Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zvolsiinylogin
4. mar 2013

@svija dakujem, dnes tam zavolam...si poklad.. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zvolsiinylogin
4. mar 2013

@evagy ahoj, svija mi dala link na ceske centrum v prahe, venuju sa tym zenam,co chcu mat deti...pozri si..a je tam aj telefonne cislo

adelkag
4. mar 2013

@zvolsiinylogin odkliaľ som máš v IP.

adelkag
4. mar 2013

@evagy dakujem, pozriem si to.

evagy
4. mar 2013

@zvolsiinylogin dakujem ale tak daleko sa mi nechce isť, a ktovie čo by mi pomohli, ja sa už cítim celkom ok, len tento vík som pociťovala depku a myšlienky ale zdá sa mi že to bude ok.

zvolsiinylogin
4. mar 2013

@evagy ani ja tam nejdem, ale zavolam a spytam sa na vhodne lieky, dnes som sa k tomu nedostala 😠

zvolsiinylogin
4. mar 2013

@adelkag to je dost daleko od nas...skoda...skusim ten link, co mi dala svija do prahy, porozpravam s nimi, potom s mojim dedom v nemocnici a rozhodnem sa....v podstate uz som, chcem novu lekarku, taku co sa v problematike vyzna...

lilinka111
6. mar 2013

ahojte kočky,dlhsie som tu nebola,,,,,citim sa omnoho lepsie ako berem lieky a to vdaka vam,,ste zlate dakujem vam,,,,,,, 🙂

mata37
7. mar 2013

@lilinka111 to je super správa, že sa Ti polepšilo. Aj mne celkom fajn, trocha ma trápia močové cesty, ale inak psychika v poriadku a to je hlavné. Tak sa drž a pekný dník 🙂 . Ja hor sa do práce do 18 hod. ešte že je štvrtok.

mexico_16
7. mar 2013

Babenky ako sa prejavuje u Vas depka ? Kolko mg magnezia beriete denne ? dakujem

mexico_16
7. mar 2013

@evagy Ako si pocitovala depku ? Mozes mi to opisat prosim 😕

leuska412
7. mar 2013

ahojte . prosím vás o radu. asi pred troma mesiacmi mi na gynekologickom vyšetrení naši hrčku v prsníku, vyšetrovali to dva mesiace , čo to vlastne je, či je to zhubné a pod. strašne som sa bála, že to bude rakovina, mám 2 ročného synčeka strašne som sa bála čo s ním bude a tak a počas tých mesiacov som mala strašné negatívne myšlienky a tým som sa dostala do takých stavov, že v súčasnej dobe sa neviem na nič sústrediť,neviem sa z ničoho tešiť, nič ma nebaví, a najhoršie je, že už si to všimli aj doma, som zlá bezdôvodne aj na priateľa, nervozna na syna a toto nechcem aby si oni odnášali moje nálady. niekedy sa len tak z ničoho nič rozplačem a plačem aj hodinu, mám strašné myšlienky, že sa zbláznim a pod., snažím sa prekonávať robiť bežné činnosti, nezanedbávať syna a priateľa, ale je to strašne ťažké: Myslíte, že by som mala navštíviť lekára psychiatra, alebo sa dá z toho dostať aj bez liekov? dakujem za radu

adnil1927
7. mar 2013

Ahojte, prosim Vas poradte mi ako si mam prehodit vecernu davku alventy na rannu?V noci sa budim a neviem zaspat.

lucinka0921
8. mar 2013

@leuska412 ahoj.Mozno by si mohla najskor navstivit psychologa a keby to nepomahalo,tak potom uz len psychiatra.Ale neodkladaj to,cim skor to budes riesit,tym skor budes v pohode.

