Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

alexiska77
14. sep 2013

@simka1111 Nechcem Ta strašiť, to by ma mrzelokeby si totak brala.. ja som len povedala aku mám z tým skúsenost, hroska Ti to tu velmi pekne a dobre napisala ako to s tymi liemi je..proste niekomu escitalopram alebo citalopram sadne a niekomu nie, pouzivame ho ovela viac,lebo s nim mam lepsiu skusenost a vidime lepsi efekt,ale neznamena to,ze niekom sertralin nesadne..a aj to je pravda, ze, ked to uz raz beries AD a zrecidivujes druhykrat treba asi dat nieco ine...liečit duševné poruchy je strašne náročné v tom,že niekedy sa nedá trafiť ten správny liek, i keď ich nie je neviem kolko na výber, proste niekedy už ked sa pozriem na pacienta viem,že toto mu sadne, ťažko mi je radiť takto cez internet, predtým ako dám liečbu musím pacienta vidieť, porozprávať sa s ním, poznať anamnézu a predchorobie, takže sa ničoho nelakajte, určite máte lieky správne nasadené🙂. Pacenti sa nám ale velakrát vracaju, recidívy su naozaj časté, ale doležite je to,že z čoho primárne tá depresia vznikla,keď vznikla ako reakcia na nejakú záťažovú situáciu (rozvod, starta zamestnania, úmrtie v rodine..)po dhšej dobe,ked sa s tým človek vyrovná zvykne sa prakticky vyliečiť, ale ak je to tzv. endogénna depresia, väčšinou bez nejakých takýchto situácií predtým môže sa častejšie vracať,ale aj toto je individuálne, nikto nevie a nepovie,že vy sa vyliečiťe alebo že sa Vám to vracať bude..čo je v psychiatrii najpodstatnejšie je brať lieky a nikdy svojvolne nevysadzovať, najčastejšie dovody recidív je svojvolne vysadenie liekov,týka sa to ale hlavne pacientov so psychotickymi poruchami, ktori sa vačšinou bez náhladu na svoje ochorenie...

alexiska77
14. sep 2013

simka 1111 a remisiu prakticky dosiahneme vzdy pocas hospitalizacie, tazsie je to pri tzv. histrionskych poruchach osobnosti, ktoré su spojené s deprsesiou, tam je narocna ta osobnost pacienta,s ktorou treba pracovat..alelahsie epizody depresie sa daju pekne zvladnut aj ambulantnou formou..

simka1111
14. sep 2013

@alexiska77 dakujem za odpovede. Verim, ze aj u mna sa dosiahne uplna remisia, hoc sa mozno este nacakam 😒 ale co uz , dakto sa lieci na rakovinu, dakto na cukrovku, dakto ma aids, dakto zas je na vozicku , kazdy ma v zivote svoje trapenie. Ale najpodstatnejsie je , ze dnes existuje kopec liekov na depresiu a da sa efektivne liecit, tak som vdacna aj za to. Neviem , co by ludia robili, keby nebola veda na takej urovni 😒

alexiska77
14. sep 2013

@simka1111 Neboj sa, urcite sa z toho dostanes, treba len v to verit a dufat..a hlavne sa nehanbit za to,ze mas dusevne ochorenie, je to choroba ako kazda ina..ak potrebujes o tom hovorit ,tak o tom hovor a nech si mysli kazdi co chce..drz sa 🙂

hroska
15. sep 2013

@alexiska77 no tak to je teda fakt dost 100 ludi na oddeleni,aj 25 je teda dost 😉 .ja som nastastie v nemocnici nebola,aj ked som mala tazku depresiu.a do memocnice prichadzaju depresivni a uzkostni pacienti dobrovolne,ci ako to vlastne je? Myslis si,ze je lepsie, ked je pacient zalieceny v nemocnici alebo len ambulantne? Nemaju potom po prepusteni pacienti problemy s resocializaciou?Ups,prepac,ak sa moc vypytujem 😝 😀

