Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

matima100
16. feb 2009

to som jej aj ja navrhla,nech pride k nam na par dni,tajze dufam,ze dojde, palakt place uz mam pocit ze skoro stale...aj jej to na chvilu pomoze,,,,

consuelle
16. feb 2009

tak potom nech skusi najprv psychologa ono niekedy pomože ked sa porozprava s človekom ktorý sa na daný problem pozera s nadhladu a zaroven ma skusenosti z oblasti vztahov a duše...skus jej najsť nej. lekara možno ked ju objednaš a pomožeš jej urobiť ten 1krok bude Ti vdačna...držim palce ja som to zažila s mojou mami tiež ked mi zomrel otec,trvalo to dlho ale čas je najl.lekar,ale u Tvojej maminy sa musí vyriešiť problem s druhom,aby sa netrapila....papa

kornelia
16. feb 2009

Tak ahoj vsetky,
dnes mame znova hrozny studeny a zasnezeny den, takze aj nalada je podobna. Tak ako som vravela sa mi zdalo ze moj stav sa zlepsil len prechodne, uz vcera vecer som pocitila znova tu uzkosta a dnes sa mi uz zasa horsie dycha,tak ako u teba consuelle. ☹
Dnes som teda absolvovala navstevu u psychiatricky - poviem mam cakala som vacsi zazrak, no uvidime, bolo to len prvykrat a este som aj prechladnuta, tak sa mi nechcelo moc ani rozpravat s plnym nosom 😝 . No zjavne trpim uzkostou, mam o tom uz aj papier 😠 a miesa sa to s depresiou.
Povedala som jej vsetko, najma od druheho porodu, lebo podla mna sa to zacalo uz niekde tam. Nic zvlasneho mi doktorka nepovedala len si ma vypocula a spravila zaver, zatial ziadne rady do zivota 😠 .

Andy tak ako si vravela, Seroxat moze zostat, ale cela tabletka denne a namiesto Lexaurinu dala Xanax 1tbl. vecer - myslis, ze bude lepsi? A este mi dala taky liek Spitomin ze ked ma chyti pocit uzkosti cez den, tak si ho mam dat, ze vraj nema vedlajsie ucinky a nie je navykovy, ach jaj, tolko liekov.

Najviac sa bojim tiez, ze z tych liekov priberiem, konecne som sa dostala do formy po porodoch, tak som bola rada.
A este ma trapi, ze neviem akym sposobom sa mam odreagovat - najma bez deti, co najviac zabera pri tychto stavoch.
A tiez mi tu bohuzial chyba viac mamiciek, ktore sa uz z toho dostali a je mi dobre a su uz bez liekov. Prosim ozvite sa viacere, velmi by to tu na fore pomohlo.
Andy som ti vdacna za tvoje rady,v elmi. Zaobstarala som si par relaxacnych CD, len si najst cas a sposob ako na to a najma, aby som tu nikoho nemala.
Zajtra idem ku kozmeticke na masaz - ona mi velmi vela pomaha, mala podobny problem, tak vie o com vravim a ona sa potom ubrala tym smerom relaxacnej hudby, astrologie, numerologie a podobnym vecia a, ze vraj jej to pomaha, posledny zachvat mala pred 7 rokmi, bola na Lexaurine tri tyzdne a odvtedy nic, je jej dobre. Tak zajtra si pokecame aj o tom dufam.

Dievcata piste piste piste. Nech sa tu nerozpisujem sama. 😉

andy.a
16. feb 2009

som tu iba na skok,akurát som došla z práce a malá sa mi zrovna budí 😉

len k tomu Spitominu:jednorázovo ti nepomôže,Kornelia..áno,výhoda je,že nie je návykový,ale dávka sa cca mesiac-6 týždňov postupne titruje..efekt je až tak po mesiaci užívania..skús si dať cez google Spitomin alebo Buspar alebo Anxiron-to je všetko to isté 😉
musí sa užívať dlhodobo..ako jednorázovku by som ti dala Xanax /alebo Neurol,Frontin-to je to isté../ v dávke O,25 alebo 0,5 mg..

