Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kejka
4. apr 2009

U mě je to víceméně stejné-u dr.jsem většinou tak půl hodiny,jeden čas jsem tam chodila jen pro recepty.Už jsem byla v pohodě xlet,takže nebylo co říkat. 😅
Ale nemůžu si stěžovat,můj psychiatr je docela prímovej chlap a teď když mi bylo na nic,tak mě hodil do pohody,už jen tím,že mě nechal vyřvat,zanadávat si,zavzpomínat,co bylo/když jsem ovdověla/,snažil se mě nechlácholit,ale povzbudit,trochu mě nastartovat. 😉 🙂
Andy chtěla jsem se zeptat,jak dlouho můžu brát Esprital?Už jsem přibrala 6kg,myslím,že to stačí 😅 ,jsem na svý váze.Dá se nahradit něčím jiným????????
Dzio 😕 😕 já tě taky obdivuju.Já jsem to prostě nevzládla. 😒 😒 😒

povuma
4. apr 2009

ja si tiez myslim, ze tato tema je tu na podporu tych, co maju depresie.....nie na hadky..........kubaka, mne sa tvoje nazory velmi pacia, hovoris mi z duse...........juliettu najlepsie ignorovat....prestane ju to bavit a najde si inu temu 😝

andy, s tymi hodinami u lekara je to bohuzial pravda, ale mam v rodine lekarov a viem, ako je na tom nase zdravotnictvo aj z druhej stranky, tak psychiatrov chapem.......moja dr.bola super, vedela ma vzdy ukludnit, povzbudit, kolkokrat som jej len telefonicky s nejakym problemom volala, neodbila ma.............a v cakarni sme sa teda stretavali rozne vekove kategorie, bola som prekvapena, kolko mladych ludi tam chodilo... 🙄

mne teda pomohlo aj vedomie, ked som konecne zistila, co mi vlastne je ( dlho som tapala a nevedela som, co mi je, busilo mi srdce,zdalo sa mi ze mam infarkt, ze umieram, ze sa dusim), ked som konecne isla k psychiatricke a postavila sa k chorobe ako ku faktu, velmi sa mi ulavilo 😉

Inak k tej vahe, ja som pribrala 7kg 😉 ale nevadi mi to......... 😎

kubaka
4. apr 2009

kejka - na okraj - taky jsem byla na 2 roky na Espritalu a přibrala jsem přesně šest kilo, ale pak se to nějak zastavilo. Změnila jsem ho ovšem z důvodu, protože mi začaly otékat kotníky, brnět lýtka, vystupovat křečové žíly a bolely mě. Prostě mě bolely celé nohy od kolen dolů. Jak jsem změnila na Citalec, přešlo to.

Andy - přesně nevím ten mechanismus, proč mi takhle začal ten Esprital dělat problémy - je to proto, že játra nezvládly odbourávat tu látku? Měl tady někdo z léků podobný vedlejší účinek??
... jsi tu takový pilíř rozumu, tak proto jsem tě zmiňovala (jako autoritu) 😝 Doufám, že tě to neurazilo. 😉

Mám taky takového rozumného psychiatra - ale víc jak 15 minut tam už netrávím. Vlastně taky jen chodím pro recept - hlavně poslední dva roky - mezitím mu moje batole přeorganizuje knihy v knihovně, takže raději deme 😝 Zpočátku jsem tam plakávala a stěžovala si půl hodiny, teď po sedmi letech už jen sdělím jak se mám, zda je situace na snížení nebo naopak zvýšení dávky. Nechává to na mě - ten jeho klid taky působí velmi povzbudivě. Mám z něho pocit, že má situaci vždycky v rukách - i kdybych ji náhodou já neměla Jako třeba po porodu.

