Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka1012
23. okt 2013

@hroska hroska a ty ako ako sa mas???vidim ze tu kademu len radis,esteze ta tu mame 🙂

hroska
23. okt 2013

@janka1012 tak mna depresia uplne opustila 😵 , takze ja si uz nemozem stazovat 😉 . akurat som niekedy dost vynervacena, ved vies robota, decka, muz.....ze niekedy by som sa najradsej sama niekde zasila a vegetila aspon 3 dni vkuse a len take ze TV, dobra zdrava strava, wellnes 😝 ale to by sme tu chceli asi vsetky. a tak mna to bavi, ked viem, tak rada pomozem.... 🙂 rozmyslam, ze co moze byt to horenie tvare 😨 , ale pamatas, kedysi sme hovorili, ze mame obe nieco spolocne ohladom tej socialnej fobie...mohol by to byt aj taky prejav tej socialnej uzkosti, aj ked priamo uzkost si vtedy nepocitovala, ale predsa len si bola v pozicii vysvetlujucej a ta pozornost bola cela obratena na teba, tak mozno kvoli tomu....ked som bola mlada ako ty, nemala som rada, ked som zrazu bola stredobod pozornosti, resp. mala som to rada, ale mala som strach ze zlyham pri tom. 😝 teraz uz na to vsetko p@dim a je mi fuk, ci som stredobod alebo nie 😀 😀 takze aj vekom sa mozno niektore fobie a uzkosti zlepsuju a niektore zas pribudaju 😝

savanna
23. okt 2013

@gerci90 Dakujem za info, velmi ma potesilo, ze ti tie pociatocne stavy rychlo presli a vsetko bolo ok 🙂 S tou nespavostou ta uplne chapem, ani ja nemozem cez den spat ani sa mi nikdy cez den nedalo zaspat, asi je to udel nas nespavcov 😖 U mna to zacalo pred par rokmi tak, ze som cca. 3 tyzdne vkuse nespala, mala som take uzkosti, ze som sa cele noci iba dusila, nedalo sa mi dychat, nedalo sa mi spat, nic ... bola som uz na pokraji uplneho vycerpania a odvtedy sa ta nespavost nejako so mnou tiahne ... inak dost dlho som brala aj trittico na spanie popri alvente, a to tiez celkom dobre zabera, ale nie kazdemu sadne, treba vyskusat, a vobec sa z neho nepribera 🙂 A tie zasady spankovej hygieny zial pri takychto chronickych stavoch nepomahaju, teda aspon mne vobec nie 😖 Ja som skusala vsetko od cajov cez meditacne cd, dlhe prechadzky, magnezium, valerian, vetranie pred spanim, neviem, ja mam pocit, ze to mam skratka nejako zle nastavene v tom mozgu a ze asi budem stale potrebovat na ten spanok nieco brat .... aj ked vela ludi dokaze lieky vysadit a fungovat kludne aj bez nich 🙂

gerci90
24. okt 2013

@maria43
@hroska
@simka1111
@mary1995
@savanna Ahojte,tak sa hlasim.. Dako som sa včera neodhodlala dať si 45mg (čiže 3 tabletky) ...dala som si len 2 mirtazapinu (30Mg) a šla si od uplnej unavy od predošlej noci lahnuť vsetci spali len ja zas NIE ☹ tak som si o 2 hod, nato dala polku hypnogenu a spala som do rana.. Aspon som sa trochu vyspala ale dneska si už uplne nasadim 3 tabletky Mirta (45Mg) a musim bez hypnogenu ,sice davam len polku ale NESMIEM ..ak po 3 tablet, vecer nezaspim pojdem zajtra za psyx. nech mi zmení bud lieky alebo ju zmenim uplne,a este som rozmyslala že by som vyhladala aj dakeho psychologa ,možno mi da dačo viac ako moja psyxiat, ktora sa so mnou ani poriadne nebaví len zvysuje davky bez hlavo, 😕 aspon že som si trosku odychla aj ked viem že vdaka tej polke hypnogenu ... a vy ste mali aku noc, dakujem žienky že ste mi odpovedali. a že sa o mna zaujmate.-

maria43
24. okt 2013

@hroska dala som si dnes 40 mg, t.j. 2 tbl., fuha, ale taky divny pocit som mala par minut po - taky tlak v hlave, busenie srdca, ale za par minut to preslo, teraz mi je fajn. xanax som nedala zatial. dakujem ti velmi pekne za radu, dufam, ze mi to pomoze. pekny den ti zelam 🙂

