Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lucinka0921
16. máj 2013

@tamarik82 to je pravda,ze kto nezazil,nepochopi...Ja som sa s tym velakrat stretla,aj v rodine....Preto ja som hladala podporu tu a tu som ju vzdy nasla...S tym obchodom mam bohate skusenosti,lebo ja mam aj agorafobiu a to mi robilo problem chodit na nakupy,proste aj len tak vonku na otvorene priestranstvo... Ale tak tych par dni uz vydrzis,uvidis este co ti povie psych. A hlavne skus mysliet pozitivne.A skus si pozriet to video co tu dala link erika.Ja si ho tiez pozriem.Lebo aj to co napisala erika,tak ma pravdu...Ja som sa o tom docila v roznych knihach...NMiekto tomu neveri,ani ja som neverila,ale skusila som to a mne to velmi pomohlo a pomaha....Sice este neviem co je v tom videu,ale podla toho co pisala,tak si myslim,ze co.Ale to si pozriem az zajtra,idem teraz uz spat,rano musim skoro vstavat,zajtra mi pride priatel z tyzdnovky domov,tak aby som stihla vsetko urobit co mi treba 🙂 Zajtra ked budes mat,urcite sa ozvi,mozme este popisat.Tak zatial ti zelam dobru noc 🙂
@lilinka111 no ja idem uz spat,tak zajtra ak sa tu ukazes,mozme este popisat 🙂 Tak dobru noc 🙂

tamarik82
16. máj 2013

@lucinka0921 aj mne pride manžel zo zahraničia tak sa tešim dakujem aj tebe dobru noc 🙂 🙂 🙂

mexico_16
17. máj 2013

Baby krasny den zelam 😉

mexico_16
17. máj 2013

Ma niekto skusenost s liekom ATARAX ?

hroska
18. máj 2013

Ahojte dievcata 🙂 ,
som tu po dlhej dobe,prispievala som skor v uvode.Ziall liecim sa druhy krat.prvy krat som sa z toho pekne dostala a temer 3 roky som bola uplne vpohode,sice na AD,ale bez problemov.tak som vysadila a cca do 3 mesiacov sa depresia vratila. Takze sme s Dr. znovu nasadili AD a momentalne beriem 28.den.
@mexico_16 nikto neodpovedal na tv.otazku z Ataraxom,ja tiez nemam priame skusenosti,neuzivala som ho.Ale viem,ze patri meds nebenzodiazepinove anxiolitika,teda lieky na liecbu uzkosti.Je to liek,ktory nesposobuje zavislost,na rozdiel od klasickych BZP (Frontin,Xanax,,Neurol).Atarax snizuje psychicke a somaticke priznaky uzkosti a je vhodny aj pre pacientov s pridruzenou depresiou a ma rychly nastup ucinku,teda necakas ako pri AD.Ale to je len teoria, v praxi neviem ako zabera.Uvazujes , se by si ho nasadila?
Kocky pekny vikendik prajem. 😒

mexico_16
18. máj 2013

@hroska Ahoj..No to som presne chcela vediet ako zabera,lebo vcera som si dala pol tablety a ucinok bol hned..uplne uspaval,hruza 😅 mavas tazkosti pri nasadeni AD ? Niejake vedlajsie ucinky ? Lebo ja berem 2 roky a sadli mi skvele no uz nezaberaju a budem musiet zmenit a popravde sa dost bojim ci sadnu a ci nevyvolaju triasku a pod. 😕

hroska
18. máj 2013

@mexico_16 ahoj, ano su aj take nazory,ze AD by s mali obmienat,lebo vraj po case prestavaju ucinkovat.ale je to individualne,niekto bere 10 r.to iste AD,je na minime a funguje. Ja mam teraz to iste AD ako 1.x,Seroxat 30 mg denne,ucinna latka je paroxetin,je to SSRi. Neviem ake AD beries,ale ked ti sadli skvele,tak asi by som vyskusala najprv zvysit,predsa je len jar a zhorseni je teraz dost.A ked to zvysenie nezabere,tak potom zmena. Juuuuj,ja som 1.x zle znasala AD,uz len to,ze somsa musela vyrovnavat s tym,ze beriem vobec nejake lieky.No a mala som samozrejme na zaciatku neziaduce ucinky, pocit na zvracanie,triasky,bolesti hlavy,niekedy som vstavala z postele j pol dna,uplna neschopnost fungovat.Teraz to bolo lahsie, ale ten prvy tyzden hrozne,ved poznas.......musela som si vypomahat aj BZD Frontin.

