Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kubaka
15. okt 2009

hrošíku, jsem tu, čtu, ale nepíšu, nemám co 🙂
Obloukem se vracím k mé matce - ptala ses - je to silně narcistní hysterická osoba, která mi dost ubližovala, nakonec udělala něco, co už bylo na trestní oznámení, tak jsem se s ní definitivně rozešla. to bylo před 8 lety. Vyštvala celou rodinu, neměla přátele - všichni byli idioti a pod její úroveň. Sršela z ní nenávist a zloba. Nevím, kde se to v ní bralo. Měla mě jako majetek, který se odpoutal, vdal a žil svůj život. To nikdy nepřekousla. Lidi kolem sebe jen používala a když se vzepřeli, tak je odkopla a znenáviděla. Prostě hrozná povaha. Léčila jsem se z toho u terapeutky mnoho let a pořád to nemám dořešená, právě jsem se chystala na další kolo...

Měla jsem zprávy jak se má - no, a včera volal nevlastní brácha, že dostala v pondělí mrtvici, je v kritickém stavu a prakticky má mrtvý mozek. Je jí 64. Odpoledne tam jedu. nevím, jak to na mě zapůsobí, nevím, co budu cítit. Zatím jsem nějak v šoku a zmatku. Je to z čistého nebe. Když umíral táta, člověk se na to připravil, protože mu 84, byl to prostě přirozený proces. Ona nevnímá... a zůstalo mezi námi tolik nedořečeného a nevyřčeného.

a ještě ke všemu se přihodila taková zvláštní věc: v pondělí jsem přemýšlela, kam si s Mariánkem zajedeme a najednou mě napadlo, co kdybych zajeli k ní, zazvonili u dveří, jako že jdeme na návštěvu: bláznivý nápad samozřejmě, jeli jsme do Sconta. A ono se jí to v pondělí stalo. Ta intuice funguje prostě nějak mezi námi i když se nestýkáme.

filipal
15. okt 2009

kubaka,
prajem ti vela sily!
teraz ju budes potrebovat, caka ta tazke obdobie... ☹
ale nakoniec ti nic nezostava, len mame odpustit a vsetko si to v sebe spracovat.
drzim ti palce!

deborah, netrap sa, co si kto o tebe myslel.
nech by si bola aj ta najdokonalejsia matka a zena, vzdy by sa nasiel niekto, kto by hladal chyby...
trapis sa preto, lebo si prilis citliva. taka nejaka otrla zenska by im tam nakricala, rozvirila vzduch a
vobec by sa necitila trapne.
inac, klobuk dole! 4 deticky! 🙂 🙂 🙂 🙂

filipal
15. okt 2009

lenka, aj tu na Slovensku je take biedne pocasie.
na severe vraj snezi, ja som z Bratislavy, tu strasne fuka a prsi a pada dazd so snehom, ukazuje mi 1,8 stupna!

hroska, ja koordinujem taky projekt environmentalnej vychovy na skolach. aj ucim aj som v kancelarii a mozem robit aj z domu. takze je to fajn,som si sama sebe panom, ale vyzaduje si to sebadisciplinu.
to mas dobre, ze sa aspon riadne vyspis. 😉 musis si asi stale zamestnavat mozog. cvicenie ti nepomaha?
alebo nestihas? pracujes dusevne? ja beriem Sertralin Aktavis 100 mg uz 4 mesiace.

majacska, dakujeme za povzbudenie. aj mne pomaha sport. aka pekna, mlada babicka!! 🙂

lenka00
15. okt 2009

Ahoj holky, tak uz se tu zase vice pise to je dobre...tak u nas je dnes uz bilo, Vojtisek pred chvili usnul, jsem rada, ze uz se mu vede spat i doma, protoze pred tim jsme chodili porad jen ven...no, ja se stale silene pozoruji...vcera jsem se citila fajn, nebrala jsem ani nic na uklidneni, ale dnes se citim zase blbe 😒 a musela jsem si vzit oxazepam...je mi to lito, vzdycky kdyz uz doufam, ze jsem na dobre ceste, tak se to zhorsi...asi bych hned chtela, aby to bylo dobre...me by jen stacilo, at nejsem jako na houpacce...mely jste taky takove vykyvy? pripadam si uz jako blazen, porad se VAs ptam, porad neco resim...ach jo...
Kubaka...to je mi moc lito, ze jste mely s maminkou takovy nic moc vztah...to opravdu cloveka ovlivni na cely zivot..myslim, ze bys mela jet za mamkou a vsechno co ji chces rict ji rict, at te to pak nemrzi...vis, jak jsme si spolu o tom psaly, ze bych ja mela napravit tu chvili, kterou jsem s maminkou nemohla byt...urcite by Ti pomohlo odpustit, i kdyz to muze byt asi pekne tvrdy orisek...drz se

kubaka
15. okt 2009

lenko - no to víš že jo, je mi to jasné, doufám, že aspoń nějak bude vnímat. rozloučit se je důležité.

