Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

andy.a
20. júl 2010

@filipal ...sertralin je neutrálne AD,užíva sa aj večer.... 😝 😝 😝
zatiaľ s tým pacienti nemali problémy 😝 😝 😝

tlmí skôr Fevarin a trocha citalopram,ale len minimálne...a naopak z SSRI je stimulujúce AD paroxetin/seroxat/ a fluoxetín/Prosac,Magrilan a pod....kedysi Deprenon,Deprex/ 😝 😝 😝

a escitalopram/Cipralex a od neho odvodené generiká/ sú tiež neutrálne,teda nestimulujú,ani netlmia 😝 😝 😝

andy.a
20. júl 2010

@nikushka1 ...tak sa drž,ja na obdobie po dovolenke radšej ani nemyslím 😝 😝 😝 😝 😝

filipal
20. júl 2010

@andy.a no vidis, mne to vravela moja lekarka.....ze ho urcite nemam brat vecer, lebo stimuluje...(tak rozdavam rady)
inac tiez mi uz vselico povravela! 😅 asi nie je nic horsie, ako premudreli pacienti, ktori sa vo vsetkom vrtaju! 😀

hroska
20. júl 2010

ahoj kocky 😎 😎 😎 😎 😎 😎 ,

... a ja beriem ten Seroxat (teda ten by mal stimulovat), ale niekedy som uplne vyblita 😝 😝 😝 🙄 , vobec nemam pocit, ze by ma nejako stimuloval 😨 😨 . No radsej si ani nejdem predstavovat, keby som ho nebrala, asi by som len lezala a ani oko by som neotvorila 😔 ☹ 😔

filipal
20. júl 2010

@hroska ale ! vazne? ved si tusim spominala, ze mas plno energie..... ci to len teraz mas taku krizu?
a aku davku Seroxatu beries?

a ako travite leto? s detickami pri vode?

anika09
20. júl 2010

Ahojte kocky ,
dakujem vam za vase odpovede kedze neviem ako to mam uskutocnit aby mi predpisala iny liek tak teraz cez leto dam opat celu davku uvidim co to urobi a v septembri vyhladam ineho doktora.Teraz asi nieje vhodna doba prejst na ine AD , lebo mam syna ktoremu sa treba cez leto venovat a robit mu program.
Ozaj este jedna otazka, ako to v praxi vyzera ked prechadzam na ine AD treba vysadit Seroxat uplne a potom zacat s novym alebo sa to da aj inac?
Prajem vam vela sil.....

lila1
20. júl 2010

@andy.a ....Ahoj , byla jsem na kontrole a doktorka mi přidala Sertralínu. Takže teď beru ráno celou 50mg a na oběd ještě polovičku. Myslela si asi, že mi i tá nízká dávka postačí, ale nebylo to stále ono. Děkuji moc za rady, jsi poklad...zdravím. 🙂 🙂 🙂

lila1
20. júl 2010

@filipal ... i mě říkala doktorka, že Sertralín stimuluje, tak ho nemám brát večer.

lila1
20. júl 2010

@filipal ...i Tobě děkuji za rady... 🙂 🙂 🙂

hroska
20. júl 2010

@filipal, aale neviem ci je to kriza, mam aj MS 😝 😝 a vtedy je to vzdy u mna horsie. 😖 Dolezite je stale nieco robit, robit a robit, aby clovek mal hlavu stale zaneprazdnenu. Ale niekedy, ked sa "zastavim" tak sa mi zda, ze doslova "bojujem" ten zivot namiesto toho, aby som ho iba tak zila. 🙄 😝 😝 😝 😝 😒 😒 A som stale na mojej starej davke- 30 mg Seroxatu. Dufam, ze Ty so O.K. 😵 😵 😵 😵 😵 A kedy ides znizovat??? 😨

filipal
20. júl 2010

@hroska uz som zacala. iba o 25 mg. mam to pooomalicky na 4 mesiace rozlozene. uvidime.
ano, som ok. prisla mi uz sestra aj neterky, tak je veselsie. aj zajkov si kupili.... 🙂
a tvoje dievcatka co robia cez prazdniny? J je na filozofickej - prijaty.


