Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

kvixa
16. feb 2011

@didarigova ahoj, to malo byt adresovane mne? al. nie? 😀 waw 3 deti? to ako stihas? pre mna je to nepochopitelne, ked pozriem na to moje male -neustale v pohybe vyzadujuci si max. pozornost 🙂 mam co robit s jednym 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 nespi odkedy ho mam 😀 a strasne rad reve- jeho najoblubenejsie v noci 😵 mamina stale pracuje a svokra tiez a manzel ma volnu len nedelu a to je rad, ze je rad 😀 😀 😀 a za chvilku druhe dopujem sa sedativom pc , snad bude kludnejsie ako maly 😅

simonesan
16. feb 2011

@svija ahoj, jenže po denibanu (amisulpridu) je větší než po risperidonu co jsem koukala. Já nemám nějak konkrétní nutkavé myšlenky, jen třeba když na něčem ulpím, tak tu myšlenku nemohu pustit jen tak z hlavy. Ale je to třeba když mám problém jako teď s dr. Jinak, že by mě takhle něco napadalo to ne. mrzí mě třeba, že mi dr. nevěří, že můj hlavní problém je deprese a tak nějak mi podsouvá, že mám úzkosti z nutkavých myšlenek a přitom já teď nějak úzkosti nemám, málo, ale smutek, depresi, únavu, pocit jako že to nejsem já a neschopnost se radovat.Taky mě mrzí, že mi nevěřila, že mi po cipralexu po 22 dnech vystřelila silná úzkost, jaká nebyla ani před tím, když snížením zmizela. Nechala mne přejít na citalopram a pak mi řekla, že si nemyslí, že ta úzkost byla cipralexem, ale šlo to uplně zevnitř a takové jsem nemívala, snad někdy při atace, ale takhle silné celodenní ne. I po snížení se mi vedlo dobře, ale po stresu to depresi neudrželo. ráda bych ten cipralex s něčím nakombinovala, protože mi dělal dobrou náladu a chu´t do života, ale ona říká, že je to jedno jestli beru cipralex, nebo citalopram, což i andy.a řekla, že je rozdíl.

Jinak mám šok, jak jsem psala, že jsem nasazovala ad, abych své potíže podchytila a nechala se pro začátek hospitalizovat, kde mi primář ad vysadil po 5 dnech, že mi stačí terapie a to jsem ad před tím brala 6 let, během pobytu v léčebně jsem upadla do depresí, které jsem před tím neměla, byly to sliby o terapii a tak, a já každý den čekala, jak na spasení a ono nic každý den. Každému dával jen mirzaten, pacienty neposlouchal, žádná zpětná vazba. Poškodil více lidí a teď už tam nedělá, podle mě ho vyhodili, protože i lékařimuseli dělalt pár věcí za jeho zády. Říkali mi, že oni by mi ty léky nechali, ale nemůžou to udělat přes něj. Měla jsem fakt smůlu, že jsem tam šla, když tam byl on☹ Nedostala bych se do depresí, měla jsem jen úzkosti, které jsem znala, ale nechtěla je nechat rozjet. Ad jsem cítila, že budou zabírat, podle toho, jak mi bylo na začátku braní☹

filipal
16. feb 2011

@monfat na tvojom mieste by som este s vysadzanim pockala. preco sa tvoja lekarka tak ponahla? pol roka je minimalna doba uzivania AD. ked si uz tu liecbu absolvovala, preco nepokracujete aspon rok? totiz, pri kratsom uzivani je vacsia pravdepodobnost, ze sa priznaky vratia. (ale nemusia 😉 )
ja som zacala vysadzat po roku a cele vysadzovanie trvalo 3-4 mesiace. isla som tak pomaaaamicky, ze si to organizmus ani nevsimol.
asi takto 100 mg ale raz do tyzdna 75mg, potom 2 do tyzdna 75....az som postupne presla na 75, potom som zacala zase s 50 mg....raz do tyzdna, 2 krat, kazdy druhy den.....a takto postupne az na konci som brala 25 mg raz do tyzdna.....do stratena....