hroska
16. okt 2009

ahjte dievcence,

kubicek, tak to ma fakt mrzi s Tvojou maminou, aj ked teda neviem co Ti urobila, ALE, nikto si rodicov nevybera ...... 😝, ale podla mna je tiez dost prevdepodobne, ze aj Tv. mama mala nejake problemy- mozno depka, uzkost a prave u nej sa to mohlo prejavovat agresivitou. Urcite Ta mala velmi rada (samozrejme ze tym svojim nepochopitelnym sposobom), ked, ako pises sa nevedela vyrovnat stym ze Ta vlastne stratila, ked si sa vydala. Viem, ze to mas teraz tazke, ale ked mame (ak sa bude dat) ukazes ze ju stale lubis a ze si vazis ze Ti dala zivot a starala sa o Teba, bude to pre Vas obe vyslobodenie a Ty budes stastna, ved urcite ju lubis,niekde vo vnutri to u Teba stale je a ak nie - pozri na svoj pupok, cez ten ste boli kedysi spojene............ Drz sa Kubaka.... 😉 😉

Filipal, tak vidim, ze sa nenudis, to su dnes zaujimave veci na com pracujes. 😨 😕 Ja pracujem skor dusevne, tiez som na vlastnej nohe. Ano presne tak, tu moju hlbavu hlavu musim stale zamestnavat. A ten sport?? To je moja velka laska 🙂 🙂 . A prave mozno preto sa depresia vludila do mojho zivota. Ja som bola hrozne pohyblive a sportove decko, od 6 rokov som hravala dennodenne tenis, proste cez tyzden na kurtoch a cez vikend na turnajoch, neskor na SS a VS som pridala aj volejbal, chcela som ist na sporovu vysku, ale rodicia moc nechceli, takze som ich posluchla. Na VS bolo dost ucenia, potom nastup do roboty a so sportom som skoncila, do toho decka..... a na sport nezostal cas. A moje telo zvyknutye 20 rokov si vyrabat prirodzenou cestou endorfiny bolo zrazu bez pohybu ..... a tak to aj skoncilo. Ale chcem sa k sportu vratit, ved je to moj zivot, len ja beriem AD 2 a 1/2 mesiaca a dali mi dost zabrat, kym som si zvykla, takze najblizsie idem k Dr. na buduci tyzdem, tak sa jej spytam, ci uz mozem zacat aspon s lahkym behom 😝 😀

povuma
16. okt 2009

ahojte
hroska, aj ja som aktivne sportovala, lyzovala som a aerobik, a potom s detmi som od toho upustila, ale chcem sa vratit aspon k aerobiku, cez leto sme viac chodili na turistiku,plavat, len ked je jesen, tazko sa akykolvek sport praktikuje, v takomto pocasi, ja mam radsej outdoorove sporty, posilka mi moc nevonia 😒 ......ale musim, aj som pribrala par kil zasa 🙄 🙄 🙄 ..........ale mne to moc nevadi, viem sa aj zapriet, len musim mat energiu na sport, co teraz moc nemam 😖 ........aspon upratujem, minuly vikend som zmakla celu kuchynsku linku, co bol po dlhsej dobe moj max. vykon.......mala som z toho dobry pocit........ 😎

kubaka, moc mi je luto, co sa stalo tvojej mame..... ☹ ...........

lenka00, dnes sa ako citis?..lepsie? .. 😉

inkinka
16. okt 2009

babenky,ja sem nepíšem ale sem-tam si niečo prečítam, je dobre, ako si pomáhate. Píšem teraz kvôli kubake. Tiež mám s mojou mammou komplikovaný vzťah a nekomunikujem s ňou a viac krát ma napadlo,čo v prípade, že by sa jej voľačo stalo. Kubaka, také niečo, čo sa stalo nás vždy zaskočí, aj keď s tým rátame ako s jednou možností, ako sa môžu veci vyvíjať. Ja ti prajem, aby si sa rýchlo zorientovala a rozhodla čo možno najlepšie. Zvládnuť takú situáciu je emočne nesmierne náročné, treba zvoliť racionálny prístup. Fuu, ľahko sa mi hovorí, sama neviem, čo by som v takej situácii robila, ale aspoň ti držím všetky palce.