dzio - sdílená bolest je hned snesitelnější - máš-li chuť, poděl se s námi o zkušenost😉

olise69
4. apr 2009

nedá mi nenapísať:
depresia je choroba, ktorá sa nedá prekonať silou vôle . Ak tu niektoré tvrdia, že stačí sa usmiať, pozrieť do zrkadla, či sa sám zmobilizovať , tak to nie je depresia. Je to skôr zdegradované slovo depka, ktoré používa každý druhý človek pri blbej nálade.
A niekde v múdrej knihe som čítala, že psychická bolesť pri depresii je omnoho väčšia ako fyzická bolesť. Tak pochopme dievčatá, ktoré ju znášajú. A držme palce tým, ktoré sa liečia!
kubaka a spol. - pekné príspevky

hemi
4. apr 2009

Ďakujem miss. Predsa som zmenila AD ( zo Seroxatu na Zoloft). Źoloft beriem už 3 deň a naozaj sa mi zaspáva zle a spím málo. Dávam si 5 kvapiek Rivotrilu na noc a nič. ☹
Ak by ste vedeli poradiť , čo s tým, resp. čo brať . V utorok idem na kontrolu , takže to preberiem aj so psych.
Ďakujem

kubaka
4. apr 2009

Olise69 - to je právě ten problém, že se deprese zdegradovala na "depku" - blbou náladu, což je někde úplně jinde. Stejně jako se říká o vztekající se ženě je je "hysterka" - hysterie je taky nemoc...

S tou bolestí jsem to taky kdesi četla. Neumím to přesně říct, ale měřili hodnoty jistého hormonu (jméno jsem zapomněla), který se vyplavuje do krve při fyzické bolesti a zjistili, že lidé s depresí ho vyplavují úplně stejně. Takže tělo se chová tak, jako by ho něco silně bolelo. Vlastně ho bolí - duše. Hrůza u deprese je, že je to neviditelná bolest, která se nedá ošetřit, pofoukat, zafačovat, potlačit analgetiky. Je to někde uvnitř, neuchopitelné, nefyzické, člověk má pocit, že exploduje zevnitř . Tenhle pocit jsem zažila a v krátkém záblesku jsem pochopila co asi prožívají lidé, kteří se pokusí o sebevraždu. Hlubiny lidské duše a mozku jsou tak neuvěřitelně složité, propletené a citlivé ... s úctou klopím oči a jsem vděčná, že existují lidé, kteří se tím zabývají a dokáží lidem s duševní nemocí nějak pomoct.

andy.a
4. apr 2009

Kubaka,za 2 roky 6 kíl,tak to si na tom ešte fajn 😝 😝 😝
mne jedna pac.za 2 týždne pribrala 5 kg a samozrejme,že si žiadala liek vysadiť 😅 😕

mirtazapín by sa mal podobne ako aj iné AD vysadzovať postupne.. 😕 a tie nežiad.účinky,čo spomínaš..nenašla som nič o tom v odb.literatúre..jedine viem,že môže nastať prechodné zvýšenie transamináz-teda pečeň .testov..ale benígne-teda pečeň nepoškodzuje 😉 ani nijako neškodí na pečeň 😉
že by mal niekto také problémy s končatinami,čo popisuješ..tiež som sa s tým ešte nestretla 😕 😕 😕

...nielen depka..ale aj" psychopat,imbecil,debil,idiot"
-používané ako nadávky-sú vlastne psychiatrické diagnózy

Psychopathia je porucha osobnosti..a tie ďalšie výrazy sú stupne mentálnej retardácie 😕 😔 najľahší je "debil",najťažšia je hlboká idiotia-hlboká mentálna retardácia..ľudia si ani neuvedomujú,čo vlastne hovoria 😕 úplne tie výrazy "zľudoveli" a používajú sa ako vulgarizmy v bežnom hovorenom prejave 😕

to som len úplne na margo spomenula..

kornelia
4. apr 2009

Ahoj dievky, no vidim, ze sa tu rozbehla velka debata, dufam, ze sa vratime do starych kolaji uz a nebudeme tu musiet riesit podobne zbytocne vecicky a hadky.

Sonoio - mne zacalo byt lepsie po 11.- tom dni ked som zacala brat Seroxat a odvtedy je to fajn, uzkosti uz vobec nepocitujem ak aj, tak len v minimalnej miere sem tam ma napadne nieco zvlastne, taky strach, ale potom je pokoj, prejde to za par minut.

