Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

savanna
3. nov 2013

@lenka00 suhlasim s tym, ze na kazdeho lieky posobia inak, ja napr. po 2 tyzdnoch na mirzatene trpim totalnym nechutenstvom, a to tu vsetci pisali, ako po nom pribrali, aj 10 kg, ze strasne zvysuje chut na sladke, ja som teraz na 15 mg a vsetko mi chuti ako papier, mam pocit, ze este aj schudnem, ak to takto pojde dalej ... toto som necakala 😕 Ja uz len tak nejako prezivam zo dna na den ako robot a dufam, ze zaberie 😢

lenka00
3. nov 2013

@savanna, @andy231, ano presne tak, ja mam zase treba zkusenost u venlafaxinu, ze se mi chtelo ze zacatku silene spat a pritom je to povzbuzujici AD a urcite z neho nemam pocit, ze by me nabuzoval ani pri vyssich davkach, je to vazne zvlastni, ale jak jsem psala je to alchymie...savanna snad Te to nechutenstvi brzy prejde, ale myslim, ze nejpozdeji do tech 3tt by to mohlo odejit, ale i to je individualni 😉 a na co se lecis? a mas uz pocit, ze treba ten mirzaten neco dela? a spi se ti po nem dobre?

annetta3
3. nov 2013

@hroska ahoj hroško, nevím, kolik jsem toho venlafaxinu brala jestli 75 nebo 150mg, ale bylo to na úzkosti, tak těch 75 mg klidně stačit mohlo a já je měla pořád a neklid. Hrozně mě ty úzkosti vyčerpávaly. I doktorka říkala, že by mi ho nedoporučila.

annetta3
3. nov 2013

@andy231 a otevřela jsi tu diskusi celou, v polovině je zobrazit na na dalších deset příspěvků, nebo tak nějak. Psali to tam si 2 nebo 3 lidi, tak mě to napadlo, že by Tě to mohlo zajímat. I že mají úzkosti. Raději bych nesla dobré zprávy. ☹

annetta3
3. nov 2013

@savanna a na co ho máš na nespavost? Chválila jsi si Alventu, že Ti sedla, tu zpět nechceš?

kroupovamonika
3. nov 2013

svija:ahojky uz sem tu strasne dlouho nebyla,uzkosti byli strasny zacala sem brat ten venlafaxine a prestala kojit,po tom drsnym startu uz to zabralo a nezadouci ucinky pomalu mizej,akorat na me venlafaxine 75 neucinkoval tak mam 150 a myslim ze se to hodne lepsi ,tak snad to zmizi uplne a budu si uzivat prcka..

kroupovamonika
3. nov 2013

Jinak hodne se tu bavite o uzkostech myslim ze na uzkosti venlafaxine zabira skvele pokud pretrpite nezadouci ucinky jako ctyri fny nic nejist protoze je vam tak zle ze jen lezite,ale pak se odrazite a den ode dne je to lepsi..jinak psych.mi rikala ze je ted schvalena lyrica nove nejak na generalizivanou uzkost.poruchu.ze skvele zabira..ale neni to na deprese ..

savanna
3. nov 2013

@lenka00 @annetta3 ja mam uzkosti a depresiu s nespavostou ... po tom mirzatene spim dobre, tak to je fajn, ale zatial nemam pocit, ze by mal nejaky iny efekt. Som na 15 mg iba druhy den a to je vraj minimalna ucinna davka, takze zatial skor pocitujem NU ako nejaky efekt, zvysovala som velmi pomalicky tak aj ten nastup bude zrejme taky pomaly...no aspon, ze uz sa po nom necitim ako opita, to ustupilo, ale celkovo sa cele doobedie az do poobedia citim taka spomalena a smutna... no mozno aj to pocasie za to moze, vonku je taka prava jesen teraz.
@lenka00 dufam, ze mas pravdu a to nechutenstvo ustupi a budem sa citim uz len lepsie 🙂 Vidis, tak ty si bola po alvente spava a ja zase nabudena energiou ako po 3 kavach 😀, naozaj to ma kazdy inak 🙂
Alventa bola fajn aj na uzkosti super, akurat mi zhorsovala nespavost, a radsej by som brala iba jeden liek ako dva. Ale mozno ju nakoniec este s dr. prikombinujeme k tomu mirtazenu, to sa este uvidi podla toho, ako sa budem citit.

