Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bobom
16. dec 2010

@janulkama no mne sa veru aj dnes kruti hlava:(a čo ty ako sa citiš?ako dlho berieš cipralex?neposielala ta psychiatrička do nemocnice?

savanna
16. dec 2010

ahojte,

ja som sa dnes zobudila s poriadnymi tocakmi a tlakom na hrudi, veru uz na sebe citim ten predskuskovy stres 😝 😝 😝
Mam tu vsade okolo seba porozkladane papiere, poznamky a vypracovane otazky a uz sa v tom sama vobec nevyznam...
ani poriadne neviem, kde mam zacat. Potrebovala by som ovela viac casu dat si dohromady vsetky materialy a nejako si to vsetko utriedit, ale zial casu je malo 😅
@filipal ahoj 😉 Vies co, mna ani tak nezranuju spravy v telke alebo hrozive sceny, skor staci, aby sa ma niekto opytal nejaku osobnu otazku alebo mi nieco povedal - a moze to byt aj uplne banalna vec a ani to nemusi mysliet v zlom - a ja som totalne rozhodena a so slzami na krajicku. Mam to proste v povahe. Teraz uz citim, ze ta alventa mi pomaha, nerozoberam vsetko az tak do detailov a dokazem uz niektore veci prehliadat. Ale na taky akutny predskuskovy stres to zatial uplne nezabera. Hadam v januari uz to bude lepsie.

@janulkama to dychanie si aj ja uvedomujem, ale nejako to neviem kontrolovat. Myslim, ze robis dobre, ked sa blizkym nevyhybas, to je mozno tak trochu ta vyhoda, ze nam problemy inych nie su lahostajne a dokazeme im pomoct. Snaz sa vnimat tu citlivost aj pozitivne, je dobre, ze su na svete aj taki citlivi ludia ako my. Aj ked sa nam s tym niekedy tazko zije. Robime svet lepsim 🙂 😵

janulkama
16. dec 2010

@bobom ja sa cítim zasa o trocha lepšie,hlava sa mi už nekrúti,len ten tlak na hrudi ma trápi... 😒 Cipralex beriem len od 4.11.tuším,predtým som skoro 3 týždne brala sertralin,iba som potom prešla na cipralex.Ty ako?
@savanna jaj,len keby tá citlivosť na nás tak nevplývala ☹
Môžu bolieť aj kríže z nervozity?Lebo mňa stráááášne začali bolieť,ani u dr. som dnes nedokázala usedieť 😒 Už každú moju bolesť pripisujem mojej PP 😀

seldabi
16. dec 2010

@svija a okrem iného som si stále opakovala: Zo dňa na deň a v každom okamžiku sa cítim lepšie a lepšie. Mám radosť zo života a všetko sa mi darí. Opakovala som to stále dookola. Až sa mi to dostalo do krvi . A taktiež som sa snažila myslieť na niečo pekné, napr. predstavovala som si more/dovtedy som pri mori nebola/ , a seba ako idem po pláži a vlny mi udierajú do nôh, až mám sukňu zmáčanú a lepí sa mi na lýtka.Tá predstava sa mi aj splnila. Alebo lúku , a ja ako po nej utekám , let vtákov, dozrievajúce obilie a červený mak, pavučinu natiahnutú medzi kríkmi v lese, rannú rosu, a pod. Jednoducho som potrebovala svoju myseľ upriamiť na niečo iné. Nebolo to ľahké a nešlo to hneď. Ale s prosbami k Bohu a s pomocou Boha som to zvládla. A hlavne začala som vyhľadavať ľudí, ktorí sa nebavili o chorobách 😀 😀 😀

radulinka00
16. dec 2010

@martina21fly Ahoj, já si myslím, že pokec s kamarádkou stačit nebude, i když tím nic nezkazíš.... 🙂 Psychiatrička je dobrý nápad a psycholog taky, tak se drž. 🙂

