Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka1012
29. okt 2013

@simka1111 zaujmave ze tvoj otec sa z toho dostal,vies ono clovek aj vekom pride na vela veci a nerobi krik len tak pre nic ako kedysi 🙂 Ja tiez verim,ze raz budem bez liekov a uplne v poriadku...Ja som dost inpulzivna povaha a dost vela veci prezivam intenzivnejsie ako niekto iny a to proste hra do karet prave uzkostiam.Mne doktorka povedala ze vy mate taku povahu ze sama si tie uzkosti este vytvaram,ale ze moze sa to zmenit vekom,ked si vela veci uvedomim,nebudem taka inpulzivna a dokazem sa nad vela vecami povzniest.Naozaj treba na sebe pracovat a hadam vekom uz len mudriet budeme 😉 vela veci som aj ja porobila ale tak mlade a hlupe 😀 vela veci som si naozaj sposobila sama ale neriesim kazdy ma pravo na omyl 🙂 Relaxacne metody dokazu urychlit liecbu,precalen odychnuty mozog sa rychlejsie da do kopy...To ze otec sa zdal toho postu,tak vedel sam preco.Podla mna urobil dobre.Koniec koncov vzdy si mi vyberame...On vedel ze by mu to na zdravy velmi nepridalo...Uz len to ze rozmyslal nad tym,teda veris ze raz to bude dobre je velmi pozitivne a samozrejme to bude okej a ja sa na to tesim ked nam to oznamis ci uz o mesiac alebo pol roka... 😉 Zaliecena uz si a ta radost pride sama,mozno sa raz rano zobudis a len matne si budes spominat ake to bolo obdobie... Ako tvoj ocino 😉 Hlavne sa neboj,ved strach este nikomu nepomohol 😉

simka1111
29. okt 2013

@janka1012 Moj ocko je fakt silna osobnost, velmi velmi ho obdivujeem 😉 A to beriem, ze kazdy ma pravo na omyl , to si aj ja myslim, len ten omyl ma uz vela stal prebdenych noci , trapenia a kadeco ineho .. cize tak to zhodnotim.. keby to bol omyl typu , ze ja neviem necham omylom otvorene okno v aute a vykradnu mi auto , tak dobre , alebo keby som narazila autom a znicila auto, s tym sa clovek vie zmierit , ale ked si ten clovek napacha skodu na vlastnom zdravi, tak to je horsie, to si tak lahko neodpustim a budem spolu so psychologickou patrat po tom , preco vlastne k tomu u mna doslo. a snazit sa sama sebe odpustitt... ... musim si raz odpustit, lebo takto sa neda zit, nahnevana na seba...a v to ze sa rano zobudim a budem ok neverim , zasa taka optimistka nie som , ale verim, ze to bude postupne kazdym dnom lepsie a lepsie az mi bude vyborne :D a nebudem vediet co je to depresia a uzkost ....... 😉

janka1012
29. okt 2013

@simka1111 No s tym odpustenim to je naozaj potrebne...Mas pravdu s tym sa zit neda,da ale velmi tazko...Ved aj ja som robola par krat to ze som to vyvratila,ale nikdy ma nenapadlo sa na seba hnevat...Ja som sa vzdy mala rada a vzdy budem,pretoze som len clovek a som aka som a nech urobim hocico nemozem predsa na seba zanevriet...Mat rad sam seba bez ohladu na to co si v zivote urobil je velmi dolezite pre svoju psychycku pohodu...Ja osobne vyhlasim ze som dobra az moc dobra a mam sice chyby ako kazdy,ale zasluzim si len a len to najlepsie bez ohadu na to co vsetko som v zivote vyparatila.Kazdy clovek v nutry je ako male dieta a nemozes mu odopriet lasku.A odpustat je ludske...Sice ti asi taketo reci nepomozu no pokial sa nezmieris s tym aka si alebo co si robila(inak nic hrozne si nerobila,za co by si sa mala na seba hnevat,ty za to nemozes aj ked sa obvinujes.),tak bude velmi tazke sa byt stastnym...Neviem ti sice poradit a neviem co ti mam teda povedat,to vie asi len psycholog...No myslim ze ty sama vies ze nama vyznam sa obvinovat a na seba hnevat...jedna sa o chorobu takze ty si ten posledny clovek koho by si tym mala obvinovat...Ja si myslim ze uspesnou terapiou odpustis sama sebe a aj ostatnym aj ked si naozaj myslim co sa teba tyka ze nahnevana byt na seba koli tomu ze si ochorela je absolutna hlupost

