Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lucinka0921
23. okt 2013

ahojte babule 😉 Ako sa mate?Po dlhsej dobre som tu zavitala,ale nechce sa mi citat co ste tu pisali,je toho vela 🙂 Inak ja sa mam skoro stale rovnako si myslim a vsimla som si,ze som nejak stale unavena.... Hroska ty sa mas ako?Dufam,ze uz dobre 😉

gerci90
23. okt 2013

Ahojte spolubojovníčky s psyxickou chorobou.. :( žial ja sa nemam dobre, pol roka som uživala LEN 15MG MIRTAZAPINu ulne mi stačil pohodicka som s nim spavala..až do minuleho týždna ako som nap,ked som mala 2-3 razy zas uplneho nespania a tak mi kazala dokt.,dat si 2tabletky na vecer čo je 30MG...tyžden s dvoma tabeltkami siel pohode spala som ,ale tato noc bola zasa priserna a ja som celu noc bola hore ,bez toho aby som pocitovala daky stres alebo čo jednoducho som nezaspala po 2tablet,Mirtazapinu,a dala som si aj polku hypnogenu ani tak... Rano som volala psyxiatr.a vraví tak že mam si dat 3TABLETKY čoje 45MG MIRTAZAPINu na noc,ale ja mam s toho strasny strach ,ved pol roka mi bola 15mg,dost a behom týždna idem o 3nasobok,vyssie a budem jesť 45Mg a ked zas nezaspím tak čo zjem celu krabicu na raz??? baby ja neviem co robit,som zufala ,strasne sa mi chce plakať lebo som unavena a nie že cez noc nespim mne sa neda ani cez den... a stakymi vyssimi davkami a aj tak :( viete mi neikto poradit mal niekto problemi so spanim? nieje to pre mna silna davka 3tabl.mirtazapinu naraz na večer :O prosim ohlaste sa....

mary1995
23. okt 2013

@gerci90 Prečítaj si príbalový leták, či nespavosť nie je spôsobená NU toho lieku.

mary1995
23. okt 2013

@maria43 Ja teraz beriem Zoloft a Anafranil, vyzeralo to , že je to OK, ale od soboty tiež mám úzkosť a necítim sa vo vlastnej koži. Aj teraz ma páli ľavá polovica tváre, čo viem, že je príznak úzkosti. Trpím na OCD a depresie, ale ako mi povedala dr. sú tam aj príznaky panickej poruchy. Vlastne ja tiež neviem či mám depresiu, lebo tie klasické znaky depresie ako je únava, nespavosť nemám. Ale mám úzkosť, a tej sa neviem zbaviť. Tiež dookola mám obavy, strach o rodinu aj o seba ako bude so mnou, že sa z toho nedostanem, už do konca života budem bez nálady a furt to isté do bezvedomia.Už bolo lepšie ako mi pridala dr. Anafranil a zase sa to zopsulo, úzkosť ako hrom.
U Teba ten tras nemôže byť aj PP? Nikdy Ti to nepovedali? Mne to len tiež terajšia dr. povedala, ked som sa jej sťažovala na hrču v krku, horenie ľavej časti tváre ......... Tuším pri PP sú účinné vyššie dávky AD , ja mám síce vysoké dávky ale to sa dáva aj pri OCD.

gerci90
23. okt 2013

@mary1995 Ďakujem za odpoved ale čo je NU? ved ja som mirtazapin 15Mg zacala uživat koli tej nespavosti a pol roka mi ta davka stačila dokonca som si nou presla smrt mojej starej mamy (žena kt,ma vychovala )a bolo ok ,ale ako dosla jesen tak som nezaspala pri tej davke tak mi minuly týžden zvysila na 30mg (co je 2x tabl,vecer) a zas ani pri nej som nespala tuto noc tak vraví aby som si dala 45mg (čj 3xtablet.vecer) a bojim sa takej velkej davke. a nerozumiem prečo doteraz som 15mg mala dost aj v tažkom období a naraz musim skocit hned na 45mg :( bojim sa.

