Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

marcela91
8. apr 2013

@adelkag Seroxat patri medzi silnejsie AD, aspon tak to tu pisala kedysi na fore lekarka od fachu Andy, co sem prispievala..Co mam nacitane , vo vseobecnosti sa dosahuju lepsie vysledky s original liekom, nie generetikami / to su lieky od inych vyrobcov s tou istou ucinnou latkou ale povacsine aj s viac pridavnymi pomocnymi latkami/. Nevyhoda je, ze original je drahsi, koli vyskumu, ostatne spolocnosti to len okopirovali a cosi pridali, ale myslim, ze teraz vsetky tieto lieky zdrazeli, tak je to v podstate asi jedno. Je zvlastne, ze ludia ktori napr uzivali ucinnu latku Citalopram /lieky Citalec, Citalon, Citalopram Actavis, Citalopram Merc/ najlepsie reagovali na Citalopram Actavis a ked si vzali iny raz napr. Citalec, co je iny vyrobca, uz sa necitili tak dobre. Minuly rok tusim vysiel zakon , ze sa na recept pise len ucinna latka a mg a pacient si sam v lekarni vyberie vyrobcu lieku, spravili to koli lekarom, ktori radi predpisovali tie iste lieky aj zastaralejsie, namiesto novych ucinnejsich a menej skodlivych len koli tomu, ze mali iste "vyhody "od farmaceutickych spolocnosti. Takze si v podstate mozete vybrat, snad sa to tento rok nezmenilo..

katka694
9. apr 2013

@matafen Ahoj, ja mám pri Citalecu snáď všetky najčastejšie vedľajšie účinky. Už som stihla aj atakovať psychiatričku, ale tá ma presvedčila, že mám vydržať. Mám veľmi aktívneho dvojročného syna a potrebujem sa trochu vyspať. ...tak mi psychiatrička predpísala Spilnox (tabletky na spanie). Dosť som sa tomu bránila, ale nakoniec som si pol tabletky dala. Nevieš mi poradiť, v noci som sa straaašne spotila, dostala som miernu zimnicu, čo ma prebudilo. ...bol to atak, ktorý som prekonala v spánku (vďaka tabletke na spanie som tvrdo spala) alebo len ďalší príznak Citalecu (zvýšené potenie).
Inak pociťujem prvé pozitívne príznaky Citalecu, dúfam, že sadne. Neviem si predstaviť, že by som skúšala ďalšie AD. Chcela by som ísť v júli do práce a byť už aspoň trochu "zabehaná". A s tou labilnou nervovou sústavou si trafila klinec po hlavičke, ja to mám asi po mame, čo už. Snažím sa trochu zmeniť, ale aj to je asi bez na dlhé trate.

mary1995
9. apr 2013

Ahoj kočky, tak nikto mi nevie povedať či sem ešte chodí Andy?? Bola by som vďačná za každú odpoveď.

marcela91
9. apr 2013

@mary1995 skus jej napisat sukromnu postu, mozno odpise...

mexico_16
9. apr 2013

@mary1995 Napis je IP..Je aktivna za poslednych 7 dni,cize tu chodi 😉 dufam,ze som pomohla..andy je skvela..Rada pomoze,poradi 😵 😵

adelkag
9. apr 2013

baby, dnes mi zase psychiater zvýšil dávku alventy už mám brať 300mg na deň, čo je maximálna dávka, ale pochybujem že mi to pomôže kedže som na alvente už 6 mesiacov a je mi na veľké h....

@marcela91 Poznažím sa zajtra napísať IP

marcela91
9. apr 2013

@adelkag no to je sila, ved este ti ani nemalo cas zaucinkovat to vecerne zvysenie na 75 mg , je tomu len par dni, co si to pisala... No neviem, skus, daj tomu mesiac, ak to bude mat zabrat dovtedy, tak zaberie 😒

mexico_16
10. apr 2013

@adelkag Neuvazujes nad zmenou psychiatra ? Uz niejak dlho sa mi to vsetko zda 😒

matafen
10. apr 2013

@katka694 Tie priznaky su podla mna len prechodne, telo si zvyka na novu latku, ale po mesiaci by sa to ma stabilizovat. Ja som sa nepotila, ani nemala triasku, ale citila som sa divne, tak "nabudene" zo zaciatku, ale to len prvy mesiac a potom to uz bolo len pozitivne. Inak, spominam si, ze som tiez mala Citalec asi prvy alebo druhy liek, co som na zaciatku skusila, ale tam mi ani po mesiaci liecby nebolo lepsie, az po tom Seroxate.

zvolsiinylogin
10. apr 2013

@matafen ahoj, tz si sa liecila tri krat po jednom roku? ak som teda spravne pochopila...mne moj psychos povedal, ze neskoncim ani za desat rokov intenzivnu liecbu,a to sa uz 5 rokov intenzivne liecim...druhy alebo treti atak som mala..

