Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

sardinka333
13. aug 2015

@slimme nikde som nenapisala že sa vylučuje tehotenstvo a AD.....neviem kde si to vyčitala. Mne uživať AD v prvom trimestri neodporučala nakolko je tu riziko poškodenia plodu. Ak by som na tom bola velmi zle tak by ,,sme to riskli,,. Ale je tam to ale..ktoré treba brat do uvahy. Samozrejme podla stavu. Ak treba brat lieky tak sa beru to je jasne.

Laktácia dokazatelne podporuje depresie, navrat uzkostných stavov a relaps ochorenia zvlášť ak už ,,epizoda,, bola. Preto sa aj často zastavuje. A samozrejem su lieky a lieky..Každopadne mne moja psychiatrička povedala, že svojej dcere by na AD kojiť neodporučala a na escitaloprame iste nie a ak su doplnene ,,benzáčmi,, tak vobec. Pre mna je doležité byť v pohode bez uzkosti, obsesii a iných ,,chuťoviek,, - iste je to pre mna doležitejšie ako cele kojenie. Moje deti potrebuju zdravu mamu, nie kojacu mamu.
Samozrejme je to všetko individuálne. Za mna kojenie a AD, benzače nie. Ostatní nech si robia ako chcu.JA som rada a vdačna mojej doktorke že som zatial v remisii...po 5 rokoch.

1lienka1
13. aug 2015

@slimme ahoj a brala si ich aj prvé 3 mesiace tehotenstva? A detickam nič nebolo? Bo všade odstrasuju, že sa brať nemôžu a ja mam des keď budeme chcieť druhé.

slimme
13. aug 2015

@sardinka333 vycitala som to tu:
sardinka333 @lilitela aha.... tehotenstvo a AD nejdu velmi dokopy - prvý trimester určite nie, potom je možné brat AD relativne v pohode. AD nie su hormony takže by sa nemali ,,biť,,. Ja by som sa poradila s lekarom kde chodíš.

slimme
13. aug 2015

@sardinka333 moja psychiatricka ma nastastie iny nazor, su uz nove studie, a dojcenie je velmi dolezite tak ako aj zdrava mama, existuju nove studie, ktore nepotvrdili ziadne riziko AD tehotenstva a dojcenia uz vobec nie...

slimme
13. aug 2015

@1lienka1 viem ze vsade odstrasuju, ja som sa pred prvym tehu bala tak, ze som si myslela, ze ani deti mat nebudem, vdaka tymto strasiakom, alebo ze sa cele tehotenstvo budem klepat v depkach a uzkostnych stavoch, ad som brala pocas celeho tehotenstva a ano, aj prve tri mesiace, starsi bude mat 4 roky a mala ma 8 mesiacov, cele tehotenstvo som si uzila, mala krasny porod, a dojcim, deti su zdrave chvalabohu...

autumn11
13. aug 2015

@sardinka333 suhlasim s tebou.To iste mi vravela aj moja psychiatricka,ze popri AD neodporuca kojenie.Ono to predsa len prechadza do mlieka.Pocas tehotenstva sa mi riadne vratili depky a uzkosti,som vedela,ze hned po porode berem naspat lieky a nebudem kojit. Zo zaciatku mi to bolo luto,ale teraz to uz vobec neriesim.Dieta je zdrave a hlavne mama v pohode.A presne laktacia zvysuje este viacej riziko relapsu.A kojit popri AD by som sa bala.Predsa len to nie su ATB,ktore beries tyzden,ale lieky vplyvajuce na nervovu sustavu.

sardinka333
14. aug 2015

takže toto by som nejako neriešila teraz, AD nevylučuju ani počatie ani tehotenstvo.- toto som napísala ,,zumike,, To ti ale uniklo, vytiahla si si z mojich prispevkov ine ok. A mam kamošku čo ma 4 deti a AD a v pohode.

