroska
12. aug 2013

@lucinka0921 ano,myslim,ze to dalej nema zmysel. V niecom pomohol,ale dalej uz nestaci....tak to citim a 10 tyzdnov sa mi zda uz dlha doba na to,aby som si musela k AD pridavat benzace.

simka1111
12. aug 2013

@hroska Hej no musime vydrzat, bojovat ... Dakedy mam pocit, ze to uz nema zmysel , ze to uz furt bude takto, ze moj cely zivot uz bude spojeny s touto hnusnou chorobou ... je to tazke.... Ale vzdy ma drzi ta myslienka, nadej , ze bude raz dobre..musim teraz zabojovat poriadne, ved ma caka od polky septembra nastup na vysku a nie na lahku vysku .... ja len pevne verim ze dovtedy bude akutna liecba uz skoncena, teda ze uz nebudem mat priznaky depresie a potom musim najst nejaku psychoterapeutku alebo psychoterapeuta, nejak na sebe zapracovat , zbavit sa tych zlych myslienok, naucit sa nejak relaxovat , proste nedopustit, aby som sa zdekompenzovala takto . Bude to tazka cesta, bojim sa jej velmi , ale ked bude konecne viest k stastnemu zivotu, tak musim este zabojovat ...... A co sa tyka spanku, tak spim , nebudim sa v noci a vstavam po siestej , okolo siedmej ..ale nezobudzam sa s energiou, chutou, zobudzam sa s letargiou .... 😒 Dnes je iba tyzden co beriem mirzaten , tak dufam , ze mi pomoze ................................ A hej podla mna by ti uz dr. mala zmenit lieky, lebo uz strasne dlho cakas fakt, ja uz po mesiaci keby nezaberali, tak by som utekala za dr. , ze nech zmeni .... A hej alventa je dualne antidepresivum , cize ucinkkuje aj na noradrenalin , takze by mala byt ucinnejsia ako to, co si brala predtym .. Aj ten mirzaten co beriem ja je dualne antidepresivum , sice ma iny mechanizmus, ale tiez posobi aj na noradrenalin ............... A mozem sa spytat , si pisala , ze aj tvoj ocko sa liecil na depresiu , teraz je na tom ako ? vyliecil sa? funguje normalne?

mary1995
12. aug 2013

@hroska rozmýšlam nad tebou, čo by som spravila na Tvojom mieste a vieš čo ma napadlo?? Čo zabralo Tvojmu ockovi myslím z SSRI ?? Možno, že aj touto cestou by si sa mohla uberať aspoň mať prehľad.
Čo sa mňa týka, mám sa lepšie ale čo vždy omielam " nie je to Anafranil". Ja som sa pri ňom cítila presne ako Ty píšeš, že mi bolo lepšie ako keď som ešte nebola chorá. Lekár mi na to povedal, že som bola predimenzovaná , lebo, že normálny zdravý človek má tiež výkyvy a zlú náladu.
Držím Ti palce, kedy ideš k Dr. Pá, M.

hroska
12. aug 2013

@mary1995 no mary velmi dobre a logicky si isla na to 😉 Otec bol len na tom Anafranile asi 25 rokov a potom zrazu jeho dr. Tiez asi preskocilo a po tolkych rokoch mu vymenil za Venlafaxin,ale aj na ten zareagoval dobre,sadol mu,len akoby mu nestacila ta davka a musel stale zvysovat,tak mu zmenili na Cymbaltu,ta mu tiez sadla velmi dobre,ale 60mg mu bolo po case tiez malo,potreboval by tak 90mg,ale u nas tie 30mg nie su a 120 bolo pre neho ako starsieho uz dost vela. No tak dostal prave podla mna Seroxat,lebo ten zabral aj mne,no a zabral aj jemu.takze z SSRI mu zabral Seroxat a ten berie doteraz.No a mne Seroxat zabral tiez prvy krat,ale potom som ho vysadila a druhy krat uz nezabral.takze tak.

@simka1111 ano tatko sa liecil na depresiu cele roky,velmi dlho fungoval na starych tricyklickych AD,ale on to robil tak,ze uz nikdy AD nevysadil,vzdy lej znizil na najnizsiu davku a vpodstate do depresie sa uz nikdy v zivote nedostal,normalne pracoval, dnes uz je na dochodku a stara sa o vnucata.Mal velmi tazku depresiu,pomohla mu az EKL,takze uz nikdy v zivote to neriskol a nevysadil AD a vyplatilo sa

simka1111
12. aug 2013

@hroska No tak to je povzbudzujece pocut o tvojom ockovi . A kedy ides k dr.? Ja idem v piatok, mi kazala ist o dva tyzdne sa jej ukazat , tak uvidime no 😉

hroska
12. aug 2013

@simka1111 ano a keby si vedela aky je otec zivotaschopny a vesely clovek....takze ked niekto trpel depresiou, neznamena to,ze uz je cely zivot strateny 😉 no ja to este s nou dnes skonzultujem ,ze kedy mam dojst.a tebe v piatok drzim palce,mozno pojdete na 30mg toho mirtazapinu

timea179
12. aug 2013

ahoj zienky.....uz asi 3 mesiace vysadzam lieky a nejako sa to nezlepsilo,aj ked pocas liecby som sa citila relativne dobre aj ked nie nejak extra dobre...lekarka hovorila ze este pockame mesiac ako sa to vyvinie a nasadila by mi zas asi nove lieky.....mam stale tie hlupe telesne prejavy ktore mi uz poriadne lezu na nervy...lieky beriem uz rok a pol.....chodim tu stale a stale vas citam.... 🙂

simka1111
12. aug 2013

@hroska Potom napis, ako si sa s dr. dohodla. . Hej no to je pravda, ze zivot je dlhy, cize tych par tyzdnov v depke prejde a bude zas dobre...... Ale zasa v depresii je tazke tomu uverit , ze bude dobre a tazke je to vydrzat . Tak aj ja som zvedava, co mi dr, povie, ci zvysi , lebo zasa 15mg je len pociatocna davka , uvidime 😝 A beries benzace este, ci si ten lexik vysadila uplne?

