Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ktore
29. feb 2012

@monfat9 ahojko aj som to tak prezivala ked je mala chora.normalne som sa roztriasla a ostalo mi zle.je to taky strach aj ked nic vazne sa nedeje.je to zly pocit.

lialia7
1. mar 2012

@monfat9 Jo, ja sa tiez bojim. Aj ked mala padne z biku, tak hned sa mi zatoci hlava, zavrat a teplo ma obleje a uz panikarcim :( Tak ale vhladom k tomu, ze mi moj stav vyvolalo prave to, ze sme mali problem s malou, tak sa ani nedivim.. Ja ked zakasle, snazim sa akokolvek, aby to nespozorovala a nevychovala som z nej dalsieho panikara, ale proste uz mi klepe srdce ako dive a uz riesim ci nemame ist k dr, aby nemala nejaku chripku a teplotu a neviem co...

lialia7
1. mar 2012

Tak vidim ze tu nikto nie je.. Nasla som si co je to za liek ten sulpirid.. Okrem toho ze je to antidepresivum 2 generacie, vraj vie zdvihnut naladu, ze clovek okamzite citi ako sa mu zlepsila a podvihla nalada, tiez zosilni ucinok AD a je na somaticke tazkosti - na bolesti z psychiky a rozne tlaky...

Este si musim najst nieco o rivotrile.. Nikto s tym nema skusenost?

sisinka8
1. mar 2012

@lialia7 rivotril som uzivala k antidepresivam kvapky su dobre a ucinne a staci mala davka,je to dost silne ale nenastane tak rychlo ztoho zavislost lebo ucinok trva dalej aj24hodin...mne to povedala moja psichiatricka.obcas si to dam aj teraz pri tehu ked velmi treba2kvapky.

lialia7
1. mar 2012

@sisinka8 Dik Sisinka. Ja mam 1 kvapku vecer, lebo vraj ten Sulpirid je taky aktivacny, ze sa moze stat ze nezaspim 🙂 Tak si ma potesila..

Pri sulpiride som sa zlakla, vraj sa mi moze zacat tvorit mlieko alebo posunut menzes.. Nemate s tym niekto skusenost? Ja mam totiz horsiu cytologiu a mam HPV 16 a nemozem brat ani antiku, tak sa bojim, aby nebol nejaky problem..

kornelia
1. mar 2012

@monfat9 tiez ma boli hlava pred a hned po menzes, no da sa vydrzat, pripadne si dam novalgin a je po, migrenu som nikdy chvala bohu nemala. 🙂

kornelia
1. mar 2012

@lialia7 Tiez mi nepotvrdili tetaniu nastastie, len som mala raz ten velky zachvat.

lialia7
1. mar 2012

@kornelia Jam ma tiez migreny, ale tie som mala ja predtym.. Skor ma zaujimalo, ci sa niekomu aj zhorsuju symptomy v tom obdobi....

No mne to tiez nepotvrdili a tak neviem rozoznat co je tetania a co panika, kedze erudovane neviem zhodnotit rozdiel a... kazdy zachvat asi sprevadza aj panika..

lialia7
1. mar 2012

Inak mi bolo smiesne, pretoze moja dr sa meni s inou a ja som si zabudla sal u dr, tak som sa pren vratila dnes a sa tam pytala jedna kocka na xanax ze uziva 0,25mg 3x za den a ze ci nie je zavisla. A ta druha dr sa zacala smiat, ze moja zlata, ja tu mam na 10 nasobnych davkach pacientov a vysoko postavenych a riadia pomaly svet a su tu 🙂 To len tak na povzbudenie 🙂

sisinka8
1. mar 2012

@lialia7 vyskus ho a uvidis ze je ok! 🙂 1kvapka je dost malo...zavisi to aj od toho kolko kil mas.... 😉

mimok
1. mar 2012

ahojte dievcenče. Tak v pondelok mi doktor zvysil davku, okrem celej rano si mam davat aj na obed celu. Inak mam strasne svrbenie po nohach a rukach. Neviete co by to mohlo byt? Ci z tych liekov? Tak dufam ze sa z toho dostanem

kornelia
1. mar 2012

@mimok Urcite ano, tiez dufam, ze ti zvysena davka pomoze moja, drz sa. 😉

daniela1974
2. mar 2012

@mimok a ktoreho lieku Ti zvysil davku? To svrbenie neviem, mne z liekov vacsinou nikdy nic nebolo az raz ked mi zacalo tiect mlieko a od posledneho kojenia ubehlo 10 rokov 😉 😉 😉 😉 ale inak som vzdy v poho.

