Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

iva30
19. júl 2009

ahojte. myslite ze teda ze mam povedat svojej lekarke ze ma ten diazepam neukludnuje? zajtra idem k nej. a co by mi mohla predpisat druhe? deborah ty beries aj ad alebo len nieco na upokojenie? preco mi vlastne nemoze nasadid normalne ad pred koncom tehotenstva?

zarte
19. júl 2009

Zdravím všetkých pisateľov ..ja som tu po prvý raz, tiež sa ma týka tématika užívania AD počas tehotenstva. Skončila som 7.týždeň tehotenstva, už je to moje druhé, prvá dcérka je trojročná. V minulosti som už AD viac krát užívala, trpím depresiami a úzkosťami, aj som už bola hospitalizovaná.
Moje prvé tehotenstvo bolo absolútne pohodové, AD som ešte pred otehotnením vysadila a aj po pôrode som sa cítila psychicky v pohode.... bola som veľmi šťastná, že to takto zvládam.... no keď malá dovŕšila druhý rok života a ona je z tých živších, dostavila sa vyčerpanosť , rozladenosť, proste depresia ako hrom.... tak som začala užívať opáť AD....Seroxat, s tým mám dobré skúsenosti..... asi jeden rok som ich užívala a otehotnela som opäť.... Seroxat som preto hneď vysadila, ale nejako sa mi asi tentokrát hormóny zbláznili a síce som už užívala iba rannú polovičku 20 mg Seroxatu, čiže 10 mg,..., no cítila som sa veľmi rozladená, slabá, úzkostlivá...no skrátka pocity, ktoré už dobre poznám....depresia, úzkostné stavy..... vravím si celý čas, če to vydržím bez liekov, ale dosť sa to zhoršilo, neviem sa sústrediť na malú... som na ňu dokonca alergická, kričím na ňu a njviac ma trápia úzkostné stavy, z ktorých som mala stále strach... že odpadnem, alebo si stále vravím, že čo mi je a vôbec ale vôbec nedokážem normálne fungovať...som v neustálom napätí.....a strachu.. 😒 😒 už som sa rozhodla, že zájdem za svojou psychiatričkou a poradím sa o liekoch..... myslíte /,adresujem to zatiaľ všetkým a budem rada, ak mi niekto poradí,/ že sa mám radšej trápiť a vydržať do konca 1.trimestra ? Ja už nevládzem...prajem zatiaľ pekné letné dni

andy.a
19. júl 2009

Zarte,zdravím,
Seroxat 1/2 tbl na vlastnú zodpovednosť môžeš užívať,ale budeš to musieť asi podpísať tvojej Dr.do karty 😕
lepšie a istejšie by bolo fakt vydržať tie prvé 3 mesiace bez liekov..i keď poznám veľa žien,ktoré tehot.zistili napr.až ku koncu 3.mes.resp.aj neskôr,užívali AD,keďže nevedeli,že sú tehotné a detičky majú v poriadku 😉

na ukľudnenie si v 1.trimestri môžeš dať Guajacuran/voľný predaj/ alebo napr.Plegomazin 25 mg,ale ten je na predpis 😕 😉

každopádne za psychiatričkou by si mala zájsť tak či tak a čo najskôr 😉

drž sa,všetko dobré 😉 bude lepšie ,uvidíš 😉

Iva,ty už vydrž do konca tehot. 😉 môžeš povedať Dr,že tá dvojka Diazepam ti moc nezaberá 😕 ona už sama zváži,čo a ako 😕 😝 😉
a pokiaľ si väčšinu tehot.vydržala bez AD,bolo by to zbytočné teraz nasadzovať...čo potom pôrod a po pôrode?
doporučuje sa totiž cca 14 dní pred TP vysadiť /postupne prirodzene/ AD...ak by si užívala AD teraz,cez pôrod a po pôrode,museli by ti po pôrode liekmi zastaviť laktáciu..jedine sertralin je relatívne bezpečný pri kojení,ale tiež prvé 3 mesiace po pôrode by sa nemal dávať,fakt len v nevyhnutných prípadoch 😕