a o Xanaxe som ti písala,že je vhodnejší na panické poruchy ako Lexaurin 😉

kornelia
16. feb 2009

Ano ved prave, takze ako mam postupovat, lebo lekarka mi napisala Xanax SR 0,5mg len na vecer, mozem si ho dat aj cez den tak ako Lexaurin, samozrejme ze nechcem, a chcem brat cim menej liekov,.
ale keby nahodou, musim mat nejaku istotu, ze mi nieco pomoze 😒

andy.a
16. feb 2009

ad Xanax SR-je to molekula s tzv.pozvoľným uvoľnovaním,resp."retardovaná forma"..hovorí sa mu xanax retard..účinok je dlhodobý,ale efekt nenastane tak rýchlo ako pri obyčajnom Xanaxe 😉

vyrába sa aj tzv.obyčajný Xanax-účinok rýchly,ale níe taký dlhoidobý ako SR forma..SR Xanax sa predpisuje väčšinou na noc na spanie.. 😉 ešte sa vyrába aj Neurol SR..je to rovnaká látka..

takže počas dňa by si mala užívať obyčajný Xanax 0,25-resp.0,5 mg p.p.pri úzkosti,nervozite resp.panike..a na noc ten retardovaný,teda Xanax SR 😝 😅

mikike
16. feb 2009

ahojte. ja som mala panicku poruchu asi pred 7 rokmi, a zda sa mi, ze som sa z nej vyliecila, mozno na takych 95 percent. Neberiem ziadne lieky, niekedy si dam Magne B6, je zatial vsetko ok. No nezebudla som co som prezivala, a preto som napisala tych 95 percent, pretoze hocikedy ked sa necitim dobre, hned si na to pomyslim, ci sa to nevrati....
Xanax som brala od ktoreho mi bolo este horsie, potom som brala nejake ine lieky, uz sa nepamatam, a po roku som sa pozbierala , a odvtedy som uz nesla k lekarovi...

andy.a
16. feb 2009

Mikike,tak držím palce aj päste 🙂 😉

len je riziko,že pri nejakom veľkom strese/záťaži sa panické stavy vrátia 😒
ale nechcem byť pesimista 😕 😝 🙂

mikike
16. feb 2009

andy ty si lekarka ze to tak dobre vies?

anaja36
16. feb 2009

ahojte mozem sa zapojit? hned mi je lepsie ked vas takto citam a nie som sama co sa dopujem liekmi 😀 ja tiez uzivam seroxat a v celku fajn mam ho uz 3 krat najprv problem s partnerom tak lieky,potom mi zomrel otec ,tak zas lieky a teraz som isla 11 mesiacov po porode a le vypytala som si nieco insie lebo po seroxate jak som si ho nasadzovala som mala take triasky tak mi dokino dal prvy tyzden xanax a fajn,vsetko to je len o psychike,my co sa snmazime vsetko zvladat a s usmevom na perach tak nas to potom sundá,sranda aj v praci kazdy mi hovori ze som stale vysmiata a mila a ze moje problemy by chceli mat ha ha ale poviem vam ze cim som starsia tak si viac a viac uvedomujem ze ked nejde o zivot tak ide o ho..o 🙂 tak tak babky drzte sa vsetky pa

mikike
16. feb 2009

baby viete co mi povedala jedna znama psychologicka? ze tolko chorych na depresiu a panicku poruchu bolo cez druhu svetovu vojnu, tak sa teraz tato choroba vratila, ktora sa nazyva stres... 😝

kornelia
17. feb 2009

Andy ano , je to ten liek s pozvolnym uvolnovanim, ten spitomin si ani nebudem davat, ked nie je na obcasne podavanie a ten Xanax som si vecer dala a bolo mi celkom fajn, nevravim, ze som na to nemyslela, lebo clovek ak ma take stavy, tak ma tendenciu sa sledovat, co sa snazim prekonat a mysliet na nieco ine, no ide to pomaly, ale dnes som tu mala napriklad byvalu spoluziacku s malym a pekne sme si pokecali a bolo mi fajn a aj momentalne sa citim dobre, takze dufam, ze ten xanax mi bude stacit az na vecer ak to na mna pride, lebo vcera naozaj zaucinkoval sa mi zdalo. Dnes som si uz dala celu tbl. Seroxatu ☹ ale co uz , ked musim.

