Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka1smejka
28. okt 2009

filipal-dakujem za odpoved.Viem pocula som o tom ale ked som to spomenula mojej mamy,od ktorej som cakala podporu povedala,ze ona take nic nezazila a ,ze mi zeny modernej doby sme velmi precitlivele...Taka podpora od nej mi vobec nepomaha

lenka1smejka
28. okt 2009

povuma-dakujem za radu ale nemam kam dat malu.Je to komplikovanejsie

filipal
28. okt 2009

ahojte kocky 😉

lenka smejka ( dala si si priznacne meno....byvala si predtym smejka?)...
tu navstevu u lekara si musis nejako zariadit...viem si predstavit, ze je to pre teba problem... ☹
ale skus nieco vymysliet.... nejaka kamaratka, alebo znama co je tiez na MD by ti malu chvilku nepostrazila?
potrebujes sa dostat k psychiatrovi. nepotrebujes na to doporucenku od obvodneho lekara.
to co ti hovori mama nie je pravda, zeny aj kedysi trpeli depresiami, tvoja mama asi nie, ked ta nevie pochopit! 😝
za to, ze je niekto precitlively nemoze. su ale taki tvrdi ludia, ktori ziadne slabosti nepripustaju....
nedaj sa este viac zneistit, ides spravnou cestou, ked sem pises a daj si poradit a skus vyhladat vo svojom okoli
psychiatra. nemusis o tom ani mame hovorit. naco, ked ta aj tak nepodpori?! napis ako sa to vyvija.

povuma, neblazni! ja cvicim ako blazon a tiez mierne priberam. myslis, ze je to z liekov? nie skor z toho, ze sa vracia pohoda? kolko pribrala ta kamoska? a ty?

lenko, tvoj manzel isiel na tu sluzobku do zahranicia? to si aj tak hrdinka, ze to takto zvladas. videla som tvoje fotky z plavania. ste zlate 🙂 🙂 co este s dcerkou robievate?

hroska, fiha!! ten tvoj vcerajsi epilog... to vyzera, ako by si uz koncila... 🙂 uz aj pomyslas na znizovanie davok...
nie, ze sem uz nebudes prispievat! 😉

filipal
28. okt 2009

lenko, jaaj, pomylila som sa ty mas Vojtiska 🙂 tak co este s Vojtiskom robievate? byvate v meste, alebo na vidieku?

lenka00
28. okt 2009

Ahoj holky 🙂

my mame dnes statni svatek, tak je dnes manzel po dlouhe dobe doma, tak je Vojta nadseny, i kdyz je ted nejaky nemocny, mel horecky, ted uz je to lepsi, ale pro jistotu nikam nechodime, at se zase neroztepluje...

Veronika.h...ahoj, uz jsem si rikala, ze semas tak dobre, ze si ani na nejakou depresi nevzpomenes, coz je moooc dobre...dekuji, taky jsem se divala na Tvoje fotky, jste moc pekna rodinka 😉 ted uz taky uzivam 100mg, tak uvidim, jak to pujde...

Filipal..jojo, je to chlapecek 🙂 ale kdyz jedeme s kocarkem ven a vojtisek je neutralne oblecen, tak mi vsichni chvali, ze mam krasnou holcicku 🙂 my bydlime ve meste, manzel jezdi na sluzebni cesty ruzne po CR, ale pristi tyden jede na tyden na Slovensko, tak si musim vymyslet program, pak na tyden do Brna..no, neco za neco, zabezpeci nas, ale poradne nas nevidi a me moc chybi 😒

hroska...to je moooc dobre, ze uz se citis oki 😉 davate mi tady vsechny nadeji, ze i ja se snad stabilizuji, ze to proste opravdu chce hromadu casu...jedna moje kamaradka, se mi nedavno priznala, ze taky uzivala AD a ze mela pocit, ze je to konecne ona, taky az po tech trech mesicich uzivani...

casiopeia
28. okt 2009

Ahojky, jsem tady nová. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Poslední tři týdny se cítím naprosto strašně. Nevím co se se mnou děje. Začala jsem chodit k psychiatrovi a ten to nazval úzkostí. Mám brát Zoloft a na "náhlé" příhody oxazepam. Posledních pár dní se budím po páté ráno a strašně se klepu, mám pocit, že se ve mě všechno stahuje a je to pocit až na zvracení a průjem a další vlnu mám odpoledne kolem půl čtvrté. A s tím souvisí i nechutenství nejsem schopná normálně jíst. Třeba dnes jsem snědla jednu piškotu a pár lžic polévky. Absolutně nevím jak s tím bojovat a kde se to vzalo. Prosím poraďte mi. Moc děkuju.

