Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

culinka
15. aug 2008

Ahojky babenky,

Andy,chcela by som sa spytat ohladom tych neziad.ucinkov u Velaxinu-uzivam ho druhy den a citim sa hrozne.triaska,potenie,v krku akokeby som mala hrcu,som slaba,unavena stale by som len spala.mozno to robi ten tiapridal...neviem.velaxin uzivam pol rano pol na obed.dakujem za tvoj cas. 🙂

andy.a
15. aug 2008

culinka,tak predsa len nežiad.účinky ?? 😕 😒
Tiapridal to určite nerobí,máš detské dávky Tiapridalu/štvrťky 😕 😀 / 😅 😕
to skôr ten Velaxin,občas sa to stáva,dúfam,že som ti tie NÚ neprivolala,keď som to tu spomínala 😒 ono to po čase odoznie,trvá to tak týždeň-10 dní/ako u koho/,skús to vydržať,troška by ti mal pomôcť aj Xanax 😉

a ďakujem-ale mojich 2 čertov by určite nikto nechcel,keby ich bližšie poznal 😀 😀 😀 obaja sú nejedáci,nespavci a syn je ešte k tomu hyperaktívny 😕 😅

culinka
15. aug 2008

ahojky Andy,dakujem za odpoved,vydrzim,xanax si teraz nedavam,ale dam si ak by mi bolo moc zle....nemam si teda este par dni davat toho velaxinu len po polke?ci uz zajtra 2xcelu?je to zaujimave,lebo po tych SSRI antdepr.som nemala ziadne neziad.ucinky,toto je zalozene na inej baze? 😕

andy.a
16. aug 2008

áno,venlafaxín okrem serotonínu účinkuje aj na noradrenalínový systém,takže nežiad.účinky môžu byť iné,aj viacej 😉

ešte ma napadlo,že Efectin sa vyrábal aj tzv.ER forma-retardovaná,čiže kapsula /buď 75 mg alebo 150 mg/,užívalo sa to raz denne,efekt bol pozvoľný,uvoľnovala sa účinná látka postupne až 24 hod.

aj generiká by už mali mať tieto tzv.retardované formy/s pozvoľným uvolňovaním/,a čo bolo super,pri týchto nebývali tak časté nežiad.účinky,výhoda bola aj tá kapsulová forma,teda liek sa rozpustil nie v žalúdku/ a tým nevyvolával nežiad.účinky zo strany tráv.traktu/,ale až v dvanástniku 😉

skús ešte pár dní brať po tých polkách,potom si daj buď 1/2-1-O alebo 1-1/2-O tbl,až potom 1-1-0 😉
a ak by to stále robilo problémy,zájdi k dr.a popýtaj sa na tú kapsulovú formu 😉

papá,pekný víkend 😉

culinka
16. aug 2008

dakujem Andy,este ze ta mame,si ozaj moc zlata...aj tebe pekny vikend.... 🙂

culinka
17. aug 2008

Ahojky Andy,

tak si davam len polku denne,je mi z toho hrone.stale sa mi chce spat,nevladzem ani ruku zvihnut.staci ta polka?

culinka
17. aug 2008

a citala som ze je to dost silny liek oproti inym ad,je to tak?,dakujem.

andy.a
18. aug 2008

ahoj,poraď sa s dr.ohľadne tých NÚ,či ti nedoporučí ten Velaxin vysadiť a nahradiť niečím iným 😉
nemám rada pojem že "silný liek",čo je to "silný liek" ?? 😕 😕 😕 v tej diskusii ,čo som nedávno dala link,písali /laici-pacienti/,že aj Xanax je "hrozne silný liek"... 😨

záleží od dávky 😉
rozdiel oproti SSRI AD je u velaxinu ten,že ovplyvňuje aj noradrenergný systém,v tom je možno tá jeho "sila" 😀 😀

ale sú aj AD,ktoré ovplyvňujú ešte aj napr.domaninergný systém/napr.Wellbutrin-bol tu už spomínaný/ 😉 ten je potom aký ?? 😕 😅 extra silný,či čo ?? 😀 😀 😀

andy.a
18. aug 2008

a ostatné dievčatá,čo sem prispievate,ako sa máte ?? 😕 😉
už ste všetky porodili ?? 😕 😅 😵 nemám prehľad,lebo poslednú dobu sme stále niekto nový prispieval 🙂

dúfam,že ste všetky v poriadku,v dobrej nálade,bez úzkostí a depresií 😉

a pozor-pomaly sa zjesenieva,takže sezóna depiek sa blíži 😒 😕 🙄 takže sa radšej treba vopred nastaviť na terapiu,neviem,ktorých sa to teraz týka 😉