simka1111
12. aug 2013

@timea179 ahoj , nechapem tomu trosku , co pises .... pises , ze vysadzas a necitis sa lepsie? podla mna by si este urcite nemala vysadzovat , a ked si sa este necitila dobre ,tak to vonkoncom nie .. Ja by som vysadzala iba v takom pripade, ze mi je rok a pol uplne dobre . a ake telesne prejavy mas?

sandra2308
12. aug 2013

@hroska ahoj hroska,prosim ta,mozu sa mi objavovat az po desiatich dnoch uzivania seroxatu vedlajsie ucinky?Mam problem s travenim,aj ma napina a stale ma oblieva taky studeny pot.Neviem,ci to môze suvisiet s liekmi alebo nie?

timea179
12. aug 2013

@simka1111 ....asi posledny polrok mam navaly tepla,ale to som mala uz od zaciatku....a samozrejme ze aj ataky su....neviem cim to moze byt....zeby tie lieky mi az tak nesadli??mozno ked niekto berie lieky tak dlho ako ja tak by sa mal urcite citit perfektne....to uz dr.mi pomaly znizovala davku,lebo bolo uz celkom dobre ale mam pocit ze po roku a pol liecby by nemali byt uz ziadne telesne priznaky a ani ataky... 😒

timea179
12. aug 2013

@simka1111 priznaky mam skoro vsetky co sa tykaju uzkosti,teda tie telesne 😒

simka1111
12. aug 2013

@timea179 Tak hej uz by nemali byt podla mna ziadne ataky, povedz dr., co pocitujes a bud ti nasadi tie iste lieky v takych davkach, ake si brala alebo ti da ine 😉 to bude podla mna najlepsie

hroska
12. aug 2013

@simka1111 praveze tie benzace uz moc nechcem do seba davat, ale stale si musim denne zobrat bud 0,5mg Frontinu alebo 3mg Lexaurinu , lebo inak idem skapat od napatia a uzkosti,no a myslim si,ze to by uz po 10 tyzdnoch naozaj takto nemalo byt

@sandra2308 ano kludne to moze byt, ja som mala velmi dlho na Seroxate nevolnost a stale ma natahovalo na zvracanie,mozno aj dva mesiace este od nasadenia liekov,nemohla som nic zjest,bol to dost drastak. Ja som brala hned od prveho dna 30mg,skoro som vyplula dusu 😝

lucinka0921
12. aug 2013

@hroska tak to asi ano.Radsej skus ine lieky ako sa trapit...Nie kazdemu sadni hned lieky,poznam jedneho,co mu sadli az 5 lieky....Tak mi daj potom vediet,co budes brat a drzim palce,aby ti uz sadli dalsie lieky a aby to zlepsenie uz dlho netrvalo 😉

simka1111
12. aug 2013

@hroska Hej no urcite to chce zmenu, uz prilis dlho cakas .. Teraz existuje uz velmi vela kadejakych ad , tak urcite ti dr. daco vyberie, co sadne.. A obdivujem ta fakt, ako to zvladas vsetko a ako dlho uz sa s tym pasujes, o chvilku pocitis ulavu uz , uvidis 😉

hroska
12. aug 2013

@simka1111 @lucinka0921 dakujem pekne,aj vam nech je len lepsie a lepsie 😉

mary1995
13. aug 2013

@hroska radila si sa včera s Dr., čo Ti povedala??

Ináč všetky Vás pozdravujem , dúfam, že sa máte dobre 😎 😎 😎

simka1111
13. aug 2013

Nema niektora z vas skusenosti s uzivanim mirtazapinu ? Lebo mam po nom dost zvysenu chut k jedlu ,viac ako obvykle.Neviete, je to len zaciatocny neziaduci ucinok, alebo to tak bude furt , co budem brat mirtazapin? Lebo je to dost na nervy, nechcem teraz nejako nabrat kila 😒

niikoletka
13. aug 2013

@simka1111 na akú výšku ideš ak sa smiem spýtať?

mary1995
14. aug 2013

@simka1111 Mirtazapín všeobecne podporuje priberanie ale ako vieš určite aj Ty u každého je to individuálne. Mám známu, čo ho berie už asi 2 roky a je chudučká, záleží asi od metabolizmu.

timea179
14. aug 2013

@simka1111 beriem ho uz 2roky a samozrejme ze som pribrala,...sice trochu viac ale teraz sa citim lepsie ako ked som mala 50kil,bola som stastna ze konecne po 3tyzdnoch hladovky mi zacalo chutit jest 😉

simka1111
14. aug 2013

@mary1995 @timea179 a po akej dobe vam zabral ? kedy ste sa citili uz dobre? a vlastne na co ste ho brali? ns depresiu ?

mary1995
14. aug 2013

@simka1111 ja som ho nebrala , brala a berie známa , ale ona nepribrala. Ona má problémy so vzhľadom.

simka1111
14. aug 2013

@mary1995 aha jasne, zle som si precitala tvoju odpoved

timea179
14. aug 2013

@simka1111 beriem na uzkost,a zabral hned,lebo ja som nedospavala rana.....hlavne som musela pribrat....ale podla mna ked si ukontrolujes vahu,tak sa to da