Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
21. okt 2013

@mary1995 jasne vydrzim 😉 , to som tak zo zartu. A nakoniec po tej depke, co som z postele nevladala vstat,mi takato nabudenost aj dobre padne. 😝 davam si Magne B6, myslim, ze to trosku pomaha a sem tam si supnem sumive magnezko. 🙂

mary1995
21. okt 2013

@hroska Mne tiež odporúčala dr. Vápnik, Horčík Zinok. tiež si dávam 1 tabletu denne.

simka1111
21. okt 2013

@mary1995 ahojky, ja som len dosla akurat zo skoly, a tak po starom, ja uz ani neviem ci lepsie ci horsie.. 😒 ale dufajme, ze sa to vystabilizuje ... teraz sa pojdem ucit anatomiu, dalsi tyzden mam v pondelok zapocet , takze nech si to nenecham na poslednu chvilu .... a zajtra konecneee ta psychologicka .. 🙂 a mary tyy si uz na velmi dobrejjjj ceste 😉

mary1995
21. okt 2013

@simka1111 Bodaj by si mala pravdu ale tak aj ja dúfam. A Ty uvidíš to zvýšenie, či Ti zaberie. Zajtra myslím na Teba a potom napíš ako si dopadla. drž sa 😵 😵 😵

lenka00
21. okt 2013

Ahoj holky, @hroska, @mary1995, @simka1111 vsechny Vas moc zdravim, jak jste psaly o te Alvente, ja teda beru u nas Argofan 75mg a pred tehotenstvim jsem brala take 150mg a nikdy jsem si nevsimla, ze bych mela vice energie 😉 je to vazne zvlastni jak kazdy reaguje jinak na stejnou latku, vim, ze jsem si rada dlouho pospala, ale to jsem mela rada i pred AD..ale kdyz jsem po druhe zacala brat Zoloft, tak ten me mozna nabuzoval, byla jsem strasne uzkostna a v noci nemohla vubec usnout a i presto, ze jsem naspala tak 3hod, tak jsem nebyla unavena...a to jsem brala jen 50-75mg ..
@mary1995 ja to ted mam taky jako na houpacce a uplne Ti rozumim jak Te ty horsi dny zase vykoleji, clovek ma jeden hezky den a modli se, at to tak uz zustane a druhy den je zase na prd, ja uz se bojim cokoliv napsat, protoze kazdy den je pro me prekvapeni jak se zase budu citit, kazdopadne, kdyz je den, ktery je lepsi, tak cely den se bojim, at nezacnu zase myslet v kruhu na svoje bubaky, takze jsem pak napjata a bojim se, abych to nezkazila a kdyz se zase rozjede to me mysleni a reseni, tak jsem z toho uplne spatna, ze to porad nezmizelo...
@simka1111 a jak Ty dnes? jak ti je po zvyseni? zvladas? a jak se Ti dari ve skole?

simka1111
21. okt 2013

@mary1995 Dakujem ti, hadam to zajtra dobre dopadne, jednak s dr a aj so psychlogickou.,..... zajtra vam napisem , ze ako som dopadla hned ako pridem domov... U nej az na 17 00 som objednana.. :P

simka1111
21. okt 2013

@lenka00 musim napisat jedno konstatovanie , kazda baba mi to tu potvrdi .... Najhorsie je sa dosatat do psychickych problemov, z nich sa strasne tazko dostava..... a trva to velmiii dlho... Dakedy mi ani na um nedoslo, ze co to je vobec depresia a uzkost.......... a teraz z toho neviem von 😒 a to mas pravdu na kazdeho tie lieky posobie inak,dakoho uspavaju, takoho nabudzuju , dakomu hned zaberu, dakomu neskor zaberu, dakomu vobec... proste dopredu sa to neda povedat ....a ja dnes vramci moznosti, tak jak furt, ale da sa to vydrzat .... a v skole sa mi dari celkom dobre zatial ,nech to nezakriknem... ..... :P lenka musime vydrzat este, ale kazdopadne nam bude este dobre, neboj sa 😉