mexico_16
18. máj 2013

@hroska No ja berem Arketis SSRi a ucinna latka Paroxetin a k nemu som mala Frontin..Ale ja berem 20mg a v letaku pise pri PP az 40mg 😒 no neviem ale zase sa citim zle uz sa to taha 3 tyzdne..Mavala si aj ataky ?

janka1012
18. máj 2013

@lucinka0921 lucka tak mne k tomu citalopramu teva predpisala pred piatok frontin vraj mi to nechcela vobec davat ale ze ked mi je zle tak ho mam brat dva tyzdne a vysadzame vraj kym zaberu antidepresiva ... 😉 mna by tiez zaujmalo ci dlhodobim branim liekov nemozem niako vazne poskodit pecen a niako inteligentne zaostat teda myslim ci to niako moc netlmi alebo take cosi viem ze ten frontin je navykovy a tlmi dost ale je mi s neho fajn som kludna a hadam tie dva tyzdne neublizia...hlavne ma zaujma to dlhodobe jedenie liekov...a ci sa vobec mozem vyliecit niekedy...moja doktorka tvrdi ze vsetko sa da liecit optimistka 🙂 inak mam 24 a nechcela by som do konca fungovat na liekoch....nedavno som myslela ze mam aj depresie ale ja som dva dni rozmyslala nad jednov vecov ale zase tam boli myslienky co ked sa to stane co bude so mnou zase tie obavy vztahovacnost atd doktorka mi nepotvrdila ze mam depresie zatial liecime len uzkost a nerada by som sa k depresii dopracovala...nevies mi poradit co zarucene pomaha priakychto stavoch uzkoti??ja mam vitamin B6 magnezium a 3 omega aminokyseliny ked mudem mat cas a budem doma zacnem relaxovat cesta k uvolneniu sestra to pocuvala tak skusim raz do dna meditovat....a k tej kave co si spominala tak vraj to je tak ze n iektory ludia su citlivy na kofein a preto t co trpia uzkostou by ju pit nemali aspon tak som sa v kazdom druhom clanku docitala... 🙂

janka1012
18. máj 2013

@lucinka0921 inak mna to chytili v decebbri ked som nasla priatelovi ako si pise z rduhimi pritom neslo o nic vazne len take nevinne flirty ked sme sa hadali chcel si asi dokazat ze na to ma a kludne sa aj priznal ze si pise islo asi o to aby som o neho uz zacala bojovat lebo uz nevedel co ma urobit kedze som bola k nemu dost hnusna dost dlhe obdobie a stale som ho posielala no kelu...lenze ako som to nasla ani nic hrozne to nebolo z nikim ma nepodviedol ale proste mna to tak zobralo a urazilo moje ego ze som v ten vecer dostala zimnicu ktora trvala dve hodiny potom triasku hnackovala som cele tri dni a strasne som sa zosipala potom sa to vysvetlilo lenze o par tyzdnov sa vracal pocit ze mu uz neverim lebo klamal ma a ja som domyslava a tak takze tak cca mesiac a pol som rozmyslala ze s kym kde co ked sa stretol co ked mi to zase urobi co bude so mnou ze sa budem musiet odstahovat proste strasne obavy stale do kola potom som sa ukludnila na jeden dva dni a potom znova vyhrazne sms som mu pisala a stale do kola to riesila uz som myslela ze sa zblaznim a presne toto dlhe obdobie domyslania rozmyslania a podozrievania mi nastartovalo obavy uzkost a isla som ku psychyatricke takze aj taketo zazitky odstartuju uzkost teda aspon u mna...a pritom neslo ani o neveru len akesi pisanie z trucu a koli tomu ja musim teraz chodit ku psychologicke a rozpravat sa o tom aby som tento problem vyriesila a tak sa mozno dostanem aj z uskosti....ja som vztahovacna a dost domyslava od malicka a staci malo aby som zacala rozmyslat ked ma niekto oklame a to bol na mna sok a hlava isla 12 hodin denne hlavne ked nebol doma lebo chodi na tyzdnovky a vela krat som ostavala doma ani von som nesla s kamoskami lebo som to riesila ze mu uz neverim a oni este viacej mi davali chrobakov ze to ti stale bude robit a tak proste mlade baby a tie nazory mi to len zhorsovali takze aj taketo veci su spustacom teraz musim nabrat spat doveru aby som sa pohla zo zacarovaneho kruhu aj ked je to pre mna tazke lebo len mi naznaci ze ide niekam a uz zase mam divne myslienky a na to mi dala ten frontin lebo uz som chodila ako bez duse len dokola jedna myslienka a stoho potom cvaka ja viem ze je dobry len to riesil trosku zle a nechcem ho stratit tym ze budem robit taketo sceny a domyslat si do toho este uzkosti a uz je to v tahu 🙂 le zo vsetkeho sa da dostat tk moj priatel o tomto vsetkom vie a snazi sa mi pomoct t dufam ze to zvladneme a zacnem zase cit normalne

