Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

hroska
22. aug 2013

@maria43 aha,no ved prave preto,ze nemas nejaku tazku depresiu a naozaj u Teba vela netreba,len tie spravne AD. a s tym Xanaxom,to s tebou suhlasim, ja som to mala presne tak isto,musela som uzivat ten Lexaurin, lebo AD mi malo zaberali,ale bola som nestastna,ze sa musim stopat,este s tym Lexaurinom a som si to furt vycitala. Inak s tam zalubenim ma tv. kamoska svatu pravdu 😀 😀 😀 ,myslim, ze to by nam pomohlo 😉 . Takze urcite necakaj uz dlho a sama navrhni dr. nech ti da liek z tej skupiny SNRi,bud ten Mirzaten, tam je vlastne ucinna latka mirtazapin, on sa dava na noc, ked mas aj problem so spanim a podla mna ti stacilo iba zvysit davku a pekne by ti to pokrylo aj den,uz by si nepotrebovala cez den dalsie AD. alebo potom ten Venlafaxin. Tie SNRI su naozaj ucinne, vsak postuduj aj na nete, vykazuju vyssiu ucinnost ako SSRI a co je dolezite nemaju skoro ziadne neziaduce ucinky. Ja teraz beriem Alventu,to je ucinna latka ten SNRi Venlafaxin a mozem Ti povedat, ze okrem lahkej nevolnosti som nemala ziadne NU a hlavne po tyzdni som zacala citit konecne zlepsovanie, dokonca som uplne po 7 tyzdoch vysadila naraz Lexaurin....takze to uz o niecom svedci. 😉 Fuuuu a toho manzela ti zavidim, ja take stastie nemam,ten moj nema moc pre tieto poruchy pochopenie. Drzim palce 🙂

simka1111
23. aug 2013

@hroska ahoj, ako sa mas? lepsie? ja som dosla na jeden den do mesta, som na nete, tak sa ozyvam . Zatial necitim nejake extra zlepsenie, anhedonia ako vysita ☹ tak stale cakam , cakam..... Ale vyuzivam bicykel, bicyklujem po dedine , polievam s 96rocnou prababkou zahradu, tak aspon mi zbehne ten den nejako. Ale ked vidim moju prababku kazdy den s dobrou naladou, plna optimizmu, tak mi je zo seba zle... 😒

hroska
23. aug 2013

@simka1111 ahoj,fuuuu,tak mas dobry korienok 😨 ,poviem Ti to je krasny vek....uzasne,pozdravuj prababku. 🙂 No u mna predsa len nastalo zlepsenie, ted najma co sa tyka tej intrapsychickej tenzie a celodenneho napatia,to sa jednoznacne na Alvente zlepsilo,citila som to od prvych dni uzivania Alventy a to stale mam len tych 75 mg 😵 . V stredu idem na kontrolu,tak uvidim, co dalej. Co sa tyka anhedonie,tak zatial v tomto smere tiez ziadny pokrok,ale s tym sa aspon ako tak da zit,tak tiez zatial cakam a cakam......

maria43
23. aug 2013

@hroska vdaka za rady, skusim to navrhnut psychiatricke, nech mi to vymeni. ja o tomto nemam nic nastudovane, preto som sa aj prihlasila do tohto fora, ale asi fakt si budem musiet o tom co to nastudovat. len som sa velmi zlakla, ked som citala hrozne veci o liekoch tohoto typu, ze to z teba spravi uplne ineho cloveka. dlho som s tym vahala. ale teraz mi je uz jasne, ze radsej budem brati lieky do konca zivota, ak mi maju pomoc citit sa v pohode, ako sa trapit. akurat, ze stale to nie je ono. az na tu nervozitu mi to tusim pomohlo. nie som az taka nervozna. vcera som skusila byt bez xanaxu, ale tak ma zacal boliet zaludok a take chvenie som mala, ze som si dala a hned mi to preslo, tak mne sa to mozno takto fyzicky prejavuje. no nic, skusim navrhnut lekarke, dufam, ze nebude nic namietat na zmenu liekov, lebo ona je dost taka striktna, ze co povie ona, tak to bude, tak musim nejak opatrne na nu🙂 este raz velka vdaka. a ty sa teda po tom Venlafaxine citis lepsie? lebo ja ked som tu citala, ale maju tie baby problemy, ze nedokazu urobit takmer nic a nevyjdu mnohe ani vonku, tak ja toto vobec nemam, len tie sproste obavy, strach, vnutorny nepokoj a tak. este raz velka vdaka, dobre mi to padlo🙂 maj sa aj ty. a ty mas uzkostnu poruchu?

