Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

blue99
20. mar 2015
Používateľ blue99 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od blue99.
sardinka333
20. mar 2015

@rosea týmto som trpela pár rokov veeelmi intenzivne - strach ist na balkon a to čo popisuješ, už ked som na tom balkone bola a vešala pradlo tak myšlienky no des bes. Nože to isté! Mala som za ulohu nož nakresliť a priniesť do ambulancie!! Dnes mi to už príde vtipné aj ked stane sa že ma všeličo napadne. Proste su to len myšlienky, ktoré vraj napadnu počas života každému človeku - len niekto ich proste nerieši a my neurotici z toho hned urobíme stres, resp. orgán v mozgu, nazývaný amygdala riadi tieto reakcie ako je strach, uzkost...a ked tento orgán nefunguje správne, ale každú blbosť vyhodnocuje ako ,,uzkosť,, tak sme v týchto uzkostných kruhoch. Písali o tom tuším v knižke ,,Obsedsantně - kompulzivní porucha a jak se jí bránit,, od Praška.
Ked už berieš 50 mg tak to už by malo postupne účinkovať, to už je pekná dávka.

zobaka
20. mar 2015

rosea - vela ludi sa citi paradoxne na nizsich davkach ako na udajne ucinnych 🙂

anina63
21. mar 2015

@rosea Ahoj,akoby som čítala o sebe,ked ma to chytilo 😒

rosea
22. mar 2015

@sardinka333 ono keď nevieš čo tie myšlienky obnášaju tak sa bojíš sama seba lebo nieje to sranda. Ale keď pochopíš tak sa snažíš to zvládať a potom ako ty vravíš sa natom smeješ ešte niesom v tej fáze ale hádam sa tam raz dostanem
Inak na začiatku to bol taký strach lebo som nevedela čo to znamená a hlavne som sa bála že to urobím aj keď som to nechcela urobiť napre skočiť z balkona z okna ale ta myšlienka mi nedala pokoja. A je to fakt len bludná myšlienka ktorú sprevádza úzkosť strach.
To od praška som ešte nečítala mám to stiahnuté v PC niečo som prečítala ale konkrétne to nie. Mám teraz aj 2 knihy rozčítané. strach a úzkost a jeji smysel od Verene Kast.
Za seba odporúčam prečítať knihu cesty z uzkosti a deprese od Rohr je založená na rozprávke Grimovcov ale veľmi pekne a múdro napísana.
No hádam ta dávka postačí teraz je to tak že 2-3 dni fajn a potom sa pár nocí nevyspím a som na začiatku a dookola mne aj keď som užívala prvý krat AD trvalo kým začali účinkovať asi 3mes aby som pocítili aspoň akú taku zmenu a asi po pol roku to už bolo úplne že fajn hlavne bez úzkosti myšlienky boli ešte ako také. Fakt je to dlhodobé

sida447
23. mar 2015

Ahojte,ja trpim silnou obsedantno kompulzivnou poruchou uz 7 rokov,je to hrozne ochorenie :((((

rosea
23. mar 2015

@sida447 Ahoj a ako to zvládaš? Hlavne tie stavy úzkosti a nespavosti?

sida447
23. mar 2015

@rosea no teraz fungujem uz ako tak,spim uz dobre,no mam lieky,ked mi to prepuklo,tak som bola aj v nemocnici,doma by som to nezvladla :(

rosea
23. mar 2015

@sida447 a môžeš mi napísať viac k tomu aké berieš lieky ako dlho si bola v nemocnici a 7 rokov berieš to isté? Ja som pred 2 rokmi začala Ad pre úzkosť neopodstatnenú nemala s ničím suvis bola som doma na MD a minulý rok v dec. som vysadila nie naraz. 6 dec. vysadila a koniec dec. sa mi začalo opäť vracať úzkosť počkala som ešte do konca januára či to nieje prechodné ale nebolo od feb. som na AD teraz 2 týždeň som na plnej dávke ale nemám sa ok.
2 dni je celkom fajn a potom opäť úzkosť a nespavosť 2-3 dni chodím aj na terapiu a snažím sa čítať o tom aby som bola ako tak v obraze.
Je to ťažké moc tie stavy nezvládam ale čo iné mi ostáva.
Čo funguje na teba máš blbé dni?