filipal
28. okt 2009

ahoj Casiopeia! vlastne uz si ten najdolezitejsi krok urobila 😉 zacala si chodit k psychiatrovi aj uzivat AD. Zoloft je fajn, mal by ti pomoct. ako dlho ho uz beries? toto zhorsenie moze byt prechodne obdobie na zaciatku liecby.
trva par tyzdnov.... niekomu len 2, niekomu viac... 😝 s tym suvisi aj to nechutenstvo....mas asi riadne stiahnuty zaludok. 😖
pozerala som si tvoj album, zda sa, ze si si s dcerkou uzila stresu a strachu o jej zdravie. mohol to byt taky spustac tvojich uzkosti. ludska psychika finguje tak, ze drzi, drzi, drzi az zrazu ked pride uvolnenie nieco rupne a clovek sa zosype pre uplnu malickost. mozno si prezila aj ine zlozite veci...
ale neboj, vsetky sa tu trapime s podobnymi problemami ako ty a postupne sa z toho dostavame. 😉
chce to cas. bude ti lepsie! 🙂

kubaka
28. okt 2009

casiopeo -
Je naprosto skvělé, že jsi šla rovnou k doktorovi a neutápěla se v tomhle stavu měsíce. Pokud ti dal antidepresiva, tak jen prostě musíš počkat cca 3-4 týdny, než ti zaberou a celkově se zlepšíš. NA ty záchvaty ber to, co ti dal.Jinak s tím bojovat zatím moc nejde - kdyby to šlo, zvládl by to každý bez léků, což je utopie.
Ty raní buzení jsou úplně typické - já třeba měla tuhle pátou hodinu taky a říkala jsem jí "hodina duchů" Buzení a neschopnost dál usnout, hrozné sny. Večer to na mě padalo stejně, dokonce i teplotu jsem mívala. To nechutenství taky přejde - při úzkosti se fakt jíst moc nedá.Jakmile zabraly léky, tyhle stavy se urovnaly. Takže opravdu jen vydrž a věř, že se to zlepší.

kde se ti toto vzalo - na to neumíme odpovědět, protože neznáme tvůj příběh. Až se jakžtakž stabilizuješ, bude dobré začít pracovat s psychoterapeutem, aby ses dopátrala, co se to stalo a kde to začalo.
Můžeš nám ale napsat, co předcházelo těmto úzkostem - , možná už při tom psaní tě něco napadne. Úzkosti nevzniknou jen tak samy od sebe. zpouštěčů je spousta. Jestli máš sílu, rozepiš se.
🙂

filipal
28. okt 2009

baby, precitajte si temu Zahadny muz!
zarehocete sa riadne 😀 😀 😀 aj s depresiou!

hroska
28. okt 2009

Zdravim vsetky, 🙂 🙂 🙂

vidim, ze pribudli nove dievcata - Lenka-smejka a Casiopeia, takze vitame. 😉 😉 Dufam, ze ostanete verne a budete pisat. Vpodstate Filipal a Kubaka Vam uz povedali toho dost a maju pravdu. Lenkasmejka - nie som odbornik, ale mala by si ist k lekarovi, hoci depresia to hned nemusi byt, ale to najlepsie zhodnoti lekar a T.y Casiopeia, si sikovna, teraz uz len cakat, kedy AD zaberu. Tie priznaky, co opisujes pozname vsetky, takze nemusis za bat, ze by si mala nieco vynimocne. Po case to prejde a ked je najhorsie na to mas ten oxazepan, neskor ho uz nebudes potrebovat. 😉 🙂

Ano Lenka, tie 3 mesiace su take nejake prelomove, je to fakt lepsie, takze vydrz, rychlo to ubehne. Urcite si uz aj Ty lepsie, svedcia o tom Tvoje prispevky. 😉 🙂

Filipal, jooooooooj, este nepomyslam na znizovnie a ani na MK nekoncim, som tu rada medzi Vami 😅 , ved aj mne to pomaha. Chcem len povzbudit dievcata, co beru AD menej ako 3 mesiace, ze bude casom naozaj lepsie a mne zas dobre padne, ked napisu svoje skusenosti dievcata, ktore beru AD zasa dlhsie, napr. Ty (len o 1 mesiac) alebo nasa Kubaka. Tak je to fer, nie?? 🙂 🙂

Povuma, ano ja som pocula na ten Seroxat, ze sa z neho dost pribera, vraj min. 5 kg 😝 😖 , no co uz, ako som uz napisla, radsej tucna bez depresie 😵 ako chuda a depresivna 😢 ☹ . Tesi ma, ze po 6 tyzdnoch si uz lepsie, neboj sa ta hojdacka sa uz pomaly ale isto dohojda a Vianoce uz budu stabilizovane 😉 😅 .