@slimme moja doktorka je jedna z najlepších vo svojom odbore na Slovensku, dostať sa k nej a liečiť sa u nej nema možnosť každý, preto je plne doverujem nakolko ma ,vyliečila,,. Ja som v liečbe už pár rokov takže mám naštudované x informácií, tak ako každý kto sa chce vyliečiť tak hladá.
Dojčenie je možné napr. na nižších dávkach len niektorých liekov, iste nie všetkých AD, všetkých antipsychotik..take študie iste nie su, možno tak od Mamily. Su dostupné niektoré zistenia ohladne dojčenia a AD. A pochybujem ze tvoja doktorka odobrí dojčene na všetkých AD....iste nie. Iste vyberá ,,najšetrnejšie,,. Nejaký sertralin...a iste k tomu neprida Rivotri,l Diazepam..

Pre zaujimavosť:
Citujem :
- Antidepresiva rovněž přestupují do mateřského mléka, údaje o jejich toxickém působení na kojence při laktaci jsou však pouze kazuistké.
- Objevují se informace o možném výskytu novorozeneckého abstinenčního syndromu (NAS), pro který je typic- ký třes, vysoký neutišitelný křik a narušení spánku novorozenců matek užívajících SSRI antidepresiva.
- Pokud se matka rozhodne kojit s medikací, pre- ferujeme sertralin v nejnižší možné dávce. Je třeba mít na zřeteli, že pokud je novorozenec léčen dalšími farmaky, které interakují s psychofarmaky (antibio- tika, ibuprofen), vzniká zvýšené riziko nežádoucích účinků. Varující jsou údaje při léčbě fluoxetinem, kte- rý je během kojení kontraindikován
- novorozenec pokud trpí neurologickým, srdečním a jaterním onemocnením neměl by být AD exponován
- benzodiazepiny se vylučují do mateřského mléka, a proto by se jim měly kojící matky vyhnout.
- Z hypnotik se zopiclon vylučuje v až 50% mateřské dávky
zdroj : Psychiatrie, Seifertová, 2007

slimme
14. aug 2015

@sardinka333 to moze kazdy napisat o svojej doktorke, ja som nepasala ani o VSETKYCH ad ani o antipsychotikach....ale vacsina ad sa brat moze bez rizika...ja mam takisto nastudovane, neni si sama co sa lieci na tuto pliagu viac rokov. ked uz spominas mamilu, oni si informacie necucaju z prsta, a to iste co som sa docitala na mamili, obsahuju aj najnovsie ceske studie z ostravy a dalsich a dalsich, ano sertralin je najviac pouzivany, to ale neznamena, ze ine lieky neboli testovane, to co citujes su ake stare informacie? pretoze ja som sa nic take v novych studiach nedocitala...zato som sa docitala vela pripadov, ze zeny ktore nebrali ad pocas tehonstva pretoze sa predsa ad neberu, potratili, osobne a z konika poznam niekolko mamiciek, ktore uzivali rozne AD a ich deti ziadne z tychto priznakov nemali po narodeni. Ja som napisala prispevok pre mamicky, ktore sa boja a su zastrasovane starymi doktorkami, ktore si na seba nevezmu take riziko a nebudu tvrdit svojej pacientke, nech berie AD pocas tehotenstva. Ked som porodila, primar nemocnice mi odporucil nekojit, vystrasil ma, lebo vraj to konzultoval z nejakou doktorkou az velkej Bratislavy🙂 a ked som potom volala tej svojej, zhrozena okamzite kontaktovala primara a jasne mu to vysvetlila. Keby sa mam spoliehat na takych vybornych lekarov ako Ty spominas, nemam krasne dve zdrave deticky a nekojim...

