Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

daniela1974
18. nov 2010

@filipal ahoj. V tom seriali je ta diagnoza hlavne "nedokonala". Asi to pisal niekto kto o tom vela nevie.
Lepsie je to vystihnute vo filme Tak dobre ako sa da s Helen Hunt a Jackom Nickolsonom (dufam, ze som tie mena napisala dobre).

janulkama
18. nov 2010

@lubka888 ahoj,dnešok mal byť pre mňa deň D a nebol...som sklamaná a dúfam,že sa mi polepší...viac v IP
@radulinka00 no ja si myslím,že Ad s tým majú niečo spoločné a chutí nám viacej...keby to bola len jedna z nás,ale rad radom nám chutí jesť a aj tak budú tvrdiť,že to nie z toho 😉

filipal
18. nov 2010

dievcata, zalozila som novu temu o feminizme, tak ak k tejto teme trosku inklinujete zapojte sa. 🙂 🙂 🙂

auburn
18. nov 2010

ahoje dievcence, tiez sa hlasim po dlhsom case, dcerku uz mame z nemocnice doma, cakame este na nejake vysledky, nemozem povedat zeby sa mala lepsie a ja som z toho na nic ked si stazuje a neviem pomoct, akurat posledne dva dni je dobre, no mne sa pohorsilo, bola som tento tyzden na kontrole u dr. a zvysila mi davku po tychto starostiach s malou na 20mg(escitil) - vcera som si dala zvysenu prvy krat a bolo mi vecer velmi zle, tak sa aj chcem pytat ci vam zvysenie davky robilo nejake problemy

@radulinka00 ...a vsetky co mate problemy so spanim, tritticco beriem na spanie od zaciatku liecby a nedam nan dopustit, som len na minimalnej davke (tretinka zo 150), ale ked je mi lepsie, davam si aj z tej iba polovicku. Dr.mi povedala, ze si to mozem aj sama vysadit, ze je to davka s ktorou sa to da..
A nepribera sa z neho co som o nom zistovala inde na forach, je to AD, tak ani nie je na tej baze ako lexaurin, neurol a pod., pochopila som to tak ze by nemalo byt navykove.

@filipal hmm, to je blbe ze ta taky pobyt rozhodil, co by mal skor pomoct, ja som bola zatial iba na masazi, ale maserka je profik, robi rozne masaze a zvlast vie co je vhodne ked mas nejaky zdrav.poblem, ako je aj stav co mame, nepamatam si uz presne ake masaze mi skombinovala, ale vyborne mi uvolnila bloky, aj krcnu
Spominala si tu relaxacne cd s p.Chudikom, stiahla som si to z netu a dala na kluc, no zatial sa toho nejako "bojim", uviest sa do nejakeho stavu uvolnenia. Kedy si po zacati liecby bola schopna takto relaxovat?

janulkama
18. nov 2010

@auburn ahoj,ja mne už bolo celkom dobre,pokial mi neochorel syn...teraz je už zdravý,ale mne je stále zle...mám ísť na kontrolu k mojej lekárke budúci týždeň,tak uvidíme čo spraví...

Ja som dnes bola na jednom sedení,mala som sa uvolniť a poviem Vám,vôbec sa mi to nedarilo,mala som zlý pocit,keď som mala mať zatvorené oči...nejako mi to je zvláštne keď mám mať zatvorené oči a počúvať hudbu...musela som to ukončiť,pokúsim sa znova v utorok,dúfam,že budem už úspešná 😒

