Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

esselte
16. dec 2013

@kvixa Ja som z Prešovského kraja, som raz hore, raz dole, ale veľa záleží aj od mojej vnútornej pohody, chcem sa to naučiť ovládať, lebo to robí pri panickej poruche veľa, ale zatiaľ iba skúšam, ako zvládnuť, ke´d to príde

esselte
16. dec 2013

@timea179 tak stále to ešte nie je ok? Ja tiež nie, ja idem na kontrolu vo štvrtok, som zvedavá, aké budú sviatky

esselte
16. dec 2013

@annetta3 Švagor sa má už dobre, povedala by som, že ešte lepšie ako ja, on nemá tie fyzické prejavy, úzkosť, on iba nemal náladu, nič sa mu nechcelo a bol veľmi nervózny, nevedel si nájsť nikde miesto, cítil sa nepotrebný ale bez tých fyzických prejavov, aké máme my

timea179
16. dec 2013

@esselte veruze nieje ok,mne sa asi vracaju telesne priznaky po dlhych mesiacoch,mam pocit ze mi trittico prestalo zaberat alebo ho nemam spravne nastavene,ja od zaciatku liecenia spim v noci ako drevo,a cez den sa niekedy nemozem dokopat k beznym veciam,jednoducho sa neviem prinutit,vtedy viem ze este niesom ani zdaleka ok,takze da sa povedat ze fungujem na nejakych 60% a to je strasne malo ☹

bety222
17. dec 2013

AHOJ JA BY SOM SA CHCELA OPITAŤ,ČI NIEKTO UŽIVA COAXIL,A AKE BOLI JEHO ZAČIATKY,AKE MAL POCITY KEĎ ICH UŽIVAL,JA ICH TERAZ ZAĆINAM BRAŤ,

mary1995
17. dec 2013

@dusaa Ja som sa pozerala na ten Citalec ale nevidím, že by bol indikovaný na OCD. Je to tiež SSRI antidepresívum ale ako som čítala na depresie a PP .Ja som čítala strašne moc štúdii na OCD a všade sa písalo, že najlepšie na to zaberá fluvoxamín a klomipramín. U mňa sa veľmi osvedčil Anafranil - je to tricyklické AD a bola som na ňom 16 rokov. po výmene mi zabral sertralín / Zoloft/ ale v množstve až 300 mg, čo je 50% nad doporučenou dávkou. Zoloft mi na OCD zabral 100% ale ostala mi úzkosť. S tým som sa tiež natrápila 3 roky, lekár mi tvrdil, že sa s tým musím naučiť žiť, že veľa ľudí takto žije. Až na šťastie som zablúdila sem na MK a tu ma povzbudila jedna kočka, aby som takéto reči nepočúvala , že je to blbosť. Nakoniec som zmenila Dr. a po troch rokoch ukrutného trápenia som konečne vydýchla. Teraz beriem Sertralin Actavis a Anafranil. Táto kombinácia mi vyhovuje.
To čo píšeš, že si chcela ublížiť / v mysli /ďeťom atď, to všetko je prejav OCD. Ja som toto presne nemala, ale čítala som na nete, malo to viac mamičiek. To je 100% OCD , musíš sa liečiť a bude všetko OK. Môžeš mi veriť, prešla som tou hrôzou....dá sa z toho dostať.. 😵 😵 😵 😀 😀 😀

svija
17. dec 2013

@mary1995, @dusaa- tak násilnické a bohužel i sexuální myšlenky vůči svým dětem a ostatním členům rodiny, to je přesně moje parketa. A ta úzkost taky. Do této podoby se mi rozjelo moje OCD po prvním i druhém porodu. Naštěstí se nám to podařilo pomocí léků ukočírovat, ale bez této chemie bych byla ztracená. Ty paranoidní stavy mi nic neříkají, ale zase jsem k tomu měla depersonalizaci a k těm myšlenkovým obsesím i obrázky 🙂. Jinak taky mi příjde, že máš hodně slabou dávku AD a Citalec podle mě je na deprese a ne na OCD. Tam je bohužel potřeba často i vyšší dávka, než se píše na příbalovém letáku.