slimme
14. aug 2015

@sardinka333 aha psychiatrie 2007, chvalabohu ze je rok 2015🙂

sardinka333
14. aug 2015

@1lienka1 AD sa v tehotenstve brať možu, ale nie všetky. Tak ako každý iný liek...nie každý sa tehotenstve odporuča, ale predsa sa užíva ak je to nevyhnutné pre zdravie matky. V spolupráci s lekarom najde pre teba najvhodnejší a v najlepšej davke.
Podla mna je normálne informovať pacienta, že prvý trimester sa užívanie AD neodporuča (ale nevylučuje) a ak je to možné tak je lepšie sa tomu vyhnuť. Ak sa tomu vyhnuť nedá tak sa v liečbe pokračuje.
Ano, vo všeobecnosti sa deti narodia zdravé. Narodili sa mne, kamoškám, pacientkam z čakarne psychoša, aj vám..ale je tam isté dajme tomu malé riziko, nakolko sa z neviem akej vzorky tehotných vyskytlo pár prípadov malformácií plodu, ktoré su pripisované liečivu. To je proste holý fakt, nie strašenie a dobrý lekár o tom musí informovať. Takže je na mieste opatrnosť a nie strach. Nejaké ,,falošné uistovanie,, naozaj pri liečbe nemá miesto. Ja som si tiež bola vedomá toho že ,,niečo sa može stať,,. Nestalo sa, chvala bohu.

Psychické poruchy, neurozy su tak rozmanité, ich kombinácie, hlbka, trvanie ...že nie je možné povedať že čo platí na jedného 100% platí aj na druhého.

@autumn11 laktácia podporuje nástup psychických poruch a relapsu depresii, neuroz...to je zial fakt a u niektorých žien to tak byť može, prolaktín to v mozgu ,,dotentí,, a može sa vratiť neuroza. citujem : Riziko vzniku poporodní deprese u žen, které již před porodem trpěly depresivním poruchou, je kolem 25%...to je ,,slušné číslo,,. Takže ja som sa tiež chystala že nasadím lieky.

Informácia typu - AD a kojenie sa nevylučuje nie je cela pravda. Je to zavadzajuce tvrdenie. A neverím že psychiater odobrí dojčenie každej pacienke na každom lieku, AD a podobne.

Ja som vyskušala niekolko liekov kym mi konečne sadol escitalopram v davke 20mg. Sertralin, seroxat neboli natolko učinné...ak zmením liek ,,koli kojeniu,, tak je viac ako pravdepodobné že kým sa zase dostanem do normálu budem rozhasená aj niekolko týždnov...Latka escitalopram je vedená ako ,,riziková,,. To že malým detičkám zatial nič nie je je super...ale za pá rokov kto vie? Samozrejme stale opakujem zavisí na lieku, davke...
Každopadne toto je téma na x strán. Doležité je aby bola matka stabilizovaná, pokojná a schopná sa postarat o seba a aj o dieťa pretože často práve toto je problém - unava, apatia z depresie neumožnuje plnohodnotnú starostlivosť o dieťa. Ale hlavne ze by bolo kojené nie? Ja som nevedela vstať z postele a ist dať malým deťom jesť, nevladala som sa o nich starať, bala so sa stať na balkone, krajať nožom, držať nožničky, neustále obsesie, zalievali ma uzkosti a pred detmi som sa horko ťažko pretvarovala, usmievala aby oni tým netrpeli že mama je už 2 roky!!! denne v uzkostiach, potichu som plakala v kutoch aby ma nevideli lebo som vedela ze toto nie je pre dieťa takyto pohlad na matku, že oni si z tohoto obdobia nesmu odniesť žiadnu traumu, moj muž mi pomahal malu krmiť flašou aby som si mohla oddychnuť, isť von, zmeniť prostredie, robil nakupy, chodil s deťmi von, pomahala mama, varila mi, nebola som sama.Dotykalo sa to všetkých dospelých v rodine, každý mi pomahal ako mohol. A preto ma vytačaju reči o tom ako je kojenie rovnako doležité ako zdravá matka. To už len bolo doležité kojiť...ale byť troska, neschopná starať s o rodinu. A to podotykam že prvé dieťa som odsavala 4 mesiace MM kým som povedala dosť a išla ,,na lieky,, koli OCD, uzkostiam. Samozrejme ktora zena to zvlada v pohode aj s kojenim tak nech koji, nemám nič proti, žial to nebol moj pripad.