lucinka0921
18. máj 2013

@janka1012 ja mam 25,takze rovnako stare 🙂 Co sa tyka toho ci sa vyliecis uplne,to sa neda povedat na 100% ci ano,ci nie.Niekto sa vylieci,niekto berie lieky s prestavkami a niekto do konca zivota...Tazko to povedat,ja som 9 mesiacov lieky nebrala,bola som v pohode,no vratilo sa mi to a tak som musela zase brat lieky.Ale mne to nevadi,radsej s liekmi a v pohode ako bez liekov a trapit sa...Ten frontin,to sa nemusis bat,dava sa na zaciatku liecby,lebo na zaciatku sa stavy vedia zhorsit...Potom ho v pohode vysadis,ked lieky zaucinkuju...A neboj,lieky netlmia,toho sa nemusis vobec bat.Ja som po liekoch plna energie,stastna...A co sa tyka toho,ci ti nejak inak neublizia,ci sa ti pecen nedodrba alebo nieco,nemalo by nic byt.Predsa len aj medicina ide dopredu.A ja som bola na testy a nic,vsetko v pohode a to som ich prvykrat brala cca 4 roky...Hlavne,ze si sa zacala liecit,to je dolezite,nemusis sa bat,ze budes mat depresie.A aj keby,to sa da uz tiez v pohode liecit...A to,ze tak rozmyslal,robis velku chybu...Musis sa naucit nerozmyslat nad takymi vecmi.Musis sa naucit pozitivne.Pozri,kazda minca ma dve strany a ty nepozeraj na tu zlu,ale na tu dobru a uvidis,ze ti bude dobre.Mne pomohli knihy na pozitivne myslenie,vdaka nim som sa naucila mysliet pozitivne.Co zarucene pomaha pri stavoch uzkosti?Hlavne pomale dychanie do brucha a pri tom si pocitat pri na ´dychu a aj pri vydychu do 5 a robit to 10 minut.Ja som to robila na zaciatku.Proste musis to predychat,nepanikarit.To sa da naucit.A mysliest stale pozitivne,negativne myslienky hned na zaciatku stopnut a zmenit myslenie.Potom zarucene mi pomaha ked sa napijem vody,tu stale nosim so sebou,aj ked idem len psa vencit...A potom este aj,ked si zacnem spievat,aj v duchu nejaku oblubenu pesnicku,alebo nejaku ku ktorej mas pekne spomienky.Este mne zarucene pomaha proste to zakecat,ked nemam niekoho po ruke,tak proste telefonujem 🙂 To mi vzdy pomoze.A tu relaxaciu co spominas,to ti len odporucam,to pomaha,alebo joga,alebo proste musis si denne najst aspon hodinku sama pre seba,na zrejaxovanie,trochu vypnut,hoci len si napriklad poobede na hodinku zdriemnut,to je jedno.A robit to,co ta bavi,nejake konicky.A musis sa odnaucit brat si vsetko tak vazne.Nenamyslat si.A hlavne ty sama musis chciet sa z toho dostat a robit preto vsetko.Necakaj,ze len lieky ti pomozu.Takze na zaciak hlavne sa nepozoruj,nepremyslaj velmi a mysli,len na prijemne a pekne veci,cize pozitivne...Na zaciatku je to tazke,ale uvidis,ze da sa to...A neboj sa,ak mas take priatela ako pises,tak spolu to zvladnete,uvidis...Mne tiez v tomto velmi pomaha moj priatel

janka1012
18. máj 2013

@mexico_16 n frontin este beries??mne ho dala teraz na dva tyze rano polku naobed polku a vecer celu ale najrasej by som aj vecer dala polku ved ked idem spat nemam niake uzkosti... 🙂 ze po dvoch tyzdnoch vysadzame pomalicky ze to mam docasne kym nezaberu antidepresiva...inak s toho frontinu je mi fajn len sa mi sem tam da spat tak jem cokoladu ta ma hned prebudi 😀

