Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mamiedi
10. okt 2012

@pingu1 Ja som sa triasla od nervou, nevedela som čo mám zo sebou robiť, nevedela som jesť a potom som sa bála, že zomriem ohladu.. Tak som do seba tlačila.. 🤐 bála som sa, že by som mala zvracať.. A tak.. A Tebe čo bolo? Aké si mala pocity? Alebo ešte aj máš?

mamiedi
10. okt 2012

@evagy Ďakujem Ti pekne, a Ty máš vlastne akú diagnózu alebo?

evagy
10. okt 2012

@mamiedi mám schizoafektívnu poruchu depresívneho typu a svalovú dystrofiu ale to je telesné ochorenie

mamiedi
10. okt 2012

@evagy No priznávam sa, že to počujem prvý-krát v živote! A čo to vlastne obnáša?

evagy
10. okt 2012

@mamiedi je to zmiešana schizofrenia s depresiami

mamiedi
10. okt 2012

@evagy Ale ako často sa Ti to prejavuje a čo na to berieš?

sikea
10. okt 2012

ahojte baby ako sa mate?ja nie bohvieako lebo teraz musim davta kvapky do nos antibiotikove 5 krat denne a este musim uzivat liv 52 a plus eliceu rano 10 mg a neurol rano 0,5 a pobede 0,5 je mi zleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

pingu1
10. okt 2012

@evagy praveze nepracujem, mozno aj z toho mi prepina 😀

pingu1
10. okt 2012

@mamiedi no presne take ako ty, len az nie v takej miere. hentaky zachvat paniky ma prepadol iba 3x. 2x na zaciatku este bez liekov a raz minuly tyzden. ale to som rozdychala. od minuleho tyzdna mam seroxat okrem ineho, tak hadam sa to zlepsi. uz citim trochu zlepsenie
a teba hned hospitalizovali bez toho, aby ti dali lieky najprv na doma?

mamiedi
10. okt 2012

@pingu1 Nie, ja som vlastne bola najprv u jednej psychiatricky, ktora mi asi pomoct ani nechcela, len to brala ako svoju pracu... Takze som od nej dostala take lieky, ze som zaspala bez toho, ze by som o tom vedela! A to som nemohla, kedze som sa musela starat o malu a este aj pracovat.. Potom prislo horsie a horsie, ona tam vtedy nebola, ked som ju potrebovala a ked som sa tak triasla, tak sme isli presne k siestim lekarom na neurologiu, ale ani jeden ma neprijal, lebo ze som psychiatricky pripad (to mimochodom zbadali z toho, ze sa na mna pozreli a videli ma plakat). Tak mi jedna znama vybavila najlepsiu psychiatricku na okoli, teda je to primárka aj sudna znalkyna.. K nej som zacala chodit, lenze vsetky lieky, ktore som dostala mi ucinkovali naopak.. Mala som kazdy treti den zachvat placu, ale vyzeralo to tak, ze doobeda velky plac, poobede ako keby nic-vsetko v pohode. Bolo to pre mna ako keby som sa kazdy treti den znovuzrodila alebo co.. Primarka mi doporucila, aby som isla do nemocnice, dva-krat som ju odmietla a na treti-krat som sa k nej sama pytala.. Ale pre mna to bol ako keby vylet, ja som tam spoznala neskutocne dobrych a milich ludi, s ktorimi si piseme dodnes a hlavne, ze sa chapeme! Ja si myslim, ze tam boli ludia, ktori si za to vlastne nemozu, len okolnosti im to sposobili.. Bolato uplne skvela partia, skoro cely den nas zamestnali, no nie vzdy tym najvhodnejsim sposobom.. Ale to sa dalo riesit..

ange_de_la_morte
10. okt 2012

@zvolsiinylogin: ahojky, no tohle je dosti ošemetné téma, nejlépe by ti určitě poradil psychiatr nebo na neonatologii, s tímhle fakt nevim, a ráda bych se ti zeptala, ale jsem teď skrz rizikové těhu doma, takže nejsem v kontaktu s lékaři

pingu1
10. okt 2012

@mamiedi a tam ti dali lieky? asi ano ze?

