Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenieta25
2. júl 2016

@umabell ja nie ale manžel :( najskôr sme to skušali bez liekov ale akosi to nešlo....Psychologička nam radila bez liekov, psychyatrička zas lieky tak samy nevieme ako ďalej :( manžel ma uzkosť a mal aj stavy - plač a taka nervozita...Psychyatrička mu predpisala na noc triticco a cez deň uživať Rivotril

lenieta25
2. júl 2016

@necesita podľa teba je teda lepšie nebrať lieky? a ked si vysadzala nevracali sa ti tie stavy ako na začiatku, my sme riadne na pochybach. Manžel uživa leb tyžden lieky - na noc triticco a cez deň Rivotril ale psychologička nam radila radšej to prekonať bez liekov a psychyatrička zas predpisala lieky, tak sami nevieme čo mame robiť :( ja neviem

necesita
2. júl 2016

@lenieta25 netvrdim ze je to lepsie.ja som ich uzivala 17 mesiacov.nechala som vsetko na psychiatricku.kazdy organizmus je iny.jeden zvladne bez liekov,druhy bez nich neprezije.zalezi na manzelovi ako sa citi.nie je na tom nic zle brat lieky.bez nich by som tu urcite nebola.mne pomohli.a velmi.ale je to barlička,treba si pomoct aj sam popri liekoch.

necesita
2. júl 2016

@lenieta25 to je individualne,ci sa to vrati.netreba naf tym premyslat uz teraz.ono to ide vsetko pekne samo.aj pri uzivani mi nebolo ukazkovo,ale omnoho lepsie.zila som a nie len prezivala.stale su uzkosti a strach,ale ovladatelne

apolka77
2. júl 2016

@evak12

ahoj EVI, toto ti vobec zial neviem poradit s pohotovostou nemam ziadne skusenosti ani s injekciami...mne na strach a uzkost co lezi v zaludku zabera obycajny neurol...ked tebe nezabrala ani injekcia,netusim...
musi to byt velmi tazke,ja mavam ranne uzkostia lezi mi to tiez v zaludku..ked sa najem trochu, dam teply cajik a AD trochu ma to prejde...medzitym robim dychove cvicenia, a pisem si dennik, hladam pricinu uzkosti...ak to nepomoze neurol...skus najsr pricinu strachu, pokial ju v sebe budes pestovat, bude len horsie..
ja som prestala pozerat spravy,katastroficke filmy a necitam ziadne bulvare a podobne ho...., ktorymi len vymyvaju mozgy a navodzuju u ludi specialne strachy...aspon takto sa trochu chranim pred neg.energiou..
drzim palce.

apolka77
2. júl 2016

@umabell
AHOJ MOJA 😎

co si spominala ze sa ti lepil jazyk na podnebie a ledva si rozpravala ja to mam kazde rano... 😠
je to podla mna uzkost, musim to vyslovene rozchodit..najest sa, vypit cierny caj s mliekom (ten zboznujem) dat AD a postupne mi to ustupi..niekedy mam pocit ze to mam z hladu alebo abstak bez neurolu... 🙄 😖

apolka77
2. júl 2016

@simka1454

ahoj Simca, chystam sa ti uz dlhsie napisat. 😉

Prosim Ta neber moje slova v zlom, vela krat to, co pisem je pre mna samu taka ocista..

ALE,
tvoj psychiater sa nezmeni, nezacne sam od seba rozpravat, ak to doteraz nerobil.

Zmenit sa ale mozes TY 😉..to je v tvojich silach..druhych ludi neprerobis. A tak mas na vyber (to je SUPER, nie?)
- zmenit psychiatra (to by som urobila ja, pretoze ja potrebujem spatnu vazbu)
- alebo sa s nim zmierit a ladovat sa liekmi nevediac ake su a naco
- alebo vynalozit namahu a zacat s nim rozhovor, co predpokladam je pre teba velmi tazke....
Tak co si vyberies? ak druhu moznost, netreba sa potom stazovat.. 😝

dalej, predpokladam, ze ze ta nova psychologicka ti za tych 10minut dala len datum kedy mas prist a ze to nebola terapia 😝 ..lebo to si neviem predstavit...

ja mam 50minut a vzdy som tam viac ako hodinu dokonca hodinu a 15minut tak neskutocne tam rychlo bezi cas...za pol hodinu co stihne? prd...