mary1995
17. dec 2013

@svija Teba to chytilo aspoň po pôrode, to si mala "šťastie". Mňa to chytilo v 1.mesiaci tehotenstva, ani som nevedela čo je so mnou. Chytilo ma OCD / obsesie aj kompulzie/ a ešte aj depka. Po mesiaci chodenia po doktoroch ma poslali na psychiatriu. Za ten čas sa mi to tak zhoršilo, že som začala mať samovražebné myšlienky. Nechali ma v špitáli / boli sme 3 tehotné na izbe - bolo to dobré, vzájomne sme sa podporovali až do dnes sme dobré kamošky. Až po treťom trimestri ma nasadili na Anafranil a až ten ma z toho dostal. Kojiť som nesmela, čo mi bolo veľmi ľúto.
Napísala som toto všetko preto aby videli kočky , že sú fakt ťažké stavy a pomocou vhodnej liečby sa to dá dať do poriadku.

andy231
17. dec 2013

@bety222 ahoj ja ho užívam.no mne nesadol boli to moje prvé AD a že sú najslabšie ale mne nesadli nejdem ti písat čo mi bolo aby si si to nevsugerovala ale nadalej ich užívam ale mám nasadené nové sertralin actavis a dúfam že ten coaxil vysadím ako tlmí ma v tom že som kludná a niektoré veci ma len tak nerozhádžu ale zase mne vyvolával väčšiu úzkost aj také pocity ktroré som nikdy nemala.a tebe ho načo dali akú máš diagnozu??, ja panicku poruchu, uzkostnu poruchu

esselte
17. dec 2013

@timea179 To asi tak ako ja, aj ja asi na 60 percent, hoci je potrebné na 100, hlavne v práci

dusaa
17. dec 2013

@svija
@mary1995

Dnes čistá hrôza,obchádza ma teplo,chlad,všetko dopkopy...Psychiatričke som volala,či možem príst,tá mi povedala,že beriem lieky príliš kratko a že mám sa objednat po novom roku...takže tak 🙄

andy231
17. dec 2013

@dusaa ahoj a neberieš nejake benzáče aspoň kým ti AD zaberú???

svija
17. dec 2013

@mary1995 - to víš, že jsem byla "štěstím bez sebe", že mě OCD dostihlo. Napoprvé to jsem to taky měla tak rozjeté, že jsem přemýšlela, že jestli to ještě bude trvat pár měsíců, že skočím pod metro. Anebo že odejdem od manžela a od syna, že si zaslouží lepší mámu 🙂 . No veselé to bylo. Myslím, že mě od hospitalizace zachránilo, že jsem měla doma malé dítě, o které se musel někdo postarat. I tak se ale u mě ten první týden střídali máma s tátou, abych byla pod dozorem. No hlavně, že teď už je dobře. A kolik teď bereš toho Sertalinu Actavis? Pořád 300 mg?

@dusaa - a jak dlouho ty léky bereš? A máš i nějaké benzodiazepiny proti úzkosti, aspoň jako krátkodobou pomoc než zaberou AD?

lenka00
17. dec 2013

@dussa ahoj, v hodne vecech mi vsechno, co popisujes pripomina moje myslenkove pochody...jak holky psaly, ze OCD, to ano, ale obsese jsou i priznakem deprese, ja stale resila, co mi vlastne je, jestli OCD, deprese, PP, GAD..na me snad pasuje vsak uplne vsechno, ale zjistila jsem, ze kdz nemam uplne uzkosti, tak se vnitrme trapim, nad svyma myslenkama, jak jsem hrozna, kdy to prejde a nedokazu se z niceho radovat..vsechno co mi kdysi delalo velkou radost, je dnes s usmevem bez pocitu a to uz je dlouho 😒 trpis tim take? jinak ta hruza co pises, to je pri nasazovani AD normlani, velke zhorseni priznaku a u uzkostnych pacientu a tech s PP je dokazano, ze se uzkosti znacne zhorsi...cca do 14 dnu by se to melo zacit zlepsovat...pak Ti Dr. urcite leky zvysi

dusaa
17. dec 2013

@andy231
@svija kočky,beriem ten Citalec zatial len 6 dní,aj to taku "detsku" dávku,že 10mg/1x denne.
Viem že je to liek prednostne na PP a depresie,ale terapeutka mi vraví,že biec ako uzkostná sa jej javím teraz depresívna a mudr. sa zase priklana ku dg.PP

a ja som presvedčená,že mám schizu 😀 lebo také myšlienkové a hlavne emocionálne rozpory a výkyvy,že dovi-dopo,dievčatá 😕