@lila1 to ti dost malicko zvysila! 😨 akokeby nimi sestrila! 😅 ved, ked ti nebude dobre, zase chod, nech ti este zvysi...

hroska
20. júl 2010

@filipal to je super 😵 😵 😵 😵 😵 , tak drzim palce, urcite to bude O.K.a Ty budes zas bez liekov, veeelmi Ti to prajem. 😉 😉 🙂 🙂 😵 😵 😵 J. gratulujem a nech si uzije prazdniny, ved mal tento rok toho az,az 😝 😝 😝 😝. Moje baby boli v medzinarodnom detskom tabore vo Vysokych Tatrach, organizovala to Matica Slovenska, mali tam ozaj bohaty program. 😅 😅 A teraz sa uz aj trochu nudia, ale mame psa,tak sa musia starat 😝 😀 😀 😀

anika09
21. júl 2010

Ahoj horska,
vidim ze ty tiez beries Seroxat ako dlho hoberies?moja maximalna davka bola 20 mg.
Budem rada ak odpises.

hroska
21. júl 2010

@anika09, ahoj, uz je to rok co ho beriem 😝 😝 😝 😝 . Najprv mi Dr. predpisala Cipralex, ale ten mi moc nezaberal, tak po 6 tyzdnoch som presla na Seroxat 30 mg. Ja mam diagnozu tazka depresia. Seroxat mi viditelne zabral asi na 8. den - postavila som som sa z postele a ako tak som bola schopna fungovat. Ale dlho mi trvalo, kym som sa stabilizovala asi tak 5 mesiacov 😖 😝 a mala som krizy est aj po 1/2 roku. Dnes po roku mozem skonstatovat, ze bez liekov by som to asi nezvladla. 20 mg to nemas az tak vela, ked mi bolo horsie tak som si aj pridala 1/2 z tej 30-ky, cize az 45 mg za den. A Ty mas aku diagnozu? 😨