Povuma - aj mne sa ulavilo az vtedy ked som konecne prisla na to co mi je a hlavne si to priznala a prijala a mohla zacat s tym bojovat a vyhrat. Takze tiez pripisujem prve uspechy datumu, ked sa ma prvykrat neurologicka spytala ci nie som uzkostlivy typ cloveka a to mi vtedy uz moja mamina dni nahovarala, ze to bude asi psychycekho dovodu tie moje vsetky fyzicke priznaky a cuduj sa svete po navsteve psychyatricky a zacatia uzivania liekov ma bolesti uplne presli a citim sa skvele a stale lepsie mam pocit.

Kubaka no presne o tom so pisala minule ze sa mi na nohach zacali vytvara modriny a vystupi krcove zily, skor zilky a zacali praskat, tiez som citila mravecenie a tlak v lytkach a mala som samozrejme strach, dostala som zatial ascorutin, ktory uzivam 3x denne na posilnenie ciev, bola som u cievnej , urobila UZV a prestko je v poriadku, povedala ze to nemam riesit, po brati ascorutinu, mravencenie v lytkach prestalo a tiez modriny sa mi netvoria uz take velke a tak casto, takze to moze mat nieco spolocne s tymi liekmi.

Neviem kto tu pisal, ze dva roky uz neberie lieky, klobuk dolu a tesim sa, dufam, ze sa to podari raz aj mne. 😀

kubaka
4. apr 2009

no jo, 6 kilo, ale za měsíc - pak jsem se lekla, a dávala si pozor na své chutě. 😀 😅 jinak bych byla jako Věstonická Venuše 😝

To brnění možná souvisí s křečovými žílami - někdy to mívám, když třeba jím více léků na cokoliv - i vitamíny, antihistaminika atd . Tak si to aspoň vysvětluji, že prostě ledivny (játra vlastně ne) hůře filtrují. Taky to s pitným režimem není u mě moc dobré ☹ K tomu víc léků - asi špatná kombinace. Zas tak po tom moc nepátrám

kornelia - dobrý nápad s ascorutinem - neublíží a je volně prodejný, tuším. Až na ty modřiny to mívám podobně. Modřiny mi ale dělá Marián, 😝 To se nepočítá.
Ke konci těhu jsem měla vysoký tlak, hlídali měj ještě 2 měsíce po porodu, prý jsem k těm cevním problémům nějak náchylná. Já si teda osobně nepřipadám 😝
To je pěkné, jak všem zabírají léky - hemi, kornelia, sonoio -paráda,ne? 😅 To je na světě hned veseleji...

miss
4. apr 2009

Hemi - ahoj, seroxat nezabral? zoloft (serlift) je fajn, mne pomohol od najhorsieho keby som pri nom mohla spat ta ho beriem aj teraz 😕 😉 rivotril som nikdy nebrala, neskusis hypnogen? nema vedlajsie ucinky clovek nie je po nom otapeny, keby som ho nebrala k serliftu nezazmurila by som oci ani na sekundu 🙄 🙄 🙄

gavrilka
5. apr 2009

citala som si vase prispevky od zaciatku a zistila som, ze niektore tu mate nie len cistu depresiu, ale aj ine psychicke problemy. Takze vlastne treba odlisovat, ci sa pise len o depresii, alebo ta depresia je len v spojitosti s inou psychickou poruchou. Napr. kubaka, ako si opisovala svoje zrutenie sa v praci.....neverim, ze jedinou tvojou diagnozou je len depresia. Podla tvojho opisu ide aj o tazku neurozu, stavy uzkosti, celkovo o oslabenu psychiku.