simka1111
23. aug 2013

No som rada, ze sa to trošku pohlo😉 môj problém je, že som netrpezliva už by som najradšej bola úplne fit, čo neni veľmi možné , v stredu budem držať palce, určite tí aj zvýši dávku, ja mám kontrolu až na začiatku septembra, tak uvidime

hroska
23. aug 2013

@maria43 u mna je to najma depresia,ale sj uzkostna porucha, takze oficialne mam diagnozu uzkosto-depresivna porucha 😝 ....to aby som nahodou o nieco neprisla 😀 😀 . ano nastuduj si,ale skor sa zameraj na odborne clanky,lebo ludia toho na forach kadeco popisu 😝

@simka1111 ano,ta netrpezlivost bol problem aj u mna,ale ked mi nezabrali ani 2.lieky,tak som akosik uz rezignovala a zrazu ta Alventa na malej davke urobila za tyzden tolko,co tie 2 lieky nespravili dokopy ani za 14 tyzdnov a to som bola pri tom Sertraline na maxime. 😝

maria43
23. aug 2013

@hroska ta alventa je SNRI? a to je taky rozdiel medzi tymi skupinami AD? Som si myslela, ze vsetko je na jedno kopyto.

hroska
23. aug 2013

@maria43 no praveze to nie je vsetko na jedno kopyto a dobry psychiater by mal vediet na zaklade poruchy pacienta nasadit tie najvhodnejsie AD...resp. su urcite postupy ktore by mal dr. dodrziavat. No a jeden z tych postupov je, ze ak Ti nezabrali, resp. nedostatocne zabrali lieky zo skupiny SSRi (aj po zdvihnuti davky), mal by Ti dr. teraz nasadit liek zo skupiny SNRI. Medzi SSRI a SNRI je urcite rozdiel, uz som Ti to pisala v prispevku skor tak pozri. 😉

ruzicka32
24. aug 2013

@hroska ahoj prepač , ze pisem az teraz ale som tu dlho nebola, vdaka Bohu sa mi trochu polepsilo a chodila som s rodinou na výlety a musim sa pochvalit ,ze napriek mojej agorafobii a silným uzkostiam som dokazala cestovat az 3hodiny v kuse autom 🙂 Trochu som sa ale poistila okrem venlafaxinu 150mg aj lexaurinom 1,5mg. No mne ta 75mg Venlafaxin vôbec nezaberal tak mi psychiatricka zvýšila dávku na 150mg asi po mesiaci ale chcem si ju uz dat znizit lebo odkedy ju beriem stále mam zihlavku a to som uz vystriedala par iných venlafaxinov (actavis, alventa) . Ale napriek týmto vedlajsim ucinkom mi zabral po zvýseni snad uz po týždni. Neda sa to porovnat s tým čo som prezivala pred nim ked som ho nemala. To bolo niečo strasne tie stavy. Nevyhodou ale týchto liekov aspon u mna je, ze ked si zabudnem dat jeden den tak mam neskutocne abstaky a to fakt ked vynecham len jeden den je to silná dávka. Preto som sa tieto svoje problemy rozhodla riesit tak, ze idem tento týzden k lekarke poprosim ju o znizenie dávky na tých 75mg a prechadzam k jej muzovi ktorý je tiez psychiater a dokonca aj ambulancie maju vedla seba a on robi aj terapie tak to idem skusit. budem chodit uz k nemu a niekedy od polky septembra zaciname s terapiou podla neho totiz iba lieky toto všetko nevyriesia ale potvrdil zo skusenosti, ze terapia a minimalne davky antidepresiv tieto fobie a uzkosti vyliečia na 85%. takze baby hlavičky hore my to všetko zvládneme a budeme opat zdravucke!!!!!!!!!!