matafen
10. apr 2013

@zvolsiinylogin Ano, 3x cca jeden rok a odstup medzitym po 6 rokov - to som pisala v prvom prispevku. Mne psychiatricka vravela, ze liecba musi trvat minimalne 6 mesiacov a maximalny cas zavisi od stavu. Ked som mala stav stabilizovany 3 mesiace, ze som sa citila uplne fajn, odporucila mi pomalicky znizovat davku. Ale nikdy mi nepovedala, ze sa to bude tahat roky, aj ked som bola na zaciatku v stave ako zombie - nekomunikovala som s nikym, nestarala som sa o domacnost, ani o dieta, len som cumela do blba, nasilu do mna tlacili polievku, schudla som 15kg za 2 mesiace, mala som zavrate, busenie srdca, tazkosti s dychanim, potenie, tiky, v hlave mi hucalo a sklbalo, nemohla som spat... Ked sa mi to stalo prvykrat, myslela som, ze umieram, ze je moj koniec! Ani ma nenapadlo, ze je to psychickeho podovodu, bola som presvedcena, ze mam nejaky nador a taja mi to! Absolvovala som kopec vysetreni - interne, kardio, plucne, endokrynologicke, neurologicke, bola som na CT aj MR mozgu... A nic!!! Keby som sa nedostala k tej psychoske, neviem si predstavit, co by bolo so mnou, asi by som sa zblaznila.... mala som stavy, ze som videla, ako sa ku mne zhora vystieraju rukym, cititla som, ako ma tahaju - a to som ateistka!!!

mary1995
11. apr 2013

@marcela91 nehnevaj sa ale ja sa moc v počítačoch nevyznám, mohla by si mi helfnúť s tým kde nájdem jej súkromnú poštu??? Dopredu ďakujem

megy
11. apr 2013

mám dotaz, už jsem se objednala i k psycholožce, měly jste někdy stavy, že vám bylo fajn a pak najednou bác - třes, slabost, totální únava, nucení do jídla, závratě, tlačí mě hodně žaludek až do krku, je to fakt bolest, že si připadám, že mám snad infarkt, nebo aneurysma, nebo něco takového, svírání hrdla, špatně se mi dýchá. léčila jsem se dříve s úzkostmi, mám ročního syna a jsem nešˇ´tastná, že nejsem schopna fungovat. mám vnitřní strach, že mám vážnou nemoc a nedokážu to ovládnout :-/

mexico_16
11. apr 2013

@megy Pravdepodobne trpis Panickou poruchou..Su to tie priznaky.

mary1995
11. apr 2013

@megy Ja trpím úzkosťami a mávam tie isté pocity ako ty. U teba by som povedala , že je to asi niečo aj s panickou poruchou. Najlepšie bude ak navštíviš psychologa, ten ti urobí testy a povie čo ti je, potom sa už ďalej rozhodne podľa toho.

marcela91
11. apr 2013

@mary1995 klikni si uplne na hornej liste na tu obalocku , otvori sa ti tvoja schranka a potom uz vidis zeleny krizik - napis internu postu, ale musis vediet NICK tej Andy - lekarky, ten si vyhladaj na prvych stranach diskusie tejto, tusim uplne na zaciatku prispievala..

marcela91
11. apr 2013

@mary1995 pomozem ti...je to "andy.a"

adelkag
11. apr 2013

@mexico_1@marcela91 Už som ho zmenila, známa mi vybavila jedného naj z psychiatrov na Slovensku, inak fakt zlatý človek, 1 krát som tam bola 1 a pol hodiny, a na kontrole som tam bola pol hodiny, zvýšil mi to preto, lebo to nechce naťahovať, ak to nezaberie to mesiaca tých 300mg alventy idem na serotax, ale zmeny sa bojím ako šlak, čo to so mnou zase spraví, pri Cipralexe som bola zombie, jáj baby prečo nemôžem patriť k tým šťastným ktorým zaberajú AD a ďalej normálne fungujú....

adelkag
11. apr 2013

@adelkag Inak mama mi pomáha s malým, sama nie som schopná, on vôbec nechce spávať ani v noci ani cez deň v noci max 4 hod. aj to s prestávkami, zaspí o 10 potom je už o pol jednej hore do štvrej plače na hod zaspí o 5 chce jesť zaspí na hod a zase plače, to mama tak ako ja to už nezvládla a dnes mala svoj prvý Panický atak, to dieťa nás ničí, je to môj miláčik, ale kto sa onho bude starať, keď mama má už 50tku a ja mám stavy, že aj 3 dni sa nedokážem postaviť z postele.....

