Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

nikushka1
24. júl 2010

@filipal
hej beriem lithium a z toho mám vysokú hladinu.ak som to správne pochopila čo mi dr. hovorila tak teraz v lete tým že sa človek viac potí tak dochádza k zmene hladiny takže tak. a tým že jat eda nie som zrovna ukážková čo sa týka pitného režimu tak mi to stúplo.
ale som zvedaf na pondelok.už som dneska vypila liter(čo mimochodom vypijem niekedy za celý deň).

krásny deň všetkým

sasilinka
24. júl 2010

Hroska,
já mám přesně to stejné, jak popisuješ Ty. Myslela jsem, že s AD se to objevovat nebude, ale objevuje. K tomu i dost únava. Beru AD 2. rok a mám strach, že mi přestávají účinkovat. Dříve jsem měla daleko víc energie. Teď jsem jak vybitá baterka.

hroska
24. júl 2010

@sasilinka, ano niekedy pridu tie horsie dni, napriek tomu, ze beriem AD 😝 😝 , co vsak vidim ako pozitivum je to, ze pocas liecby sa mi depresia nikdy nevratila do takeho stadia ako na zaciatku. Neviem v com to je, ci prestavaju lieky ucinkovat alebo treba este viac casu na absolutnu stabilizaciu 😨 , ale skusim sa spytat mojej Dr- idem tam v 2. polke augusta. Urcite dam potom vediet. 😉 😉

sasilinka
25. júl 2010

Hroska,
to mě se taky nevrátilo do toho stádia jako na počátku, ale bylo mi před půl rokem podstatně líp. Jak dlouho bereš AD? Taky začínám mít problémy se spánkem a pak jsem unavená ještě víc. Tyky se chystám za doktorem, abych se s ním poradila. Tak se drž, ahoj.

savanna
25. júl 2010

Ahojte dievcata,
pisem prvy krat a chcela by som sa s vami poradit o AD. Asi rok sa liecim na uzkostnu poruchu - tazkosti s dychanim, nespavost, chronicke bolesti brucha, krutenie hlavy.... vyskusala som zoloft a magrilan, ale vzdy som na zaciatku liecby dostala hrozne stavy, mala som tazky rok na vysokej, neustaly stres, tak sa mi tuto pociatocnu fazu nepodarilo prekonat a lieky som vysadila. Tak som asi 6 mesiacov brala neurol ☹ a postupne sa ho snazim vysadit, momentalne 0,25mg pred spanim, dufam, ze sa mi ho postupne podari vysadit uplne.

Teraz mi doktorka predpisala SEROXAT, beriem pol tabletky treti den, zatial sa neprejavili ziadne hrozne priznaky ako predtym pri tych dvoch AD. Co ma ale trapi najviac, zda sa, ze vsetky tieto lieky mi sposobuju problemy s mocenim. Viem, ze je to jeden z moznych vedlajsich priznakov, ale vobec neviem, ci sa to s postupom casu zlepsi a mam to vydrzat alebo to mam rovno zabalit... pri zolofte a magrilane som mala tazkosti sa vymocit, sedela som aj 10 minut na WC a nic, potom ked to islo tak som citila palenie a neprijemne pocity, po vysadeni liekov to uplne preslo.

Teraz pri seroxate mam opat problemy - vcera som behala na zachod minimalne kazdu pol hodinu, opat palenie pri moceni, a navyse pocitujem velmi neprijemne palenie v tejto oblasti cely den. Chcem sa opytat, ci niekto mal podobne problemy pri uzivani SRRI liekov a ci mozem ocakavat zlepsenie? Som z toho nestastna ☹ , nejake lieky potrebujem, nemozem takto fungovat dalej. Ake su tu este moznosti s AD, ak tuto skupinu liekov nebudem moct brat?
Pomozte prosim.

filipal
25. júl 2010

@savanna ahoj 🙂

a si si ista, ze problemy s mocenim suvisia s bratim AD? teraz sa dost schladilo, tak mozes mat prechladnute mocove cesty a je uplna nahoda, ze si zacala brat AD.
ja mavam tiez chronicke problemy s mocovymi cestami a mava to vela zien.
podla mna zotrvaj pri uzivani seroxatu, skus vydrzat. pi vela tekutin, zohrievaj si nohy a podbrusko a skus brusnicove tablety. tie vedlajsie ucinky si casto iba nahovarame a ak nie, tak by mali po case ustupit.