Mikike drzim ti paste naozaj, bodaj by som takto mohla pisat uz aj ja, ze je to za mnou, no nevzdavam sa a pevne verim, ze sa mi to podari prekonat, lebo to velmi chcem.

Anaja mas uplnu pravdu, patrim tiez medzi ludi, co zvladaju vsetko a mozu na mna nakladat kolko chcu, riesim kazdeho problemy, kto ma o to poprosi a vacsinou uspesne, no niekedy to pride a vybuchnem a uz nevladzem, vsetko sa mizruti, doteraz to malo miernejsi priebeh, len som citila ze mam dost, ale tieto fyzicke stavy mam az prvykrat, tak dufam, ze aj naposledy, budem sa o to snazit. Tiez by si podla mna nikto o mne nepomyslel, ze sa mozem dostat do takho stavu, ale v zivote sa moze sta hocico. 😒

mercy
17. feb 2009

Kornelia, ja som po prvom pôrode brala Seroxat v kombinacii so Spitominom pol roka, Spitomin mi dosť pomohol, kym zabrali leiky a najma Xanax je vysoko navykovy.Ak ti ho doktorka dala,tak ho uzivaj, je to dobry liek.teraz neberiem nič, som na seba pyšná, že obidve tehotenstvá som zvládla bez liekov-ale to ma chránia aj hormóny.Nerobím si ilúzie, viem, že sa to po narodení synčeka zase zhorší,ale to budem riešiť vtedy🙂

anaja36
17. feb 2009

kornelia ahoj mas pravdu ja riesim problemy celeho nasho mesta,vsetci ma poznaju,ja som velmi mudra 😀 a kazdy ked ma problem tak si spomenie len na mna ja som informacie,poradna ja som 100 v jednom nie dva 😵 ale poviem ti ze mna to aj bavi ale tiez mam jeden den v mesiaci kedy uz nevladzem,vtedy vybuch,plac ale len 2-3 minutky,otrasiem sa a idem dalej 🙂 a niekedy mi to uz aj chyba ked mi doobeda nikto nezavola 🙂 a moja mama vravi,Janka tebe keby kazdy clovek mal dat len korunu ktoremu si pomohla tak som milionar 😝 slova mojho otca si pamatam IRA IST MORD t.j.kto sa nasere prehra doslova HNEV JE SMRT ahoj a pekne snicky

kamhajek
18. feb 2009

Ahoj,
dlouho jsem se odhodlávala jsem napsat své čerstvé zkušenosti s depresemi, ale dle mého se není za co stydět!!! 😉
U mě to začlo před vánocemi 2008, s manželem podnikáme a díky krizi, jsme museli propouštět lidi. V loňském roce jsme dost investovali a návratnost investic není hned. Máme hypotéku, firemní půjčky a na mě ta zodpovědnost za firmu a zaměstnance dolehla mezi svátky. Nutno podotknout, že naše situace není až tak špatná, abych se z toho musela hroutit. Ale stres v práci, do toho vánoce, nejdřív všeho moc a najednou mezi svátky volno, prostě mě to nějak semlelo. Bylo mi tak hrozně, nebyla jsem pomalu schopná se ani obléknout, 3 noci po sobě jsem nespala 20 minut v kuse. 28.12. jsem poslechla manžela a nechala se odvést na pohotovost, kde mi dali injekci na uklidnění, prášky na spaní a na zklidnění, bylo mi doporučeno dojít si po svátkách ke své obvodní. Musím říct, že chování pana doktora na pohotovosti mě velmi mile překvapilo, čekala jsem, že mě odbude, ale bylo to přesně naopak. Po svátkách jsem poslušně naklusala ke své doktorce, napsala mi na 14dní neurol 0,25 (2xdenně) a 1x denně asentru. Bohužel moje doktorka je z těch starší a moje obavy spíš zlehčovala. Můj stav se docela zlepšil, ale zhruba tak po 14 dnech jsem zase začla mít problémy se spaním, doktorka mi naspala prášky na spaní,ale snažím se je brát jen když je to nezbytné. Po dalších 14 dnech na mě zase dosedla panika, hrůza z budoucnosti, hlavou se mi honili blbosti. Mamka mi dohodla konzultaci ke své známé neuroložce, ta mi domluvila psychologa(příští čtvrtek tak jdu) a napsala mi zpátky neurol 1x denně. Podle ní asentra nepatří mezi nejlepší léky. Panika se u mě opakovala teď v pondělí znovu, neuroložka mi asentru změnila na Cipralex. Tak doufám, že konečně zabere pořádně. U mě je největší problém, že se ve mně při každém zvonění telefonu vše sevře a čekám jen špatné zprávy. Tak nějak jsem ztratila víru v sama sebe.