jankaku
18. nov 2010

ahojte dievcata... chcem vas poprosit o radu... v poslednom case sa citim velmi zle...som smutna, stale premyslam uz ani neviem o com, som slaba a najradsej by som si niekde do bezpecia lahla a spala ukryta pred celym svetom aspon mesiac...citim sa vycerpana a uz nemam radost z nicoho...niekedy prichadzaju take situacie ze nestiham a vtedy kricim na maleho doslova uz vrieskam a potom ma to mrzi...hned sa mi chce plakat...neznesiem ziadnu kritiku a rady lebo mam pocit ze to co robim vsetko cez den a to je len starostlivost o maleho, upratovanie, varenie, prechadzky, ze to vsetko je uz viac nez dost a viac veci predsa uz zvladnut nemozem...dnes mi mama, ktora bola dnes u nas na navsteve povedala ze by som si mala vycistit topanky a ja som hned vybuchla a preboha kedy...potom som isla s malym von a citila som sa unavena, nepochopena, a taka sama...aby som vam este osvetlila situaciu...cele dni som sama s malym...manzel chodi vecer domov okolo 18-19 sa s nim kazdy den pohra on, ale ja ho mam cely den a mam toho dost... velakrat mi aj muz hovori ze ked pride domov som len nervozna a zamracena...ale ja som tak unavena ze aj ked sa v niektore dni snazim uz sa neviem usmievat...a niekedy to dokonca uz len hram ze som v pohode aby stale nevidel zamracenu manzelku... mam pocit ze kym som nemala maleho tolko veci som zvladala a teraz mi nic nejde, nic sa mi nedari tak ako by som chcela...viem ze mozno vela z vas ma rezim dna podobny mojmu a zvladate to a nezda sa vam na tom nic zvlastne...ja ale nie som stastna a neviem preco...s manzelom si rozumiem...najhorsie na tom su tie pocity slabosti, ono to uz nie je len akoby vnutorny pocit ale ja mam niekedy pocit ze padam a uz nevstanem...minule ma pochytila taka strasna zurivost alebo bezmocnost alebo ako to mam nazvat...kricala som na maleho a potom som sa zlozila a plakala a bolo mi strasne zle, bola som slaba akoby som isla zomriet..neviem co to je ale chcem najst znovu radost zo zivota...no neviem ako na to ☹

lubka888
18. nov 2010

@auburn Ahoj, aj ja som sa pri zvysovani citila horsie, ale to prejde. Nie je to take ako na zaciatku, ked si clovek zvyka na AD, ale tiez som sa necitila dobre. Len vydrz, to prejde. Telo si na to zvykne a bude ok. Ja som si troska pomohla aj xanaxom, ale ked to zvladnes bez toho tak je to super. chce to len cas. Drzim palce

filipal
18. nov 2010

@auburn och to som nejako prehliadla, ze si mala dcerku v nemocnici.... ☹ prajem vela energie! 😵
s tou Chudikovou relaxaciou mozes kludne zacat, nijako ta neuvedie do nejakeho hlbokeho stavu, z ktoreho by si sa nevedela dostat.... ja som relaxovala a cvicila jogu aj v najtazsom stave...prave to mi pomahalo.
@janulkama zo zaciatku mozes nechavat oci otvorene, ak ti je to prijemnejsie...
tak sa robi aj nacvik s detmi. tie maju zvacsa problem zavriet ocka...

@jankaku ty si sem do tejto temy uz pisala? tvoje pocity beznadeje preziva obcas kazdy...ale podla niektorych priznakov by nebolo od veci zajst za nejakym odbornikom. objednaj sa, mozes zacat aj psychologom. ak chces rychlejsi ucinok, mozes ist hned k psychiatrovi. nepotrebujes vymenny listok, ale musis sa objednat na prve vysetrenie. normalne mozes byt vyhorena zo vsetkych monotonnych povinnosti, mozes mat nerovnovahu serotinu v mozgu....na to vsetko ti pomozu antidepresiva, ktore su nenavykove, ale beru sa najmenej rok.
kludne sem pis a pytaj sa. do tejto diskusie chodia kocky s podobnymi problemami. 🙂 🙂

radulinka00
19. nov 2010

@auburn Ahoj a prosímtě za jak dlouho ti to tritico začalo zbírat, já jsem měla včera třetinu ze 75 a nemohla jsem usnout. 😔 😔

