Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

rosea
15. mar 2015

@sardinka333 presne tu terapiu absolvujem kongnitívno-behaviorálnu a môžem aj za seba odporúčať

rosea
15. mar 2015

Ja mám zas otázku či sa dá aj pri užívaní AD konkrétne Serlift 50mg schudnúť?

tslobik
15. mar 2015

@zobaka a priberá sa aj od escitalopramu?

sardinka333
15. mar 2015

@rosea ak vyslovene z toho nepriberáš, že nesedí liek tak prečo by si nemala schudnuť? Praveže mne moja doktorka odporučala beh ako najlacnejší šport a každému dostupný a hovorila že šport aký ta baví proste vyplavuje tie endorfíny do tela a to tiež pomaha pri depresiách.
@tslobik ja som nepribrala a moj bratranec tvrdí že pribral...je to individuálne.

rosea
15. mar 2015

@sardinka333 pri prvej dávke som za 2 roky pribrala asi 9kg cca potom po pauze som zhodila cca 4kg a chcem pokračovať ale zas som na AD ako som písala a bojím sa že budem opäť priberať asi to je fakt individuálne v príbalovom letáku je že môžeš schudnuť aj pribrať brala by som to schudnutie 😀

monikaboh
15. mar 2015

Ja som pri prvych AD tiez pribrala brala som esoprex.Us si nepamatam kolko ale aj tak som bola rada ze zabrali vahu som vtedy neriesila. Ale dufam ze pri tychto novych to uz take nebude? 😨

rosea
15. mar 2015

@monikaboh koľko si pribrala ak sa môžem opýtať a teraz čo užívaš?

monikaboh
15. mar 2015

@rosea nepamatam si to bolo pred 10 rokmi;ale viem ze som musela menit satnik.to ma zacali trapit az ked som bola uplne v pohode a lieky zabrali. Ale zacala som pracovat -sedave zamestnanie tak to asi k tomu pomohlo. Moja vaha bola vzdy okolo 50 kg a vtedy sa mi zacala po prvy krat posuvat vyssie.Ale po tehotenstve som opet schudla na povodnu vahu.A teraz pri tychto stavoch mi vobec nechuti tak jem az nasilu a vaha isla dolu....teraz beriem paretin- neviem ci sa po nom pribera??

rosea
15. mar 2015

@monikaboh to sa ti opäť po 10 rokoch vrátila úzkosť? toho sa obávam že to je beh na dlhé trate a že to bude tak chviľu dobre chvíľu zle ale radšej AD ako sa trápiť mesiace zažila som to lebo AD som odmietala

monikaboh
15. mar 2015

@rosea ja som tiez nechcelaAD skusala som homeo aj prirod.doplnky ale nepomohli.Asi sa s tym musim zmierit ze mam vacsiu pravdepodobnost ze sa mi to vrati.Ale asi budem lieky brat stale ako toto hrozne obdobie na zaciatku prezivat kym zaberu. 😝 Ved su ludia co beru lieky tiez cely zivot a funguju. No uvidim ako to so mnou dopadne.

rosea
15. mar 2015

@monikaboh toto som povedala aj ja ale chcela by som ešte jedno bábo a teraz mám z toho obavy lebo počas tehu a kojenia by som AD nechcela užívať lebo by som nebola o.k. že či sa nepoškodí plod a aj to ma zuskostňuje lebo už aj niesom najmladšia tak vôbec netuším ako to poriešiť 😒

sardinka333
15. mar 2015

@rosea ale uprimne si povedz čo sa v tom čase ked si začala užívať AD zmenilo? Popremýšlaj, nezačala si viac jesť ako obvykle? Bola si stale doma - teda nemala pohyb ani ten bežný? Lebo niekedy si to ani človek neuvedomí, že sa mu vplyvom choroby zmenil denný režim, proste depresia a tie potvory neumožnuju taky zivot a pohyb ako sme mali a potom jasne že začneme priberať - nehovorím teraz že to nemožu sposobovať tie lieky. A prečo jeden priberá a druhý nie? Proste treba si položiť viac otázok podla mna. U mna je to jasné - vozím sa autom, málo pešo, jest mi chutí..