culinka
19. aug 2008

Ahojky Andy,

tak si asi pomaly zacinam zvykat,citim sa uz ako tak,len si musim k tomu davat aj xanax,aspon natu dobu dokial sa to troska utrasie.stale mam triasku,ale uz je toomnoho lepsie.dakujem za rady,ako travite s rodinkou leto?? 🙂
boli ste niekde na dovolenke? 🙂

mima263
19. aug 2008

ahoj andy.a

Tak to nastavenie sa bude zrejme týkať mňa. Tento rok som sa rozhodla, že je najvyšší čas otehotnieť a ako vieš nikto nevie s istotou povedať, že užívanie liekov bude bez následkov na plod. V poslednej dobe mám dosť veľký stres a nezvládam to, mám prílišné obavy, zmenila sa mi nálada, som plačlivá, neverím si, cítim sa bezmocná, vadia mi veci, ktoré mi pred tým až tak neprekážali a ani nemám toľko energie ako pred tým, a som nervózna že až - je to evidentné.

Ďakujem.

andy.a
22. aug 2008

mima,vitaj v tejto téme 😉 🙂

áno,je pravda,že nikdy nie je istota,či liek-AKÝKOĽVEK /nielen psychiatrický,aj úplne bežný/nepoškodí plod 😕 aj keď veľa maminiek,čo užívali antidepresíva,otehotnelo počas užívania liekov/keď to zistili,tak liek vysadili/ a bábo bolo v poriadku ..ale na to sa človek nemôže spoliehať 😕

na sedenia psychológovi,resp.psychoterapeutovi si nechodila ?? 😕 možno by to pomohlo 😉
neviem,čo je teraz tvoja priorita-ale zrejme sa chceš dostať do pohody a až potom snž 😉
začala si sa až teraz cítiť horšie,alebo hneď po vysadení liekov sa to pokazilo ?? 😕 😒

mima263
24. aug 2008

andy.a ďakujem!
Prešlo už pár dní odkedy som napísala predchádzajúci príspevok a trochu som si premyslela čo ďalej. Dosť dlho som čakala na to, kým sa budem mocť snažiť, takže ešte počkám. Dosť dlho to vyzeralo nádejne a pohoršilo sa mi až keď začali problémy v práci. Určite porozmýšľam nad sedeniami. Ale aj tak si myslím, že najlepšie bude dať výpoveď v práci a prenechať svoje miesto človeku, kt. po ňom neskutočne túži.

moni1412
25. aug 2008

andy ahoj 🙂 ako sa mame? 🙂 my fajn... aj ked obcas su stavy ked mi nie je vsetko jedno..... ale myslim ze je to celkom v norme. ale uz sa "tesim" na jesen....na jar ma to trochu chytalo a jesen byva o dost horsia. no co, ostava len verit ze ma to nejakym zazrakom obide 😀

moni1412
25. aug 2008

hehe, myslela som ako sa mate vy....... len to inak vyznelo.... 😉

zuzzanocka
25. aug 2008

ahoj mima, vidim, ze mame asi rovnaky problem v praci, ako keby som o sebe citala..ja som nastastie teraz na MD, ale vobec sa mi tam nechce vratit, nie kvoli robote, aj ked tej je dost a je stresujuca, ale kvoli par intrigankam, co tam zneprijemnuju ludom zivot. skoda, ze taki neodidu, zatial poodchadzali sami super ludia.. 😠

moni1412
25. aug 2008

zuzzanocka kolko planujes byt na MD? ber to tak, ze dovtedy mozno odidu ti ludia 🙂 pracovat s takymi ludmi asi nie je nic prijemne,

zuzzanocka
25. aug 2008

moni, praveze ti neodidu ani za 10 rokov. inde by sa neuchytili, to len u nas sa im to toleruje. hmm..ktovie preco....☹ 😠

mima263
25. aug 2008

ahojte!
zuzzanocka máš pravdu
Najhoršie je keď takí ľudia zistia, kde máš zraniteľné miesto a keď si momentálne z niečoho rozhodená, tak Ti to ešte viac "spríjemnia" presne takým spôsobom, aby Ti to ublížilo.
Keď chce človek v takom prostredí vydržať tak má jedinú možnosť- prestať si to všímať.

zuzzanocka
26. aug 2008

mima a ak planujes babenko, nedavaj vypoved..najlepsie bude si to fakt prestat vsimat. hmm..ak sa da..

