Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kriska
29. dec 2013

ahojte, celkom ma potesilo ze je tu takato tema lebo by ste ma mohli pochopit ak prechadzate niecim podobnym... neviem ci je to depresia u lekara som nebola ale mam pocit ze pojdem snad by mi to pomohlo lebo sa sama v sebe zozieram ☹ mam maleho syna, manzela v podstate vsetko po com vacsina ludi tuzi ale citim sa nenormalne sama a nepotrebna, kebyze zajtra zmiznem nikomu by som snad nechybala (ja viem ze nie ale stale si to tak namyslam). problem je ze byvame daleko od rodiny a vsetkych znamych v cudzom meste, mm je od rana do vecera v praci alebo cestuje prec s malym som stale sama izolovana, a ked prideme na navstevu k rodine uz aj tu mam propretrhane vsetky vztahy lebo sme prec uz velmi dlho a kazdy si ide svojim zivotom, cize aj keby som chcela uz sa nemam s kym stretavat, zdoverit sa... mam pocit ze by to aj tak nikoho nezaujimalo a kazdeho len obtazujem, citim sa nenormalne sama a vsetko dusim v sebe a rozoberam sama so sebou potom si zacinam namyslat blbosti. ked na to zacnem mysliet akoby mi zvieralo zaludok a je mi zle, maly ked sa rano zobudi ja sa netesim ale hovorim si boze zas dalsi ukricany den, s mm mame zle obdobie odkedy sa narodil maly vztah sa nam uplne "pokazil" aj ked predtym bolo vsetko super a maleho sme planovali po rokoch, asi sme predsa necakali taky zasah do vztahu... je mi proste zo vsetkeho do placu nic nieje ako by som chcela, cele dni sa s nikym nerozpravam len ked mi mm zavola alebo tak to nieje normalne, chodim na prechadzky alebo do obchodu aby som bola aspon trochu medzi ludmi ale som introvert je mi blbe sa len tak nejakym mamickam na ulici prihovorit alebo sa im napchat do pozornosti nasilu, tak dalej trpim svojou samotou. nemam sa s kym podelit o radost ked sa malemu nieco podari alebo napr. mame nieco pekne v byte lebo k nam nikto nechodi a stale si hovorim ze by to nikoho nezaujimalo aj tak ☹ ked som chodila do prace bolo to predsalen lepsie bola som v spolocnosti ale teraz to je des, aby ste si nemysleli ze chodim po kanaloch s mastnymi vlasami to nie sme mlada rodina, ja normalna mlada baba navonok sa usmievam ale v sebe to dusim neviem dokedy to vydrzim, len kvoli malemu sa snazim mm uz moje pocity a place nezaujimaju asi si mysli ze prehanam aby som uputala jeho pozornost alebo co... myslite ze je to na psychologa alebo som len mlada blba a nevazim si co mam? prezivate niektora nieco podobne? uz som pozerala na psychologov na webe ale bo su vsetky sedenia spoplatnene? co som pozerala tak beru od 30 € za sedenie to je strasne vela pre zenu na materskej, zmenila som si tu nick lebo sa hanbim ak by ma niekto spoznal niesom vymysleny clovek... dakujem

esselte
29. dec 2013

@andy231 V podstate ťahá sa to už od septembra a stále sa to vracia, malo by to byť už v poriadku, svokra mi tiež radí, aby som vymenila lekárku, že jej stále vravím, že mi je nie je dobre a ona mi stále necháva tú cymbaltu, keby mi aspoň dala niečo k nej na tie úzkosti, alebo nech mi ju vymení, aj dnes mám ten tlak na hrudi a neviem, či mám niečo vziať alebo počkať.

timea179
29. dec 2013

@esselte ja sa praveze zmeny nebojim,ja len cakam kedy uz konecne budem brat ten spravny liek aj ked vzdy som dufala ze ten ktory liek je pre mna ten naj....bohuzial tieto uz ani neviem ktore su v poradi,ale pri kazdych som vydrzala kym zaberu ale ani jedny nezabrali teda okrem mirzatenu,hned sa mi upravil spanok a pekne som aj pribrala co v mojom pripade bolo nutne,pred chvilkou som zas siahla po neurole,nebudem sa predsa trapit cely den,brala som uz aj xanax aj lexaurin ale zmenou lekarky som zostala len pri neurole...ked tu niesi tak casto tak vtedy rozmyslam co asi robis a ako ti je 😉