4baby
24. mar 2015

Ahojte,dlhsie som sa neozvala.citala som od rosea ze jej nerobi dobre ak vie o problemobh druhych,trapi sa a ma uzkost aj z toho.mala som vycitjty svedomia ze som pisala o tom...je to vsetko zle u nas,koli tej robote a tak.snazim sa muza podporit aj rozveselit aby sme na to nemysleli.nakoniec to bude asi tak ze budem cele dni a doma sama,niekedy aj tyzden bez neho....neviem ako to zvladnem...

rosea
24. mar 2015

@4baby ale to som nemyslela na teba tu to je v pohode skôr je to o ľuďoch ktorých poznám osobne nie takto, ty si v pohode. Tak to mi je ľúto ale ber to tak že sa na neho budeš viac tešiť viac si budete vzácny a hlavne že aj on bude spokojný keď donesie domov nejaké poniažky doma by upadal na sebavedomí a stým všetko.
A kľudne píš je to tu o tom aby sme si navzájom pomohli podporili sa keď je niekto v nudzi.
Aj nam hrozilo že muž odíde za prácou vonku na 3 mes ale ustálilo sa to a možno to u vás je len dočasné riešenie.
Hlavne sa daj do kopy aj ty aby si bola v pohode ty a ak môžem poradiť isto by ti pomohla terapia osobne chodím a veľmi mi to pomohlo vo vzťahoch s rodinou a manželom niekedy človek vidí veci len tak ako je naučený z detstva a nieje to stále správne tam som sa naučila pozerať sa na isté veci inak.
Teraz ke´d je zlé si poviem hlavne že rodina a dieťa je zdravé to je prvoradé ostatné ak sme zdraví sa dá poriešiť.
Viem su to len slová pre tých ktorý su v problémoch ale stačí si uvedomiť či by ste obetovali zdravie pre ten aký problém asi nie...... držím moc palce nech ste čím skôr v pohode 😉

mmama
25. mar 2015

Mala ste niekto trpnutie-mravencenie ruk a noh?

monikaboh
25. mar 2015

@mmama to nie.ale ja mavam krce v rukach a nohach.Ale to suvisi s tetaniuo ktoru mam a teraz sa mi to zasa zhorsilo. ☹

martina2322
26. mar 2015

@mmama ano, to poznam, aj trpnutie hlavy 😒

4baby
26. mar 2015

@rosea ved ja viem...viem to vsetko...ale dnes uz zasa revem!tie moje deti su tak zle...neviem si vobec rady,absolutne ma nerespektuju..najmensej idu zasa zuby tak je tiez pekne mrxava..v noci som aj 7 krat hore.teraz som na ne nakricala a je mi to teraz luto.muz nieje doma..len jeho posluxaju.a teraz to bude kazdy den..ja sa zblaznim.aj ma vcera troska zobral na nakupy,spravila som si radost(milujem nakupovat v sekaci)ale ja uz zasa vidim vsetko cierne.jeden den je super
druhy naopak.mam z toho strach...velmi dobre sa s tebou komunikuje,citit z tvojho pisania cit,ze vies o com a fakt sa snazis pomoct.dakujem znova

rosea
26. mar 2015

@4baby je mi ľúto že dnes je deň na.... , ale skus sa nato pozrieť takto že zajtra bude lepšie. Viem ako sa cítiš keď muž preč deti nepočúvaju neviem ako staré detičky máš ale skus ich niečim zabaviť ale aby ty si sa nemusela zapojiť neviem možno ihrisko vonku, kolobežka.... neviem niečo vymyslí keď už nemáš manžela doma skus si nejak zorganizovať deň nenuť sa do činnosti ktoré ťa oberaju o energiu ktorej máš teraz málo. Malinkej idu zúbky je teraz nesvoja ale deti cítia že ani ty s mužom nieste v pohode. skušala si magnezium? No a spánok tiež u mňa nieje bohvie, strašne sa už večer bojím že sa nevyspím ale tak psychologička mi poradila že sa nato nemám sústrediť že si mám povedať tak čo nebude spať pustím si film, alebo budem čítať knihu časopis a niekedy to funguje. Skus nebrať seba deti a veci okolo seba tak vážne viem je to klišé ale funguje.
Prežívala a prežívam niečo podobné veľmi viem ako potrebuješ aspoň počuť slova podpory a útechy ako ja ti ju poskytnuť neviem ale aspoň takto pár riadkov.
Som rada že si aspoň včera bola v pohode aj to je zážitok pre teba. Ja verím, že aj u vás vyjde slniečko nemôže byť stále len mračno. Držím moc palce nech ste v pohodičke a hlavne zdravý.

