Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

esselte
10. dec 2013

@lucijeje Dá sa to z krvi

esselte
10. dec 2013

@bielytesak Veď si predtým písal, že máš cymbaltu, tak je to alventa?

lucijeje
10. dec 2013

@mary1995 @esselte .... holky, a to mám jít za obvoďákem, že chci z krve změřit serotonin?

mary1995
10. dec 2013

@lucijeje A z akého dôvodu chceš vedieť koľko serotonínu máš ?

lucijeje
10. dec 2013

@mary1995 .... přemýšlím, jestli není má úzkostná porucha způsobená něčím jiným, než chybějícím serotoninem ...

mary1995
10. dec 2013

@lucijeje Ja tiež trpím úzkostnou poruchou / OCD/ a veru brala som až 300 mg sertralínu a pomáhalo to len čiastočne - úzkosti mi zostali. Až keď mi pridali Anafranil a to v malom množstve tak som ožila. Takže okrem spätného vychytávania serotonínu som potrebovala aj niečo iné. A ty akou úzkostnou poruchou trpíš?

lucijeje
10. dec 2013

@mary1995 ....nevím, jestli se můžu takto "zaškatulkovat", ale mám prý generalizovanou úzkostnou poruchu 😖 .... brala jsem citalec 10 mg, teď týden ho beru 20 mg, protože se mi přitížilo 😔

mary1995
10. dec 2013

@lucijeje ešte berieš dosť krátko tú zvyšenú dávku nato aby sa prejavil úplný účinok, úzkosti dosť pomaly ustupujú takže ešte vydrž, malo by sa to stabilizovať.

lucijeje
10. dec 2013

@mary1995 ....já vím, ale víš jak no 😖 ... mám k tomu ještě rivotril 0,5 mg, dávám si půlku jednou denně, ale přijde mi, že mě jen tak zmátoří, zpomalí, mám takový pomalý pohyb očí a myšlenky na to, že to nezvládnu, že nezvládnu jít zítra do práce, sníst tam obě apod. mám pořád ☹

mary1995
10. dec 2013

@lucijeje Ja Ti rozumiem veľmi dobre, živorila som 3 roky svojho života kvôli zle nastavenej liečbe, mala som hrozné stavy ani nechcem na to myslieť. A Ty máš len GAD alebo aj depresiu?? Mne to príde s tým spomaleným pohybom skôr na depresiu. A keď si brala doteraz Citalec tých 10 mg, bolo to OK?

lucijeje
10. dec 2013

@mary1995 ...no mám GAD a s ní i mírnou depresi, ale ta je podle mě druhotná a jako následek záchvatu úzkosti (toho vystrašení, že co se to zase děje a pak toho, že záchvat té úzkosti třeba nezvládnu a z toho jsem pak posmutnělá, bez nálady a trpím pocitem viny, že jsem to zase nezvládla)
Válčím s tím od malička, ale diagnozu mi řekli před 8 lety ...
Citalecu jsem měla i 30 mg, pak jsme postupně snižovali až na 10 mg, které jsem měla asi čtvrt roku, no a před měsícem těžké zátěžové období a pak pád a je to zpět 😖
P.S.: Děkuju ti, že si se mnou píšeš 😉, jsem sama a přítel mi v tomto moc nerozumí 😖 (chlap no)

janka1012
10. dec 2013

Ahojte kocky ako sa mate?Dlho som tu nebola,ale sem tam tu zatulam a citam si...Za par mesiacov ma caka autoskola a dufam ze to zvladnem aj napriek mojim obavam.Ja sa totis bojim vsetkeho noveho a bojim sa ze to neurobim a to bude riadny trapas...Ale predpokladam ze je tu vela stresakov ktory to zvladli a vodicak maju... 🙂

savanna
10. dec 2013

@janka1012 ani ja nemam vodicak :D tiez som na to nikdy poriadne nenabrala odvahu. Ale myslim, ze ked uz clovek spravi ten prvy krok, tak to ide 🙂 Kebyze som na tom psychicky trochu lepsie a prihlasila by som sa do autoskoly, tak uz by som to asi aj dokoncila, ja som taky typ, ze musim vsetko dotiahnut do konca. 😎 😀 Urcite to zvladnes 😉