rondicka
10. okt 2012

ahojte... chcela by som sa pripojit k diskusii🙂) ja trpím panickou poruchou..fobicko-úzkostnou poruchou... beriem lieky už 4. rok a práve za posledný týždeň sa začínam cítit tak,ako na začiatku..užívam Paroxetin a podla potreby Frontin.. Najviac ma trápi,že sami velmi zle dýcha,,a nehovoriac o tých nepríjemných pocitoch.. trpíte niektorá presne touto diagnozou?? PP?? ja hovorím,,že nič horšie ma nemohlo stretnút,,velmi ma to obmedzuje v normálnom živote,,manželstve..proste vo všetkom...a hrozné je,,že mám stále pocit,,že sa asi z toho už fakt "zbláznim".. striedavo mi do toho príde aj depka,,no strašné,,človek by neveril,,že niečo takéto existuje,,ked si to neprežije☹(((

mamiedi
10. okt 2012

@pingu1 Jasné, veď práve preto som mala ísť tam, aby mi zistili, ktoré lieky mi pasujú..

evagy
11. okt 2012

@mamiedi berem antipsych. minimalnu davku a AD velaxin momentálne 125mg ale chcem isť na 75mg.. teraz sa mi to prejavuje hlavne depresiami.. boli ma hlava a nič sa mi nechce ale to je aj tým že znižujem lieky aj ale ked som brala 225mg AD tak som sa cítila super

vadimka
11. okt 2012

@rondicka ahoj. a to beries ten paroxetin cele 4 roky??? a kolko mg? ja beriem 20mg iba rano a vlastne iba 18den....takze som na zaciatku...k tomu ked potrebujem tak lexaurin 1,5..ten sa snazim znizovat....zda sa mi, ze sa zacinam citit lepsie...podla mna je dolezite ci okrem liekov chodila napr. aj na psychoterapiu pretoze lieky samotne nasu psych.poruchu neriesia iba ju utlmia...ja sa chystam aj na psychterapiu a vobec chcem zacat sportovat-behat- ...psychohygiena je dolezita....co sa tyka diagnozy samotnej, ja trpim hlavne uzkostou, ktora ma vie doslovne paralizovat, vtedy mam tiez problem s dychanim, ale si uvedomujem ze je to moj STRACH....ked to na mna pride, si vzdy poviem, ze ma telo klame, predsa nie je normalne aby som sa bala vsetkeho.....este sa ta chcem opytat, ci si s paroxetinom pribrala....moja dr. vravi, ze by som nemala, pretoze nepodporuje chut k jedlu......tebe by som poradila ist k svojej psych.povedat jej o svojich stavoch, mozno potrebujes zmenit davkovanie liekov...ci prejst na ine...predsa 4 roky je uz dlha doba....

sikea
11. okt 2012

@vadimka ahoj ty mas podobne stavy ako aj ja len ja uzivam 15ty den eliceu 10 mg rano a tiez mam pocit ze mi to zacina pomalicky zaberat ale neurol este uzivam ale tiez uz pomaly zacnem znizovat....ale zistilo sa ze vacsina problemov co mam je z mandli takze mi pojdu asi von na jednej mandli mam capiky takze nicmoc a mam zvysenu mykoplazmu ze vraj z toho mozem mavat tir uzkostne stavy

ellizabeth
11. okt 2012

Ahojte,uz davnejsie som si citala vase prispevky a rozhodla som sa k vam pridat.
V skratke vam napisem,ze nikdy mi nic nebolo,ale asi pred mesiacom sa mi to spustilo,prisiel na mna neovladatelny stav,az som skoncila na pohotovosti-doktor povedal,ze unava a vycerpanost na mna dolahli-pychli mi 2injekcie a poslali ma domov-ja som samozrejme chcela aj niake lieky na doma,pre istotu-co ak sa to vrati-dal mi lexaurin.
Doma sa ni to po 2dnoch zlepsilo a fungovala som v pohode...sem-tam sa mi to vratilo-asi tak raz za tyzden,ale v mensej miere-vzdy som si dala tabletku a pohodka.
Teraz uz cca 10dni som uplne mimo-samozrejme nie stale ,ale hlavne rano a vecer-lieky uz nechcem stale brat-ved su aj navukove.Objednala som sa aj k psychiatricke-ale az za viac ako mesiac,ze nema skor volne...dufam,ze to dovtedy prezijem-bojim sao seba a aj o moje male dieta-teraz som momentalne u rodicov-ale aj tak som uplne na dne...
ešte by ma velmi zaujimalo ako to na takom 1.vysetreni prebieha a za kolko vlastne zistia co vam je...???