Andy A.: psali jsme si přes IP, co říkáš na postup doktorky, změnu léků??

hemi
18. feb 2009

Ahojte . som tu nová . Pred 3,5 rokmi som prekonala tažkú depresiu. Najprv som nevedela ,že je to z psychiky( točila sa mi hlava , tlak na hrudi , horúci tlak do hlavy - kde som pochopila , že sa so mnou niečo vážne deje). Brala som 2,5 roka seroxat , potom sa mi stav zlepši , l tak sa znížil na pólku . Aj pri tejto dávke som fungovala , išla sm na štvrťku ( mám veľmi vyčerpávajúcu prácu , kde som robila cca.9 hod. v kuse). Bola som taká vyčerpaná ,čo som si neuvedomovala, že som padla úplne na dno . Ráno som sa zobudila úplne bezvládna , vyčerpaná , menej konncentrovaná. Už asi týždeň beriem ( psychiatrička mi naordinovala znovu seroxat 1 tabl. denne + rivotril podľa potreby). Veľmi sa bojím , že mi to nezaberie . Som úplne nevládna a tie myšlienky...Kto mal takúto skúsenosť , prosím odpíš. ďakujem . Hemi

andy.a
18. feb 2009

kamhajek..fajn,Cipralex je určite vhodnejší..písala som ti tiež cez IP,že na panické stavy je najlepší buď Cipralex alebo venlafaxínové lieky..alebo paroxetínové SSRI/Seroxat,Paretin a pod../-alebo som to tuná v diskusii písala ??
už mám v tom hcaos,lebo mi chodí veľa IP-čiek,aj tuná sa točí stále to isté dokola 😝 😀

určite sa budeš cítiť pri Cipralexe lepšie,len zasa treba čakať ten týždeň-14 dní,kým to zaberie ..ako všetky AD..a aké máš dávky tých liekov ?? 😕 😉

ale nechápem,prečo chodíš neurologičke a nie k psychiatrovi 😕 u nás teda neurologovia nie sú dosť zbehlí v psychofarmakoterapii..myslím,že som ti to písala aj cez IP 😉 možno u vás je to lepšie 🙂 😉 myslím v Čechách 😕 😅

Hemi,štvrťka Seroxatu je viacmenej placebo,to ti nemohlo účinkovať-..takže ten celý Seroxat pekne užívaj ako ti doporučila Dr..a Rivotril je tiež OK..akú máš dávku ?? niektorých ľudí dosť tlmí a niektorých/hlavne deti/ zasa stimuluje 😕 😉
ale každopádne Seroxat+Rivotril je dobrá kombinácia 😉 držím palce.. 🙂 😉