savanna
25. júl 2010

@filipal ahoj 🙂
som si ista, ze tie problemy suvisia s AD, pretoze ja taketo problemy nemavam - vobec nikdy, vzdy sa vyskytli len vtedy, ked som nasadila SSRI, a kedze je to teraz uz treti krat, nemyslim, ze by islo o nahodu.
O brusnicovych tabletkach som este nepocula, ale skusim sa na ne opytat v lekarni 🙂 Asi mas pravdu v tom, ze by som to mala vydrzat, skusim zatat zuby a dat tomu cas.

hroska
25. júl 2010

@savanna, ano ten problem s mocenim, je jeden z moznych vedlajsich ucinkov. 😝 😝 😝 😝 Ja beriem tiez Seroxat a pamatam si, ze na zaciatku som mala (aj ked uplne minimalne) problem s mocenim asi v tom zmysle, ze sa mi nedalo vycikat, to palenie som nemala 😕 😨 . ale myslim, si, ze si urobila chybu v tom, ze si nevydrzala AD brat a vzdala si to. 😝 😝 😝 😝. Kazdopadne ten Seroxat ber, lebo ten naozaj lieci, aj ked chvilu musis pockat kym zaberie. a co sa tyka Neurolu, teraz ho nejako nevysadzaj, az tak po mesiaci -az dvoch uzivania Seroxatu. Neurol Ti teraz pomoze preklenut toto horsie obdobie kam Ti AD zaberu. A este co sa tyka mocenia, aby sme to nepodcenili, urcite by som skocila za odbornikom - urolog a aj gynekolog, aby si uplne vylucila urologicke a gynekologicke problemy a potom to uz bude jasne, ze je to ako vedlajsi ucinok AD, ktory by Ti mal postupne vymiznut 😕 😨 😉. A aku davku Seroxat denne beries??

hroska
25. júl 2010

sorry....Neurol Ti teraz pomoze preklenut toto horsie obdobie KÝM Ti AD zaberu.

filipal
25. júl 2010

asi to bude tak ako pise Hroska. ona ma skusenosti so Seroxatom. ja beriem Sertralin (Zoloft) ako spominas, ze si brala kedysi.
ja som podobne problemy nemala. dokonca ziadne vedlajsie ucinky, hoci som na lieky dost citliva....snad sucho v ustach - prve tyzdne...
tie brusnicove tablety byvaju od roznych vyrobcov, ked povies v lekarni, ze na mocove cesty, urcite ti poradia...

chodis k tej istej lekarke ako predtym? ona co hovorila na pociatocne problemy?

ivonne
25. júl 2010

holky muzu se zeptat? ty psychicke problemymate uz pred ditetm nebo tim trpite az treba po porode? ja nejsem schopna poznat jak jsem na tom ja. pred porodem (2roky zpet) jsem byla vcelku vpohode.i kdyz jsem mivala stavy smutku z problemu v zivote a tak.. ale po porodu jsem se uplne vykolejila.mam zdrave male dite a kazdy se raduje a mysli si jak nejsem statsna,ale ja mam vetsinou pocit ze prezivam a vstavam z postele jen kvuli male,a dobre ze ji mam asijinak nevim jak bych to vse zvladla.s ni musim nejak existovat a nuti me to neco delat a "zit" ale v hloubi duse citim porad takovy nejaky smutek.neumim se smat jak driv,a tak nejak komunikuju s okolim jako driv ale moc me to vycerpava se pretvarovat-nejradsi bych nekde zalezla a poradne se vybrecela nebo ja nevim.je to sileny tak zit.ani nevim co s tim.jsem zrala take na nejake prasky nebo je to normalni? nevim..muze mi nekdo poradit? diky iv

dioliana1
25. júl 2010

@ivonne jasné znaky depresie....presne tak, to ja prežívala...ono to ubýja ten rovnaký kolobeh....poraď sa s odborníkom zavčasu...