Pa, Pa 🙂 🙂 🙂

povuma
28. okt 2009

ahojte, hroska,a ja som asi 6kg pribrala pred rokmi a obavam sa ze pokojne Vianoce si vyberu svoju dan v podobe par kg navyse 😖 ....ale kaslat na ne, mas pravdu, aj 20 kg navyse, len nech su depky a uzkosti prec 😵
casiopeia, ahoj, ak mas brat zoloft, tak ho ber, cim skor zacnes, tym skor nastupi ucinok AD, a ked ti je uplne najhorsie, daj si oxazepam, to su navaly uzkosti, co prezivas, prejde to, chce to len cas, musis byt trpezliva...ale v zaciatkoch moze byt prechodne zhorsenie stavu, treba to prekonat a pokracovat v liecbe 😵

lenkasmejka, manzel ti malu nepostrazi, alebo kamoska? prip. sa skus objednat presne na hodinu a chod aj s malou, podla mna by to slo, keby si sa s dr. dohodla 😒 na mamine reci sa vykasli, 😠 len ti podkopava sebavedomie a moze sa ti prehlbit depresia...zasluzis si obdiv, ked sa takto sama staras o dieta bez podpory rodiny 😒

pekny vecer vsetkym 😵 😵

casiopeia
28. okt 2009

kubaka - je pravda, že za poslední dva roky jsem si prožila toho trošku víc. Celé těhotenství stálo za prd. Ze začátku mi bylo pařád špatně a od 20tt jsem lítala po vyšetřeních (malá měla překážku ve střevech a bylo podezření na cystickou fibrozu)takže o bylo docela peklo. Díky tomu se asi určtě Kačenka narodila ve34tt. Po první operaci jsme klid neměli, protože se objevila ještě zúžená střevní klička. Takže celkem tři měsíce byla Káťa v nemocnici. ALe to už je rok . . . Je pravda, že bydlíme s mojí mámou, což taky není úplně ideální. A teď ještě během 14 dní jsem jí volala záchranku. Poprvé to byla jen střevní viroza a podruhé žlučník a slepák najednou, takže je ještě te´d v nemocnici. Je to šílený. Prášky beru teprve pár dní. Ale strašně se bojím závislosti na tom oxazepamu. Dneska už mám v sobě 1a1/2 .

casiopeia
28. okt 2009

A je normální, že jsem pořád unavená a ospalá? Vůbec nic se mi nechce. Mám pořád ze všeho strach a ani nevím z čeho. Je to jak na houpačce.

povuma
28. okt 2009

casio, to nevadi, ze je to uz rok, bolo to niekde v podvedomi, a teraz stacio len malo, napr. ochorenie mamy, a spustilo sa to ☹ s malou ste si teda uzili starosti, dufam, ze je uz v poriadku a zdravucka 😔
tej zavislosti na oxazepam sa neboj, po par tyzdnoch ich budes postupne vysadzovat, kludne ho uzivaj, pomoze ti v najtazsich chvilkach, aby si mohla fungovat, ja som uzivala v zaciatkoch 0,25 neurol rano aj vecer........... 😒 az po mesiaci som ho postupne vysadzala 😉

casiopeia
28. okt 2009

Myslíte, že třeba pomůže i nějaké odreagování?

casiopeia
28. okt 2009

Malá už je v pořádku(musím zaťukat) je to miláček. Neskutečně aktivní.

hroska
28. okt 2009

Casiopeia, ano Povuma Ti dobre napisla ohladom oxazepamu, ale pozor ten Zoloft je AD, ten musis brat podstivo kazdy den, ako predpisal lekar, aj keby sa stav zhorsil (byva v prvych 2-3 tyzdnoch), brat dalej .... nevysadzovat 😨 Ta ospalost, unava, strach je normal, su to priznaky depresie a uzkosti. Odreagovanie pomoze, hlavne tu na konovi 😀 😀 😉 , ale niekedy su chvile, ze nemas silu na nic, nie to este sa odreagovat. To vsak casom prejde 😉

casiopeia
28. okt 2009

Jsem moc ráda, že jsem Vás našla. Alespoň má člověk pocit, že není nenormální. Ale je pravda, že by mě v životě nenapadlo, že v 26 letech budu na AD.