lucinka0921
8. mar 2013

Ahojte.Prosim vas mate niektora skusenosti s branim liekov na alergiu pri antidepresivach?Beriem sertralin 100mg a kedze uz mame jar,tak s nou prisla aj alergia.Predtym ked som brala ad tak som nebrala lieky na alergiu,trpela som.No milury rok ked som nebrala ad,tak som brala lieky na alergiu alalergin.No teraz by som chcela zacat brat,ale bojim sa ci mozem,lebo som pocula,ze vraj sa nemaju uzivat dlho.A pisala som aj do jednej lekarne a odpisali mi toto:

současné užívání je možné, v kombinaci se u části pacientů může
projevit zvýšená ospalost, únava nebo zhoršení rychlosti rozhodování v
situacích vyžadujících zvýšenou pozornost (řízení auta, práce ve
výškách) - vzájemné ovlivnění léku střední závažnosti vyžadující
zvýšenou opatrnost, konzultaci s lékařem. Proto je nutné především ze
začátku zvýšená opatrnost při těchto činnostech a v případě zvýšeného
útlumu lék cetirizin vysadit. Další možností je užívání
antihistaminika loratadin, interakce s lékem sertralin střední nebo
vysoké závažnosti není v databázích popsána.

A nechcela by som zase takto trpiet,je to dost neprijemne...Tak by som chcela vediet ci ma s tym niekto skusenost,alebo ci by som nemohla brat aspon homeopatika na alergiu,neviem ci sa to moze ci nie....Dakujem za kazdy nazor a radu 🙂

mexico_16
8. mar 2013

@adnil1927 Ahoj. Urcite to prekonzultuj s psychiatrom a nemen si to sama 😉

evagy
8. mar 2013

@mexico_16 depresia u mna je taká že všetko vidím negatívne, že sa nič nedarí a všetko je márne..

eviki
8. mar 2013

@leuska412 ahoj, v takych stavoch som obcas aj ja, z inych dovodov. Raz som trpela serioznou nespavostou.... Viem, ze som v lahkych depresiach, ale ja osobne sa k psychiatrovi nechystam. Mam par ludi aj z rodiny, aj znamych, ktory su na liekoch a je jasne, ze je to uz nafurt. Som si povedala, ze dokial so svojimi myslienkami a pocitami budem vediet fungovat, starat sa o rodinu,atd... tak sa nejak pokusim zvladnut stavy sama. Zalezi od toho, ake silne tie depresie su. Obcas rozmyslam nad psychologom, mozno by to stacilo, len ja som clovek, ktory nedoveruje. Neverim, ze cudzieho bude zaujimat moje vnutro. Ale mnou sa neriad 🙂 . BTW, to co ty opisujes, je urcite len docasne. Treba davat bacha, lebo ambulantna psychiatria, je dost slusny biznis. Naucia ta na lieky, a velmi nemaju snahu pomoct ich vysadit.

robert1982
9. mar 2013

@adnil1927 ahoj no ved normálne večer si ju nedaj ale daj si ju ráno atak pokračuj 🙂 to prvý krát počujem že večer hm... ja beriem tiež ráno naraz 150mg

lilinka111
9. mar 2013

juj kočky po dvoch mesiacoch mi ostalo pred hodinou blbo,zas hrča v krku ,bušenie srdca a neviem ci to moze byt zmenou pocasia alebo čo,a to som predvcerom pisala ze mi je dobre,fuuuuuu 😢

mexico_16
9. mar 2013

@lilinka111 Mne tak prislo po polroku a uz 3x 😒

olinka166
9. mar 2013

kočky, nie je to z mojej hlavy ... ale za prečítanie to stojí...
1. Depresia je ochorenie, z významnej časti ovplyvnené biochemicky - neurotransmitermi, nachádzajucími sa v mozgu (najmä serotonínom) - viď. rubrika "všeobecná psychiatria - etiológia".