lialia7
2. mar 2012

@daniela1974 Daniela nebol to nahodou sulpirid alebo liek z tejto skupiny AD, z neho vraj moze dojst k laktacii a aj menstika sa moze poposuvat...

ruzicka001
2. mar 2012

Dievčence, ja mám pred štátnicami, som úplne mimo, psychicky, doma tiež všelijaké problémy, ráno sa budím, že to nestihnem sa naučiť, deti, robota, škola..... nevládzem. Cítim niečo v krku, že stále musím prehĺtať, teraz neviem, či tam niečo mám, či to je z toho stresu, mali ste to niektorá? čo by mi aké lieky zabrali?

havja
2. mar 2012

@monfat9 Ahoj🙂 ja mám toto isté, ked mi malá ochorie, trasiem sa, potím, je mi zle, a stale preýšlam nad tým, že či nas daju do nemocnice, ze ako to zvladnem, proste niekedy som schopná z maličkosti urobiť vedu..Ja mám strach aj z toho, ked ide moj muž niekam na cestu, aby sa mu niečo nestalo, ked ide mladší brat na diskotéku, aby sa vratil v poriadku a taaaak..A je normálne, že sa čím dalej tým viac bojím svojich príznakov???Bolí ma hlava, a ja si dokážem celý den myslieť, že isto už zomriem ☹ ☹ Mudr.mi nič poriadne na toto neodpovedal, len do záznamu napísal, výrazné obavy o svoje zdravie..Ale ja už neviem čo, ved ja zomieram takmer každý druhý den a neurol popri ad je na každodennom poriadku 😨 Niekedy stačí tabletka, niekedy dve, tri..katastrofa...Aj ty ked máš detičky choré vstávaš ráno ako opita?bleeeeeee ☹ toto su kurník šopa fix za stavy...

sisinka8
2. mar 2012

@havja aj ja som mala take iste pocity ako ty.... 😒 nieje to prijemne.je to prilisna uzkost a to neni normalne,mne pomohli antidepresiva.clovek sa musi naucit ovladat aj taketo negativne pocity veru,treba na tom pracovat....treba sa naucit mysliet pozitivnejsie. 😉 🙂

viva13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
havja
3. mar 2012

@sisinka8 Joj veru, naučiť sa myslieť pozitívne 🙂 a nemá niektorá z vás skúsenosť aj s palením v okolí sánky, mne sa ani žuvať nedá, trpne mi polovica tvare, či je to ten trojklanný nerv, alebo čo..Ja už fakt neviem,čo je normálne a s čím ísť opať klekarovi pritejto mizernej diagnoze 🙂

monfat9
3. mar 2012

@havja no asi tak ako si napísala....presne tak..akurat že mne AD zabrali..tak neurol som brala len prve 2 týždne...a potom som vysadila..po 2 týždňoch...lebo mi tak zabrali lieky že som ho jednoducho nepotrebovala....ale su stavy...ktore sa vracajú ako bumerang....najmä pri tých chorých deťoch a taak 😉 😉 😉 😉