ivonne
25. júl 2010

ja bych chtela jeste jedno dite a to bych zadne leky asi brat nemohla.. a stale cekam ze se to nejak zmeni..ze treba ty hormony se upravi,ale je to uz dva roky.. fakt jsem zmatena sama ze sebe. 😒

hroska
25. júl 2010

@ivonne podla toho co pises a tiez aj preto ze uz je to 2 roky moze sa jednat o depresiu 😨 , ale to je len moj nazor. Jasne je, ze si to pobadala aj Ty sama, ze nieco nie je vporiadku 😕 😨 😝 , tak preto musis vyhladat lekara a ten Ti presne povie co sa deje. 😵 a co treba robit, aby sa to napravilo. A neboj sa, aj s tym tehotenstvom sa to da pekne vyriesit.... 😉 😉 😉

ivonne
25. júl 2010

diky holky..nejhorsi je kdyz mel muj exmanzel deprese tak jsem to nejak nechapala do detailu a snazila se aby jinak"zil" ale ono to nejde tak snadno.to vidim sama az ted..byvala jsem uplne jina,plna elanu a zivota,ted sama sobe pripadam jak muj byvaly manzel a pokazde si na nej vzpomenu .jenze to co je deprese nepochopi nekdo kdo to nezazil -aspon ve svem blizkem okoli.snazila jsem se manzelovi pomoc jak bylo v mych silach ale bohuzel svou bitvu se svymi prizraky vzdal a odesel tam kde je mu snad uz lepe.a ja se zacinam bat sama o sebe.rozhodne s tim budu muset neco udelat.protoze ten kazdodenni boj o to nejak prezit den je strasne vysilujici obzlast kdyz se jeste snazim aby nikdo nic nepoznal.. 😒

spiranta
25. júl 2010

Ahojte, chcela by som opytat, ako prebieha vysetrenie u psychologa a psychiatra. Ja mam niekedy dost blbe stavy podobne ako tu opisuju viacere z vas. No nie fyzicke, ako napr. busenie, trasenie ruk a pod. Len mi je proste uplne na nic psychicky. Uz som sa odhodlala ist k neurologicke, pretoze po veceroch som nevedela zaspat. Dala mi Frontin a odporucenie ist k psychologovi, ale ja som odvtedy nenasla odvahu. Uz ked som tej neurologicke vykladala ze preco nedokazem zaspat ze si myslim ze to je psychicke, mala som hlupy a trapny pocit, ze jej to tam vykladam. Preto sa obavam vysetretia u psych., ze co sa ma bude vypytovat..neviem si predstavit, ze mu budem hovorit take pocity , ze mi nemam chut zit ze sa citim uplne jak bez zivota atd.. ☹

savanna
25. júl 2010

@hroska dakujem za odpoved a som rada, ze som nasla niekoho, kto mal podobne priznaky ako ja. Povzbudilo ma, ze ti to po nejakom case preslo. Tak teda dufam, ze aj u mna tieto problemy po case ustupia.
@filipal ano, chodim k tej istej doktorke ako predtym, lieky som vtedy vysadila pre strasne stavy uzkosti, v tom case som sa o problemoch s mocenim ani nezmienila, popri tych stavoch som tomuto neprikladala nejaku dolezitost a nebola som si ista, ci to mam spajat s tymi liekmi, ale teraz je mi jasne, ze ano. Rozhodla som sa, ze to vydrzim 2-3 tyzdne a uvidim, ako sa budem citit.

savanna
25. júl 2010

ahoj @spiranta
aj ja som sa velmi bala prvy krat, ked som isla na vysetrenie k psychiatricke, bolelo ma brucho, busilo mi srdce... proste stresy ako cela ja 😀 A chcem ti povedat, ze ja som skor uzavrety clovek, ktory sa len tazko niekomu zdoveri, ale rozhovor prebiehal uplne v pohode. Kladla mi otazky, ale velmi nenasilnou formou 🙂 , do nicoho ma netlacila, skratka povedala som tolko, kolko som ja sama chcela, ziadna kritika ani negativne postoje z jej strany, coho som sa asi najviac obavala. Vytlacila som zopar slz, pretoze ja vzdy placem, ked rozpravam o svojich problemoch, a povedala mi, ze je to v poriadku, nech si len poplacem. Takze ziadne hororove sceny ani nic podobne sa nekonalo, nakoniec to bolo celkom prijemne porozpravat sa s niekym, kto to vsetko uz 1000x pocul a vie dobre, o com hovoris.
Ako sama hovoris, neurologicke si sa uz zdoverila s tym, co ta trapi, takze si to uz vlastne dokazala a tak to u psychiatra/psychologa nebude o nic tazsie, skor len lepsie, pretoze oni su tu prave na to. Takze nevahaj pridlho a chod sa objednat, nebude to spolovice take hrozne ako si myslis ( najma ak mas vo zvyku vytvarat si zo vsetkeho hororove scenare ako ja 😉 )

