Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

emsi
30. nov 2009

Ahojte dievčatá,
nejako nás je tu viac, ale to je fajn. Cathuske by som tieť radila zájsť za lekárkou, keď by to nebolo až také zlé, podľa mňa by bola dobrá taká Alventa, mám s ňou veľmi dobré skúsenosti, dobre sa znáša.
Mňa trochu znovu začali obchádzať úzkosti, lebo ráno som sama doma, deti odvediem do školy a škôlky a chystámsa do práce. Ale snáď to nejako ten týždeň predýcham. Inak Alventu beriem 37,5 mg len ráno. Ale občas cítim, že by to mohlo byť aj večer ešte taká dávka. Inak sa snažím aspoň vedome pracovať na svojich pocitoch a znovubudovaní svojej osobnosti. Konečne si začínam uvedomovať, že nie som nanič, veď som porodila dve super deti, mám super manžela, postavili sme dom, vychádzam si dobre s kolegami. Len to sebavedomie mi ešte trocha dosť chýba. Často si myslím o sebe, že nie som dosť pekná, hoci viem, že tzo nie je podstatné, porovnávam sa s druhými a podobne. Nepozná tu niekto nejakú terapiu na takéto problémy?
Dnes ma čaká v práci 12tka a zajtra tiež, tak dúfam, že to nejako vydržím.
Všetkým Vám prajem pekný deň, tešte sa na pekné sviatky, ja som už začala piecť. A tiež Vám prajem, aby ste spali tak v noci ako ja. Ľahnem s deckami o 20 00 do postela a budím sa na budík! o pol siedmej ráno. V noci sa zobudím tak raz aj to musím na vécko a znovu som tvrdá. A to neberiem absolútne na spanie nič. Akurát nesledujem večerné filmy, ale som taká, že spánok mi je prednejší a viem, že bez toho by som dobre nefungovala. Ahojte.

povuma
30. nov 2009

filipal, ze certica 😀 😀 temperamentna som, foto klame 😀 .......

ja som dnes uplne zle spala 😖 , stale som sa budila, aj uzkost ma obchadzala, ☹ , rano v pohode, ale ma to zakazdym tak vykolaji, ked sa mi to len trochu vrati, som z toho nervozna ☹ a sebavedomie klesne na bod nula 🙄 🙄 🙄.......emsi, asi ako ty ☹ pritom okolie ma povazuje za peknu 😅 a sebavedomu, casto to pocuvam, len ja si pripadam uplne otrasne....... 😖......asi je to tou chorobou 😠

este ze sa vam mozem vystazovat, MM ma pochopenie, ale nechcem ho zatazovat, lebo uz su to len drobnosti, a take moje domnienky, a ja sa s nimi potrebujem podelit, ale zasa ludia maju aj vaznejsie problemy 😔 .... 😵

dufam, ze budu biele Vianoce, uz sa tesim 😵

pekny den 😉

filipal
30. nov 2009

Povuma a nevies co ti to spustilo? nie je to PMS? mne sa niekedy zhorsi aj po zlom sne. nieco sa nam vyplavuje z podvedomia.... 😒 🙄

Emsi, tie 12 musia byt narocne... 😝 😝 to sa necudujem, ze chodis spat o osmej...to sebavedomie, to je tazka vec...mne raz povedal kamarat, ze musim mat radsej sama seba, nebyt na seba taka tvrda...sebavedomie velmi suvisi s detstvom. odmalicka, treba pracovat na sebavedomi svojich deti...

Srdcko, vy ste si mali urcit hranice hned na zaciatku. teraz si uz svokra zvykla a cuduje sa, co chces, o akom sukromi to hovoris...niekto vobec nema potrebu sukromia. ja zase velku...
ale to, ako sa vasi pribuzni staraju do vasich osobnych veci by som nezvladla. asi by som uz isla do otvoreneho konfliktu a rovno povedala, ze sa mi ta a ta navsteva nehodi, lebo mam iny program. mozno sa vyhovor na pracovne zaneprazdnenie.ked pridu bez ohlasenia, kludne sa jej ospravedln a sadni si k pocitacu, ze mas neodkladnu pracu...to mozno skor prijmu, ako nejaku potrebu sukromia... 😝 🙂
moja mama nastastie ma neustale program. chodi cez vikendy na tury, na bicykel, po veceroch do sauny atd...a k nam pride tak raz za mesiac na hodinku a nikdy nie bez ohlasenia. a svokrovci byvaju 300 km. 😎
ale mala som taku susedu, co pocas mojej, aj jej MD mi kazde rano zazvonila a prisla na navstevu. 😝
musela som jej povedat, ze mi to nevyhovuje a riskovat, ze to nepochopi a urazi sa, ale zvladla to. 😵