lenka00
21. okt 2013

@simka1111 tak to zitra na Tebe budu moc myslet...jsem moc zvedava co napises o psycholozce, snad Ti pomuze, ale myslim, podle toho co jsi psala, ze by mohla byt vazne dobra... 😉

simka1111
21. okt 2013

@lenka00 Dakujem 😉 a snad bude dobra a bude mi sympaticka :P

hroska
21. okt 2013

@simka1111 tak aj ja drzim palce na zajtra, aj u dr. aj u tej psychologicky a tiez som zvedava co vybavis. 😉 inak, ja som u psychologa vzivote nebola, ale napr. taku hypnozu by som rada skusila.....ktovie, co by som v takom stave vyplodila 😀 😝 😀 tiez suhlasim s tym, ze kazdy reaguje na lieky inak, ja napr. ked som bola na 200mg toho Sertralinu, tak co sa tyka depresie tak mi az tato davka odstranila ranne pesima a aj dalsie priznaky, ale bola som uplne vyspickovana, co sa tyka uzkosti, napatia, nervozity, ze som myslela,ze z koze vyletim 😲 a vidis, ty nejaku zvlast uzkost nepocitujes ani na tej 200mg.

simka1111
21. okt 2013

@hroska no presne, kazdy na lieky reaguje inak , ja napr. uz uzkost nepocitujem , teda take to hnusne napatie, ze neviem ani obsediet, sice na zacitku uzivania sertralinu bolo dost velke, ale postupne ustupovalo a teraz nemam take napätie nastastie... a to berem 200 mg.... . a zajtra musim vazne pokecat s dr. ze ci to je normalne ze ta anhedonia nie a nie nabehnut........ som zvedava , co mi povie..... mozno tomu fakt treba dat casu este..... a tu hypnozu by som aj ja chcela skusit, moze to byt zaujimave a ona vraj aj take sluzby poskytuje.... urcite by som sa nedala manipulovat nejakym laikom .. A zasa citala som o hypnoze, ze ludia si myslia, ze je to take daco, ako spanok alebo bezvedomie, ale ze to tak vobec vraj nie je a kadeco ine..... a sa mi to zdaju zaujimave kadejake terapie a su vraj aj ucinne, zasa pri takej depresii , ze ledva oko otvoris nie, tam sa tazko dopravis k psychologicke ale podla mna u mna to moze mat vyznam , lebo sedi na mna lahka depresia, co sa mi tazko pise, ze lahka, znie mi to tak , akoby v podste mi nic nebolo ..... ale ona sa klasifikuje, ze clovek sa proste z ncoho netesi, co je moj pripad, ale zvlada bezne zalezitosti, povinnosti, proste ludia ani nepostrehnu ze daco cloveku je... a tam vraj ma vyznam psychoterapia....... tak uvidime........

hroska
21. okt 2013

@simka1111 ano, u teba ta psychoterapia isto bude mat vyznam, jednak kvoli veku, si mlada a skusena psychologicka, ktora ma za sebou prax a aj kus preziteho zivota ti pekne moze "predstavit cestu zivotom", aj ked si velmi inteligentna,ale predsa len ked clovek nieco prezije, tak je to ine, ako ked to cita a ty samozrejme v tvojom veku si kohla prezit len situacie , ktore bezne prezivaju mladi ludia. a samozrejme to moze mat u teba vyznam aj preto, ze mas lahku depresiu a tam sa psychoterapia jednoznacne oporuca, dokonca niektori autori uvadzaju, ze postacuje iba psychoterapia, teda nez farmakoterapie. takze bude to dobre u tej psychologicky urcite a potom nas tu budes vyucovat nejake finty a finticky a relaxacne techniky a pod. ok? 😉 😀 inak je to zvlastne ta anhedonia u teba 😨 ze vpodstate fungujes, nemas uzkosti a furt nemozes pocitit radost. u mna ro tak ide akosik vsetko dokopy,proste bud som uuuuuplne KO teda depka, uzkosti, anhedonia, nervozita, uplna nepouzitelnost alebo uplne fit s tym, ze tie priznaky jeden po druhom odchadzaju... inak, jeden dr. , nie psychiater , priatel mojho tatka ma raz stretol a pytal sa na tatka,ako sa ma....vedel, ze v minulosti sa liecil na depresiu....o mne ale nic netusil..a povedal mi taku vetu, ktora mi utkvela v pamati.., vraj ludia s touto chorobou (depresiou)nemozu byt nikdy stastni 😨 co Vy na to dievcata???? 😨