antoine
3. mar 2012

@monfat9 jasne že ti držim palce..nech sa ti to podari🙂prešiel tyžden od mojho pisania a nebol nejako žiadny problem,ale mam z toho strach že sa mi to vrati...a neviem,či si to tym sama nehzhoršujem,prosim ta porad mi čo si mysliš...dlho som doma po malej a uplne s radostou som nastupila do prace kt.skončila katastrofalne,lebo majitel sa zachoval ako nezodpovedny a večne slubujuci šef,ktoreho dostihnut na tel alebo v praci bolo nemožne..a tak to bolo aj zo zmluvou..strašne som sa preto vystresovala,lebo som chcela byt 100%na,nech je spokojny a ked to takto skončilo nabehli mi spominane problemy...je to asi 3tyžden čo som odtial odišla...ja mam rada fer hru a čisty stol,takže som mu aj povedala svoj nazor a slušne som sa rozlučila-som taky hrdobec🙂a poviem si svoje,nakoniec sa mi aj ospravedlnil,ale už som tam neostala...ale zakyvalo to so mnou velmi..chapeš 4roky doma a potom toto..ale hoci nemam stavy ako po porode a fungujem rovnako skor mam take uzskosti typu...že čo sa bude diat v novej robote,a či mam vlastne chut niekam ist..pritom doma sa trapim a som už znechutena z toho denneho kolobehu.predstava bez malej ma desí a normalne som si uvedomila,že mam strach na každu novinku...neviem či je to tym že som proste len dlho doma a po materskej som si prestala verit a to čo sa mi stalo v robote ma moc nepovzbudilo,alebo sa zameriavam vyslovene na negativis.obsah mojho myslenia..ale fakt je ten že len čo rano vstanem som znechutena tym,že moj den mi nič zaujimave neprinesiea ostanem taka zlenivela..potom to analyzujem a potom mi je do plaču...a som smutnejsia,pytam sa teba alebo Vas baby,či si myslite či mamrozmyslat nad navstevou dr...nechcem brat ad zbytočne ale zaroven mam pocit že smutna byvam častejsie ako som byvala..možno potrebujem pracua kolektiv a proste opat režim...moja povaha bola vždy velmi divoka a živa,teraz zo seba ten pocit nemam:(chcela by som druhe mimi,ale neviem či je vhodne riešit mimi,ked asi potrebujem zmenu typu ist medzi ludi...ale zaroven ma akoby tlači čas..alebo aspon tak vnutorne to citim,mam len štvrt vaječnika a bojim sa aby čim som staršia nebol velky problem...a mala ma 3 roky a nechcem aby bol velky rozdiel...ale ked si čitam ako sa možu depresie rozbehnut počas tehotenstva normalne mam strach..a neviem si predstavit,ako to baby zvladali..a ked mi nahodou da dr ad tak zase tehu možem odložit min..na rok,aby som sa preliečila....Bože ja som taka koza,že chcem mat všetko tak hlupo naplanovane...hmmm ????aj ty takto riešiš svoj život? 😕

antoine
3. mar 2012

@ruzicka001 ahoj no mne sa to stane pri strese že mam pocit že mam hrču a tažko sa mi dycha..ako by sa ti nedalo dobre nadychnut...pomožu dychove cvičenia...a upokojit sa...ale to su nakopene stresy ktore nam toto vyvadzaju:(:(:(

antoine
3. mar 2012

@mimok to svrbenie može byt aj kvoli stavu ktory momentalne mas...vyčkaj par dni možno to same ustupi🙂🙂🙂drž sa a prajem nech ti liečba vratia usmev a radost z malej🙂

antoine
3. mar 2012

@lenkastar tak sa tešim že sa ti tak polepšilo...vysvetli svojmu partnerovi,že lieky su dočasne to neznamena,že teraz budu za teba lieky mysliet a žit,ale že proste je to tiež choroba aj ked nie viditelna kt.sa musi preliečit aby telo fungovalo...a kto nezažil...to trapenie asi tažko pochopi....myslienky,obavne obsahy,a smutne stavy si malokto vie predstavit mat dennne na stole,zaroven neliečene problemy sa len zhoršuju a predlžuje sa ich liečenie....všetko dobreeeee a baby uživajte jarneeeee dni,občas aj cez to že nas to stoji vela síííl... 🙂 😎

kornelia
4. mar 2012

@antoine Zasa sa tu stretavame s typm cloveka ako som aj ja a podla mna 90% dievcat v tejto diskusii. Sme perfekcionistky, chceme mat vsetko vzdy najlepsie, najdokonalejsie, proste vo vsetkom byt jednicky, super, zena, super manzelka, super matka a este aj super zamestnanec, no rozmyslajme - TO SA NEDAAAAAA!!!!!

Ale viem, je to tazke, lebo som tiez taka. Ale, ucim sa tiez pozitivne mysliet a po rokoch sa aj menim, ale schvalne, proste to tak chcem a robim veci niekedy proti srsti, no viem, ze to tak bude lepsie, uz nevyskakujem kazdemu a vzdy, ked niekto potrebuje pomoc, viem, ze by sme si mali pomahat, ale uz zvazujem vsetko, proste ci to nie su len zbytocne vynaozene sily, ci si zasa nieco zbytocne neberiem na krk a podobne. Takze uz nie som vsade a nerobim vsetko na 100%. Niekedy to da zabrat, ale musim sa vzopriet, inak to nejde. Skusajte pojde to, ale potrebuje to caaaaaaaaaaaaaaaaaas a vela casu. 😉