povuma
30. nov 2009

filpal, PMS to nebude, uz mam po.. 😅 skor tie sny, mna to velmi ovplyvnuje 😒

s tym sebavedomim mas pravdu, nam nasi to nase totalne znicili, skor sme boli vychovavani ze mame sklopit hlavu a nechat na sebe aj orat, moja mama je taky general, ktoreho sa vsetci boja, asi mam ten strach niekde vo vnutri, nerada sa s nou stretavam, i ked ona ma ma rada, len tie jej prejavy lasky su nejake divne...stale ma kritizuje, nikdy nepochvali, ......... 😖 🙄 ......i ked si stokrat poviem, ze nemusim ju pocuvat, neda mi to 😖 ..nastastie sa nevidime casto 😔 .........obcas sa pristihnem, ze myslim na to, ze by mi velmi odlahlo, keby neexistovala, i ked potom sa za to hanbim.......ale je to pravda... 😒

soniada
30. nov 2009

emsi...mas pravdu je pekne ako pises ako si to uvedomujes, ze mas dobrý zivot a vsetko na to aby si bola stastna...dve deti a domcek a tak..to je moj sen takze hlavu hore! 😉 že nie si pekná? preboha!! ako si na to prišla?? každý človek je krásny pre niekoho...aj pre seba len sa musis zacat na seba inak pozerat..preco mas take pocity? zazila si nieco v minulosti co ta vedie k takemuto zaveru? dr ti na to čo povedala?? tak prajem nech ti to utečie rýchlo v robotke..vela sil
srdcko este k tej svagrinej, neviem ci si niekedy citala alebo poznas knihu,, ziadne stretnutie nie je nahodne,, tuto knizku som objavila a mam ju rada lebo su v nej pekne napisane veci ktorými som sa riadila aj pokým som si ju prečítala...pišu tam napr že ak človek takto reaguje tak sa brani...a že ak ma človek v sebe hnev tak sa bojí a podobne veci..takže ja bz som sa na nu pozerala týmito očami ( ja sa takto pozeram aj na zakaznikov v praci ak po mne kričia) takže si z nej nič nerob a polutuj ju...
😀

alika54
30. nov 2009

ahojte,,,nestiham vas siceprecitat ale chcem vas aspon pozdravit 😉

srdcko81
30. nov 2009

Ahojte-baby dik za rady-moja svokra-nepozna slovo sukromie-na zaciatku ked manzel chodil este do skoly-tak ked som ho zaviest na vlak a mali sme hodinu cas napr-tak sme lezali uneho v izbe v objati ale len tak a svokra v behla do izby a manzo jej povedal,,mama to nemozes zaklopat,co keby sme nieco robili?"a ona,,Vsak neni noc"
Preto sme tam aj zrusili spanie na Vianoce a pod.Uz sme tam nespali 6 rokov-manzel tam dokonca nespal ani noc pred svadbou-normalne povedal ze by ho j...o,takze ona nema ziadne harnice,To mas tak ju v zivote neprerobis-ona je v tomto az na nepochopenie-moja mamina tiez povedala,ze to je strasna zenská-ona sa vnucuje a nuti Ta k niecomu-co ty nechces-s fuknes ju a ona sa otrasie a za 5 minut to riesi znova.Baby este za slobodna sme napr stedru veceru riesili tak zeb kazdý sme boli doma pri svojej rodine aj ked smec spolu byvali-teraz ako sme manzelia -tak nás furt otravuje uz od augusta vzdy ze aby sme boli u nich-som toho nazoru ze kazdý má byt tam kde býva-moja sprostá svokra to neakceptuje a furt sa pokusa to riesit-ale takým stýlom,ze jej poviete nie a za týzden sa pýta znova-to iste silvester-jej predstava sediet u nej na gauci a ona nám dá lizatka do papule a mi budeme lizat a drzat hubu-potom nám dá sampanske a posle nas umyt zubky vycikat a spinkat.
Kazdý vikend sa pokusa nieco do mna naliat-pri tom vie ze ako som zacala uzivat lieky a vobec ako mi zacala PP pred 3,5 roka tak som nevypila ani kvapku-ale kazdý týzden-to je ako u jebnutých aj manzel jej uz nadal a ona furt-s nou sa neda-ju fakt mozes poslat do riti zklomit jejb ruku vykopnut ju oknom a ona sa vrati s usmevom na tvari ze tak to malo byt a zacne znova ☹ ☹ ☹ ,Ja som sa uz vseliako pokusala aj manzo ale to sa fakt neda.
Uz Vám tu o nej pisat nebudem-nebudem Vás tým zatazovat-lebo to je ako z depkou-pokial nezazijes nepochopis.

