Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janulkama
9. feb 2011

@lucinka0921 ahoj,no teda,to je super 😀 😀 😀 😀 Teším sa s Tebou,ja som na tom podobne,už to len dotiahnuť 🙂

anka12
9. feb 2011

@lucinka0921 to je super ,uz to bude len lepsie a lepsie ,gratulujem 😀 😀

lucinka0921
9. feb 2011

@janulkama
@anka12
dakujem vam kocky 🙂 Naozaj je skvele ako sa citim ani nie za pol roka,co vsetko som uz dokazala za tak kratky cas.A za 2 a pol roka predtym skoro nic.Je to smutne,ale lepsie neskoro,ako nikdy.A uz som si zacala hladat pracu aj v okolitych mestach :D tak dufam,ze coskoro nieco najdem.Mam obrovsku chut do zivota....
Janka,tebe je tiez uz ovela lepsie?Tak to je super.Tesim sa.A ty sa uz ako dlho liecis?Uz mam v tom vsetkom chaos :D:D:D

chubbynka
9. feb 2011

@filipal tak on chodi len sem tam,naozaj,mozno raz do mesiaca,maximalne dvakrat........musim to skusit nejak odpozorovat.dakujem

ferkaa
9. feb 2011

Ahoj dievčatá, tak po dnešnej dllllllhej noci bdenia a pozerania do blbá som sa už tak na......že hneď ráno som nabehla k môjmu psychiatrovi s tým, že ten Valdoxan mi je úplne na figu a je mi z neho tak zle, že dnes noci som si už od nervozity poškriabala celé ruky lebo už som si nevedela pomôcť....potom som si dala okolo pol 3 ráno neurol, no ten akosi tiež moc nezaberal, ale už som sa po ňom aspoň trochu ukľudnila, no spať som nespala a môj lekár mi na nato povedal len toľko , že on mi už inak pomôcť nevie lebo, že už všetky najlepšie lieky mi dal a mne ani jedne nezabrali, tak som tam ostala sedieť a pozerať naň jak debil a potom som sa postavila a pekne mu poďakovala za pomocť, kedže podľa neho mi už všetky super lieky predpísal a inak mi pomôcť nemôže....som myslela,že v tom momente dostanem asi infarkt keď mi toto povedal, no s takou zlosťou som odchádzala, že až....a nakoniec mi povedal, keď som sa už na chodbe obliekal nech sa vrátim a že nech ten valdoxan beriem aj ďalej a na ráno si mám zase dávať escitalopram...tak som fakt zvedavá, čo to bude zase za reakciu na môj organizmus, ale aj keby som nespala a steny škriabala, tak k nemu sa už nevrátim. Ja som sa dnes cítila ako nejaký simulant a neviem čo ešte....som taká sklamaná a znechutená, že to neviem ani opísať ☹ ☹ ☹

lucinka0921
9. feb 2011

@ferkaa Ahoj.Tak to ti vobec nezavidim...Mala by si cim skor vyhladat ineho psychiatra,hlavne necakat.Ja som cakala 2 a pol roka,ze kedy sa mi polepsi,no vdaka mojmu predchadzajucemu psychtrovi sa vela toho nezmenila.No nakoniec som zmenila psych. a neuveritelne do 4 mesiacov sa mi velmi polepsilo.Uz sa citim neskutocne dobre,skoro ako niekedy predtym...Takze radim,ihned vyhladat ineho psychiatra.Drzim palce 🙂

bitalka
9. feb 2011

Ahojte dievcata!
Prosim Vas, poradte mi nejaku dobru psychiatricku v Bratislave, alebo okoli ... chcem ju zmenit, tak pokial mate hlavne Vy skusenost s niekym ozaj dobrym, tak vam budem vdacna 🙂 🙂 🙂
Vopred dakujem
p.s.: aj ked mi napisete, ze niektora je zla, tak aspon budem vediet, ze od nej prec 😀

bitalka
9. feb 2011

@ferkaa mojaaa, a naco sa ty liecis? najdi si noveho doktora, ja si tiez hladam, mozno nam tu baby niekoho poradia 🙂 🙂 🙂

kukuk33
9. feb 2011

@lucinka0921 a cim to je podla teba, ze ti jeden nepomohol a druhy hej? je to len tym ze trafil spravny liek?