hroska
18. máj 2013

@mexiko_16 tak to berieme rovnake lieky,rovnaka ucinna latka Paroxetin,len nazov je odlisny,lebo vyrobca je iny.Ja PP nemam,takze ani ataky,mam diagnozu uzkostnedepresivna porucha.Uzkosti mam,ale skor take celodenne,nie v atakoch vystupnovane,ale stale.A Ty mas PP?Ak ano,tak potom ta davka 20mg ti momentalne nemusi postacovat,skus navrhnut dr.ci by sa neoplatilo zvysit,ale sama nezvysuj,porad sa najprv s Dr. 😉
@janka1012 @lucinka0921 ste este mladucke,u vas je velka sanca,ze sa preliecite a budete zit znova bez AD.Samozrejme preliecit sa treba co najdlhsie a nevysadzat bez konzultacie s Dr. Janka ano Frontin je na uzkosti,ale len docasne,kym ti AD nezaberu,potom ho uz nebudes potrebovat.Ma vyhodu,ze oproti AD ti zabere hned a citis sa fajn. Ale je naozaj navykovy,tak ked vecer uz uzkost nepocitujes,kludne si daj len tu polku,je to rozumne. 🙂 😉

janka1012
18. máj 2013

@lucinka0921 hm pekne si to napislala dakujem pomaha to to ako terapia u psychologicky niejkedy pomoze sa proste len vyrozpravat a navzajom si tu poradit ja mam aj lebsie aj horsie dni ale stale sa snazim zacchovat chladnu hlavu a usmev na tvary to zarucene pomaha vzdy ked sa da rada sa zasmejem blbnem v praci a rozosmievam seba aj druhych a to je liek na dusu 🙂 ja urcite potrebujem kludny zivot vtey sa vsetko da pretoze v dectve stresi a potom sa to vlecie v skole a tak ale nikdy som si to neuvedomovala stale som myslela ze je to len trema.od 15 rokoch do 20 som mala super chlapa mileho srdecneho proste to bol dobrak az moc ten vzdy ked som mala tremu niekde ist aspon vtedy som si to myslela vzdy povedal co som chcela pocut a vzdy som to zvladla bol mi ako otec brat najlebsi priatel a naozaj som sa pri nom citila bezpecne a to clovek pri uzkostiach potrebuje sice problem bol zakoreneny uz v dectve alebo nieco geneticky ale nikdy som si to pri nom neuvedomila pretoze uzkosti boli slabe a malo ktar sa opakovali takze som to pripisovala treme...vela som mala za sebou stahovanie alkohol co mi na druhy dn boho katastrofalne ale vsetko s nim bolo lahke...lenze potom sme sa zase prestahovali a ja som mala 20 rokov myslela som si novy zivot novy ludia zivot gombicka uzivala som si nechala som ho a nasla som si terchovca s ktorym som bola rok a ten ma prenasledoval 2 krat napadol vyhrazky a tak proste nebol kludny a vyrovnany len ma stresoval a prave v tom obdoby zacali silne uzkosti ze ma sleduje z sa mi vyhraza co ked mi cosi urobi a tak obavy trvali dlho a s nimi aj silnela moja uzkost ktoru som si zacala uvedomovat ako problem...po rozchode som uz bola na dne dnes dakujem ze som to dokazala ukoncit ...brala som lieky serlift antidepresiva asi rok a fakt pomohli nasla som si doterajsieho partnera teda on mna kedze ja som ho nechcela ale bol vytrbali ja som bola k nemu rok a pol otrasna a ani sa necudujem ze uz skusal vsetko mozne...takze mi pomohol zabudnut a vyse roka som tiez nejedla lieky uedomovala som si sem tam neistotu v niakych situaciach ale neprechadzalo to do niakych zachvatou atd az do toho decembra tam sa stalo co sa stalo obrovsky sok dovera odisla aj z istotou a bezpecie atd a uzkost na svete bola som nestastna ze zase to mam ale tak ja som nemala problem to riesit sup ku doktorovi a pome zase liecit 🙂 takze u mna to malo takyto priebeh a myslim si ze u kazdeho to niekde zacina ci uz niakym sledovanim mozorovanim sa opakovana neprijemna situacia alebo strapnenie a ak sa clovek na to nevie bozniest tak sa tym situaciam vyhyba a nastava uzkost teda ja to takto chapem nchcela som to tu cele takto rozpisat ale proste v danej chvili som mala chut sa vyrozpravat 🙂 ale nalady mam dobre az do vtedy kym ma nenapadne myslienka ze ci ten moj priatel zase neklame alebo podobne alebo ze ci mi zase v tej situacii nepride zle...ale az je to stale menej caste a treba tomu uverit sila vieri dokaze robit divi a to pozitivne mysenie co si spominala tiez treba naucit hlavu rozmyslat inak ako doteraz aj ked to netrva zo dna na den ale ide to!!!!!!ja tomu verim a viem ze jedneho dna sa to naucim a ked pridem ako na to tak vam vsetkym poviem recept a potom nebudeme potrebovat ziedne lieky...vies comu verim ja????ze keby nam niekto nenapadne vysypal lieky a dal by tam cukriky tak ak by mozog uveril ze je to liek co nam pomaha bolo by ti po nom dobre a toto je cely problem takze psychoterapie knihy pozitivne myslenia ale treba hlavne tomu uverit presne ako si pisala treba robit vsetko co nam robi dobre a mne sa uz dari sem tam myslienku normalne zmenit ze proste uz zacinam rozmyslat a poviem si dost a nniekedy to vide je to len o cviku ved myslienka ako aj pride tak vieme ju aj pustit len problem nastava vtedy ked je clovek presvedceny ze sa tej myslienky nevie zbavit a pritom to naozaj sa da 🙂