inkinka
30. nov 2009

srdcko, možno by ti pomohlo v boji proti manipulatívnej svokre, keby si si osvojila asertívne práva. Neviem, či to poznáš, je to desať postojov, ktorými sa môžme chrániť proti manipulatívnemu správaniu druhých. Sú napríklad tu: http://sk.wikipedia.org/wiki/Asertívne_právo

filipal
30. nov 2009

Povuma, ja mam zase podobneho dominantneho otca. u nas v detstve sa nikdy nechvalilo, dokonca sa ani nemohli davat najavo city, ani plakat... 😠 😠 mama bola zase chladna... ☹
az teraz na starobu sa zmenili, uz aj chvalia....dozreli 😝
ale s tym, ze keby ma netazil moj otec som mala podobne pocity aj ja. hlavne v niektorych zivotnych etapach. ze by sa mi ulavilo... 😝 😔
Inkinka, ano to je uzitocne. ja som dokonca chodila na kurz asertivity 🙂

srdcko81
30. nov 2009

Inkinka dakujem-ale myslim ze pri jej povahe nehrozi aby sme take nieco pouzili.Inak aby ste si nemysleli-my sa jej nepodriadujeme-ale ona nás stale skusa ci nahodou o týzden nezmenis nazor.keby som jej to vytlacila a dala precitat-ze a teraz sa podla toho budem riadit-tak si to precitajte aby ste vedeli-tak sa na mna pozrie pohladom nemtudom madaron a chovame sa po svojom dalej-to neprerobis ani nic-ona je z takých lazov a tam sa tak chovaju vsetky zeny-takze to je tak-ona si mysli ze tak to ma byt.

inkinka
30. nov 2009

srdcko, ale však to si máš čítať ty a nie svokra 😉 😀 za pokus to stojí, nie? 😉
filipal a dal Ti niečo ten kurz? Ty dosť na sebe pracuješ 🙂

srdcko81
30. nov 2009

No ved ja som tie pravidla precitala-ale myslela som tak ze jej to dat precitat aby vedela ako sa k nej budem chovat 😀
Inak baby ja mám akesi depkovo-neviem ci povcerajsku ci mam PMS-ale mam dostat az v piatok-alebo to pocko.
Minulý tyzden som bola plná energie a dnes potrebujem tu energiu od niekoho vycucat. 😔

filipal
30. nov 2009

Inkinka, absolvovala som ho uz davno... Bola to vlastne nahoda, ponukli ho firme, kde som pracovala a tak som sa prihlasila...ale som rada. pravdu povediac na takom kurze len ziskas predstavu, o co asi ide, ale pracovat na asertivite treba cely zivot. s niektorymi vecami som sa ani nestotoznila... ale pre uzkostnych ludi, ktori nevedia povedat nie je nieco take uzitocne. ty si co myslis o asertivite?

ercinka
30. nov 2009

Filipal, to ako keby si o mojom otcovi písala... tak ma bili, že sa aj čudujem, že som "v poriadku" 😀 A kedy sa to zmenilo? či postupne? Lebo ja čakám a čakám a stále nič. Ale my sme tri, tak je to iné, jednu uprednostňujú a dve sme nemožné...No všade je niečo...