autumn11
14. aug 2015

@sardinka333 ja beriem takisto escitalopram, ale az 40 mg. Najprv mi po porode nasadila 10-inu, ale
to vobec nezaberalo, ta mi musela zvysit davku a az ta zabrala. A ked si predstavim tie zaciatky ako som
sa nevedela z nicoho tesit a bola som len uzlik nervov od rana do vecera. Mamina bola pri mne, aby mi pomohla s malym, lebo som bola totalne psychicky v prdeli. Muz byva casto v praci,ale ked bol doma tiez pomahal ako sa dalo. Tiez som len revala a revala a nemala som viziu, ze sa to niekedy zlepsi.
Takisto ma vytacaju reci len kojit, kojit a kojit za kazdu cenu. Mam pocit, ze uz to niekedy hranici s vymyvanim
mozgov. Ved v prvom rade musi byt matka ok, aby sa mohla postarat o dieta a dat mu lasku. To je najdolezitejsie. Ale pokial je z nej troska, tak nedokaze ani jedno ani druhe, hlavna vec, ze dieta bude nakojene? Ja by som nekojila ani keby mi to doktorka dovolila, lebo proste sa mi to nezda ok davat malemu
dietatu prostrednictvom mna nejaku chemiu a este k tomu ovplyvnujucu CNS. Inak tiez som z BA a dokonca dve doktorky ku ktorym chodim, moja psychiatricka a psychoterapeutka /psychiatricka/, ktora riadi psychiatricky stacionar mi neodporucili kojit na AD. Dokonca doktorka povedala, ze menej skodlive je brat AD po prvom trimestri v tehotenstve ako pri nich kojit, lebo placenta dost skodlivin odchyti, ale v mlieku tie lieky prechadzaju rovno k dietatu.

sardinka333
14. aug 2015

@autumn11 a hlavne mamilu vobec neber važne - je to kojo sekta. Odobria kojenie aj na Lexaurine, Valdoxane..pomaly hocijakom benzáči lebo ,,prinos kojenia,, takže zaručene nebudu mať študiu čo vyvracia tie ich rady. Hlavne ze pod ziadnou nie je nikto podpisany. To tam možem radiť rovno ja. Matka v psychoze čo sa boji ze decko zahluší...a rada mamily? kojte lebo prinos...
Samozrejme dobré myšienky treba šíriť a moj nazor je že aj treba kojiť ak to ide, ale nie hlava nehlava ako to robí tato organizácia. Troška z ich ,sudka,,.

Odpoved mamily na uživanie AD a dojčenie...pri niektorých liekoch su aj oni ,,koťuhy,, opatrní ale odpovedou navadzaju pytajuceho sa na dojčenie na tom ktorom lieku.
Tak napr taký Lexaurin....,, môžete počas užívania lexaurínu dojčiť bez obmedzení.
dalej : ,,Ako pri väčšine liekov, aj pri tomto lieku, sa ho do mlieka dostáva pomerne malé množstvo, a pri užívaní liekov a dojčení sa nezvažuje len skutočnosť, či liek prechádza do mlieka, ale aj riziká spojené s nedojčením, ktoré pri väčšine liekov prevyšujú skutočnosť, že sa v materskom mlieku nejaké malé množstvo lieku nachádza. Dojčenie je navyše pre dieťa prevenciou pred možnými psychickými problémami.

