Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

svija
14. feb 2011

@simonesan - no já jsem měla tyhle obrázkové stavy, a to bylo jak píšeš, jak jsem něco viděla, tak mi tam hlava automaticky házela podobný či související obrázek. Plus jsem měla celkem klasické nutkavé myšlenky vůči svému malému Martínkovi, ve stylu" "píchni ho tou kudlou", když jsem se podívala na nůž a spoustu dalších podobných, jak mu mám ublížit a čím, některé opět obrázkové. Z toho jsem byla úplně v p.deli a celkem rychle jsem se pak sama nasměrovala na psychiatrii, takže kompulze jsem si žádné vytvořit nestihla 😝 😝 😝 .

simonesan
14. feb 2011

mně fakt hrabe, já už se neumím ani normálně písemně vyjadřovat, napsala jsem tohle:

ahoj, četla jsem, jak jsi psala, že když jsi psala, že jsi brala 150 mg aleventy 😀

simonesan
14. feb 2011

@svija jsem ráda, že to tak dobře dopadlo, trápilo tě něco podobného už před tím, nebo to bylo úplně nově po těhotenství a porodu? jak se k tomu postavil Tvůj manžel? Já mám pocit, že za to, že mám deprese si ani nezasloužím, aby mě měl přítel rád, že to nejde, tím spíš, že to trvá už přes 5 měsíců, ale je to jak psala Janulka, že jí její muž řekl,že ví, jaká je skutečně, na to můj přítel zapomněl, ale to bylo asi hlavně tím, že jsme spolu byli hold krátce.

svija
14. feb 2011

@simonesan - tohleto byl čistě poporodní stav, předtím jsem žádné problémy neměla. Manžel se snažil pomáhat jak to šlo,ale bylo to pro něj hodně náročné, moc nechápal co se to vlastně děje. Trochu mu vyčítám, že mě neodvezl na psychiatrii dřív, než jsem se tam z posledních sil doplazila sama. Měla jsem i sebevražedné myšlenky a několikrát jsme spolu o tom mluvili a on místo aby mě odvezl, tak čekal, že to přejde a že se s tím nějak poperu a zvládnu to bez léků, ale to fakt nešlo 😝 . No a ty máš určitě právo na to, aby tě měl přítel rád, za svoje deprese přece nemůžeš, je to onemocnění jako každé jiné, ty sis ho nevybrala dobrovolně. škoda, že neměl tvůj přítel víc síly, aby tě v léčbě podpořil 😖.

kvixa
15. feb 2011

@svija ahoj no ja som mala presne to iste.. 😒 po porode ale po 3 mesiacoch mi to preslo. znovu som to zacala mavat ked som otehotnela.. 😕 je to strasne neprijemny pocit 😒 som z toho na nervy.. ale nechcem brat ad ked som tehu...

clare1
15. feb 2011

@simonesan ahoj, no ano dobre si to pochopila, ta vyssia davka alventy 150mg mi asi po 10 dnoch uzivania robila problemy tak ako som opisala-vybudenie, nervozita... , druha dr. mi davku znizila na 75mg ale pridala na uzkost seroxat 20mg ale tuto kombinaciu asi nezvladnem, taham to ale je mi zle

antipsy. uzivam vecer zyprexu najnizsiu davku, najprv som ju nechcela a potom som skusila 1/2 tabletky a teraz mam celu, celkovo ma tak ucicika, ta mi tiez najprv robila zazivacie tazkosti , ale zaludok si zvykol hned, dr. povedala, ze ak chcem, mozem ju zase znizit na 1/2 a postupne az zabere seroxat vysadit, ale stale zyprexu beriem, lebo seroxat nezabral a nechcem ho...

daj si povedat a vyskusaj tie antipsych., za skusku nic nedas, ja som ochotna uz urobit a brat cokolvek len aby mi to zabralo, teda okrem toho ist do ustavu tam by ma asi nikdy nedostali,,, 😀

monfat
15. feb 2011

čaute, tak ako sa máte? Dúfam že ste okej 🙂 🙂 ja na budúci týždeň idem vysádzať konečne, alebo nie? 😒 neviem som z toho taká v rozpakoch. Na jednej strane sa teším že konečne bude po liekoch, nechcem byť na tabletkách, po pol roku na AD mám dosť, a na druhej strane mám trocha obavy z toho vysádzania, ako to bude vyzerať, či sa mi nepohorší a tak. Aké máte s tým vy skúsenosti? Ja beriem Citalec 10 mg pol roka. 🙂 dajte vedieť ako ste to vy prežívali, či ste mali nejaké problemy s tým alebo nie 😉

evagy
15. feb 2011

ahojte , je tu niekto so schizoafektívnou poruchovu? 😉

kvixa
15. feb 2011

@monfat ahoj ty si brala ad aj cez tehotenstvo?