mrkni link,čo som dala myslím na predošlej strane,alebo ešte predtým.. pre Deborah 😉 týkal sa užívania psychofarmák počas tehotenstva a tuším aj laktácie 😉 😕

tak sa majte,kočky,opatrujte sa 😉
želám krásny zvyšok víkendu 😎 😎 😵 😵

sarah06
19. júl 2009

ahojte kocky tak ja som mala tento tyzden pekny.od stvrtku sme chodili na kupalisko.da sa povedat,ze lieky zacali ucinkovat.a ostala som v pohode.keby to bolo tak kazdy den.

kubaka
19. júl 2009

sarah - no to je paráda 🙂 🙂 🙂 už bude pořád líp i když občas kápne

zarte
20. júl 2009

ahojte , ja som dnes bola u svojej psychiatričky....skoncila som 7. týždeň tehotenstva a budem užívať Seroxat 20 mg .....pol tablety na ráno......už som spomenula, že sa cítim veľmi zle, tak som sa na tie AD musela dať..verím, že mi pomôžu.....zatiaľ zdravím a krásny deň prajem..... má niekto podobnú skúsenosť s tehotenstvom, kedy bolo nutné nasadiť AD? Budem vďačná, ak sa so mnou niektorá podelíte o skúsenosti v tomto.... 🙂 🙂

deborah1
20. júl 2009

Iva,
ja beriem teraz AD a na ukludenie Guajacuran,ale už musím začať pomaly vysádzať AD,asi začnem v 35tt,och,ako sa mi nechce ich vysadiť 😒

Zarte,
ja som začala užívať AD asi v 14tt.Pred tehotenstvom som užívala AD,ale hneď ako som zistila,že som tehotná,som ich vysadila,asi v 5tt a sme sa s dr.dohodli,že od 2.trimestra ich môžem zasa brať.V podstate som ten 1.trim. zvládla celkom OK /občas som si dala Guajacuran/,bolo mi síce príšerne zle,ale to bola tehotenská nevoľnosť.No a po tom 1.trim. sa mi to začalo vracať-tak ako ty píšeš-slabosť,úzkosť a pod.,tak mi dr. nasadila lieky.Ale keby bolo na mne,ja ich beriem aj v 1.trim.,nejako som sa toho nebála,ale dr.trvala na vysadení.Ono je asi najlepšie vydržať,ale keď ti je už v 7tt tak nanič,tak by si asi bez liekov zbytočne trpela 😖,každý si musí zvážiť,či si trúfa vydržať.Ja teraz,keď musím lieky vysadiť,bojím sa,ako mi bude,ale musím to zvládnuť.

Andy,
nevieš nejaké triky,ke´d je zle z úzkosti?Napr. proti slabosti,nevoľnosti-napr. opláchnuť sa studenou vodou 😅,alebo pohyb a tak,popri nejakej pirulke. 😕 A ozaj,ešte sa ťa spýtam,ako sa tie AD vysádzajú?Najprv treba brať pol tbl /koľko dní?/ a potom obdeň?

deborah1
20. júl 2009

Dzio,a ty ako sa držíš?Kedy máš vlastne termín?Sa ti ani nečudujem,že ťa chytá panika z pôrodu 😒 ,ale vydrž,už to budeš mať čoskoro za sebou a budeš nás tu tehulky povzbudzovať 😎 😀

andy.a
20. júl 2009

Zarte,no keď to nejde bez liekov,čo už 😉 hlavne aby si bola OK 😉
bábätku v brušku depresívna matka nepridá 😕 serotonínové AD sú relatívne bezpečné 😝