andy.a
5. apr 2009

gavrilka,depresie patria medzi afektívne poruchy a stavy úzkosti,strachu,panická porucha bez depresívnych aták,sociálna fóbia,GAD,PTSD a pod...tú sú zasa neurotické poruchy..treba to odlišovať 😕 😕 😕

opakovane som písala,že veľmi časté sú depresie aj s inými príznakmi,potom sa diagnóza uzavrie ako napr.depresívna porucha s panickými úzkosťami..alebo depresívna porucha s príznakmi sociálnej fóbie a pod... 😕 😕 😕

depresia je vždy "ťažšia" diagnóza ako "ťažká neuróza"..a pojem ťažká neuróza sa ani nepoužíva 😕 😕 😕

oslabenú psychiku má každý človek,torí trpí depresiou či neuŕozou,to je samozrejmé 😕 😒

hemi
5. apr 2009

Seroxat mi už nezabral ako voľakedy , bola som veľmi unavená a plačlivá po 6 týždňoch.
Veľmi sa potím ( abnormálne) , môže to byť zo Zoloftu. No dúfam , že to prejde.
Andy - Ten hypnogen je návykový? ďakujem
Miss , teraz , čo berieš?

andy.a
5. apr 2009

Hemi,to potenie môže byť aj zo Zoloftu..asi si viac citlivá na sertralin 😕

Hypnogen patrí medzi tzv, "Z" hypnotiká,čo sú novšie,bezpečnejšie..s nižším rizikom závislosti ako napr.BZDZP/Diazepam,Nitrazepam,Rohypnol a pod../..ale tiež sa doporučuje neužívať ich dlhšie ako 6 týždňov/niektorí doporučujú ešte menej/ ..ideálne je užívanie liekov na noc len "podľa potreby"..teda len občas,keď vopred vieš,že nebudeš môcť zaspať kvôli nejakému stresu a pod. 😝

možno,keď si organizmus na Zoloft zvykne,tak potom Hypnogen už nebudeš potrebovať..držím palce 😉

Kubaka,na to "brnenie" v lýtkach pomôže aj magnésium 😝 aj na tvz.syndróm nekľudných nôh 😝 ale to je zasa niečo iné 😕

miss
5. apr 2009

hemi - nic neberiem 😅 mam pp proste stale, ale tak nejak s nou zijem, aj niekedy mi je do placu z tých stavov 😔 ale tak..pr emna boli muky ked som nespala a teraz ked mam dieta potrebujem byt pri vedomi a v strehu nemozem si dovolit byt spomalena, takze v noci spinkam super a cez den to nejako zvladam aj s pp 😝 😝 😝 aj ked je to o drzku najma teraz ked uz ide teplo...casto si nahovaram, napr. ma boli na hrudniku, ze mam slabe srdce atd..je to dost obmedzujuce...To potenie je normalne Seerlidt(zoloft) sa vyznacuje prave tým silnym potenim, moze dokonca vyskytnut aj jav premoceneho pyzama, je to taky vedlajsi neziaduci ucinok, nic nezvycajne...aj ked neprijemne 😠

kejka
5. apr 2009

Kubaka já jsem přibrala 6kg za cca tři měsíce,ale právě před tím,jak mi bylo zle,tak jsem je shodila a fakt jsem potřebovala je dostat nahoru.Takže mě to zatím nevadí,naopak-vypadala jsem jak chodící mrtvola.
Žádné vedlejší účinky nemám-nic mě nebolí,žádný otoky,modřiny atd.Spím po tom Espritalu jako špalek.Prvních pár dní jsem byla utlumená i přes den,ted už ne.Jsem v pohodě.Jen se děsím toho,že mám fakt hroznou chut k jídlu-pořád bych něco žrala. 😝 😝
V úterý jedu na kontrolu,tak se poradím. 😵
Zatím se cítím tak,že mě nic moc nerozhodí.Jsem klidná a nálada dobrá.
Jo občas mě bolej záda,ale to spíš přihazuju ke třem porodům a taky nejsem už žádná mladice 😒
Andy moc díky za info. 🙂 🙂
Holky držte se. 😉