dzio2
16. okt 2009

kubaka želam ti vela sil uplne chapem ako sa citis ja sa tiež s matkou nebavim vobec a tiež je v nemocnici ale necitim potrebu tam ist aj ked ma to trapy

murkaa
16. okt 2009

Dievcata citam Vas uz tyzden. Este som vsetko nestihla, ale pysala som Andy. Teraz sa chcem opytat ci mi viete poradit nejake homeopatikum, alebo nieco podobne na spanie nakolko som v 24 tt. a mam problemy so spankom. Spala som cca 20-30min a zobusila som sa spanickym pocitom uzkosti. do rana som pozerala cez okn o a s ulavou som uvitala, ze uz svita. Mozno ta tma to vo mne vyvolava.Bola som aj u psych. dala mi hypnotika. 3 dni som ich uzila, ale mam pocit, ze babetka su utlmene (nakopu tolko-cakam totiz dvojicky). Ja som spal aspon zhruby 2,5-3 hod.v kuse. Je to trochu spojene s depresiou, v minulosti som sa liecila. A teraz sa rozhodne necitim moc fajn. Lieky mi zatial nedoporucuje ani psych. Na babenka sa samozrejme tesim, ale dve daju zabrat uz aj teraz v bruchu.

hroska
16. okt 2009

murkaa vitaj medzi nami 🙂 🙂 😉 , Andy Ti urcite poradi 😉 ,a mozes sa inspirovat aj takouto odbornou lekarskou radou, nasla som to na nete pisla to MUDr tehotnej pacientke trpiacej nespavostou : 😨 😕
Po porade s s gynekológom by som sa vyžiadala na práceneschopnosť. Počas dňa by som sa snažila o zvýšenú ale primeranú fyzickú aktivitu, najmä pohyb na čerstvom vzduchu - dlhé prechádzky a pod., aby ste sa vhodne unavili. Na noc by som skúšala piť medovkový čaj s medom, brať Persen forte - utišujúci prípravok na rastlinnej báze a ako homeopatikum môžete skúsiť Nux vomica 15 CH 5 granúl pred spaním, pokiaľ sa v noci prebudíte, vezmete si ďalších 5 granúl. Liečba homeopatikom trvá 2 mesiace. Z môjho uhla pohľadu je lepšie byť PN počas tehotenstva, trebárs aj málo spať a nebrať lieky, ako chodi´t do práce, brať lieky, spa´t, ale zvyšova´t zdravotné riziká dieťaťa. Nakoniec babský liek: kúpte si bylinku čistec, urobte z nej odvar a denne sa večer po sprchovaní odvarom oblejte - je treba obliať si okrem tela aj hlavu. Robte to mesiac - dva v kuse. 😉 😉

lenka00
16. okt 2009

Ahoj Povuma, vecery jsou uz lepsi, ale porad ty rana a odpoledne nic moc...vcera jsem si vzala oxazepam, dnes zatim bez...doufam, ze to bez neho vydrzim...no, jsem porad sama, takze je mi silene smutno a v tom pocasi neni moc co delat...bych potrebovala pracovat, pracovat a byt s lidmi...povuma - mela si nez to zacalo byt stabilni ta nalada, taky pocity jako na houpacce? rano mi to prislo celkem fajn a za hod. zase, ze jsem sama a bla, bla plno debilnich myslenek...

povuma
16. okt 2009

lenka, v prvom rade pouvazuj nad nejakou podstatnou zmenou, nemozes byt cele dni takto osamela, skus ist do kniznice, mas nejake konicky?.skus sa im intenzivnejsie venovat, urob si niecim radost, nieco si kup na seba napr............ 🙂
tie kolisave nalady su normalne, tiez som raz hore a potom spadnem zasa dole, rozrusi ma hocijaka hlupost ☹ nejake studium neprichadza do uvahy? nejaky kurz?..........samotne lieky sice pomozu, ale musis zivot vziat do vlastnych ruk trosku 🙂 pomalicky to pojde, podla mna si na dobrej ceste, aj z prispevkov to vyznieva 😉