clare1
19. nov 2010

@jankaku presne viem o com pises, ako by si to pisala o mne, rozdiel je len v tom, ze ja mam synov uz odrastenych, musim oprat, zehlit, hlavne dobre navarit a vela..., takze neviem ako to je venovat sa v takom stave malemu dietatu...,ale ostatne vsetko sedi, som s tzm na zaciatku vsetky tieti stavy iba spoznavam a velmi mi pomohlo toto forum, nechapala som co sa to somnou stalo bola som strasne prepracovana v praci az som sa zolozila, v leta som memala dovolenku, ja som zastupovala ostatnych co dovolenkovali a prehnala som to, potom ked som uz nevladala som sa zlozila zak ako pises ty, hadala som sa so sefom, bol ku mne hnusny, kricala som a plakala az som uplne prestala spavat a to ma polozilo celkom, teraz som na PN, musim sa prinutit nieco vobec doma urobit, väcsinu casu lezim a hladim do blba, som strasne ale strasne unavena a nevidim zmysel zivota, aj ked mam strasne sikovne deti a vyborneho manzela, som k nim podrazdena, reagujem ako ty, potom citim hroznu vinu a je mi z toho na nic, Elicea mi velmi pomohla, lepsie myslienky ale ta slabost a unava mi brani zit, a to neviem ako dlho sa da s takouto diagnozou byt PN, mam strach ist do prace a ked mi je lepsie niektory den, tak to urcite hned prejde len co si spomeniem na pracu, citim, ze by som to nezvladla prist do kancelarie a 8 -9 hod tam sediet a robit, pomohlo mi toto forum v mnohych veciach, vsetkym dakujem, aj tento tvoj prispevok, lekarka je hrozna vie ze som v tom zaciatocnicka a nic mi nevysvetlila, citila som sa hrozne, stale sa ale potrebujem dopovat kvoli tej slabosti sladkostami lebo inak nevladzem a zistila som, ze ked dlhsie rano zostavam v posteli je to este horsie, den je na nic, radsej predsa vstanem 7,00 aj ked sa len motam a ked som unavena lahnem si na chvilu a tak to striedam , ale ty si to nemozes dovolit ak mas male dieta a musis sa mu venovat, ale som sa rozpisala, no brnkla si na moju strunu...

lubka888
19. nov 2010

@clare1 ahoj a ako dlho beries AD?

lubka888
19. nov 2010

@janulkama cauko, tak ako je dnes? U mna nic moc, dnes je pohreb, dcerka tiez nic moc, myslim, ze ma caka narocny den ☹

clare1
19. nov 2010

@lubka888 AD beriem 7 tyzden, Lexaur. na noc ale podarilo sa mi to znizit na 1/4 tej uplne najslab. tabletky a rozmyslam, ze si dam pred vecerom prechadzku aby som sa unavila a uvidim ci sa mi to podari uplne vysadit, mala som brat este Mirzat. ale ani som nezacala...

lubka888
19. nov 2010

@clare1 Tak to je este normalne , ze to nie je este uplne ok. Ja beriem 4ty mesiac, a stale mi to kolise. Je to sposobene momentalnou sitaciou, ale tiez musim bojovat. Neboj to sa este zlepsi. Ja som sa po dvoch mesiacoch citila tak vyborne, ze som ani nechapala ako mi mohlo byt zle. Ale pri prvom strese som musela dr. a ta mi zvysila davku. Este stale neviem zvladat stres, ale uz sa mi zda, ze je to lepsie. lebo terajsie stresy zvladam zatial bez xanaxu. Pre mna su najhorsie doobedia, potom je uz fajn. A nechodis niekam na psychoterapiu? Ja som zacala s tym neurofeetbackom a myslim, ze ten ma momentalne drzi nad vodou.
S tym spanim mam tiez problemy, ja sice zaspim hned, ale potom sa budim.

janulkama
19. nov 2010

@lubka888 ahoj,no ja som od rána na nohách,mame prišla návšteva z východu,tak som u nej,idem s nimi na cintorín po hroboch aj do Levár,tak mám o zábavu postarané...ale necítim sa ok,tak snáď ma zabavia natolko,aby som to neregistrovala...joj moja,tak rada by som ti dnes nejako pomohla,kedy kolvek mi možeš zavolať,keď budeš mať ťažšiu chvílku,ok?

