Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka1012
1. okt 2013

@mexico_16 A predtym si bola uplne okej??Kedze sa liecis 2,5 roka, tak to sa zase tak dlho neliecis...Ja tieto skratky este neovladam,ako PP,musim si to niekam napisat 🙂 Ja sa liecim na uzkostnodepresivnu poruchu,no doktorka aj psychologicka sa viac priklanaju k uzkosti,ze depresivna nevypadam a tie depresie co raz za cas mam su normalne,ze to ma kazdy clovek a deprsivna velmi nevypam.Takze v celku ma vraj liecia na uzkost.Je super ze ides k psychologicke,dufam ze si sadnete,to je dolezite...Pretoze od psychologa by si mala chodit pokojnejsia,kludnejsia. 😉 a ty sa naco liecis??To ze mas dobru dokorku to je dobre,je to dolezite.Ja mam tiez velmi dobru dokorku.Vzdy mi povie ste mlada,toto vy nepotrebujete,ved vy ste uplne v pohode atd.Taka zlata je velmi 🙂 Ja zatial nema deti,ale isto za dva,tri roky budem uvazovat.Dufam ze dovtedy budem uz ok

janka1012
1. okt 2013

@mexico_16 Musi o byt tazke,aj sa starat o decka,aj o svoje problemi...Ale ty to pekne zvladas a ako sama pises,je to hlave o tom ako sa my k tomu postavime,co vsetko pre to robime aby bolo lebsie.Neda sa len hodit liek a cakat na zazraky...Lieky nas len nakopnu,pripadne vytiahnu z blata,ale ostatne je na nas...

esselte
1. okt 2013

@mexico_16 Ale cítila si sa tak ako pred začatím liečby ,úplne na začiatku, ke´d si prvýkrát išla k lekárovi?Mne to nejde do hlavy, veď lieky som brať vôbec neprestala a bola som úplne ok, bez akýchkoľvek atakov.

esselte
1. okt 2013

@mary1995 To už trvá tak dlho a stále ti nie je ok?To ako prežívaš? Ja užívam lieky len 2 roky a mám nervy, že teraz zasa pociťujem príznaky, ja som myslela, že keď užívam lieky a bola som už úplne v poriadku, lieky už budú účinkovať stále.Ale asi sa mýlim.A čo užívaš, keď sa ti stav zhorší?

mary1995
1. okt 2013

@esselte Ja som brala 16 rokov Anafranil, bola som stabilizovaná. potom som prešla na Venlafaxín, Zoloft a teraz mi pridali Anafranil. Ale posledné 3 roky ma nevedeli stabilizovať.

mexico_16
1. okt 2013

@esselte ono sa to zvykne vracat..musis si nato postupne zvyknut a nebat si pri prvom priznaku 😖 😖 ano jasne a este viacej ako ked som isla prvykrat k lekarovi 😨

mexico_16
1. okt 2013

Baby odkoal ste ? Nechcem od Vas mesta,len Zapad, Stredne ci Vyhodne Slovensko ? 😉

mary1995
1. okt 2013

@mexico_16 Ja som zo západu.

simka1111
1. okt 2013

@mary1995 @hroska ahojte, akurat som prisla domov od lekarky... kecali sme spolu vyse hodiny a celkom dobre mi to aj padlo . Som jej vravela, ze este necitim nejak ucinok na naladu, ale ona ze to este treba pockat , ze malokomu hned zaberu ad, takze nadalej cakam a ze mozme aj zvysit davku, ale nezvysili sme este..... ale zvysila mi davku toho karbamazepinu ,,,,a poradila mi , ze mam sa prihlasit na nejaky kruzok, ze dobre by mi padli brusne tance ,, ja som na nu tak kukla, ze uz len to mi pomoze, ale ona ze mam skusit, ze ze tam si vlastne budem budovat vztah sama k sebe a ze je to take uvolnujuce aj pre svaly .. tak mozno zacnem googlit.... a ze sa tesi uz ako zacnem chodit k psychologicke, ako s nou budem pracovat , ze to mi urcite pomoze a ze rozobereme detstvo spomienky a ze ma velmi zvlastne techniky kadejake .. tak som velmi zvedava... kontrolu mi dala o 3 tyzdne a akurat to vyslo na ten den , ked mam aj psychologicku .. tak budem mat taky psychologicky den..... psychologicku mam az o 17 00 ..... idem si urobit protokol z biofyziky a potom sa musim kuknut na temu co budeme zajtra robit na cviku.. . take hovadiny.... ze to ani svet nevidel ... vy ako ste prezili dnesny den ?

esselte
1. okt 2013

@mary1995 A to si počas tých rokov nemala žiadne výkyvy?Mne každý rok menia lieky pre výkyvy.