janka1012
18. máj 2013

@hroska ok tak dam na tvoju radu dam len polku sak ked mi nic nieje vecer tak naco celu doktorka povedala len ze to mam jest pravidelne a ziadne jeden den ano druhy den nie proste rano naobed a vecer ze ma to ukludni zatial kym zaberu a potom vysadzame pomalicky...ona mi to ani nechcela predpisat chcela ma setrit ale po tych prvych dnoch sa uzkosti riadne prehlbili tak radsej mi ho predpisala az sa netrapim...hej sme este mlade ale ja tymto tusim trpim od malicka takov slabsou formov tremi ked ma ucitelka vyvolala a este neviem kedy co si nespominam ale v dectve som sa fakt casto bala nasi sa dost bili a ja si len pametam ze som sa bala aj na zachod chodit ked mal ist otec domov tak sa mi drkotali zuby a bala som sa a pri tom vonku som vzdy bola v pohode blazniva vsetko ma zaujmalo atd asi to dectvo mi toto cele sposobilo lebo trpime tym vsetky 3 sestry...ale kym som bola decko som si to neuvedomovala a stale som to brala len ako trema v niektorych situaciach ale tak clovek dospeje niekolko rokov je dobre a potom ked sa stane nieco co mi da riadnu ranu alebo nieco co ma strasne rozhodi a stres trva dlhodobo ze clovek sa nad niecim trapi rozmysla tak u mna sa to potom prejavy uzkostou kroru som uz liecila 2 roky do zadu a rok som bola bez liekov len sem tam mensia trema ale to je normalne a kazdy to z casu na sas zaziva len akosi sa nedavno prihodilo zase cosi a uz sa k tomu pridali aj telesne prejavy ako triaska teplo hnacka strach z toho co sa moze stat atd...a uz som vedela ze je zase zle...tak teraz liecime druhy krat vidime ja verm ze sa vyliecim chcem velmi a preto potrebujem kludneho chlapa dobrych ludi okolo seba na nic sa nehrat nad nikym sa nepovisovat ani nikoho neponizovat proste byt sam sebou a to mi dost pomaha....verim chcem a to ma zenie dopredu 🙂

janka1012
18. máj 2013

inak som rada ze tu som medzi vami...myslim si ze je to tu taky nas druh terapie jeden rduhemu pomozeme ked nas cosi trapi mozme napisat clovek vidi ze nieje sam a hlavne ze mu vzdy niiekto poradi a hladne ze to mozme povedat niekomu kto to velmi dobre pozna...najprv som dost rozmyslala ze ci tu nieco napisem ale som rada ze som sa pridala proste to pomaha riesit problemi lebo tu sa navzajom chapeme a nikto sa tu na nic nehra ako to funguje vela krat vo svete vsetci sme dokonali na nikoho nieje atd ja som sa tiez vzdy hrala ze mi nic nieje atd ale len som si to zhorsovala lebo cim sa clovek snazi zakryt niektore prejavy tym sa strach ze si to niekto vsimne stupnuje...proste sme aky sme a na toto sa neumiera....ja nepijem pretoze na druhy den je to katastrofa kedysi som pila az nepocitujem uzkost v spolocnosti bala som sa ze sa znemoznim ale to strach len prehlbuje...nefajcim rada cvicim a snazim sa jest vitaminy a tak tak hadam niake lieky ma teda nezabiju ked preziju notorici co fajcia a piju 50 rokov a su fit...podla mna prvo rade je psychicke zdravie kedisi som tomu nedavala nieky velky vyznam ale dnes viem ze je to velmi dolezite...lebo ked bude zdrava psychika vsetko ostatne sa niekedy vylieci samo a naopak ked ma niekto problemi psychicke a nelieci ich tak potom prichadzaju aj tie zdravotne takze som teraz prisla na to ze brat lieky je asi to najlebsie co mozme urobit ak zlihavaju vsetky ostatne veci ako meditacia strava zdrava bylinky magnezium a mnoho dalsich pripravkov... 🙂