andy231
24. aug 2013

@ruzicka32 ahoj a kde chodíš k psychiatrovi?

hroska
24. aug 2013

@ruzicka32 ahoj,som rada ze sa mas lepsie. 😉 🙂 Takze teraz chces zasa Venlafaxin znizit zo 150 mg na 75 mg? 😨 A preco? Len kvoli tej zihlavke alebo si pozorovala aj nejake ine problemy na tej davke 150mg? Pytam sa kvoli tomu,ze ja asi budem tiez dvihat zo 75 mg na 150 mg, tak aby som vedela na co sa mam pripravit. A nechutenstvo si necitila? 😨

savanna
25. aug 2013

ahojte dievcata, prisla som medzi vas po dlhej dobe, davnejsie som tu prispievala a teraz uz nejaku dobu citam tuto diskusiu, lebo sa necitim prave najlepsie.

@hroska ja som alventu brala takmer 2 roky a nechutenstvo som pocitovala cely cas 😅 Ale zase nebyvalo mi zle ani nic podobne, len som skratka necitila chut do jedla, casom sa to trochu upravilo, ale vacsinou som jedavala len vtedy, ked som bola hladna. no ma to svoje vyhody, vobec som nepribrala ani gram, mozno som este aj trochu schudla za ten cas, co som ju brala.

Tu alventu som vysadila minuly rok na jesen, vlastne tomu bude akurat rok. A v poslednej dobe stale zvazujem, ci si mam zase vypytat AD, lebo sa mi tazko funguje.
Nemam tazku depresiu v tom zmysle, ze by som nevladala vstat z postele, ale na druhej strane ani nedokazem fungovat ako ini ludia. Citim sa bez energie, chodim sice normalne do prace kazdy den, ale okrem toho nic ine. Mam problem s obchodmi a celkovo s miestami, kde je vela ludi, u mna to je ale skor sposobene strachom z ludi. Ked mam ist do obchodu, niekedy to zvazujem aj cele poobedie, ci mam ist, alebo nie, niekedy sa prekonam a inokedy zase radsej zostanem doma. Ked mam niekde zatelefonovat, to je uplny koniec, to niekedy odkladam aj tyzden 😖
Takze u mna je na prvom mieste asi celkovo uzkost, ktora ma uplne vycerpava. A potom dalsi hlavny priznak je pocit, ze nic nevladzem. Spravim uplne to najnutnejsie, teda hygiena, upratat nieco doma, ist do prace, ale to je vsetko, nic navyse, uz ani cvicit nechodim, lebo casto mam pocit, ze aj to mi odobera energiu... a ked niekedy sledujem kolegov alebo ludi okolo seba, co vsetko popri praci dokazu postihat a este su aj plni energie, tak nechapem, ako to robia. Ja to casto citim nielen psychicky, ale aj fyzicky taku slabost, vyvencim psika, prejdem kratky okruh a rychlo domov. Neviem v nicom najst radost, musim sa nastavit ako robot, aby som spravila tie najnutnejsie kazdodenne ulohy a to je vsetko. Stranim sa aj ludi, lebo aj to mi odcerpava energiu. Skratka vsetko mi odcerpava energiu 😅.
Aj so spankom mam problemy, v praci nie som prilis spokojna, lebo pracujem cely den s ludmi a vobec mi to ako introvertovi nevyhovuje, praca s ludmi je narocna a casto mi to iba zhorsuje tie moje uzkostne stavy. A na druhej strane nemam absolutne silu na to, aby som si hladala nieco ine, takze je to zacarovany kruh.
Strasne rada by som aj isla niekde na dovolenku, lebo som cele leto nikde nebola, stale iba v praci a potrebovala by som niekde vypadnut, ale ani na to nemam energiu, aby som niekde isla, asi by mi to iba zhorsilo tu moju uzkost. Neviem akosi poriadne fungovat ako normalny clovek 😝