esselte
1. okt 2013

@mexico_16 Ja so z východu.ty si doma , na marodke, alebo pracuješ?Ako to zvládaš?

mexico_16
1. okt 2013

@esselte na materskej 😉 ty ?

esselte
1. okt 2013

@mexico_16 Ja chodím do práce, som učiteľka na 1.stupni, momentálne učím 3.ročník, a keď si mala ten návrat choroby, menili ti aj úplne lieky, alebo len niečo pridali?

mexico_16
1. okt 2013

@esselte nie na Paroxetine som celu dobu len som zvýšila o 20mg. Frontin a Apaurin nasadený pri zhoršení 🙂

esselte
1. okt 2013

@mexico_16 Ja už zvyšovať nemôžem, takže skúsim ten xanax na určitú dobu, dúfam, že s tým nič nepokazím

hroska
1. okt 2013

@esselte ahaaaa,jasne,ze mas v septembri vzdy zhorsenie,ked si ucitelka 😝 to sa tomu vobec necudujem. Skus teda ten Xanax, ked ti ho dr. odporucila,mozno ti pomoze prekonat zatazove obdobie a potom sa zas stabilizujes. Ja osobne si nemyslim, ze mozes prepadnut do takych atakov ako na zaciatku, pretoze predsa len AD uzivas a hladina serotoninu je ustalena. Stav sa ti ale zhorsit moze,a neboj sa,ak by to dalej neslo na tej Cymbalte,tak zmenis AD alebo ti nieco dr. prikombinuje.

zuzanaaaaaaaa
1. okt 2013

@esselte ahoj no ja od minuleho tyzdna berem od stredy 2alventy 75mg a ked na mna dojde srach tak mam frontin 0,5mg len uz by som chcela byt zasa ako predtym problem je velky to ze som prestala brat sama od seba a prisla moc neskoro zasa doktorke vymenila som aj lekarku tato pomohla velmi vela ludom a dufam ze aj mne aj ty mas problemy

hroska
1. okt 2013

@zuzanaaaaaaaa ahoj, ja tiez beriem Alventu 150mg, cca uz 7 tyzdnov, mam depresiu aj uzkostnu poruchu. Ty sa na co liecis a ako si spokojna s Alventou? Ako dlho ju uz beries? Mas z nej aj nejake nesiaduce ucinky? Mne Alventa strasne rychlo zabrala, prvu ulavu som pocitila uz v priebehu 1. tyzdna. Neziaduce ucinky temer ziadne, v tomto je fakt uplne skvela, hadam len trochu nechutenstvo a trasu sa mi ruky. Ja si Alventu neviem vynachvalit. 😵 😵

ina22
1. okt 2013

@mariemmka no ja mam tu sinusovu a aj paroxyzmalnu a ta sa prejavuje nahlym busenim takym ako keby zachvatom odrazu mi zacne velmi rychle bit srdce v klude pulz 110 zavraty,, potenie... Bola som na kardio.vys. dali mi ten Egilok a ja ho mam uzit len v pripade busenia. A este mi odporucili sumive magnezium to si mam dat pri buseni a robit vagove reflexy.
Aj hlavne ked mam stres to je strasne. Inak ja mam skor podvecer taky ako ty rana nerovzita, uzkost neviem sa sustredit na nic.
Tebe hned povedali ze ti tu sinusovu tach. zhorsila uzkostna porucha?
Lebo mne jeden lekar povedal ze to busenie je priznakom panickej poruchy a druhy na kardio sa ani nezmienil ze by to mohlo byt od pan.poruchy. Tak teda tomu moc nechapem lebo jedno viem iste ze poruchy uzkosti mi vyvolalo toto busenie.

hroska
1. okt 2013

@simka1111 no co sa tyka toho rozoberania detstva, tak ja moc teda na to nie som....mam taku teoriu na to, ze nema vyznam sa "v ho@nach hrabat".. 😝 co uz si s tym pomozem, ked zistim, ze chyba bola tam alebo tam,aj tak vzdy je to len subjektivny pohlad, mozno ten rodic to myslel dobre atd.....proste podla mna treba zit pre dnesny den a tak trocha pre buducnost, co bolo bolo, uz sa to aj tak nezmeni. To je ale moj nazor,mozno niekomu pomaha, ked sa moze hrabat v minulosti. Podla mna je to strata casu a zbytocne sustredovanie sa na seba a hrabanie sa v sebe. Ja som napr. ani k psychologicke nikdy nechodila, mne by to vobec nepomohlo a este viac by mi to "zanieslo" hlavu. Ale kazdy je iny a niekomu to moze ozaj pomahat rozoberat urcite veci alebo nacvicovat si rozne uvolnovacie techniky.....co sa mi ale velmi paci, je ta rada tcojej dr. S tymi brusnymi tancami, to je super, urcite to skus a kozno aj iny sport, velmi dobre su kolektivne sporty, basket, volejbal, hadzana.... 😉

