Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

svija
5. apr 2011

@cuttina - já s takovými stavy nemám zkušenosti, ale snad ti někdo z holek poradí 😉 .

janulkama
5. apr 2011

@cuttina ahoj,už sme spolu raz písali.ja beriem cipralex...je to úplne normálne,že máš ešte takéto stavy!Neviem prečo si sa rozhodla vysadiť neurol.Pokial ti nezaberie cipralex,tak ho užívaj ďalej podla potreby a ako ti kázala lekárka...takto je to ťažko poradiť...

cuttina
5. apr 2011

@janulkama Ja som ho samozrejme nevysadli uplne! Dala som si o polku menej, a nic mi dva dni nebolo a dnes takyto stav.
No a ako zistim, ze Cipralex mi uz zabral, ked budem brat ten Neurol? Po nom nic necitim, tazke je to celkom fajn. Statsna nie som, ale ked mi zaberie Cipralex, budem to nejako extra citit?
Budem teda s tym Neurolom pokracovat az do navstevy lekarky, lebo bez neho neviem ani soferovat ☹
Ja som len chcela vediet, ci maju aj ostatni taketo stavy, lebo mna dnes z toho chytila taka panika, ze v praci odpadnem, odvezu ma do nemocnice a vsetci sa o tom dozvedia.... ☹ A este som si aj myslela, ze umriem 🙄

janulkama
5. apr 2011

@cuttina no jednoducho to zistíš tak,že nebudeš potrebovať neurol!!!TAk ako ja som zrazu zistila,že nepotrebujem xanax...

cuttina
5. apr 2011

@janulkama Tak potom ten cas este pre mna nenastal.... ☹

anka12
5. apr 2011

@cuttina ahoj moja, ja som na tieto stavy zvyknuta ,niekedy sa s nimi pasujem aj dva mesiace a uz si pomaly zvykam ,aj ked je to veeeeelmi neprijemne.myslim si ,ze zavislost to urcite nie je,to by si musela brat omnoho dlhsie. A k mas ten neurol uzivat tak ho uzivaj a sama ho nevysadzuj,ked som citala vsetky tvoje prispevky ,akoby som to pislala ja,tiez som nejedla,chudla som bola som slaba a len by som lezala,medzitym tras tela-no nic prijemne ,ale vsetko preslo trvalo mi to dlhsie ,ale teraz je mi fajn a tebe bude tiez,len sa neboj🙂

cuttina
5. apr 2011

@anka12 Ani a za ako dlho ti to preslo? Dnes som mala pocit (aj v praci to uz asi videli), ze som padla na same dno. Ked to moze byt este horsie, tak uz neviem. ☹
Bola som aj sluzobne prec a zase som sa tak triasla. Ja to bez toho Neurolu nezvladam... ☹
A este ked je niekto so mnou v aute, bojim sa aj o nho.
Prestavam uz nejako naozaj verit mojej doktorke, rozmyslam aj nad homeopatiou.
Uz by som si moc priala, aby bolo zase fajn😢((((((

kvixa
6. apr 2011

@evapavla no ja čakam druhe a je to niekedy o držku. Ale neberiem ziadne lieky mam len terapiu 😅 uvidime co potom...