miss
5. apr 2009

Kejka - ja som pri AD nabrala 7 kg...dlho sa so mnou tiahli, D mi neskutocne dvhali chut do jedla, trpela som priam pazravostou co predtým nechutenstvom 😔 😅 No a vedlajsi dobrý ucinok bol ten, ze som mala stale dobru naladu 😅 😅 😅 citila som taku pohodu a pri tom som predtým nejaku depresiu nepocitovala, ale zrazu som zistila, ze moze byt aj lepsie 😅 😀

kubaka
5. apr 2009

gavrilka - jo jo, jak píše Andy - depresivní porucha s úzkostmi a panickými stavy. Všechno dohromady pěkně protřepané. Lehké Neurózy jsem měla před tím, když jsem byla úplně zdravá 😅 Mám slabou psychickou obranu, všechno se do mě vsakuje,hodně vnímám, vím to. (proto jsem pochopila, že dravčí prostředí médií není pro mě) Ale myslím, že v posledních letech se to o dost zlepšilo. Asi mě všechny ty prožitky zocelily - nevím přesně.. a moc se tím nezabývám. Jsem ráda, že žiju, podnikám si a je mi dobře. 😵

andy - už letím do lékárny pro magnézium - díky 😵

kejka - tak to máš dobrý, když jsi na své váze, pomohl ti i v tomto ohledu - tak když se budeš hlídat v mlsání, tak možná nepřibereš už víc. Zajímá mě, co ti řekne doktor.!! Je to teda utrpení, protože jsem měla taky pořád chuť jíst, ale už jsem víc nepřibrala.
Jako píš miss - taky mi neuvěřitelně pomohl, klidná, bez třesu, dobře jsem spala - konečně - no, ta váha se nějak zase ukočíruje,pažravost snad taky 😝
Koukám, že těch 6-7 kilo je takový průměru u Espritalu - zatím níkdo nepsal, že by nabral 20kg??.

hemi
5. apr 2009

To premočené pyžamo som spoznala dnes ráno. No dúfam , že to časom odoznie.
Ale na letáku som čítala veľmi dobrý vedľajší účinok 🙂 , ktorý by mohol pôsobiť na mňa :
Môže sa vytvárať hormón , ktorý spôsobuje vytváranie mlieka , takže zväčšenie prsníkov. 🙂
Však to ni je vedlajší , ale veľmi účinný a dobrý účinok. 😀 🙂
Miss , to ťa obdivujem , že to vydržíš 🙂 si veľmi silná žena.

sarinkam
5. apr 2009

Kubaka, a ostatni,
zajímalo by me.., ja jsem mela diagnostikovanou,, panickou poruchu okolo porodu,, cituji, brala jsem rok AD, nikdy pred tim jsem takove potize nemela, zacalo to pred porodem a po nem to konecne kamaradka rozpoznala( nikoli doktori) a sla jsem k tomu spravnemu doktorovi. prvni mesic bylo peklo, presne jak tu popisujete, poceni,tres, vnitrni bolest, ja ktera jsem jinak srsela zdravim a energii.... Ale jak je to, kdo ma tyto potize uz nikdy neni vylecen? Ja mam pocit ze jsem jako driv. Ba naopak, dnes vim, ze to ze clovek muze jist a spat a vydelavat penize vlastnima ruka neni tak samozrejme.

A taky vzdy kdyz jedu autem okolo louky kde v 5 rano kdysi odletal balon a manza me vezl po probdele noci do nemocnice, uvedomim si, jak se o me pekne staral a jak je mi ted dobre.

Tak co myslite? Je mozne se vylecit nadobro?