janka1012
15. sep 2013

ahojte vsetky vas zdravim po dlhej dobe opat tu 🙂 nebola som tu niaky cas pretoze som bola mimo pracovne a velmi som sa bala ako to zvladnem atd a nakoniec som cele leto zvladla bez jedineho benzasu na co som hrda...citalopram uzivam uz pol roka a je to urcite lebsie ako na zaciatku ale stale mam vykivy proste je aj tyzden dobre a potom sa mi vracaju myslienky ktore ma otravuju ale to je asi depresia ozve sa a zase sa strati snazim sa na to nemysliet a vzdy ked pridu tie vtierave myslienky tak ich zahanam vedsinou s mi to dari ale som trosku smutna ze po pol roku sa stale vracaju a bojim sa az to takto nieje stale no da sa st tym zit...v utorok idem ku doktorke a opytam sa ci je to normalne tesim sa aspon z toho ze nepocitujem uzkost ani jej prejavy ale ked mam tie blbe myslienky tak rozmyslam nad tym ze co ked mi pride uzko ale tak zatial su to len tie myslienkxy ktore odzneju a pridu zase ine ktore tiez zahnavam niaky cas a zase fungujem normalne par dni bola tu kedysi davnejsie spominana moja sestra ktora sa z depresii dostala aspon niaky cas ako sa jej narodil syncek no nedavno sa mi zverila ze zase je na tom zle ale ma to tazke muz len pije sama je na dieta atd takze ani sa necudujem trosku som sklamana pretoze som v nej videla nadej ze sa s toho da dostat ale ako vidim depresia ma tendenciu vracat sa...chuda skusa rozne meditacie roznych ludovych liecitelou ale nakoniec bude musiet znovu brat antidepresiva...ale aj tak radsej s nimi a zit ako bez nich a kazdy den sa trapit...

janka1012
15. sep 2013

@hroska ahoj hroska potes ma ako sa mas???dufam ze dobre tak ja som stastne dosla a veru som to zvladla bez uzkosti za co som velmi vdacna....hlavne ty sa pochval co ako mam pocit ze som tu nebola celu vecnost 🙂

hroska
15. sep 2013

@janka1012 no ahoj mojko 😉 tak to som rada,ze vsetko zvladas aj bez benzacov 🙂 😉 . Tak sestre sa stavy vratili? Zase je to asi kvoli chlapovi 😝 ,vsak ako inak.....No nic,len ju pekne smeruj k tomu,nech sa cim skor zacne liecit,nech sa jej to netaha.
Tak ja som z najhorsieho vonku 🙂 ,predstav si,ze ten Sertralin mi nezabral ani pri davke 200mg,uz som bola z toho zufala....dr. mi ho vsak nechcela zmenit,ze nech este vydrzim, ale mne sa uz fakt nedalo.tak som sa rozhodla a zmenila som dr.,teraz mam mladu,milu dr.,ta mi hned zmenila,vysadila Sertralin a nasadila Alventu 75 mg a zabralo uz v priebehu 1. tyzdna. 😨 Tak konecne sa mi ulavilo,konecneeee. Nehovorim,ze zrazu som nesmierne stasna a tak,ale ja uz som potrebovala tu ulavu,lebo uz by som zblbla. 😝 Takze teraz som na Alvente 150mg,co je taka davka niekde v strede,fungujem a hlavne dobieham,co som v depresii zameskala Benzo ziadne neuzivam,chvalabohu. 😀 v utorok sa ozvi ako si u dr. dopadla. Drz sa. 🙂

janka1012
15. sep 2013

@hroska vau to je supeeer si ma potesila velmi.... 🙂 niekedy staci tak malo proste to nieje normalne brat taku davku a nic dobre si spravila...to co bolo za doktorku...