a ako ste baby prezivali zmenu lieku? lebo moj mm uz berie AD skoro rok - mirzaten a coaxil. no uz to bolo aj celkom fajn v lete, no mal nejaku stresujucu skusenost v praci a zase sa to pohorsilo a znovu sa mu vracaju take uzkostne stavy. tak sme sa s dr. dohodli, ze skusime ine lieky. bola som tam s nim aj ja. jeho dr. je fakt velmi fajn, pomaha to aj mne, ked s nou hovorim, lebo to nie je lahke ani pre mna... takze teraz nasadzuje serlift. a potom ked nan nabehne, tak mu vysadi coaxil. chce to robit postupne, aby bol cim menej rozhadzany. berie este len 75 mg, ma sa dostat na 100mg denne. A dost ma uzkosti - hlavne rano. aj spanie sa mu naburalo, zobudi sa o 5ej a uz nezaspi. ale cez den to rozchodi a k vecer uz fajn - klasicke pesimy. tak dufam, ze s tymito liekmi to bude lepsie uz. lebo aj andy pisala, ze coaxil je velmi slaby, tak som rada, ze skusi nieco snad ucinnejsie.

ta dr. je taka opatrna v tom zmysle, ze napr. ked prisiel pred rokom s uplne tazkou depresiou, tak mu najprv dala len coaxil, lebo sa obavala, ze pri nejaky vedlajsich ucinkoch by ich mm nechcel brat. je pravda, ze sa dost liekov obaval. ale vdaka bohu za ne, ten mirzaten mu napr. uzasne upravil spanok. co bola pre nas oboch obrovska ulava 🙂

rada vas inak baby citam a obdivujem ze dokazete otvorene neanonymne pisat o svojich psychickych problemoch! drzim vam palce, aby ste sa chorob zbavili a zili plnohodnotny zivot 😉

ferkaa
9. feb 2011

@lucinka0921 vieš ono ja by som si aj ineho vyhľadala, ale v našom meste sú len dvaja a to ten môj a ešte jedna taká trafena, že keď k nej prídeš tak automatický musíš byť zdravá lebo vkus bude po tebe zjapať, takže ja už neviem čo robiť ☹

@bitalka ja ani neviem poriadne načo, keď som sa ho pýtala, tak mi povedal, že depresia a to bolo všetko takže tak...normálne nemormálna ochota z jeho strany 😠 😠 😠

lucinka0921
9. feb 2011

@kukuk33 bolo to tym,ze predchadzaju psychiater mi stale tvrdil,ze som uplne zdrava,nechcel ma liecit,no nakoniec mi dal serlift 25mg,co je slabulinka davka.A to som brala 2 a pol roka.A ta nova psychtricka mi hned zvysila,uz beriem sertralin 100mg,je to to iste co serlift,mne ho vymenili,kvoli tomu,ze vraj sa prestal vyrabat.Ale je to to iste,a ta psych. mi povedala,ze kedze som taku davku slabu brala tak dlho,tak mi povedala,ze je to este horsie ako keby som sa vobec neliecila.A ona mi hned zvysila na 500mg,po mesiaci na 100mg,ale ja som uz do 2 tyzdnou pocitila obrovsku zmenu k lepsiemu... Takze tak...
@ferkaa A mozem sa opytat kde byvas?Ja som so Sniny,co je malinke mestecko a mame tu 3,no dvaja z toho su nejaki cudni :D Az ta tretia mi pomohla a je skvela...A nemozes ist niekde inde do ineho mesta?