evagy
11. okt 2012

@ellizabeth ahoj, ten lexaurin si pre istotu dávaj, nie je také návykové a do tej doby ťa to aspoň bude držať v norme. no a u psych. to prebieha tak že sa porozprávate, ty povieš svoje ťažkosti a ona ti predpíše lieky a stanoví diagnozu. mesiac a pol je riadne dlhá doba pre psych. chorého človeka, ale fakt to nepodcenuj a skús si dať na večer 1 lexaurin, pre istotu aby sa ti to zbytočne nezhoršovalo lebo potom sa z toho môžeš ťažšie dostávať. daj na mňa, ja som v tom bola tiež a potom som mala čo robiť vymotať sa z toho všetkého .. 😖

vadimka
11. okt 2012

@sikea ahoj, ano viem, citam si aj teba, ako sa ti dari..len nie vzdy prispievam....ked si spomenula tu mykoplazmu, tak sa na to dam asi vysetrit, lebo ked mala dcerka 4 roky tak ju mala, dokonca jej sposobila zapal pluc...je pravda aj, ze mam uz dlhe roky zvacsene mandle a nikdy som to neriesila....ale nemozem nikdy pit chladne ani bublinkove lebo hned mam bolave hrdlo....zrejme vsetko so vsetkym suvisi....
..tebe teraz moze byt zle aj z tych ATB...davaj si aj probiotika...inak ak na mna nieco ide ja si hned hodim aj sumive magnezium...teraz ako beriem tie lieky tak sa rano a poobede citim fajn...akurat vecer na mna ide daka panika, ci strach...v pondelok vecer som zazila taky hnustny atak...ze som v noci nemohla ani na wc, lebo som myslela, ze tam odpadnem...hned som zhltla lexarin....potom na druhy vecer sa to znova chcelo zopakovat ale to som si uz vopred vecer dala lexarin a snazila sa pozitivne mysliet...velmi mi pomohlo, ze som v spanku objimala manzela..jeho teplo, tlkot srdca ma ukludnil....drz sa....

ellizabeth
11. okt 2012

@evagy tak ked mi bude zle,radsej dam na tvoju radu a dam si ho...no,to vysetreniebude este zaujimave,ja vobec neviem opisat stav -co mi je...

mamiedi
11. okt 2012

@evagy Tak vlastne ani nemôžeš pracovať, že?

evickapooh
11. okt 2012

@mamiedi Mozem sa spytat ku komu chodis?>ku Katonovej?aj ja som chodila k nej ale nebola som sno moc spokojna teraz chodim k dr Iveta Süttőovej...

evickapooh
11. okt 2012

baby namiesto Alventy (venlafaxin) som dostala Wellbutrin SR a polku Rivotrilu rano a vecer....wellbutrin poznam ale Rivotril nie,,,mate s nim skusenosti?dr mi to tak vysvetlila ze to je antiepileptikum ale ucinkuje aj pri uzkostnych stavoch...a ze nie je to silne ze aj deti mozu brat....no neviem...uvidim

povuma
11. okt 2012

@rondicka ja trpím PP, začalo mi to na materskej s dcerkou 😒 ak sa ti choroba vrátila, chod za lekárom, pravdepodobne ti nasadí iné lieky, ak ich berieš dlhodobo, asi ti už neúčinkujú...je to pliaga táto psychika, ja by som sama tomu neverila, aká závažná choroba to je.....terba len bojovat, ja som mala aj obdobia bez liekov, ale stres, starosti, ...pekne som šla zasa na svoju dávku 😀 ....ak čosi, napíš IP 😉

@ellizabeth , lekár vie, čo sa ta má pýtat, nemusíš sama rozprávat, len odpovedáš na otázky, ja teda na prvom sedení som preplakala celé 🙄 🙄 ...a doktorka mi len podávala vreckovky..vobec sa neboj, že nebudeš vediet rozprávat, na to je tam lekár....skus si pozriet príznaky depresie na nete a tie jej tam opísat, teda tie, ktorými trpíš 😉 .niekedy ani človeku nenapadne, že kolko príznakov taká depresia má 😔
.mne teda neuveritlne odlahlo, ked mi povedala , čo mi je, že sa to dá úspešne liečit a že nie som sama, čo tým trpí....tá neistota predtým bola hrozná.....