esselte
11. dec 2013

@lucijeje neboj sa, žiadny chlap tomu nerozumie, porozumel by, až keby to mal on, môj tomu tiež nerozumie, minule som sa ho spýtala, či sa aspoň trošku o mňa bojí a on na to, že čo sa pýtam, jasné, že áno, tak som mu na to povedala, že mám pocit, že mi vôbec nerozumie a hlavne mojej chorobe.Ja mám panickú poruchu, liečim sa dva roky a vracia sa to, hlavne v niektorých situáciách.A ty zvládaš teraz chodiť do práce? Mne , keď sa v jeseni dosť zhoršil stav, tak som bola týždeň na marodke a keď som sa začínala liečiť bola som doma dokonca 4 mesiace, kým ma lekárka pustila do práce, ale aj ten nástup do práce bol dosť ťažký.Teraz je to trocha lepšie, ale príznaky sa ešte objavujú a to pri väčšej záťaži, strese a na miestach, kde sa mi to predtým začínalo, takže je to fakt beh na dlhé trate

esselte
11. dec 2013

@hroska Ahoj, tak predstav si , my máme chrípkové prázdniny,hurá...Asi nebude ani to vianočné vystúpenie, lebo malo byť 17.12 a prázdniny sú až teraz do piatku, takže asi to veľmi nestihneme docvičiť, toľko som sa s tým natrápila a nič, ale na druhej strane mám čas ísť nakúpiť darčeky na Vianoce a konečne poslať tú moju atestačnú prácu, už ju mám dokončenú a bude pokoj.Čo sa týka môjho stavu, zdá sa, že sa to konečne stabilizuje, ale radšej nehovorím, že je dobre, lebo ja to nemôžem povedať, hneď, keď sa pochválim, tak sa to zhorší, ale ten xanax na noc ešte beriem, cez deň už len cymbaltu a magné b6,ale lekárku budem otravovať, kým mi to poriadne neupraví

esselte
11. dec 2013

@andy231 Tak ako? Už lepšie? My teraz máme chrípkové prázdniny, takže mi to bodlo, ale ten xanax na noc ešte beriem, nejako sa bojím bez neho, no uvidíme, čo povie lekárka .

bielytesak
11. dec 2013

@esselte no cymbaltu mam doma...4 tbl.uzil a vic som nevladal.Tak som musel ine lieky pytat..tusim eliceu...cymbalta bola to najhorsie.tak zalezi kdo ma aku dg...

andy231
11. dec 2013

@esselte ahoj tak včera bolo celkom ok tak boli aj závraty sem tam aj vlnenie ale dalo sa.a dnes taký tras rúk som mala ráno a taký tlak v očiach ale to som mávala keď som začínala stým coaxilom tak neviem či to je z toho alebo čo keď doktor mi ho kázal brať stále tak keby som ho vysadila až vtedy by som zistila či to je z toho alebo nie.tak zajtra mám zase zvýšiť o ďalších 25mg tak som zvedavá.a som čítala že ty keď si nasádzala si bola doma 4 mesiace??? to keď si nasádzala AD tú cymbaltu??? inak som rada že ti je lepšie 🙂 a ten xanax berieš krátko tak sa neboj nie ako ja ten lex už ako dlho 😝 a stále sa mi chce spať🙂

lucijeje
11. dec 2013

@esselte ... hezký den, to máš pravdu, žádný chlap neví, která bije, a pak mám vysvětlovat svýmu šéfovi, že nejsem psychicky ok 😖, dívá se na mě jak kdybych byla z jinýho světa .... přece on si dá večer dva panáky, tak si je mám dát taky (no to je blbý řešení).
Já teď zůstala necelý týden doma s nějakým nachlazením, který mě samozřejmě skolilo, protože mám teď v kelu psychiku. Tak jsem si poležela a nic neřešila. Dnes jsem první den v práci (vzala jsem si raděj půlku rivotrilu), šéf tu zatím není, tak se to dá. Horíš to bude až zas přilítne jako tajfun a bude do mě tlačit co všechno není hotové a bla bla bla To se snažím vypínat mozek, ale zatím se mi to moc nedaří a dostává mě to do úzkosti. Můj šéf je děsnej workoholik, potřebuje mít vše pod kontrolou, všem všechno v rodině zařizuje, úklízí barák i chalupu (manželka pije kafíčko 😀), Jsem tu už 11 let, někdy je to tu fajn, ale taky musím užívat AD, abych přežila.
Úzkosti mi naskakují okamžitě po negativní myšlence - např. jsem na obědě a mám strach, že se z jídla pozvracím a už to jede, úzkost jak blázen, pocení, neklid, navalování na zvracení, .... jenomže čím víc se vyhýbám společným obědům, tím je to horší (psycholožka mi kdysi řekla, že takto posiluju to vyhýbavé chování - že se prostě těm situacím musím vystavovat, abych zjistila, že mě neohrožují). Zatím mi to nejde .... Čtvrt roku jsem měla Citalec na 10 mg, pak přišla zátěž a pád, tak teď mi ho navýšili na 20 mg. Zatím to tak mám týden a modlím se, aby co nejdříve zebral. Je to boj ....
A tobě se ty záchvaty paniky objevují v jakých situacích? A předchází tomu u tebe taky negativní myšlenka?