kejka
5. apr 2009

Tak jsem měla příjemný relax.Skoro tři hodiny jsme makali na zahradě.Prcka za zadkem,takže je parádně vyvenčenej a já jsem hezky unavená. 😀 😝 Asi tak,že necejtím záda a všechno mě bolí,takže počítám,že budu spát jako špalek.
Kubaka já jsem právě ty kila shodila,jsem hubená normálně,ale skolila mě ta hnusná chřipka,do toho přestal účinkovat lexák-na tom jsem už 14ctej rok-dr.se už dávno divil,že mi stačí i když se mi předtím nezmínil,že se na něm stanu závislá a já tenkrát nečetla ani leták k němu,byla jsem ráda za cokoliv,co mi pomůže. 😖 Takže proto mi napsal Esprital,abych začala jíst-moje hubenost byla hlavně psychickýho rázu. ☹ No teď už mám váhu svojí,ale zase bych nerada,abych tloustla nějak moc. 😝 😝 Jinak se po něm cítím taky v pohodě.
Tak jsem taky zvědavá,co mi řekne mudr.Asi mi ho ještě nechá,pak pomalu vysazovat a pak asi něco jinýho-ale to si myslím já. 😉
Sarinkam,to co mám já,už mám na celý zbytek života. ☹ ☹
Hemi určitě to nějakou dobu trvá,než to zabere,bude to dobrý.Taky jsem se první tři týdny necítila vůbec dobře,pak jako když utne a bylo mi fakt fajn. 😉 😉
Někdy si říkám,že bych vlastně docela ráda věděla,co mi vlastně teda je. 😕 Jako diagnozu.Taky se zeptám.Došlo mi,že to nevím. 😝 😝

povuma
5. apr 2009

kornelia, ja som uz druhy rok necely po skonceni s liekmi 🙂 urcite to raz aj ty napises o sebe, ja som tiez neverila, ze sa to raz skoci........ 🙂 tiez som sa pytala MUDR, ci je ta choroba na cely zivot a povedala mi nieco v tom zmysle, ze sa to moze a nemusi vratit.......teda moja Pan.Por.........zavisi od okolnosti zivotnych, clovek sa predsa cely zivot meni, ale je pravdepodobne, ze zatazove situacie nezvladam dobre, mala som dost chore dieta .....a to ma zlozilo..........uz je O.K....... 🙂 takze da sa to, ale dopredu to nik nevie......... 😒

kubaka
5. apr 2009

sarinkam - to je velmi ošemetné a nejisté a záleží na tom, jak to u tebe vzniklo. Záleží na předpokladech a na spouštěcích mechanismech. Jestli to máš tak nějak vrozené dispozice a přijde tosamo od sebe nebo to byla čistě reakce na vnější okolnosti - takhle to je s depresí. Pokud je to čistě reakce na NÉCO, pak to jde vyléčit myslím napořád. Pokud to je z tebe, tak je to jinak.

Já jsem třeba jako "vyléčená", ale zase mám určitou zátěž, při které se cítím lépe baštit ještě to úplně malé množství Citalecu. Zkoušela jsem vysadit, ale dostavil se třes. Já třeba vůbec netuším, kdy přijde ta chvíle a budu moci dál být bez léků. Taky netuším, zda pokud přijdou tytéž okolnosti, které mě dovedly do toho stavu, nebudu reagovat podobně. Už to vím, znám meze, vím, do čeho se už nepouštět, na co si dát pozor -(zavelení prací a zodpovědností) . Taky už tuším, že jsem byla na krajíčku depresivní poruchy patrně od dětství. Teď se cítím tak, jak nikdy v životě. Ael taky jsem se někam posunula, vyřešila vztahy s matkou atd atd. Jedno z druhým - ale jestli mě někdy semele zase úzkost a panika, to nedokážu odhadnout.

takže to bude vědět objektivně Andy, jak to s tím úplným vyléčením je. Taky by mě to vlastně zajímalo.

kejka - já vlastně taky nevím přesně diagnozu - spokojila jsem se depresí, úzkostí, panikou. Jestli se to jmenuje ještě nějak zajímavěji, vlastně taky nevím. Taky se zeptám 😵
Jak to myslíš, že to máš na celý život? Nebo- jak to víš? můžeš to trochu rozvést? To ti řekli nebo to tušíš?? Já to o sobě totiž taky nevím, zatím to tedy vypadá pořád na nějakou tu piluli... viz výše