kukuk33
9. feb 2011

a ešte by som sa chcela opýtať, či sa pri dlhodobejšej liečbe AD odporúčajú robiť aj nejaké kontrolné testy - pečeňové alebo tak? teda môj mm vôbec nepovedal svojej praktickej lekárke o AD. nechce jej to vravieť, ale podľa mňa by mal...

kukuk33
9. feb 2011

@lucinka0921 no 25 mg je teda asi fakt mala davka, ked mm ma brat 100mg a vraj sa moze ist az na 200mg toho serliftu. ja len dufam, ze ked ho ten nabeh tak rozkolisal, ze to snad bude mat aj nejaky ucinok. ale je to tazke, myslela som si, ze len vydrzat, ze po roku uz budeme len spominat, no je to asi ovela tazsie sa z depresie dostat ako do nej upadnut 😝

moj mm mal depresivnu epizodu cca. pred 10 rokmi, aj vtedy siel k psychiatrovi, no bol to nejaky debo, povedal, ze jemu nic netreba a poslal ho prec. jeho terajsia dr. vravi, ze keby sa to uz vtedy podchytilo, nemusel sa toto stat - tento "tazka epizoda" z ktorej sa teraz nejde vyhrabat. vtedy to bola taka lahsia depresia a presla po par mesiacoch sama nakoniec. ktovie, ci to teraz vobec prejde celkom, ci s tym nebude zit uz stale...

lucinka0921
9. feb 2011

@kukuk33 ja beriem AD uz 3 roky a vsetky vysledky som mala dobre.Ale mne krv brala aj moja psychiatricka,aj ona mi robila testy.Takze ked to nechce povedat obvodnej,tak si myslim,ze testy mu moze urobit aj psychiatricka.Mne moj prvy psychiater povedal,ze tiez nemusim vraviet mojej obvodnej lekarke

lucinka0921
9. feb 2011

@kukuk33 ja uz tiez som na 100mg a ano ide aj aj vyssie.Neboj,musite verit,ze sa z toho dostane,je to na dlhsie,ale da sa to...

bitalka
9. feb 2011

@lucinka0921 kam chodis k doktorke lucinka? napis mi prosi IP ak je tvoja dr. dobra, ja si totiz hladam novu. Dakujem 🙂 🙂 🙂 pekny den

robert1982
9. feb 2011

@ferkaa ahoj odkial si?

simonesan
10. feb 2011

@andy.a ahoj, děkuji moc za odpověď. Já jsem už efectin (venlafaxin) brala měla jsem po něm silné úzkosti. Jsem na ad hodně citlivá. ixel se obávám, že by mě taky asi hodně stimuloval, když to dělal venlafaxin a cipralex. Já bych ten cipralex ráda brala, zlepšoval mi náladu a bylo mi dobře, neumím si pak vysvětlit to zvýšení úzkosti, dokážeš mi to nějak vysvětlit? Jak jsem psala, moje doktorka říká, že je to jedno a to samé. Z deprese opravdu dostával dobře, energie přišla, ale ta stimulace už při 10 mg byla hodně silná. Dalo by se to nějak zkombinovat, nebo natitrovat. Nebo když beru lamotrigin, tak by mi mohlo stačit méně cipralexu a deprese mi se udržela? Je zvláštní, že má lékařka, říká, že je to jedno a to samé. Při přechodu z cipralexu na citalopram jsem měla hodně silné úzkosti, při přechodu ze zoloftu na cipralex vůbec a první dny opravdu super, až hodně energie a pak když to mělo začít působit ty úzkosti. Vím od více lidí, že jim cipralex zvyšoval úzkosti. Setkala jsi se s tím někdy ve své praxi? Že úzkost přijde po 22 dnech, čekala jsem týden jestli nepřejde. Možná jsem měla hodně navýšit rivotril. Kdysi jsem ho brala i 25 mg a to na úzkosti, později po vysazení citalopram. Tehdy taky mi nejdřív po cipralexu bylo teda protože jsem šla na něj z ničeho zle, pak po 14 dnech dobře a pak silné úzkosti, ale nějak jsem to asi zvládla a vydržela, ale bylo to takové všelijaké, dostala jsem se dokonce na 25 mg, proto nechápu, proč teď při 10 mg takové úzkosti, během minuty na minutu a 5 mg zase nestačilo stav udržet. Jiná ad asi nesnesu. Co jsem tak zkoušela. Nevím, kdybych se k němu vrátila, co by to udělalo, doktorka mi na ty úzkosti k němu chtěla přidat právě seroquel, ale já se bála. Jsem už zoufalá, léčím se 5 měsíců, dnes jsme se kvůli mým potížím rozešli s přítelem a to jsem se snažila to včas podchytit☹(( A nakonec to dopadlo v léčebně tak, že mi ad vysadili, když jsem je tam šla nasadit, protože mi bylo zle, ať jsem pod kontrolou. Už opravdu nevím co dělat, samotná deprese bolí dost a rozchod k tomu ještě víc☹(