monfat
6. apr 2011

@cuttina a ktorý deň berieš ten cipralex? myslím ako dlho už ho berieš? janulkama má pravdu, pocítiš tu zmenu, tak že nebudeš ten neurol potrebovať, on ten neurol je na tie stavy zo začiatku kým nezačnú AD fungovať. tak neviem. Tú paniku čo popisuješ, tá je tu každému jasná, že zomrieš že nemožeš dýchať.... a xxx to každý z nás pozná, ale je to v tvojej hlave, tu paniku si rozvinieš len ty sama vo svojej hlave. Uvediem ti príklad, idete s kolegyňou v aute zrazu zbadáš tunel : Tvoja hlava si povie: Preboha tunel, ved tam sa nedá zastaviť, čo ak tam dostanem záchvat, čo budem robiť, čo ak sa zosmiešnim pred kolegyňou, povie si tá je určite zrelá na psychiatriu, nedostane sa ku mne ani nijaká sanitka, určite umriem..... atd...tvoj mozog si navraví kopec scén, ktoré sa môžu udiať. A ver tomu že sa v tom momente začneš triasť, popadne ťa úzkosť, panika, príde ti zle, začneš plytko dýchať a nebudeš sa môcť nadýchnuť a budeš myslieť že určite umrieš. 🙂 🙂 🙂 to poznáme všetky. Ale ja ti poviem že robíš obrovskú chybu, lebo v momente, kedy pripustíš že môžeš dostať záchvat, on zaručene príde. Pretože ten záchvat dostaneš z toho strachu že ho očakávaš. je to jednoduché. Tak a teraz ti ukážem ako to máš robiť: 😎 takže ideš v aute s kolegyňou zrazu vidíš tunel - prvá iskra v mozgu ti povie preboha tunel, čo ak... a ty spravíš STOP a ideš odznova: aha tunel, no ačo, šak určite záchvat nedostanem, som len preťažená...aj keby prišiel trval by 15 minút a to zvládnem, čo určite nebudem potrebovať ani žiadnu sanitku, ved mi nič nie je, všetko je to iba v hlave, a vlastne je mi celkom fajn, rozptýľuješ dalej svoju mysleľ: dnes je vonku nádherne, môže by ť aj 20 stupňov, už sa aj tráva zazelenala... rozhovor s kolegyňou, tiež môže odviesť tvoju myseľ iným smerom. ..... a td atd..... 😀 😀 viem že je to ťažké, v začiatkoch tie myšlienky potlačiť, ale dá sa to. Ale to musíš skutočne veriť tomu že všetko je len v hlave a ked dokážeš pochopiť že čím viac sa budeš záchvatu paniky báť, tým skor ho dostaneš. tak veľa šťastia, skús za skúšku nič nedáš, vyžaduje to samozrejme nejaký čas a tríning ale ide to, ja sa už vobec nebojím paniky 🙂 a chcem ti pomôcť.

monfat
6. apr 2011

a predtým keby si ma bola videla 😖 sanitka ku mne chodila ako na klavír, vždy som odpadávala 😉 tak sa neboj a vyskúšaj. myslenie je základ. Zmeň myslenie, zmení sa aj tvoj zdravotny stav. Ak by si s niečim potrebovala pomôcť, kľudne sa na mňa môžeš obrátiť, vo všetkom. Pekny deň a nech skoro zaberú AD. 😎 😎 😎

monfat
6. apr 2011

Ešte ma napadla jedna vec, ktrú by som v súvislosti s príspevkom cuttiny chcela napísať. ke´d mi už bolo pomerne dobre a ja som myslela že už je všetko okej, zhruba po mesiaci liečby 🙂 išla som za psychologom. A on mi povedal, bolo by dobre aby ste ten záchvat dostali tu u mňa, budeme robiť to čo sme sa naučili a vy sa prestanete báť, lebo uvidíte, že ho zvládnete. A ja nato: čo? preboha, nie! 😲 len to nie. On nato: viem ten záchvat u vás vyvolať, tak že ho dostanete do 5 minút. ☹ A ja hned stres, panika, úzkosť strach...... a zrazu dlane sa mi začali potiť, ťažko sa mi bolo nadýchnuť, nohy ma prestali poslúchať, pozerala som kde mám odpadnúť... ale začala som najprv dýchať bránicou - bruchom na 4 doby nádych, 8 dôb výdych, začala som myslieť tak ako som sa naučila... zabrzdila som svoje obranné správanie a hned prišla úľava, prestala som sa triasť a toto mi tak strašne pomohlo, lebo chodím medzi ľudí, ostáavam sama doma s deťmi, je mi jedno vyberiem sa hocikde mimo civilizáciu, bez neurolu, bez xanaxu vo vrecku ako to mnohí robia, lebo mám so sebou svoju hlavu a dýchanie, ktoré súp stále so mnou a mám istotu že si ich nikdy nikde nezabudnem. po dvoch týždňoch som znovu navštívila psychologa a celý ten čas mi to nedalo spávať, prečo ako to mohol vedieť vyvolať ten záchvat... opýtala som sa ho, čím to bolo. Bolo to len jedinou prostou myšlienkou v mojej hlave, že záchvat môžem dostať a hned som ho aj dostala.takže je to asi tak.