dalsia DOLEZITA vec, mat terapiu raz do mesiaca je kontraproduktivne a podla mojho nazoru ti to v nicom nepomoze...aby mala terapia zmysel treba ju absolvovat aspon 3x za mesiac..pretoze ak tam prides raz za mesiac udeje sa tolko veci, ktore ani nevies ako spracovat a povedat...tak sa skus dohodnut ked tam pojdes nabuduce nech ti da dopredu uz aspon tri terminy po tyzdni...a zakazdym ti rezervuje tri datumy a nemoze povedat ze nema cas..dobry psycholog si sam musi uvedomit ze raz za mesiac nie je terapia ale obycajna navsteva, ktoru si odfajkne pre poistovnu a ta mu to preplati..ja som mala taku psychologicku, "akoze" a odisla som od nej...
ak ti tvoja povie ze nema cas viac ako raz za mesiac tak je proste naprd pychologicka a nevie si to zorganizovat resp.nechce...mozno ma teraz plno terminov ale urcite nie pol roka dopredu...ak ti nebude vyhovovat mas pravo aj ju zmenit...

TY VLASTNE MAS PRAVO ZMENIT CELY SVOJ ZIVOT..NEPACI SA TI NIECO? ZMEN TO...druhí ludia sa menit kvoli nam nebudu...
nechces sa cely zivot ladovat liekmi? no tak sa neladuj, zacni na sebe pracovat...ako?

Zacni si viest dennik, pis si o svojich pocitoch, ak mas uzkost skus zistit z coho prameni...ak ti ublizili skus odpustit..relaxuj, medituj..posuvaj sa dalej..ak chces vyzdraviet musis to chciet hlavne TY..viem o com pisem, sama tym teraz prechadzam..nasla som si fantasticku psychoterapeutku...mam domace ulohy od nej a su pre mna neskutocne tazke 😝 zistila som ze neviem rozmyslat, "maskujem" a klamem sama sebe...ze mam v hlave salat,,,ale zaroven viem, ze som to JA kto to moze zmenit..nie terapeutka..ta ma moze ale aj nemusi doviest na cestu..to zalezi na mne..tak isto aj ty na sebe pracuj..skus verit ze Boh ti toto nadelil,lebo vie, ze to zvladnes...skus sa tesit z kazdej zmeny..vela sily a verim ze to das. 🙂

umabell
2. júl 2016

@lenieta25 psychilogickA vie prd.. Ja ked som bola u psychogicky tak mi kazala nakreslit ako sa cítim pozrela som sa na nu rekuntebd sibe dievca taky znak od Renaultu by som jej nakreslila
😀 nehovorim ze psychológovia su zli ale natrafit na fakt dobrého je umenie. Riadte sa psychiatrom on vie a ked mu to ma pomôcť preco nie? On sa mus rozhodnut ale niekedy nie je ina moznost.... Ja som to tiwz bohuzial nehvladla bez liekov j keby som chcela takze on musí vediet ako sa citi...

evak12
2. júl 2016

@apolka77 vies,ja sa bojim,ze zase sa nebudem tesit zo zivota,rano este len oci otvorim a uz myslienky,ze co bude ked to na mna pride,stiahnuty zaludok,cely den zase len sa premaham,a cakam na vecer lebo vtedy viem,ze idem spat a nebudem na to mysliet,uz to trva treti den,odkedy som si myslela,ze praca ktora sa zdala ista,padla .....nechapem ako ma to mohlo takto zlomit .....vies,mam len brigadu v Lidli,ale tam chodim len obcas ....dakujem a budem rada,ked mi nieco nato napises .....moja mamka mi hovori,ze vsetko z hlavy ide do zaludka

apolka77
2. júl 2016

@evak12
Mila EVKA,

Rána mavam aj ja katastoficke, budim sa velmi skoro a tiez obavy....alebo myslienky popletene..som si vsimla, ze este som sa poriadne ani neprebudila a uz uzkost..rozoberam kazdu somarinu co sa cez den stala, ako a co som mohla povedat a nepovedala a preco som tak reagovala ked som mohla aj inak a uz nezaspim..a to som bola velky spac, som sa tesila na vikendy ze konecne si pospim aj do 10 alebo len tak budem polihovat do obeda a nemozem ani lezat lebo uzkost ma pohlti a tak vstanem, lebo by som sa inak zblaznila...ale potom ma to nastastie prejde a dakujem Bohu ze mi AD zaberaju...aj neurol...ale co som urobila dnes na tu uzkost?