hroska
3. nov 2013

@esselte otec uziva tu Cymbaltu len rano 60mg. Nemal temer ziadne neziaduce ucinky a zabrala mu skvele. Teraz ju uziva cca mesiac a je absolutne kompenzovany, citi sa psychicky velmi dobre 🙂 🙂 🙂 . Len ma vyskocene driekove platnicky a vyraza mu to do lavej nohy, tak ledva chodi, od pondelka zacina chodit na infuzie, ale ako pisem psychicky uplne ok. Neviem si predstavit, co by robil, keby pri tych platnickach este aj psychika bola na p@d.... 😨 😨 🙄 🙄

lenka00
3. nov 2013

@savanna ja hodne slysela o kombinaci Alventy a mirtazapinu nebo trittica - ze ta alventa tak nabuzuje, ze se k tomu pridava ad tlumici, urcite bych se toho nebala a halvne at je dobre, ale je pravda, ze pokud mas ten mirzaten kratce, tak bych pockala na ucinek...jeste k te Alvente, jeden znamy dostal Alventu na chronickou bolest, takze bez deprese a uzkosti a ten to prestal brat, protoze byl svarec a usnul pri svarovani, rikal, ze to bylo silene, ze nemohl vubec ridit - ze se bal, ze hned usne...ze tak unaveny v zivote nebyl, lekari mu to vubec nechteli verit 🙂 zvlastni, ze? a kolik jsi te alventy brala? ja jsem vedena taky s uzkostne depresivni poruchou, ale jak uz jsme tu psaly s @hroska tak mam pocit, ze mam uplne vsechno PP, OCD, GAD, deprese 😀 proste blazen 😅

corvetka
3. nov 2013

Dobrý deň, písala som niekoľko stránok dozadu presne o Alvente. Začala som ju užívať v pondelok, teda skoro pred týždňom. Ráno 75 mg a na obed 37,5 mg a bolo mi strašne....točila sa mi hlava, mala som návaly horúčavy a zimnice /až sa mi ježili vlasy na krku.../, vnútorné chvenie a celkový nepokoj. Ešte viac sa to zhoršilo po tej obednej dávke a asi na tretí deň sa mi už triasli aj ruky a zaspala som v práci za stolom. Od piatku si teda dávam len tú rannú 75 mg, je to trošku lepšie, ale stále cítim ten nepokoj, takú vnútornú nepohodu, pnutie...budím sa veľmi skoro ráno, akoby mi skrátila spánok. V pondelok budem volať psychiatrovi, tak uvidím, čo mi povie, ale ja takto fakt nedokážem doma ani v práci fungovať. Je fakt, že na "duši" sa mi uľavilo, ale za cenu celodenného kŕča, aj teraz akoby mi hučalo v hlave....

andy231
3. nov 2013

@annetta3 ahoj no otvorila som tu diskusiu celú dvaja tam len písali aj to jeden sa pýtal či depersonalizácia mu zmizne ked začne užívat coaxil a tam mu na to jedna odpovedala inak všetci písali že to je slabučké AD.inak Ďakujem ti za rady

savanna
3. nov 2013

@lenka00 ja som alventu brala 150 mg, to bola taka optimalna davka pre mna, ale velke zlepsenie som citila uz na 75 mg. A ty ake beries AD? Hladala som par stranok dozadu, ale uz sa v tom stracam, je tu kopec dievcat bohuzial 😝
Ano s tou kombinaciou alventy/trittica mas pravdu, zvykne to dobre fungovat.
Ja som dnes poobede dostala velmi zle stavy, uplne cierne myslienky, ze zajtra nebudem zvladat ist do prace a prezit to tam cely den, ze to proste uz nezvladam ... je to velmi zle, ako ten mozog dokaze pracovat proti nam. Musela som si supnut rivotril a hned sa mi vyjasnilo v hlave aj som sa upokojila, ale teda az po tom rivotrile 😝 😝 Ja to nechapem, kde sa tie myslienky v tom mozgu beru, uplne iracionalne a predsa to cloveka dokaze takto nicit.