Odkedy je dojčenie prevenciou psychických poruch? Ktorou študiou toto podporia by aj mna zaujimalo. Kedže psychická diagnoza je subor xxxxx faktorov a troška zavažnejších ako sposob krmenia dieťaťa. Ani netaja, že do mlieka ide ,,pomerne malé množstvo,, Lexaurinu, ale ktorá matka ma urobený rozbor MM tak boh vie kolko toho dieťa prijima.
Dalšie ich neviem čím podložene tvrdenie : ,,Riziká podávania umelej výživy prevyšujú riziká dojčenia so súčasným užívaním antidepresív. - išlo o AD Venlafaxin, ktorý sa do MM dokazatelne vylučuje. Neviem ake ma riziko podavanie UM...jedine že ich by už nebolo treba.
Atd...atd...čo liek to ,,ok kojte,,...potom že deti su rezistentne na mnohé lieky - ved ,nepatrne množstva,, dostavali ako kojenci. JA osobne by som si rozbor mojho mlieka urobiť dala - už len pre istotu...že kolko v nom tých rezidui liekov sa nachadza. Tak ako lekár bez rozboru krvi, sputa, neviem čoho...nejde robiť bohorovné zavery ako niečo je a nie je tak tuto to neni voobec problém pri každom jednom AD, benzači, hypnotiku....

1lienka1
14. aug 2015

@sardinka333 prosím ťa a ako dlho sa už liecis?

kanoistka
14. aug 2015

z depresie sa neda len tak dostat je to ochorenie viacmenej celozivotne, raz je lepsie raz je horsie ciel je dosiahnut remisiu

euka210
14. aug 2015

@kanoistka hmmm...nesuhlasim...ja som sa liecila na depku a uzkost pocas vysky, aj potom, chodila ku psychologicke, postupne to preslo, stastne som sa vydala daleko od domova, tu sa to teraz vratilo, ale teraz sa ukazala aj pricina, ze som bola ako dieta zneuzita. A staci psychoterapia, ziadne lieky.

extaza
14. aug 2015

@euka210 som psycholog... Depresia a depka je dvoje, lieky neriesia pricinu len sluzia na to aby sa osoba nezdekompenzovala, tlmia "bolest" a pomahaju prekonat tazke stavy, treba makat hlavne na sebe

sardinka333
15. aug 2015

@euka210 je super že tebe stačila psychoterapia, ale tvoja skusenosť neznamená že je to tak paušalne lebo nie je. Tvoja depresia bola zrejme na exogennom základe - vznikla pod vplyvom vonkajšieho podnetu (zneužitie)

Depresia može mať aj ,,chemicky,, povod bez pričin. Proste nefunguju neurotransmitery mozgu, alebo sezonne depresie, endogenne depresie, bipolárne depresie - to je na celý život a človek je rád ak dosiahne remisiu. Bipolárkami trpia mnohí umelci a niektorí pod jej vplyvom spachali samovraždy (Muk, Bartošová..)
Takže povedať niekomu ,,stačí pschoterapia, žiadne lieky,, je odvážne tvrdenie. 🙂 (ale ako nie v zlom samozrejme)
Lieky pomahaju napr. v akutnej faze stabilizovať sa, pozrieť sa na problém a začať na sebe pracovať , najsť vhodnu terapiu. V tomto možu byť velmi nápomocné. Lebo človek v ťažkej depresii nevidí riešenie, vychodisko a je natolko ovplyvnený svojim stavom že ani nie je schopný sám hladať konštruktívne riešenia, nedaj bože vidí vychodisko v smrti. V takýchto pripadoch je medikácia viac než potrebná a terapie prichadzaju na radu neskor.