neviem ci byvas v rodinnom dome ale ak ano super...ja nie, ale bytovku mame malu a je to cele ohradene a mam tam take miestecko ako v zahrade..tak uz rano o 7hod., som tam naklusala s lehatkom, dekou..cajom..dennikom..sadla som si medzi dva stromy, snazila som sa uvolnit, zhlboka som dychala, spolocnost mi robili vtaciky slnko a svieze rano...robila som teda dychove cvicenia do brucha ako ma ucila terapeutka...potom take cvicenia ked pri nadychu napnes svaly a zrazu komplet uvolnis...ked to robim doma, tak mi to pomaha, ale ked to robime spolu s terpaeutkou tak sa tak uvolnim ze tam skoro zaspim..ona ma taky makky prijemny hlas..asi si ju nabuduce nahram...tak sa snazim takto rano uvolnit na mieste kde ma nikto nerusi a potm vezmem pero do ruky a pisem si co ma napadne...vsetky svoje obavy a zlyhania...co sa mi paci co nie..a tak..je to pre mna tiez terapia...

kedze si stratila aj ked len brigadu vies co je tvojim spustacom...ale skus to brat ako ze to tak malo byt..jedny dvere sa zatvoria,neboj druhe sa zas otvoria a prinesu inu moznost, mozno este lepsiu ako bol Lidl..ver si Evi...
na terapie chodis?
ak nie, urcite by si mala..aj ked presne ako umabell pisala dobreho terapeuta je ako ihlu hladat v kope sena ale treba sa o to aspon pokusit...potrebujes nabrat istotu verit ze vsetko je tak,ako ma byt...

mijo53
2. júl 2016

@umabell treba najprv začať u psychológa až potom v prípade , že nenapreduješ, ťa pošle za psychiatrom . Prečo si ten znak renaultu nenakreslila, hneď by pochopila ako ti je, ak by si nakreslila slniečko, alebo srdiečko, usmievavú tvár, aj tomu by veľmi dobre rozumela. Psychológovia používajú tieto metódy, z kresby, písma sa dá veľa vyčítať

domkaaaa
2. júl 2016

@umabell umka zatial to ani neviem posudit mozno uzkost je trochu v pozadi ale zasa mavam naopak depky takze edte zatial ziadne zlepsenie moc to pocas dna koliiiise 😏 Uz by malo byt zlepsenie?

umabell
2. júl 2016

@mijo53 ja viem ze z kresby sa da vela vyčítať ale mne bolo ze total na prd.. Takze v tom momente by som ju zadrhla..

umabell
2. júl 2016

@apolka77 opisujes moje rana... Vstavam o 5 trosku este driemem ale s nervozitou v zaludku.. Tak som rada spavala.... Ale dam sa vzdy dokopy to je hlavne...

umabell
2. júl 2016

@domkaaaa vydrzkaj pride zlepšenie mozno potebujes viac času...

mijo53
2. júl 2016

@umabell ale ak chceš, aby ti pomohla, tak musíš spolupracovať a robiť čo ti káže

umabell
3. júl 2016

@mijo53 bola som tehotna a rozmýšľala som ako sa zabit a kresliť sa mi fakt nechcelo... Neodsudzujem psychologov a ja som mala ist hned k psychistricke...

domkaaaa
3. júl 2016

@umabell mozno ano potrebuju tie lieky viac casu lebo ani babam co su tu sa este nepolepsilo 😏

domkaaaa
3. júl 2016

@umabell umka ty si jak skoro hore 😂

umabell
3. júl 2016

@domkaaaa no skoro vstavam neviem ale som vyspata komare ma otravovali rano spiny😂

evak12
3. júl 2016

@apolka77 ahoj,dakujem,ze si mi napisala,vies ja v tom lidli brigadujem stale,od zajtra mam rozpisane smeny na cely tyzden,len som mala nastupit uz inde a nevyslo to a od vtedy mam zase tie stavy,aj teraz ja uz ani neviem to pomenovat co to je,ci strach,uzkost,nechapem ako ma to mohlo takto prevalcovat,ved uz som fungovala normalne ....ku veceru sa mi polepsi,ale teraz?no hrozne

domkaaaa
3. júl 2016

Baby moze mi robit zle ze nasi odchadzaju dnes zasa do rakuska?

172
3. júl 2016

@domkaaaa domka moze,aj mne odisla dcerka a odvtedy sa mi pohorsilo

apolka77
3. júl 2016

@evak12
cau Evi a benzac ti na upokojenie nepomaha?
neurol, lexaurin a ine? hm? mozno vyssia davka ako zvycajne...by pomohla..
si mi nenapisala ci chodis na terapie..