A mám Oxazepam 10mg,tomu som sa bránila až doteraz,ale akurát som si teraz jeden dala a cítim KONECNE ulavu od tej neznesitelnej uzkosti a triašky vnútornej.

dusaa
17. dec 2013

@lenka00 Leni,ja mám tiež pocit,že na mna snád všechny poruchy pasuju...ale momentálne mám strašnu obavu,či mi ozaj nezačína nejaká schizofrenia...strašne sa toho bojím

andy231
17. dec 2013

@dusaa ja beriem lexaurin tri krát denne a AD doktor mi lex ešte nevysadil že aby som fungovala kým AD zaberú tak radšej to budem brat a je mi dobre ako sa trápiť mám dve detičky a nemôžem si dovoliť aby mi bolo zle

kk77
17. dec 2013

@dusaa Ahoj, ja mam panicku poruchu, pamatam si ako som nasadzovala AD (cipralex), ze sa so mnou zacali diat divy, hotove peklo a tie myslienky no horor. Strasne som sa bala, ze ma supnu do blazinca a uz neuvidim deti a manzela, mala som hrozne myslienky s nozmi, tiez sexualne, ja som to nazvala, ze ma pekelne brany zhltli pozuli a vypluli. Presne takto si totiz predstavujem peklo, taketo neuveritelne muky, ake som zazila.Presne tak isto som si myslela, ze som asi dostala schizofreniu a je so mnou amen. Ziadny amen sa nekonal, potom mi na chvilu pridal rivotril a ten som potom neskor vysadila, ale veeelmi mi v tom obdobi pomohol. Vobec som sa necitila otapena, povedala by som, ze ma doslova unormalnil, aby som sa mohla liecit. Momentalne uz 5 mesiacov neberiem AD, nie je to vzdy med lizat, ale chcem to skusit, ako to pojde. Naozaj ziadne strachy, teraz to bude tazke, ale neskor sa na to budes pozerat inak, ver nam, my sme si tu toho vsetky preskakali. Myslim na teba a ozvi sa ako sa ti dari. PS Velmi mi pomohlo odratavat dni brania AD a ked som dalsi a dalsi prezila vedela som, ze to bude lepsie a lepsie.

lenka00
17. dec 2013

@dusaa ja se taky bala a vlastne jeste trochu bojim schizofrenie, ja mela teda panicky strach z laktacni psychozy, ale jedna dr. mi to rekla pekne, ten kdo schizofrenii ma, o tom ani nevi, kdyz ma bludy a halucinace, neuvedomuje si, ze jsou to bludy a hlaucinace a mysli si, ze je to opravdu...ja se klepala, ze mi syn skace pred ocima jako pri stroboskope, tak jsem letela, ze mam halucinace, ze uz to zacalo...rikala mi s usmevem, kdyz si myslite, ze mate halucinace, nemate je, protoze by jste to nepoznala..to skakani obrazu prisuzovala rozjetym nervum a za cas se to zlepsilo...ten pocit, ze se clovek boji schizofrenie je jen nas strach, jako strach z rakoviny apod. urcite si ted na zacatku davej ten oxazepam...ja pred 10 dny zvysila argofan na 150mg a zase se mi vsechno zhorsilo, tak si ted davam rivotril a urcite je to o dost lepsi, uz nepanikari co 10 min uz jen co 15min 😝

dusaa
17. dec 2013

@kk77 Ahoj,dakujem za Tvoj príspevok,je optimistický a dodal mi odvahu zabojovat!

hroska
17. dec 2013

ahojte kocky ,🙂 🙂 🙂
no vidim, ze sa tu viacere bojite tej schizofrenie,tak tie co mate nad 30 r. naozaj je tam velmi mala pravdepodobnost, ze by ste ju dostali, lebo schizofrenia sa objavuje v rannom mladom veku okolo tych 18-25 r. A naozaj ti ludia, ktori nou trpia si v tom akutnom stadiu chorobnost svojich bludnych myslienok a vnimania neuvedomuju, naopak su presvedceni o ich realnosti a pravdivosti. ale mozem vam povedat,ze aj tato pre mnohych hrozostrasna choroba sa dnes uz da pekne liecit a pokial schizofrenik uziva lieky, moze byt velmi dobre stabilizovany a bez priznakov. takze nie je to az taky strasiak ako to vyzera.
co sa tyka tych nasich poruch-depresie a roznych uzkosti, niekdy moze byt naozaj tazke ich odlisit a presne diagnostikovat, pretoze sa zvyknu prelinat, maju aj podobne priznaky.....Takze spravne diagnostikovat vas moze len skuseny lekar psychiater, samozrejme za predpokladu vasej spoluprace, teda ze mu dokazete popisat vsetky svoje problemy a priznaky ochorenia, najlepsie do vsetkych detailov 😨