hroska, ty si riadne znala problematiky 😕 , studovala si psychiatriu? 😲 😅

filipal
16. okt 2009

ahojte kocky! 🙂 🙂

naozaj, pri depresii je najhorsia necinnost. aj ja sa snazim robit si program, ale najhorsie je, ze ked mam krizu,
ani ten program si neviem urobit! ☹
vtedy je dobre, ked vas niekto potiahne...
my sa tahame navzajom s muzom. on mava vikendove migreny - ma ich zo stresu, tak chodime cez vikendy
do Karpat na nordic-walking.
raz je aktivnejsi jeden, raz druhy... a trosku priprie toho lenivsieho. vzdy sa vsak vratime v ovela lepsej nalade.
chodime aj v zlom pocasi - vtedy aspon na hodinu. super sa nam vyvetraju hlavy. 😀
tazsie to mate vy - dievcata s malymi detickami. ale inac videla som mamicku s kocikom na korculiach!
mne psychiku vzdy najviac rozhodia hlupi a primitivni ludia. s tym naozaj tazko bojujem. ☹

prajem vam pekny vikend, s aspon troskou pohybu a pohody! 🙂 🙂

emsi
16. okt 2009

Ahojte, tu Emsi. Tak som teda začala chodiť po dlhej dobe do práce. Zdá sa mi, že mi to zatiaľ začalo trochu prospievať. Som medzi ľudmi, nemyslím, vlastne sa snažím nemyslieť na tie moje hlúpe myšlienky a úzkosti typu "čo ak mi bude zle, " alebo to zmenené vnímanie - musím totiž rozmýšľať nad robotou. Niekedy mi príde na rozum, že či to nie je len dočasné zlepšenie, vtedy ma prepadnú také pochybnosti a obavy, ale snažím sa myslieť na niečo iné.
Hroška, lietam v tom už 3 roky na liekoch, začala som citalecom, ale bol slabý, tak Velafax, potom po 2 rokoch sa mi to zlepšilo, tak mi lekárka vysadila, ale po 4 mesiacoch som tam bola zase. Otrasné. Dostala som Alventu 1xdenne. /Velafax som mala 2x denne/ Ako tak čítam, o týchto liekoch nikto nepíše, nikto ich neberie?
Andy, čo hovoríš na ne Ty, prosím?
Teraz už druhý mesiac nemám nič, lebo jednak nemám čas ísť lekárke, lebo som väčšinu v práci, ale na druhej strane chodím raz týždenne psychologovi, a snažím sa pomôcť si rôznymi knihami a aj týmto fórom.
Ja som si myslela, že som ojedinelý prípad, ani som netušila, že toľko nás - mladých žien pozná túto potvoru depresiu.

lelkesova
16. okt 2009

Ahoj emsi,aj ja užívam Alventu 1x denne. 🙂

hroska
17. okt 2009

ahojte 🙂 🙂 🙂 ,

povuma, oh nieeeee psychiatriu som nestudovala 😝 😝 , aj ked musim priznat, ze po teoretickej stranke by to bolo zaujimave, ale nie som si ista, ci by som zvladla prax. 😉 😉 Ale snazim sa vzdelavat v tejto oblasti, lebo depresia je sucastou mojho zivota a chcem vediet o nej co najviac 😕 😨 a samozrejme nejako to aj zuzitkovat, ak sa da, tak aj tu na konovi, aby sme si navzajom pomohli a posuvali si svoje skusenosti. Neviem, ci som uz na to dozrela a mozem si to dovolit, lebo odbornik nie som, ale v ramci moznosti...... 😉 😉 sa snazim......

tak pekne vikendujte, varte, upratujte,oddychujte ..... 😉 😉

filipal
18. okt 2009

ahojte vsetky! 🙂 🙂

asi pekne vikendujete, dufam ze sa mate dobre, ked nepisete 😎

ja sa chcem spytat na jednu vec, ktora tu tusim este nebola rozoberana....aspon som ju nenasla....

neovplyvnuje vase libido uzivanie antidepresiv?
pretoze ja mam taky pocit. viem, ze sa to uvadza ako vedlajsi ucinok AD, ale spominani su skor muzi.
mne sa totiz nielenze nejako nechce ☹ ☹ ale mam problemy s dosiahnutim orgazmu, co som predtym nemala...