filipal
10. feb 2011

@simonesan
k medicinskym zalezitostiam sa nemozem vyjadrit, len jedno som si vsimla, ze zo Zoloftu na Cipralex si reagovala dobre, lebo si sla na silnejsie ( ucinnejsie AD) kym z Cipralexu na Citalopram ( na menej ucinne AD) si mala uzkostne reakcie... je to logicke, kedze si sla liekmi smerom nazad....
neviem, ale laicky pohlad mi hovori, ze tvoja lekarka je zla odbornicka a tvoja cesta vedie len cez jej vymenu....
podla mna hlavna chyba nastala, ked ti zacali uzkosti pri Cipralexe, mali ti zdvihnut davku....
to je bezne pri liecbe, ze sa s davkou musi ist hore, ked sa vratia uzkosti a nie hned vysadit...
nuz, ty to asi teraz sama nemozes zmenit inac, len ze sa zveris inemu erudovanemu psychiatrovi.
co sleduju v lecebni tym, ze ti AD vysadili? mas pravo na vysvetlenie a mas pravo takyto postup odmietnut.
ty si hlavne zodpovedna za to, ako sa budes liecit...
co sa tyka tvojho priatela, viem, ze by si potrebovala slova utechy....ale radsej by som ti pogratulovala, ze si sa zbavila takeho zbabelca. ked uteka teraz, coho by si sa dockala neskor?

simonesan
10. feb 2011

@filipal ahoj, děkuji za odpověď. Já nevím, co se týče přítele, myslím si, že kdybych neonemocněla, tak ten vztah vypadá jinak a tím, že už to trvá více jak 5 měsíců, tak je to dlouho a my před tím spolu moc dlouho nebyli. K tomu přechodu ze Zoloftu, ten mi vůbec neseděl, měla jsem po něm horší deprese, než před jeho nasazením, proto myslím, že mi přechod na Cipralex udělal dobře, ale po těch 22 dnech šílené úzkosti. Já ho začala brát hlavně na deprese, neměla jsem nějak velké úzkosti, proto se nemělo co vracet, jak třeba píšeš, to byly jiné úzkosti, opravdu zevnitř, nemohla jsem je ovlivnit a to jsem brala 10 mg, proto si neumím představit, že bych byla zvýšila, naopak se mi ulevilo na 5 mg, proto kdyby mi zvýšili cipralex jak píšeš, tak by mi bylo ještě hůře, protože bych měla ještě větší úzkosti. Já už tomu nerozumím. Moje lékařka říká, že je to jedno a to samé, že je jedno co beru, já vidím, jak na mě každé působí jinak. Byla bych ráda, kdybych přešla a dokázala být na 10 mg cipralexu, nebo kdyby do toho šlo něco dokombinovat. I když mi přítel v mnoha věcech ublížil a rozumem vidím, že to nemělo budoucnost, přesto to hodně bolí a přičítám to sobě, vidím jen svou vinu.jsem z toho boje už unavená.Co se týče té léčebny, hrozně lituju, že jsem odtamtud neodešla, ale volala jsem psycholožce, co se děje a ta mi řekla, ať tam teda počkám na ty terapie a zeptám se primáře, jak se mám tedy uklidnit, protože mi říkal, že se mám hlavně uklidnit.Moc toho lituju, tehdy jsem brala citalopram ještě jsem byla bez depresí a necítila jsem se nijak špatně, když to porovnám se stavem teď.Uškodil tam více lidem, ale nám věřit nikdo nebude.Omlouvám se za ty výlevy☹ A co Ty? Ty jsi asi už na tom dobře, já jsem tu nová, tak se zatím špatně orientuji.Bohužel se už i léků a psychiatrů bojím, jen psychologů ne(doufám, že to ani nenastane).Dobrou noc