monikaboh
26. mar 2015

@4baby juj ako by si pisala o mne.prave zom sa bavila s muzom ze uz neviem ako na dceru-7rocnu. Stale ziarly na brata to uz ma 15mes. Neviem co s tym?mna vobec nerezpektuje. Tiez mi dnez bolo na prt ale to asi prizpelo aj to pocasie. Tak som si tiez dnes spravila radost a kupila som si maly stromcek.hned mi bo chvilku lepsie. Treba si robit radost aby sa clovek 😀 nezblaznil pri dennnych. povinnostiach a na MD.

monikaboh
26. mar 2015

@4baby prepacte za preklepy ale pisem cez mobil ktory mi blbne. 😠

4baby
27. mar 2015

@monikaboh ja mam dve skolkarky a uz neviem ako na ne,nevladzem s nimi uz,k tomu este babo.milujem ich ale su velmi neposlusne,nic ich nebavi,len lietat,kazit vsetko,hadat a a bit sa.ale zasa su aj dni ked sa krasne spolu hraju,ani neviem ze ich mam,ale to len obcas.dnes sa zobudili prexlladnutn,a ja tiez,takze super...pisala som ze som aj 7krat v noci hore,ale nie koli nespavosti ale s detmi.som len unavena..snayim sa starat o ne ako najlepsie viem,su to zdrave,sikovne,inteligentne deti..len niekto ma na to iny nazor a vkuse ma depta,aj za to mze su xore mozem ja a tak dalej...to ma vycerpava totalne.prajem vela trpezlivosti s dcerkou,inak ja stale cakam ze to bude lepsie ked vyrastu a vidim ze ani 7rocna slecna este nieje celkom v pohode 😉

monikaboh
27. mar 2015

@4baby tak to mas toho dost 3deticky. Mala som kamosku co mala po sebe po dvoch rokoch troch chlapcov. A bi to riadne cisla. Dodnes nechapem ako to zvladla bez muza lebo sa hned ako sa narodil posledny rozviedli.:0(.Ale ona bola dost taka flegmaticka mamina nic si tak nebrala k srdcu ju len tak nieco nevytocili.Ale mala blizko rodicov tak pomahali oni. Asi to zavisi od povahy osoby; ale ja mat tri deti tak som uz asi sediva. 😀 Srzim palce a zelam vela trpezlivosti.ktora aj mne niekedy chyba. 😀

rosea
29. mar 2015

Ahojte stalo sa niektorej z vás že pri užívaní AD a správnej životospráve+cvičenie schudla momentálne sa o to snažím ale nejak mi to nejde som sa dočítala že pri užívaní AD sa tuk ukladá tak tam môže byť problém

zobaka
29. mar 2015

@rosea

ja, len prosim ta sa nezablokuj, tym, ze to nejde, ja beriem Escitalopram a vacsina mi pisala joj to neschudnes, tam je pri nom hlad, ze popriberali aj 20 -30 kil, je to sice v moznych neziaducich ucinkoch, ale ja som si povedala, ze schudnem, mala som par týždnov depresiu z toho, ale neriesim ostatnych, co jedia, ja jem zdravo a menej ako predtým, minimalizujem pecivo, nejem sladke, zacala som cvicit a mam takmer 7 kg dole 🙂 a idem dalej, do leta mam v plane dalsich 13 este 😵

edimamija
29. mar 2015

Ahojte vsetci 🙂
Nuz ZAS tu musim pisat,cim dalej beriem tie lieky,tym viac sa citim na ...
Rano Elenium,vecer Rivotril a Mirzaten. Uz je tomu 5 tyzdnov,odvaha a sebadovera taka ista. Zriadkakedy uz nastupim do auta soferovat,ale nie je to bohvieco. Okrem toho stale len premyslam. Nad velmi velkymi vecami zivota. Tak Elecium so mnou triasol,s tymto si zijem zivot,ale necitim,zeby mi to nejak aj pridavalo na nalade. Ja uz fakt neviem co.. Ist zas k Dr. a ZAS si zacat skusat ine lieky? alebo nieco mi uz napiste. Stojim pred dolezitym rozhodnutim,pred ktorym som stala uz rky dozadu,ale strach mi nedovoli pokrocit dalej. Existuje liek na odvahu? I ked mozno blba otazka 😀 ale za pokus stala... Chcem si o tom s niekym napisat,co je v podobnom s podobnymi liekmi...