ingaje
21. júl 2010

Ahojte baby. Zdravím všetky bojovníčky s depresiami, panickými porucham a podobnými bludmi. našla som vás náhodou, pri "brouzdáni" na nete. Patrím medzi Vás, s prestávkami mám panickú poruchu už 13 rokov.Spustila sa mi po prvom pôrode v 20tke. 3 roky sme s mužom behali každý druhý večer po pohotovostiach, lebo mi búšilo srdce a bolo mi na odpadnutie. Po troch rokoch trápenia a všetkých možných dobrých výsledkoch som sama škontatovala, že je to na psychoša. tak som aj išla na prvý pohovor, a hned vedľa mala ordináciu psychiatrička. Mala nástenku a zhodou okolností tam mala info o panickej poruche. Ako som ti prečítala, hned som vedela čo mi je. Tak som ani nešla s psychoške ale hnedˇk psychiatričke ktorá diagnózu potvrdila. Nasadila mi cipralex, ale bola som z neho stále ospalá. Po týždni mi to teda zmenila na serlift + xanax. Z roboty somsi zobrala dovolenku a týždeň som chodila do denného stacionáru. Tak som si ani nejak nestihla uvedomovať nežiadúce účinky lieku, lebo popri tom som brala xanax, ktorý ma tlmil. Prvý raz som teda lieky brala 2 roky, potom som bola v pohode a vysadili sme. Druhá epizóda prišla asi 2 roky pom vysadení, zmena práce, stres, záchvaty každý večer. Nemala som žiadne iné problémy, ako úzkosť a podobne, len záchvaty. Znova serlift, ktorý som ale brala asi len po roka. Potom zase dobre, až v roku 2008 po pôrode ataky ako hovado, niečo strašné, bola som vystresovaná, bála som sa, že zomriem, miestami som bola úplne mimo. Takznova serlift, brala som ho 3 mesiace a bolo mi stále horšie. Tak sme skúsili seroxat 20 mg. najprv prvé štyri dni polku, potom 20 mg. Serlift som tiež vždy brala len 1 tabletku, 50mg. Seroxat za mesiac zabral a do pol roka som bola v pohodke. Vysadili sme ho tento rok v januári - na konci mesiaca. Žiadne problémy z vysadenia som nemala. A teraz mám zmenu v živote, po materskej som znova nastúpila do práce a zase ataky jak hovado, po ani nie pol roku od vysadenia. Začalo to pred mesiaco a pol mala som málo železa, 95, a tak sa mi trochu krútila hlava. Len vo mne vždy takéto telesné príznaky spustia paniku. Tak sa postupne k tomu pridala nervozita, úzkosť, strach z novej roboty, z toho, že som kancelárii sam, že čo ak odpadnem a nikto ma nenájde. poznáte to. Železo už mám relatívne v norme, 113, a závrate stále ostali. Nie sú točivé, ale skôr pocit nestability v priestore, pocit, že chodím ako opitá a každú chvíľu spadnem. Už mám z toho fóbiu, posledný mesiach nechodím do obchodov, vždy ma tam chytia závrate, mám ich aj v robote, stále, stále, len doma nie. preto si asi myslím že je to psychické. Bojím sa vyslovene voľnách priestranstiev, kde mám pocit, že ked sa to so mnou zatočí, nebudem sa mať čoho chytiť a spadnem a tá hanba. Tak som bola znova za DR. nassadili sme opäť seroxat. Dneso ho beriem 12 deˇň, prvých desať dní som brala 1/2, dva dni som už na celej. Mám príšerné stavy úzkosti, trasu, idem z kože vyskočiť a tie točky!!! takto sa nedá existovať. Začala som sa aj strašne potiž, vždy asi tak 2 hodiny po tabletke až zo mňa tečie. Baby, aj vy ste mali podobné príznaky pri nasadzovaní? ja si to už spred tých dvoch rokov nepamatám, a ked som ho začala brať, tak už som bola 3 mesiace na serlifte, ale zdá sa mi, že takéto príznaky som nemala. Je to normálne??? a chcem ssa spýtať, či sa niktorej z vás prejavovala PP a tak, že ste mali závate všade na verejnosti, nie klasické záchvaty paniky, ale točky neustále. Vídím, že na toto fórum chodí aj lekárka, tak aj ku by som poprosila, či by sa mi nevyjadrila, či psychika môže robiť takéto závrate. A ešte strašne sa bojím toho serotonínového syndrómu. Čítala som, ako sa prejavuje, ale keď si to tak zoberiem, tak príznaky mám, stašná nervozita, vnútorná triaška, pocit, že vybuchnem, potenie. Tak čo to je? syndróm, alebo len prejav choroby, alebo to, že som nasadila AD, a prejavili sa nepriaznivé účinky. Ďakujem za všetky reakcie, a ospravedlňujem za dlhočizný príspevok. :o)))

odesa
21. júl 2010

ahoj,
aj ja patrím medzi všetky tie kočky, čo sú tu. Začala som sa po druhom pôrode liečiť na depresie, ale tie sa mi skombinovali s panickou poruchou. Myslím, že tá teraz posledné dva roky prevláda. Začala so Venlafaxom a teraz som na Alvente. Veľmi dobre sa znáša. Vymenila som dve zamestnania, teraz o dva týždne mám nastúpiť do nového, a už teraz ma chytá panika z toho, že tiež budem v kancelárii sama, a čo ak sa mi niečo stane a podobne. Hlavne na nočných zmenách. Prejavuje sa to tiež tým, že mi zostane "blbo" musím na vécko, neviem či sa mi nechce zvracať, no jednoducho panika, že odpadnem a tá hanba......
Ozaj, Ak by si bola andy taká milá, nemohla by si nám niečo napísať aj o panickej poruche? Hlavne nejaké rady, ako to "predýchať" a na čo myslieť, alebo urobiť ked to už príde. Otrasné.
Ďakujem

filipal
21. júl 2010

@ingaje
@odesa

ahojte kocky! 🙂 🙂 fajn, ze ste napisali. tato tema je dobra, vzdy v nej najdete nieco zaujimave...
Inga, ty mas bohate skusenosti, urcite budes vediet aj poradit ostatnym.