simonesan
10. feb 2011

@filipal opravdu škoda, že jsem tehdy nevěděla v léčebně, že to mohu odmítnout. Proč mi to neřekla má psycholožka, nebo mě aspoň nenapadlo, odejít, ale zase jsem jí poslouchala, když říkala, ať zůstanu a nebo proč já hloupá nešla jinam, kde by to akceptovali.Šla jsem dobrovolně, ani jsem nebyla psychiatrem doporučená a takhle se mi to nevyplatilo☹ Bože, jak já toho lituju, propadla jsem se tak dolu, jako nikdy před tím.To jsem měla panickou poruchu,derealizace a depersonalizace.

filipal
11. feb 2011

@simonesan nooo, Cipralex by ti mozno prave vo vyssej davke pomohol....ide sa do 20 mg. 5 mg, to akoby si ani nic nebrala. depresia a uzkosti sa nedaju oddelit, idu ruka v ruke. 22 dni je este velmi malo na to, aby sa dalo povedat, ze ti ten liek nezabral. uzkosti sa daju zmiernit pomocou antipsychotik v malych davkach.

odmietnut mozes kazdu liecbu, to je tvoje zakladne pravo, ale ide o to, ze si potom za to nesies nasledky.
potrebujes sa trochu zorientovat v problematike, aby si sa neuspokojila napriklad s placebo davkou, ako tu niektore dievcata roky uzivali a par rokov necitili ziadne zlepsenie. 😨 😨 🤐
pozri, ak ti do 3-4 mesiacov od zahajenia liecby vyrazne lepsie, tak treba zmenu. ak ti liek zaberie a po par mesiacoch sa stav zhorsi, staci zvycajne pridat davku. niekedy treba pridat dalsie AD, napriklad na vecer na zlepsenie spanku.
uz sa tu motam zo dva roky a vsimla som si, ze je velmi vela slabych lekarov, ktori akokeby sa nevyznali v medikamentoch a su biedni diagnostici... preto ti odporucam najst si kvalitneho psychiatra (aj za cenu cestovania do ineho mesta) a precitat si tuto diskusiu. hlavne prispevky Andy.a. je to psychiatricka. vela faktov sa tu dozvies....

ja som par mesiacov po vysadeni sertralinu. brala som ho vyse roka.