Srdcko, tak to je mi fakt ľúto, to si ani neviem predstaviť, to je na porazenie. Mala som chalana a jeho mama bola taká, chodila každú hodinu do izby a nechcete niečo, hladný nie ste, a smädný.Ja som myslela, že budem vraždiť 😝 no riadna zlosť a potom sme sa na tom už smiali, ale viem, že je to zúfalstvo. Musíš niečo na ňu vymyslieť. Inak sa jej nezbavíš.

A kde sú také kurzy, asi som z lazov 😀 , no fakt som o tom nepočula, aj mne by sa zišiel

maria62
30. nov 2009

Ahojte babeny 🙂
Tak vy ste sa tu dnes rozpísali, no rodičov a svokrovcov si nevyberieme ale hlavne že máme dobrých manželov a zdravé deti aj ked to naše zdravie nie až tak najlepšie ale dá sa.Ja som si tiež toho dosť vytrpela od detstva nie žeby som mala hrozných rodičov ale strašne prísnych samé zákazy a žiadne kamarátky a tak podobne ani sa teraz nedivím, že sú také úzkosti a depresie ved niekde sa to odraziť musí.Ked som sa vydala a mala svoju rodinu tak sa to zmenilo aj to správanie rodičov a tak celkove už to bolo iné ale čo už ked to čo bolo sa nedá vymazať z duše a následky sú teraz a ešte aj rodičia z otcovej strany ma nemali radi lebo sa podobám na mamu a oni ju tiež nemali radi tak to bolo hrozné lenže ani ja k nim nemám nijaky vzťah zato mamkini rodičia mi dávali viacej ako ktokoľvek no žiaľ už nežijú ale spomienky na nich sú veľmi pekné.
Srdcko a o mojej svokre ani radšej nehovorím bývame vedľa seba tak sme sledovaní na každom kroku moje deti už majú nervy že ich ani ja tak nektrolujem ako babka a pritom už sú dospelé no čo narobíme aj mňa by chcela dirigovať ale ked jej niečo poviem tak sa urzí ale asi tak po piatich dnoch ju to prejde a zase blbé reči a stále dookola tak niekedy si ju ani nevšímam ale niekedy vie urobiť riadne nervy a o mojich liekoch ani nevie lebo by to vedela si celá dedina neudrží nič pre seba
Pavuma ja mám tiež niekedy také stavy takže viem, že je to hrozné čo už ked musíme takto trpieť ale bude to lepšie a to musíme veriť 🙂 Pozdravujem všetky dievčatá držte sa

srdcko81
30. nov 2009

Vidite babenky-ani zlí rodicia a ani dobrí asi neni dobre.napr.maria62 ako hovori,ze mala prisnych,ercinka,filipal.Ja som mala krasne detstvo a najlepsieho ocina na svete-fakt by som takeho priala kazdému-jemu som mohla povedat o vsetkom-my sme mali same vylety a tak nikdy som sa s nim nenudila-s nim nebola nikde nuda fakt to bol super chlap aj teraz mi je do placu ked na to myslim a ked sa narodila neter tak on ju aj kupaval-hraval sa s nou ucil byciklo´vat vozil v kociari na sánkach a musel odist....A taký mladý a ja mam PP vraj ako nasledok.baby je to vyse 8 rokov a ja swom sa s tým este nevyrovnala a asi ani nevyrovnam uz aj smoklim tu nad tým.maminu mam tiez fajn-nemozem sa stazovat.A ked si spomeniem ako som dospievala-ja som bola total flegmos-mamina sa bala ze co so mna bude za clovek,ze ja mam vsetko na háku a prisla jedna udalost a zmena nie o 180 stupnov ale rovno o 360.A som mna sa stal uzlik nervov ktorý san boji o kazdeho blizkeho a na kazdom mu zalezi a premrazi ho aj pri spravach kde sa stane napr.nehoda,vsetko si pripustam a moc rozmyslam.........Boze ako rada by som vratila cas a bola ten uzasný flegmatik.