hroska
29. okt 2013

@mariemmka @lubica64 dievcence mam pre vas odkaz od @andy.a odbornicky psychiatricky, co chodila sem na konika ,len uz nestiha, takze vam odkazuje, ze Valdoxan sa nepredpisuje len na poruchy spanku ale augmentuje sa aj pri anhedonii (neschopnost tesit sa zo zivota) a anxiete (uzkosti), len treba viac casu na jeho ucinnost v tomto smere...to by mohlo byt zaujimave aj pre Teba @simka1111 😉 . co sa tyka ucinku Valdoxanu pri nespavosti, tak upravuje architekturu spanku.

hroska
29. okt 2013

@mary1995 podla mna tiez este skus vydrzat na tom Sertraline, asi to je fakt otazka prechodu zo Zoloftu na Sertralin. Anafranil nie je z tych liekov, co by ucinkovali 2 tyzdne, je to mozno jedno z najspolahlivejsich a najucinnejsich AD ake kedy boli.moj tato ho uzival cele roky a nikdy ho nezradil.verim tomu, ze aj u teba bude vsetko ok. 😉

inak kocky, vraj aj toto dusickove obdobie je cele take dekompenzacne na tieto nase choroby 😝 🙄 😠 😠 , len ti nekulturni Americania si vystrelili aj z celych dusiciek a spravili si Halloween.....to asi preto, ze mali depky a uzkosti v toto rocne obdobie, tak si to chceli aspon nejako spestrit 😝 😀 😀 😀 😀

adusa2774
29. okt 2013
hroska
29. okt 2013

@adusa2774 ....akoze som to video nepochopila 😨 😨 😨

adusa2774
29. okt 2013

@hroska ...keď sa začneš zaoberať jednou vecou, ktorá Ti časom začne znepríjemňovať život, tak niekedy stačí zmeniť na to pohlad...
ja momentálne trpím na úzkostnú poruchu.... nie na depresiu a viem, že vy pri depresii skôr uznávate liečbu liekmi... ja sa snažím ísť skôr tou druhou cestou... ale ako vravím, ja depresiu nemám...a takisto nezavrhujem liečbu AD... ak bude aj u mňa najhoršie obrátim sa na lekára... no mám pocit, že to zvládam .... 🙂

hroska
29. okt 2013

@adusa2774 ahaaa a ja ze to jaka je tema....animovane rozpravky a inak sa mi to pacilo, lebo mam rada taketo kratke videa 😉 . Tak mas uzkostnu poruchu....aj ti ju dr. Diagnostikoval, ci si sa diagnostikovala sam? A prvy krat, ci uz si tym trpela v minulosti? A ake mas priznaky?

adusa2774
29. okt 2013

@hroska .... mám to od apríla tohto roku a mám to prvýkrát ☹ .... máj-jún bolo najťahšie obdobie... strach byť sama, ustavičné sledovanie sa či mi niečo nieje, prečo mám na lavej ruke väčšiu žilu ako na pravej a podobné blbosti... pocit akoby som nebola sama so sebou... čudovanie sa nad tým, že čo kto rozpráva a načo.... ☹... sledovanie detí a manžela akoby boli cudzí a čudovanie sa kto to je ☹ ... panické ataky, vždy ked manžel odišiel do práce .... strach, že odpadnem na prostriedku ulice.... točenie hlavy, zrýchlené dýchanie a tep... znížená ostrosť videnia.... a tak ☹
... ked bolo už fakt najhorišie išla som k psychiatrovi , ale mal dovolenku 🙂 ...strašne mi pomáhalo, že som čítala túto diskusiu, veľa vecí som pochopila..
ja som začala chodiť liečitelovi, čo otvára čakre... dáva mi aj čaje, robím relaxačné cvičenie, pijem čaje, povzbudzujem sa, doplňam Mg, B a C .... a snažím sa na to inak pozerať.... ale mávam ja horšie chvilky .. ako napr. tieto 2-3 dni.. mám silnejšie úzkosti a nechápem prečo.... ale už tak z toho nepanikárim ako v tom májí- júni.... takže asi tak...
som rada, že je takáto diskusia a téma, kde sa dá písať...