simka1111
3. nov 2013

@hroska a co ze tvoj ocko zacal s cymbaltou ? ved bral anafranil nie?? 😉 pohorsilo sa mu ? Inac nechcem byt uz velmi otravna 😀 , ale poslala si mi to ? Lebo dnes som pocitala a mam to na 4 dni este, Ako viem , ze si spolahliva, zlata, mila, obetava , len prejstotu sa uistujem .. lebo neviem, co by som robila, kebzte nemam lieky asi by som vykradla lekaren 🙂

lenka00
3. nov 2013

Ahoj holky, dnes jsem mel zase velky vykyv, odpoledne to na me padlo, zase blbe myslenky a silene smutno, myslite, ze to muze byt tim, ze jsem dostala menzes? ja se vetsinou citila spatne pred menzes...no nevim, kezby uz to negativni skoncilo a bylo jen hezky...
@savanna ja prave beru taky venlafaxin 75mg, ale kojim a je to na me asi malo, mam dost vykyvy, jsem jak na hopacce a dnes jsem se citila uplne stejne jako ty, najednou vsechno spatne a jeste ted se nemuzu z toho vyhrabat 😝 a kolik toho rivotrilu beres? jakou silu? presne, taky mi mozek vymysli nejakou hloupou myslenku a ja ji pak tocim porad v hlave a moc se bojim a nedokazu myslet na nic jineho... 😒

svija
3. nov 2013

@lenka00 - tak zrovna čtu o tom tvém dnešním výkyvu a 75 mg je fakt asi na tebe málo. Ale s tím kojením dohromady je to problém, to bys musela zkonzultovat, do jaké dávky se dá jít. Jinak obecně si myslím, že ukončení kojení je pro zlepšení stavu dobré, jednak hormonálně (i když jak přesně to funguje nevím) a jednak, že se tělo může rychleji dát do pořádku. Přeci jen ta výroba mlíka je pro organismus další funkce navíc a nemůže pak mít ještě sílu bojovat z úzkostí a tak. U mě už úplně už cca půl roku, ale mě teda doktor říkal, že u mě to nějakou spojitost s hormony má, prý kolikrát ještě budu těhotná, tolikrát u něj skončím. A v mezičase si to prý naopak bez problémů udržím. Mám si prý dát pozor i na období přechodu a případně nějakou hysterektomii a tak.

svija
3. nov 2013

@kroupovamonika - tak to už zní o hodně optimističtěji než před pár týdny, kdy jsi začínala s léčbou. Docela jsem o tebe měla strach, tak ráda slyším, že už je lépe. Snad se to brzy srovná úplně.

lenka00
3. nov 2013

@svija vis, ja si tohle presne prozila se svym 1.ditkem, sice to zacalo az po porodu a umrela mi maminka tak jsem si myslela, ze tu depku mam z toho a ted po 4 letech 2 ditko a vsechno uplne stejne, ted bych rekla, ze mozna trosku horsi a zacalo to teda uz v tehotenstvi...tak nevim, ale taky si myslim, ze na me asi pusobi tty hormony a ja pak blbnu... 😝 uz bych se teda sakra bala mit 3 ditko...

andy231
3. nov 2013

@hroska ahoj máš pravdu idem tam tak sa poradím že ako už dlho to beriem a nestabilitu mám stále aj závraty. 😝

savanna
3. nov 2013

@lenka00 toho rivotrilu som si dala 0,5 mg, ale to iba tak jednorazovo. Rozmyslam, ze si ho tak tyzden budem davat pravidelne a uvidim, ci sa mi utrasie stav s tym mirzatenom, lebo dneska som sa poobede dostala ako aj ty do dost zlych stavov ... ktovie cim to je, mozno aj tym pocasim?
Ano uz si na teba spominam s tym kojenim a ze to mas obmedzene do 75 mg. A ako dlho este planujes kojit?

lenka00
3. nov 2013

@savanna nevim, ja si myslim, ze mi ty vykyvy nalady dela i to kojeni, ja uz fakt nic nevim...ale uz se trapim dlouho, takze uvidim a pokud budu mit porad takove vykyvy, tak to ukoncim a nasadim 150mg venlafaxinu...dnes u nas cely den lilo, k tomu jsme sli na hrbitov + jsem jeste dostala menzes, takze opravdu depka jak vysita, vetsinou uz mi vecer byva dobre, no dnes ani vecer 😝 ja jsem si sem tam dala 1/2rivotrilu 0,5, ale je to asi malo, protoze malokdy jsem citila efekt a vetsinou s nim mam dobre zkusenosti...a uz se dlouho lecis? teda kdy se u tebe po prve objevila deprese?