2. Depresia nie je osobné zlyhanie, nie je to lenivosť, nie je to zbabelosť, nie je to smútok; depresia nie je ani smutná nálada, ani "blbá nálada", depresia nie je ani často skloňovaná "depka". Keď nás v živote postihne napr. tragická udalosť a my na ňu reagujeme smútkom - je to prirodzená reakcia, nie je to depresia. Keď sa cez deň nudíme, nemáme depresiu. Keď nás opustí partner a sme z toho smutní, nie je to ešte ani zďaleka depresia. To sú základné omyly, ktoré sú v názoroch laickej verejnosti pomerne časté.

3. Depresia musí trvať dlšiu dobu a musí nás významne negatívne ovplyvňovať v každodennom živote, ktorý nám sťažuje, prípadne úplne znemožňuje "fungovať". Depresia nás významne ovplyvňuje i v somatickej oblasti - tráviace problémy - často obstipácia, nechutenstvo alebo obžerstvo (jedlo = istota, odmena); nezriedka spôsobuje kachexiu; veľmi významné a takmer pravidelné sú problémy so spánkom - človek sa zobudí ráno najmä okolo tretej hodiny a už nemôže zaspať, má nekvalitný spánok, ťažké zaspávanie, časté budenie sa v noci; vyskytuje sa tzv. "ranné pesimum" - najhoršia nálada ráno (pozn.: u neurotickej depresie je najhoršia nálada večer!). Človek v depresii má znížený pocit energie, zanedbáva svoj vonkajší vzhľad, zanedbáva domácnosť, zanedbáva partnerský život, zanedbáva sexuálny život, vyhýba sa spoločenským kontaktom, stráca záujem o svoje obľúbené činnosti, má zníženú sebadôveru, neverí si, myslí si, že depresiu si zaslúži, že všetko čo robí je zlé, nič nemá význam, nedokáže sa radovať (anhedónia); je podráždený, unavený, nesústredený, všetko mu pripadá ťažké a nedosiahnuteľné, život nemá význam, priatelia sú zlí (vlastne si myslí, že takmer žiadnych ani nemá). Veľmi často (!!!) depresia vrcholí pokusom o samovraždu, prípadne dokonalým suicídiom - neliečená depresia je teda smrteľné ochorenie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že depresia bude v roku 2020 najrozšírenejším ochorením vôbec. Vyplýva to z prognóz expertov WHO (uverejnené v chorvátskom týždenníku Pliva Zdravlje).

4. Vznik depresie môže mať rôzne príčiny

- tzv. vonkajšie príčiny - napr. strata blízkej osoby (treba odlíšiť od normálneho smútku) - reaktívne, exogénne depresie

- "bez príčin", biochemický pôvod - tzv. endogénne depresie

- môžu byť sprievodným javom iných somatických chorôb (kardiovaskulárne choroby, hypotyreóza atď.)

5. Depresia je často bolestnejšia než akékoľvek iné ochorenie.

6. Depresia sa lieči medikamentmi - dočasne anxiolytikami s antidepresívnym účinkom, dlhodobo antidepresívami (viď všeobecná psychiatria - liečba). Závažné depresie - stuporózne formy - sa liečia elektrokonvulzívnou terapiou, ktorá je veľmi účinná.

RADY PRÍBUZNÝM:

1. Človeka v depresii nevyliečia vaše rady.

2. Človek depresiu nerozchodí a ani nerozdýcha.

3. Rady typu - "vzchop sa, premôž to" - zaručene depresiu prehĺbia.

4. V depresii je postihnutá i vôľa človeka (znížené vôľové konanie - hypobúlia, abúlia), preto apelovať na jeho "vôľu" je nezmysel, ktorým si staviame ochrannú stenu pred vlastným prežitkom bezmocnosti pomôcť danému človeku.

5. Človeka postihnutého depresiou je nunté odporučiť k odborníkovi - psychiatrovi, ktorý zaháji patričnú terapiu. Pri sebapoškodzovacích či samovražedných tendenciách je nutná hospitalizácia i bez informovaného súhlasu pacienta Zb.z. 576/2004 § 6 ods.8 písm. c

6. Antidepresíva zaberajú najskôr po 2 týždňoch liečby, musia sa však užívať dlhodobo. Veľa pacientov sa rehospitalizuje práve kvôli tomu, že po zlepšení ich zdravotného stavu, sami od seba vysadia psychofarmakologickú liečbu - to vedie k okamžitému zhoršeniu ochorenia.