monfat
15. feb 2011

Ahoj kvixa nie nebrala som ich počas tehotenstva, vtedy mi ešte nič nebolo. Až ked mala moja dcérka dva mesiace, tak sa to začalo a bola z toho asi popôrodná depresia 😒 , tak ich beriem už pol roka, pretože mám aj záchvaty paniky. Ale už vlastne nemám. tak sa uvidí aké to bude. Ty musíš brať teraz AD? ved sú aj také ktoré neškodia bábu 😉

robert1982
15. feb 2011

Ahoj chcem sa spýtať som na začiatku liečby beriem Elicea a Xanax SR ráno 0,5 večer 1mg. či môžem v poslilnovni podávat väčší výkon kardio cviky atd....? či mi nemôže z toho dojst zle ked to preženiem....

simonesan
15. feb 2011

@svija : ahoj děkuju za odpověď. Dneska to na mě nějak dolehlo. Celý den jsem brečela a pak ho prospala.Štve mě, že mě psychiatrička nechápe, nebo chápe jinak a jinak si věci vysvětluje.Pořád za něčím vidí něco jiného.Dala mi antipsych. dobře obsedantní myšlení mám, ale já se jí snažím vysvětlit, že můj problém je hlavně deprese a ne úzkosti z obsedantního myšlení. když jsem se jí snažila vysvětlit, že mi cipralex dělal dobrou náladu, ale pak po 22 dnech úzkosti, tak mi později, když jsem byla na přechodu už na citalopramu řekla, že si myslí, že to léky nebylo a teď když jsem jí říkala, že mi bylo dobře, tak mi taky řekla, že to léky třeba nebylo a přitom bylo, bylo to po přechodu, tak rychlé, že jsem tomu nechtěla věřit.Je ochotná, ale myslím, že nevnímá, co jí říkám a nebo mi nevěří, jsem z toho fakt zoufalá a nevím kam bych šla.Nemáme tu moc dobrých psychiatrů☹ Už mě unavuje bojovat se sebou a s lékaři, ona mi snad ani nevěří, že mi v léčebně ty ad vysadily☹

@clare1 : ahoj, já je vyzkouším, ale jak jsem psala výše, přijde mi, že se s psychiatričkou nemůžu nějak domluvit. Pro mě je teď hlavní problém deprese a ona mi nutí to, že úzkosti z obsedantních myšlenek, jenže tak to není. další, co mi tvrdí je, že když jsem dřív říkala, že mi mi nějaké době dělal cipralex úzkosti, tak mi pak, když jsem přešla na citalopram řekla, že si to nemyslí. Teď, když jsem jí řekla, že jsem na něm na rozdíl od citalopramu měla náladu a chuť do života, tak mi řekla, že si myslí, že to nebylo tím a já to snad vím, kdy mi jak bylo, už nevím. Dolehl na mě ten rozchod a nemám sílu bojovat se sebou a tím, aby mi lékařka věřila a nevytvářela své závěry. Nepochopila jsem, ta zyprexa Ti zabrala a na co jsi jí dostala, co má dělat? Jak Ti po ní bylo? Toto jsem moc nepochopila "celkovo ma tak ucicika".já bych zkoušela, léky, ale jaké mi dokáží udělat stavy je hrůza☹

@monfat .: ahoj, slyšela jsem, že vysazovat by se mělo až tak za 6-9 měsíců po vymizení všech příznaků. Mně to bohužel nevyšlo.

simonesan
15. feb 2011

@svija : co je clomipramin?Pod jakým názvem se dává?

svija
15. feb 2011

@simonesan - clomipramin je Anafranil, ale ten ty nepotřebuješ, jestli tě opravdu netrápí nutkavé myšlení 🙂 . Je to jedno ze starých tricyklických antidepresiv 😉 .

svija
15. feb 2011

@kvixa - jé tak vidíš, a já jsem si myslela jak nejsem se svými nutkavostmi originální. Tak držím palce, ať zvládneš těhu i bez AD, já bych te teda nedala, než mít znova rozhozenou hlavu, tak se radši nechám medikovat i v těhotenství, ale je to jen můj názor 🙂 .