janka1012
24. okt 2013

@hroska Ahoj 🙂 To je uzasneeee ze ta opustila 😉 Si pamatam ako na zaciatku bolo,stale zle a stale si zvysovala davky...Serlift ti tiez nezaberal.No nakoniec si asi nasla svoj liek 🙂 Velmi som rada a kazdemu co sa polepsilo,clovek si preciita a vie ze sa to da,ze je to mozne...Navyse ty si take slniecko co tu dava rady a nadej ostatnym.Aspon nemas cas mysliet tak na svoje problemi,aj ked nemyslim deti,manzela...to ti verim ze mas toho vela a este si tu skoro kazdy den a radis dievcatam...Ako vravim,esteze ta tu mame... 😵 No ta cerven,neviem to je asi jedine co ma tak vie vyviest z miery...Ako naozaj som sa nehanbila,holka bola zlata,mladucka,bola aj dost v strese.Snazila som sa smiat,ukazat jej ze je to v pohode a ze ako som ja zacinala,tiez som hned vsetko nevedela....Strasne mi pripominala mna,chudatko ani ratat nevedela tak bola v strese...Mozno mi prave seba pripomenula v tej neprijemnej situacii...Sice ako vravim,ja som bola uplne v pohode,len ked som kukla do zrkadla tak som videla ze sa mi uz robia flaky na krku a trosku ma chyta cerven na tvary...Tak si vravim FAJN!!!Predo rada inak pouzivam dobre krycie makeupy,aj ked vyrazky nemam..Co mi vedsinou predavacky vravia ze nepotrebujem take krycie,ale ja hlavne ako taka prevencia ked sa zacervenam,az to nieje az tak vidiet....Mozno mas pravdu a vekom sa nad to povznesiem,len teraz mi to tak trosku prekaza,pretoze to cervenanie znazornuje zahanbenie a ja sa cervenam a pritom sa nehanbim(niekedy)Alebo ked ocakavam ze sa budem cervenat pri niecom coho sa obavam a potom rozmyslam co si mysli druhy ci sa hanbim alebo co...Je mi to take neprijemne...ale u mna sa tak prejavuje asi ta uzkost.No zatial neodpadavam ani nic podobne... 🙂 Hroska,tak vravis ze mas s tym skusenosti???a co teraz uz sa ti to nestava??Ako dnes pride holka zase a tesim sa na nu ,len musim to brat asi s humorom ak ma zase zacne zalievat teplo...Napr sa mi to stava aj pri vareni,ked sa moc sustredim,alebo ked pisem na pocitaci a moc sa tiez sustredim...Ako by som to povedala,ked som taka zazrata do niakej prace,tak som si uz velmi davno vsimla ze hned mam lycka...A potom neviem ci mam uzkost,alebo som len zazrata do prace...Vies ono by mi to zase tak nevadilo,keby mi to nepripominalo prejavy uzkosti...Isto poznas ten pocit,da sa stym zit,ale je to velmi neprijemne a nechcem az prerastie do niakych fobii...Vdaka bolu nad tym niako nerozmyslam a vemi sa mi polepsilo az na par vykivov,ako som tu riesila zase toho priatela... 😅 Potom som sa trosku zamyslela,ze pisem tu ako niaka hystericka zufalka...Co to mas ty za lieky???napis mi kuknem ich na nete...Su len na depresiu ci aj na uzkost??

janka1012
24. okt 2013

@gerci90 Ahoj 🙂 Inak pripominas mi moju sestru,ta mala tiez problem so zaspavanim.Pamatam si,ako som sa niekedy zobudila v noci,kukla na segru a ona sedela,alebo sa divala do plafonu...Nechapala som preco nespi...Vecer do pol noci kukala telku a niekde okolo 4 rano zaspala...Pouzivala hypnohen,rohipnol,uzivala rivotril a dalsie ine lieky...Ono s tymi liekmi na spanie pozor!!!Bola taka na nich zavisla,ze ked sa jej minuli,tak nikdy nezabudnem ako cele dni behala po byte a hladala ich po kobercoch,po zemi,ci jej niekde nevypadol 😒 Proste zacalo to tak,ze mala depresie,uzkosti,fobie, samozrejme aby bola v klude tak aj na spanie jej dali,aj ked problem so zaspavanim nemala...No telo si zvyklo na tie lieky a akosi jej narusili spanok,bez nich uz bola hotova...Myslim ze v tejto dobe neuziva ziadne take lieky...A moja skusenost???Moje prve lieky na spanie som uzila V decembry tohto roku.Volali sa silnox,alebo stilnox.No a ked som ich prvy krat uzila,zaspala som a o hodinu som si sadla na postel a divala sa do blba...To si ja len matne papatam,ale bol to taky zvlasny pocit,ako ked napoli spim...(inak celkom prijemny)Priatel nechapal co blbnem...Potom 3 mesiace nic a prislo take horsie obdobie,kde som chcela rychlo zaspat az nemyslim na hluposti,tak som zase zacala uzivat.Nikdy som sa s tymi liekmi dobre nevyspala.Vzdy o 3 rano som sa zobudila ,potom o siestej atd.Nakoniec som bola uplne nevyspata...Rychlo som po nich zaspala,ale spanok bol len taky napoli,ako keby som bola napoli hore...Takze som sa budila velmi unavena a vycerpana...Tie lieky som brala asi tyzden vsetko mi len zhorsili a potom som zacala brat aj antidepresiva...Od vtedy tie lieky nejem.Takze som ich do kopi ziedla mozno 15 max ale moja skusenost je ze mi viac uskodili...Ty ich asi naozaj potrebujes,ked pises ze nemozes vobec spat,hlavne pozor na tu zavislost....