lucinka0921
18. máj 2013

@hroska Ahoj.No ja som sa prvykrat zacala liecit v 20 rokoch...Liecila som sa 4 roky,no z toho 2 a pol roka som bola zle liecena...Minuly rok som bola 9 mesiacov bez ad,no vratilo sa mi to zase a tak teraz beriem tusim 5 mesiac lieky....Tak neviem ci sa niekedy z toho dostanem,ale ja verim ,ze ano.Viem,ze budem zase fungovat aj bez ad,len neviem ci uz stale,alebo sa mi to potom zase vrati...No mne to nejak nevadi,hlavne,ze mozem normalne fungovat 🙂 Ja som tu uz tiez predtym pisala,niekde asi v polovicke a uz som tu zase 🙂

lucinka0921
18. máj 2013

@janka1012 pekne si to napisala,presne takto to funguje.Daj mi mail na tvojho priatela mu napisem,nech ti vymeni lieky za cukriky a nebudes ani o tom vediet :D to mi je luto,co si si presla s tym priatelom,to muselo byt hrozne...Ani sa necudujem,ze mas stavy uzkosti... Ale my to prekoname a vyliecime sa 🙂 Mas pravdu,mne tiez velmmi pomaha sa vyrozpravat,ale hlavne niekomu kto ma vie pochopit,kto to zazil.Lebo kto nezazil,nepochopi...Ja tu rada chodim,aj ked mi je uz celkom fajn,ale aj tak tu rada chodim si popisat 🙂

janka1012
18. máj 2013

@lucinka0921 jasne ze sa s toho dostaneme pokial si clovek uvedomi ze ma problem a chce ho riesit tak nieje nic stratene vela ludi to nelieci utapaju sa a poznam dva pripady kde neustale trapenie a premyslanie prerastlo do skyzofrenie takze si myslim ze to treba liecit to mi povedala aj doktorka...

janka1012
18. máj 2013

ale to az po desiatich a viac rokoch neliecenia a miesto liecby tyto dvaja doticny pili len alkohol takze to urcite nebolo riesenie nam urcite nic take nehrozi tym som len chcela poukazat ze radsej liecit ako sa trapit sak zivot je kratky na to aby sme sa len trapili .... 😉

janka1012
18. máj 2013

inak moja sestra brala tolko liekov ze uz ani doktorka jej pomaly nemala co predpisovat a to bola doktorka jedna z najlebsich moja mama doktorke stale cosi nosila len aby jej pomohla a aj tak 3 az 4 roky to bolo vseliake od liekov na spanie vseliake oblbovaky az po inekcie do zadku liecena bola aj vo velkom zaluzi asi 2 krat a v zamkoch 1 krat a proste vsetko sa odvijalo s toho ze chodila s chlapom 3 roky s ktorym to nemalo perspektivu len sa hadali robili na priek bili atd a segra potom kolko krat sa uz predavkovavala raz sa jej to takmer podarilo...fakt hrozne a pritom velmi mudra holka len proste dectvo stahovanie potom vztah alkohol niake drogy atd a bolo....jedneho dna sa jej narodil syncek a zrazu je s nej iny clovek dokaze sa postarat lieky nebere uz dva roky a vzdy ked sa jej opytam ako sa ma poviem ze je jej dobre ze nema kedy riesit hluposti...takze tymto prispevkom som len chcela povedat ze niekedy staci vytlacit zo zivota to co nam sposobuje problemi a nie sa ich drzat ako kliest a dufam ze to sestre vydrzi co najdlhsie a bude len v pohode trpela roznimy fobiami obchodne centra socialna fobia strach zo zosalenia zo smrti zo zachvatu plus depresie a mlada pekna baba...a vidite vsetko sa da...ona to zvladla a ja kedze nemam az take fobie len tu socialnu v niektorych situaciach tak hadam ma nepolozi na lopatky...hlavne sa neopustat vzdy treba ist dalej kazdy ma nieky ten svoj pribeh ale spravny ludia okolo vas niekedy dokazu spravit divy a tych zlych sa treba vyvarovat ....