maria43
23. okt 2013

@gerci90 ja tiez trpim nespavostou, davam si stilnox 1/2 tbl. to su vyslovene lieky na spanie. skus si dat predpisat. mozes aj celu tabletku dat.

hroska
23. okt 2013

@maria43 no to je najhorsie, ked ti dr. povie, ze nevyzeras na taketo stavy 😝 clovek sa proste vie ovladat a zaprie sa ked treba a tie pocity vo vnutri nepustia,aj ked navonok to nemusi nikto spozorovat. ten fluoxetin ti sadol a vytiahol ta z najhorsieho, ako si pisala.... maria nemas co stratit, zvys si davku na 40 mg, ani to este nie je vela, nemusis sa bat, pri tom fluoxetine sa da ist az na 80mg, to je max. davka. ked clovek berie AD uz dlhsie, trosku sa nauci s nimi aj pracovat, samozrejme nie nejake velke zmeny, ale take zvysenie na jesen, ked je horsie , nie je jic neobvykle. vidis, ze aj simka si zvihla na najvyssiu davku, aj ja som to urobila, aj mexico. potom, ked prekonas krizu, zase sa vratis na povodnu davku. ja by som skusila tych 40mg , tak za 4-5 dni by si uz mohla pocitit ucinok zvysenia. ten sulprid je antipsychotikum, to mas na podporu ucinnosti AD, ale moze sa davat aj pri zavratoch a pod. neviem, ale preco ti radsej neskusili zvysit AD. mozno tych 40mg by ti bolo dobre a mohla by si aj ten sulprid vysadit. ak by tych 40mg nic nepomohlo, aspon mas dovod ist k dr. a poziadat ju o zmenu AD, kedze fluoexetin ti ucinkuje len ciastocne.drzim palce. 🙂

mary1995
23. okt 2013

@gerci90 NU to sú nežiadúce účinky, občas sa stane, že antidepresívum zo začiatku liečby rozhádže spánok na určitý čas potom sa to zvykne upraviť samo.

gerci90
23. okt 2013

@maria43 ďakujem a dlho už nou trpíš? a ake lieky si uživala !?tebe nikdy nepredp.mirtazapin ževraj na spanok naj.... a aku velku davku teraz bereš toho lieku? a kombinujes to este s dacim.. vieš mi dat dake radu,ako najlepsie na nespavosť? :(

gerci90
23. okt 2013

@maria43 no a teraz čitam o tom stilnox.. tak to su navykove lieky take dačo ako hypnogen že nemožes uživat dlhsie ako 4 týžd. a to ja take nemožem ja mam asi chronicku nespavost a pprave preto potrebujem na nu nieco uživat furt .. preto tie AD mirtazapin.

hroska
23. okt 2013

@gerci90 vobec sa s tym nezaoberaj, preco ti pol roka stacila davka 15mg mirtazapinu a teraz nie. to je proste obcas tak unas vsetkych, pride stres, nejake horsie ondobie, alebo pride jesen, alebo aj z jicoho nic a proste zrazu davka nestaci. takze skus rozmyslat racionalne, potrebujes sa hlavne vyspat.....s tym Mirtazapinom sa da ist az do 45mg, takze nie je to nejaka neobvykla davka,co ti dr. kazal. normalne si ju nasad, bez strachu a vycitiek, su aj 45mg tablety, tak mozno preto ta to depta, ze ty mas tie 15mg a musis vziat "az" 3tbl. ten Stilnox, co ti pisala maria to je to iste ako tvoj hypnogen, teda lieky na nespavost tzv. hypnotyka, ale pozor tieto lieky dievcata ozaj len vynimocne a na kratku dobu, su navykove 😝 ked uz budes stabilozovana s tym spanim, mozes potom ten Mirtazapin postupne znizovat. drz sa 🙂

savanna
23. okt 2013

@gerci90 ahoj, aj ja beriem mirzaten, ale iba som zacala min. tyzden, chcem sa ta opytat, ako si sa citila na zaciatku liecby, mne sa dost kruti hlava som trochu uzkostnejsia a viac unavena, myslis, ze to coskoro ustupi? Inak o tom mirzatene som citala, ze nizke davky posobia viac utlmujuco, pri tych vyssich sa ten sedativny ucinok straca . Mozno preto nemozes dobre spat? Skus vydrzat par dni a uvidis, ci si telo lepsie zvykne na tu vyssiu davku.