edimamija
29. mar 2015

@rosea Zda sa mi,ze mame podobne 'uchylky'. Ale najviac sa ta chcem spytat na psycholgicku. Ked si k nej chodila len prve razy,tak uz aj vtedy ti tie stavy vysvetlovala? Alebo vtedy len pocuvala,co si prezila,aky je tvoj pribeh a az potom presla na vysvetlovanie?

iloveme
30. mar 2015

@edimamija tak toto by aj mna zaujimalo, pretoze tiez som v podobnej situacii. Aj ked neviem o co ide v tvojom pripade, ale ja by som mala nastupit do prace a mam taky strach, ze to sa ani neda opisat. Odkedy ma zavolali na pohovor, je mi zle, potim sa, neustale na to myslim, ze to nezvladnem, ze nato nemam. Rano vstavam s tym, ze sa nechcem zobudit. Lebo spanie je take prijemne a ako nahle sa zobudim, citim tu uzkost v zaludku. Niekedy sa neviem ani najest. A niekedy zase myslim nato, ze dufam ze ma nezoberu. Proste ten strach mi tiez brani v nastupe do prace ☹

rosea
30. mar 2015

@zobaka super veľmi si ma potešila presne každý vraví to len naberieš neschudneš ani sa nato nedávaj ale ja som nejak začala študovať a chcela som najsť aj niekoho kto to už vyskušal a ide to som veľmi rada, že si napísala 😉 😉

rosea
30. mar 2015

@edimamija nie ono už si to presne ani nepamätam ale je to skôr na úrovni komunikačnej aj z mojej aj z jej strany ja vravím čo ma trápy čo nieje ok a nevie si rady a ona ma navedie akoby na správnu cestu vysvetli ako sa na daný problém pozrieť troška inak ako pochopiť ľudí inak a naučiť sa žiť s tým že ich nezmením. Ono to musíš aj zažiť aby si pochopila čo je psychoterapia. Napr mne to pomohlo na sebe ale aj pochopiť svoje dieťa vnímanie niekedy my rodičia robíme z komára somára a tak. Aj vzťah s mužom je úplne iný voľnejší chápavejší a hlavne komunikavnejší to je dôvod dnešnej doby málo komunikácie rodič dieťa, manželia kamaráti treba komunikovať rozprávať sa aj keď si myslíš že ti to nepomôže opak je pravdou niekedy keď som mala tie nočné stavy pretrpela som ich sama a teraz zobudím muža viem že v ňom mám oporu porozprávame sa objíme ma ideme si ľahnuť a ja zaspím pokojnejšia....

edimamija
30. mar 2015

@iloveme a len toto ta trapi alebo si mala uz aj predtym nejake stavy?

edimamija
30. mar 2015

@rosea a predtym ti manzel oporou nebol? Alebo ako to mam chapat?

anait
30. mar 2015

Ahojte, chcem sa spýtať, či mi neviete poradiť ... brala som roky serlift na uzkostnu a panicku poruchu, vysadila som hned na začiatku tehotenstva, celé tehotenstvo to bolo v podstate ok, až teraz sa to zosypalo ... bola som 3 týždne v nemocnici, tam to začalo a žial nejako to neustupilo ani doma, naopak, zhoršuje sa to ... som 35tt a chcem sa spýtať, či niektorá máte skusenost, že v takomto vysokom tehotenstve ste začali s AD ... mám obavy aj brať aj nebrať ... zajtra idem psychiatričke, keby to nebolo fakt zhoršené a zlé, tak zatínam zuby dalej, ale udajne aj to može uškodiť dieťatku ... Respektíve nemáte niečo overené, čo by mi pomohlo sa skľudniť a nejako to zvládnuť? Pijem čaj z medovky a užívam sedafit pc, oboje bez efektu, teraz som si kupila valeriánu, tu skusim na večer, ale inak neviem co robit ... tak ma to štve, že sa to takto pokazilo ... 😖
Dakujem za kazdu odpoved.