ingaje
21. júl 2010

@filipal no, musím povedať, že bohužiaľ skúsenosti mám. bodaj by neboli ☹ Vidíš, aj tak niektoré veci neviem, resp. keď to človeka drapne, nevidím veci triezvo a neviem si ich v tom svojom "chorom" mozgu vyhodnotiť racionálne. 😉

hroska
21. júl 2010

caute kocky 😎 😎 😎 😎 😎 😎 😎 , vela novych Vas tu pribudlo, tak pekne vitam vsetky nove babenky.

@ingaje Ty mas teda "bohate skusenosti" ako citam. Ale napriek tomu, ze beriem AD rok mozem Ti uz aj ja odpovedat na niektore Tvoje otazky. Jasne, clovek, ked mu je dobre rychlo zabudne na to najhorsie a uz si nepamata. Jasne, ze Ti je totalne blbo, ved nie su este ani 2 tyzdne, co beries. A chorobu mas v plnom prude a o toho este vedlajsie ucinky AD - no proste najhorsie obdobie. Skus to preklenut nejakym tym liekom "podla potreby", ako ich my tu volame. Frontin, Xanax, Neurol, Rivotril - neskor ich uz nebudes potrebovat. No a s tym potom pri Seroxate, to je uplne normalne, so mna zo zaciatku uuuuplne lialo, a to som sa nikdy nejak nepotila, a potim sa stale. A co sa tyka toho serotoninoveo soku, tosa nemusis bat 😝 😝 😝 😝 - 20 mg je dost malo na take nieco - ja briem 30 mg a v horsich dňoch som isla aj na 45 mg - takze bud v klude, zachvilu zas bude dobre - ale to uz asi vies, pravda 😉 😉 😉 😉 😉

@odesa tak Ty PP tiez ?? A co je vacsi problem u Teba PP ci depresia.

Baby k tej PP ja sa neviem moc vyjadrit, ja to vobec nemam a pravdupovediac ani si to dost dobre nevim predstavit 😝 😝 😝 😝 😝 😝 , zato depka mi to kvaaaalitne vynahradza 😝 😝 😝 😝 😀 😀

kiwi82
22. júl 2010

@odesa skus si precitat tuto knizku. ja som ju citala, je od Praska a je dost dobra 😉 http://panickaporucha.mistecko.cz/file/3025198

kiwi82
22. júl 2010

juuuj pozeram, ze sa to takto neda otvorit....

kiwi82
22. júl 2010

skus takto http://www.panickaporucha.mistecko.cz/
potom si klikni v menu vlavo na PP a jak ji zvládat Praškovi .... mala by sa ti v pdf zobrazit cela kniha 😉

filipal
23. júl 2010

@odesa Andy je teraz na dovolenke, tak ti zatial neodpise.... 😉

@kiwi82 jeeej, ty uz mas velke brusko! pozeram, 40 tyzden! tak to drzim palce! potom nam napis, aby sme sa tesili s tebou. 😵 😵 😵

kiwi82
23. júl 2010

@filipal ahoj, dakujem pekne, urcite sa ozvem, v piatok o tyzden mame termin, tak uvidime ako sa mala rozhodne, ci nas necha dlhsie cakat, ci nas skor prekvapi 😉