filipal
26. júl 2010

@ivonne ja som zacala mat problemy az v tazkom zivotnom obdobi, dlho po porode, ale napriklad mojej sestre sa spustila depresia asi mesiac po porode a diagnostikovali jej poporodnu depresiu. zda sa mi, ze ty mas podobne priznaky. neboj sa, su lieky, ktore sa mozu uzivat aj pri planovani babetka. na predchadzajucich strankach uvadza Andy zoznam liekov, prave pre taketo obdobia.....skus pozriet.

@spiranta presne ako hovori Savanna. objednaj sa u psychiatra, oni su zvyknuti na to, ze ludia sa im zveruju s problemami. na co by nakoniec ordinovali? ved prave kvoli problemom ako mame aj my 😅
sam lekar sa ta bude spytovat, takze nemusis si chystat nejaku rec...
bude sa ta spytovat na to, ako ti chuti jest, ako spavas a pod.....

ivonne
26. júl 2010

diky holky..moc.. 🙂

ibaja
26. júl 2010

ahojte, tak ja beriem antidepresiva uz pomaly treti mesiac a az teraz mi je konecne trosku lepsie... tiez som bola ako bez zivota a trapila som sa roky s ciernymi myslienkami sama. a som rada, ze som nasla odvahu ist k psychiatrovi, keby som vedela, ze to bude take lahke, isla by som skor..

filipal
26. júl 2010

@ibaja ty si sem uz pisala?
takze az po 3 mesiacoch ti je lepsie....aj mne trvalo tak dlho, kym zabrali AD.

spiranta
26. júl 2010

Dakujem vam vsetkym za rady, ste ma nakopli, asi to naozaj skusim ... niekedy sa tie noci nedaju zniest, ani za nic zaspat, len oci dokoran ... stale placem, no, nie stale, ale pri veciach, pri kt. normalny clovek neplace...niekedy mam fakt pocit, ze som nenormalna..nikto si nic nevsimol a ani nevsimne, lebo ked som s priatelkami/mi, som vesela, lebo nemyslim na svoje trapenia....nerada byvam sama 😒

ibaja
26. júl 2010

@filipal ano, pisala... mozem sa spytat, vy ktore sa liecite na depresiu, chodite aj k psychologovi, alebo iba k psychiatrovi? lebo ja som chodila k psychologicke, este pred tabletkami, ale teraz nechodim... nemam ani potrebu k nej chodit, ale bojim sa, aby sa mi depka nevratila. 😒
ako dlho sa beru antidepresiva? tak aby sa depka nevratila... lebo mne lekar povedal, ze je to individualne, ale nerada by som ich brala prilis dlho

filipal
27. júl 2010

@spiranta nevahaj a chod! uvidis, budes si vycitat, ze si tak neurobila uz skor. 😉

@ibaja vseobecne sa odporuca psychoterapia az po zalieceni, cize vymiznuti tych najmarkantnejsich priznakov.
ak zatial nepocitujes potrebu chodit k psychologovi, tak sa do toho nenut.
dolezite je, aby si si nasla osobu, ktora ti bude vyhovovat.
ja k psychologovi nechodim, lebo to zvladam sama. pomaha mi cvicenie jogy, sport, priroda a pod.....
velmi prospeje, ked mas rezim dna a drzis sa ho.
AD by sa mali brat najmenej rok po stabilizovani. potom sa moze zacat s velmi pomalickym znizovanim davok.
ale ak sa priznaky vratia, je potrebna ovela dlhsia liecba. ☹

stalker
27. júl 2010

kiwi ahoj,ako????