@bobom Čauky, kdy se budeš cítit úplně dobře, to ti neřekne ani psychiatr 😅 😅 To je těžce individuální a záleží na mnoha okolnostech. Myslím, že se uvádí, že dobře by ses měla cítit plus minus 3-6týdnů po užívání optimální! dávky antidepresiv. Takže ne od začátku léčby, protože ad se nasazují postupně, můžeš se léčit třeba rok a nepocítit žádnou změnu, protože máš třeba malou dávku...... chce to konzultovat s dr. Někdy si říkám, proč ta deprese není jako angina, kde by se přesně vědělo, co na to za léky a měla bych jistotu , že do 14ti dnů budu v pohodě.................... 😝 😝 😝 😝
@janulkama Ahoj, dnes jsem byla na masáži, bylo to super, krásně jsem se uvolnila a co tvůj BF?

radulinka00
16. dec 2010

@seldabi 😵 😵 😵 úplně jsem se při čtení tvé odpovědi zklidnila.... 😀

filipal
16. dec 2010

@savanna pekne si to napisala: ze citlivi ludia menia svet. 😵 ano, empaticki, altruisticki.....
ja som to, ze sa treba vyhybat zranujucim informaciam myslela, v suvislosti s nasou diagnozou.
aj clovek, ktory chce pomahat chorym, slabym musi byt silny. nemoze sa zacat rutit pred kazdou hrozou.
musi sa vyrovnat sam so sebou a az potom dokaze pomahat.

ta tvoja citlivost je iste, aj povahova crta, ale nie je tam aj nieco nespracovane z minulosti?

@seldabi vsak ty si si vlastne sama naordinovala autosugesciou liecbu. zakomponovala si autogenny trening aj jogovu sankalpu (dobrovolny prikaz, ktory si opakujeme v hladine alfa), relaxaciu s predstavami.... 🙂

bobom
16. dec 2010

@radulinka00 a mam na teba ešte otazku kedže som sa už pytala ale nik mi neodpovedal.Ked maš dostat menštruaciu tiež sa ti psychicky prihorši?

filipal
16. dec 2010

@bobom ano, predmenstruacny syndrom stav zhorsuje.

bobom
16. dec 2010

@janulkama jani aj tebe sa psychicky prihorši pred menštruaciou?a inak aku davku cipralexu berieš teraz?nenapada ta niekedy myšlienka,že by si chcela babetko,a čo ak budeš brat stale lieky čo potom?mna to napada stale:(

bobom
16. dec 2010

@flipal dakujem za odpoved aj ty si mala s tym problem že sa ti pred kramamy pohoršilo?

janulkama
16. dec 2010

@bobom nevšimla som si zhoršenie pred menzesom...ja beriem 15mg cipralexu..Za za to dieťa,ja už jedno mám,je často chorý,veľa krát sme boli v nemocnici,tak mám predlženú rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov..takže ďalšie momentálne ani neplánujem,ak tak možno za 3-4 roky a to do vtedy musím byť už ok...
@radulinka00 no zatial vo BF pokračujem,nemôžem robiť sedenia so zatvorenými očami...ale znížila som počet sedení,na budúci týždeň idem iba 1krát a aj medzi sviatkami len 1 krát.Taký relax raz za týždeň a hotovo.Inak aj mne masáže robili strašne dobre,ja som chodila skoro 2 týždne na masáže a bolo mi lepšie 🙂 A inak ako?

radulinka00
16. dec 2010

@bobom Jak psala filip. je to možné, ale já to nějak nepociťuju.Třeba teď jsem ten výkyv měla v půlce cyklu.Jestli ti můžu poradit, netrap se tím co bude. V nejhoršim budeš užívat léky i v těhotenství, nebudeš první ani poslední. Věříš na sílu myšlenky? 😕 Většinou to čeho se nejvíc obáváme se stane... 🤐 🤐 Já to ale dobře znám, taky s tím bojuju. Radši ani tady nebudu psát co mě občas napadne, abych někoho nevyděsila, ale hned se to snažím z hlavy vyhodit a uvolnit se 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝

@janulkama No bojuju, bojuju, střídavě oblačno, dneska docela v pohodě díky té masáži 🙂 . ale víš co často se přistihnu, že mě úplně něco jakoby stahuje neumím to popsat, ale je to spíš fyzický pocit jakoby úzkost, ale fyzická 😅 Myslíš, že to může dělat ten cipr.???