7. Depresia sa väčšinou vyskytuje opakovane, málokedy je to jednorázová záležitosť.

8. Ľuďom v depresii treba empaticky vyjadriť podporu, stačí ich vypočuť. Formulka: "Chápem ťa" - je síce dosť univerzálna, ale pokiaľ depresiu sami nepoznáme, iba ťažko sa dokážeme vcítiť do role takto trpiaceho človeka. Často zo seba začneme chŕliť ružovo vyzerajúce frázy, ktoré majú dotyčného ubezpečiť o tom, že situácia nie je až taká zlá a čaká ho rozprávková budúcnosť ;) V skutočnosti neupokojujeme jeho, ale snažíme sa projekčne upokojiť seba.

9. Chorému môžeme odporučiť, aby svojim myšlienkam nedôveroval. Síce veríme, že on je presvedčený o ich pravdivosti, ale trpezlivo diskutujeme aj o inej alternatíve výkladu jeho dedukcií.

10. Diskutujme s chorým o jeho silných stránkach - čo všetko dobré dosiahol v živote, čo sa mu podarilo, čím pomohol iným atď.

11. Nikdy chorého miesto lekárskej pomoci neodporúčajme k šarlatánom a podivným liečiteľom. Najviac nebezpeční sú takí, ktorí chorého odhovárajú od medikamentóznej liečby a ponúkajú mu náhradu - bylinky a mastičky, prípadne rôzne hókusy-pókusy s energiami. Z byliniek je vhodná trezalka - ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) , u ktorej sa však občas vyskytuje fotosenzitívna reakcia pokožky na slnečné žiarenie, prípadne dochádza k nežiadúcim interakciám s inými liekmi.

12. Trpezlivosť je základným predpokladom účinnej podpory v liečbe chorého.

PS: pomerne často sú "choroby duše" práve nenápadné "choroby tela" ;)

P.Murín

lilinka111
9. mar 2013

@mexico_16 a preslo?co si robila?

mexico_16
9. mar 2013

@lilinka111 Prvy trval do pol hodiny,druhy odoznel behom 10 minut,lebo som zamestnala mysel cinnostou...a ty ?

lilinka111
10. mar 2013

no ja som si lahla a dala skor tbl vecernu tak to preslo,,,,,,,,,

martina8140
10. mar 2013

@kubaka velmi pekne a rozumne pisete pomahate ludom v ich stavoch. keby bolo viac takych to ludi ako ste vy.

lelkesova
10. mar 2013

Ahojte,chcem sa spytat ci mate skusenosti uzivanim Alventy a Fevarinu naraz.Dakujem.

stanka28
11. mar 2013

Ahojte, ja by som sa chcela spytat, bola som dnes prvýkrat u lekarky a predpisala mi Coaxil 12,5 mg dvakrat denne, nemate niekto s nim skusenosti? Dakujem Stanka

kubaka
11. mar 2013

@martina8140 ach děkuji - ani nevím, kdy jsme tu přispěla naposledy, to je let. Je to bohužel nekonečné vlákno. Ale vždycky je pomoc, když si o ni člověk řekne. 😎
co psala @olinka166 je pěkný přehled. Kdyby si tohle každý uvědomil na začátku potíží... jenže ona ta zkušenost je dost nepřenositelná. Až když to člověk zažije, příště už to rozezná. U sebe i u ostatních.

adelkag
11. mar 2013

@lelkesova ahoj, ja mám alventu 150 mg denne ale mne nezabrala, predtým som mala escitalopram a ani to nepomohlo. Ale alventa je suprer liek, väčšinou každému zaberie, veľa pacientov si ho chváli. No sú aj výnimky ako ja ☹