vadimka
11. okt 2012

@ellizabeth ahoj...no ja som trpela takmer rok kym som sa dostala k psychatricke..pravdaze som ani netusila co sa so mnou deje..az raz som sa dostala k svojej dr..aj to som tam stepovala, ze zutekam, pretoze mi v cakarni bolo hrozne zle...som mala dojem ze tam odkvacnem...potom som jej zacala rozpravat ako sa citim, som sa jej tam ze normalne rozplakala....ta ma hned aj so svojoj sestrickou poslala o poschodie vyssie k psychiatricke....asi sa bala, ze sama by som tam nesla...bola som milo prekvapena...psychatricka nemala uz ziadny volny termin, bolo obdobie dovoleniek...no napriek tomu ma objednala mimo svojich pracovnych hodin...medzitym mi dala lexarin 1,5 dva x denne...ked som tam prisla 1x, tak sa to zacalo hlavne tym, ze som rozpravala, ako sa citim, co sa so mnou deje..kedy to zacalo..ona pocuvala, zapisovala si vsetko do pc a niekedy kladla otazky...ja som dost zhovorciva....pytala sa na detstvo, vztahy s rodicmi....s muzom, na pracu nic sme nevynechali.....poviem ti bola som tam HODINU A POL mozno aj dlhsie...bola trpezliva.....hned mi navrhla liecbu antidepresivami, povedala co vsetko to obnasa, ze zabera asi az po mesiaci a na zaciatku sa to zhorsi, preto este popri AD treba aj lexarin..ale ten postupne vysadime zostane len AD....no kedze tych informacii bolo hodne,ja som si uvedomila az po rozhovre s nou co mi je...povedala, ze nech si to rozmyslim a ked budem chciet predpise mi AD...ze ona by ho na mojom mieste brala, budem v klude....ale nasilu ked nie som o tom presvedcena, mi ho predpisovat nebude...cize nie je pravda, ze kazdy psychiater vam hned pichne lieky....potom som tam prisla 2x s tym, ze teda nech mi ich predpise....lenze som citala prib.letaky a zlakla som sa neziaducich ucinkov..citala som aj fora a mala som dojem, ze je i z toho horsie a horsie...takze aj ked som mala lieky doma uz mesiac az potom som to zacala brat...pretoze ataky neprestavali a citila som sa zle...ten strach pred strachom ma neustale sprevadzal....no a tak papam paroxetin to je to AD UZ TEN18DEN....zacala som si tabletku stvrtit a vzdy po 4 dnoch pridavala,,vobec mi nebolo ani zle od zaludka ani nic...takze uvidime...teraz som bola u svojej psych. v pondelok....fakt velmi mila zena..trpezliva, ochotna vypocut si...mozem jej zadat akukolvek otazku....tak ti zelem nech natrafis aj ty na podobnu a necakaj tak dlho ako ja som cakala, ze rok....drz sa

povuma
11. okt 2012

@evickapooh mne sa zdá, že kamoška ho mala namiesto neurolu....ale nie som si istá tým názvom.... 😉

vadimka
11. okt 2012

@povuma ahoj...mne tiez neuveritelne odlahlo po rozhovore s psychiatrickou...len na mna ten plac prisiel v noci...skoro celu som ju preplakala....a tiez ma utvrdila, ze je to vyliecitelne....

rondicka
11. okt 2012

ahojte.. no ja som prve 3 roky brala seroxat,, paroxetin je vlastne založený na tej istej báze.. a prvé 2 roky mi bolo skvele..mala som aj 2krát snahu bez liekov,,ale bolo to strašné moja dr. mi povedala,,že bez tých liekov to proste nejde..a ja by som sa ich tak rada zbavila..to je fakt na nervy,,ked viete,,že ste odkázaní na nejaké lieky ☹ mne najprv povedlaa,,e ich musím brat minimálne pol roka a už je to 4,5..
aj mne sa to stalo prvýkrát na materskej ,,syn mal cca 5 mesiacov a bolo to pred Vianocami,,,z ničoho nič mi prišlo zle a bolo mi tak asi týžden,,som myslela,,že umieram,,takže dr..,,pohotovost,, RZp a tak,, až nakoniec mi ejden lekár z RZ povedal,,že to je psychického povodu,,tak som zašla k dr. a odvtedy sa to tahá,,, ale človek by naozaj ani vo sne nepomyslel,že niečo takéto može byt a že to dokáže tak ubíjat a ničiť a hlavne častokrát úplne vyradit z bežného života..
práve včera som bola na kontrole ,len mi zmenila dávkovanie,,lieky mi nemenila,,lebo vraj sú tieto lieky,,seroxat,,paroxetin atd najlepšie na túto poruchu..ach,,keby to tak išlo zobudit sa jedného dňa a by 😎 t ako predtým,,o.k..

vadimka
11. okt 2012

@ellizabeth este som chcela, ze lexarin je navykovy, pravdaze ked sa bere dlho a pravidelne vacsie davky..ja mam iba 1,5mg...snazim sa ho davat teraz uz iba ked mi je horsie....no a je zvlastne, napr, moja dr. tvrdila ze navykovost sa vytvara ked ho beries cca 5mesiac v kuse ale na nete som citala ze zavyslost vznika uz po 5 tyzdnoch....takze urcite ked je zle dat si ho..ale ako uz budes mat AD tak postupne po 3 tyzdnoch znizovat davky....zas su urcite ludia co to beru aj roky...al pre zdravie je menej skodlive AD ako lieky typu lexarin,neurol...tie ucinkuju len na par hodin....