janka1012
18. máj 2013

a ked uz som sa rozpisala tak vam este poviem o mojem mamine ktora dectvo tiez nemala bohvie ake v skole zazivala len trampoty kde sa jej vysmievali ze je z chudobnejsiej rodiny s mamou si nerozumela otec sa jej obesil na to sa vydala a desat rokov bola bita a zila v kazdodennom strachu tie lieky ju mozno zachranili lebo urcite podla toho co nam vypravala nemala uz chud ist dalej napriek vsetkehu nasla odvahu odisla od neho a odstahovali sme sa k niekomu s kym to tiez nevislo tak mama napriek tomu ze sa liecila nasla silu a zacala robit v zahranici a vydrzala tam sedem rokov a zarobila si na byt...takze tym chcem len povedat ze vsetko je mozne a moja mamina je toho prikladom napriek vsetkemu nam je stale oporov a neopusta sa stale bojuje a som na nu hrda ma svoje nalady ale kto nema takze dami hlavu hore a nieje to az take zle vsetko sa da vyliecit a vsetko je mozne len treba tomu verit a nevzdavat sa ja to teda nikdy nevzdam 😉

lucinka0921
18. máj 2013

@janka1012 fiha,tak to je pribeh....V jednej rodine tolko ludi trpelo...Ani sa necudujem po tom co si napisala,ze sa musite liecit.Teda tvoju sestru obdivujem.To je super,ked takto sa zmenila po porode a ze funguje uz aj bez liekov.Je to sice trochu desivy pribeh,ale zase dava silu a nadej,ze vsetko sa da,len treba chciet.Mna osobne taketo pribehy posuvaju dopredu,a ze nie som na tom az tak zle,mi davu neskutocnu silu bojovat...Ja som aj niekedy modre z neba pozerala kvoli tomu,ze stale ma pribehy nakopli,byt vdacna za to co mam,ze fakt sa mam dobre a nic mi nechyba a tie stavy,lavou zadnou zvladnem....A aj maminu mas silnu,ked tak dlho trpela a nakoniec si zarobila na byt,postarala sa o vas...Kolko pribehov je takych,co matky nezvladli situacie tazke.A mas aj ty v rodine priklady toho,ze da sa z toho dostat,takze na jednej strane by ti to malo pomahat aspon v tom,ze vies,ze sa da z toho dostat,len netreba sa nad tym velmi zamyslat nad tymi hroznymi vecami...

mexico_16
18. máj 2013

@janka1012 neboj sa toho davkovania..to mas len take placebo,ze polka 😀 obvykle sa bere 0,5mg 3denne a vyssie davky..cize davaj si ako napisala lekarka..Ono na vecer sa dava vyssia davka..Nie je ho neberem uz dlho ale zrovna dnes som vzala kedze sa mi stav zhorsil a idem k lekarke to konzultovat 🙂

mexico_16
18. máj 2013

@hroska ano mame rovnaku ucinnu latku a asi fakt nepostacuje..to so sa Ta pytala,ze ked mi skvele sadli nic mi nebolo a zrazu po 1,5r. sa to zacalo zhorsovat..Tak ci zvysi ale da ine lekarka ? Jasne,budem len s nou konzultovat..Ja jej doverujem 🙂

hroska
18. máj 2013

@janka1012 pises velmi pekne,je uzasne,ze chces bojovat to je polovica uspechu.tvoja dr. naozaj postupuje dobre,ked ta chcela setrit od Frontinu,ale ked sa ti zhorsilo,tie 2 tyzdne urcite mozes.pisu,ze zavislost tam vznika az po 6 tyzdnoch,takze vpohode.a paci sa mi,ze potom ti chce pomalicky vysadzat,tak je to spravne.Inak ja som bola v detstve a v tv.veku tiez velky tremista.A presne ako ty,prerastlo to az do socialnej uzkosti.Velmi dobre robis,ze si to uz teraz liecis,lebo sa to da pekne vyliecit a mozes fungovat vpohode a na SF si ani nespomenies.Ja som to kadejako kamuflovala,tiez som si dala pred nejakou udalostou alkohol,ale potom ma to trapilo. A neriesila som to,nesla som za odbornikom.Az ked som dostala 1.x aj depresiu,tak som zacala riesit aj SF a to som ju uz mala 22 rokov,cize uplne chronicke.AD mi na socialnu uzkost velmi pomohli a konecne som si mohla vychutnavat zivot,lebo ja ludi milujem.Takze si na veeeeelmi dobrej ceste,len tak dalej. 😉
@lucinka0921 jasneeee,dolezite je aby sme fungovali.Ja tiez teraz viem,ze lieky nie su ziadne drogy,ale su nato,aby ludom pomahali.beries uz 5 mesiacov a citis sa uz stabilizovana?aku mas diagnozu PP,ci aj depresiu?A mas len AD,ci aj nejaky Frontin,Neurol alebo Xanax podla potreby?

