Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

simka1111
30. aug 2013

@hroska ahoj, tak aj ja si myslím, že ten mirzaten neni pre mňa, možno tak pre nejakú babičky ktorá nemusi riešiť váhu a nepotrebuje si najst priateľa🙂 a preto som napísala sertralin lebo otcovi a sestre pekné zabral tak pravdepodobnost že mi zaberie je veľká. Tak to poviem aj dr a uvidíme čo mi na to povie dnes jej volám a mozón tam aj dnes skončím lebo ideme do ke tak nech zbytočne necakam do pondelka 😉 potom ssa ti ozvem

mary1995
30. aug 2013

@maria43 Tú nenormálnu chuť na sladké môžeš mať aj z toho AD. Čo sa týka tých pokusných králikov tak máš pravdu ale zatiaľ je to tak, lebo každý sme iný, u každého zaberie iné AD , v inom množstve a na 100% ani dr. Ti nevie dopredu zaručiť , že Ti to ktoré AD zaberie. Ja mám podobné stavy ako Ty úzkosť, napätie , výčitky. vysvetlujem si , že mi to nepomôže ale neviem sa týchto nepríjemných pocitov zbaviť a to už beriem 3. AD a vo vysokej dávke. Fakt je to ťažké takto existovať no nič iné nám neostáva len čakaťa vyzbrojiť sa obrovskou dávkou trpezlivosti. napíš ako si dopadla u dr. Drž sa

kroupovamonika
30. aug 2013

@lenka00 :ahojky tak sem volala geneticce primo do UPMD v podoli: ptala jsem se na venlafaxine a sertralin a tady je zaver: lek prvni volby v tehu i kojeni je sertralin, ale cele tehu meli pacientky na venlafaxinu a nic se nedelo. Rikala ze venlafaxin je hodne uzivany a hodne zenskejch ho bere a nez je prevadet na sertralin tak jsou nadale na venlafaxinu. Proste mi rekla ze na sertralin je vice studii ale ze venlafaxin kontraindikovanej neni. Podle me zavisi na davce, můzou byt samozrejme abst. priznaky nejake spavosti, vyssiho kriku, place a do tydne to u ditete odezni. Pri kojeni jde do mleka venlafaxinu do 10% nevim kolik se dostava u sertralinu?
Zaver:nevim jaky z toho mas pocit ty, ona ho ani nezakazala ani neschvalila, podle me hodne zavisi na ty davce...

lenka00
30. aug 2013

@kroupovamonika ahojky, tak moc dekuji za info...no, u toho kojeni nevim, ale ja do toho asi pujdu a po porodu zkusim prejit na venlafaxin 75mg a pokud bych musela vys, tak ukoncim kojeni...a ty uz ses rozhodla? da se i hodne o tom docist na anglickem webu, http://www.drugs.com/pregnancy/venlafaxine.html, nebo nektere diskuse, tak jsem se taky docetla, ze zeny uzivaji venlafaxin celou dobu a dobry...ono je to hodne i na osudu si myslim...kamaradka cele tehotenstvi ani kafe nepila a plisnove syry, silene se hlidala a narodila se ji holcicka s vaznym rostepem rtu a patra a pak mas fetacky a alkoholicky a narodi se jim uplne zdrave deti, vim, ze to nejde takhle klasifikovat, ale nekdy mi to tak proste prijde...jinak ta vaha miminka 3,300kg je taky pekna 😉

kroupovamonika
30. aug 2013

@lenka00 :ja sem taky premyslela ze to zkusim vydrzet do porodu a pak taky prejdu na venlafaxin a skoncim s kojenim, sice to asi muj muz nepochopi ale jestli mi bude furt blbe tak to bude lepsi a to dite to do sebe nedostane...Trochu se bojim i v ty porodnici, ze jim tam kdyztak reknu ze mam uzkosti at mi neco daji pripadne...ale bojim se tech lidi a pohledu...
zatim to furt jeste zvladam ale bojim se hubnuti, hubnes taky pri tech uzkostech?jak si drzis vahu?ja mam nahore jen sest kilo a vcera na me na gynde rikali ze je to docela malo...a bojim se ze to ted pujde dolu....Pri minuly atace sem zhubla 7 kilo..