simka1111
21. okt 2013

@hroska boze hroska , tu poslednu vetu si nemala pisat, normalne som sa zlakla 😒 to musel byt riadny ignorant .... a nechapem naco sa ta to vobec pytal , ked potom si sam odpovedal... Ale podla mna to nie je pravda, ze nemozu byt nikdy stastny, vsak tvoj ocko je priklaldm ,moj takisto , moja sestra, ty a aj ja som uz prekonala depresiu raz cize ne je to pravda ...

hroska
21. okt 2013

@simka1111 mna tiez sokoval,a navyse este,ked je lekar.....a pomyslela som si o nom, ze je to pako 😝 tiez si myslim, ze to nie je pravda a som rada, ze sme sa v tom zhodli

simka1111
22. okt 2013

@hroska vela lekarov je v tomto dost ignorantskych , aj moja mama bohuzial v tomto taka je, si neviem predstavit ako urobili vo stvrtom rocniku skusku z psychiatrie 😠 Aspon vidno, ze nie kazdy moze byt psychiater, si neviem predstavit takeho psychiatra a ked taky nahodou je, tak treba pred nim utekat kade lahsie 🙂 Ja by som takym lekarom titul zobrala, ze nech si idu zopakovat ten stvrty rocnik 😉

lenka00
22. okt 2013

@hroska taky jsem se te vety lekla, ale pak jsem si uvedomila, ze neznamena, ze kdyz je psychiatr, tak spolkl vsechnu moudrost sveta, uz i tim, ze to rekl dceri sveho pacienta...souhlasim, ze lide, kteri maji depresi nedokazou byt stastni, ale ve chvili kdyz ta hnusna deprese odejde, tak si vazi kazdeho pekneho dne, akorat zustava mozna nejakou dobu ten strach vzadu, aby se to zase nevratilo, ale myslim, ze to tak maji vsichni, kdo prodelali nejakou vaznejsi nemoc...jinak ja to mam asi podobne jako hroska, taky vsechno dohromady, ze si rikam, ze mam depresi, GAD, OCD, ruzne fobie apod. a kdyz poprve jsem se dostavala do normalu, tak to postupne ruku v ruce odchazelo, u me asi nejdele zustava uzkost...tak pekny den holky, u nas mame krasne, tak aspon neco 😉
@simka1111 tesim se, co dnes napises 😉

hroska
22. okt 2013

@lenka00 tak to som rada, ze ani ty s tym nesuhlasis 🙂 ten clovek nebol psychiater, ale lekar - obvodak, takze asi fakt nevedel taketo veci vobec posudit 😝 . ano, ano u nas su tie priznaky podobne, bud vsetko alebo nic 😝 😀 😀 😀 😀

maria43
22. okt 2013

@hroska ahoj hroska, nemas prosim ta, skusenosti s fluoxetinom? pomohol mi nastartovat sa opat do zivota, mat z neho radost, ale stale mam obavy, strach, uzkost. co na to? vdaka

lenka00
22. okt 2013

@hroska ja neumim cist 😉 tak obvodak s tim asi nema takovou zkusenost, tak to ma jako polehcujici okolnost 😝