kornelia
4. mar 2012

Este som zabudla dodat, ze mne vyplynulo z tejto diskusie tolko, ze fakt sa tato choroba tyka predovsetkym nejakej jednej skupiny ludi, teda vo vacsine pripadov a to su prave ti perfekcionisti. Kedze som taka, aj moja mama a ona ma k tomu viedla, vidim to aj na mojom synovi, ze je rovnako zodpovedny a chce vsetko najlepsie, no neviem ci je to dobre, ked to dopadlo takto. Preto teraz ja som ta, ktora brzdi troska svoje dieta, a ja som ta ktora mu dohovara, ze citanie staci precitat dvakrat a netreba styrikrat ako to on chce, alebo ze ved tu domacu ulohu uz vie perfektne, naco to este stokrat opakovat. Viem, ze mu to dava istotu, ale bola som rovnaka a nechcem aby tak dopadol aj on, no nechcem ho uplne ani vykolajit a zemnit, takze nieco medzi. Radsej skusam, ze ho viac pochvalim, ked mu to ide, aby citil, ze to ozaj vie a dviham mu sebavedomie, proste aby nemal potrebu sa stale utvrdzovat v tom, ze musi frut cvicit a opakovat, ze mu to ide aj ked to skusi raz - tu myslim na ulohy. Nechem aby bol uzkostlivy, chcem aby bol zodpovedny, ale volny a stastny. Aby veci bral sportovo a v pohode. Myslite ze to pojde, doviest ho k tomu, tymto sposobom? 😖

kornelia
4. mar 2012

Zasa som sa rozpisala a co som chcela som zabudla, proste ze deti tohoto typu, by sa mali podla mna uz v detstve nejak viest inak, aby sa predoslo priliznemj uzkostlivosti, proste nejake cvicenia alebo ja neviem, nejak im pomoct, aby sa vymanili spod tej uzkosti nejak, nedalo by sa to? Alebo myslim zle a neda sa to zmenit vobec.

marcela91
4. mar 2012

@kornelia presne som dnes nad tym premyslala, ze chcem mat vsetko na poriadku, upratane , navarene, nakupene, aj ja sa rada pekne upravim,, aj dcerku ked ideme von, vsetko sa snazim v strese postihat,
potom zistim, ze ma to uz total vycerpava vsetko ten kolobeh, stereotyp a ze nic nestiham , potom trpim stavmi, ze nemam na seba nijaky cas, ze potrebujem relax, uvolnenie, proste uplnu zmenu, tuzim zbalit sa a odist niekam od vsetkych a vsetkeho, ale da sa to , ked ma clovek rodinu a tak nazberam sily a bojujem dalej, ale stale sa to vracia, kolobeh a este tato krajina, politika, blbi ludia vsade naokolo, v telke programy bud o tupych ludoch s IQ v podobe reality sou, alebo stupidne serialy, najlepsie kriminalne, nic pozitivne, len sirenie negativty z kazdej strany, zkratka cloveka ide z toho vsetkeho uz slahnut, pekne povedane...a ze nemaj depresie, ked je clovek citlivejsej povahy, ako my vsetky tu... ☹ ☹ ☹

savanna
4. mar 2012

@kornelia ahoj, ja myslim, ze vychovou sa da vela ovplyvnit.
napr. som minule citala clanok, ze sa robila studia s uplne malickymi detmi - deti boli vystavene nejakej stresujucej situacii a potom sa sledovalo, ako sa matka sprava, ci dieta povdzbudzuje, pochvali alebo ci naopak si ho nevsima alebo je nahnevana, podrazdena. tak sa deti rozdelili podla matiek do 2 skupin -prva skupina deti so starostlivymi matkami, ktore deti chvalili, povzbudzovali a druha skupina deti s nevsimavymi alebo podrazdenymi matkami. s odstupom casu potom zo zaberov ich mozgov zistili, ze prva skupina deti mala jednu cast mozgu, ktora riadi zvladanie stresu, orientaciu, pamat v priemere o 10% vacsiu.
zaujimave nie? zaujalo ma to, lebo ja mam pocit, ze mna moja vychova dost ovplyvnila, napr. tazko na sebe najdem nieco pozitivne, mam problemy so sebavedomim, lebo ma nikto nepovzbudzoval, nechvalil, uspechy skor boli brane ako samozrejmost a to, co mi v skole neslo, mi vzdy vycitali.
takze ja si myslim, ze si to vzala z toho spravneho konca a pozitivnou vychovou mozes synovi velmi pomoct 🙂

sisinka8
5. mar 2012

@kornelia maximalisti to maju v zivote vzdy tazsie! 😉