kroupovamonika
30. aug 2013

@lenka00 :tak ted se podrz volala sem do bohnic primo na ambulanci kde sleduji maminky tehotne a kojici:mluvila sem s doc.Mudr.Pavel Mohr a strasne me uklidnil, ptala sem se rovnou na venlafaxine, rikala sem mu ze na tehotenstvi sem ho vysadila, rekl mi ze to byla velka chyba ze je nyni bran jako jedno z nejbezpecnejsich atd. dokonce i v prvnim trimestru. Muze se v celem tehotenstvi a po porodu miminko nema abstin.priznaky protoze prej jako jeden z mala narozdil od SSRI nevyvolava zavislost. Pak se koukal na kojeni a rekl ze davka 75 mg je minimalni davka a diteti to nema ublizit...

lenka00
30. aug 2013

@kroupovamonika jezisi, tak to je super, ze se nemusime bat s tim kojit...ja si taky myslim, ze je blbost, ze jsme ten venlafaxin vysadily...cetla jsem, ze zeny ktere vysadi AD kvuli tehotenstvi, tak je 68% sance, ze se to vrati 😢 ze je to velka hormonalni zatez... no, ja uz dalsi tehotenstvi neplanuji, ale kdyby nahodou, tak bych uz asi tak neudelala...tak si zkus zajit za svou dr. at ti napise venlafaxin a kdyz bude nejhur, vis, ze nemusis nikomu o tom rikat a zacnes si brat...ja zhubla, ale na zacatku jsem hodne pribrala skoro 10kg a pak zhubla asi 4-5kg, ted se drzim a piju hodne sladka piti, at to aspon nekde nasbiram...ted jsem mela po dlouhe dobe 0,5kg nahoru, tak mi poprve nic nerekli, ja to vysvetlovala, ze nevim proc tak hubnu, ze si ma mimco z ceho brat a vic jsem nevysvetlovala

hroska
30. aug 2013

@kroupovamonika kocky co ste tehotne,nechcela som vam to pisat,ale to co ti povedal ten doc. Mohr s tym absolutne suhlasim. Moj tatino bol tiez gynekolog porodnik,uz je na dochodku,ale vzdy prizvukoval,aby tehotne zeny s depresiami a uzkostami neriskovali vysadenie AD pocas tehotenstva,lebo to moze mat velmi zle nasledky na ich zdravie,tym aj na zdravie dietata a vobec na celu existenciu rodiny.ved zena ktora vysadi AD,a opat sa jej vratia ataky nemoze poriadne fungovat sama a uz vobec nie okolo dietata. A potom sa este stava, ze partner to tiez nezvlada a ....a dalej vam pisat nemusim. Kocky tehulky drzte sa. 😉

kroupovamonika
30. aug 2013

@lenka00 jojo necham si ho napsat a kdyz uz to bude neunosny tak si ho vezmu..spis me prekvapilo ze rikal ze po nem jako jednomu z mala nejsou zadny abst.ucinky na to dite..Ja prave na gynde taky tvrdim ze si bere ze me, ze pravidelne jim ale nepreziram se...a co me prekvapilo fakt bylo ze rekl ze to je blbost ze sem to vysadila ze by mi to nikdy nedovolil...jenze je to holt tezky kdyz vsude ctes co to dela a nikdo na to nema jednotnej nazor ani mezi psychiatrama...

kroupovamonika
30. aug 2013

@hroska ahoj dekujem za info, je to holt tezky , kdyz se clovek citi dobre a nechce chemikalie v tele tak instinkt pravi vysadit🙂bala sem se ho ohrozit no...je takovych nazoru a clovek nikdy nevi ktere rady se vlastne drzet...ja jen doufam ze to jeste zvladnu do porodu a pak to kojeni uz musim nejak doresit..