budem rada, ked sa k tejto teme vyjadrite, je dost tabuizovana.
ale taka vikendova, nie? 😉

povuma
18. okt 2009

filipal, ja ti rada odpoviem, moje libido je na bode mrazu, ak sa aj nejak nastavim na sex, orgazmus nedosiahnem, nemala som s tym problem predtym. ☹ ..............uz sme sa s muzom o tom bavili, snad to casom prejde, ale viem, ze tieto lieky tlmia chut na sex 😒 😒

inak pekna tema na vikend 😅

😉

filipal
18. okt 2009

dik Povuma, ze pises tak otvorene...

ja som nasla , ako si chlapi pisu o tejto teme, ze Coaxil a Fevarin vraj nemaju taketo ucinky utlmujuce libido.
ale neviem, ci to plati aj u zien.
vraj chybaju studia na vacsej vzorke...
samozrejme, ze je to aj individualne.

a ty pomuma co to beries? a ako dlho? (mozno to tu uz kdesi pises)

neberiete kocky niektora Coaxil alebo Fevarin?

hroska
18. okt 2009

Filipal, Povuma, u mna je to DETTO 😝 , absolutne ziadna chut na sex a odkedy beriem AD, tak ani len netusim co je to orgazmus 😀 ☹ , ale som vdacna, ze s tych najvacsich sra.... ma AD vytiahli, takze u mna je to stale tak, ze radsej ako tak zit aj bez sexu, vina atd... ako byt v totalnych sra...., ospravedlnujem sa za vyrazy 😉 😉

andy.a
18. okt 2009

ahojte,babuľky 🙂 😎 😎

Alventa je dobré AD,neviem,či beriete najnižšiu dávku 75mg..alebo 150 mg...dá sa ísť kľudne aj na 300 mg v ťažkých stavoch 😝
výhoda oproti Velafaxu-čo je vlastne rovnaká účinná látka:Alventa je kapsulová forma,ktorá sa teraz preferuje,tabletky sa už aj pomenej vyrábajú...teda sa rozpúšťa až v dvanástniku,tým pádom nezaťažuje žalúdok...a veľká výhoda je v tom,že ide o kasulovú formu s pozvoľným/riadeným / uvoľnovaním účinnej látky,takže stačí užiť raz denne ráno,účinok by mal trvať postupne do ďalšieho rána..ak sa dáva vyššie dávka,napr.tých 300 mg,tak sa berie v 2 dávkach,ráno a naobed 😉
pozor,večer nie,lebo je to stimulujúce AD 😉

k tomu libidu-áno väčšina AD znižuje chuť na sex,je absencia orgazmu,chlapi majú problém s erekciou a pod...dá sa to trošku riešiť tak,že už keď ste ako-tak zaliečené,urobia sa "víkendové" prázdniny ,teda liek sa užije naposledy v piatok a potom až v nedeľu pokiaľ možno čo najneskôr-poobede,alebo večer 😕
už som tu tu rozoberala 😉

Flilipal,Coaxil je slabučké AD,skôr na úzkosti ako na depresie,užíva sa 3x denne 1 až 2 tabletky,to už čosi hovorí,dáva sa skôr starším ľudom,na psychosomatické problémy a pod...určite nie na stredne ťažkú a ťažšie depresie,resp.možno v kombináciii s ďalším AD 😉

Feverin je z tých starších SSRI,je OK,nežiad.účinky priberanie a utlmujúci efekt,preto sa dávkuje skôr navečer,resp.najvyššia dávka navečer 😉
je dobrý aj u detí 😉

kubaka
18. okt 2009

filipa - už se to probíralo, ale jak se mění osazenstvo, témata se pořád opakují od začátku. takže proto
😀
Ano, ovlivňují, jak píše Andy. za sebe musím říct, že to po pár měsících trochu odezní. Zezačátku jsem se vůbec nedošplhala na vrchol hory, později už ano, ale nemá to tu intenzitu. No, je to daň za tu pomoc, které se nám díky AD dostává.
Jak si tělo navykne, tak je to fakt o něco lepší. Chuť i je (pokud vás chlap zrovna neštve a nemáte na něj chuť vůbec) a prožitky uspokojivé. ALe připomínám, že je to hodně individuální, jak co na koho působí.
Já jsem s 20 Citalecu žila téměř spokojeně intimně, teď mi to změnil doktor za 10 Citalopramu, tak uvidím, jaká bude reakce.