alexiska77
15. sep 2013

@hroska Prichadzaju dobrovolne, hlavne, ked sa uz liecia dlho amblantne a nejde to..nuteny vstup teda nedobrovolny je len u stavov ohrozujucich vlastny zivot alebo okolie, to sa tyka najma ale psychotickyh poruch a u depresivnych to byva stav po samovrazednom pokuse..ta resocializacia je myslim,ze v pohode, pocas hospitalizacie chodia domov na tzv. probatorne 2-3 dnove priepustky predtym ako pojde pacient domov natrvalo, aby si zvykol opat na zivot vonku..

u2jana
15. sep 2013

@alexiska77
ahoj, možno by si mi vedela poradiť.
Moja svokra sa tento rok trápi s depresiou. Začalo to tým, že mala závraty, vyšetrovali ju na všetko možné - nakoniec to uzavreli s tým, že je to psychického pôvodu. Dali jej lieky a chvíľu sa zdalo, že je to ako tak v norme. Ale občas sa mi sťažovala, že nemá čo robiť, nič ju nebaví... čokoľvek som jej navrhla, odmietla. Teraz sa je to vrátilo, ale je na tom horšie ako predtým. Schudla, nemôže - nechce jesť. Robili je testy na gastre - všetko má v norme.
Nechce už vidieť ani vnúčatá, čo boli kedysi jej miláčikovia.
Je fixovaná len na svokra - musí byť stále pri nej. Dnes sme ju chceli ísť pozrieť, len sami dvaja s mužom. Ale svokor volala, že nechce nikoho vidieť. Muža to trápi, nevieme, ako jej pomôcť.
Dali jej nové lieky - ale zdá sa,že nepomáhajú. Pár dní bola aj v nemocni, ale potom sa pýtala domov.
Svokor vraví, že sa už "opúšťa" a vzdáva to.
Ako by sme jej mohli, ako rodina pomôcť?
budem vďačná, za každú radu.

esselte
15. sep 2013

@alexiska77 Ahoj, takže ty si z fachu?To je super!Ja užívam 1 rok cymbaltu ráno 6 mg a večer 6 mg,už som bola úplne ok,teraz v septembri sa mi znova , ale iba trocha začali objavovať príznaky atakov panickej poruchy, ale nejako som to potlačila, ak sa to objavilo a bolo ok.Myslíš, že mi môžu po roku prestávať účinkovať lieky, alebo to môže byť spojemé aj s jesenným počasím a tým ,že ja som učiteľka a v septembri nastupujem po prázdninách do práce.Už sa mi to stalo presne pred rokom, ale s venlafaxínom actavis, lekárka mi ho vymenila za cymbaltu, že vraj cymbalta je originál lieku a venlafaxín jeho generikum.Asi by to bola náhoda, že mi každý liek pôsobí iba rok?Čo myslíš ty?

esselte
15. sep 2013

@alexiska77 To som ešte ja, ešte som sa chcela informovať ohľadom môjho švagra, ktorému sa prejavila depresia v lete,Asi mesiac užíva sertralift a mirtazepam, ale nejako nevidíme výsledky, dokonca mu bola odporúčaná aj hospitalizácia, v papieroch má napísanú ťažkú formu depresie,nemá na nič náladu, bojí sa ísť medzi ľudí, minule sme ho vytiahli na hrad,ale keď povedal spolu 3 vety, tak je to veľa.Podľa mňa mu to vôbec neprechádza.Nevieme, čo ďalej, švagriná je už z toho zúfalá, bojí sa , že nebude ani môcť vykonávať svoju prácu, pretože je kamionista.Lekár mu povedal, že bude musieť riešiť jeho diagnozu, či vôbec môže vykonávať svoju prácu. Má iba 35 rokov, veľmi sa oňho bojíme, je to veľmi pekný, milý chalan a odrazu je z neho taká troska.Poraď nám , prosím, keď je fakt potrebná hospitalizácia, ako ho presvedčiť?Alebo treba zmeniť lieky?