anika09
23. júl 2010

Ahojte kocky,
horska ja mam uzkostne stavy a dostala som to tak dva roky po druhom porode.Bola som uz aj 8 mesiacov bez liekov ale znova sme nasadil seroxat
Kocky pri kazdom nasadeni mi bolo zle tak ako pisete potom uz bolo dobre ale aj ja som mala take tazkosti a niekedy ich aj mam teraz.
Ja som nad tym premyslala a vychadza mi to ze mozno to je spojene aj s hormonmi.Moja mama to mala tiez kym nepresla do prechodu, potom vysadila postupne AD a brala kazde rano 0,25 neurol dostdlho tusim aj dva roky, az kym prisla na to ze ho uz ani nepotrebuje a zobrala len vtedy ked potrebovala.Teraz je na tom tak ze ked raz za mesiac si da tak je to ok.Ziadna zavislost niec sa nedostavilo afunguje.
Ale casto mi hovori ze aj ona ako mlada zena mala tiez presne taketo stavy.
Tak neviem ja niesom lekarka ja len pisem skusenost starsej zeny.
Novym diavcatam prajem skoru ulavu a zlepsenie a sned uz bude dobre........-)))))))

hroska
23. júl 2010

@anika09 ..aha, takze Ty nemas depresiu.... Ono ja som to mala take zmiesane aj depresia aj uzkostne stavy 😝 😝 😝 , ono sa to casto prelina. Ale co si pamatam, liecba zabera najskor na depresiu a tie uzkosti sa liecia dlhsie 😨 😝 , kym vymiznu....

anika09
23. júl 2010

Ahoj horska,
ja aj ked mam take stavy ze sa mi kruti hlava tak idem do prace fungujem normalne nikdy som nebola vypisana, len mam blbe pocity, tak ako keby sa mi chvel zaludok, rychlejsie mi bije srdce a tak dalej.
Ale ked sa to deje a som niekde tak si poviem nic sa nedeje trochu pockam kym sa to zlepsi a idem dalej........
pred menstruaciou sa to horsi, ale to uzmam vypocitane viem ze su to hormony a ukludnim sa .Niekedy sa mi to dari inokedy nie.Kedze moj manzel je zaneprazdneny tak deti mam nastarosti ja,nemozem povedat ze mi je zle deti nepojde sa nikde idem a nejako to stale prejde.A tak sa ja pretlkam zivotom......hm

hroska
23. júl 2010

@anika ahaa....tak Tebe skor zneprijemnuju zivot fyzicke prejavy, ked pises o tom chveni zaludka a biti srdca. Ja to nemavam, resp. malokedy, ale nerobi mi to nijake problemy, proste mi to nevadi. Ja mam skor take problemy - ze nemam chut do zivota, vsetko mi niekedy pripada zbytocne, nepocitujem z nicoho taku prirodzenu radost, vracaju sa mi negativne myslienky a cele dookola az ma to cele postihne aj telesne -som taka lemrava, najradsej by som spala..... tak ja sa zase takto pretlkam zivotom 😝 😝 😝 😝 😝 😝 . Ozaj a ja som HROŠKA (od hrocha) nie HORSKA, aj ked celkom by to k sebe pasovalo Hroška Horská z Vysokých Tatier 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

nikushka1
23. júl 2010

ahojte kočky.
tak ja mám za sebou neplánovanú kontrolu u mojej mudr.
od nedele som začala pociťovať trasenie rúk ktoré sa zhoršovalo a potupne sa mi začala triasť aj hlava a nohy.mala som podozrenie na vysokú hladinu lítia v krvi.
takže včera som bola na krv a dneska boli výsledky.keď mi ho nasadzovali tak vraveli že chcú aby som mala hodnoty medzi 0,6-0,8 a pri včerajšom odbere som mala 1,6 😕 😕 😕
takže na víkend znížená aj ranná aj večerná dávka+vypiť 3,5-4l tekutín denne a v pondelok zase odber.

a ešte mám novú psychologičku.objednala ma na 24.8. tak sa aj celkom teším na ňu.už som k nej raz chodila a bola super.

tak ja mám takéto novinky 🙂

filipal
24. júl 2010

@nikushka1 no teda! a vies, ze este sa tu niekto stazoval na trasenie ruk?

ty to mas len preto, ze beries litium? ci z coho ho mas vysoku hladinu v krvi? nesuvisi to s tym, ze su horucavy a treba viac pit, ze?

ta psychologicka to je fajn! 🙂