timea179
29. dec 2013

@esselte ja mam ten tlak na hrudi uz asi dva tyzdne,neviem preco sa mi to vratilo,mozno tym ze mam nove lieky,ale aj tak nechapem preco mi nechala na noc tritico ked som jej uz davno vravela ze spanok mam od prvej chvile perfektny

panika1
29. dec 2013

Ahojte. Aj ja sa stále trápim otázkou prečo sa mi to stále vracia. Už to trvá niekoľko rokov. Znova som začala brať Seroxat a čakám ,kedy nabehne. Zatiaľ trpím a stále niečo musím robiť.

hradnapani
29. dec 2013

@kriska ahoj, ist za psychologom nie je ziadna hanba a urcite si nebude mysliet, ze len tak prehanas. Kludne chod. A hlavne, v ramci zdravotneho poistenia mas narok na 20 sedeni terapie rocne (zadarmo, v ramci poistenia) - len ti ju musi "predpisat" lekar. Informuj sa u tvojho vseobecneho lekara.
Vies, tu ti nikto na dialku zodpovedne nepovie, ci trpis len nejakym obycajnym smutkom alebo sa to rozvija do niecoho hlbsieho. Alebo sa ti moze stat, ze ti tu niekto napise, ze prehanas a podobne. Radsej to ries s odbornikom zoci-voci, mozno ani nebude treba vela, mozno len par sedeni, usmerneni, mozno nieco viac. Drzim palce!

esselte
29. dec 2013

@timea179 Ahoj, ja mám dnes celý deň tlak na hrudi a v hlave , točí sa mi hlava.Ináč dnes ráno volal môj otec, že mu je zle, v noci sa mu ťažko dýchalo, manžel s ním zašiel na pohotovosť a nechali ho v nemocnici.Lekári z pohotovosti sa na chodbe rozprávali, že sem ľudí vozia od včera večera a každý s pocitom tlaku na hrudi a bolesti na hrudi, že už ich bolo kopu, takže niečo je aj vo vzduchu.Ja sa dnes cítim strašne, premýšľam, či zobrať ešte polku xanaxu, alebo vydržať, ak sa nebude dať vydržať, musím ho vziať a zajtra zavolám lekárke, nech mi asi xanax zmení, alebo aspoň nech mi povie, či ho môžem vziať aj cez deň, aspoň polovicu.Ja som už tiež brala aj lexaurin, aj neurol a na začiatku liečby aj xanax.Potom len AD a teraz znova k nemu xanax, takže na striedačku.

esselte
29. dec 2013

@panika1 Aj mne sa to vracia, už rok som bola iba na AD, beriem cymbaltu, a teraz musím znova k nej xanax, lebo mi nie je dobre, mám tlak na hrudi a v hlave a je to dosť intenzívne, asi budem musieť zmeniť liečbu, čo všetko si brala ty?

timea179
29. dec 2013

@esselte tebe zabera ta polka xanaxu??a rychlo ti zaberie??mne neurol do 15 minut,este ze tak,ale uz asi tyzden som nejaka nesvoja,citim sa dost zle,ale celkom fungujem,lebo musim

esselte
29. dec 2013

@timea179 zaberie mi tiež asi za 15 minút, aj ja sa cítim nesvoja, znervózňuje má ten tlak na hrudi a v hlave, to som už dávno nemala také intenzívne.Aké je u vás počasie? U nás zasa hnusná hmla, akoby všetko padalo rovno na hlavu.Tlak som si pred chvíľou zmerala a mám dobrý, tak nechápem, čo sa deje?Ale už mi to ide na nervy.Ja tiež robím, čo môžem, aby som fungovala, lebo tiež musím.Včera sme mali návštevu, ja som bola v zlom stave, ale tvárila som sa oslnivo, aby si nič nevšimli, ale cítila som sa strašne, o isté aj ráno.Aký silný neurol berieš?