kornelia
18. feb 2009

Ahoj dievcata,
mam otazocku, vcera som si dala druhu tabletku Xanaxu SR 0,5mg vecer a dnes som cely den citila, ze som akasi utlmena, ospala. Rano beriem uz druhy den celu tbl. Seroxatu 20mg, tyzden polku, tak neviem ci to je z tej vyssej davky a ci to prejde. Teda mam cakat, alebo skusit zobrat len polku Xanaxu? Mozno dnes skusim tu polku teda 0,25mg.
Andy vdaka za rady. viem, nechcem by moc mudra, len sa snazim najst nejaku rovnovahu medzi tymi liekmi, je mi to nove, nikdy som nic takto dlhodobo nebrala, okrem antikoncepcie, no uz ani tu, lebo ju nemozem po porodoch, tak mam dilemu, co je vela a co nie.
A uz vobec nespochybnujem rozhodnutie mojej lekarky, len kazdy clovek je iny a na kazdeho ucinkuju lieky inac, tak sa pytam na skusenosti, ci je to normalne a kolko dni je normalne ze sa citim utlmena.
to som ale polozila otazku 😒 ach jaj, pisem zmatene, ale aj moje pocity su podobne, no skusim sa pozbierat uz konecne.

kamhajek
18. feb 2009

Anda.a: neuroložka z toho důvodu, že je to známá mamky, chtěla jsem s ní konzultovat postup obvodní a ona se mě ujala. Má i relaxcentrum a na rozdíl od obvodní mé problémy nezlehčovala a doporučila mě i psychologa. Přišlo mi, že ví o čem mluví. Beru jednu tabletu Cipralexu 10mg denně.
Jsi hodná, že jsi se nás tady ujala a radíš nám 😉

andy.a
18. feb 2009

Kamhajek,aj som si myslela,že je to vaša známa 😕 Cipralex by sa mal začať tiež brať prvý týždeň pol tbl denne,potom zvýšiť na 1-0-0 😉
ale dá sa brať aj od začiatku celá tbl 😉 😝

Kornelia,retardované tablety by sa nemali poliť..ale veľa pacientov si ich aj tak polí..nič sa nestane,keď si dáš občas len polku večer 😉
myslím,že tá únava je skôr pri prechode na celú tbl Seroxatu 😕 i keď Seroxat je skôr stimulujpce AD 😝 veľa ľudí,čo ho bráva,vôbec nemôže bez liekov spávať,aj keď Seroxat užijú ráno,stále sú večer ešte nejakí príliš "aktívni",že sa im nedá zaspať 😕
ak máš pocit,že budeš dobre spať i bez Xanaxu,tak si ho nedávaj 😉

mikike
18. feb 2009

dievcata vsetky ktore trpite touto chorobou by som vam odporucila aj to, co som robila ja. Zacala som intenzivne cvicit, 3 krat tyzdenne chodim na spinning a aerobik, skoncila som dialkovo vysku, skusim zdravo zit, jest, a vecer ist skorej spat. akurat som sa pozrela na hodinky, tak caute a vsetkym vam prajem dobru noc. Len kludne berte tie lieky, casom ich ajtak nebudete potrebovat ako ja. Este jedna malickost: od liekov ktore som brala som prestala mat zaujem o sex. Nastastie sa to urovnalo. 😀

arleta
18. feb 2009

Ahojte.
Trpím na sociálnu fóbiu, prekonala som úzkostnú depresiu, užívala som antidepresíva. Sú to skoro 3 roky.
Mám obavy, aby sa mi tie stavy nevrátili, lebo mi už pomaly končí materská- nová práca a tak...
Moja psychologička odišla na dôchodok. Neviete mi poradiť dobrého psychológa v BA, TT a okolí?
Vopred moc moc ďakujem.

kornelia
19. feb 2009

andy vdaka, tak vcera som si dala len polku Xanaxu a dnes je dobre, tak skusim tu polku alebo nic 😝 najradsej by som to nic samozrejme, tak uvidime, dnes svieti slniecko, hned sa citm lepsie,poobede skocime do madarska s manzelom a priatelmi bez deti, tak som zvedava, dufam ze z davu ludi nedostanem dalsi zachvat, no zatial sa na to divam pozitivne, ze konecne vypadnem bez deti a ze sa budem citit dobre.
Inac s tymi liekmi je to take troska na nervy, lebo clovek sa ich drzi, ze pomozu, a ma dilemu co ak si nedam co bude a mozno ani nic, len sa toho drzime. Napriklad vcera som mala problem vecer, boli sme u susedov a bolo nam celkom fajn az na to ze ich oboch bolela hlava 😒 ale pekne sme si pokecali. Ja som sa citila celkom dobre a rozum mi chodil len okolo toho ci si mam vziat ten Xanax alebo nie, co bude ak si ho nezoberiem a tak......
Tak ked sme prisli domov, dala som si polku a mozno som ani nemusela,n eviem, no upokojila som sa, ze ho mam tak sa nemoze nic stat. Nechcem vsak byt zavisla od liekov, tak sa snazim odteraz na to nemysliet a pozerat sa z druhej stranyk pozitivne, skusim vecer nejak relaxovat pri hudbe a potom ist spat a dufam, ze bude super. 😉