vsilvia
11. feb 2011

@andy.a dakujem za odpoved, prosim napis mi davas ty vo svojej praxi lieky na rozvoj centra reci? mozes aj do IP veeeeeelmi pekne dakujem 🙂 😵

vsilvia
11. feb 2011

@simonesan drz sa, neodsudzuj sa, kazdy z nas sa uci a len pomalicky orientuje v problematike. filipal je tu uz 2 roky akosama napisala, tak uz ma urcite prehlad, prispevky od andy su vyborne, velmi pomozu zorientovat sa v problematike. ale velmi dolezity je kvalitny psychiater, dobry diagnostik, lebo ked clovek berie detsku davku roky tak je to na jeho skodu, musime o seba bojovat.... 😉

simonesan
11. feb 2011

@filipal ahoj, děkuji za reakci, ale já opravdu, když jsem ten cipralex snížila, tak se mi ulevilo. Prostě jakoby těch 10 mg na mě bylo hodně. První dny super, neměla jsem úzkosti ani před nasazením, ale čekala jsem týden, jestli nepřejdou a nepřešly, byly hrozné. Psychiatrička mi na to chtěla dám antipsychotika jak píšeš, ale já se hrozně bála, Ty jsi je brala? Možná už těch 10 mg u mě dělalo hodně serotoninu, na 5 mg mi bylo dobře skoro měsíc. Teď beru citalopram 20 mg a lamotrigin 50mg, já jsem na léky hodně citlivá, teď už i na život. Nevím, moje doktorka mi nepřijde špatná, ale je divné z toho co píšete i Vy, že říká, že je to jedno a to samé☹ Cipralex mi zlepšoval náladu, ale ta úzkost se pak nedala vydržet, derealizace silné, hrůza a kdyby to bylo hned na začátku, tak si řeknu přejde to, ale po 22 dnech to byl šok. Z dobrého stavu propad do úzkostí. Neumím si vysvětlit to, že silné úzkosti přišly po delší době a v šílené intenzitě. Reaguji na léky hodně citlivě, už dřív při úzkostech jsem reagovala lépe na nižší dávky. To se máš, že jsi ad brala jen rok a už jsi v pořádku, já brala 6 let, pomalinku vysazovala, těšila se z nového vztahu, kde vše vypadalo do detailu tak idylicky,pak se mi začaly vrace potíže a teď mám jen ty potíže a asi ne dostatečně účinnou léčbu, navíc nejsem nejmladší , přála jsem si rodinu, byla ráda, když jsem byla bez ad, ale už dost, každá tu máte své potíže. Po zoloftu jsem měla hrozné sebevražedné myšlenky, brala jsem ho 50mg, bylo mi hůř než před ním.To je dobře, že Ti pomohl. A co trápilo Tebe?

@vsilvia ahoj, nevím, moje psychiatrička má být dobrá, už tady o nikom nevím. Akorát jak jsem psala výše, některé věci asi neví. Odsuzuji se za své potíže a za to, že jsem opravdu neodešla, měla jsem už za sebou léčbu úzkostných stavů, měla jsem se zbalit a jít. teď nevím, co vůbec dělat.

janulkama
11. feb 2011

@simonesan ahoj,aj ja sa liečim na panickú poruchu,,,prečítala som si Tvoje príspevky...ako prvé:tvoj bývalý si ťa nezaslúži,ak pri Tebe neostal v problémoch,nezáleží na tom,ako dlho ste spolu boli,ale ak by to prišlo neskôr,bolo by to horšie.
Za tú liečbu,ja sa momentálne liečim cipralexom.Začala som 5 mg,potom 10,a teraz som na 20mg.Stav sa mi zleil,po mesiaci zasa zhoršil,preto sa mi zvyšovala dávka.Ale momentálne pociťujem zasa zhoršenie,moja dr.je chorá,tak musím vydržať.Ak je najhoršie,dám si xanax,alebo frontin,to mi pomáha.
Predtým mi dr.skúšala nasadiť sertralin a aj seroxat,ale po nich mi bolo strašne zle.Preto som rada,že mi niečo zabralo.Ja mám problém skoro 2 roky a poviem Ti,MM by ma neopustil.Nie preto,lebo sme zobraný a máme dieťa,ale povedal,mi,že vie,že taká nie som a treba sa z toho dostať a on že si počká.A dočkal sa po roku a pol...ešte nie som ok,dosť to začalo kolísať,ale stále stojí pri mne,nechá mi vydýchnuť,odbremeňuje ma od malého,od prác v domácnosti a tak...
Ja by som sa inak nikdy nedala hospitalizovať,to Ti aj Tvoja dr.mala povedať...je zvláštna podla toho čo píšeš,naozaj tam nikoho nemáte??