hroska
25. aug 2013

@savanna jeeeej,ahoj, tak sme sa tu zase stretli,pamatam si Ta velmi dobre 😉 😉 ,tusim si tiez skusala vtedy viac druhov AD a potom Ti pekne sadol ten Vanlafaxin,ak si dobre pamatam? 😨 Dobre, ze si sa ozvala. teraz sa ponahlam,ale urcite sa Ti este ozvem. pa 🙂 🙂

savanna
25. aug 2013

@hroska veru, tak sme sa tu opat stretli 😀 😀 😀 Radsej keby sme tu nemuseli byt, no ale co uz sa da robit, aspon pokecame, ked uz sme tu 😀 😅 Aj ja si ta pamatam a ano mas pravdu, skusala som vtedy viacero AD, Alventa mi nakoniec pomohla, je naozaj velmi ucinna a dobre sa znasa.

hroska
26. aug 2013

@savanna som si citala este raz tvoj prispevok...na jednej strane je fajn,ze ako tak fungujes,to je fakt znak,ze tazku depresiu nemas 😉 ,podla toho co pises to vyzera tabulkovo na lahku depresiu. Cize normalne denne veci ako tak so sebazaprenim zvladas.Na lahke depresie odporucaju najma terapie,ale neviem si predstavit,ako by si to teraz zvladala. Nevidim dovod,preco by si si nemala nasadit AD, a najma,ked uz tam su take veci,ze mas aj problem so spankom. Urcite ti to skvalitni zivot a najma,cim skor podchytis tym lepsie,lebo z lahkej depresie moze byt casom aj tazka,tomu ver. 🙄 aj tak si super,ze si vydrzala 1 tok bez AD. Ja som uzivala AD poctivo skoro 4 roky a bolo mi skvele,tak som sa rozhodla pomalinky vysadit,aj to prebehlo vpohode.ale do 3 mesiacov bolo vsetko spat, depresia jak vysita,tak som opat tu a zda sa ze tentokrat mi zabrala Alventa,nie su to este ani 2 tyzdne,ale zda sa ze je lepsie,chvalabohu.Uzivam zatial 75mg. Ty si brala aku davku tej Alventy?No samozrejme,ze zazrak sa u mna nekonal hned,najprv mi dvojo liekov nesadlo,ale zmenila som dr.,mam teraz taku mladu pani dr., je velmi fajn a ta mi dala tuto Alventu.

sandra2308
26. aug 2013

@hroska ahoj hroska,pocitujes nieco pri zmene pocasia?Ja som dnes ako mechom udreta.A co je zvlastne,kazdy tyzden sa na mna nalepi nejaky vedlajsi ucinok toho seroxatu,momentalne mam par dni rano take zvlastne rozmazane videnie,vzdy sa samozrejme zlaknem a potom mi je zle,no a tak to so mnou ide uz treti tyzden,ale zvykam si,uz sa z toho niekedy smejem a robim srandu/lepsie ako stres/ 🙂 ako tak pozorujem,celkom dost je tych vedlajsich ucinkov,predtym som az tolko a tak dlho nemala.A ako sa mas ty?Vidis taku vacsiu zmenu?Ta alventa je viac na uzkosti,alebo na depresiu?