janka1012
29. okt 2013

@adusa2774 inak ja som podobneho nazoru ze treba vela odychu relaxacia,cajiky...moja sestra chodi tiez k ludovemu liecitelovi a pochvaluje si...treba podla mna skusit takuto liecbu a potň lieky ked sa stav nezlepsuje...ja uz lieky mam,ale hadam raz vysadim.Dobre su aj knihy a sport a samozrejne psychoterapia.na uzkost podla mna treba skusit aj nieco ine ako lieky,pretoze uzkost suvisi so stresom,zlym zazitkom atd a to sa da niekedy zvadnut aj tak ako pises.Inak drzim palce az sa s toho dostanes bez liekov a ked sa ti to podari daj nam vediet skusime aj my 🙂

hroska
29. okt 2013

@adusa2774 ano vyzera to u teba na uzkostnu poruchu, konkretne panicku poruchu. v aprili? vidis, aj mne zacala 2.x depresia v aprili. to ta ale fakt obdivujem , ze to takto bez liecby zvladas. 😕 ja som sa tiez 1.x vzpierala a nechcela som AD uzivat, strasne som sa im branila, skusala som homeopatika, caje, cvicila, kazdy den som chodila behat, aby sa mi endorfiny vyplavovali....aj sa mi to podarilo nachvilu potlacit,ale o par mesiacov sa zase vsetko vratilo a 2x horsie. a jedneho dna som si AD nasadia, sice som skoro na zaciatku umrela, ale potom mi priniesli ulavu. liecila som sa poctivo 3 a pol roka a fakt som si myslela ze to uz zvladnem sama, tak som vysadila, ale vsetko sa vratilo do 3 mesiacov. bola som strasne, strasne sklamana a brala som to ako moju totalnu prehru,ale ked som chcela prezit, musela som sa vratit k AD. uz teraz viem, ze ich budem musiet uzivat do konca zivota, uz si to zial nemozem nikdy dovolit vysadit ich. napriek tomu vsetkemu som schopna stale povedat, ze zivot je jeden z najkrajsich a stoji za to zit. 🙂 a snazim sa aj ppzerat na veci "inak", ako tomu ty hovoris. dozivotne uzivat lieky je moje rozhodnutie a v mojom pripade, je urcite aj spravne a vlastne asi aj jedine mozne. tak mozno aj na uzivanie tych AD sa treba niekedy pozerat inak... uvidis, aj ty najdes svoju cestu, ako sa dostat z izkosti a ci uz to bude alternativa alebo AD je jedno, len aby si sa z toho cim skor dostala. drzim ti palce a prispievaj sem castejsie 😵

dusaa
30. okt 2013

Ahoj dievčatá!
Tak sa ku vám pridáva nová duša,bojujúca o možnosť žiť úplne normálny a obyčajný život 🙂
Verím že tu nájdem veľa podpory a dobrých rád.

Mám OCD,doteraz som to zvládala bez farmako,len s psych. terapiou,ale prišlo nečakané zhoršenie,tak som od včera na liekoch....Mám obavy,strach...ale verím,že bude bobre

Pekný deň prajem! 🙂

maria43
30. okt 2013

@dusaa a co beries, ake lieky?