mexico_16
11. apr 2013

@adelkag Hlavu hore..Nezaberu tie zabere Serotax a ty sa budes nadalej starat o maleho a budes sa citit skvele..Chce to cas a potitivne myslenie 😵 😵 Aj mama ma PP ? 😖

marcela91
11. apr 2013

@adelkag no, veru lahke to nemate s krpcom malym nepodarenym, kazda to tu pozname vo vacsej alebo mensej miere tieto nocne budicky...Aj svagrinina mala ma rok a 5 x za noc hore minimalne...To by zlozilo aj kona a nie teba, ked mas teraz taketo problemy..Tu pozitivne myslenie nepomoze, len sa dobre vyspat. Nebodaj aj maminu to nechyta..Neda sa nic robit, na adopciu krpca nedas 😀 , tak to musis nejak dospat aspon cez den s nim, ak sa da, alebo kym mama kocikuje. Pravdepodobne to ma zo zubkov, ja som davala na noc Vibrucol capiky /homeopaticke/ a to ju dost ukludnilo, aj spokojne zaspavala moja mala bez revov..Predytm som davala chamomlilku homeopatika, ale neskor na stolicky to uz nezaberalo. Cez den mu potieraj dasienka citronom, kup radsej tie bio bez postreku, alergie sa neboj, ta je z postrekov zvacsa, mojej malej nebolo ani z normalnych citronom a to je citlivka. A ked nezabeu tie lieky, zaberie ina medicinka naisto 😉

kikaba44
12. apr 2013

môj dedko vravieval, že najrýchlejším spôsobom ako sa zbaviť depresie je smrť 🤐, inak jedine pozitívne myslenie a radosť zo života pomôže

mary1995
12. apr 2013

@marcela91 ďakujem , už som jej aj napísala.

mary1995
12. apr 2013

@kikaba44 s tým dedkom to je morbídne

kikaba44
12. apr 2013

@mary1995 keby si si všímala slovo "radosť zo života", tak aj ten tvoj by bol krásny, vidíš a o tom to je. 🤐

modrofuzik11
13. apr 2013

spat, spat, spat. ked je clovek vyspaty, hned sa mu lepsie na svet pozera. aspon mne to pomohlo...

pasteleria
14. apr 2013

@modrofuzik11
spanok, slnko, dostatok pohybu...teraz bola dlha zima, preto su vsetci taki smutni asi?

megy
14. apr 2013

@adelkag vím přesně jak ti je, malý mi taky špatně spal do cca 10m, přes den max hod, v noci 5x vzhůru a právě proto si myslím, že když jsem se převážně starala v noci já a přes den taky, když je přítel v práci, tak to teď po roce na mě dost padlo:-/ moc ti přeji, aby už ti dtátko spinkalo dobře - spánek je fakt důležitý. já bohužel k těm stavům spánek moc kvalitní nemám a to dříve jsem usla, malý mě vzbudil, pak jsem hned usla, teď? mám problémy s usínáním a jdu k spychologovi. drž se, bude lépe

barborkark
14. apr 2013

No, ono ked chýba spánok, tak to je velmi zle. Ja keby mozem tak spím aspon tyzden vkuse. Bohuzial dlho trpím uzkostou a najma pred spanim mam bolest v bruchu z nervozity a myslienky mi idu v hlave, mam strach a pod.. Beriem Magrilan (Prozac), inak predtym mi na uzkost spojenu s nespavostou vyborne zaberalo Trittico. Stacila mi jedna tretina.
Teraz je to lepsie aj s tymi uzkostami ale chodim na psychoterapie a to je nieco super.. Odporucam kazdemu, len treba najst niekoho, komu clovek doveruje. Dufam ze sa tych liekov postupne zbavím.
Ale co mozem odporucit, na vlastnej kozi som zazila a zazivam, ze sa citim ovela lepsie ked si zacvicim kazdy den a prejdem sa po cerstvom vzduchu.. Aj ked ma cele telo v krci z nervozity a uzkosti, donutim sa, opakujem si ze je to pre moje dobro a ze sa mi nic nestane a potom, ked si zacvicim (5 tibetanov), tak mam ovela lepsiu naladu.
Samozrejme ked ma clovek stavy ze by radsej umrel a pod., najprv treba trafiť správne lieky alebo terapia je uzasna!!!

Odporucam kazdemu knihu Zivot bez depresie, mne ju odporucila moja psychoterapeutka a som z nej unesená.

Drzim vam vsetkym palce, ja sa idem pokusit zaspat, aj ked mam nervy a uzkost zo zajtrajsieho dna, pretoze v práci same stresy a nervy, ale tak ina moznost nie je.

😉

zuzi425
15. apr 2013

@andy.a ahoj som prvý krát na tejto stránke veľmi ma zaujali tvoje rady. Ja by som tiež potrebovala radu liečim sa u psychiatra od roku 2008 bola som v ohrození života a v rodine sme mali tragickú nehodu všetko to na mňa doľahlo mala som depresiu + paniku že sa zhorší môj zdravotný stav brala som seroxat po roku vysadený po pol roku recidíva žiaden podnet z ničoho nasadený cipralex bola som veľmi utlmená zmena na ixel 25mg ráno bolo mi úžasne po 3 mesiacoch ho prestali dovážať zmena na alventu 75mg ráno cítim sa tak nijako bez nálad neskutočne priberám a do všetkého sa musím nútiť či variť či s deťmi niečo riešiť a na sex tiež nemám chuť mám chápavého manžela ktorý ma stále podporuje zlaté deti no neviem si to v tej mojej šiši dať dokopy skús poradiť ak môžeš napr. za ixel by som dala aj neviem čo pa. 😅
😵 😖