gerci90
24. okt 2013

@janka1012 Ahoj .,Ďakujem že si reagovala na moj príspevok..kde začať asi pozdrav segru,že ma teší že sa stoho dostala a je teraz pohode,nech jej to už takto navždy vydrží..čo sa tyka mna na samotnom začiatku ked som vlastne dostala podla mna chronicku nespavosť ,(doktorka to vyvsetluje po svojom ako Pan,.porucha-co podla mna nije) tak hned som ako prve začala uživat hypnogen využila som 2krabice a potom som už nemohla preto mi dokt,predpisala Mirtazapin AD- postupne som vyssadila hypno.a uživala len mirta a bolo pohode, žiadnu zavislost som nepocitovala za hypno...a teraz ked som zas v období nespavosti po pol roku vždy siahnem max,na polku hypno lebo mi je jasne že nechcem este aj na tomto byt daka zavislačka .. 😨 Preto si dneska radsej už nasadim3tablet,AD na tych 45mg, ako zas hypnogen aj ked polku...uvidime zajtra sa chystam k dokt. dufam že mi aj daco porozprava a nie len natuka do PC lieky a pohode.....a to je ževraj naj.psyxiat.,s celeho okolia MT.lepsia ako v nemocnici co som počula, len neviem neviem..a ty mas depresie či ako?

radka1303
24. okt 2013

@gerci90 ahoj viem ze to sem nepatri ,asi...ale si krasna zena 🙂 mas tvar ako anjelik ak je tvoja dcerka po tebe,uz kupujte delo 😀 aby ste mali cim chlapov odhanat 🙂

gerci90
24. okt 2013

@radka1303 jééj. Ďakujem ti krásne ,strašne ma to potešilo 😉 si strašne milá,este raz Ďakujem.a ano dcerka je cela ja 🙂

radka1303
24. okt 2013

@gerci90 no paradicka...take kocky doma...ja byt chlapom ani do roboty nechodim...by som z vas tu krasu vykukala 😀 tak sa drzte vela zdravicka prajem koceny 🙂

janka1012
24. okt 2013

@gerci90 No ja mam asi len uzkosti...Teda z velkej casti je to uzkost a vedsinou kazda uzkost kraca v ruka v rke s depresiou a naopak...Ale mne doktorka povedala ze ako depresivna osoba jej nepripadam...takze liecime uzkost,spim dobre,jest mi chuti,naladu mam dobru a mam sem tam uzkosti...Ale bojujem.Asi sedem mesiacov uzivam Citalopram 20mg nic ie,ziadne lieky na spanie ani benzace...Ak ked zo zaciatku liecby som ich uzivala,ale ja som taky bojko ze som ich rychlo vysadila po 3 tyzdnoch 🙂 Kolko mas rokov???vypadam mladucko...Liecis sa len na tu nespavost???ci aj nieco ine???co ti to odstartovalo??teda kedy sa ti to prvy krat prejavilo???mas len kednu doktorku zatial???u inej si nebola???Mitrazepan su AD???Tie lieky brala aj moja sestra...Ma sa teraz lebsie,pred rokom a pol sa jej narodil syncek,tak nema tolko casu sa sebou zaoberat,teda jej to velmi pomohlo...Sem tam ma niake vykivy,ale nieje to uz take ako predtym...Bola na tom zle velmi zle....nespavala,nejedla chuda bola ako kost a pritom velmi pekna baba,na teba sa podoba...uz brala aj inekcie do zadku a konske davky liekov...Vo velkom zaluzi sa liecila,teda skor tam na nu skusali rozne liecby...Raz bolo dobre,potom zle a stale dokola.No viem ze na tych liekoch na spanie bola zavysla a stav sa jej zhorsoval hlavne vtedy,ked mala problemi vo vztahu...Ake ako vravim teraz je fajn,lieky neberie ziadne,ale co viem tak ma niake benzace odlozene pre pripad nudze...len ona chudatko je taka zastankina zdravia a je proti chemii,tak ked sa jej zhorsuje stav,pije cajiky bilinne,skusa rozne relaxacie,ludovich liecitelov...Mas partnera???on co na to??pomaha ti??vie o tom???Dufam ze som ti nedala vela otazok,ale necitala som vsetky tvoje prispevky 🙂