@monikaboh bylinky pomožu na take depresie ked to čo vas deprimuje pominie tak pominie často aj depresia, napr. v období ked máme problémy a tie nás deprimuju ale inak tomu velmi neverím. Ani cukrovkár sa nelieči bylinkami - pichá si inzulín. Tak čo sa budeš trápiť?

sardinka333
15. mar 2015

@rosea neboj....prvé tri mesiace to preskáčeš, tak ako si preskákala aj doteraz a potom si nasadíš liek v spolupráci s doktorom, budeš sledovaná, bežne to tak robia. Kojenie sa rozhodni, tuším už dieťatko máš tak vieš o čom to je. Ak sa na to necítiš a nie si si istá tak ti doktorka napíše papier pre gynekologa a ten ti dá Dostinex, tusím tak sa to volá a ten užiješ hned pri nástupe do porodnice ked pojdeš rodiť ani sa ti mlieko nevytvorí. A hned po porode nasadíš lieky. Alebo budeš brať len odporučené AD a kojiť....je to na tebe ako sa ty budeš cítiť, radšej spokojná mama na AD čo zvláda bábätko a všetko okolo ako vynervovaná ,,kojárka,,. JA ešte uvidím ako s kojením....

rosea
15. mar 2015

@sardinka333 no áno na začiatku som schudla 4kg lebo to ešte ad nezabrali a potom to začalo ísť hore bolo mi lepšie dopriala som si aj jesť chodila som aj cvičiť snažila sa aby to išlo dole ale ťažko možno 1kg za 4mes išlo dole aj to bol úspech a potom som sa nato vykašľala prišlo leto dovolenky a nabaľovalo sa a tiež vozím sa autom.... takže pohyb minimum po materskej som doma iba domáce práce malý... tak áno uvedomujem si to lebo dr. vravel že vyslovene zo serliftu nieje účinok priberať ale že človek je viac v pohode tak možno preto priberie

rosea
15. mar 2015

@sardinka333 to je jasné že byť spokojná je lepšie ako nervna a kojiť uvidíme ako to dopadne a su aj AD ktoré sa daju užívať aj počas tehu a kojenia ja netuším nebavila som sa ešte na temu s dr. len čo som spomenula že by sme chceli druhé a on že teraz radšej počkať a vieš už aj vek 33 rokov mám čo nieje bohviečo

zobaka
15. mar 2015

@tslobik

neviem, ja som zatial schudla, ale tak nejem ako bezny clovek biele rozky, sladkosti 🙂 proste sa obmedzujem, lebo chcem schudnut

inak pri Serlifte som priberala strasne, ale pozor, viac som jedla, extremne zvysoval chut do jedla, az neprirodzene, ale ked som zacala chudnut, dalo sa aj pri nom ;)

zobaka
15. mar 2015

@sardinka333

suhlasim s tebou, ludia nadavaju, ze priberaju, ale keby sa zapisoval kazdy KJ co denne clovek ze, videli by sa chyby v jedalnicku, len taky jogurt ma 500 KJ, obycajne Bebe dobre rano 800 KJ, chlieb 500 KJ aj to maly kusok, zene absolutne staci zjest denne 7500 KJ, pri chudnuti 5500-6000 KJ, len jeden vydatny obed sa moze vysplhat az na 3000 KJ, zial ad zvysuju chut do jedla, proste treba urobit vela zmien ak clovek nechce skoncit ako bojler

zobaka
15. mar 2015

@rosea

da ;)

zobaka
15. mar 2015

mna stve zhorsena plet po ad, vzdy som mala tip top a teraz som z toho na nervy 😠 pijem ovocne stavy, asi uz len na vode budem 😖

sardinka333
15. mar 2015

@rosea ved ja chapem doktora, ale rozhodnutie je na tebe že ako sa cítiš, keby sme niekedy čakali na spravnu chvílu tak sa nedočkáme 🙂 Ale jasne že ty musíš vedieť najlepšie. Posielam nejake članky o tehotenstve, kojení a antiderepsívach od psychiatrov. Mne to pomoho si to prečítať a urobiť si názor.

http://www.solen.sk/pdf/67d0d2961a66baceb95bf87...

http://www.solen.sk/pdf/c85a18ece6a06e67e5be023...

http://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art419

rosea
15. mar 2015

@sardinka333 ďakujem isto prečitám a ty si užívala počas tehu a kojenia? čo konkrétne ak?

edimamija
15. mar 2015

@rosea ked som k nej isla,prva moja otazka bola,ci musi drzat lekarske tajomstvo.. A ked mi tiez zacala hovorit nejake pribehy o inich ludoch,tak ma napadlo,ze aj moj povie inemu?

rosea
15. mar 2015

@edimamija tým ťa chcela asi len ubezpečiť že niesi sama s tým problémom a je mnoho ľudí ktorý to absolutne neriešia a myslím, že psycholog ktorý poskytuje informácie o svojich pacientoch teda menovite nieje korektný vykonávať svoju činnosť lebo ak ti to povie že mala som pacientku ktorá...... tak to je všeobecné

monikaboh
15. mar 2015

@rosea no ja ked smo som zistila ze som tebotna som lieky zacala vysadzat.Takze zom cele tehu bola bez liekov aj h ked to niekedy hlavne ku koncu bolo tazke ale pomahala som si ho eopatikami a guajakuranom....mne moja psych.nechcela predpizat ziadne lieky..

edimamija
15. mar 2015

@rosea menovite nie,ona mi len povedala,ze su pripady,ked proste musi oznamit rodine,ked sa napr.niekto chysta na samovrazdu... Ale meno nehovorila... Inak ked sa smiem spytat ty citis zmeby pocasia?