hroska
30. okt 2013

@dusaa ahoj, vitaj. su tu kocky, co maju tiez OCD, tak urcite ti nieco napisu. patri to medzi uzkostne poruchy. dobre, ze si uz zacala s liekmi, ake mas lieky? a asi mas vyssiu davku, vsak, lebo viem ze pri OCD sa ide do vyssich davok.lieky ti velmi pomozu, lento chce trpezlivost, pri OCD rataj aj 12 tyzdnov, kym zacnu priznaky uplne ustupovat, ale potom bude dobre 😉 😉 ale zda sa mi, ze si optimisticka povaha 😉 tak urcite to u teba pojde pekne vpred, moc drzim palce, abyliecba cimskor zabrala a ty si bola 🙂 uplne ok. 🙂 🙂

simka1111
30. okt 2013

@hroska zaujimave s tym valdoxanom .. Popytam sa dr. pri najblizsej kontrole 🙂 co si o tom ona mysli vsetkom

dusaa
30. okt 2013

@hroska dakujem za privítanie 🙂
Beriem Fevarin,začala som 25mg,postupne budem pridávat na 100večku 🙂

lubica64
30. okt 2013

@hroska aahoj dakujem za info o Valdoxane, Andy si pamatam este aj ja, bola super, obdivujem Ta , Ty si teda akcna
a dobra dusa 🙂 🙂 😵

hroska
30. okt 2013

@dusaa aha Fevarin, jasne....ten je indikovany na OCD. 😉 ako to ide? Mas aj nejake NU?a anxiolitika ti dr. predpisala k tomu Fevarinu, ci mas len ten?

dusaa
30. okt 2013

@hroska netuším čo je NU! 😀 😀 😀
dala mi aj starý "dobrý" diazepam,ale ten som rovno nechala v lekárni. Nechcem sa oblbovat...a keby som ho mala doma,v stave zúfalstva by som si ho dala...takto si poviem,že "nemáš-nedáš"...no snáď to bude ok

Inak po tej prvej 1/2 tbl asi žiadne závery robit nebudem 😀,akurát že som bola v noci ako sova-nia a nie zaspat-ale uzkost nebola,len som proste čumela do okna...no a dnes trocha behááám na wc 🙄

savanna
30. okt 2013

ahojte kocky 🙂

zistila som, ze som uplne sisi 😀 😀 😝, ako sa mi v priebehu dna meni nalada. Dnes rano som zase mala tie svoje pesima, ale dnes sa mi zda, ze este horsie, typu, na co som tu na tomto svete, nic nema zmysel, som hrozna, ... to mi pretrvavalo cele doobedie, ale uplne hrozne, az poobede sa to zlepsilo. No a teraz na vecer mam dobru naladicku, normalne sa usmievam ... no vravim, uplne sibnuta 😀 😀 Len ked si predstavim, co to zase bude zajtra rano a prezit to doobedie, to je najhorsie 😝
Teraz som na 7,5 mg toho mirzatenu a neviem, ci je to prilis slaba davka este, ale chut do jedla po nom nemam, skor este naopak mam pocit, ze mi chuti menej, asi som cudna 😕 😕 😅

savanna
30. okt 2013

a este som vam chcela povedat, minule ste sa tu bavili myslim o kozmeticke?, ze ake je to pre nas tazke, tak ja som sa na zajtra objednala ku kadernicke, no normalne sa toho bojim ☹ Ja to tak nemam rada, nikdy neviem, co mam hovorit, som taka placha a vzdy som z toho nervozna, navyse idem k uplne novej, ktoru vobec ani nepoznam, tak mi zajtra drzte palce. Musim to tam nejako vydrzat, lebo moje vlasy uz naozaj surne potrebuju dofarbit, uz to nemozem viac odkladat 😅 ...

adusa2774
30. okt 2013

@hroska
@janka1012 ... ste zlaté ... ja som tu každý deń , každý večer a čítam Vás ako sa tu všetky máte.....
aj ja poznám ten krásny pocit, keď nieje hrča v krku, keď sa mi myšlienky v hlave netočia len o tom čo mi je, kedy to prejde a prejde to?... a som veľmi rada, že takýchto dní mávam v poslednej dobe fakt dosť.... ale ako som písala hore, tak sú aj ťažké dni ... ale hlavu hore, dokážeme to.. MUSÍME.... 🙂 .. takže sa všetky teraz usmejeme.... len tak.. pre nás 🙂 ..