simka1111
30. aug 2013

@hroska ahoj, tak dnes som nič nevybavila lebo dr. má dnes voľno, tak už som si myslela že budem mať nové ad a ten mirzaten z ktorého priberam vyhodimdo koša :| a zase čakať do pondelka a potom zase aspoň mmesiac, bože mam pocit že sa už zbláznim, v pondelok mám aj zápis a od 16.teho škola, bojím sa veľmi toho, ako to všetko zvládnem, bojím že sa už z toho nedostanem a najviac ma ubíja stále sa len pretvarovať aká som stastna. mám pocit že som v tím celom sama, že mi nikto nerozumie, ako sa cítim. Ale zasa na druhej strane mám silnú motiváciu dať sa opäť dokopy lebo viem že bez depresie sa žije krásne a mám aj ciele v osobnom živote, len tá depresia rúca moje sebavedomie a ciele.... Ach 😢 prepáč že ti tu tak depresívne píšem, ale nemám komu sa posťažovať.

mary1995
30. aug 2013

@simka1111 Tu Ťa každá chápeme, prešli sme tým a prechádzame. Dobre vieme, aké to je ťažké preto Ti držím palce aby si sa z toho čo najskôr dostala.

simka1111
30. aug 2013

@mary1995 ahoj, ďakujem ti za pobzbudenie 🙂 si fakt zlatá ... Môžem sa spýtať, ty sa tiež liečiš na depresie? Teraz som preto taká zufalejsia, lebo viem že budem mať nové ad a viem že zas treba čakať minimálne mesiac 😲 a to je na nervy ti poviem... Ako fungujem cez deň celkom dobre, nemám úzkosti, len tá hnusna anhedonia a preto mám stresy lebo mi 16teho začína škola a som myslela, že dovtedy budem ok... A môžem sa spýtať. Ty čo uzivas?

mary1995
30. aug 2013

@simka1111 Ja a liečim na na OCD a depresiu. Užívam Zoloft. je to tretie AD, ale mi zabralo len čiastočne, rok sa trápim s úzkosťami a výkyvmi. Teraz idem k novej dr. tak čakám, že sa konečne niečo zmení. Je to pre mňa veľmi vysilujúce. Inak chodím do roboty a mám jedného 18 ročného syna.

natalyt
30. aug 2013

@simka1111 dakujem simka, ja sa liecim tiez na depresiu, neboj tie lieky zaberu, len to chce cas, ja ich uz beriem 4.mesiac, a este obcase mavam zle dni, ale to snad prejde,

hroska
30. aug 2013

@simka1111 nevesaj hlavu,ze Ti nezabral Mirtazen, mne tiez nezabrali dvojo liekov, vlastne trojo lebo uplne prve som musela vysadit uz po 11 dnoch, kvoli NU. No a zabrali az 4. lieky. A s tym Mirtazenom to zas nebola az taka strata casu. Ta hladina serotoninu v tvojom mozgu je teraz pekne nasytena a naozaj ak dostanes AD,co Ti zapasuje, moze to byt prelom aj do 10 dni,nebudes uz musiet tolko cakat. Aj u mna to tak bolo s tou Alventou. Chce to len trafit sa do tych spravnych liekov. Urcite to nevzdavaj, vydrz do pondelku. Pondelok si rano uz ziadne AD nedavaj a das si uz az nove. Myslim na Teba 😉

svija
30. aug 2013

@kroupovamonika- já se léčím s obsedantně-kompulsivní poruchou, která se mi rozjela po prvním i druhém porodu, když bylo klukům tak 4 měsíce. Poprvé jsem chodila přímo do té ambulance do Bohnic, co jsi tam dnes volala (Psychiatrické centrum Praha) a byli tam skvělí, tak to jsi udělala dobře. Poprvé jsem musela kvůli této diagnóze ukončit kojení. Teď napodruhé jsme s doktorem taky nejdřív zkoušeli sertralin, který nepomohl, tak jsem pak taky kojila s lékem, který není "první volby", ale zase mám ozkoušené, že mě zabere. Tak držím palce. Je to těžké rozhodnutí, ale asi bych na tvém místě šla taky do léku, co už máš ozkoušený.