gerci90
24. okt 2013

@janka1012 no riadne otazok,ale jasne odpoviem som rada že si sa ozvala..takže idem nato:
1.ano som relatívne mlada mam 24 rok.
2.jedine čo ma trapi je ta nespavost tym to aj začalo v marci prestala som zo dna na den spavať,najprv som pobehala vsetkych odbornych lekarov a nakoniec mi pomohol až psyxiater
3.odštartovalo ani sama neviem ,velka tužba po druhom dietati a očakavajuca smrt starej mamy (ženy ktora ma vychovala ) manželom sme sa dohodli že si spravime druhe mimi a odrazu cuvol a ja som sa tak nato namotala že som po nociach plakavala a pod,a potom ta starka...každy den mi plakavala a ja snou ake to ma tažke s rakovinou a metastazami a čakala na najhoršie..Pomohol mi nazačiatku ten hypnogen a kedže som nemohla dlhodobo uživat dostala som mirtazapin a ano je to AD na stredne tažku depresiu a nespavosť...
4.áno mám len jednu dokt,ako som spominala jedna s najlepších ale myslim že u nej chyba komunikacia a pacientov bere vsetkych rovnako a tak ked poviem že je zle len zvyši davku bez ohladu že prečo--
5.Mám partnera ,je to moj manžel sme spolu skoro 5rok. Vie o tom samozrejme a trapi ho to lebo ked sa nevyspim som plačliva a mam uzkossti a velmi ho to niči lebo nevie ako mi pomoct a musi potom sam popri malej.tak to vždy idem radsej k nasim. Pomaha mi samozrejme len nejako nema ani ako skor ma zavezie k nasim nech zmenim prostredie a tak,večsinou mi to pomože ale vravim teraz s tou nizkou davkou som mala toho pol roka pokoj s tymi 15mg,a to mi medzitým umrela aj ta starka 😢 a nepotrebovala som vyššiu davku ,tak nerozumiem prečo teraz... Dneska si idem dat na noc tie 3tabletky,aby som si nemusela zas dat polku hypnogenu a nezvykla si, a zajtra ta doktorka ,ak nebude so mnou dako viac komunik,asi ju zmením...A myslim že toto je u mna skor chronicke,a preto mne nezabera ani prechadzka ani čajiky,ani neviem čo...jednoducho musim teraz asi naozaj navyšiť lieky a postupne dufam vysadzovať..A ty mas ako dlho uzkosti? a lieky?

broskilinka
24. okt 2013

@gerci90 ahoj, tiez mame v rodine clena, ktory trpi velkymi depresiami, sklonmi k samovrazde a takym hroznym veciam... viem ta pochopit a nezavidim ti situaciu... neuvzovala si nad inymi formami liecby? konkretne myslim biorezonancnu terapiu, mne vyliecila zdrvotne problemy (zapaly, alergie...) ... da sa nou liecit depresia, zavislosti... je to bez liekov... skus si to vygooglit a verim ze najdes nieco co ti pomoze a bude dobre.. drzim palce 🙂, smile

gerci90
24. okt 2013

@broskilinka Ahoj Ďakujem,ale ja netrpím velkymi depresiami ani samovražednými sklonmi. Ved mne doteraz pri malej davke nič neboloˇ, prave naopak bola som spokojna a pokojne som aj spavala len teraz asi davka nestači,celkovo mirtazapin nezabere jedine hypnogen aj ked polka tabletky, depresie uzkosti,a fobie su strasne veci ale ked sa človek nevyspí a trpí velkou nespavostou je hadam to najhorsie a najtažšie.. 😔 verím že sa zas vratim do doterajšieho života kde cez den budem pohode a cez noc spať,hlavne spať...a inu alternatívu som dako neriesila ked doteraz ako vravim som bola spokojná,ale zajtra sa jej popýtam hadam na všetko...