casiopeia
28. okt 2009

Ještě mám prosbu, jak snášíte jídlo? Já nejsem fakt skoro schopná jíst a mám docela strach abych sebou nesekla

kubaka
28. okt 2009

casiopeo - rozhodně nejsi nenormální - to se prostě stává, že se člověk sesype, když se to nejhorší přežene - a přes vás se přehnalo požehnaně. Takže není divné, že to s tebou seklo. Já jsem na AD od 32 - tedy osmý rok. 😉
Jak píše Hroška . Pokud se ti podaří se něčím příjemným zabavit, odreagovat se, udělej si radost -ale nelekej se, pokud ti to nepůjde. V depresi a úzkostech člověka netěší nic a je zbytečné se o rozveselení pokoušet. Já jsem si třeba našla malování na okna - těmi slupovacími barvičkami. Soustředila jsem se na klidnou a tichou činnost a byl výkon, když se mi ruka přestala třást tak, abych namalovala rovnou čáru.Pomalovala jsem všechna okna v bytě, bavila jsem se tím pár týdnů a pomohlo to jako relax a soustředění jiným směrem - to je jen příklad. Ale třeba jít mezi lidi bylo nemyslitelné.

S tím jídlem nevím - já byla naopak pažravá. Ale aspoň se snaž jíst něco hodně kalorického a plného sacharidů ,ořechy, pít džusy, celozrný chleba - můj laický názor, jak bych se dopovala, abych hlady neomdlela. A zkoušet jíst každou chvilku aspoň něco maličkého - hlad zvyšuje stres!!

Nejspíš Andy bude mít nějakou relevantní radu k tomu nejedení-
haloooo - Andy, prosíme o lékařskou radu 😅

deborah1
28. okt 2009

Ahojte babulky 🙂 ,
tak dnes som bola na kontrole,najprv sme teda boli s maličkým v poradni,a potom som sa prehupla k psych.,normálne tam nikto nebol v čakárni 😅 Už som potrebovala ísť a vlastne som si už "išla po lieky",síce mi bývavalo kedysi aj horšie,ale nechcem to dohnať aź tak,radšej isť skôr.No už asi tretí deň pociťujem také tlaky na hrudníku,aj to ma začínalo znepokojovať /je to možné,že je to psychického rázu???Nemali ste to niekto?/,dr. ma radšej poslala na EKG,som mala dobré nervy,srdce mi búchalo o stošesť,ale vraj to mám dobré,tak asi tá psychika..Čo sa týka liekov,ona mi ich sama pri kojení nedá,na podpis na vlastnú zodpovednosť asi áno,nepovedala,že nie,hoci sa netvárila nadšene,no sľúbila,že sa na to ešte popýta.Aj mi radila takú alternatívu,že radšej každý týždeň prísť na kontrolu a porozprávať sa /aj keď je to asi iba cca 15 min./,popritom skúsiť nejaké čaje..Nabudúce už ale budem pýtať lieky,či ich dá sama alebo to podpíšem..Bolo to teda o nervy,lebo tesne predým som bola s maličkým v poradni,má 6kg,dr. sa iba čudovala,že toľko priberá iba z kojenia,a mlieka mám aj nazvyš,nemôžem ho predsa odstaviť.. ☹ A ešte k tomu,keď mi sesternica hovorila,ako sa to robí 😖 -že jej zviazali hrudník,aby sa jej prsia nenalievali a potom jej ešte nasadili lieky,z ktorých jej bolo zle,nehovoriac o tom,ako psychicky trpela /a to sa týždeň pred tým na to chystala/ 😒

Casiopeia,vydrž,kým ti lieky zaberú,potom bude lepšie a lepšie,až ti bude super 😉 😎 ,no kým zaberú,musíš to vydržať,môžeš mať rôzne príznaky-psychické,aj telesné,ja som sa tiež už koľkokrát čudovala,čo všetko som mala zo psychiky-napr.pol roka zvýšenú teplotu do 37,5,zahmlené pred okom,závraty a slabosť..To že ti nechutí jesť,je úplne normálne /ale ozaj by si trochu mala 😉 /,poznám babu,ktorá pri panickej poruche,kým jej zabrali AD schudla /za 2-3 týždne/ 9kg-pri úzkostiach a depresií vačš. nechutí vôbec alebo človej je moc /ako píše Kubaka/.Aj že si unavená,je úplne normálne-veď aj psychická bolesť vyčerpáva 😔 ,ospalá môžeš byť aj z toho,aj z liekov-ale všetko sa to časom upraví,neboj. 😉 Ja si pamatám,keď som ochorela-asi pred 3-4 rokmi,kým mi AD zabrali,bolo mi hrozne/Frontin som brala 0,5-2x ráno,1obed,1večer plus každý deň Diazepam injekcia/,strašné úzkosti,a asi po 3 týždňoch ako som sa ráno zobudila,zrazu mi bolo DOBRE 🙂 !Normálne sa to zlomilo zo dňa na deň.