hroska
18. máj 2013

@mexico_16 mohla si mat aj zatazovejsie obdobie alebo aj tou jarou.ale ked ti skvele sadli,tak ta cesta zvysenia mi pride taka setrnejsia a niekefy staci zvysit o 5mg a zase naskocis do uplnej pohody.a ked nepomoze zvysenie,tak zmenis,ved je terwz cca 30 druhov AD,tak budete mat z coho s Dr. vyberat. 😉 😝

janka1012
18. máj 2013

@mexico_16 tak na vecer celu napriek tomu ze vecer som zvycajne kludna????tak ak napisala celu tak celu teda??? 🙂

janka1012
18. máj 2013

@lucinka0921 no ako vravim mama tazky zivot otec po rozvode s mamou tiez nesoncil najlebsie ale moze si za to sam je to dobry clovek ale pil a vtedy bol niekto iny teraz ma rozum a nam dava rady ale mal mat ten rozum vtedy ked sme trpeli ako deti mali sme vsetko peniaze nam nechybali len sme nepoznali co je to nebat sa kazdy vecer co zase bude budit sa na nocne mory ze sa mame cosi stalo a podobne ta sestra co sa liecila ona bola z nas najlabilnejsia a ju to najviac poznacilo utekala z domu nechcela sa stahovat najhorsie zvladala odlucenie od priatelov a tak blba partia chlastacky niake lahke drogy sem ta potom ten vztah ktory ju este viac ....a bolo zachvaty a ja si papatam ako som pri nej plakavala ze co jej je bala som sa o nu...ked som ju chodila navstevovat bolo to pre mna strasne vidiet ju takto sediet niekde na lavicke samu divat sa do blba...inak som si vsimla ze vsetky tri sestry sme take ze ked mame priatelov naviazeme sa na nich a potom hadky rozchody berieme tragicky mozno takymto sposobom naviazania hladame ten pocit bezpecia co sme nemali len kazda jedna z nas rozchod berie vzdy tragicky vzdy sa smejeme jedna na druhej teraz uz ale vtedy to nebolo smiesne ta stredna sestra co bola v tom zaluzi takto vystrajala prave koli rozchodu...pritom ani jedna nieje z nas niaka divna len sme labilnejsie nemame radi stres inak ta najstarsia ta nikdy lieky nebrala ani nechce ale je jej zle mava take obdobia a ona vravy ze leiky brat nebude ale uz zacina mat akesi vredy je velmi chuda a celkovo sa to prejavuje uz fyzicky ale ona sa boli ze skonci na liekoch a odmieta ist ku doktorke hm ....no a takto sme ja mamina sestry a vsetky mame dobry vztah drzime spolu a hlavne co sme si prezili s tou jednou co sa otravila asi 10 krat nikomu neprajem cudujem sa mojej mame ze to zvladala tak statocne.ale ja vela krat si poviem ze mam slabu povahu ked mam uzkosti ale podla mna asi je to naopak slaby to nevie riesit nevie bojovat necha to tak ale ja robim vsetko pre to aby som sa s toho dostala ved nieje to az take zle ja prezijem vsetko.... 🙂

janka1012
18. máj 2013

@hroska no ja tymto trpim asi uz od dectva ale nebolo to take silne silniet to zacalo po zlych skusenostiach asi tak po dvadsiatke som si uvedomila ze mam problem ze nieco nieje v poriadku najprv som nic o tomto nevedela ale dnes to mam tak nastudovane ze az az inak ono ta trema casom silnie ked sa vyhybas tym situaciam a prerasta do socialnych fobii u mna sa prejavovala hlavne ked som odpovedala ale len na zakladnej skole na strednej ma to akosi preslo potom katastofalne som sa citila ked som mala nastupit niekde do prace novej tie obavy ci to zvladne prve dni som tu tak stresovala ze teraz o tom rozpravam koleginkam ako najvecsi vtip roka 🙂 inak aj ja milujem ludi milujem ich spolocnost rada ich bavim rada byvam stredobodom pozornosti a to je normalne ironia ze zaroven mam socialnu fobiu 😀 proste clovek sa raz strapni alebo take nieco zazije niaku orihodu z niakimi ludmi a ja sa potom doslova im vyhybam lebo sa bojim ze to zazijem znova neviem to su take bloky...a vraviet cosi pred obecenstvom to uz vobec nie nemam rada ked nieco robim a niekto ma pozoruje proste to nemam rada predstavujem si katastrofalne scenare atd sak poznas to mozno ak mas to co ja....ale dakujem ti za pozbudzujuce slova ze som na dobrej ceste v to dufam aj ja 🙂inak na tie lieky antidepresiva sa nesmie pit vsak??ani jedno pivo???na frontin to viem urcite ale na tie antidepresiva ani pohar vina jeden nemozem????