kroupovamonika
30. aug 2013

@svija ahojky dekuji moc za podporu,je dobry vedet ze tu jsou lidi s obdodnyma zkusenostma...po tom leku co nebyl prvni volby pozorovala si nejake nezadouci ucinky a kojila si?

svija
30. aug 2013

@kroupovamonika - nežádoucí účinky jsem samozřejmě nepozorovala, to bych nekojila. Ale měla jsem nařízeno od doktora sledovat dítě. Naštěstí mu nic nebylo a ani není- ještě kojím, chystám se přestat až teď a z úplně jiných důvodů než jsou léky.

simka1111
31. aug 2013

@hroska ale ja nevesam hlavu, len včera to na mňa nejako doľahlo celé. :-P Ale dnes ráno som si povedala že to musím vyddržať, nič iné mi ani neostáva, ale človeku sa uľavilo až to dovolí chémia v hlave, tak do bohužiaľ funguje.🙂 a dnes je už milión druhov

liekov, niečo musí zabrať predsa. A zasa mohlo by mi byť horšie, vždy môže byť horšie, tak som rada, že aspoň fungujem
ako tak. A v pondelok sa k dr. Dostanem až okolo 13tej lebo doobeda mám zápis čiže myslíš že pondelok už nemám si dať liek? A od pondelka zasa 1. Deň ale verím že tentoraz už zaberie liek, musí 😉 a ty si užívajú víkend, relaxujem a lieč sa pekne😉

simka1111
31. aug 2013

@hroska sorry za preklady píšem z mobilu

simka1111
31. aug 2013

@mary1995 aha, čiže tu depresiu máme spoločnú :-P a v čom ti zoloft pomohol? Ja rozmýšľam že by som ho začala brať, lebo moja sestra sa liečila ním a jej pomohol, tak neviem a ešte sa chcem spýtať ty beries originál zoloft? Koľko zanho doplácas? Drz sa 😉

hroska
31. aug 2013

@simka1111 aha,tak potom,ked sa k dr.dostanes az o 13.h,tak lieky si daj postarom.a s novym zacnes az v utorok. Ale aj tak ten Mirtazen dost u teba spravil,teraz som si spomenula,ze ty si vlastne brala aj ten Frontin a za pomoci Mirtazenu si sa pekne zbavila toho Frontinu.ale zase chapem,ze nechces moc priberat,si mlada kocka a ludia sa dost stazuju,ze sa po nom pribera.No uvidis,co ti povie dr. A kolko si za tie 3tyz. Vlastne pribrala?

simka1111
31. aug 2013

@hroska tak nemôžem povedať že som nejak extrémne pribrala ale 4 až 5 kil určite a podľa mňa by to preberanie pokračovalo tak nechcem riskovať. Hej a toho frontálny som sa nešťastie zbavila a už nikdy viac ho nezoberiem🙂 už ho nechcem ani vidieť :-P a už tak chcem aby bol pondelok konecne😲

lenka00
31. aug 2013

@kroupovamonika mas pravdu, ja to citila uplne stejne, priadala jsem si dobre, skoro rok jsem byla na 75mg a kdyz jsem zjistila, ze jsem tehotna, tak jsem ze dne na den vysadila, byl to celkem mazec, ale ja si rikala, at je miminko v poradku...je pravda, ze jsem se nikoho neptala, doufala jsem, ze uz se to niky nevrati...no, ted uz vim, ze se to vraci a takovou blbost jen tak neudelam...klidne at beru leky do smrti, jen at uz se to nevrati...a ehotenstvi je hormonalni zaber a to kojeni nakonec taky, takze urcite se musime lecit, at jsme v pohode a miminka jsou s nami stastne 😉