hroska
24. okt 2013

@maria43 ten ucinok mohol nastat az najskor za hodinu a aj viac, takze to co si mala ten tlak v hlave a busenie srdca to bolo skor z takeho strachu a ocakavania, ze co sa stane...aj ja som to mavala, ked som uzila novy liek alebo zvysenu davku, lebo po par minutach AD este urcite nemozu ucinkovat. 😉 takze zajtra sa uz neboj...po tych 4 dnoch uz by sa to potom malo stabilizovat, zvyknes si uz na tu vyssiu davku a dufam, ze aj to zlepsenie pride 😉 🙂 🙂

hroska
24. okt 2013

@janka1012 ano mojko este si toveru pamatam, bola som na tom fakt dost zle, hnusna depka a zoadny liek nie a jie zabrat.......nakoniecsom vymenila a dr. a nova dr. sa trafila hned 🙂 , nasadila ki Alventu, je tam ucinna latka Venlafaxin a patri to do skupiny SNRI, cize posobi dualne, nielen na serotonin,ale aj na noradrenalin.Liek mi zacal zaberat uz v 1. tyzdni. s tym zacervenanim si pamatam, ze sa mi to stavalo tak pocas PMS, akokeby mi do tvare vstupilo strasne teplo.ale stale mi to tak sedi trosku na tu socianu fobiu, lebo aj pises, ze riesis, ze co si druhy mysli, ze ci sa hanbis. alebo co.....a jeden z priznakov SF je prave ten strach z toho ako ta budu hodnotit druhi.ale myslim, ze u teba to este stale nie je taky velky problem, aj ked viem, ze je to neprijemne, pomohli by mozno na to nejake triky alebo sposob ako sa s tym rzchlo vjutorne vyrovnat,aby ta to neskrelo a neoberalo o sily. tu by pomohla psychoterapia, lebo naozaj, je to menej zvazna vec a casom sa s nou urcite vyporiadas 😉

gerci90
25. okt 2013

Ahojte prisla som od lekarky usudili sme že 3naraz ciže 45mg mirtazapinu je na mna privela aj ked som spala po nom akoby ma vypli vypinačom,ale krutila sa mi hlava a mloby ..tak mi zmenila lieky na ALVENTU(75mg)- velafaxín... poznate niekto tento liek ? na ráno a 2x po 15mg mirtazapinu na večer,povedala že toto uživanie bude pokym mam zle obdobia po par mesiacov že možeme vysadit uplne.podľa zdrav.,stavu.že jesen a to že sa skracuju dni mi mohlo zas narušiť tu nespavosť a všetko tym spojene.. 😖

annetta3
25. okt 2013

Ahoj holky, nevíte, zda se může nasadit cipralex a krátce na to mirtazapin?

hroska
25. okt 2013

@gerci90 tak Alventu mam ja, uzivam dvojnasobok davky co mas ty, teda 150mg, aj som s nou velmi spokojna, je to podla mna najlepsie AD, co som kedy mala. 😉 dufam, ze aj tebe sadne,drzim palce

@annetta3 a to uzivas ako? v kombinacii, ze na rano cipralex a vecer mirtazapin, ci chces cipralex vysadit a mirtazapin nasadit? a kolko mg mas?

annetta3
25. okt 2013

@hroska ahoj, ne cipralex mi byl nasazen a já přemýšlím, zda by šel k němu mirtazapin, cipralex má tendenci mě přestimulovávat do úzkostí a doktorka v kapkách chce najít dávku, kde nebudu mít úzkosti a deprese. Ale vím, že se dá k cipralexu doplnit mirtazapin a může to spolu fungovat, proto se na to ptám. Zda to někdo nasadil spolu.
Hrosko: já Tě obdivuji, jak jsi tu depresi zvládla, já už nemůžu, v co jsi věřila a jak se držela s vírou v co?
Hrozné jsou deprese, úzkosti, jak jsi to zvládala celý den a nemyslet na to, to ani nejde. V mém případě i neplašit, protože jak jsem psala, po lécích jsem si zažila nejhorší stavy odosobnění, kdy sice vidím vše stejně, ale jako kdyby to v mozku šlo nějak jinak a mě děsí jak vše vnímám, jako kdyby si mozek uvědomoval, že takhle to není v pořádku a já jsem zděšená. Bojím se pak i na něco a někoho podívat, jak to vnímám jinak.