savanna
4. nov 2013

@lenka00 s tym kojenim to mas veru tazke :( obdivujem ta, ze to takto zvladas. U mna sa tieto stavy rozbehli na vysokej skole, minuly rok som dostudovala, po statniciach som ad vysadila a rok som sa drzala bez nich ale nemozem povedat, ze by mi bolo nejako super za ten cas, skor som sa tak nasilu drzala silou vole. A teraz ma to teda chytilo po roku znovu, trochu si aj vycitam, ze som ich mala zacat brat uz skor resp. ze som vobec nemala vysadit a tak ...no tazko to odhadnut, ako sa clovek bude citit bez nich, az ked to vyskusa, to zisti....ja si ani neviem predstavit otehotniet, ja by som to asi nezvladla bez ad :(

kroupovamonika
4. nov 2013

@svija :jojo uz je to o dost lepsi tak doufam ze se to udrzi...jen sem zvedava jak to budu delat pri dalsim tehotenstvi,abych do toho zas takhle nespadla,kvuli tomu mel muz tyden navic dovolenou a dost se to zkratka zkomplikovalo..

lubica64
4. nov 2013

lenka, svija ahojte, u mna sa to prejavilo v tehotenstve , vcca 4.mesiaci, ja som otehotnela cca po 12 rokoch liecby
umele oplodnenie a namiesto radosti depka s uzkostou - strasne obdobie, pocas tehotenstva ma nijako neliecili, sem tam polka neurolu, no des, az ked mali male pol roka mi zabral seroxat 20mg, medzitym som 2 x vysadila, vratilo sa to, po 8 rokoch prestal seroxat ucinkovat -aj zvysene davky, prikombinovali mi alventu, postupne na 225 +20mg seroxat, po cca 4 mesiacoch pohoda, no ja hlupa /po dohode s lekarkou/ som seroxat postupne vysadila a ostala som na 150mg alventy a po 3-4 mesiacoch sa to vratilo, Zvysili sme alventu az na 300mg - nic, potom pridali 25 mg valdoxan zase nic, hlavne mam desnu uzkost, busi mi srdce , no ale ja som este aj v prechode 49 r. Toto zhorsenie riesim od polky jula,
chcem tym vlastne len povedat, ze mne tiez tehotenstvo spustilo tuto pliagu, aleje pravda, ze vzdy som bola dost uzkostny typ, no ale teraz je to des.... 😒 😢 😢 😒

janka1012
4. nov 2013

@annetta3 No to ze ti dali tie lieky a necitila si sa dobre,za to sa neobvinuj,to nema absolutne vyznam sa preto trapit.Ty teraz potrebujes klud a pohodu a vela sil a nie samoobvinovanie...Ja si tiez myslim,ze by ti stacila ta psychoterapia,ved dobry psychoterapeut,robi zazraky...To ze ti to lieky len zhorsili,z toho sa nepolas,to sa da do poriadku,bud vysadis a budes chodit len na psychoterapiu,alebo ti sadnu aj niake lieky,ktore trosku zmenia v mozgu chemiu,ale to samotne ta z depresii nedostane...niekedy tieto psychycke porchy ma za nasledok hlavne nevyriesene veci z minulosti,posity obvinenia,pocity hnevu voci sebe alebo k druhemu...Alebo nevyriesene veci ci uz z dectva alebo neskor...myslim si ze najprv treba ist do hlbky,prejs cely zivot so psychoterapeutom a clovek niekedy zisti ze lieky nikdy ani nepotreboval...

lenka00
4. nov 2013

@lubica64 ahoj Lubica, tak to me mrzi, ze se s tim tak trapis, ale jak jsme si psaly se svijou, tak bych rekla, ze to u Tebe ted muze opravdu zpusobovat ten prechod, kdyz jsme tak citlive na hormonalni vykyvy...ja cetla, ze zeny, ktere maji silne PMS, maji vetsi pravdepodobnost vzniku uzkosti a deprese v obdobi tehotenstvi a po porodu a vobdbi prechodu...ja uz s tou uzkosti bojuju od cervna a uz jsem taky dost unavena...a beres nejake benzodiazepiny a co Lyrica - pryy je vyborna na uzkost, ale myslim, ze to psala i monika, ze neni na deprese...a jak si psala, ze po pul roce od porodu Ti zabral Seroxat, neprestala jsi nahodo i kojit? porad to kojeni celkem resim, nechci prestat zbytecne, ale zaroven doufa, ze by me to mozna trosku zklidnilo, ze by nebyly takove silene vykyvy??