alexiska77
15. sep 2013

@u2jana Ťažko je sa k tomu vyjadrovať takto,keď som Tvoju svokru nevidela, podstatné je,keď ma nardinované lieky,aby ich brala aj keď nemá ešte pocit zlepšenia, aby pravidelne navštevovala psychiatrickú ambulanciu, prípadne psychológa, keď jej ešte bude navrhnutá a ponúknutá hospitalizácia určite nech ide a nech sa nepýta domov skôr ako jej to povie lekár, viem,že to niektorí pacienti to ťažko zvládajú, predsa iné prostredie, noví ludia,nejaké pravidlá,ale je to pre nich určite prospešné. Za pár dní v nemocnici sa nič neudeje, naša liečba trvá dlho, cca 4-6 týždnov, ako rodina stojte pri nej, dodávajte jej silu a energiu,aby mala pocit že Vás má i keď Vás možno teraz odmieta, terab jej dať čas a zlepšenie sa určite dostaví, držím palce 🙂.

alexiska77
15. sep 2013

@esselte Ahoj, samozrejme počasie a ročné obdobia to ovplyvnovať môžu, depresie sa najčastejšie objavujú na jar a jeseň. Kľudne to môže byť spojené aj s návrtom do práce po dlhšej dobe ako si bola doma cez leto. A počas užívania liekov môžu byť epizódky zhoršenia čo ale neznamená,že treba hneď meniť lieky. Treba to všetko povedať ambulantnému psychiatrovi,aby vedel ako má ďalej v Tvojej liečbe pokračovať. Držím palce,aby sa Ti v práci darilo 🙂.

simka1111
15. sep 2013

ahojte baby, tak zajtra mi drzte palce, prvy den v skole, dost sa toho vsetkeho bojim 😒 ale musim to zvladnut ! zlepsenie zatial nebadam , ale ono snad uz cochvila pride , len cakat mi ostava . Vy sa ako mate? ako ste vikendovali ? 😉

alexiska77
15. sep 2013

@esselte Lieči sa a berie lieky veľmi krátko, určite by som asi hneď nemenila,ale to vie posúdiť len jeho lekár,ktorý je s ním v kontakte, ak mu navrhne hospitalizáciu nech zváži či ju prijme, určite by to bolo pre neho prospešné vzhľadom na lepšie nastavenie liečby v nemocnci,keďže tam je pod stálym dohľadom lekárov. A ešte je tu možnosť návštevy psychológa.

alexiska77
15. sep 2013

@simka1111 Zajtra sa drž, v ktorom si ročníku? neboj, prídeš na iné myšlienky a bude lepšie 🙂

simka1111
15. sep 2013

@alexiska77 idem do prveho praveze... Len nech mas pravdu 😉

u2jana
15. sep 2013

@alexiska77
velmi pekne dakujem, za skoru odpoved
ta bezmocnost je najhorsia, zvlast teraz, ked nas odmieta, ked jej zavolame, tak povie, ze je unavena, a zlozi. Nasilu tam chodit nechceme.
Tu hospitalizaciu jej odporucili, ale nechce tam ist. Trochu som bola prekvapena, ked mi svokor vravel, ze doktorka jej len predpisuje lieky - ja som si myslela, ze by sa s nou mal hlavne rozpravat, preco je to vzniklo...
A este, vraj im povedali, ze ma nárok len na jednu návstevu ambulancie mesacne - viac, ze poistovna nepreplaca...

hroska
15. sep 2013

@u2jana musite byt aj Vy trpezlivi,ked svokra teraz nechce prijmat navstevy ani vnucata, nie je to pteto,ze by vas uz nemala rada, vobec nie. Len momentalne proste ma silu len na to, aby ten den nejako prezila, naviac silu nema. Nenutte ju do nicoho.vsetko co kusi urovit navyse ju nesmierne vycerpava. Ked sa chcete o nu zaujimat radsej sa spytajte svokra,ved je s nou stale. A bolo by fajn aj svokrovi vysvetlit ako sa treba spravat k depresivnemu cloveku. Tusim simka sem hodila jeden typ- je to film o depresii, hra tam Kristina Farkasova, vola sa Cakanie na usvit,pozrite si ho aj Vy,vela vam napovie. Ked lieky svokre zaberu, bude to zas ona a vrati sa Vam v plnej sile 😉 a este na vysvetlenie, lekarka sa s nou nebude rozpravat,preco jej to vzniklo,ona svokru vysetri a predpise jej liecbu. Ak by svokra chcela niekoho,kto by sa s nou rozpraval o tomto vsetkom,tak by mala zacat chodit k psychologovi,ale to az neskor,ked jej ako tak zaberie liecba