hroska
26. aug 2013

@sandra2308 ahoj,juuuj to som rada,ze sa uz smejes z tych vedlasich ucinkov 😉 ,a to rozmazane videnie,to som teda veru tiezmala a pekne dlho. :- Navyse ja som este aj kratkozraka,tak to bolo dost utrpenie, bola som slepa jak patrona 😀 Tie zmeny pocasia vnimam,som jak mechom prastena,ale je to uuuuuplne slaby odvar oproti depke a uskostiam,tak si to vobec nevsimam 🙂 .Ano ta Alventa mi fakt sadla,vidim a citim uplny obrat,prakticky o tyzden na Alvente sa mi vsetko zlepsilo po 5 mesiacoch o 70%,bolo to zrazu ako prebudenie zo zleho sna. Keby som to mala posudit,tak podla mna Alventa je aj na depresie aj na uzkosti a hlavne si myslim, ze je vhodna,ked ti uz viac druhov AD nezabralo,to bol vlastne aj moj pripad.Vsak vies ako som tu furt nariekala a furt som sa nemohla pohnut dalej ani na tych najvyssich davkach.

svija
26. aug 2013

@hroska - to jsem ráda, že konečně čtu, že u tebe nastalo zlepšení, Alventa ti sedla a brzy budeš v pohodě 🙂 .

Jinak vás všechny zdravím, sem tam letmo dočítám, ale nepřispívám, přijde mi blbé sem pořád dokolečka psát, že mě se daří dobře a jednotlivým AD zase tolik nerozumím, abych mohla radit. Teď pujdu po víc než 3 měsících na kontrolu, ale bude tam zástup, tak prý jen nafasuju léky a pořádná kontrola bude až příště.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mary1995
27. aug 2013

@zazvorka87 neboj sa do nemocnice Ťa nepošlú, možno Ťa pošlú na psychoterapiu k psychológovi alebo Ti predpíšu lieky. Pravdepodobne trpíš úzkosťou , vtedy zvykne pichať pri srdci a celkovo je človek taký skľúčený.

natalyt
28. aug 2013

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci mate niektora skusenosti so zvysovanim davky Escitilu z 10 na 15 mg? ma sa to brat v jednej davke alebo oddelene? doteraz som brala 10 mg v jednej davke rano.

kroupovamonika
28. aug 2013

Ahoj holky,potřebuju poradit, jsem v 35.t.tehu a zacinaji se vracet uzkostne stavy, jsou zapricinene zhorsenim meho zdravot.stavu, tachykardie arytmie. Pred otehot.jsem brala olwexyi a v poho,cely tehu bez uzkosti. Nyni zvazuju ze neco nasadim ale hodne se bojim,smi se venlafaxine v tehu a pri kojeni?nebo mam zkusit zoloft?cetla sem ze sertralin se muze i v kojeni,ale nemam s nim zkusenosti.

natalyt
28. aug 2013

@simka1111 Ahoj simka, tyhc 15 mg beries v jednej davke, ci si to nejak rozdelis? ja som vcera zvysila z 10 mg a neviem, ci mozem zobrat tych 15 mg naraz, alebo si to nejak mam rozdelit na rano a vecer?....

simka1111
28. aug 2013

@natalyt ahoj podla mňa môžeš v pohode naraz zobrať ja tak beriem ale mozes aj tých 5 mg na obed mne povedala doktorka že ako mne viac vyhovuje a ako sa máš inak? Ty sa vlastne na čo liečiš? Ja na depresiu a nevidíim zatiaľ pokroky beriem 3 týždne a 2dní mirzaten a zatiaľ nemám sa bohvieako ako fungujem ako tak v pohode ale nevonia nie a nie poľaviť. Bojím sa že mi ten mirzaten nezaberie 😢

simka1111
28. aug 2013

@horská ahoj ako tu čítam vidím že sa už máš lepšie. To je super už bolo u teba nacase, veľa si si vytrpela 🙂 a pociťujes estevanhedoniu? Lebo u mňa sa toto ešte nepohlo vôbec ani náznak nejakej radosti tak stále čakám a mám pochybnosti už 😖