Vies ja doktorom az tak velmi nedoverujem.
Tento tyzden som bola po mesiaci u svojej psychiatricky na kontrole. AD beriem len 7 tyzdnov..povedala som jej, ze sa mam v podstate dobre, normalne fungujem, chodim do prace (tam take uzkosti nemam, lebo nie je cas nad tym dumat) polepsilo sa mi, panika presla...len tie uzkosti ma trapia hlavne rano a niekedy navecer...ale ze s neurolom to dam...ona hned ze zvysime davku, lebo AD uz malo davno zabrat aj na uzkosti a ked nepomoze vymenime AD...poviem ti bola som z toho minimalne zmatena, lebo ked som brala 1x ad PRED 4ROKMI, pamatam ze mi naplno zabrali az po pol roku, aj som jej to povedala ale ona len to svoje ze zmenime ak neprejdu uzkosti...odchadzala somod nej takmer nasrata, lebo mi to pripadalo ako by mi chcela na silu vnutit nejaky novy liek z ktoreho bude mat ona od poistovni alebo dilera nejaky profit 😝 😝
tak som sa rozhodla, dobre, zvysili sme z 20mg paroxetinum na 30mg...ale objednala som sa k nej az na september..jasne chcela hned po mesiaci, ale som povedala nech mi napise lieky ze keby daco sa deje zavolam, pridem..tak zatazko mi napisala na dva mesiace..som rozhodnuta nemenit lieky, lebo tieto mi pred 4rokmi perfektne zabrali aj ked naozaj na 100per. az za pol roka...potom volakedy sa stale pytala ci nepotrebujem predpisat lexaurin t.j benzac...teraz mi zas vravela ze 7 tyzdnov brat neurol tiez benzac je uz vela a mala by som fungovat uz bez neho...no nefungujem zatial...
a ako aj tu baby pisu niektore uz vyse pol roka beru benzace...
tak potom ako to mam brat?
ze tym babam vobec nezabrali AD alebo ako?
proste dr. si drzia tu svoju strategiu ak maju nastudovane ze liek ma zabrat do mesiaca tak ich vobec nezaujima nic ine (aj ked ja instiktovne viem, ze mi zabere ale neskor)..ale SAMA rozhodujem a tak nabuduce aby nemala tendenciu menit mi liek, tak jej poviem ze sa citim fantasticky a ked mi nebude chciet predpisat NEUROL pojdem si ho dat predpisat k obvodnej... 😎 vybavene...
pred 4 rokmi som mala z tejto psychiatricky dobry dojem, ale teraz sa mi vobec nepozdava..uz sa mi to stalo s nou 2x..ked mi chcela nasilu vnutit alventu ale vela dievcat s nou nie su spokojne a teraz ze zmenit liek..tak to teda nie...keby som 1x nevedala ako mi zabrali neskoro AD tak sa mozno dam ovpylvnit ale teraz som "mudrejsia" a nech su vravi co chce mam svoj rozum...a budem k nej chodit si dat len predpisovat lieky a basta...proste ma sklamala..

viac sily som rozhodnuta venovat sama sebe a pracovat na svojom egu lebo tam vidim pricinu vsetkych svojich neduhov a poruch..zatial mam barlicku AD na zaciatku mi velmi pomohli, vcera som bola sama s deckami na kupku co by pred mesiacom nehrozilo, tesim sa z vela veci..zacala som nakupovat co som predtym sa bala co len vstupit do obchodov...takze ja viem svoje nech si ta dr. hovori co chce...

neboj Evi aj tebe sa polepsi, len skus sa viac uvolnit a brat zivot ako hru, ja viem pre nas uzkostne osobky je to tazke ale pokial nejde o zivot ide o hovno s prepacenim a povedzme si na rovinu ze mi panikarky si viac ako polovicu problemov vyrobime vo svojej hlave...
preto ti odporucam navysit benzac, aby si mala aspon trosku kludu a bola nejaky cas uvolnena. skus vtedy na nieco pozitivne mysliet, predychavat...ja by som to asi takto spravila na tvojom mieste..pretoze to napatie co sa drzi v tebe nie je moc dobre...tak supni napr.ak mas neurol 0,5 kazde 4hodiny..pripadne aj 1mg..budes spinkat a telo zresetujes...telo si ten klud a uvolnenie ulozi do podvedomia a mozno sa ti polepsi...ja to tak beriem..
ked si davam tabletku ci uz AD alebo benzac zacina sa u mna vizualizacia, ze je to take svetielko ktore mi ukludi zaludok a nevodi harmoniu..snazim sa predstavit si, ze ma tam vnutri zohrieva a lieci...mne aj toto pomaha.