Filipal,Hroska,Kubaka,Povuma-vy ste ako terapeutky 😎 ,normálne dobré a odborné rady 😉 -ale ono to tak asi je-keď človek tým sám prejde,dokáže neskôr lepšie pochopiť a pomôcť tým,ktorých psychika práve trpí 😔

filipal
29. okt 2009

dobre ranko 🙂 🙂 🙂
ja som sla vcera skoro spat a tu bolo tak druzne! 😵

jaaj Debrah, ta tvoja lekarka ma hneva! aj ked na nu nedas dopustit! 😨
a co sa uz nepopytala skor, alebo si nieco neprestudovala??? ved je to jej povinnost! aj nazory
na medikamentoznu liecbu u dojciacich zien sa vyvijaju, menia...
som zvedava, ako by si zobrala na svoje svedomie tvoje 4 deti, keby sa ti nieco stalo!!

Kubako, napis prosim k tomu nieco!!

rozzurila som sa, napisem neskor....

deborah1
29. okt 2009

Filipal,nenechaj sa prosím rozzúriť hneď zrána ☹ ,to som o 😒 ☹ ozaj nechcela.
Ale máš pravdu..no aj ja si musím vedieť vydupať svoje,nabudúce pôjdem odtiaľ s receptom,a asi jej ja donesiem nejaké štúdie-raz mi andy hodila jeden link,skúsim to vytlačiť 😎

veronika.h
29. okt 2009

Ahojte, nestíhám dočítat, mládě mi tu mrčí, tak jen v rychlosti.
Casio - musím tě povzbudit, jsi fakt šikovná, že jsi hned zašla k doktorovi, já s takovými stavy bojovala 6 týdnů sama, bohužel neúspěšně☹.
Všechno, co popisuješ bylo i u mě, ráno strašná úzkost, zvracení, třes, šílený strach z celého dne, nebyla jsem schopná vstát z postele, pořád bych spala a skoro nic jsem nebyla schopná jíst. Stalo se to po porodu.
Beru Zoloft, po 6týdnech neskutečná změna k lepšímu🙂. Jo a mně je 25 a beru AD, no co se dá dělat ....

kubaka
29. okt 2009

filipe - no co bych víc psala - deborah se zachovala jako lvice s cílem ulovit recept na léky i kdyby měla pokousat sestru a doktorce prokousnout tepnu 😅 😅 😅 Skvělá lovecká taktika , zvlášť když na lvici závisí tolik lvíčat 😀 😀

to máš podobné jako když v centru pro drogově závislé vypomáhají bývalí drogově závislí - kdo si líp umí představit, co se v člověku děje a co v jaké chvíli potřebuje... 😉 Stejně jako nejlepší psychoterapeuti bývají ti, kteří prožili traumatické dětství... Osobní zkušenost je krátka nepřenositelná...

evagy
29. okt 2009

Ahojte, opať sa na vás obraciam s radou.
Beriem dosť vela antidepresív a nemám velmi chuť na sex.. Nemáte tu niektorá také problémy.. Neviete poradiť čo by zvýšilo libido, či ísť ku gynekologičke ?
Dakujem za odpovede..

maria62
29. okt 2009

Ahojte som tu nova až včera som sa dostala na tuto stránku, ktorá je veľmi poučná mám uzkostnú poruchu, tretí týžden beriem frontin a druhý týždeň seroxat je to trochu lepšie ale nie až tak veľmi ale snažím sa to vydržať a dúfam, že sa mi to podarí aj keď niekedy tie stavy sú hrozné.Pozdravujem všetkých

kubaka
29. okt 2009

evagy - to už se tu bohužel několikrát přetřásalo , dost z nás to taky pociťuje v různé míře - a moc se s tím nedá dělat. 😖 Andy radila na víkend třeba vysadit, užít si a zase začít brát. Nesmí se ale vysadit na déle než 2 dny.

maria - ahoj 🙂

hroska
29. okt 2009

ahoj vsetky, 🙂 🙂 🙂

maria62 vitaj medzi nami a len sa drz..... 😉

Ja cestujem dnes k rodicom na hroby, maju tam net, tak sa ozvem vecer od nich, dufam ze spojenie tam bude. 😉 O.K.

Pa,pa.

filipal
29. okt 2009

evagy, diskutujeme o tomto probleme na str. 80, precitaj si... 😉

maria vitaj, tiez si skus precitat stranky dozadu, pisu tu kocky aj o frontine aj o seroxate. 😉

tiez musim utekat, neskor sa ozvem, drzte sa! 🙂