kvixa
16. feb 2011

@svija 😀 no uz som aj ja 🙂 len som sa chcela objednat k dr. a maly dostal zapal priedusnice a hrtana, tak musim nejako prezit.. myslis, ze by sa to dalo nejako zvladnut s terapiami a homeopatikami? 😕 este som sa chcela opytat, co si pisalal o tom pretvarani obrazov, to ako napriklad, pozriem sa na tien na stene a predstavym si tam nieco ine? ale potom sa pozriem znova za pikosekundu 😵 a uz je to v pohode? asi tak?

kvixa
16. feb 2011

@monfat no to vazne? myslela som, ze vsetky skodia babu ☹ este som stale nebola u dr. nemam teraz kedy, maly je chorý 😕 nemozem sa objednat.. uvidim ako mu bude po vikende. ked tak v pondelok hned volam.aj ked manzel hovori, ze je to len z unavy 🙄 vraj to prejde, no nemyslim si.

filipal
16. feb 2011

@robert1982 ja som sice brala ine lieky - sertralin a rivotril, ale riadne som v posilke makala a ziadne problemy som nemala. skor naopak, pomahalo mi to. 🙂

radulinka00
16. feb 2011

@monfat Ahojky, už je ti úplně dobře? Jestli se na vysazování necítíš, tak nevysazuj. moje kamar. ho brala 1.5roku a potom teprve vysazovala. s vysazováním neměla žádné broblémy. 😉

@simonesan Ahoj, mrzí mě, že nemůžeš stále najít léky, které by ti pomohly. 😢 Víš co je celkem problém? Že vedlejší účinky léků se nápadně podobají příznakům deprese, úzkosti. Takže to co si měla po 22dnech s Cipr. nemuselo být lékem, ale prostě si mohla mít výkyv a zvýšenou úzkost z tvojí choroby, která se náhodou po snížení dávky zase upravia, ale lék jako takový s tím nemusel mít nic společného.... Proto ti asi tvoje dr. něvěří, protože ani ty si nemůžeš být jistá. 😢 😢 Chápu tě, že ti je mizerně, ale neztrácej naději, určitě se i pro tebe najde vhodný lék.
@robert1982
Ahojky, no, když to člověk přežene v posilovně, tak mu z toho může dojít pořádně zle 😀 😀 Já jsem jednou trénovala výmik na hrazdě a pak druhý den jsem nemohla chodit! 😲 Jinak jsem četla že ad nejlépe fungují při fyzické námaze, tak z chutí do toho!!! 🙂

monfat
16. feb 2011

ahojte 🙂
@radulinka00 vieš cítim sa perfektne, ani predtým mi lepšie nebolo 😉 len vieš že mám obavy z vysádzania, lebo na nete píšu samé bludy o tom, že aký hrozný priebeh to má ale na druhej strane to sú všetko ľudia, ktorí vysadili zo dňa na deň 😖 a neriadili sa radami lekára. takže možno s tým ani nebude žiaden problém, len ja som taký bojko 🙂

didarigova
16. feb 2011

Ahoj moja, Zakladom vsetkeho je dobry spanok. Odporucam ti dobre sa vyspat aspon cez vikend, ked je manzel/priatel doma. Popripade zverit dietatko babicke, sestre krstnej. Si velmi dobra mamicka, ked sa dokazes o maleho postarat sama, bez pomoci. Zato ti sklaniam poklonu. Ja som maminka 3 deti, a tiez som bola a stale som na vsetko sama. Nas najmensi prirastok ma 2 roky a veru je to zihadlo a hlavne bolave noci kym bol mensi. Az kym nezacal chodit do choditka, vtedy to uz bolo lepsie a super bolo a je ked zacala chodit. Odvtdsey je uz samostatna a nemusim stale dohliadat na nu. Musis vydrzat. Depresia, ma ju moj priatel ale nie je depresia ako depresia. Ta tvoja je poporodna. Drz sa a ak ti mozem este poradit tak velmi rada poradim 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

svija
16. feb 2011

@kvixa - no já moc nevěřím tomu, že by se tenhle stav dal zvládnout jen psychoterapií a homeopatikami, záleží jak často ty nutkavé myšlenky máš, pokud je to jednou za den, tak to neřeš, ale pokud třeba 10x za hodinu, tak si myslím, že je medikace nutná. A ty moje obrázkové stavy, to bylo podobné jako když ti běží dva filmy najednou, jeden film je ten reálný svět okolo + mi tam hlava neustále házela nějaké obrázky podobných věcí, jako na které jsem se koukala. Ale jde to popsat dost těžko, to se musí zažít 😀 .