janka1012
4. nov 2013

@andy231 andy samotne lieky nevyriesia nase problemi...ja som nazoru,ze vsetky psychicke poruchy ma za nasledok nevyriesena minulost,pripadne niake problemi z dectva,mniaka trauma atd...To vsetko si treba dat do poriadku a prv nez clovek zacne brat lieky by som najprv navstivila psychoterapeuta,ktory ti moze prave pomoct vyriesit niektore problemi ktore ta dlho zozieraju a prave to moze mat za nasledok depresie a uzkosti....u mnna su lieky ako xanax a ine benzace len oblbovace,ktore nikdy nevyriesia ziadny problem,len ta oblbnu ale nic sa tym nevyriesi...ak si clovek sam neda do poriadku zivot,tak mozes take lieky brat cely zivot a kludne oblbovat svoj mozog,al neverim ze po nich najdes pocit pohody,lebo to ti tie lieky nikdy nedaju...Preto vela ludi co ich beru citia pocit prazdnoty...Antidepresiva su urcite lepsia volba,dokazu cloveka nakopnut,no moj osobny nazor je nejest tieto lieky pokial clovek na tom naozaj nieje uplne zle...Ja som mala skusit najprv psychoterapiu,skusit najst problem odkial tie uzkosti inu,pracovat na sebe a nie kden brat lieky!!!To jedine dnes nasi doktory vedia...Predpisovat lioeky!!!mne nikto nedal na vyber ze skuste najprv psychoterapiu.teraz by som si urcite vybrala inak...Ja teraz hladam dobreho psychoterapeuta a verim ze casom vysadime aj lieky,,,Vsetky tieto dusevne problemi vznikaju prave z nevyriesenych problemov,vnutornej zlosti,traumi z dectva,sebaponizovanie a obvinovanie a to vsetko treba riesit,najst riesenie pochopit to odpustit si,pracovat na sebe a to lieky nikdy neurobia...To ze zmenia chemiu v mozgu je hlboky zasah do mozgu a myslim si niekedy narobi viacej skody ako osohu....urcite to nieje roiesenie na cely zivot.Netvrdim ze lieky nepomozu ano pomozu,ale najprv si clovek musi upratat sam v sebe a prave prve mesiace ci roky mozu k tomu dopomoct lieky ale nemyslim si ze je to riesenie na cely zivot a prave lieky urobia vsetko za nas...Mozog je velmi komplikovany a len tak do neho zasahovat je nebezpecne,niekomu lieky pomozu,druhemu este viacej uskodia.Sme ako pokusny kraliky...na nieco pomozu,dalsie zase vytvoria....Chcem tym len povedat,ze prv nez doktor nasadi liecbu,mal by kazdy niekolko mesiacov podstupit psychoterapiu...To je moj nazor!!!

mary1995
4. nov 2013

Čaute babenky, ozývam sa po dlhšej dobe, bola som odcestovaná. Cítila som sa dobre, ale dnes je to zase horšie, dokonca si myslím, že tie pondelky nie sú pre mňa, ale dosť ma deprimuje asi aj robota, lebo keď som doma cítim sa vždy lepšie. Normálne rozmýšľam, čo by som mala spraviť aby som sa aj v tej robote necítila zle. Výpoveď nemôžem podať, to by sme z jedného platu nezvládli, musím sa naučiť v robote nejako ovládať, budem na tom pracovať. Ale možnože som vyplašená z tohto ťažkého týždňa, ktorý stojí predomnou.

lubica64
4. nov 2013

@lenka00 , no teda Ty sa tiez dlho trapis, v noci aspon trochu spis ?Ja som vobec nekojila, male sa narodili v 34.tyzdni, kazda mala 2kg, boli v inkubatore, tazke sa to tak nejako prirodzene ukoncilo. U Teba urcite zaberie zvysena davka, len chapem, ze nechces kvoli malej, to je tazke rozhodnutie. Benzace neberiem a ani nechcem , no uvidim.
Dnes som hrdinka, lebo mi je trochu lepsie, vcera hlavne doobeda to bol des.

esselte
4. nov 2013

@hroska Tak to som rada, že mám takú informáciu, mne jeden lekár odpísal, že cymbalta by nemala prestať účinkovať, pretože na ňu nevzniká podľa výskumov tolerancia, takže mám pravdepodobne iba výkyv a stretla som aj jednu pani, ktorá je tiež s cymbaltou veľmi spokojná,Vieš ja teraz nemám veľmi pohodu, pretože som pomaly odišla od manžela, sviatky boli na prd, samé nadávky, stres, takže sa ani nemôžem čudovať, že mi nie je veľmi ok.Každý mi tvrdí, že cymbalta je ok, tak verím, že nie som výnimka a že sa to upraví.Si veľmi zlatá a veľa mi pomáhaš,aspoň sa takto môžem niekomu doslova vyplakať, hoci len cez forum, ale ja tak to pomáha.