hroska
23. okt 2013

@lucinka0921 jeeej mojko a ty si kde bola, v Amerike?? Tak ja som uz ok, po depresii ani chyru ani slychu 😲 😀 😀 ako sa mas ty, mas nejake pokroky v tvojej liecbe? 😕

@mary 1995 dufam, ze u teba len nejaky hnusny "front" zauradoval, a ze cez vikend, ked si trosku oddychnes budes zase ok a uz dlhodobo. a uzi ten Frontin 0,5 mg , ked je najhorsie, ved je to len prechodne.neboj sa urcite sa to otoci 😉

mary1995
23. okt 2013

@hroska Vieš čo ma napadlo, že ja som minulý týždeň prešla zo Zoloftu na Sertralin actavis, či to nemôže byť spôsobené aj tým?? No ešte vyčkám, Anafranil beriem 5-ty týždeň, možnože sa to ešte vykryštalizuje. A vieš čo sa mi moc nepozdáva, že začínam mať také sprosté pocity ráno, ako keby pesimá, nie je to veľmi silné ale už tretie ráno to mám. Čo Ty na to ?

gerci90
23. okt 2013

@hroska Ďakujem pekne za odpoved, ano pride mi to asi preto take že 3 naraz pokym som doteraz "frčala" len na jednej a normalne, ale ako vravis potrebne je hlavne sa mi vyspať a postupne budem znižovať len som sa zlakla že naraz si hned nasadit 45mg ... dokina vravela aby som prisla piatok že my da aj dake lieky cez den asi rano a noc tento mirtazapin hadam už nižšiu davku, ,mna to velmi mrzí že pokym som si už pomalicky planovala lieky znižovať ci uplne vysadiť ,šmahom ruky je vsetko preč a ja sa musim dopovať 3-nasobkom vyššej davky.. 😔 planovali sme si druhe mimčo lebo pri tych 5mg mi bolo fajn.ale s tymto asi určite nie.. veru jesen asi "zaučinkovala" tak ako som nechcela,dneska dam večer 3 tabletky a hadam už čo to pospím..
@savanna Ahoj tak ja somm ho na začiatku liečby uživala s hypnogenom lebo ja som nespala aj 3-4dni ,a to bolo priserne tak mi to dali takto s hypnogenom a ked presli 2 týžd,co som uživala mirta, tak som vysadila hypno a bola už len na AD a bolo super ako vravim mne ta davka uplne stacila.a na začiatku liecby s mirta som mala tiež točenie hlavy a tras, a bolest svalstva ale po 2 týžd,som mala opet plnohodnotný život až doteraz :(

hroska
23. okt 2013

@gerci90 ja sice spim jak po narkoze, aj v case depresie (co je dost raritne 😨 ), ale chronickou nespavostou trpi moj tatino,tak viem niektore tahy, ktore on pouziva 😉 tak ma napadlo, ze ked s bojis naraz vziat tie 3 patnastky, zober len 2 a 1/2tbl. mozno to postaci. tato na noc nema ziadne AD, ma len cez den a bohuzial na noc nechcel uz druhe AD, tak on to riesi vylucne dlhodobo hypnotikami, co u teba samozrejme nepripada do uvahy,lebo si mlada a moj tato ma 67 rokov, tak on uz si to akoze moze dovolit 😝 😉 a este ma napadlo, ze je dolezite pestovat si spravnu spankovu hygienu, teda pred spanim uz nejest nejake tazke jedla, nenamhat sa prilis fyzicky, ale mensia prechadzka vecer dobre padne, dobre vyvetrat spalnu, v spalni udrziavat spravnu teplotu, teda ani moc teplo, ani chladno. niekomu pomozeaj horuci kupel pted spanim a mozno aj cajiky, nejaka medovka a podobne....aj ked len ako placebo, ale aj to sa rata 😉 😀 a inak po tieto dni bol aj spln, tak mozno aj to na teba ucinkovalo 😝 , niektori ludia su na spln velmi citlivi a nie a nie vtedy zaspat. tak zajtra napis ako si buvala dnes. 😉