simonesan
16. feb 2011

@radulinka00 ahoj, moc děkuji, ale já nemívala nijak velké úzkosti před nasazením, hlavně depresi, ale to co přišlo za úzkosti po 3 týdnech braní bylo něco. Kdybych takové úzkosti měla na začátku před léky, tak bych si řekla, dobrý něco se vrátilo, nebo kdyby to bylo prvních 14 dní, ale po 3 týdnech? Na začátku mi to zabralo úžasně, protože mi po přechodu ze Zoloftu na kterém mi bylo hrozně přišla úleva a stav, takový, že jsem to byla zase já, jak znovuzrozená, síla, dobrá nálada, na to v jakém jsem před tím byla stavu to byla krása, vůbec bych nečekala, že se můj stav, může tak rychle dobře změnit, ale i obráceně.

@monfat : pokud Ti je dobře, tak bych s vysazováním ještě počkala

simonesan
16. feb 2011

@svija . nutkavým myšlením trpím, ale mnohem více depresemi, to nutkavé myšlení tam je, ale teď to není hlavní problém.Lékařka mi na něj chce dát amisulprid, ale když jsem četla, jak se po něm přibírá a je sekrece z prsou, tak nevím, jak jí říct, že bych ráda, kdyby mi dala něco jiného☹

robert1982
16. feb 2011

@filipal dakujem 🙂

robert1982
16. feb 2011

@radulinka00 dakujem 🙂

simonesan
16. feb 2011

@andy.a ahoj, nevím, zda se tu objevíš, ale zkusím se zeptat, má lékařka mi na to neodpovídá, čím mohlo být to, že po 3 týdnech braní cipralexu přišla taková úzkost, jakou jsem před tím neměla, měla jsem hlavně depresi. Po snížení na 5 mg přešla. bylo to ad, co mi na depresi zabralo, měla jsem dobrou náladu a jakoby čistou hlavu, teď to nejsem já a náladu nemám na nic a jsem unavená 20mg citalopram 50 mg lamictal. Potom jaké je nejšetrnější antipsychotikum, lékařka se mi ho chystá dát, nejdřív to měl být seroquel na úzkosti při cipralexu, teď amisulprid (prý na nutkavé myšlenky, ty sice mám, ale hlavní problém je deprese a ta s těma myšlenkama nesouvisí), ale ten bych nerada, protože se po něm hodně přibírá a dělá mléko, já měla problém zvětšení prsou už jen po efectinu.Jsem už zoufalá. Co dogmatil, seroquel?

svija
16. feb 2011

@simonesan - já jsem měla po risperidonu taky sekreci z prsou, ale bylo to jen, že se dalo pár kapek vymáčknout, nic víc. A to přibírání je asi individuální a jen při vyšších dávkách. Podle mě pokud budeš brát jen malinkou dávečku na nutkavé myšlení, tak je riziko přibírání rozhodně menš, než kdybys brala vysoké dávky jako třeba schizofrenici 😉. A na jaké téma jsou ty tvoje nutkavé myšlenky?

radulinka00
16. feb 2011

@monfat Ne, toho se neboj a nečti to, nemůžeš vědět co to je za lidi a ještě když se přiznají, že vysadili ze dne na den, tak to je největší blbost a nedivím se, že jim bylo zle. když budeš vysazovat pomalinku nejdřív půlku klidně třeba měsíc půlku nebo ob den půlku obden celou pak půlku pak obden půlku, obden nic zase třeba 3 týdny, pak budeš brát 2krát týdně půlku a pak nic ,tak to ani nepocítíš. To ti řekne tvoje dr. jak vysazovat. Hlavní je se NEBÁT. 🙂 😉

kvixa
16. feb 2011

@svija jaj tak to ja mavam tak striedmo mala som to na zac. tehu asi 3 di stale al. 4 a teraz nic vobec... 🙂 tak to teda nebudem riesit, dkujem za radu. inak este sa ta chcem opytat , nevies ci su tie lieky na tie nutkave myslienky aj take co vobec neskodia babu, keby ma to znova prepadlo? Ďakujem pekne za radu svija