janulkama
16. dec 2010

@radulinka00 neviem,či to môže spôsobovať cipr.,ja sa ale fyzicky tiež cítim na hovno,dnes ma iba preháňa,bolí ma žalúdok a kríže,cítim sa unavená...ale toto všetko začalo až okolo obeda...asi to bude tým čo sa dnes dialo...ja som mávala zo začiatku problémy tak,že mne nebolo na odpadnutie a zle a tak,ale ja som mávala len hnačky stále...no a dnes mám,ale je to lepšie,ako keby mi malo byť až tak zle 😒 ty si nemala aj taký problém?

bobom
16. dec 2010

@janulkama a čim sa ti spustila psychika?zažila si niečo zle,že ti prepukla?a ako berieš dlho vyššiu davku?a pocitila si to nejak na sebe že maš vačšiu davku?

bobom
16. dec 2010

@radulinka00 joj veru je to tak aj u mna ked sa niečoho bojim tak sa to aj stane.I ked sa snažim nebat sa aby som si to nenavodila a nevsugerovala,ale niekedy je to tažke.

janulkama
16. dec 2010

@janulkama no mne tým,ako som bola stále v nemocnici s malým 😒 takiže to bol ten dôved,prečo to začalo,bola som najprv vyčerpaná,lebo bol stále chorý ,keď som odpadla prvý krát sa to začalo a šlo to dole kopcom...Ja neberiem dlho vyššiu dávku,len od soboty...ale určite mi pomáhajú,dnes mi prišlo zle,aj sa mi hlava zatočila,zasa som mala ten nával,že asi odpadnem,ale rýchlo som sa zabavila niečim iným,aby panika proste neprepukla..a neprepukla 🙂 ,pekne som ju zahnala,čo mi predtým robilo problém...

janulkama
16. dec 2010

jej odpovedala som sama sebe 😀 😀 😀 😀 😀 to patrilo @bobom 😀

bobom
16. dec 2010

@janulkama takže mysliš že je to tou zvyšenou davkou?

bobom
16. dec 2010

@janulkama a berieš nejaky ukludnovak?ako napr.frontin?a ako dlho a aku davku?

daniela1974
16. dec 2010

@bobom ahoj. Beriem cipralex. Preco?

savanna
16. dec 2010

@janulkama 😀 😀 😀 si ma pobavila. Uz viem, co budem robit, ked tu nikto nebude
a budem sa chciet porozpravat 😀 😀 😀
Ja som hnacky nemavala, ale bolesti brucha a problemy s travenim mavam od malicka. A so stresom sa to veru dost zhorsuje, to je fakt. Krize ma zo stresu veru nezvyknu boliet, skor ked mam kramy alebo pri dlhej chodzi.

@filipal hm, neviem, ci je to nieco nespracovane... vzdy som bola taka citliva, uz ako dieta. Asi to ma skor okrem povahy aj nieco do cinenia s prehnane uzkostlivou vychovou od mamy. S tym uz nic nenarobim.

bobom
16. dec 2010

@daniela1974 no pytam sa lebo vidim že si tehotna.A ten cipralex berieš od začiatku tehotenstva?babetko je v poriadku?

daniela1974
16. dec 2010

@bobom beriem ho roky a od zaciatku tehu, doktorka mi ho dala ako bezpecne, dokonca s nim budem kojit. Uz som druhe babo vynosila na AD a je zdravucka. Aj toto babatko je uplne OK. Ma vsetko co ma mat, aj rucky a nozky 😵 😵 😵 .