hroska
23. okt 2013

@mary1995 ahaaa, no moze to byt veru aj preto, ze si sla z toho Zoloftu na ten Sertralin, predsa len ine pomocne latky tam mozu byt.....aj aj ten stres okolo maminy......jasne treba este vyckat kym si telo zvykne na ten Sertralin a Anafranil uz urcite robi svoje, ale na stabilizaciu mu treba dat tych 6-8 tyzdnov. mary, tie pesima mi blizsie charakterizuj ...... a co sa tyka uzkosti, tam citis troska zlepsenie po tom Anafranile? ja by som povedala, ze ano....aspon teda podla tvojich prispevkov teraz a predtym 😨

mary1995
23. okt 2013

@hroska Tie rána sú také bez nálady, už som bola v poslednom čase lepšie ráno naľadená, a teraz je to také sivé, bez nálady. Akože vstanem bez problémov, nie som fyzicky vyčerpaná, len som taká na nič. Nič sa mi nechce, idem aj do práce ale moc sa mi nechce, neteším sa na ňu ako predtým. Ja neviem, mne bolo fakt lepšie a od tej soboty to nejako sa otočilo, podľa mňa to nie je také, ako to bolo pred mesiacom ale zas to je horšie ako to bolo pred týždňom. Tak neviem, či ten Sertralin by to urobil, alebo ešte úplne nezaúčinkoval Anafranil. Keď sa to do týždňa nezlepší, zavolám dr. Veľmi som bola šťastná, že sa to pohlo, a vieš si predstaviť ako na figu sa cítim teraz.

hroska
23. okt 2013

@mary1995 ano tak, skus vydrzat este ten tyzden, mozno je to len otazka prechodu zo Zoloftu na Sertralin Actavis, aj ked ucinn latka je ta ista. podla mna Anafranil uz u teba urcite zaucinkoval, ved bolo dost vyrazne zlepsenie, a urcite sa este jeho ucinok prehlbi, takze v tomto nevidim nejaky problem. takze logicky mi to vychadza na tu zmenu Zoloftu na Sertralin, aj to pasuje....a este je tam mozno aj kus podvedomia, ze ked si uzivala dlho ten Zoloft a vyssiu davku, tak mozog hned pracuje a podvedome sleduje "ci nahodou". pockaj teda ten tyzden, verim, ze to bude ok 😉 neviem ci pouzijem spravne prirovnanie, ale aj ked vypijes nejaku super presso kavicku v kaviarni od nejakej prestiznej firmy a potom si doma spravis nejaku zalievanu klasiku z Jednoty, tak ta ista ucinna latka, teda kofein, ktory ta vzpruzi aj doma aj v tej kaviarni, akurat, ze v tej kaviarni je ta kava ovela lahodnejsia. takze mozno taky nejaky rozdiel je medy Zoloftom a Sertralinom, cize ucinna latka ta ista, ale ty si navyknuta chodit do tej kaviarne na tu chutnu presso.ale zrazu kaviaren isla do konkurzu a ty si nutena si urobit kvicku doma a zo zaciatku sice nadavas, ako bolo dobre v tej kaviarni, ale potom si zvyknes a prides nato, ze aj ta z jednoty ta povzbudi a casom si na nu zvyknes ako na tu v tej kaviarni.

lucinka0921
23. okt 2013

@hroska fakt?Tak to je super,ale zavidim ti v dobrom.Ja som na tom nejak stale rovnako....Do obchodu chodim bez problemov,ale niekde dalej peso nie....☹ Uz som rozmyslala,ze ci by nebolo dobre vymenit lieky alebo co,vsak uz rok beriem a stale to nie je take ako by malo byt...Len teraz sa tak skoro na Slovensko nedostanem,balim,o tyzden a pol sa stahujeme do Přelouče.Mam radost z toho,budeme byvat konecne v dome 🙂 Ale uz som rozmyslala,ze tu si najdem niejakeho psychiatra,aby som nemusela stale na SK chodit,ale to dlho trva,kym sa to vybavi,tak este vydrzim na sertraline a po Novom roku tu budem uz poistena,tak uvidim...Takze alventa ti zabrala?Po akom dlhom case?Tesim sa s tebou 😉