anka12
6. apr 2011

@monfat tak k tomuto netreba komentar,je to tak dobre napisane, klobuk dolu , Takto to treba robit, ja som toho tiez priklad,ze to funguje,aj ked nie vzdy to je lahke 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

cuttina
6. apr 2011

@monfat Dnes je to 15. den, co ho uzivam. Monfat, ty si UPLNE vystihla tie pocity s tym tunelom!!!!
Som si myslela, ze toto mam len ja.... Vcera som musela soferovat cca 200 km (nieco z toho odsoferovala kolegyna, lebo ona o tomto mojom probleme uz ako tak vie), no a na ceste spat som doslovne pocitala kilometre a rozmyslala, kedy bude ynovu odpocivaci pruh, lebo som sa bala, ze keby to na mna prislo uplne v pravom na dialnici, urcite do nas niekto vrazi, ked zastavim a bud nas skantri al. mi rozbije cele auto, tak na poslednom 19-tom som si uz radsej vzala polku Neurolu.
Ja mam najhorsie stavy rano. Dnes som si dala Neurol a musela som hodinu cakat, kym sa prestanem triast a potit sa.
Je to strasne. ☹
To znamena, ze ked mam taketo stavy, nemam asi len panicku poruchu... neviem...
Prosim ta, vysvetli mi to dychanie. To akoze 4x jednym dychom sa nadychnes a potom na 8x vydychujes? Alebo sa to strieda???
Som strasne rada, ze tu ste, lebo aspon vidim, ze v tom nie som sama.
Moji rodicia si myslia, ze som na hlavu a mala by som ist asi do nemocnice ☹ . Ja som ale takato nikdy nebyvala. Neviem, co sa to stalo....

bobom
6. apr 2011

ahoj chcem sa opytat či može boliet dlhšiu dobobu hlava zo psychiky?

monfat
6. apr 2011

@cuttina no čau 🙂 Máš len panickú poruchu, to je jasné, hoci som len laik, a žiaden psychiater 😎 panická porucha, je jedna z psychiatrických diagnóz, pri ktorých ti nešibe, ľudovo povedané. Asi tri štvrtiny psychiatrických diagnoz sa vobec neprejavujú tým, že človeku šibne 😉 mnohé z nich sú normálne choroby ako každé iné a netreba sa za ne hanbiť. 🙂 tak ako som ti vravela musíš zmeniť myslenie, na to by bol vhodny nejaký psychoterapeut, ved ak ti dr.dá lístok výmenný tak ho máš zadarmo. tam by určite naučili aj to dýchanie, lebo je to celý systém, a celá veda okolo toho dýchania, ale v podstate ide o to, aby si dýchala bránicou a nie hrudníkom. bránicou dýchaš, ked si sadneš pohodlne do takého ako poloľahu, položíš si ruky vyššie nad pupok a budeš dýchať bruchom, tak aby sa ti pri dýchaní brucho a bránica poriadne vydúvali 😀 aby sa ti tie položené ruky dvíhali, vtedy je to dobré. pritom pomalý nádych nosom kedy počítaš do štyroch (tzn. na 4 doby) a potom pomalyý výdych ústami na 8 dôb, poriadne dodýchnuť, cvič si to každý deň, určite sa niekde na nete dá nájsť dokonalejší opis dýchania 😀 😀 😀 ako som tu ja napísala. To dýchanie je dosť dôležité, lebo ked dýchaš povrchne, plytko a hlavne nesprávne hrudníkom, do pľúc sa ti v čase záchvatu dostáva priveľa kyslíka a málo CO2 a to spôsobí tzv.prekysličenie, a vysoká saturácia, vznikne stav - hyperventilácia, kedy sa ti zdá že sa nemôžeš poriadne nadýchnuť, tak ako keby na slamku. Ak by si začala dýchať v tom momente, by príznaky ustúpili. Toť dýchacie okienko.
😀 😀 😀 ja mám veľa o tom naštudované, lebo táto choroba ma postihla v najnevhodnejšej chvíli, a v čase kedy som ani nepočula o niečom takom, najprv som sa s tým vyrovnala, potom som začala s liečbou, dnes som zdravá a povedala som si,. že nijaká panika mne nebude brániť žiť!!! urobila som všetko pre svoje vyliečenie, a dnes som silnejšia ako som bola niekedy predtým. 🙂 Tak baby veľa zdaru a kľudne píš cuttina 🙂 🙂 🙂

monfat
6. apr 2011

@anka12 dikes 😉

monfat
6. apr 2011

@cuttina a nezabúdaj ak sa to dobrre naučíš to dýchanie, dýchaj si každý večer nejakých 10 minút, nikoho tým neotravuješ, a pôsobí to aj ako prevencia dalšieho záchvatu. A neboj sa, dostaneš sa z toho, tak ako my všetky, držim palce a dýchaj 😀

monfat
6. apr 2011

@bobom hej môže zo psychiky bolieť hlava a faaajne 😎

cuttina
6. apr 2011

@monfat Dakujem, budem studovat 😉 .
Pises, ze mam iba paniku, ale potom co tie stavy rano? To trasenie a potenie?
Ja som to dostala raz o piatej rano (ked som este nebrala Tritico) a vzala som si aj papierovy sacok a snazila sa do nho dychat, ale bola to katastrofa. Hned som si musela dat Neurol.
Ale ja mam teraz velmi zle obdobie a poroku sa mi vsetko zosypalo.
To znamena, ze Cipralex mi este nemusel zabrat?