majusa123
16. feb 2011

Ahojte dievcata! Chcem sa Vas opytat, ci je tu niekto, alebo ak niekoho poznate, kto bral pocas tehotenstva benzodiazepiny (Xanax, Neurol, Frontin, Lexaurin, Diazepam, Oxazepam,.......) a ci to zanechalo nejake nie dobre nasledky na dietati. Dakujem🙂

janulkama
16. feb 2011

@filipal jaj,keď to tak čítam,tak dúfam,že aj ja budem takto o rok postupovať do stratena 🙂

monfat
17. feb 2011

@filipal ahoj som rada, že ste ma trochu povzbudili 😉 vieš ja sa ani nikam neponáhľam, to len moja psychiatrička jednoducho zavelila, že v marci začíname vysadzovať, neviem síce prečo sa ona tak ponáhľa s tým, ale dúfam že sa mi to nebude vracať. Chodím aj na psychoterapiu, ktorá mi najviac pomohla 🙂 , naučila som sa techniky dychania, správania a myslenia pri záchvate, tak dúfam, že to zvládnem. psycholog mi povedal, že ma to stretne ešte určite raz v živote, ale že ked prídem nato, ako to zvládnuť a prejde to, že sa mi to už nevráti. tak som zvedavá. Aj keby to prišlo nebojím sa a musím to prekonať, lebo je to len v mojej hlave. 🙂 😉 lieky samozrejme veľmi pomohli, dnes by som nebola asi takto rozprávala o tom 🙂 🙂
Tiež budem vysadzovať tak, ako vravíš dlhšie, aby som si zvykla. Teraz beriem po dobu pol roka 10 mg Citalec - polku, a doktorka povedala že od prveho marca mám začať brať 10 mg- polku ale už len každý druhý deň- teda obdeň. a takto mám brať celý marec, potom v apríli mám brať tých istých 10 mg ale už len každý tretí deň ..... a tak nejako, že by som teoreticky mala skončiť niekedy máji 🙂 Tak sa budem snažiť, nespackať to. 🙂 😀 Zatiaľ sa maj a ešte raz dakujem za radu 🙂

monfat
17. feb 2011

@radulinka00 😉 vďaka za podporu, potešila si ma 🙂 🙂 🙂

anka12
17. feb 2011

@majusa123 ahoj ,daj si do vyhladavaca panicka porucha a tehotenstvo a tam najdes vela dievcat co uzivali rozne lieky ad a aj neurol,lexaurin,rivotril tak tam najdes vela uzitocnych informacii. ak sa mozem spytat ty si tehotna ci len planuje? mna to tiez velmi zaujima,lebo sa ma to tiez tyka.budem rada ak sa ozves Ahoj

anka12
17. feb 2011

@simonesan ahoj ,ja mam presne ten isty problem ako ty, nemam nejake nutkave myslienky nevidim obrazy a pod.len ked na nieco myslim ,ako napr.teraz nad babetkom tak to tiez nemozem pustit z hlavy ,stale rozmyslam ako to bude prebiehat,ci mi bude fajn,nebude mi zle,ako sa budem citit az ma z toho zacne boliet hlava a nemozem sa toho zbavit,som napnuta a nemozem najst ten pokoj v dusi ☹ uz som sa zbavila strachu z teho,zachvaty paniky uz viem prekonat uz nemam vobec strach ,tesim sa ....trapi ma tento problem,preto by som uvitala akukolvek pomoc.zatial dakujem

hroznatko
17. feb 2011

ahoj. chtěla bych poprosit maminky, které mají zkušenost s kojením a léčbou generalizovné úzkosti. nejedná se o panickou poruchu, to téma už tady je, ale nenašla jsem v něm odpovědi na svoje otázky. první dcerku jsem musela přestat kojit, protože se mi díky úzkostem blokovala produkce oxytocinu, který je rozhodující pro spouštění mléka (hormon citlivý na stres a úzkost, bez něj ikdyž mléko v prsou je, tak neteče, nespouští se). když jsem si vzala oxazepam, úzkost ustoupila a mléko se spustilo. bohužel je návykový a mudra mi ho nechtěla opakovaně napsat, doporučila kojení ukončit a nasadit antidepresiva (seroxat).... tak se taky stalo. teď jsem podruhé těhotná, léky žádné neberu, úzkosti nemám, ale trošku se bojím, že se bude situace opakovat. prosím o vaše zkušenosti.

filipal
17. feb 2011

@monfat citalec 10 mg si brala iba polku? cize 5 mg? to je slabuliiinka davka. z tej sa uz hadam ani neda znizovat.
Citalec je najslabsie SSRI dava sa aj detom od 6 rokov.
podla mna u teba to funfovalo trosku ako placebo efekt, preto sa vysadzovania vobec nemusis bat. 🙂
telo si ani nevsimne, ze si mu nieco zobrala. 😅
to je zvlastne, ze niektori lekari maju tendenciu davat uplne nizucke davky a niektori idu do maxima.....pritom pri podobnych priznakoch.