anika09
28. júl 2010

Ahoj Hroska,
prepac ze som ti pisala horska asi som to zle precitala.......no ako som pisala ja beriem Seroxat uz 8 rokov s dvoma prestavkami raz som bola bez liekov az 8 mesiacov a problem bol v tom ze som nedokazala spat po vysadeni Seroxatu.Tak som sa vycerpala ze som musela naspat nasadit AD.Momentalne som na polke Seroxatu 10 mg a snazim sa to vysadit takze som si pridala este O,25 neurolu aj to polku, pretoze hoci ako to vysadzam mam nie dobre pocity.Neviem ako dalej ale ked sa to nezlepsi tak budem musiet poziadat o ine AD.
Mam pocit ze cim dlhsie beriem Seroxat tak sa mi objavuju vedlasie ucinky.Andy raz povedala ze niekedy ked sa dlho berie AD tak uz nemusi byt ucinne a vtedy treba zmenit. Spominala som pripad mojej mamky , ktora dlho uzivala neurol O,25 aj niekolko rokov a teraz je v poriadku a to ani von nemohla ist take stavy mala a teraz ked si da raz za mesiac tak aj to je vela.ziadna zavislost sa u nej neobjavila ani nic podobne.Pytala som sa internistu co si o tom mysli tak on povedal ze neurol 0,25 je slaba davka skoro ako belaspon pe deti.Tak ja uz neviem asi plati to ze kazdy clovek si musi vypozorovat sam co asi nanho plati a co mu pomoze inac to nevidim.....alebo uz neviem.
Este jedna poznamka po vysadeni Seroxatu som skusala na spanie kadejake lieky samozrejme po konzultacii s lekarom psychiatrom stale vraveli ze to naskoci ze je to otazka casu nic nenaskakovalomyslim ten spanok a cez den som nevedela fungovat, lebo som bola vycerpana tak tolko moje skusenosti s AD.

savanna
28. júl 2010

@anika09 fuuha tak tvoja mamka mala podla mna velke stastie, ze sa u nej neprejavila zavislost po tolkych rokoch. Ja som brala asi pol roka 0,5 mg neurolu pred spanim, a som sa ho nedavno rozhodla vysadit - velka frajerka, ze vsak ho proste prestanem brat a hotovo, nic mi nebude 😀 😀 No nasledujuce 4 dni hrozne abstaky - strasna uzkost, dusenie, slabost - nic som nevladala robit, aj pozeranie telky ma prlis rozrusovalo, ale zaroven som ani nemohla obsediet na jednom mieste, skratka desne stavy, skoro som liezla po stenach. Sama by som tomu neverila, keby som to nezazila. 😖 Tak teraz beriem po dohode s mojou psych 0,25mg a uz sa to viac - menej stabilizovalo, tak sa tesim, ked budem opat znizovat davku, co ma zase caka 😕 😕 😕 Naozaj to nie je sranda s tymito benzakmi 😒
Inak, aj ja som teraz zacala so seroxatom, je to zatial len 6ty den, ale je to boj... stale mam problemy s mocenim, som zvedava, kedy to konecne ustupi a ci vobec 😝 Uz ma aj depky chytaju, ze co ak ho budem musiet kvoli tomu vysadit, lebo ja uz skoro nemozem ani fungovat, najnovsie ma uz chytaju uzkosti aj v obchode, v autobuse ... ak to takto pojde dalej, za chvilu uz ani nevystrcim paty z domu...

anika09
28. júl 2010

Ahoj savanna,
no ona nikdy nebrala 0,5 mg neurolu, stale len tu istu davku a hlavne rano vtedy jej bolo zle.ked ja som zacala brat Seroxat tak tiez mi bolo dost blbo, ale asi tak po dvoch mesiacoch som pocitila ulavu.Ona ti dala aku davku? lebo prve dva dni som bola na polke a potom som zvysovala na 20 mg.viac nie.potom po dvoch rokoch mi ho kazala vysadit a dost rychlo a to namala lebo asi tu nastala chyba, po dvoch mesiacoch som dostala take abstaky ze som kricala ze nechcem zomriet.Teraz pri polke mam take pocity ze sa neviem sustredit pri sedeni na nic som nekludna,a tak dalej ..........ked spim tak mam zive sny, no proste parada.
Ked som naposled volala mojej doktor tak mi povedala ze v ziadnom, pripade nezvysovat davku ostat na pol a teraz funguj a neviem ako len silou vole fungujem.....
Tak sa drz.

savanna
28. júl 2010

@anika09 ja som tiez teraz na polke - teda 10mg, mam brat polku prvy tyzden a potom uz celu tabletku. tak to je mi luto, ze si dostala taketo abstaky ( a to su vraj AD nenavykove 😕 ) - ale asi hlavna pricina bola v tom, ze to vysadenie bolo prilis rychle. Uplne si viem predstavit tie pocity nepokoja, je to hrozne, ale urcite sa to casom upokoji. Drzim Ti palce.