Deborah,keď ja som ti už zabudla,čo užívaš 😕 😕 😅 😅 😝
vysadzovanie SSRI AD-cca 2 týždne 1/2 tbl,potom cca 2-3 týždne pol tbl ob deň,poto m ešte istý čas á 3 dni 1/2 tbl....tzv.do stratena 😕

ak berieš niečo paroxetínové/Seroxat,Paretin,Parolex a pod./,tak treba ešte pomalšie 😕 ale to už nestíhaš 😝 😀 😝 😕 😉

pri úzkosti-začať niečo robiť,niečím sa zamestnať,aby si sa tej úzkosti nepoddávala...potom autogénny tréning podľa Schultza/ak nepoznáš,nájdeš na nete 😝 /..joga...v najhoršom prípade jednorázovo nejaké sedatívum 😉

tak sa všetky držte 😎 😎 😵
pa a príjemný večer 🙂 😉 😎

dzio2
20. júl 2009

babky mrzi ma ze vam nieje dobre skuste to vydrzat 😉 drzim vam palceky 🙂 andy nase zlaticko tesim sa stoho ze nam tak uzasne pomahas deborah moja vydrzkaj to prvy termin mam teraz v sobotu ☹ 😉 🙂 😖 jasne budem vas povzbudzovat ja sa celkom drzim kubaka ahojky ako sa mas ?kejka uzivas si prazdniny?malo pises babky a co dovolenky ktora kam idete?napiste nech vam zavidim tak zdravo 😀 pozdravujem vsetke tak pa

arinaida
20. júl 2009

Dobry vecer, Andy, prosim, pribera sa od Fevarinu? Nechcem pribrat od AD. Moze sa pocas tehotenstva uzivat Xanax 0, 25 alebo Lexaurin 1, 5 raz denne? Vdaka za Vasu odpoved. Zdravim Vas!

kubaka
20. júl 2009

dzio - ahoj - sedím u šicího stroje a pořád šiju něco na míru, takže to švadlenám dát nemůžu (šijí jen univerzální výrobky), ty atypické si dělám sama. Je toho čím dál víc - pořád něco nového na ty kočárky vymýšlím a pak se divím, co mám pořád práce 😀 A hlavně osahávám si autíčko - už jsem jistější. Mariánek Pandičku úplně miluje - pozná ji v řadě a běží a ukazuje autonííí = autíčko. Je žlutá, takže dobře viditelná. 😅
Tak to držíme palce a jsmě zvědavéééé - to máš za chviličku a budeš zase lehká jako pírko!

Já se cpu vitamínama a železem - dal mi ho gynekolog, jsem nějak celkově vyčerpaná, mám málo minerálů, padá na mě únava - trochu rozhozené hormony a všechno to je jeden uzavřený kruh: takže jsme nakoupila minerálky, protože izotonické nápoje jsem odmítla pít -slaný hnus 😖 Nějak se mu nezdála křehkost cév - (po stěru buněk jsem začala dost krvácet, že jsem byla v ordinaci hodinu 😝 - no, to na okraj) tak mi rovnou nabral i krev kvůli tumorům
...tak vůbec bych celkově potřebovala nějaký silně ozdravný pobyt a nadopovat se samými životabudiči. Po trojnásobných dávkách železa se ale cítím podstatně vitálnější. Už deset let se mi ztrácí železo, jednou za půl roku mě na hematologii při kontrole nadopují a do půl roku jsem zase pod normou.

takže hele - mě nemáš co závidět ani nezdravě 😀 😀 😀 😀 Spíš si můžeš říct, jak jsi na tom dobře a povzbudí tě to. 😀 pa pa holky.

andy.a
21. júl 2009

Arinaida,ahoj 🙂 😉
Fevarin patrí k tým AD,po ktorých sa môže priberať /z SSRI ešte napr.Seroxat-ten ešte viac/ 😕
ale záleží to od metabolizmu a či máš sklon k priberaniu....určite sa po ňom nepriberá tak ako po mirtazapíne/Mirzaten,Esprital,Calixta a pod.../ 😕
veľa ľudí nepriberie ani napr.po tom Mirzatene,naozaj záleží od metabolizmu,genetiky a pod. 😝

tie sedatíva-Xanax najslabší resp.Lexaurin 1,5 mg si sporadicky môžeš dať 😕 nemalo by to robiť problémy 😉
ale nie veľmi často 😉 i keď sú tu kočky,ktoré počas tehotenstva brali Lexaurin denne...a dieťatko majú v poriadku 😉 neviem,v ktorom týždni či mesiaci si,ale ku koncu už by to nemal byť problém s tými sedatívami 😉