simka1111
23. okt 2013

@gerci90 Ahoj, ako c tam co pises, tak podla mna tvoja dr. nejako prudko zvysuje ten mirzaten . Nesedi mi to nejako, ze pol roka ti staci tych 15 mg a potom za dva tyzdne o tych 30 mg zvysuje...Nemoze byt v tom nejaky stres, nieco preco sa trapis, mozno aj to , ze sa dopredu bojis ,ze nezaspis, ja neviem... Lebo ja mam osobnu skusenost s mirzatenom a ten liek fakt velmi uspava , uz aj ta davky tych 15mg je dost silna .. Si pamätam ked som si dala 30mg tak to som ledva do postele dosla, proste som si lahla a ledva som pohla koncatinami, normalne mi bolo tak divne, som sa na okamihy bala, aby mi srdce neprestalo pracovat , proste totalka to bola a zaspala som ako babätko .. Cize v tom nevidim problem.. a vlastne ty ked nevies zaspat tak rozmyslas o niecom ? nieco ta trapi ?

gerci90
23. okt 2013

@simka1111 však prave že toto sa mi nezdá,že pol roka minimal.davka pohode a zrazu za týžden rovno o 30mg na najvyšiu davku si mam dat.Nemam stres asi tak ako každy clovek,možno sem tam daka hadka doma,alebo ma rozčertí mala,ale nic viac ,,,cez den som uplne pohode, a ked pride vecer idem spat a nič celu noic zavrete oci a nezaspim ,po 2tablet,mirta (30Mg) som spala ok par dni a teraz zasa tuto noc som nespala tak mi kazala zvysit o dalsiu tabeltku a na 45mg.:/ mam stoho strach,co ked nezaspim co potom?!zjem celu krabicu aby bolo dobre? 😔 je to strasne tažke ked sa nevyspim som plačliva unavena a zavadziam sama sebe,kebyže mam ist do prace tak by som si to asi hodila lebo neviem akoby som bola schopna daco robiť--a ked si idem lahnuť a vidim že sa mi neda zaspať tak už stresujem.lebo viem co ma čaka nasilu držat oci zatvorene a po tolkych hodinach ked nič ani minutu spanku je na zblaznenie.a mne sa neda ani potom cez den pospať..Ja len verim že dneska ked si dam 45MG čj 3tablet.tak budem spat ako babo a prebudim sa až rano,a hned bežim za nou nech upravime dako tie davky ,alebo pozmenime lieky..neviem ale nechcem byt na najvyššej davke AD.

maria43
23. okt 2013

@hroska vdaka, vyskusam to a dam ti potom vediet. ked nenastane ziadna zmena, pri kontrole dr. poviem, ze chcem vymenit AD.

simka1111
23. okt 2013

@gerci90 tak hej je to zaujimave, ze preco zrazu nespis... urcite sa musis poradit s dr. , zatial zvys na tych 45mg, tym nic nepokazis a potom uvidis co dalej 😉 ci zmenite lieky alebo co.... skus ako hroska pisala ti, nejake take vecerne ritualy v zmysle, urob si medovkovy caj napr. , , teply kupel, chod sa vecer poprechadzat po vonku, rob nieco relaxujuce, alebo citaj knihu, mozno ta kniha ta unavi .. :P mozno aj to trosku pomoze, aspon teda za pokus to urcite stoji si myslim 😉 zajtra napis ako si spala :P