euka210
15. aug 2015

@sardinka333 praveze ja som predtym brala aj lieky, hoci slabe a mala som napisanu praveze endogennu depresiu ...a vychodisko obcas nevidim ani teraz, lebo stale to este prebieha a brutal stavy sa vracaju, ale su nastastie kratke

nikolca
15. aug 2015

kočky boli ste niektora v nemocnici liečena elektrošokmi?je to bezpečne?ako to prebieha?mne tuto liečbu navrhuju nakolko mi AD nie velmi zaberaju 😢 😢

sardinka333
15. aug 2015

@euka210 moj nazor je takyto podla tvojho prvého prispevku : najprv prišla epizoda depresie, zrejme bez zjavnej pričiny proste ,,zrazu to prišlo,, - diagnostikovaná endogenna depresia
Potom pišeš ,,tu sa to teraz vratilo, ale teraz sa ukazala aj pricina, ze som bola ako dieta zneuzita. .....čiže skutočná pričina sa ukazala neskor - zneužitie. .našla sa pričina a teda asi hlavny spušťač depresivnej poruchy. Ostatné je ako pišeš na tej psychoterapii...pochopiť to čo sa stalo, prečo sa to stalo, odpustiť, ako ist dalej...to su otazky, ktoré som si aj ja sama kladla a stale často kladiem.
Uvidíš sama časom ako dalej...vidim že čakaš babatko a pišeš že máš ,,stavy,, tak predpokladám že lieky neberieš. Nie som proti liekom aby ma tu zase niekto neobvinil a nevytiahol si len jednu vetu z mojich ,,litánií,,.
U mna tehotenstvom akoby ,,uťal,, je klud...uvidíme dokedy 🙂 🙂

extaza
16. aug 2015

@nikolca pomaha to a nebezpecne to nie je, kedysi to bolo menej setrne dnes uz je medicina inde. robi sa to v narkoze

http://www.solen.sk/pdf/bccbca3f65bf11251d537e7...

http://www.psychiatria.szm.com/v2.html

euka210
17. aug 2015

@sardinka333 🙂 myslim, ze si to velmi dobre odhadla 🙂 ...tie stavy su myslim sucastou psychoterapie, aby to vsetko (pocity) vyslo postupne von

anina63
17. aug 2015

@zumike1 Ahoj,chcela by som sa spýtať,ako si zvládla Chorvátsko?

zumike1
18. aug 2015

@anina63 ďakujem ta opytanie. Prvé dva dni katastrofa..potom asi začali zaberať AD a bolo lepšie. 😊 prvý deň som nedokazala ist ani jest...potom som sa najedla pri svedskych stoloch az az😃

talulah27
18. aug 2015

Ahojte dievcata od maja uzivam AD. Pribrali ste aj vy od liekov?

1lienka1
18. aug 2015

@talulah27 ahoj,ja z nich chudnem, ževraj som jediná ktorá sa sťažuje, lebo iné z nich preberajú, že to je normálne 😉.

talulah27
18. aug 2015

@1lienka1 no to je ten lepsi pripad 🙂 Uz len vediet co teraz s tym. Ozaj kolko uz heries AD ?

1lienka1
18. aug 2015

@talulah27 no ani nie,keď tvoja normálna váha je 46 kg a klesnes na 40 😉. Ja už sa liečim 2,5 roka, s 3 prestávkami, a vždy sa to vrátilo. Takže u mňa to je najdlhšie.

talulah27
18. aug 2015

Mne je po liekoch lepsie lrn som si vsimla to priberanie este ich uzivam len treti mesisc pi 2 rokoch budem tymto tempom ako slon 😀

sardinka333
18. aug 2015

Čo sa týka priberania. Ja osobne som nepribrala - ,,tučná,, som aj bez liekov 🙂 (pár kíl navyše mám tým že rada papam) ale niekedy je to tak, že v depresii človeku bud nechutí...a ked to pominie, zlepší sa stav tak začne papať a ani si neuvedomí že konzumuje viac. Napr. moj príbuzný berie Cipralex a sám mi povedal, že proste jemu jedlo ,,robí dobre,, že si tým ,,hladká dušu,, a navodzuje mu ,,príjemné pocity,,....preto aj pribral a dosť.
Jedna vec je skontrolovať stravovacie navyky....druha lieky, ktoré zrejme priberaniu pomahaju - len odhaliť to tajomstvo prečo jeden z liekov priberá a druhý nie... 🙂