Peti,tak držím palce,aby si sa dala s tým železom a hormónmi čím prv dokopy 😉 🙂 a nemakaj toľko,mala by si si zobrať nejakú "dovolenku" v rámci materskej "dovolenky" 😅 😕 😝
staršieho syna máš doma alebo je niekde na prázdninách ?? 😅 🙂

tak pá,držte sa,tehuľky už to nejako vydržte/Dzio,Deborah/,aj tie ostatné 😉

krásny dník želám,utekám do práce 😎 😎 😎 😵 😵 😵

kubaka
21. júl 2009

andy - dík, jo, je na táboře, kam jsme ho "odstrčili a vykopli" jak se náš puberťák vyjádři. Ještě do pátku. Vůbec nikam nechce, seděl by - teda válel by se- jen doma. 😒
A musím se přiznat, že je to úleva. Mít je tu celé prázdniny od rána do večera pohromadě, to bych botřebovla dvojnásobnou dávku AD - je tu pořád jekot, pištění. Když je Marián sám, je víc vklidu - nic ho neprovokuje a nedráždí. Fakt si to užíváme s mužem - i ty volné večery, kdy malý spí.
pa pa , jdu taky šít. Ono se to nedá zastavit. Na dovolenou jedeme v září a nemůžu se dočkat - jen s Mariánkem a na Zakynthos 🙂

evagy
21. júl 2009

ahojte..

dakujem andy.a, že mi zistila ohladom tých liekov ktoré by som mohla užívať..
hella78 lieky určite užívaj, budeš v poriadku, lepšie brať lieky ako sa trápiť..
Ja sa už konečne po roku a pol cítim dobre ale to je leto, na jeseň sa mi to zrejme zase trocha zhorší.. Aj vám býva horšie na jar a jeseň?
Ja mám 11 augusta nastúpiť do kúpelov Vyšné Ružbachy, boli ste tam niekto?
Napíšte.. dakujem

kejka
21. júl 2009

🙂 🙂 😉 😉 Ahoj ženy

Moc vás zdravím i nové tváře a hlásím,že jsem okej.Dnešní noc byla teda děsná,nevím,co to s klukem bylo,ale 2x za tři hodiny byl vzhůru a ječel 😒 ,něco žvatlal,nějaký nesmysle,tak se mu asi něco zdálo.Mě nic,páč jsem pak nemohla usnout,takže jsem jak připitomělá. 😒 To je jediný negativum.
Kubaka tak tak,co je Miloš doma,tak se kluci rubou a pořád malej ječí-provokuje a pak je z toho na pěst,Míla mi připadá,jak když mu nejni dvacet,ale deset 😀 😀 .
My letos dovolená prdlajs,chlap je v jiné práci-líp placené,ale nemá dost volna,tak si nechá na vánoce a příští rok si to vynahradíme. 😝 😝 Zlatá zahrada.Za chvíli na ní mastíme,je pěkně,ale mají přijít zase tý příšerný vedra,to mi zrovna moc dobře nejni. ☹ Ale to asi všem.
Evagy zdravím.
Andy 😉 😉 😉
Dzio kočko už s Deborah počítáte dny,to uteče jako voda.Myslím na vás.
Marti díky za ip,napíšu,až bude čas,hlavně že jsi v pohodě.
Ello jj jen papkej,at jsi dobrá. 😉
Dopíjím kafe,abych se trochu probrala a padáme.Takže holky-mějte se,co nejlíp,hodný děti,at vám rostou pupíky-těhulky,hodný chlapy-Kubaka 😀 a já 😀 a zatím čauky