jinak (kdybyste třeba se mnou chtěly soucítit 😉 ) máti s máti je to špatné, za týden ji udělají tracheo a proberou ji z umělého spánku - pokud se vůbec probere, bude se vědět jak moc mozek je poškozený. Podle magnetické rezo. ale značně, včetně mozkového kmene, takže šance vůbec na život bez přístrojů nulová.
Po prvotním šoku, že se schyluje k definitivnímu fyzickému odchodu ze světa jsem jí řekla, co jsem potřebovala a už jsem se přenesla. Psychicky pro mě umřela už dávno, mám to o to snazší. Opravdu jsem necítila žádné vypjaté emoce . Ani lásku, lítost, ale ani vztek nebo nenávist. Nic, jen tu neodvratnost, která přišla zbytečně brzo... ANi bych to nenazvala odpuštěním - spíš jsem se přes to dávno přenesla a vypustila to...
Spíš mě čekají starosti světského rázu. 😒

Teď se hodí navázat na naše vztahy s matkami obecně: už jsem dospělá a nepotřebuji tu iluzi o mateřské lásce. Už nejsem dítě závislé na jejím přijetí či nepřijetí, jestli se usměje nebo mě chválí či mi dá najevo roztrpčení nade mnouí. Takže ani u smrtelné postele nemám potřebu si říkat, že mě miluje a že já ji miluju a jsem jí vděčná. Dítě si nemůže vybrat, že se narodí, tudíž postarat se o něj je povinnost rodiče. udělat pro něho, co dokáže. Pro kluky dělám taky co jde, ale nečekám vděk za to, že jsem si je vůbec pořídila a starala se o ně. To bylo moje rozhodnutí, ne jejich. Pokud mě budou mít rádi a budou vyhledávat mou společnost i v dospělosti, bude to pro mne znamenat uspokojení, že jsem je zdárně vypravila do života.
Snad to píšu nějak srozumitelně. Takže hroška, to jak jsi psala o té pupeční šňůře, by byl vlastně trochu krok zpět k závislosti.
Má máti je nejspíš už duševně nemocná. Když jsem se vdala, dělala nám peklo, vydírala, nadávala, vyhrožovala, proklínala, snažila se mi nakonec ublížit i přes tehdy pětiletého syna. Detaily jsou podružné, ale žárlila, že jako jediná ještě udržuju kontakt se svým bratrem recidivistou. Když ho soud poslal na pozorování na psychiatrii, vyjádřila se, že by mi přála, aby mě zklamal a abych se ho musela bát. Za nějakou dobu ho dokázala tak zmanipulovat a navést, že mi za její asistence volal, že nám zabije Dana, že po mě půjde ,protože jsem ho tak "pomluvila" 😕 u doktorů, že si ho tam ještě nechají,(kravina už z podstaty) Máti ho nezarazila, nezavolala mi, přihlížela. Volala jsem do Bohnic, co se tam děje a ani doktorka nevěděla, o čem je řeč, pač jsme spolu vůbec nemluvily. Ovšem máti dosáhla svého: bratra jsem úplně odstřihla, protože jsme si nebyli jistí, co se od něho ještě dočkáme. Teď se opět toulá po Evropě a hledá ho Interpol. Po tomhle incidentu jsme to s ní skončili úplně. Kdo sáhne na dítě - dokonce na svého vnuka - není pro něho obhajoby.

Když umíral táta, znemožnila mi návštěvy, jak jsme psala - poslední možnost, jak se mi ještě dostat pod kůži...
Takže opravdu nemám potřebu v sobě zachraňovat iluzi o její lásce. Já ji v dětství zbožňovala nezdravě jako faraona boha: bála jsem se jí a zároveň zbožňovala. Neměla jsem právo na nic: myšlenky, přání, názory, soukromí, volnost pohybu. Ve dvaceti jsem se odstěhovala do bytu po babičce a tím byl konec. Nevolník jí utekl.