cuttina
6. apr 2011

@monfat Skusim to uz dnes. Pri byvalom priatelovi som skusala v noci autogenny trenink, ked to na mna prislo (mali sme uz velke problemy), on o tom nevedel, ale asi to neviem spravne, takze som nakoniec vybehla ako salena z postele a letela pre liek. ☹ To dychanie musim natrenovat!

bobom
6. apr 2011

@monfat a bolieva hlava aj každy den?bojim bojim
Ty si ake lieky uživala?

beginka
6. apr 2011

Chcem sa spýtať, keď sa opäť vrátim k seroxatu, zaberie mi znova? Ak áno, tak za koľko.

monfat
6. apr 2011

@cuttina panická porucha obsahuje súbor príznakov, medzi ktorými samozrejme patrí aj trasenie, potenie, búšenie srdca a podobne. Ale ked vravíš že sa ti všetko zosypalo, možno máš aj depresiu 😒 ale ja furt nechápem, to tá tvoja doktorka sa ti ani neobťažovala povedať čo ti vlastne je? Tomu už nechápem, tak a do papierov ti potom čo napísala, nečítala si papiere? ved diagnoza je hned na vrchu. Je možné že ti ešte nezačali účinkovať tie Adčka - v tvojom prípade cipralex. On začne účinkovať po dvoch troch týždňoch. nemusí tomu tak byť vždy. 🙂 ale približne asi tak. zatiaľ sa maj.

monfat
6. apr 2011

@bobom myslíš aké lieky na bolesť hlavy? Ako mňa hlava nebolela ale odporučim ti Ibalgin 😀 😀 😀
popíš tu bolesť hlavy, je to neprestajná nepretržitá bolesť hlavy, je sústredená v nejakom bode, alebo ťa bolí celá hlava, bolesť je pulzujúca, alebo skôr ostrá. Ako často ťa bolí, a ked začne bolieť ako dlho to trvá. nehnevaj sa ale napíšeš bolí ma hlava, strašne široký pojem. Bližšie špecifikuj. ok? dobru nocku

bobom
6. apr 2011

@monfat ja som myslela ake si brala ty počas liečby antidepresiva.A je to taka tenzna bolest hlavy viac menej predna čast.Preto sa pytam či je to priznak psychiky.

cuttina
6. apr 2011

@monfat Ja teda neviem, ale mne ona ziadne papiere nedava, ani do ruk. Mam u nej kartu. Vzdy mi da iba recepty.
A tak trochu sa vyjadrila, ze to moze byt mozno uz aj depresia, ako ty pises..... Spytaj sa jej na to.
Takze mam este stale sancu, ze mi ten Cipralex zaberie?

monfat
7. apr 2011

@bobom počas liečby antidepresívami som brala paralen, a niekedy som si dala aj ibalgin, ale nie často, lebo ten je u niektorých AD kontraindikovaný. Ale raz za čas nezabije 😀 😀 😀 ja ked dostanem kramy, tak umieram od bolesti, že keby som nevzala iblagin tak mi nepomôže nič, ani na nohy sa nepostavim 😀 😀 😀 . Ale z tých liekov neškodných paralen, panadol... 😉 Tá bolesť hlavy môže byť aj nežiaducim účinkom AD ale môže to byť aj inak. vyzera to na vyšší tlak, ked ťa bolí vpredu a je to tenzná bolesť. Nuž veru neviem ti poradiť moja, asi sa budeš musiať obrátiť na svoju doktorku. 😒 😉

monfat
7. apr 2011

@cuttina jasne že ti zaberie 🙂 tie nežiaduce účinky sú prvé dva týždne hrozné z AD, ale potom postupne budú jeden po druhom ustupovať, nečakaj zázraky neskutočné za hodinku sa nič nespraví. postupom času ti budú ubúdať ťažkosti ale len jedna za druhou, až zistíš že žiadne nemáš. Alebo ti zmení lieky a bude po probléme, ved ich existuje toľko veeeeľa 🙂 🙂 🙂

bobom
7. apr 2011

@monfat asi si ma zle pochopila ja som sa pytala že ake si brala ty antidepresiva?

monfat
8. apr 2011

@bobom 🙂 Citalec 10mg 😉