zarte
22. júl 2009

Ahoj Andy,
dúfam, že môžem tykať....ale vidím, že vy si tu všetky tykáte.. 🙂, ja sa zatial necitim dobre, ja takto horvorim stale, ked sa depresia dostavi a lieky nie a nie zaucinkovat, som strasne netrpezliva, kedy sa budem citit zase normalne.....beriem tu polku 20mg Seroxatu....treti den, ale uzkosti a nervozitu mam stale....niekdy musim pridat aj pol tabl Frontinu 0,5mg..jednorazovo, ked je uzkost neznesitelna, mam tu babulu, ktorej sa treba venovat, rodicia mi teraz sice pomahaju tym, ze su so mnou, ale aj tak musim fungovat a mam malo energie...to si budem musiet na ucinok Seroxatu asi este pockat..ja viem, ze treba aj troska zabojovat a nepoddavat sa, no ked sa clovek citi skoro cely den mizerne, upada do necinnosti..musim sa priznat, ze ked som otehotnela ,dostavila sa taka silna depresia, ze som pomyslala aj na interupciu....to tie myslienky, ze to nezvladnem...manzel je do vecera v praci, takze tu budem na dva prirastky aj tak sama, ale verim, ze to zvaldnem, to len v tomto rozpolozeni mi pride vsetko tak strasne tazke, namahave a strasidelne...asi tu nepisem nic nove, to pozname kazda, ktora ro prezila, alebo, ja som si myslela, ked sa u mna depresia objavila prvy raz, ze je to z dlhsie trvajuceho stresu a ze ked sa preliecim, uz sa to nevrati. No vyzera to tak, ze sa mi to vracia... ☹
Len ja som stale vlastne nevyskusala nejake uvolnovacie cvicenia pri uzkostiach, stale som s tym zacala a potom sa mi zdalo, ze to nema ucinok, tak som to nechala, ale keby sim mi vedela nieco poradit, co by ma zaujalo...tak by som to skusila.. 🙂 🙂 pekný deň a večer...dievčence

mimka54
22. júl 2009

zarte ahoj, 3 dni je este malo na to aby zabrali... vydrz 🙂

kejka
22. júl 2009

Zarte většinou zabírají do 14dnů,musíš vydržet.Je to náročný,ale zvládneš to,pak ti ze dne na den bude o hodně líp,uvidíš sama.Drž se. 😉

dzio2
22. júl 2009

cauko babky ako ?ja fajn este som cela ako sa mate ?celkom to tu ide pomalicky to je dobre znamenie mame tu vela novych tvari zarte vydrz baby maju pravdu ide to pomaly ale potom pride vytuzeny pocit blazenosti 😀 a potom to bude len lewpsie kazda znas si tuna tym presla a museli sme vydrzkat a bojovat 😢 martina a ty? kde si ?popisem ip tak zatial majte sa

culinka
23. júl 2009

Ahojte babenky,dakujem andy za odpoved,uz mi je o dost lepsie,aj ked mam aj velmi zle dni.som celkom ok,ale dost nervozne.moze to byt kvoli tomu cipralexu??beriem ho uz 14 dni,a asi tyzden celu tabletku 10 mg plus ten xanax raz denne 0,5 ale to len ked mi je moc zle.

deborah1
23. júl 2009

Ahojte babky,tak dnes som už prešla na pol tabletu 😅 ,ozaj,Andy,beriem Sertralin.To myslíš vážne,tak dlho vysádzať? 😲 😕 ,veď to ozaj ledva stihnem 😅 A malo by to byť tak,že ešte 1-2 týždne pred pôrodom byť úplne bez liekov?Alebo stačí,aby to vyšlo tesne pred pôrodom?A môžem stále ten Guajacuran?A Frontin sa môže?Chcela som ísť včera na kontrolu,ale bolo tam toľko ľudí,že som hneď odišla,neviem,čo má dr. v úmysle mi predpísať,ale keby som mohla Frontin,to by som bola rada 😅 ,lebo ten mi kedysi dobre zaberal.
Ja sa tak bojím pôrodu 😖 😕 😒 Včera som bola v poradni,ešte som sa iba približovala ku koze,už mi bolo nanič 😒 Bola som aj za anesteziológom,kvôli epidurálke,nedávajú každej,ktorá pýta,ale keď dá pôrodník odporučenie,dá sa,lenže anestez. zrovna má 2 týždne pred mojim termínom pôrodu dovolenku 😠 ,takže ešte 21.8. by sa dalo,myslíte,že je to skoro,keď mám termín 2.9.? 😕