jana5555
29. dec 2013

@kriska presne viem, ako sa citis a este ti muzi, niezeby boli oporou, ale su fakt ako z inej planety, to este viac prehlbia pocit toho, ze clovek sa este viac zacne obvinovat, joj, ja by som tiez dakedy toho svojho najradsej tresla panvicou po hlave, aby sa prebral

lenkavb
29. dec 2013

opora je u muzov zriedka:(bohuzial...a panvice by sme si len zbytocne znicili🙂)))))

esselte
29. dec 2013

@kriska Vôbec si nemysli, že si nepotrebná, to muži sú nepotrební, my by sme bez nich boli úplne v poriadku

andy231
29. dec 2013

@esselte a to máš stále ten tlak??? neprejde to lebo aj ja mám také že sa mi ťažšie dýcha a potom to prejde.no povedz svojej že máš panickú že ti neni stále dobre

anina63
29. dec 2013

Milé žienky,je dnes ešte niektorej tak zle ako mne? Myslím,že už dosť dlho uívam lieky, tak by mohlo byť aj lepšie.Pať rokov som brala Citalek a pol tabl. Ataraxu.Atarax som brala dlhých 12 rokov. Minulý rok v septembri ale prišla depresia,úzkosti,panika a snád všetky tie pliagy,ktoré k tomu patria.5 rokov v pohode,aj ked prišli horšie chvíľky dalo sa to vydržať.Teraz beriem Eliceu od marca spolu s Ataraxom,ale v podstate mi to nejak nepomohlo.Až Hroska ma povzbudila,že sa nemám bať liekov,tak som teraz začala užívať k Elicei aj Xanax.Jeden den je lepšie inokedy horšie,ale dnes si na mna moja úzkosť spomenula a to celkom pekne.Bola som v práci a zrazu závraty,pocit na odpadnutie,slabosť,triaška a hnusný pocit,že sa zbláznim.Niekedy už neverím ani sama sebe.Bojím sa ísť sama autom,do mesta,obchodu a čo je pre mna najhoršie aj do kostola,lebo tam ma to chytilo.Viete,ja som rada,že som našla túto stránku.Ked je tu pomenej čítania,tak sa vraciam na začiatok a čítam,je to pre mna také,že nie som v tom sama.Kiežby ani jedna z nás nemusela tu prispievať o týchto trápeniach,ale o radosti zo života a hlavne bez liekov.Dúfam a verím,že raz to všetko zmizne tak,ako prišlo,len nech to netrvá dlho 😉

panika1
29. dec 2013

@esselte Ja mám PP a úzkosť už 16 rokov. Celé to obdobie som brala iba Seroxat .Vracia sa mi to v dvojročných cykloch. Beriem lieky potom pomaly vysadím rok som úplne bez AD a znova sa to vráti. Takto fungujem. Najhoršie bolo tehotenstvo to som musela v piatom mesiaci začať brať na noc aj xanax sr pokial nabehli AD a potom už bolo dobre.No teraz som bola zas rok bez AD a bola som v pohode.Občas prišiel atak ale malý a v pohode som ho zvládla.No teraz sa to znova prehusťuje a začínam byť už vyčerpaná.Moja chyba je ,že si neviem dať žiadne anxiolytiká ,lebo mám pocit že to ešte zvládam. Tak trpím ,ale to asi všetky.

bety222
29. dec 2013

@andy231 a ty si ten coaxil brala hned od začiatku 1,0,2,,alebo postupne ti zvyšila,,ja som tie nežiaduce učinky mala pri paretine,takže aj ked su tak viem ,,že to su z toho,,,vieš ja som rozvedena druhy rok,a mam dceru,ktoru mi ex zobral na vianoce a ešte je vždy u neho,tak ja preplačem cele dni,,mysliš si že ked beriem coaxil 11den ,,možem si zvyšit už na 2,2 ,0 alebo mam ešte čakať ten tyžden,,alebo aspon 2-0-1,ked beriem 1,0,1,

esselte
29. dec 2013

@andy231 Ten tlak mám skoro vždy, aj hroska hovorí, že je to panika, trocha to prejde ale potom sa to znova vráti, teraz som už vzala oxazepam, uvidíme, či to aspoň trochu povolí, zajtra volám lekárke, síce neviem, či robí, a poviem jej o tom tlaku, že sa mi to stále opakuje a nemizne to, už som si nevedela rady, tak som si dala oxazepam a čakám, čo bude

bety222
29. dec 2013

@andy231 ešte sa chcem opytať,maš dve dcerky,ked si bola tehotna brala si lieky,alebo si nemusela