hroska
25. okt 2013

@annetta3 ano je to kombinacia, ktora sa moze pouzivat, hlavne pri takej unavnej depresii s uzkostami,cipralex je aktivujuce AD, takze to sa uziva v dopoludnajsich hod. a Mirtazapin zase vecer pred spanim. ale urcite si tuto kombinaciu nenasadzuj sama, treba to prebrat s dr. on ti navrhne aj presne davkovanie. s tym strachom na nieco a niekho sa pozriet, to velmi dobre poznam.....tazko je spominat si na tu depresiu, velmi tazko 🙄 ....ja vzdy ( teda zatial som mala 2 ataky) upadnem uplne na dno a vtedy clovek v nic neveri.....proste neverila som v nic, neverila som ani tomu, ze mi to prejde...vtedy sa podla mna neda v nieco verit. pamatam si,ze ten den bol strasne, strasne namahavy, a pritom som temer nic nerobila 😝 , jeden den mi trval rok. rano, ked som sa prebudila, som si myslela, ze by bolo lepsie vobec sa neprebudit, a potom som len tak prezivala, a vpodstate len cakala, kedy bude osem hodin vecer a ja si budem moc ist lahnut do postele a zaspat a nevediet o sebe. nemohla som vobec nic, pracovat, pozerat tv, citat knihu....nic, nic, takze vlastne cely den som cakala , kedy pride vecer. a este si spominam, ze niekedy som sa modlila, ruzenec, len tak som to recitovala stale dookola, je to velmi jednoduche a to jedine som zvladla, cize dookola som to opakovala jak verklik. ako dlho uzivas AD a na co sa liecis?

annetta3
25. okt 2013

@hroska na úzkostně depresivní poruchu, psala jsem sem asi 14 dní zpět. Mám depresi a dost úzkosti. Bohužel cipralex mě dost stimuluje, tedy přestimulovává do úzkostí už v dávce 10 mg, že mám silné úzkosti, proto mě napadlo, nebo jsem slyšela od jiného psychiatra, že se pak k cipralexu dá přidat mirtazapin, tak jsem si myslela, že by mě pak cipralex nemusel tolik přestimulovávat v této kombinaci. Já toho taky moc nemůžu jen se motám v bludném kruhu. Bohužel mám ještě to neštěstí v reakci na léky. Doktorka chce nasadit cipralex v kapkách a zkusit najít dávku, kde mi to nebude dělat úzkosti, ani deprese, ale její postup mi přijde hodně zdlouhavý, kdy mě chce na 3 kapkách (3mg) nechat třeba i 3 týdny, aby si tělo zvyklo, ale to by bylo na hrozně dlouho z mého pohledu, ona říká, že nemůžu vědět, jak budu reagovat. Nevím, proč reaguji tak jinak než ostatní. Dnes jsem nasadila 3 kapky a odcizení, které mi prostě dělají léky.
Jak jsi dokázala v něco věřit, v co jsi věřila. Nebo když jsi měla úzkosti, jak jsi to řešila? Nebo jak se to člověku honí v hlavě, co bude, co mi pomůže, možná jsi tohle měla jinak. Nemyslela jsi na to ukončit to, promiň, že se ptám? Den je tak dlouhý. Když jsi nevěřila v nic, jak jsi dokázala přežívat? Hospitalizaci jsi nechtěla proč? Taky mám ráda, když je večer a vím, že půjdu spát a ráno nechci z postele do dalšího dne. Když jsi měla depresi 5 měsíců, co Tě drželo, víra v co, já se bojím, že pro mě léky snad nejsou. To odosobnění po nich je hnus co depresi zhoršuje a vyvolává úzkost.
Ta kombinace cipralexu a mirtazapinu mě zajímala, že by mi to mohlo pomoci, že bych pak nebyl přestimulovaná po tom cipralexu.
Taky jsi měla strach se na něco a někoho podívat? Můžeš mi o tom napsat více? To mám nejvíc po odcizení z AD. Nevím, proč nesnesu těch 10 mg cipralexu, kdysi jsem snesla i 25 mg, i když jsem měla úzkosti a oni mi pořád navyšovali, to jsem o tom, ještě nic nevěděla, to bylo tehdy na úzkosti, taky jsem je měla pořád.
Měla jsi taky pocit, že už nebudeš nikdy normální, chytaly tě záchvaty hrůzy, že už nikdy zdravá nebudeš?