radka.m.
17. feb 2011

ahoj holčiny,tak jsem dneska byla na kontrole na psychiatrii,tak ten Xanax mi nechala dál,říkala jsem jí,že ten mirtazapin jsem vysadila a proč,tak místo toho mi dala na spaní Zolpinot,ne pravidelně,jenom na noc,pokud se budu potřebovat vyspat a přes den mi nasadila Dogmolit,po tom bych měla snad přibrat a neměl by mi prý určitě vadit,jestli jsem napsala špatně ty názvy,tak proto,protože jsem od ní přišla poměrně dlouho a už jsem si nestihla vyzvednout ty léky,takže jsem to opisovala z receptu,ten rukopis je děsný 😀 ,jinak zprávu do ruky nedává,posílá jí rovnou k obvodákovi,takže moc nevím,akorát říkala,že to ještě neuzavřela jestli je to men.anorexie,nebo vyloženě jenom blok z nervů 😒 ,tak zítra si vyzvednu léky a začnu baštit 😉 ,jinak vám zprávu do ruky taky nedává,nebo jak jste se dozvěděli svoji diagnozu?

monfat
17. feb 2011

@filipal ahojky polku som myslela z dvadsiatky - takže každý deň beriem 10 mg, viem že je z tých slabších, dokonca na začiatku liečby som brala 20 mg, ale mi musela znižiť hned na 10 mg, lebo som mala až tak trochu prehnanu náladu mám totiž 50 kil, tak možno som citlivejšia na lieky a stačí mi to. Celu tu dobu pol roka čo som brala 10mg, mi bolo fajn, ale počula som na adresu mojej psychiatričky, že je dosť opatrná, tak neviem čo to bude až to bude 🙂 🙂 🙂

filipal
17. feb 2011

@radka.m. ahoj 🙂
takze xanax mas ako pomocny liek...vies, ze jeho uzivanie je navykove a ma sa brat, len kym nezaucinkuju antidepresiva, alebo obcas.
Zolpinox je hypnotikum, tiez liek iba na kratkodobe uzivanie.
ten Dogmolit sa mi nepodarilo najst...co je to za liek? to je antidepresivum? pozri sa na pribalovy letak, do ktorej skupiny patri. ahaaah, ty ich az zajtra vyberies z lekarne.....
spravu posiela obvodakovi? to je divne, lebo moja lekarka nie. ty mas pravo byt informovana o tom, co ti je.
u nas dokonca po kazdej navsteve podpisem, ze som bola informovana....

filipal
17. feb 2011

@monfat hlavne, ze ti pomohla aj ta davka...ci uz pomohol aj placebo efekt je druhorade.... 🙂 🙂 🙂

radka.m.
17. feb 2011

filipal-ahoj 😉 -zítra jdu do lékárny,tak to vyčtu a pak napíšu 😉 ,jinak zprávy do ruky vůbec nedává,posílá je obvodákovi,takže vůbec nevím,co píše 😒 tak zítra dám vědět,pa,pa 🙂

radulinka00
18. feb 2011

@monfat čauky, ta moje kamoška brala taky jen 10 a stačilo jí to, ale teda dýl 1.5 roku, dřív se na vysazení necítila. Tak uvidíš ,jestli ti je dobře, tak by to neměl být problém 🙂

@radka.m. Ahojky a pročpak jsi vysadila Mirta.? byla jsi moc oblblá? 😨 Taky nevím proč by měla posílat zprávu obvodnímu, ta moje to nedělá. Co ti je, ti má vysvětlit psychiatrička, když se u ní léčíš?! 😨

monfat
18. feb 2011

@radulinka00 sama netuším prečo sa doktorka tak ponáhľa ale stále ju poslúcham, tak dúfam, že vie čo robí 🙂 🙂 🙂

mangotree
18. feb 2011

Ahoj kočky.
Posledný asi mesiac, sa v noci strašne potím. Beriem Seroxat. Ale už vyše roka! Viem, že nočné potenie môže byť jeden z vedľ. príznakov, ale po vyše roku? Neviem prečo. V noci mi je zima a zároveň sa potím ako pes. Potom mi je z toho samozrejme ešte väčšia zima. A keď mám ráno vstávať mokrá a uzimená..Neviete čo to môže byť? Beriem ešte aj Euthyrox, čo sa týka liekov na štítnu žľazu, ale ten tiež už aspoň 2 roky.

filipal
18. feb 2011

@mangotree ahoj 🙂 ty si sa tu dlho neukazala....
z AD sa zvykne zvysit nocne potenie....aj opuchy. hlavne sme sa stazovali na vacky pod ocami.
to potenie aj opuchy dost kolisu...mozno do toho vstupuju aj ine faktory.