hroska
30. okt 2013

@dusaa NU su neziaduce ucinky AD, to mame taku skratku 😀 a kedze si len teraz zacala s liecbou, tak som sa pytala, ci nemas z AD nejake NU, lebo samozrejme ucinok AD este tak skoro pocitit nemozes. takze NU u teba asi ta nespavost a to wc. a ten diazepam si si mohla zobrat aspon teraz na zaciatok, kym AD nezaberu.a potom uz len tak do kabelky podla potreby. 😉

@savanna som sa nasmiala, ako si sa ohodnotila, ze sisi 😀 , veru moja rec, aj ja tak hodnotim sama seba . o kadernicke mi ani nevrav, moja smrt, ja ani vobec nechodim, kupujem si taku fabu v pene a to sa velmi jednoducho nanasa, ako sampon, takze len to dam na hlava, posucham, necham 30 min. a hotovo, a pekne mi to kryje aj sediny, mam to za 4,5 eur a doma bez stresu. 😉 😀

@adusa2774 ty sa drz, mas jednu vyhodu oproti nam, ze to zvladas bez AD, pravdepodobne si silna osobnost , so silnou vierou ci uz v seba alebo v nieco ine...prajem ti, aby si sa probkemov cim skor uplne zbavia 😉

esselte
31. okt 2013

@hroska Ahoj, asi som urobila veľkú chybu, mne bolo tom xanaxe fajn, tak som ho brala 3 týždne, včera som už nemala, tak som vzala večer namiesto neho lexaurin, ale ráno mi bolo zle a nejako to neprechádza, asi som si na ten xanax zvykla, brala som síce len 1 ne večer, ale aj tak som asi získala závislosť, okrem neho beriem ďalej cymbaltu a spitomin na obed.Myslíš, že lexaurin vôbec nenahradil xanax,alebo mi fakt veľmi nezaberajú antidepresíva.A ešte aj lekárka má asi voľno, lebo ráno som jej volala a nikto neberie, no super, idú sviatky a ja som ako troska.Mám skúsiť vziať lexaurin aj cez deň? Ja som nikdy nebrala viac ako jednu tabletku.

simka1111
31. okt 2013

@esselte a mozem sa spytat , aku davku lexaurinu si zobrala? lebo 1mg xanaxu sa nerovna 1mg lexaurinu . Celkovo je tam ina ucinna davka a viem ze pri lexaurine sa berie vyssia davka . tusim 1,5mg lexaurinu ma priblizne taky ucinok ako 0.5 mg xanaxu ale nie som si presne ista..

simka1111
31. okt 2013

@andy.a ahoj, teraz neviem, ci si dala laik , lebo som napisala kravinu alebo je to tak ??? 🙂 🙂

lenka00
31. okt 2013

Ahoj vsechny holky, ja se hlasim, stale si vas ctu, jen napsat uz nestiham a je pravda, ze bych stejne psala porad dokola...ja jsem na tom stejne, sice nekdy jsou i pekne dny, ale pak zase houpacka dolu a o to mi je to vice lito 😝
@savanna jak pises, tak to mam uuuuplne stejne...nekdy si rikam jak je to neuveritelne, rano bulim nebo se klepu strachy a vecer se koukam na tv a nechapu proc jsem rano tak vysilovala a tak to je skoro kazdy den...zajimalo by me proc to tak je, zatim jsem na nic rozumneho neprisla 😝
@hroska, @simka1111,@mary1995, a dalsi moc vas vsechny zdravim a preji hodne sil na to dusickove obdobi a pochmurne podzimni dny, ja mam v planu koupit to umele slunce, jsem zvedava jak to bude pusobit 😉

andy.a
31. okt 2013

@simka1111

všeobecne platí,že dávky rôznych psychofarmák sa nemajú veľmi porovnávať,lebo na každého pôsobia indi-vindi 😅 😅 😅 😅

tak papá ,babenky a držte sa...Dušičkové obdobie býva vždy dosť náročné 😕 😕 😕 😕 😕 😕

andy.a
31. okt 2013

@lenka00

klasika ,ranné pesimá..pretrvávajú dlho,aj keď je už pacient dobre zaliečený na AD 😕 😕 😕 😕 😕