anymac
5. apr 2009

kubaka , prosím ťa, myslím že zbytočne sa snažíš vysvetliť, čo nám všetkým, ktoré sme sem prispievali, pravda okrem dvoch výnimiek, vieme o čom hovoríme. Nepatrím medzi padavky, viete čo som prežia a k tomu som mala aj depresie, nebolo to ľahké a nie je ľahké doteraz. Ale jedno viem určite, nebyť liekov nie som tu, nech si hovorí kto chce čo chce. Prežiť depresiu a pasovať sa s ňou nie je prechádzka ružovovu záhradou a je jasné, že potrebuješ aj pevnú vôľu aj lieky. A keď to niekto nevie pochopiť a tvrdí stále niečo o samoliečení, myslím že nie je čo vysvetľovať. Píšeš krásne, niekedy mám pocit, že to som chcela povedať ja, ale takto ako to ide tebe by som to nedokázala 🙂 už teraz viem prečo, nezaprieš v sebe majsterku pera 😀 tvoje články sú super.

andy.a
5. apr 2009

dievčatá,asi každý lekár vám povie,že to,či sa panická porucha vráti,je tak 50 na 50 😕 😝
presné čísla neviem..treba sa poriadne preliečiť,potom postupne znižovať medikáciu,sledovať,ako sa budete cítiť..až sa liečba pozvoľna vysadí..
mnohí ľudia majú len jednu ataku panickej poruchy,ďalším sa to zasa zvykne vracať v období nejakej záťaže,stresu..alebo aj samé od seba,aj to sa môže stať 😕 😒

Kejka,to už 14 rokov berieš Lexaurin ?? 😕 😕 😕 či teraz už nie,keď máš Esprital ?? 😕

Anymac,súhlas 🙂 😉

kubaka
5. apr 2009

andy - to mi teda upadla brada - myslela jsem, že šance na úplné vyléčení je mnohem větší. Ale podle toho, jak reaguji na zátěž budu asi ten typ, co se při zavalení začne zase lehce sypat. No jo...

anymac - držím ti palce, je obdivuhodné,jak zvládáš svůj život - sledovala jsem tvoji anabázi, ale nepsala, protože když o něčem nevím a nezažila jsem, tak nekecám, jen sleduju a učím se.
No já mám pořád ten idealistický pocit, že když někdo něco neví, tak je rád, že mu to někdo osvětlí nebo řekne. Já toto třeba očekávám, chci se dozvědět co ještě nevím. Ale až později mi dojde, že někteří nechtějí nic slyšet a vědět. To je takové míjení předpokladů. 😀 nějak pořád se z toho nemohu vyléčit a chyba je na mojí straně. Možná můj styl někoho může dráždit. No, ale úspěšně mě psaní živilo nějakých 18 let, což je pro mě rozhodující zjištění, takže mě to zas tak moc netrápí, když někdo nesnáší mě a mé "poučování". Nemusím se líbit všem...Hi hi hi

kejka
5. apr 2009

Andy jo jo pořád ho beru.Teď co mám Esprital už ho nemám 3x denně,ale jen dopoledne.Právě proto si říkám,že jsem spíš závislák na drogách.Prý ho nesmím přestat brát,ale postupně ho vysazovat,ted co mám AD.
Když mi zemřel muž,tak jsem se složila a to doslova-trvalo to rok,než umřel,takže to bylo peklo.Do toho dva malí kluci.Rodina sice pomáhala,ale můžu vám říct,že pak co odešel,si skoro nic nepamatuju.Všechno se mnou zařizoval táta,mám mlhavý vzpomínky.Jako bych byla v rauši.Taky se mi povedlo se jednou přepráškovat.Nemohla jsem spát,takže jsem do sebe nasypala,co jsem našla.Sanita naštěstí přijela včas.Pak jsem jezdila na injekce-co to bylo už si nepamatuju.
Pro mě to byla už druhá rána,protože dva roky před tím se mi zabil brácha,takže nervy už to prostě nevydržely.Měla jsem stavy,že jsem se stulila do klubíčka a celá se třásla.Byla mi příšerná zima a na zvracení.Nejedla jsem,nemohla spát.Totálně mě to položilo.Děti mě nezajímaly.Začala jsem i pít.Vlastně mě z toho vytáhnul můj nynější chlap.
Je toho mnohem víc,co bych mohla o všem napsat,ale nechci to rozebírat,není to příjemný psaní ani čtení. 😔
Chtěla bych vidět ženskou,která by tohle zvládla a byla bez následků.Myslím,že tohle není asi deprese,já fakt nevím 😕 😕
Kubaka mě se tvoje psaní líbí.Trochu jsem ti teda popsala,co se mi stalo,at si v obraze.Myslím,že se tady nepoučuje,ale radí a trochu si tu vyléváme srdíčko a svoje trápení.To je taky účelem diskuze.Jinak bych tady nebyla. 😕
Anymac já teda asi pevnou vůli nemám,ale věř,že jsem to zkoušela a zkouším pořád.Snad jednou budu moct taky napsat-Holky jsem ok a bez léků. 😉