maria62
30. nov 2009

Ahoj Srdcko, je mi ľúto čo si prežila ale osudu neujdeme a aj si myslím, ked sa bojíš tehotenstva tak určite aj preto, že si stratila otca ktorého si mala veľmi rada a tak sa bojíš aj ked budeš mať deti ako to s nimi bude a tak, ja som našťastie také nezažila, ale bojím sa o deti stále každý deň a každú sekundu myslím na nich a na rodinu, a ešte pred 4 rokmi mi zomrela jedna blízka osoba a suseda tiež veľmi mladá a nemôžem na to zabudnúť ani nato nemyslieť bola to žena, ktorá mi nahrádzala matku, sestru, najlepšiu kamarátku a všetko takže je to ťažké a nezabudnuteľné tiež by som si priala, aby sa tie časy vrátili späť no musíme žiť dalej a dúfať, že bude stále lepšie prajem to nám všetkým pa a dobrú noc

filipal
30. nov 2009

vidite baby, sami citlivi ludia su ti depresivni pacienti! 😉 keby sme boli otrle, tak by nam bolo vsetko jedno! 🙂
vselico mame za sebou...ja zase, aby som bola spravodliva, moj otec je dobrak, on nas tak viedol z nevedomosti.
myslim, ze ho zranovalo, ked nas videl plakat a preto nam to radsej zakazoval. nebil nas, ale zo 3 facky za detstvo nam dal...nieco mi to detstvo, ale dalo, ja som napriklad ovela citlivejsia a chapavejsia mama a vobec k detom som ferova a spravodliva. takze to co ste prezili, aj vam urcite nieco dalo...aspon sa na to tak treba pozriet... 🙂 🙂

Srdcko, ale neda mi, jedna matematicka nepresnost, ktoru by Inkina dcera iste vytkla...predsa si sa len o 180 stupnov otocila... o 360 by si bola v tom istom smere! 😀 ci inac si to myslela?

inkinka
30. nov 2009

filipal, nevytkla... 😉

filipal
1. dec 2009

Inkinka,nieeee!! ja som ti tak pekne nahrala..... 🙄 😅 moj syn ma neustale poucuje a neznasa akekolvek nepresnosti. napriklad: napadlo mi (je spravne) napadlo ma (je nespravne)
on ma take exaktne myslenie... 😝 😀

srdcko81
1. dec 2009

No mas pravdu filipal 😀 ale ako som to pisala som si to vobec neuvedomila tak dajme o 359 o.k 😀 Aj tak to bolo to najhorsie co som zazila a preto som taká vysratá a bojim sa o kazdeho,lebo to uz asi podvedomie sa boji,ze to znovu zazije....

alika54
1. dec 2009

caute caute,,,,ako sa dari??? u nas je hnusne prsi 😝 ,,,idem ale umyt okno detom do izby bo zajtra ma caka operacia s rukou a potom uz nebudem moct nic urobit,,,,inak uz druhy tyzden som na AD bez frontinu a celkom fungujem,,,,teraz mam len stres z toho zajtrasku,,,

emsi
1. dec 2009

Ahojte, tak ja som mala detstvo veľmi dobré a takisto mojich rodičov. Môžem povedať, že sme boli na seba dosť naviazaní, zaujímali sme sa jeden o druhého. Otca som mala úplne super, a tiež si po 6 rokoch neviem zvyknúť, že už nie je tu. Zomrel 3 mesiace po narodení dcérky, ani juporiadne neužil a nemal ani 60 rokov. Stále mi chýba. Mama bola a je vždy super, ale po ocinovej strate sa tiež trochu zmenila, hoci sa snaží ísť ďalej. Mám obdivuhodnú náturu, ktorý jej závidím, i keď viem, že je to ozaj pre ňu ťažké. Takže nepoznala som v detstve nejaké príkazy a obmedzovanie, ocino mi vždy vedel dodať sebavedomie a povzdbudiť. Keď ho spoznal môj bukdúci manžel povedal mi, že je to vzácny človek a on by ho hneď menil so svojím otcom.
Skôr by som povedala, že ja sama som k sebe dosť kritická, to mi povedal aj psycholog. A som na seba náročná.
Dosť ma ubíja aj to, že si neviem nájsť prácu podľa svojho vzdelania, a ked vidím niektoré známe, ktoré ledva prechádzali ročníkmi, a teraz majú skvelé pracovné miesta veľakrát po známosti, tak to neviem veru predýchať.