hroska
25. okt 2013

@annetta3 ahaaa, jasne uz si spominam 😨 prepac, ale je tu tolko dievcat, ze preoste nemam sancu si vsetky pamatat, a hlavne, ked neprispievaju cajstejsie. ale pokial si spominam, tak naposledy si skusala TCA Prothiaden, nie? nezabral,alebo preco si vysadila? 😨 len nechapem, preco ta dr. drzi na tom cipralexe, ked ho netolerujes? treba najst take AD, ktore budes tolerovat a hlavne bude aj ucinne. Samozrejme musis ratat s tym, ze na zaciatku, tie prve 2-3 tyzdne sa ti stav moze zhorsit, ale na to su tie anxiolitika. vsetko, co popisujes, to som mala aj ja, bez vynimky, mala som uplne vsetky priznaky depresie, teda okrem tej insomnie-nespavosti. proste uplne vsetko, neschopnost vykonavat bezne denne cinnosti, anhedonia, abulia, neschopnost sustredit sa, placlivost, obsesie, uzkosti, strach, tenzia, nechutenstvo, unavnost,derealizacia......proste vsetko,vsetko. to co popisujes ty su priznaky depresie a ked ta ustupi, ustupia s nou aj tie priznaky a samozrejme, ze sa z toho dostanes, to je 100%, 😉 😅 aj ked viem, ze teraz sa ti to zda nerealne. ano, napadlo ma aj take, ze ake by to bolo strasne vyslobodenie a ulava, keby som odisla do "vecnych lovist" , ale asi v tomto mi zas vyssia moc pridala, ze mam ten pud sebazachovy dost silny, takze dalej ako pomyslenie na to, to nikdy nezaslo a plus este v to to zohralo aj rolu, ze mam deti a im by som tym vlastne uplne znicila zivoty. a hospitalizacia, nikdy, to radsej umrem zaziva 😝 ale to je len taky moj nazor, lebo hospitalizacia moze byt velmi uzitocna a prospesna. ale viem, ze u mna by to bol koniec, prehra.... co sa tyka tej otazky,ako som dokazala prezivat, proste len som vegetovala, cakala, lezala, pisala sem na konika a zase len cakala, revala, cakala,lezala....potrebovala som vtedy len prezit nejako ten den. a vlastne teraz si spominam, ze ze vzdy, ked som menila nove AD, tak vtedy som pocitila akoby taku nadej, ze snad tieto zaberu 😨

annetta3
25. okt 2013

@hroska jiná antidepresiva se zkoušela, venlafaxín, dříve, to jsem ještě mívala úzkosti, pak sertralin, mirtazapin, ale samotný, citalopram jsem brala, na ten už nereaguji. Cipralex vybrala, protože je jako jediný v kapkách. Ono asi nejde úplně říci, že ho netoleruji, je podobný citalopramu, ale bohužel mě už v dávce 10 mg přestimulovává a ona chce kvůli mé citlivosti najít to něco mezi 5 a 10 mg, abych neměla ani depresi, ani úzkosti. Snaží se mi pomoci dost i když někdy si nejsem některými věcmi jistá. Jinak jsem pak přemýšlela taky o paroxetinu. Jenže nevím, jak dlouho mě bude chtít doktorka nechat na tom cipralexu a zkoušet to. Není tu u nás moc dobrých psychiatrů a to nejsem z malého města. Mně brečet nejde, ale přitom bych to tak moc potřebovala. Na léky reaguju špatně a to je problém, hlavně to odporné odosobnění po nich. Jinak ano, jsem to já s tím prothiadenem, doufala jsem, byla jsem po něm ještě spavější a asi na deprese moc není. Anxyolitika beru, na těch na určité dávce jsem už i závislá, jak jsem AD v květnu změnila, musela jsem postupně přidat, jak se mi horšil stav.
Já jsem tak zoufalá, že si neumím představit, že se z toho dostanu, už kvůli té citlivosti na léky.
Musí být krásné se takhle uzdravit, musíš si toho moc vážit toho zdraví jinak, než Ti co to berou jako samozřejmost.
Jinak děkuji za Tvé odpovědi. Kolik jsi zkoušela AD, když jsi měla tu depresi 5 měsíců? A za jak dlouho Ti je dr měnila? Zhoršovaly se Ti stavy i při přechodech na jiná?