filipal
11. feb 2011

@simonesan
trochu nerozumiem:
teraz beries citalopram a lamotrigin?
lebo ja som pochopila, ze ti v liecebni vsetky lieky vysadili...(kedy si tam bola?)
to tvoja psychiatricka ta poslala do liecebne? jedna sa psychiatricku liecebnu?
odtial si volala svojej psychologicke? naco? aby si sa spytala, ci je normalne ak ti vysadia vsetky lieky?
zacala si na tie terapie chodit? primar (psychiater? alebo klinicky psycholog? ktory z nich?) ti povedal, ze sa mas ukludnit?

vies, pytam sa to pre istotu, ci som spravne pochopila, lebo si neviem vyskladat mozaiku....
samozrejme, ze s tebou sucitim, ja mi luto ze sa ti zrutil vztah a aj vsetko ostatne, ale musis sa pozriet na svoju situaciu pragmaticky a zacat ju riesit rozumne.
tvoja lekarka sa ti moze zdat mila, ale ak ti nevie pomoct, musis hladat inu.
az ked sa das dokopy uvazuj o novom vztahu, dietati a pod....skus sa zamerat teraz len na jeden ciel.
dobry lekar a dobra liecba.....

simonesan
11. feb 2011

@janulkama, : ahoj, moc Ti gratuluji ke skvělému manželovi, takových moc po světě už neběhá a z toho co píšeš se opravdu chová krásně. Já teď netrpím panickou poruchou, ale tou to kdysi začalo v mých 19cti, ale tehdy jsem se z toho vyhrabala psychoterapií. Když se mi to po zátěži po 5 letech ne vrátilo, ale přišla ataka, tak mě tehdejší psycholožka, které jsem věřila, v té době si s ní i tykala, nevím proč poslala k psychiatričce, jak PP přišla, tak se mi i vrátilo, jak jsem se s tím naučila zacházet v terapii. Psychiatrička mi nasadila ad. Já je nevzala a pak se zeptala té psycholožky, zda mám ad začít brát, bylo mi dobře, stačilo to terapií jen posílit, protože jsem je nemívala denně, je se objevila po opravdu extrému v době klidu. Psycholožka, že jo, chvíli teda přemýšlela a pak mi řekla, ať vyhodím příbalové letáky. Tak jsem tak udělala, dostala jsem ataku hned po prvním prášku. Psychiatrička mi vynadala, že to není možné, že jsem si to udělala sama.v té době se začala měnit i psycholožka, že na mě nebude mít tolik času a že se bojí, jestli se tam nerozjíždí něco jiného. Začaly mne tak děsit, že jsem se do měsíce úplně složila, zvracela i vodu a nakonec po nucení psychiatričky se nechala hospitalizovat.to bylo před 7 lety. Byla jsem do léčebny poslána s podezřením na schizoafektivní poruchu, se zprávou, že odmítám medikaci.Doktorka si tak vysvětlila popis mé derealizace, tam se to vyloučilo, nasadili mi cipralex, rivotril, skoro jsem to tam prospala a po 10 dnech poslali domu, ať se s tím naučím žít. Po 14 dnech mi cipralex zabral, ale pak se mi stav taky zhoršil. jen mi ho zvyšovaly, ale mně to dobře nedělalo, chtělo to spíš terapii.Nemohla jsem si zvyknout na ten stav odcizení, který jsem měla sama od sebe a který mi ad ještě umocnila.Po roce a půl jsem vysadila, ale potíže se vrátily velmi záhy. Tehdy mi byl nasazen v monoterapii esprital, po kterém jsem měla hrozné úzkostí, pak citalec v dávce 10 mg, to mi bylo dobře, ale jak se zvýšilo na 20 mg, bylo mi daleko