lenka00
28. aug 2013

@kroupovamonika Ahoj Moni, jsem taky tehotna, ted uz 37tt a beru od 29tt Zoloft stridam 75mg a 50mg, ale bohuzel je to na me asi slaba davka...take jsem pred otehotnenim brala Argofan, ktery ma stejnou ucinnou latku jako Olwexya...je spousta zen, ktere uzivaly i tyto AD v tehotenstvi, ale neni s tim tolik zkusenosti jako se Zoloftem, nekteri rikaji, ze 2 tydny pred porodem je treba vysadit, aby miminko nemelo nejake potize, ale o tom jsem take moc cetla a rozhodla jsem se, ze pokud to pujde, snizim na 25mg...a po porodu bud zvysim, kojit se se Zoloftem da, je nejvice prostudovany, nebo prestanu a zkusim zase argofan - podle nekterych informaci i s Olwexii by se dalo kojit, ale myslim, ze vice prostupuje o mlicka, ja bych mozna riskla 75mg, ale vyssi davku uz ne...je to individualni, zalezi jak se sama rozhodnes, ja to nacitala vsechno na anglickem webu, kde psalo spousta zen, ktere uzivaly velke davky AD + i neco na uklidneni a miminka jsou v pohode a zdrava...drz se, aspon ze to prislo az takhle nakonci..pa

kroupovamonika
28. aug 2013

@lenka00 :Ahoj děkuju za odpověď sem ráda že je na tom někdo obdobně, paní doktorka říkala že se zoloftem bez problémů kojit můžu a po skončení můžu přejít zpět na venlafaxin..Hodně se bojím toho nasazení Zoloftu, bojim se že před porodem ty týdny než to za ty tři týdny zabere bude strašný!!nevim vůbec jak se rozhodnout, jak ti bylo při nasazení zoloftu a od jaké dávky si postupně začínala?

lenka00
28. aug 2013

@kroupovamonika no, ja zacala 25mg a to jsem brala 6 dni a pak na 50mg, moje uzkosti se hodne zhorsily, ja tak na zacatku reaguju, pak nevolnost a nespavost a to do 2 tydnu preslo, ale bohuzel mi to na ty me uzkosti nezabira, potrebovla bych bud vyssi davku nebo ten venlafaxin...pokud to jeste zvladas, mozna bych zacala az po porodu, ale to vis sama, ja se silene klepala, nemohla jsem spat a vedela jsem, ze to do porodu nezvladnu...a kolik jsi te Olwexye brala? ja brala 150mg pred otehotnenim 75mg a kdyz jsem zjistila, ze jsem tehotna, tak jsem hned vysadila - bylo mi celkem blbe...a uzkosti a myslenky se vratily v tom 29tt na dovolene 😢

kroupovamonika
28. aug 2013

@lenka00 :ja olwexyi brala cca dva roky, mela sem nejdriv 150 pak 75 a na ty se to drzelo rok, pak sem zjistila ze jsem tehu a do dvou tydnu sem to vysadila a byla v poho bez uzkosti..Ted asi ze strachu z porodu nebo nevim mam cely den zrychlenej tep, v noci skoro nespim a sem strasne neklidna,to je asi nejhorsi ze nevim jak se zklidnit..U me je mozne ze porod budou vyvolavat driv, mam velky plod, takze se bojim ze nez ten zoloft zabere bude uz po porodu a do porodu si tema nezadoucima ucinkama projdu peklem, vubec nevim co s tim delat...Kdyz si zacinala brat ten zoloft jak si mohla fungovat?vubec nechapu...Ja se bojim ze budu nepouzitelna, sem sama doma, manzel prijde az vecer...Myslim ze je uspech ze jsme to vydrzeli vysazeny takhle dlouho...myslela sem si naivne ze uz se to treba nikdy nevrati ale ted vim ze stejne u leku budu muset zustat..Beru to jako svoji prohru...

kroupovamonika
28. aug 2013

@ lenka00 :A myslis ze kdyz ten zoloft navysis ze bude neco spatne?kdyz pises ze 50 nezabira...Rikam si ze kdyby se clovek rovnou mohl vratit k olwexyi bylo by to lepsi,,,ty priznaky tam trvali tak tyden max. 14 a pak byl klid..