janka1012
25. okt 2013

@hroska Ahoj hroska 🙂 Tak mas urcite pravdu a dobry psycholog by mi mohol pomoct,tam kde chodim,neviem...Myslim ze sme si akosi nesadli,nieje zla,ale mam pocit ze mi niako extra nepomaha,mam z nej divny pocit...Dnes som bola u kozmeticky s priatelkou a zase sa mi to stale,len bohuzial to bolo take ako pred liecbou..Proste som tam dosla,ani jedna blba myslienka ma nenapadla ked som tam sla...je pravda ze som tam sla prvy krat.Islo len o konzultaciu ohladom niakych pripravkov...Pozvala nas do takej malej miestnosti a ako sa zacala s nami rozpravat,teda hlavne so mnou,uz som sa zracu citila divne.Hned manapadlo ze dufam ze to na mna nepride...A ak povedala ze sadkajte si odmalujem vas,vyskusame makeup atd,bola som hotova...Hned som citila ako ma zalieva teplo a hori mi cela tvar...Napadlo ma ze sa vyhovorim ze mi je zle a odidem,no zacala som z hlboka dychat...kamaratka mi povedala ci mi je zle,ked tak horim...Bolo to strasne...nakoniec som to zvladla a aj sme sa zasmiali ku koncu aj sme v pohode debatili...Ja hroska naozaj som velmi ukecany typ cloveka a rada rozpravam,dokonca az moc niekedy...A pritom mam taketo stavy...Divne ze uz len myslienka ze to na mna pride urobi tolko...Ja viem ze je to len v hlave a nechapem co ma to tam tak chytilo,napriek tomu ze som nad tym neuvazovala...trosku som z toho smutna,pretoze som uz dlho nezazila taky intenzivny pocit...Ale nevzdam sa a nebudem sa tomu vyhybat,pojdem aj nabuduce 🙂 Tak napadlo ma ze co si myslia,ked zrazu som onemela a tvarila sa ako keby ma isli skantrovat,ale tak co uz.... 🙂 zatial nemam depky ani nic,vsetko je fajn az na toto co ma vcera zase chytilo a dnes...Inak je to asi taka socialna uzkost,teda urcite...Pomohlo mi ze som to zacala predychovat a vravela som si ze to prejde ako vzdy a preslo to...No urcite nechcem aby to takto bolo stale,ja chcem na sebe pracovat a spravim pre to vsetko...urcite Mam ten sindrom co si pisala,preto mam asi teraz tie socielne fobie...
Inak vzdy to spusta myslienka.Jedna mala myslienka a tolko dokaze...A teba hroska je radost citat,je vidiet ze sa mas dobre.velmi sa tesim s tebov a dakujem ze nam tu pomahas,radis a si tu pre nas...

janka1012
25. okt 2013

@gerci90 Aj ja mam 24 🙂 Lieky som prvy krat zacala brat koli uzkosti asi pred 3 rokmi...Potom dva roky nic a ked prislo take tazke obdobie,stresi,problemi vo vztahu atd tak sa mi uzkost zase vratila...Teraz beriem lieky uz sedem mesiacov a myslim ze je to ovela lebsie a sem tam mam vykivy...Hlavne pred kramami...Ale inak fungujem normalne.Cvicim,mam svoje hoby,smejem sa,dobre spim atd.Proste keby som nemala sem tam tie vykivy,myslim ze by som uplne zabudla ze mi cosi je...Inak tie uzkosti som mala uz od dectva...Zili sme dost zle a kazdodenny stres asi urobil svoje...

maruska24
25. okt 2013

@janka1012 ako sa ti tá úzkosť prejavovala že si vedela kde hľadať pomoc?

simka1111
26. okt 2013

@janka1012 ahoj, ja si tiez myslim, ze u teba by velmi pomohla psychoterapia, ked sa ti zda ze psychologicka ti nesadla , tak ani neuvazuj a zmen ju . Nema zmysel chodit niekam, kde sa necitis prijemne,. Ja som napr. chodila k jedenej uz davnejsie, ale vobec mki nebola sympaticka, a davala mi terminy raz za mesiac a pol.. proste o nicom.. Tak som sa na to vykaslala a viac som k nej nesla... Tak som zanevrela na psychoterapiu a teraz som zas zacala chodit a ta nova je super :P ako sa mi zatial zda 😉

hroska
27. okt 2013

@annetta3 AD je okolo 40, tak urcite si nevyskusala vsetky. 😨 stale ale nechapen ten Cipralex u teba? a pises ze tych 10mg ta prestimulovava,to znamena co?? a tiezsi myslim,ze cipralex a citalopram nie su podobne. citalopram je SSRi a cipralex, teda escitalopram je atypicke SSRI, tak snad len ten nazov je tam akoze podobny 😕 . Ano, pravda je, ze si strasne vazim kazdy den bez depresie, to zdravy clovek asi tazko pochopi... 😝 za tych 5 mesiacov som mala najprv Elontril 150mg, ten som ale na 12. den musela vysadit, lebo mi sposoboval strasne uzkosti, potom bol Paroxetin 30mg ten som uzivala 7 tyzdnov a potom Sertralin tam som sa dostala az na 200mg a tiez cca 7tyzdnov.....terazkedsa na to spatne divam bola to dost na p@d lliecba, ale posluchala som dr......potom, ked uz ani ten Sertrain 200mg nic nezaberal, tak som sa nejako z poslednych sil spamatala, zmenila som dr. a nova dr. velmi sikovna, hned sa zorientovala, nasadila tu Alventu a to bol zasah do cierneho 😵 no a pri tych prechodoch sa mi stav vzdy tak na tyzden dost zhorsil. dufam, ze aj tebe sa rychlo polepsi, drzim palce.