emsi
1. dec 2009

určite by som chcela, aby moje deti mali také detstvo ako ja. To myslím hovorí za všetko.

srdcko81
1. dec 2009

emsi-ja to tiez tak prezivam-sice pracu mam a aj ma bavi a stiham si aj svoje zaluby a domacnost ale tiez ma vie nasrat ta nespravodlivost-ked ako u nas je total sliepka,ktorá zmaturovala za to ze tatinko zaplatil a zrazu Ti zacala chodit na právo-za co asi za prachy a toto ma vie tak nasrat ze zobrala miesto nejakemu chlapcovi alebo dievcatu ktorí naozaj na to maju a ona slipka bude pravnicka-no sila.
Moj ocko mal 49.A dozil sa len bratovej dcery a to mi je strasne luto ked viem ako by s tými detmi santil a viem ze keby bol,tak urcite uz tie deti mam a v tomto srabe som neni-ale osud si zariadil a mne neostava nic ine len sa s tým zmierit aj ked si myslim ze sa nezmierim.

kubaka
1. dec 2009

ercinka - z čeho tedy pramení tvá přehnana sebekritika a pociny méněcennosti??
Nechci ti brát iluze, ale 100% šťastné dětství je iluze - 😉
Určitě to ale jde rozebrat u psychoterapeuta, dopátráš se, proč na sebe nahlížíš způsobem, který tě deprimuje.

lenka00
1. dec 2009

Ahoj holcicky 🙂 tady se to krasne rozepisuje... 😀 ja teda bohuzel nestiham vubec vse precist 😅 tak vas chci jen pozdravit...u me je to zatim nahoru a dolu, zitra jdu na kontrolu, tak dam pak vedet...
emsi...ja si taky myslim, ze vse neprameni z detstvi - nebo spise, ze za to mohou rodice...urcite nikdo na svete nemel 100% stastne detstvi jak pise kubaka, ale 100% lidi na svete nema depresi a uzkosti...ja jsem detstvi nemela uplne super, tatinek pil, maminka se rozvedla a vzala si za par let noveho muze, ktery ale bohuzel taky pil, takze pak uz jsem zila jen s maminkou, ktera byla mym andelem a snad je nekde nahore stale a take mojemu synovi...dnes mam zase styskaci naladu 😢 no, jen jsem chtela napsat, ze si nemyslim, ze vse prameni z detstvi - jsou to nase nejake zakodovane veci, ktere jsme treba spatne zanalyzovali a treba jsme si neco spatne zafixovali napr. blbost jako, ze po vzletu nasleduje pad....a je treba s temi hloupostmi pracovat a nejak je preprogromavovat...papa

filipal
1. dec 2009

Kubaka, asi si myslela Emsi.... 😉

filipal
1. dec 2009

Ercinka, rodicia sa zmenili hlavne spolu s prichodom vnucat...a trochu aj ked videli, ze tie nase hodnoty (mna a mojej sestry) funguju nejako lepsie. so sestrou sme si velmi podobne, hoci je o 8 rokov mladsia a vzdy sme sa podrzali...asi nie kazdy clovek prejde vyvojom. najhrorsi je stary blb! 😀
to je fakt otrasne, ked rodia uprednostnuju niektore z deti...z toho sa si treba cely zivot vymotavat!
tie kurzy poriadali pedagogicko-psychologicke poradne. viedol ich vyskoleny psycholog.
Emsi ma asi taky pocit zo svojho detstva...co by som dala za to, keby to raz tvrdil moj syn! ale on nie je spokojny!
mozno ma zdravo kriticke myslenie.. 😅 😀
Lenka, precitaj si o tych Viedenskych trchoch. to som hlavne kovli tebe pisala, lebo si sa pytala. 😉
a to tvoje detstvo tiez nebolo najlahsie... 😔 tak asi nenadarmo sa ta tvoja terapeutka snazila...

kubaka
1. dec 2009

pardon, jasně emsi , dík filipe