esselte
29. dec 2013

@panika1 Aj ja som dnes trpela, ale už som si teraz dala oxazepam, lebo som myslela, že to nezvládnem bez tabletky, ináč ja sa tiež snažím brať ich čo najmenej, ja som liečbu nikdy neprerušila a vracia sa mi to, momentálne mám stále tlak na hrudi a v hlave, tlak mám dobrý, merala som si, tak neviem, čo to má zas byť.Ja beriem teraz cymbaltu a pred dvoma rokmi som brala venlafaxín, zajtra volám lekárke

esselte
29. dec 2013

@anina63 Aj ja sa cítim dnes strašne, včera to tiež nebolo bohviečo, ale dnes to je hrozné, stále tlak na hrudi a v hlave, už ani neviem, či je to z paniky alebo chytám infarkt, ale tlak som si merala a mám ho dobrý, ten tlak v hlave je dosť intenzívny

esselte
29. dec 2013

@hroska Ahoj, no ja som si už vzala tabletku oxazepamu, lebo ten tlak na hrudi a v hlave bol už neznesiteľný, dúfam, že to nie je niečo iné a nedostanem nejaký infarkt alebo niečo iné, nemôže sa to stať, strašne sa bojím, dnes je to ešte horšie ako včera, čo mám robiť???

bety222
29. dec 2013

@kriska ahoj nie si sama ,mam podobny problem ,ja som rozvedena,mam dceru 8 ročnu a odsťahovala som sa asi 250km od domu,,som tiež sama ,nemas s kym porozpravať,plačem lebo mam pocit,že som o všetko prišla,,mam priatela,ale v poslednej dobe mi všetko na nom vadi,ešte aj to ,že je doma,,ako keby som bola sama ma svete a nič ma neteši,,len ležim a plačem ,,a čakam že sa rano zobudim a bude už dobre,,neboj sa osloviť mamičku vonku,možno aj ona čaka nato,že sa jej niekto ozve,,,ja sa zasa rada rozpravam a mam rada spoločnosť,len ako ty pišeš,koho kde najsť,aby človek mam niejeku kamaratku,,

172
29. dec 2013

@esselte..babenky citam,ze ani vam dnes neni dobre,takze nie iba mne...no dnes mimoriadne mi je nanic,uz som si 2x davala xanax to sa mi este nestalo.Ano mam dcerku 18 rocnu,prave sme prisli s prechadzky

esselte
29. dec 2013

@172 Aký silný xanax berieš? Ja beriem na noc 0,5mg, ja som si pred chvíľou dala oxazepam, lebo som to už nezvládala a xanax som nechcela, cíti sa strašne!!!

panika1
29. dec 2013

@esselte ja som liečbu zo začiatku neukončovala samovoľne ale na ordináciu doktorky,lebo mala pocit ona aj ja ,že som za vodou, ale po dvoch rokoch sa to vrátilo.Žiaľ je to chronické ochorenie a mne sa bude vracať do konca života. Toto je už asi 7mi relaps. Ja si telesné príznaky nevšímam, teda mám ich v plnom rozsahu od potenia ,závrate,derealizácia, atď. viem ,že sa mi nič nestane. Mňa skôr ničí ta šialená psychická bolesť ,tá šialená neopodstatnená úzkosť,šialené myšlienky a nekonečná otázka ČO KEĎ. Hlavne ma vytáča ,ako ma úzkosť mení, na niekoho úplne iného. A neboj infarkt nedostaneš ,ženy ktoré majú ešte menštruačný cyklus by nemali infarkt dostať( samozrejme myslím zdravé ženy, bez kardialnych a iných chorôb.

zvolsiinylogin
29. dec 2013

@esselte ja mam risperdal consta a myslim, ze sa toho tak rychlo nezbavim, hroza!!

172
29. dec 2013

Mam 0,25mg,chyba nam slniecko 🙂 ...treba verit ze zajtra nam bude lepsie...lustim krizovky,pustam si oblubenu hudbu len aby mi bolo lepsie,dnes fakt brutal!

zvolsiinylogin
29. dec 2013

@esselte na doktorov sa moc nespoliehaj, ze im budes volat a tak...iba ti zvysia lieky a mas chorobu na roky...

zvolsiinylogin
29. dec 2013

@bielytesak kde zozeniem tryptofan, mne chyba prave serotonin...