radka.m.
18. feb 2011

Ahojda 🙂 ,tak jsem dneska vyzvedla ty léky v lékárně,takže xanax mi zůstal stejně,na noc mám ten zolpinex,nemusím ho užívat pravidelně,jenom když se budu potřebovat vyspat a ráno mám ten dogmatil,je to sulpiridum,holky ale jsem takový blbec-přečetla jsem si u něho příbalový leták a co tam je všechno napsané,tak se mi do toho vůbec nechce! 😒 😒 ono takových vedlejších a nežádoucích účinků bude napsáno asi u všeho,ale nevím,nevím... 😒 jestli jste ho některá brala,můžete mi prosím napsat,jak jste ho snášeli?já vím,že to na každého působí jinak,ale přece jenom se chci zeptat...jinak moje doktorka fakt ty zprávy nedává do ruky,ale posílá je,takže nevím nic,tak tam jdu za měsíc,tak se jí na to zeptám

kvixa
18. feb 2011

ahojte baby no tento tyzden som myslela, ze umrem ake som mala stavy 😖 dovidenia... malemu sa dnes polepsilo, tak som chcela zavolat tej dr. ale kym som sa vymotala boli 3 hodiny 🙄 zas az v pondelok dufam, ze ma vezme hned v utorok, nech to mam uz za sebou..

filipal
18. feb 2011

@radka.m. hmmm Dogmatil nepoznam....nie je to AD. ta kontrola o mesiac pri nasadeni novych liekov je dost neskoro. sama si mas zvysovat davku? lebo na zaciatku sa pridava postupne....keby si sa necitila dobre, zavolaj jej. 🙂
a obcas napis, ako sa citis....

@kvixa ak ta nevezme, nech ti da aspon radu cez telefon. drz sa 🙂

radka.m.
18. feb 2011

filipal-ahoj 🙂 😉 ,dávku si nemám vůbec zvyšovat,do další kontroly mám brát pořád stejnou dávku hned od začátku,tak nevím 😒 ,no,pokud mi ty léky nesednou,tak jí zavolám,jinak sem občas nekouknu a napíšu,co a jak,holčiny,zatím se mějte a opatrujte,pa,pa 🙂

filipal
18. feb 2011

@radka.m. a aku ti dala davku?

radka.m.
18. feb 2011

filipal-je to síla 50mg a mám brát 1tbl.ráno,jestli jsou tyto léky ještě v jiné síle,to nevím

filipal
18. feb 2011

@radka.m. ano, su aj v 100 mg a 200 mg
dala ti najslabsiu davku, raz denne.
ved uvidis....ale aj tak by som ta tipovala na AD a toto atypicke neuroleptikum pridala....
neviem preco u teba nevyskusa nejake ucinne AD.....
pozri Radka, uvidis. ak ti nebude liecba zaberat rovno sa jej spytaj, preco ti neskusi nasadit antidepresivum.
http://farmaceutika.info/dogmatil-50-mg

kvixa
18. feb 2011

@filipal dakujem pekne

radka.m.
18. feb 2011

filipal-děkuji moc za ten odkaz,něco jsem z toho přečetla,zítra si to dočtu dopodrobna,ale přiznám se,že tomu vůbec,ale vůbec nerozumím,já jsemo depresích a podobných stavech nikdy nečetla,nezajímala se,poprvé jsem se dozvěděla až tady v diskuzi,takže v tom mám dost hokej,ty odborné názvy mi vůbec nic neříkají,a jinak proč u mě nevyzkouší rovnou nějaké AD,no,nevím,protože se fakt nevyznám,ale myslím si,je to jenom taková moje vnitřní domněnka,že to je právě kvůli té váze,kvůli tomu,abych nejdříve mohla začít jíst,ale to je fakt jenom takový můj vnitřní pocit,no,nevím,určo dám vědět,jak mi ty léky sedly 😉

simonesan
18. feb 2011

@monfat ahoj, jak jsi měla přehnanou náladu při 20mg citalecu? mně doktor říkal, že se nedá citalopram vysazovat ob den, že u něj to zrovna nejde. Tak to jsem z toho už pako.

Jinak jsem šla na konzultaci k jinému psychiatrovi a dopadlo to pro mě hrozně. Hned mě chtěl hospitalizovat. Moje reakce na léky nebere. Sama jsem si na čas spustila spontanní uzdravení. Jsem už zničená. Nevěří mi a já pak nedokážu věřit jim☹