domkaaaa
3. júl 2016

@172 sedim a kukam do blba do nicoho sa prinutit

magia22
3. júl 2016

@apolka77 neurol je navykovy a ked ho beres spolu s ad tak nevnimas neziaduce ucinky...ja som prisla na pohotovost s obycajnym busenim srdca a hned vysetrenia ze som skoncila u psychosa.....ci internista kardiolog na stitnej zlaze mi vraveli ked som im povedala co mi predpisal neurolog ze aby som tie lieky nebrala!!!lexaurin a neurol a hlavne neurol kde zavislost vznika uz po tyzdni pravidelneho uzivania...ked uz kardiolog povie ze su to svinstva ze co chcu z vas urobit??lebo tie lieky nelieca ze to je jak brufen ked vas boli zub utlmi bolest ale nelecii
..len tolko z toho co mi predpisal neurolog a pdychos nic brat nebudem ziadne neurol a AD poradim sa s internistom

evak12
3. júl 2016

@apolka77 no moja,ja beriem alventu,rano,obed,nykob a valdoxan vecer,ked som prisla so spravou ku psychiatricke pred mesiacom a pol,tak ja som si od nej vypytala rivotril,a berem ho pol rano a stvrtku obed .....myslis,ze mohla by som si ho kludne navysit?uz som nad tym aj rozmyslala ....dakujem,velmi sa tesim ked mi aspon nieco napises

apolka77
3. júl 2016

@magia22
viem velmi dobre co je to lexaurin a neurol 😉

lexaurin som brala v kuse mesiac a nevytvorila sa mi nan ziadna zavislost, nastastie, vysadila som ho zo dna na den, ked zacali ucinkovat AD...

jasne zavisi na cloveku a jeho stavbe a inych faktoroch a v neposlednom rade na tom, kolko toho lieku a ako casto berie...suhlasim co najmenej a co najkratsie....ALE..na tomto fore su dievcata, ktore nevedia normalne fungovat, starat sa o deti..chapeme sa? v tom pripade budem radsej zavisla na benzaci, ako byt obycajna troska, ktora sa boji ist kupit chlieb do samosky...lebo ten kto tieto stavy neprezil, nepochopi...benzace su
svina -suhlasim, ak to clovek zacne brat nekontrolovane casto a vo velkych davkach.

Ver, ze ziadna z nas ich nebere pre srandu kralikov.
ALE toho chemickeho svinstva co clovek "zozerie", vdychne, oblecie na seba za den, tak v porovnani s tym je jedna dve tabletky neurolu 0,5 nic...svinstvo je aj obycajna tabletka od bolesti, antikoncepcia ani nehovorim a co taka zelenina ovocie v tescu? je tam viac jedov ako vitaminov...lenze clovek je taky nezmar, ze si zvykne na vsetko a tym sa meni aj nase chemicke prostredie v tele tym padom zachvilu clovek bez tej chcemie ani fungovat nebude vediet...tym chcem len povedat, ze benzac ako pre koho mna zavislou na nom nespravil a keby bola az taky nebezpecny preco ho moze predpisat obvodak?

je kopec starych ludi ktory ho beru nepretrzite roky a obvodaka ani nenapadne sa nad tym zamysliet...ale chapem co si chcela napisat.

apolka77
3. júl 2016

@evak12

Evi, no pekne po poriadku 😉
Z tych liekov co si napisala poznam len Alventu to je AD.
Ten nykob a valdoxan su naco? aj to su AD?

Rivotril som nikdy nebrala, ale ametyst a myslim umabell ho beru je to benzac..oni ti mozno poradia davkovnie..brala som len lexaurin a neurol...pozri si v pribalovom letaku max. davku na den a ked beries minimalnu teraz tak si navys...(docasne, ked ti je zle)

dalej, Evicka aku mas diagnozu? to by som rada vedela..Ja mam PANIKU 😝
Pytam sa preto lebo ako sa tu uz vela krat pisalo alventa moc nezabera...mozno nemas usite AD na seba...ako dlho tu alventu beries a kolko mg?

evak12
3. júl 2016

valdoxan je AD,nykob je olanzapin,ja mam reciduvujucu panicku poruchu,alventu beriem mesiac a pol,dvakrat denne po 5mg 😒