janulkama
16. dec 2010

@savanna si predstavže mi to aj oznámilo,že ma niekto spomína a to som bola ja 😀 😀 😀 No krámy som včera dostala,ale takto ma teda kríže neboleli.Nevadí,snáď to povolí,keď budú končiť. 🙂
Inak chcela som púovedať,že moja psychologička mi povedala,že som nemusela zvyšovať dávku.Vraj sa preto cítim horšie,lebo som prestala brať ten Frontin a Xanax..ja som jej vravela,že už to dlhšie neberiem,že mi to nechýbalo cítila som sa dobre,stav sa mi proste zhoršil,tak som dávku zvýšila.Ona si vraví stále svoje,že to môže byť ešte stále z tých liekov,že moja nervová sústava reaguje aj po 2 týždňoch,že som tie lieky vysadila.Je to možné?Rada by som vedela názor aj od @filipal
@bobom myslím,že je to tou dávkou,určite to k tomu dopomohlo,aj sedenia čo absalvujem 2 krát do týždňa mi dopomohli k ukľudneniu...Inak brala som aj Frontin aj Xanax,momentálne už vyše 3 týždňov neberiem nič.V sobotu som si dala večer Frontin,lebo som mala zlý deň,aby som sa ukludnila..nebolo to súrne,ale chcela som predísť tomu,aby mi bolo horšie.Inak to vôbec neužívam,ale nosím pre istotu v kabelke,keby niečo 🙂

janulkama
16. dec 2010

@daniela1974 to je prvé na čo maminky pozerajú..nožičky, ručičky a prstíky 😀 😀 😀

daniela1974
16. dec 2010

@janulkama hlavne som si dala spocitat, ci tam je 5 bodiek kde maju byt prstecky 😀

janulkama
16. dec 2010

@daniela1974 no veď,ja som spravila pri Maťkovi to isté,doktor sa začal smiať,že či ma iba to trápi 😀

radulinka00
16. dec 2010

@janulkama Ne, průjmy jsem neměla, ale asi třetí den po zvednutí dávky jsem byla častěji 😅 a nevolnost první 3 dny po zvýšení. Ta únava asi občas taky...Vem si, že já k tomu ještě beru ten Mirtazapin 😕 A co mě docela obtěžuje je to neustálé šumění v uších, fakt si to nevymýšlím, pískání a po zvýšení je to ještě výraznější 😖 Byla jsem cvičit, tak jsem docela unavená. Ptala jsem se taky dr. na to spaní a ona říkala, že kdo měl jenom mírné problémy ,tak tomu se to upraví i denními ad, ale já jsem měla totální nespavost a tam jsou prý potřeba noční léky. 😢 😢 Myslím, že je dobře , že zbytečně neužíváš benzod. a určitě tyhle stavy nejsou abst. příznak. To bys je musela brát třeba půl roku pravidelně!!!(Mohla by sem nakouknout andy a zkontrolovat nám to) 🙂 Měla jsi normální výkyv a to zvednutí bylo v pořádku ještě počkej.Mně přijde, že některí psychologové bojují proti ad a psychiatrům, prostě si hájí to svoje.... 😒 asi si myslí, že BF je všemocný 🙂

@daniela1974 Ahoj, chtěla bys holku nebo kluka? 🙂 Můžu se zeptat, proč bereš dlouho ad? Nejde ti to vysadit?
Hezký večer děvčata!a
@bobom máš pravdu je to těžké, musí se to trénovat. 🙂

janulkama
16. dec 2010

@radulinka00 no to že je všemocný si asi myslí,normálne som na nej videla,že je nahnevaná,že len raz do týždňa budem chodiť...ale predsa je to len a len moja vec,môže si hovoriť čo len chce,no nie? 🙂 Tie pomocné lieky som nebrala ani 2 týždne v kuse,dokonca s prestávkami,lebo som sa bála závislosti,takže sa dá povedať,že som ich brala dokopy 10 dní...tiež mi to nešlo do hlavy,že by som až teraz mala absťák,to by som pocítila na druhý deň...je to ako s cigaretami,určite by som nemala absťák až po 2 týždňoch 😀
Ja som so spánkom nemala až také problémy,nemohla som zaspať,niekedy som ležala aj do druhej rána a až potom som zaspala.Teraz chodím tak okolo 22:30,lebo mi hrajú seriál 😀 Ale zaspím celkom v pohode.
A tiež viem ,že sa mi polepšilo,lebo zasa chodím s radosťou do práce,predtým som tam 2 mesiace nebola a postupne po braní cipr.som sa skúsila vrátiť a zistila som,že mi to tam vôbec nevadí..Zajtra idem zasa a celkom sa teším,že si oddýchnem 🙂