Obecně platí, že úzkost v dospělosti je transformovaný hněv na matku. Jako děti jsme se na ně zlobily, přály jim zle a tudíž se pak o ně bály (co kdyby se jim něco stalo) a žily v úzkosti. Můžeme si namlouvat, jak je milujeme, jak jsme jim vděčné, ale pod povrchem je spousta neušlechtilých a bohužel oprávněných emocí. Protože dítě je vydané rodičům na milost a nemilost a nemůže jinak, než se přesvědčovat, že je miluje. Bez pocitu milovanosti by nepřežilo. Ovšem když vztahy nefungují, křivda, Vztek, nenávist se pečlivě hluboko uloží. Teď ho můžeme odžít, protože už nejsme děti a iluzi o lásce nepotřebujeme. Když si uvědomíme vztek na matky, zbavíme se úzkosti. Bezva knížka je Dětství je drama od Alice Millerové
Dnes tam zase jedu

hroska
18. okt 2009

Andy dakujeme, joooooooooj keby to tak bolo, ze "len znizuju chut na sex" ale v praxi, aspon u mna, ani naznak nejakej chuti 😝 😝 . Viem, ze uz si to pisala, o tych vikendovych prazdninach, ale ja osobne sa bojim taketo nieco urobit - vynechat 😕 😨 ☹ , mozno asi este nie som uplne zaliecena, tak neviem....

Andy, prosim ta, studovala som, ze existuje nenavykove anxiolitikum - BUSPIRON, ake Ty s nim mas skusenosti? 😨 Ja sa citim uz ovela lepsie, ale zda sa mi, ze najma, ked nie som niecim zamestnana, napr. nedela tak sa proste vraciam "do minulosti" a tiez neviem relaxovat, ked mam co robit tak je to dobre 🙂 , ale ako nahle si mozem oddychnut alebo napr. pozret TV, tak uz mam plnu hlavu "problemov" 😝 😝 . Neviem, asi je to uzkost, lebo dost ma to stiesnuje. Tak som rozmyslala, ci by som nemala uzivat k AD este aj nejake anxiolitikum -napr. ten buspiron 😕 , ale mozno je to blbost. 😒

andy.a
18. okt 2009

Buspiron=Anxiron=Spitomin...Hroška,myslím tak cca pár strán dozadu som to rozoberala 😉
teda dúfam,že som to nepoplietla 😕 mala by som to asi aj ja skontrolovať 😕

Péťo,to mi je ľúto s tou matkou 😒 ☹ a nech bola aká bola,vždy je to tvoja matka 😕 i keď ťa viem pochopiť 😔
chystáš sa na tú logoterapiu ?? 😕 😉

hroska
18. okt 2009

Andy, ahaaaaaa, to som nevedela 😨 , viem, pamatam sa na to, zda sa mi, ze ja som sa vtedy na to pytala, no idem si to mrknut.....

hroska
18. okt 2009

ano, uz som to Andy nasla, pisala si to na s. 76, len vtedy sme ho nazvali Spitomin (Anxiron) a Buspiron, sme nespominali. 😕 Ciatala som ze vraj zabera priemerne na 12. den (8-.16.den). Ano, ja mam ten Frontak stale po ruke, on aj pomoze, ale ked uz neucinkuje, tak mi zostane po nom este horsie.J e to take "z kaluze do blata". 😝 😝

sarlotta
18. okt 2009

Ahojík holčinky, uuuu, nestíhám Vás dočítat🙂)))))
tak jen hlásím, že jsem ok. Beru poctivě Asentru 50mg a frontin jsem už hodila do šuplíčku🙂 14dní bez něho a jde to. Tak ať to vydrží🙂)

Držte se všechny sluníčka, nějak tu Zimu překlepem, Vánoce si užijem bez stresů- ruku na to🙂 a to předjaří snad už bude veselejší.

hroska
18. okt 2009

Uffffffffffffffffffff Kubicek, tak Ty si teda riadne otrla 😝 😝 . Ale neviem preco, zda sa mi ze vo vnutri si praveze ina - citliva a laskava......Inak, mate to dost "zaujimave" vo Vasej rodine 😕 😨 V tej nasej rodine to mame tiez dost komplikovane, takze viem ako to je. 😒

filipal
18. okt 2009

jaj jaaaj, to sa to tu zatial rozprudilo!
boli sme v lese, prevetrat si hlavy, strasne sa nam nechcelo 😝 , ale teraz je oveela lepsie! 🙂
Povuma, ty si od Ziliny, ze ? jaaj to ti tu prirodu zavidim! 😉

dakujem vam za rady, aj ked neviem teda, co s tym... mozno neskor tie vikendove volna...
Hroska, aj u mna je to tak , ze ani naznak nejakej chuti...

este mi napadlo, ze ucinne je pri tych vracajucich sa, neprijemnych myslienkach lustit krizovky.
jednoducho ti odputaju pozornost.
da sa to aj pri tv, pokial nesledujes nieco tazsie. 😠