clare1
19. nov 2010

@lubka888 mne ked sa podari zaspat, tak uz spim do rana, ale to sa zlepsilo len teraz, tak budem dufat, tak ako pises, ze aj to ostatne bude lepsie, pomaly sa to zlepsuje to citim..., dnesok budes mat ty tazky..., vydrz, AD beries 4 mesiace a bola si aj PN, alebo stale si ? psychoterapiu mi lekarka neponukla, len tu na fore som o tom citala, len som celu tu dobu skoro stale doma, chodim len lekarke a ozaj zriedka nakupit, nemam chut niekam chodit, chcem zaradit tie vecerne prechadzky, ale dufam ze muz alebo niekt. syn pojde so mnou, to kvoli tomu spaniu bez liekov, niekedy si myslim, ci mi nie je aj nieco ine napr. skler. multyplex, kamaratka ju ma, to pre tu slabost a unavu, bolest svalstva

lubka888
19. nov 2010

@clare1 Bola som zo zaciatku aj PN a tiez som si nevedela predstavit ako pojdem do prace a to tam mam vyborne kolegyne. Ale ked som sa uz citila fajn, tak som isla a bolo ok. Uz chodim do prace aj ked su nejake stresy a som rozladena. Uvidis, ze sama si povies, ze to uz zvladnes. Niekomu trva dlhsie, niekomu kratsie, kym zaberu AD uplne. A keby ti nezabrali , tak dr.moze zvysit davku. Len tie zaciatky su najhorsie, ale ty uz ich mas za sebou. Len vydrzat 🙂

clare1
19. nov 2010

@lubka888 dakujem, ak sa potrebujes dnes trochu odreagovat, chcem ti doporucit precitat si nieco od Keleovej-Vasilkovej, pise jednoducho a pritom krasne, mne to vzdy zaberie ale asi sa dnes nemozes sustredit na nic...,

lubka888
19. nov 2010

@clare1 ja som uz od nej citala zopar knih a teraz mam rozcitanu knihu od Eriky Ridziovej Divé maky. Inak odkedy som ochorela , tak vela citam, teda iba vecer, to ma unavi. Teraz musim vela casu venovat dcere, kedze vcera jej diagnostikvali OCD. A to nikto z rodiny sa v zivote na nic neliecil. Ale zase, niekto to zacat musel , nie? 🙂

clare1
19. nov 2010

@lubka888 s tym citanim to aj ja tak citim, ale tu Ridziovu este nepoznam, ...no s tym liecenim..., ja som si myslela, ze nejake dusevne choroby alebo poruchy...strasne...myslela som, ze ty ludia su neni v norme a teraz sama k nim patrim, lekarka mi povedala, ze sa nemam coho bat, ze sa na to lieci vela ludi, aj vysoko karierne postavenych a hlavne managerov, ale ked som doma povedala ze mam depresiu a uzkosti, strach a AD, snazila som sa vysvetlit, ze mam dusevnu poruchu ale nie som blazon,,,A toto forum ma o tom len presvedcilo, je tu neuveritelne vela inteligentnych ludi, a ako som uz pisala dcerka sa z toho dostane, u nej teraz v 14 tich prebieha vela hormonalnych zmien, mate teraz smutok v rodine , ty sa liecis, ani nevieme co ten mlady clovek vsetko preziva a v tej skole to tiez tie naroky su stale vyssie, znamy dcera sa z toho dostala vyborne, malo o tom hovorili, trapilo ich to, su tomu asi 4-5 roky, teraz je to uz zena a vsetko sa to upravilo

auburn
19. nov 2010

@janulkama viaceri v mojom okoli si stazuju, ze sa nejako necitia dobre (kamoska je unavena, MMbolia kolena..), tak asi fakt zmena pocasia vplyva a blizime sa ku splnu...

@filipal dik, dnes si opat stazuje, tak sa snazim s nou zabavat nech nie sme pred TV, lebo to by vraj tiez velmi nemala byt, tu relaxaciu vyskusam, ak sa mi podari dnes najst si chvilu klud, zatial si to len tak pustam
joga mi moc nesla, ale mam doma orbitrek, tak uz sa chystam ho trochu prebehnut, len som sa este na to necitila