hroska
15. sep 2013

@simka tak zajtra drziiiiiiim palce 😉 🙂 pekne vykroc tou spravnou nohou. VIVAT ACADEMIA!! 😵

kristinenka
16. sep 2013

@hroska ahoj kde by som mohla zohnat ten film?

maznacik007
16. sep 2013

@u2jana moja vela sil ... viem co je to za peklo .. moja svokra to ma aj kombinovane s manickymi fazami a schizoidne predstavy... no des co si budeme hovorit ....
hlavne si to nepripustaj .. ja by som ju proste prinutila ist na liecenie do nemocnice ... ine jej nepomoze ... akualne .. nasa ani lieky poriadne nechcela brat ... si ich schovavala, lebo bola presvedcena ze jej nic neni ... takze jedine kontrola neustala aby brala lieky ale naozaj najlepsie ta nemocnica ... tam ju dali dokopy aspon na cas ... proste ako velke dieta .. treba donutit aj lieky brat aj ist sa liecit ...
a velky pozor keby sla do tej manickej fazy ... nasa co vtedy dokazala porobit 😔 radsej ani nenapisem nech ta nevystrasim ...

hroska
16. sep 2013

@kristinenka ahoj, je na internete,tak si zadaj do guglu cakanie na usvit a mozes si ho pozret na nete. Nie je to mejake dlhe. 🙂

u2jana
16. sep 2013

@maznacik007
@hroska
vdaka baby za odpovede
Trochu mi to pomohlo zorientovat sa. Je to fakt strasne, nikdy by som neverila, ze to moze byt take vazne. Dufajme, ze tie lieky zaberu, ine nam asi nezostava.

mary1995
16. sep 2013

@simka1111 No moje, už sa Ti to začalo. Prajem Ti, aby si mala pevnú výdrž, dobrý kolektív a hlavne veeeeeeeeľa zdravia. Uvidíš, že sa Ti už zlepší , budeš mať iné povinnosti a postupne pomaly aj zabudneš na depresiu. Držím Ti palce a napíš ako bolo.

lenka00
16. sep 2013

ahoj holky a spolubojovnicky,
tak hlasim, ze uz jsem z porodnice doma, prvni dva dny byli nadherne, ale bohuzel 3.den prisla ta znama a neskutecna uzkost, vzdy si vymyslim, ceho se muzu bat...jinak se narodila Elenka ma 4,170 a je prenadherna 😉
@alexiska77 vsimla jsem si, ze tady vsem uzasne radis a pomahas, nechci Te moc obtezovat, jen se chci zeptat, kvuli porodu a kojeni mi byl nasazen zoloft 50mg, ale moc nepomahal, mozna ke keonci jsem mela pocit vetsiho klidu, ale po porodu hned 3 den silena panika, uzkost, kterych se nedokazu zbavit, zaacala jsem brat Argofan - venlafaxin 75mg, protoze jsem ho mela nasazeny pred otehotnenim, mohla jsem takhle volne prejit? a nemas zkusenosti s timto lekem a kojenim, ja zatim kojim...moc dekuji a omlouvam se, mas toho jiste spoustu

mary1995
16. sep 2013

@lenka00 Gratulujeeeeeeeeeeem 😵 😵 😵 😵

lenka00
16. sep 2013

@alexiska77 promin, jeste mam dotaz, holky tu casto pisou, ze na po 2. jim ty stejna ad nezabrala, toho se ulne desim, muze to tak byt? me ten venlafaxin dobre zabiral na uzkosti a muzes mi jeste poradi, ktere ad je take dobre hlavne na silne uzkosti? dekuji moooc