dzio2
24. júl 2009

deborach neboj sa ja sa sice tiez bojim ale neako to zvladneneme 😀 ja mam teraz v sobotu prvy termin 😒 uz mam paniku unas v cadci musia byt testy stare iba 5dni tak neviem 2tyzdne pred porodom musis mat vysadene vsetke lieky aspon ja to tak viem 🙂 drzim ti palce

kornelia
24. júl 2009

Ahoj ozyvam sa po dlhsom case, je mi fajn chvalalbohu, preto tu ani nie som, nerobi mi dobre citat prispevky, ked sa citim fajn, taha ma to dolu, tak sa tomu vyhybam, hladam len niekoho kto uzival Seroxat, vysadil a je bez priznakov, prosim pisnite mi IP, aby som nemusela citat diskusiu. Dakujem 😉

arinaida
24. júl 2009

Andy, dakujem za odpoved, velmi ma povzbudila.
Prosim este o radu, existuju anxiol., ktore sa mozu brat uz od zaciatku tehotenstva, taktiez AD?/Mam obavy, ze bez liekov by som tehotenstvo nezvladla, a taktiez, v nijakom pripade by som nechcela ublizit, popr. poskodit babatku!/
Vdaka! Zdravim!

rubyred
26. júl 2009

Ahojte všetky depkárky, ja s touto chorobou bojujem oficiálne už od mojich 15 rokov, neoficiálne snáď už od chvíle, čo si pamätám svet... Môj príbeh je na veľmi dlhé rozprávane, ale asi tak v skrátke, mala som problematický vzťah s mojou mamou, ktorá, podľa jej vlastného priznania nechcela deti, celé moje detstvo jej moja babka (jej mama) vyčítala tzv. "chladný odchov". Práve pre moje zlé vzťahy s mamou som utiekla k prvému chlapovi, ktorému som sa páčila (o 20 rokov starší), z ktorého sa potom vykľul tyran a psycho, ale to je na dlhšie rozprávanie... Z tohto zväzku mám dve krásne a vydarené deti, moju Klaudiu a môjho Riška... Teraz som druhýkrát vydatá, môj manžel je poklad a moja láska, ale depky mám stále. určite je to aj tým, že bývame u svokry, náboženskej katolíckej fanatičky, ktorá si pre svojho syna priala slobodnú a bezdetnú nevestu...
Ešte pre všeobecnú informáciu: Bola som 3 krát hospitalizovaná na psychoterapeutickom oddelení v Pezinku, posledná diagnoza "syndrom týranej ženy". Budem rada, keď sa mi ozvú kočky s podobným osudom, rada si vymením skúsenosti. Prosím, odpíšte mi, poteším sa každej odpovedi. ďakujem 🙂

parwati
26. júl 2009

Zdravim vas damy, ktore zjavne prezivate podobne veci ako ja. Som rada, ze som vas nasla. Mam tiez diagnozu uzkostno-depresivnu poruchu. 9 rokov beriem citalopram. V poslednom case sa roztrhlo vrece s ludmi s podobnymi zalezitostami, alebo sa niektorym zhorsil stav. Suvisi to s roznymi faktormi - stres, zmeny pocasia a mnoho ineho. Ja po tych rokoch na citaloprame som nedavno zacala mat podivne panicke navaly, ktore som predtym nepoznala. Napriek liekom sa z nicoho nic objavili. Chodim aj na terapiu, tam to riesim - to velmi pomaha rozlusknut, kde je povod problemu. ako vravi tu kolegyna rubyred - je to z detstva - casto to suvisi s potlacanim hnevu na matku a deficitom lasky zo strany matky. Nevyjadrene a stale sa vracajuce emocie posobia pretlak a uzkost. Dostala som nedavno k citalopramu aj trittico, lebo sa mi nedalo spat. No po par dnoch sa mi objavili zvlastne stavy trasu a bolesti klbov.. mam dojem, ze to je serotoninovy syndrom. Tak som citalopram znizila. Chcem sa spytat, ci ma niekto s tym skusenosti a co s tym treba robit.. ake potraviny treba vylucit (zrejme mlieko, kde je tryptofan by malo byt z jedalnicku vyradene).
a tiez otazka podobna ako u ariandy - ako je to s tehotenstvom a liekmy? su nejake, ktore mozno brat v pripade, ze tehotnej mamicke pride zle? niekedy by som rada mala deti..
dakujem zenicky a prajem vam radost a usmev. 😀