hroska
1. okt 2013

@mexico_16 ja som zo Zapadu.....inak u mna to tiez tak bolo, ked som bola bez liekov a pozrela som na muza, tak bum.....vsetko prirodzene 😀 😀 , ale ako som uzivala ten Paroxetin, uplne ma to tlmilo, ziadne pocity, ziadne tuzby, nic, nic 😖

hroska
2. okt 2013

@mary1995 ahoj,ako si? Kolky den dnes mas? Tusim, to este nie su 3 tyzdne, po tych 3-4 tyzdnoch uz mozno budeme mudrejsie...... 😉 ale nasadzanie krasne zvladas, chodis aj do prace,tesim sa 😉

mary1995
2. okt 2013

@hroska Dnes je to 13 deň, tá úzkosť sa mi zdá, že je nižšia, ruky sa mi už tak netrasú. Akurát horšie spím, ráno sa skoro prebúdzam, ale to je najmenej. Po večeroch som unavenejšia , to bude z toho Anafranilu, ja ho beriem cez deň. Dúfam, že sa skompenzujem a bude fajn. Áno do roboty chodím, klop,klop na drevo. teraz tu je dosť veľká záťaž takže sa musím snažiť nejako ten stres odfajčiť. zatiaľ pá, M.

mary1995
2. okt 2013

@esselte za tých 16 rokov som mala 3 výkyvy / vždy mi zvýšili dávku/ a to bolo všetko.

esselte
2. okt 2013

@hroska Kedy by si mi radila zobrať xanax?Ja som ho včera brala na poludnie, ale ráno bolo zase zle

mariemmka
2. okt 2013

@ina22 ahoj, no určite sa mi to zhoršilo pri tejto uzkostnej poruche....ale napr. teraz mám vypomoc doma, že nie som sama, tak sa budim aj rano kludna a žiadna tachykardia, takže aj to je dokazom toho, že to mám zo psychiky 😒 a ty berieš aj AD ?

esselte
2. okt 2013

@zuzanaaaaaaaa Ja som lieky vôbec neprestala užívať a stav sa mi aj tak dosť zhoršil, teraz mám brať k tomu xanax, myslíš, že aj keď som neprestala brať lieky, môže sa mi choroba úplne vrátiť

esselte
2. okt 2013

@hroska Ešte som ti zabudla napísať, že lekár mi povedal, aby som sa odsledovala sama, kedy mám čo užiť a ako si písala, je lepšie vziať cymbaltu ráno.Takže cymbaltu vezmem ráno, ale čo s tým xanaxom?

mary1995
2. okt 2013

@esselte A nenavrhla Ti dr. zvýšiť dávku terajšieho AD. Ja keď som mala výkyv, vždy mi zvýšili dávku a pomohlo mi to. Skús jej to navrhnúť. Ja som tie výkyvy vždy mala na jeseň, možnože aj u Teba je to tak. Ten Xanax by si mala brať vtedy, keď máš úzkosť, ak Ti to lekár nepredpísal inak. Neboj sa , choroba sa Ti úplne nevráti, predsa si krytá AD. Máš len prechodné zhoršenie stavu.

hroska
2. okt 2013

@esselte myslim si to, co mary, proste si kryta AD a choroba ti neprepukne do takeho stavu ako na zaciatku. Ale mne sa zda, ze chaosis s tym uzivanim. Aj ja som ti to uz pisala, proste AD sa uzivaju rano, take je pravidlo. Samozrejme su vynimky,ale to vacsinou pri sedativnych AD,ktore posobia aj utlmujuco to je napr. Trittico, Mirtazapin a podobne.... Ale Cymbalta nie je sedativne AD, preto by si ju mala zobrat rano. Dalsie take nepisane pravidlo je vziat AD v jednej davke,pokial mozno. Kedze ty mas najvyssiu davku tak ju mas rozdelenu na 60 a 60, ale urcite by som si tu druhu 60mg nedavala na noc. Vlastne sa opakujem,ale ja by som si dala rano 60mg Cymbaltu, po ranajkach,ako vstanes a druhych 60mg na obed okolo tej 12h. Takto by si mala mat pokryty cely den a nemali by sa vyskytovat ziadne ataky. Zostava este noc, ta sa da prechodne poriesit tym Xanaxom, to znamena, ze si ho das na vecer. Skus to takto.Ak by na tie noci ten Xanax nestacil, prikombinuje ti dr. Nejake AD na tu noc, napr. To Trittico, ved to ti aj hovoril ten dr. Na nete. Proste tou Cymbaltou si pokry cely den, teda vezmi ju rano a na obed a malo by byt ok. Noc pories zatial Xanaxom. 😉