andy.a
5. apr 2009

Kubaka,troška mimo tému .. 😉
včera som v správach na Nove niečo započula o tzv "náhubkovom zákone"..čo to presne znamená v praxi ?? žeby zánik bulváru v Čechách ?? 😝 😀 😀

Kejka-aj ďalšie kočky čo ste na tejto diskusii-klobúk dole 😔 😝 to by bolo dosť aj na koňa/nemyslím teraz Modrého /,nie to na jednu ženu 😔 ☹

Kejka,ten Laxaurin musíš vysadzovať veľmi pomaličky,cca štvrť dávky za týždeň-dva..stále menej a menej..ob deň a tak..

Kubaka,fakt neviem presné čísla,aké je riziko po preliečení,že príde ďalšia ataka...mali sme ľudí,čo sa preliečili rok-dva AD,boli v remisii a viac o nich nevieme,zrejme sú OK..ale dosť ľudí sa po preliečení a obdobia,keď boli napr.i 3-4 roky bez liečby,vracajú dekompenzovaní 😒 záleží od samotného človeka a jeho schopnosti znášať záťaž-schopnosti frustračnej tolerancie 😕 žiaľ dnešná doba nepraje nikomu,nieto ľuďom,čo majú nábeh na depresiu ☹ 😒 😖

andy.a
5. apr 2009

no,na tých príbalových letákoch píšu také veci,čo ani my nemáme v odborných materiáloch k tomu-ktorému lieku 😀 😀 😀

ktorá ste to spomínala tú laktáciu/tvorbu mlieka/ ?? 😕 tak to býva u antipsychotík,teda u liekov na schizofréniu-že zvyšujú hladinu prolaktínu v sére-niektoré,nie všetky prirodzene..a iba výnimočne....ale žeby to robili i AD,tak to som ešte u nikoho nezažila 😝 😀
-Hemi-to bylo písané pri Zolofte ?? 😕 😅

kubaka
5. apr 2009

kejka - aha 😔 tak to je jasné - na jednu duši je toho až moc. nedokážu si představit takovou ztrátu. máš nový život a někoho, kdo tě drží. to udělá hrozně moc. I když minulost se vymazat nedá. Je jako stín...
(( jo, pro upřesnění, Anymac reagovala na juliettiny příspěvky a já taky ).

andy - tak to je nejspíš můj případ - já docela dost zvládnu, do hloubky i do šířky - druzí jen koukají - když něco dělám, tak důsledně, jenže se neumím obrnit, jsem nasákává jak houba (hrib). A stejně tak rozšlápnutelná. 😀
Což mě přivádí k otázce, zda je vhodné či nijak neškodí, být trvale třeba jen na malinkém množství nějaké AD jako prevence - ? Jak se to řeší s lidmi, kteří prostě mají ty sklony sklouzávat při zátěži k PP a depresi?

náhubkový zákon bude zánik toho zbytečku slušné žurnalistiky - ovšem vždy se dá vše obejít. Mě se to už ale netýýýýkááááá. 😅 Je to bublina, dělají trochu z komára velblouda...