maria43
23. okt 2013

@gerci90 ja som tiez brala mirtazapin, ale len 15 mg, aj to ma prvy vecer odvalilo 🙂, presne ako simka pise, ledva som prisla do spalne a spala som ako dieta, tak potom som si dala len polovicu tabletku a spala som ako batola. ale ja som ho musela vysadit, lebo sa z neho pribera a na mna to zaucinkovalo poriadne, pribrala som za dva tyzdne 2 kg, stale som mala na nieco chut, hlavne na sladke. ale citila som sa vtedy lepsie aj cez den, to je fakt. nespavostou trpim uz dlho, u mna je to take ako na hojdacke, raz spim, potom zas nie. niekedy nespim aj 3 noci a potom spim ako zarezana. ale obycajne sa budim tak 3x za noc, uz som si na to zvykla. beriem magrilan rano a sulpirid, na noc nic, sem-tam si dam ten stilnox, ked uz je fakt zle a potrebujem sa vyspat, ale nechcem ho brat casto, lebo presne ako hroska pisala, je navykovy. vecer pijem aj medovkovy caj a davam si magnezium 800 mg tabletu na noc. tiez je to fajn. vyskusaj.

maria43
23. okt 2013

@gerci90 ja som tiez brala mirtazapin, ale len 15 mg, aj to ma prvy vecer odvalilo 🙂, presne ako simka pise, ledva som prisla do spalne a spala som ako dieta, tak potom som si dala len polovicu tabletku a spala som ako batola. ale ja som ho musela vysadit, lebo sa z neho pribera a na mna to zaucinkovalo poriadne, pribrala som za dva tyzdne 2 kg, stale som mala na nieco chut, hlavne na sladke. ale citila som sa vtedy lepsie aj cez den, to je fakt. nespavostou trpim uz dlho, u mna je to take ako na hojdacke, raz spim, potom zas nie. niekedy nespim aj 3 noci a potom spim ako zarezana. ale obycajne sa budim tak 3x za noc, uz som si na to zvykla. beriem magrilan rano a sulpirid, na noc nic, sem-tam si dam ten stilnox, ked uz je fakt zle a potrebujem sa vyspat, ale nechcem ho brat casto, lebo presne ako hroska pisala, je navykovy. vecer pijem aj medovkovy caj a davam si magnezium 800 mg tabletu na noc. tiez je to fajn. vyskusaj. a kazdy vecer si v posteli citam knihu, to mi tiez pomaha.
@gerci90

janka1012
23. okt 2013

Ahojte kocky...tak zacinam badat priberanie... 😅 Uz som sa vysplhala z 54 na 58...A velmi ma to netesi...ale zase pri serlifte to bolo az na 67 takze asi v pohode ked uz lieky beriem vyse pol roka...Idu na mna asi kramy,pretoze ma chyta taka jemna ukost,ale zatial len take jemne prejavy...Dnes som zaucala novu brigadnicku a vsimla som si,ze ked som bola taka zazrata do vysvetlovania,tak som bola cela cervena a hlavne krk,ramena a pritom som necitila stres ani nic len mi bolo teplo a ked som si vsimla ze som cervena ako rajcina tak som si pomyslela ze asi na mna ide ta uzkost ale len slabucka...Ale myslim ze to bude prichodom kramov,pretoze inak je mi celkom dobre az na tu vahu ktora rastie napriek tomu ze chodim behat pravidelne 🙂 nechapem tomu ze preco na mna pride taka horucava z neznamich pricin aj ked som nepocitovala uzkost.A nechapem preco mi zcervenie krk a ramena ako keby som prave vysla zo solarka...Ma s tym niekto skusenost???Doktorka mi dala magnezium 50tku ze ju mam uzivat pred kramamy aspon tyzden.Inak odporucam...A ´hned si aj idem dat 🙂 Doma si urobim cajim z mucenky a bude dobre...

janka1012
23. okt 2013

@simka1111 kukla si ten dokument??

simka1111
23. okt 2013

@janka1012 ahoj, vies co , ze pozerala som ho, ale potom mi zblbol pocitac, vyplo sa mi to, tak som nedopozerala a este som si nesla cas to dopozerat, ale v najblizsej dobe sa chystam to dopozerat :P ale velmi zaujimave to je , fakt 😉

hroska
23. okt 2013

@maria43 ano chod do toho, len sa nezlakni, lebo tie prve dni pri zvyseni sa ti moze trosku zhorsit, 😨 pripadne si mozes trosku v tych prvych dnoch pomoct aj Xanaxom. urcite to zvladnes, velmi drzim palce 😵 😵 😵