mary1995
18. dec 2013

@svija No veru ešte beriem teraz 300mg Sertralínu a 3x25 mg Anafranilu a večer 1 mg Rispenu. Je to dobrá zmeska ale mne pomáha. Možnože po nejakom období pôjdeme na zníženie dávky , myslím si , že ubereme z toho sertralínu. Ale zas musím povedať, že na OCD mi veľmi dobre sertralín zabral, len mi zostali tie hnusné úzkosti, z ktorých ma dostal potom Anafranil. Bála som sa, že z neho priberem, ale som ešte schudla.

svija
18. dec 2013

@mary1995 - já jsem si říkala, zda ti doktorka právě ten sertralin nebo rispen nesnížila, když jsi tak hezky stabilizovaná. No uvidíš, důležité je, aby ses cítila dobře 🙂 .

hroska
18. dec 2013

@mary1995 ty si sa fakt uzasne stabilizovala 😨 🙂 🙂 🙂 a vobec sa nemusis trapit, ze by si mala nejako vela liekov, dolezite je ze si vpohode. 😉 a ten bonus s tym schudnutim, tak to ti tu fakt zavidime 😀 😀 😀 . znizovanie teraz vobec neries, aj k tomu pride....len si zdravie uzivaj 😵

savanna
18. dec 2013

ahojtee kocky! mna zlozila nejaka chripka, tak lezim doma v posteli. uz vyse 2 tyzdnov som nespala tak sa vobec ani necudujem, ze sa mi imunita takto oslabila. este aj kramy som do toho dostala no tak sa mam proste fajne 😀
ten valdoxan som si nechala zvysit na 50mg tak uvidim, co to spravi 😅 😝

timea179
18. dec 2013

@esselte no dnesna kontrola dopadla takto,trittico beriem uz len vecer nie 3x za den,a dostala som aj venlafaxin tak som zvedava co to somnou urobi najblizsie dni,velmi dufam ze tieto mi sadnu na 100% a ja budem konecne kazdy den v pohode,este som si ani necitala letak co ma moze cakat 😀 pamatam si ze zajtra ides ty tak drzim palce 😉

hroska
18. dec 2013

@timea179 no konecne zlato 😨 ved s tym Tritticom 3x dene si mohla pracovat v spankovom studiu 😝 😝 . Tak podla mna mas teraz skvelu liecbu 😉 . urcite ti zachvilu bude lepsie. A od Alventy nic zle necakaj, zo zaciatku mozno trochu nauzea, tak sa dobre pred uzitim Alventy rano najedz. drzimpalce nech cimskor zaberie. 🙂 🙂 🙂

hroska
18. dec 2013

@savanna ahoj, juuuuj, to ti teda nezavidim tu chripku teraz..... zelam skore uzdravenie. kolko uz uzivas ten Valdoxan? inak ta nespavost moze byt zo zaciatku aj ako NU toho Valdoxanu, tak dufam, ze skoro uz pominie. a citis uz trosicku aj nejake zlepsenia? 😨 😨

mary1995
18. dec 2013

@svija Ona mi chcela ešte zvýšiť Anafranil, keď som bola prvýkrát na kontrola, ale potom sme sa dohodli, že to necháme zatiaľ tak.Po 2 mesiacoch na kontrole už som bola na tom fajn, takže sme to nechali. A zníženie zatiaľ si myslím, že je priskoro, však to sú len 3 mesiace čo som na tomto kombe. Ja som veľmi rada, že sa cítim tak ako som na tom a som vďačná za každý jeden deň. Teším sa z maličkostí a z vecí, ktoré sú pre druhých samozrejmé. Ja som fakt žila v tom, že mne sa nedá pomôcť. A preto tu píšem dievčatám, aby za seba bojovali a nepoddali sa .

savanna
18. dec 2013

@hroska uzivam ho 2 tyzdne 🙂 zlepsenie necitim ziadne uvidim ako bude na zvysenej davke.