moni1412
26. aug 2008

zuzi, mima hmm, nieco na tom bude. ja by som asi hned odisla z takej prace. ja si neviem povedat - nevimaj si to..... obdivujem vas, obe

nenka
26. aug 2008

Ahojte,
mima ahoj .... netreba si všímať takých ľudí....niekedy sa to ale ľahko povie a tažšie robí...hlavne keď s nimi musíš každý deň byť a pozerať sa na nch....ja mám v práci tiež takých ľudí, ale zatiaľ sa mi darí ich odignorovať....vždy si poviem, že taký človek zlomyselný mi nestojí za to aby som sa kvôli nemu rozčulovala...
zuzzanocka tebe je teraz najlepšie ked si na MD, veru aj ja by som šla, verím tomu, že by sa mi potom život otočil aspoň o 180 stupňov 🙂 😉

zuzzanocka
26. aug 2008

moni, no mne pomohli AD, ked mi bolo najhorsie..ale to nebolo len kvoli praci.. 😉 a niekedy zostat v praci je otazka prezitia.. 😒 teda, aspon pre mna, ja nie som priebojny typ, dost dlho mi trvalo, kym som sa zamestnala. 🙄

zuzzanocka
26. aug 2008

ahoj neni 🙂 noo, je to super, aspon zatial, som sice neskutocne unavena a nevyspata, ale na babo sme sa veeeeeelmi tesili, tak som happy. aj ked ma otravuju rozne fobie a budem musiet nabehnut lekarovi. hmm..tomu sa nevyhnem ☹

nenka
26. aug 2008

zuzzi 🙂 ,mojka držím palčeky 🙂 😉
a prečo musíš nabehnúť lekárovi je to také zlé?? 😕
A tie fóbie pekne odožeň preč, povedz im že si statočná žienka a ničoho sa nebojíš, ja viem že sa to ľahko povie....ale niekedy to funguje 😉
Ja už sa neviem dočkať keď aj my budeme mať mimi...mne stačí susedkyna malá už z tej som hotová 😵

moni1412
26. aug 2008

zuzi, ved hej.aj ja som dlho cakala kym som zohnala pracu..... tiez sa necham radsej utlacat, ponizovat. ale co je vela, je vela. takze si myslim ze si naozaj silna zena, ked si cosi take zvladla.... 🙂

moni1412
26. aug 2008

ale zasa, na druhej strane, ako pise nenka - pozitivne myslenie naozaj niekedy pomaha. mne pomohlo v tehu. velmi.

nenka
26. aug 2008

Ahoj moni 🙂
a dnes sa ako mávaš? je to lepšie?
Máš malého synčeka, gratulujem, určite máš z neho radosť 😉 , už len kvôli detičkám sa oplatí žiť, bez stresu, nervou, fóbií a podobne, deťúrence predsa potrebujú cítiť, že majú pri sebe pohodovú a usmievavú maminu 🙂 😉

zuzzanocka
26. aug 2008

juuj neni, no ale niekedy sa neda aby mamina bola pohodova. ☹ moju kamosku drapli strasne depky a to ma super krasnu zdravu malinku dcerku a super manzela. ☹ ja som sa aj pytala lekara ked som chcela prestat brat AD, ci sa mi to neupravi ked otehotniem, ked po tom tak tuzim. povedal mi, ze nie, alebo ze nepozna taky pripad a mal pravdu.

moni ja som mala ohromnu vyhodu ked som otehotnela tak v 10tt ma gynekolog vypisal na PN. inak by bol z mojho babatka strasny nervak ☹ moja genialna kolegyna totiz na mna donasala a robila intrigy aj ked som bola teho. PN som bola az do konca, sice financne to bolo hrozne, ale vobec to nelutujem. 😉

moni1412
27. aug 2008

nenka fajn 🙂 mame z neho velku radost 🙂 je uzasny 😉 a vsimla som si ze citi vsetko co sa okolo neho deje.

zuzi, tak ja si poklopem (klop,klop) ale mozes ma ratat ako prvy pripad toho co sa vraj neda. ja som tuzila po babätku velmi dlho, ale s manzelom sme sa rozhodli kvoli financiam a podobnym veciam pockat, no a ked to prislo, bolo to narocne obdobie, ale odvtedy som stastna...... mozno by sa to po porode zmenilo keby kojim, ale moj lekar asi videl dopredu 🙂 tak mi zastavil mliecko. mozno aj preto mi je tak, ako mi je 🙂 mame sa super, naozaj 😎