kvixa
11. dec 2013

Ahojte. Tak ja mam fevarin 50 a lexaurin polku. U mna je to PP osc strasne uzkosti som mala. Ja si este k tomu namyslam,ze mam schizu-takze cele zle.:-P teraz to uzivam 6den a je tam zlepsenie ,len vcera som trochu spanikarila-fu tak mi bolo teplo,ze som myslela ze vybuchnem a ked sa takto zlaknem strasne ma stipe vsetko hlavne v usiach. Ja to mam z vycerpania pri 2detickach..ani som netusila kolko to ma ludi. Ja nikoho nepoznam osobne len jedna kamoska ma PP.

esselte
11. dec 2013

@andy231 Ja som na začiatku liečby brala venlafaxín, pri ňom som bola doma 4 mesiace, najprv mi dali escitil, ale po ňom mi bolo veľmi zle, tak po dvoch týždňoch mi ho zmenili na venlafaxín, ten som brala skoro rok a potom tá cymbalta, keď som mala v jeseni zhoršenie stavu.Odvtedy som na cymbalte.

esselte
11. dec 2013

@kvixa Tak vitaj medzi nami, ja mám pp dva roky a užívam cymbaltu, v jeseni sa mi to stále zhoršuje a to máš pravdu, že to má veľa ľudí, len o tom nevieš, teraz je taká doba a nie je to žiadna hanba

esselte
11. dec 2013

@lucijeje No, ja si tie úzkosti tiež dokážem navodiť sama, ale keď si poviem, že to bude dobré a prestanem na to myslieť, postupne to prejde.Horšie je, že si niekedy nepamätám, či som už vzala liek, alebo ho ešte iba mám vziať, niekedy na to zabúdam, dúfam, že ak vezmem dva za sebou, neohrozím sa, stáva sa mi to vtedy, ke´d ich beriem proste tak, že sa nesústredím, vezmem , tak ako naspamäť, proste napr. pri nejakej práci a potom neviem, či som už liek vzala, to je strašné, pripadám si ako blbec

bielytesak
11. dec 2013

@lucijeje citalec som bral este r.2009.ale mal aj neurol.ten neurol preto kym zabere citalec...2-4 tyzene písu ze pocitis ucinky..

lucijeje
11. dec 2013

@esselte .... no u sebe jsem zjistila, že když už nevím, jestli jsem si lék vzala, je to známka toho, že je to na dobré cestě, že už se jako netřepu na to až bude ráno a já si budu moct vzít další lék .... tak se na to zkus dívat takto 😉

kvixa
11. dec 2013

@esselte dakujem 🙂 a som rada,že som našla toto forum 🙂 mne sa to vratilo po 2rokoch ale tak,ze lieky uz museli nastupit,lebo uz som to sama nezvladala..teraz sa snazim z toh o vyhrabat ale tie myslienky,no katastrofa. 😀 ale tak aj horsie veci sa stavaju. A hanbila som sa za to príšerne..!!! Hlavne ked som šla k dr.😖

lucijeje
11. dec 2013

@bielytesak .... a kolik mg toho citalecu si měl? a čím trpíš?

bielytesak
11. dec 2013

@lucijeje tak mne lekar dal 20mg.a aby som uzival 10mg rano a 10mg vecer...ja som isiel podla letaku-20mg naraz a na noc,rano so mnou trepalo a bol som utlmeny...to bolo prvy tyzden.Potom uz ten tras som nemal.a le chudne sa z neho...skus to tak,ze rano si das 10mg a vecer 10mg...musis si sama najst to,co ti najviac vyhovuje...a dakedy som zozral aj 40mg...na skusku🙂
Citalec je slabucky...moze ho pisat aj obvodny.psychiatricka mi dala eliceu.je to to iste len 10mg elicie sa rovna 20mg citalecu.Eliceu som uzíval 20mg-teraz a dakedy aj 2tbl...co by teda znamenalo az 80mg citalecu...inak,davnejc som cital,ze co sa tyka liekov na psy,tak niekedy je menej viac...asi na tom daco bude...ja mam psych.co robi na klinike,tak rvem do seba dvojo ad,+benzaky+na spanie atd.Daktori uzivaju aj patoro ad...

lucijeje
11. dec 2013

@bielytesak ... pane jo, tak to máš zkušeností s AD ... já si dávám teď 20 mg ráno (u mě je to všechno v hlavě) .... a čím trpíš? depresí (nečetla jsem předchozí diskusi)?

andy231
11. dec 2013

@esselte a prečo si bola tak dlho doma to tak dlho zaberal???