simka1111
22. okt 2013

Ahojte, tk teraz som prisla domov, najprv som bola u dr. , dost dlho som tam cakala, a ked som sa uz dostala na rad, tak som sa musela ponahlat k psychologicke, cize vela sme s dr. nepokecali, ale sertralin mi este nemenila, este pockame chvilku ... a co sa tyka psychologicky, tak super bolo..... strasne zlata osoba fakt.. najprv ako som tam dosla , tak som sa hanbila dost , dost trapne mi bolo, ale potom sme zacali sa rozpravat , pytala sa ma kadeco, od detstva do sucasnosti..... parkrat mi trosku islo do placu... , ale velmi dobre bolo .... potom sme sa rozpravili , aky vlastne budeme mat ciel a tak... a normalne ako som od nej vychadzala, tak som sa usmievala, proste neviem to opisat, aj ked som dosla domov, tak som mala usmev na tvari... sa budeme pravidelne stretavat raz za t.yzden pravidelne...vo stvrtok jej volam a si dohodneme kedy najblizsie, zatia do noveho roka to nebude este take oficialne, lebo ma vela pacientov v procese , .. cize mozno raz za 2 tyzdne .. ale aj to zatial staci .. a potom mi da presny den a cas... a bude to pravidelne ,,, cize spokojna som 🙂

iveska
22. okt 2013

baby musim sa pochvalit, ani neviem po jakom dlhom case som si sadla za volant, samozrejme za dohladu manzela 😀 a este k tomu aj vecer coz ja neznasam soferovanie po tme, ale islo mi to super, uzsa tesim na dalsiu jazdu. Navstevu lekara zatial vynechavam, nenasla som nikoho dobreho a tej mojej byvalej lekarke neverim lebo prezradila lekarske tajomstvo 😢 takze hladam dalej snad niekoho najdem.

hroska
22. okt 2013

@maria43 veru fluoxetin som nikdy neuzivala. ale viem, ze z SSRI je "najsilnejsi" paroxetin a ten velmi dobre zabera aj na uzkosti, tak mozno by si mohla skusit ten, nebola by to velka zmena, pretoze prechod by bol len v ramci SSRI. a ten fluoxetin si neskusala zdvihnut? lebo na uzkosti vo vseobecnosti zaberaju vyssie davky ako na depresiu. 😨

@simka1111 tak super, ze ste si s tou psychologickou sadli, to je dolezite......a uplne najsamlepsie by bolo keby ta psychologicka bola mlady, slobodny, pohladny psycholog, to by si chodila inak vysmiata odtial 😝 😀 😀 😀 ozaj a co povedala dr., ked si jej oznamila, ze uz si so Sertralinom na 200mg? 😨

lenka00
22. okt 2013

@simka1111 tak to je mooooc dobre, ze ti padla do oka a byla ti sympatickaa, to je strasne dulezite...a jesti ses usmivala celou cestu domu, tomu rikam, ze psycholozka, umi zazraky a to je super 🙂

simka1111
22. okt 2013

@hroska A dr. nic nejako nevravela, ale ja som jej povedala zatial , ze som sla na 150mg, krava som , ja viem, ale bolo mi blbe povedat, ze som si sama na 200zdvihla....Nabuduce jej poviem .... 😠

simka1111
22. okt 2013

@lenka00 Tak neviem , ci robi zazraky, ale fakt mi bolo lepsie ked som isla domov :P clovek ma pocit, ze niekto ho pocuva a zaujima sa onho.. proste som rada, ze som sa rozhodla pre psychologicku 😉

milan_branik
23. okt 2013

tot nedavno bol

http://spravy.pozri.sk/clanok/Svet-si-pripomina...

den dusevneho zdravia......

najlepsie ti pomoze pravidelny oddych a relax......... co nieje uplne jednoduche zariadit ale aj troska volna spravi svoje........