maria43
31. aug 2013

@mary1995 tak vcera som bola na kontrole. lieky mi lekarka nechala tie iste, teda magrilan 20 mg rano, vraj je to najnizsia davka, ale staci nateraz, xanax podla potreby, mirzaten mi vzala, lebo mi potvrdila, ze sa fakt od neho pribera, preto aj ta chut na sladke 😒 , dala mi stilnox podla potreby 1/2 tbl vecer, vraj je to dobry liek na spanie a nebudem po nom rano otapena. takze tak. mam prist na kontrolu o mesiac, lebo vraj ten magrilan je dobry liek a niekedy trva dlhsie, kym zaberie. beriem ho zatial 5 tyzden, tak uvidim. dufam, ze zistim kedy nastal ten den, ze mi uz zabral 🙂 . ale stale som taka akoby roztrasena, take chvenie, aj ruky sa mi trasu, nechapem🙂 ale fakt je, ze nie som taka nervozna, som kludnejsia, ale ten strach, obavy, su tam stale .... takze tak. a ty ako?

maria43
31. aug 2013

@hroska tak som bola vcera na kontrole, lekarka ponechala ten magrilan 20 mg rano, netreba zvysovat, xanax podla potreby, ten si momentalne nedavam, mirzaten nie, potvrdila mi, ze sa fakt z neho pribera, dala mi na spanie stilnox, nepoznam ten liek, ale vraj je dobry a rano nebudem otapena, v pohode mozem soferovat, tak dufam, ze to tak bude. o mesiac sa mam prist ukazat. som menej nerovozna, to je fakt, ale tie obavby, nepochopitelny strach tam stale su, tak dufam, ze ked o mesiac pojdem na kontrolu, ze to bude zas lepsie. snad zistim, kedy nastal ten den, ked si budem moct povedat, ze mi je super 🙂 . nieco mi spominala o lieku s nazvom tritico alebo tak nejak, ze ak by sa stav nezmenil, skusila by ten. tak uvidim. a ty ako sa mas?

kroupovamonika
31. aug 2013

@lenka00
@lenka00 jojo mas pravdu,ja se treba doktora ptala a on rekl ze by bylo lepsi kdybych to bez nich vydrzela,navic mal nazor ze tim jak budu nabuzena hormonama tak uzkosti nebudou,spis po porodu..ale to je pekna blbost..

hroska
31. aug 2013

@maria43 dobre,ze si uz menej nervozna,to je fajn. 😉 Ten Stilnox je hypnotikum,teda liek na spanie,pri dlhsom uzivani tiez vznika navyk.prechodne je dobry,ale zase na nejake dlhsie uzivanie radsej si nezvyknut.Ale poznam ludi,ktory ho beru roky a ziju.Tak Xanax uz vobec neuzivas?neboj sa,dockas sa aj ty dna,ked ti uz bude uplne fajn. Je to nadlhsie,ale pride to,najhorsie mas uzurcite za sebou.tak drzim prsty,nech je lepsie a lepsie 🙂

simka1111
1. sep 2013

@hroska ahoj, ako si víkendovala a ako sa máš? Dúfam, že stále lepšie a lepšie. Ja po starom, ale aspoň už je nedeľa večer a zajtra už konečne ten pondelok 🙂 Trošku sa bojím, že nie som k dr objednala, ale hadám má vezme, keďže nie som v ke a musím dochádzať. Na jednej strane som rada, že budem mať nové ad a na druhej strane sa bojím,že mi nezaberu ☹ A stale mám strach,bojím sa že som šialena ty si nemala niekedy pocit, že si nenormálna alebo dačo take? Proste strach zo zblaznenia