bibenko
27. júl 2009

Ahojte dievcata, ja som tu nova. Potrebovala by som poradit, asi hlavne od Andy, ako vidim velmi vela toho vie. Mam tri deti. 9 rokov, 3,5 a 8 mesiacov, dcerku este kojim. Pred tehotentvom som brala Paretin, ked som zostala tehotna tak som ho vysadila, ale teraz mam hrozne stavy. Som stale unavena, v noci sa totiz nevyspim, a hlavne strasne nervacim, chytam normalne amoky hnevu. A moj dalsi problem je, ze stale sledujem deti a bojim sa,ze su chore alebo ochoreju, a ked si na to spomeniem, tak normalne nemozem dychat. Stale sa mi toci hlava a nic ma nebavi. Je mi hrozne.potom sa zase bojim,ze ked nato myslim tak si to privolam. a stale som v bludnom kruhu a tocim sa a tocim a neviem von. stale sa to zhorsuje a ja len zurim a kontrolujem deti. Uz vsetkym musim riadne liezt na nervy.Mallu chcem aspon do roka kojit, tak by som chcela vyskusat nieco prirodne, ale neviem co mozem. prosim poradte mi, dakujem vam 😝

alyana
28. júl 2009

mam depresiu a lieky (hapilux) beriem iba 5 dni. No uz nevladzem, uz neviem, co je realita, co je choroba, co su sprievodne javy lieku. Riesim velmi tazku ziv. situaciu, konecne som sa rozhodla, no neskoro...uz vo mne prepukla depresia (podla rychlo rozhodnej psychiatricky)...Ja som predtym citila strasne silnu a dlhodovu uzkost (3 roky) a teraz uz nevladzem ani dychat. Pos..la som si to. Musim pracovat a preto sa pytam, co mam brat, kym zaucinkuje AD. Popritom si uvolnujem ten chronicky stres a suzovanie sebaublizovanim, bijem sa po nohach, bruchu, tvari...nerezem sa, nie som ziadne EMO decko, som stara krava 33 rocna a teraz je zo mna troska. Okrem toho mam protilatky proti vlastnym krvnym dostickam, tak si predstavte, ake modriny mam...zrazanlivost, nervy, vsetko v keli...Poradte mi prosim

parwati
28. júl 2009

ahoj alyana

nez zaberu AD tak to trva aj dva-tri tyzdne. Je potrebne povedat psychiatricke, ze nez ti zaberu, potrebujes nieco na upokojenie, aby si si nemusela tolko ublizovat. Nech ti da docasne xanax alebo lexaurin. No neber to viac ako dva tyzdne, lebo benzodiazepiny su navykove. No ako docasna rychla pomoc je to dobre. Aj tak klobuk dolu, ze si vydrzala v uzkosti tri roky - to je riadna sila! To sebaobvinovanie ti vela neprida, na tvojom mieste by som si to isla riesit do psychoterapie (lieky pomozu na depkove prejavy, ale sebaponatie ti neupravia). Vzhladom k tomu, ako o sebe hovoris si myslim, ze by ti terapia pomohla, aby si neobracala agresiu proti sebe.
Neviem, aky presne mas problem - no ak ide o nieco vztahove, tak skus rodinne konstelacie alebo dynamicku psychoterapiu.
Drzim palce