mary1995
23. okt 2013

Ahojte babenky, ako sa Vám darí? Ja som od tej soboty rozhádzaná, neviem čomu to mám pripísať, som z toho nešťastná.
Simka som rada, že ste si padli do oka so psychologičkou, to je veľmi dôležité a myslím si , že Tebe to určite pomôže lebo si budeš mať s kým predebatovať svoje problémy.
Všetky Vás pozdravujem, držte sa, Pá

maria43
23. okt 2013

@hroska lekarke som hovorila o mojich pocitoch, ale nechala mi fluoxetin (magrilan) na najnizsej davke 20 mg rano a pridala mi pred 3 tyzdnami sulpirid, ale ziadnu zmenu nepozorujem. preto sa pytam na skusenosti s fluoxetinom, ale akosi je menej znamy. ja sa bojim sama zdvihnut si ho napr. na 40 mg, som sa spoliehala na lekara, preto som aj lekarku vymenila, lebo ta prva ma tiez podobne liecila. obe mi tvrdia, ze vobec nevyzeram na to, ze by som mala taketo problemy, tak neviem, ci sa tam mam rozplakat alebo co. ako tu pisala jedna baba s tym soferovanim, tak presne aj ja mavam take stavy, ze niekedy mam taky hrozny strach a to soferujem kazdy den uz 15 rokov 🙂. a vobec som taky uzkostlivy typ, ani nie depresivny, (mozno trochu ). vidim, ze si v tejto oblasti "profik", preto som sa na teba obratila, ze co ty na to 🙂. Mne dost pomahal ten xanax, ked som si dala - stacilo 0,25 a bola som ok, ale to sa nesmie dlhodobo, ale z toho som aj v pohode spala. stilnox velmi nemusim, lebo mam rano po nom sucho v ustach a obcas ma boli po nom hlava. tak som teraz na vazkach, co a ako vlastne, uz si pripadam ako blbec niekedy, fakt. este raz vdaka za vsetky rady .....

mary1995
23. okt 2013

@maria43 Toto dôverne poznám, ja tiež prežívam , že každý mi povie, že na to nevyzerám a pritom sa cítim pod psa. Tiež všetko stíham fyzicky ale moja duša nie je OK. Ja sa už trápim s tým 3 roky, mala som celý deň úzkosti , bola som plačlivá. Doktor mi tvrdil, že sa s tým musím naučiť žiť, že je to moja povaha a tú nezmením. Nakoniec som zmenila lekára, nová dr. mi prikombinovala druhé AD a je mi lepšie, pohlo sa to, nie som tak moc úzkostlivá. Teraz síce som rozhádzaná ale sa mi navršili problémy, tak dúfam, že sa to vystabilizuje.
Nechcem sa nikoho dotknúť, ale niektorí psychiatri vôbec nemajú predstavu o našich chorobách, nimi pohne len to, keď niekto už lezie po zemi, nemá žiadnu energiu...to ešte pochopia. Ale, že chorá psychika je tiež veľmi boľavá záležitosť nechcú alebo nemajú záujem pochopiť.

maria43
23. okt 2013

@mary1995 ahoj, z duse mi hovoris. presne tak. ja som tiez taky isty typ. kamosky sa chodia ku mne vykecat a pritom ked ja im poviem, ze sa citim blbo, tak len skonstatuju - ty???? ide ma porazit, tak som radsej ticho. ked si citam vsetky tie prispevky ohladne depresii nielen tu na konovi, ale aj na inych forach, tak mi to stale vychadza, ze klasicku depresiu ani nemam, uplne normalne fungujem, pracujem, varim, nakupujem, staram sa o rodinu, chodim rada do spolocnosti .... moj problem je v tom, ze citim taky nepokoj v dusi, strach, obavy, ani sama neviem dovod, ze preco. soferujem uz 15 rokov a casto sa mi stava, ze mam strach, roztrasu sa mi ruky, mam hnacku ... takisto som uzkostliva voci rodine, ze niekto ochorie, ze sa nieco stane a tak a tiez mam problem so spankom. no, proste idem si sama sebe na nervy. beriem uz druhe AD a stale je to rovnako. a ak sa mozem opytat, ake lieky ty beries, co ti pomaha? este chcem podotknut, ze sportujem, chodim do prirody, mam skvelu rodinu, no, napriek tomu sa citim mizerne. niekedy sa mi tak roztrasie zaludok a ruky, ze ked drzim salku s kavou, az sa mi roztrasie a neviem to ovplyvnit. co s tym? vdaka