hůř, tak mi to doktor změnil na efectin, ten jsem brala 6 týdnů a bylo mi po něm strašně, v té době jsem byla taky v léčebně na terapeutickém oddělení, po efectinu jsem přešla na citalopram. Ten jsem brala do teď do dubna, poslední rok a půl jen 10 mg a pomaličku jsme vysazovali, ale po vysazení se pomalu začaly vracet potíže, do toho různé změny a já to neustála. Začaly se mi vracet potíže 3 ataky, pak bylo v mém životě několik změn a já začala cítit úzkosti, ne ani tak ataky a trochu smutek. Psycholožka doporučila medikaci, moje sestra mě prosila, že to zvládnu bez toho, že i na lécích jsem dlouho měla potíže. Poslechla jsem psycholožku a ad nasadila, ale protože mi bylo zle, snáším to špatně, byl to zase citalopram, tak jsem se nechala hospitalizovat, nechtěla jsem, aby mě mamka takhle viděla.To bylo na začátku tohoto září a tam mi primář ad vysadil, že u mně stačí terapie a oni jí v léčebně dělají 3x týdně. Volala jsem to z léčebny psycholožce a ta mi řekla, ať tam zůstanu a počkám na terapie. Ty nakonec nebyly, každý den jsem čekala a nakonec jsem měla jednu za celých 14 dní a to jen proto, že jsem se dovolila na to zeptat. Začala jsem z té situace upadat do deprese. Pak jsem odešla, byl mi nasazen zoloft, ale po něm jsem myslela po 2 dnech, že skočím pod vlak a nepřešlo mě to celých 19 dní, pak jsem právě přešla na ten cipralex, a bylo mi asi 16 dní dobře, báječně, bez odcizení otupení, jak projasnění mysli a najednou změna stavu a ty úzkosti, říkala jsem si vydržím, ale byly šílené a držely mne celý den, před nasazením jsem takové neměla ani z poloviny, psychiatrička mi nabídla antipsychotika, těch jsem se bála a protože se znám, věděla jsem, že jsem hodně stimulovaná a po snížení úzkosti celkem rychle odezněly a celkem 20 dní dobré, než jsem měla problémy s přítelem, tím jsem pak upadla znovu do depresí. Paní doktorka mi nasadila lamotrigin, já tím, že jsem měla z dřívějška dobré zkušenosti s citalopramem, tak jsem se ptala, jestli ho můžem znova vyzkoušet, jenže jsem měla zkušenost na úzkosti a pp, tak mi to změnila a zbytek víte. Cipralex mi dělal lepší náladu,stimuloval, ale opravdu zúskostňoval, vím, že se to stává i jiným lidem a to už při 10 mg, tak nevím. Teď mám 20 mg citalopramu a 50 mg lamotriginu. Potřebovala bych něco mezi tím, nebo snad půl toho a půl toho. asi je chyba i ve mně, že na léky reaguju často citlivě. Brala jsem seropram, citalec i citalopram, má to být prý jedno a to samé a já na každé reagovala jinak☹ Ale to mi lékařka nevyvracela. Asi je to vše má vina, ale já nemůžu za své reakce na léky. nemůžu třeba ani hormony.Děkuji Vám za Váš zájem

@filipal : mou situaci a průběh jsem popsala nahoře. jsem ráda, že jsi z toho venku, co jsi měla za potíže Ty?

janulkama
11. feb 2011

@simonesan no ty si si toho pekne preskákala 😒 Ja pri tom cipralexe tiež zisťujem,že som začala byť uzkostlivá,tak uvidím,ako to bude ...

kamajka
11. feb 2011

Ahojte kočky, beriem tretí týždeň serlift 50mg, je normálne že mám úzkosti?