4baby
16. mar 2015

Ahojte,prepacte,necitala som vsetko.prosim len o radu..ja neviem,toto je ta depresia???popisem v skratke ako sa citim.napriek tomu ze by som mala byt stastna sa tak necitim,neviem cnw sa somnou deje...mame velky peknx dom,nove auto,krasne zdrave deticky.mam dobreho muza,nepije,nefajci neflaka sa...peniazkov nieje moc ale na take normalne fungovanie stacia.vsetko sa zda byt idealne.samozrejme take normalne problemy ako vsade su aj u nas obcas ale nic extra.mozno ma odsudite,ze mam byt proste stastna bo co by za to ine dali...ja to viem-moj rozum to vie ale dalej-k srdiecku to nejde,neviem to opisat.xvilu mi je uplne super,spravhm si nejaku radost,snazim sa tesit na nieco ale o xvilu mam plac na krajicku.nexcem sa takto citit!to nieje spravne!snazim sa spravat tak aby bol kazdy spokojny,manzel,deti.svokra...aj tak to nestaci,vzdy su nejake vycitky hlavne od nej.nejak som sa pri tom vsetkom stratila,nepoznam uz samu seba...prosim poradte,nikto o tychto mojich pocitox nevie,vyplacem sa ked som sama,poobede sa zasa tvarim ako stastna milujuca zena,matka,nevesta...

rosea
16. mar 2015

@monikaboh podľa toho čo som spomínala svojmu dr tak asi ani on nechce aby som počas tehu užívala Ad ale ono je to stále na rozhodnutí konkretného pacienta

rosea
16. mar 2015

@edimamija no nato asi aj musí upozorniť neviem ako to presne je ale to je v rodine ja si myslím, že o iných menovite nerozpráva iba všeobecne aspoň ja som to nezažila a mne napr pomáha ako povie že jedna pacientka sa liečila a už je v pohode má aj deti.... a viac lebo mi to dáva nádej že aj ja môžem byť raz v pohode

rosea
16. mar 2015

@4baby píšeš že sa snažít správať aby bol každý spokojný manžel, deti svokra..... ale ty sa spravaj tak aby si hlavne ty bola spokojná šťastná a zároveň si povedz každému čo máš na srdci. Toto čo píšeš akoby som čítala sama o sebe mám všetko super manžela, byt, auto, dieťa, peniaze ale aj tak to nieje ono. Pri terapii som pochopila že to absolutne nemá súvis s materiálnymi vecami, ono to ma korene v detstve alebo nejaký negatívny zážitok ktorý si nespracovala napr. ja viem že môj najväčší problém je rodina aj keď to viem učím sa to spracúvavať tak aby som z toho mala čo najmenšie úzkosti zatiaľ mi to nejde preto aj užívam AD terapia mi veľmi pomoha. Za seba by som ti odporúčala najsť si dobrú psychologičku a porozprávať sa s ňou povedať čo ťa ťaží obťažuje a čo vadí a hlavne byť uprímna 😉

4baby
16. mar 2015

@rosea dakujem,konecne ma niekto xape...ja toto nemozem nikomu povedat,bojim sa zn muz ma nepoxopi,ze sa to dozvie svokra..ta by bola sxopna ma vyhlasit zd sibnutu a aj deti mi zobrat!mozno im krivdim,neviem.ale ked pocuvam niekedy ako sa bavia ze niekto xodi psychologovi a tak,tak viem ze maju zle nazory na to.a to sa neda utajit,som na md,na dedine,bez vodicaku-prakticky nikam sama nexodim...musim sa z toho nejako dostat..musim.ak nevadi obcas sem napisem,aj to mi pomoze.a je to pravda s tou rodinou,vyxovavala ma stara mama,skvela zena,no pred 4 rokmi zomrela...to ma tazi najviac,bo mi moc xyba.ostatna rodina ma od svadby uplne odvrhla,ani deti nikdy nevideli,ziadna komunikacia.nemozem pisat vsetko je toho viac.som sama na vsetko...