@radulinka00 u mna zacal dr. hned s davkou 50 (t.j.1/3zo 150), ta mi stacila a vacsinou si ju teraz aj polim, ako sa citim, ale uz som aj zabudla uzit a nic sa nedialo, dr.ma upokojila ze ta 50 je taka davka, kora nevadi ked sa vynecha, alebo ked ju nebudem brat a opat zacnem
podla mna mas nizku davku, dve tretinky uz by mali zabrat, skus si zavolat dr.o zvysenie

@lubka888 tak si ma upokojila, ze o je aj tym zvysenim davky, pomaham si lex., pred par dnami mi prislo na odpadnutie aj rano v obchode

svija
19. nov 2010

@radulinka00 - mě zabíralo Trittico taky až tak od těch 50mg, tak vydrž 😉 .

radulinka00
19. nov 2010

@auburn
@svija ahoj, no mně dr. říkala, že první dva dni jednu třetinu ze 75 potom dvě třetiny a pak celou tabletu a můžu to prý ještě zvýšit na celou a půl. Taky jsem četla , že hodně lidem dělá bolesti hlavy, zvracení a motání. vám nic takového nedělalo? Dneska si dám zase jenom tu třetinu, takže asi zase nebudu spát, ale ještě to teda zkusím a potom po té půlce už bych snad mohla usnout jinak se budu muset vrátit k mirtazepanu, což bych teda nerada. ☹ ☹ ☹
Berete/ braly jste v kolik večer, jak dlouho před spaním? dají se k tomu nějaké čaje na spaní? díky r.

tempera8
19. nov 2010

@andy.a

Andy, prosím ta, vies mi povedat, ci Cipralex a Sulpirid spôsobujú nadmernú tvorbu prolaktínu?
dakujem

andy.a
19. nov 2010
svija
19. nov 2010

@radulinka00 - já jsem to taky takhle měla, že první tři dni třetinu, pak dvě, pak celou. A taky jsem měla předepsanou 75ku. Brala jsem to cca 1/2 hodiny před spaním. A motala se mi po tom Tritticu hlava, když jsem rychle vstala, ale jinak nic.

radulinka00
19. nov 2010

A brala jsi teda i tu celou, nebo jenom dvě třetiny? Já bych dneska nejradši si vzala ty dvě třetiny, ale radši asi nemám, viď? 🤐 Bojím se, že po té třetince zase neusnu ach jo, já se toho snad nezbavím..... 😔

maudn
19. nov 2010

@sayast konkrétně u tohoto antidepresiva je údajně prvních pár dnů až týdnů vedlejší účinek nevolnost, která poté ustoupí

auburn
19. nov 2010

@radulinka00 mne dal hned tych 50, tak hadam sa nestane nic ked si das dve tretinky 75 uz dnes, mne dokonca dal po troch dnoch zvysit na 2/3 tej 150, ale mala som po tomto zvyseni problem, pocit upchateho nosa a prehnalo ma, tak som ostala do kontroly, kt.som vtedy mala po tyzdni, na tej 50 a stacilo to (vtedy som ale este nechapala ze to mi dal vlastne len na spanie, myslela som ze to je celkovo na problem co mam aj s tymi dennymi AD)

jankaku
19. nov 2010

@clare1 ahoj je to vsetko smutne ze sa nam to deje ale aj tak dakujem ze si mi napisala a vlastne hoci to fakt znie cudne aj za to ze v tom nie som sama. Ja som uz podobne veci zazivala aj predtym v zamestneni presne ako pises ty...mala som pocit ze uz nevladzem...casto som mala pocit pri pomysleni na robotu alebo ked som nieco dorabala doma ze sa zadusim ze uz nemozem dalej...myslela som si ze je to syndrom vyhorenia no neviem ci som sa nemylila lebo napokon som to riesila tehotenstvom a odchodom z prace a myslela som ze sa to uz nevrati...no ono sa mi to asi vracia v takejto podobe aj teraz ☹ ...ja naozaj nemam ani trochu relaxu...skladam sa casto...niekedy ked som s malym na prechadzke zbadam sa ze hladim do blba a niekedy som uz doslova stastna ked radsej nikoho nestretnem lebo nemam naladu sa s ludmi bavit ☹ kedysi som bola vesela a spolocenska no ked sa mi teraz niekto prihovori mam pocit ze ma ani nezaujima co hovori ☹