afry
19. feb 2009

baby je tu niekto obsedantna porucha a panicka porucha...dakujem pls IP

hemi
19. feb 2009

Ahoj Kornélia ,. Beriem 1 celý seroxat a Rivotril podľa potreby - asi 2 kvapky na noc , ak ma cez deň chytí úzkosť 1 kvapku. Cítim sa veľmi unavene , dala som sa aj na PN , nakoľko som nebola schopná ísť do roboty . Zaberú tie lieky ? Budem môcť fungovať?Nevládzem skoro nič urobiť a tie myšleinky , že sa zbláznim... Bojím sa , že stratím prácu. Skúšam sa ukludňovať , ide to tažko . Koľko mám byť na Pn , až zaberú lieky? Viem , že nikto tu nie je psychológ , ale určite niekto vie poradiť , lebo to zažil.Hemi

kornelia
19. feb 2009

Hemi pisala som ti IP, ale urcite ti tu dobre poradia uvidis, vydrz, uz aj mne je lepsie, len co sem chodim citat a pisem. 😉 a viem ze v tom nie som sama.

andy.a
19. feb 2009

Hemi,1 kvapku Rivotrilu ????? 😕 😕 😕 😕 veď to ti nemôže zabrať 😕 😝 a to sa ani vykkvapkať nedá,že jedna kvapka 😕 😕 😕

to sú dávky ako pre bábätko 😕 😔 😀

hemi
19. feb 2009

Andy , prečo si myslíš , že je to dávka ako pre bábätko. Ty aké lieky berieš a akú dávku (ak môžeš napísať)

andy.a
19. feb 2009

Kornelia,na Seroxat nevzniká závislosť 😕 a ten Xanax keď budeš užívať pravidelne len nejaké 2-3 týždne a potom už len p.p.,malo by to byť OK 😉 hlavne ten Seroxat nevynechaj ani jeden deň 😝

Hemi,opakovane sa tu písalo,že cca 1-2 týždne trvá,kým zaberie antidepresívum..je to ale idividuálne 😕 každý človek je iný..aj AD sú iné..čo mám skúsenosti z praxe,tak napr.Cipralex-plný efekt pac.cítili cca už na 8.deň..a Seroxat -cca na 10.deň..zámerne som spomenula len tieto 2 AD,keďže o týchto sa tu hlavne bavíme 😝

Mikike,držím palce 🙂 😉 ten zdravý spôsob života je OK,ale venovať sa takým aktivitám môže človek,až keď mu zaberú lieky..určite človek s plne rozvinutou depresiou a panickými atakami nepôjde na spinning a pod. 😝 😀

a čo sa týka nežiadúcich účinkov pri užívaní AD,tak sex.dysfunkcie-to je pravda -hlavne pri SSRI antidepresívach,teda serotonínových 😕 u chlapov je to horšie,lebo tí mávajú často poruky erekcie 😝 a verte,že aj veľa mužov sa lieči na depky a panickú poruchu 😒
väčšinou sa to rieši tak,že keď je už pacient ako-tak stabilizovaný,môže na víkend vynechať lieky.. 😝 a vtedy sa venovať sexu 😝 😀

andy.a
19. feb 2009

Hemi,ja lieky neberiem..hádam tu už každý pochopil,že ja som na druhej strane 😀 😀 😀
predsa laik nemôže mať také info o liekoch 😕 😝 😀