Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka1012
15. mar 2014

@talulah27 Vyborne,si silna...Klobik dolu ze bez liekov 😉 Mas dobru doktorku,pokial ti hned nechcela dat lieky...Len tak dalej.Cvic,zmen stravu,uzivaj vitaminy,slnko je dolezite,pracuj na sebe jedine to ti pomoze zvladnut uzkost.A verim,ze to chytis pevne do ruk a budes ju mat pod kontrolou.Najdi si na to system,co ti bude pri uzkosti pomahat...Zapamataj si,na to sa neumiera a uzkost ma kazdy clovek,kazdy sa niecoho boji a neries co si myslia druhy,to je casta chyba... 🙂

janka1012
15. mar 2014

Zatial idem fuc,idu dake dobre filmy,mozno zase zajtra tu budem,uz len koli tomu,ze som teda milo prekvapena,ze tu je tolko zien,ktore si nemyslia o liekoch len to naj a veria aj inej liecbe...Teda ak by som niekomu aspon trosicku pomohla,bola by som stastna...Zatial sa drzte kocky 😉

talulah27
15. mar 2014

@janka1012 písala si tu niečo o frontine. volakedy pred 5 rokmi som ho asi mesiac brala síce neviem kôly čomu vtedy som to neriešila čo je to vlastne za liek? písalo sa tu že je to návykové ale ja ssom dobrala balenie a sevas 🙂

savanna
15. mar 2014

@lenka00 dakujem aj ty sa drz, urcite nam coskoro bude lepsie 😉 pises, ze uz sa aj zdravo stravujes a cvicis, tak to je super, ja som este az tak daleko nedosla, ale uz ked chodim na prechadzky tak citim viac energie, predtym som bola slaba ako mucha 🙂

@lucinka0921 no super ze si bola v meste, sama si bola? 🙂

bronka13
15. mar 2014

@janka1012 @talulah27 takze radite vysadit urcite tak do pol roka ..nech sa to prelieci a potom pomali prec stym a psichoterapia a sport vitaminy a janka ldw si zohnala tie kinicke davky vitaminov ?

lucinka0921
15. mar 2014

@savanna ale kde sama,s priatelom na aute 🙂 sama by som nemala asi odvahu ist tak daleko a peso....

anina63
15. mar 2014

@janka1012 Ahoj Janka,pozorne som si prečítala čo si písala,ale nesúhlasím so všetkým.Možno si neprežila riadnu depresiu,keby si nemohla vstať z postele,myslela na smrť ako jediné východisko........Sama som skúsila fungovať bez liekov a to bolo neskutočné.Ja zase poznám ľudí,ktorým lieky pomohli a dostali sa depresii.Píšeš o tom fore ako o niečom negatívnom,ja som zase rada,že som to našla.Pomohlo mi už len čítanie,že v tom nie som sama,lebo nedá sa o tom s hocikým rozprávať a poradiť.Toto nie je jediné forum je ich tu viac,len pod inými názvami.Ja ti veľmi držím palce,aby si sa z toho dostala a bolo iba dobre a prajem to každej jednej .Nikto by sa nedopoval liekmi len tak,keby bolo iné východisko, skúšal by niečo iné.Možno sa mýlim,ale tak to cítim.

lucinka0921
15. mar 2014

@anina63 ja suhlasim s tebou.Nevravim,ze sport a vsetko ostatne co tu bolo pisane,ze to nepomaha,v urcitej miere ano,ale inak mam taky nazor ako ty.Ja som si tiez presla peklom a viem,ze len toto by mi nepomohlo.AD ma dostalo z najhorsieho....

anina63
15. mar 2014
hroska
15. mar 2014

@savanna uziva Olanzapin 5mg na noc. A to bol dlhorocny chronicky nespac, kazdu noc hypnotika v davke 2 az 3 nasobku povoleneho maxima. 😨 😝 . Tento Olanzapin mu velmi pomohol na to spanie, vpohode zaspi, v noci sa nebudi a rano nie je otapeny. A druha vec je,ze po nasadeni toho Olanzapinu,akoby otvoril cestu aj tej Alvente a zacala mu zaberat.

hroska
15. mar 2014

@janka 1012 no ahoj zlato. Tak vidim,ze zijes naplno a tak to ma byt 🙂 😉 . Aj sa smejem, lebo ty si zivi priklad toho,ze AD liecia a vyliecia 😝 Len ty na ne stale somres a tvrdis,ze neliecia.... Pomohli ti a stale pomahaju, dokazom toho je, ze ich stale uzivas. A si uplne ok, lebo si vyliecena. To ako ked mas anginu, dostanes penicilin a za par dni si zase vyliecena, ale nikde nie je napisane, ze tu anginu uz nikdy v zivote nedostanes a nebudes zas potrebovat penicilin. Proste si teraz zdrave dievca, ktore zije naplno a hotovo a pravdepodobne coskoro AD vysadis a pojde to aj bez nich. A zivot bude plynut a bude prinasat lepsie ale aj horsie chvile a je mozne,ze uz nikdy AD potrebovat nebudes, lebo si sa aj vdaka nim naucila pracovat na sebe. A mozno sa k nim v nejakej velmi zlej chvilke znova vratis a budes vdacna, ze su a ze ty mozes, hoc aj s nimi, znova zit naplno.

hroska
16. mar 2014

@janka1012 zle som ti napisala nick v predchadzajucom prispevku.

janka1012
16. mar 2014

@hroska To nieje pravda,ale nejdem tu znova pisat co mne pomohlo...Kym som uzivala 20 mg AD.stale to bola raz slnecno,raz zamracene.Velmi mi pomohli vitaminy a vdaka nim som znizila bez problemov a od vtedy je mi neporovnatelne lepsie...Ak by teda mali ucinost,ako je mozne ze ludia ktory uzivaju citalopram niekolko rokov su na to stale nie dobre?To len ja som ojedineli pripad?Navyse moja situacia,doma a v sukromy sa vyrazne zlepsila,takze aj to je dosledok toho,ze sa mi polepsilo a mala som silu na sebe pracovat.Uplne fit niesom,v tom sa myslis,AD mi uzkost nevyliecili...To ani nedokazu...Ja sama viem od kedy sa citim lepsie a viem co mi naozaj zacalo pomahat.AD vysadim,zatial ich beriem z jedneho dovodu,a to toho,ze vysadzanie ma byt pomale a chcem predist niakym silnym ucinkom z vysadzovania.Precalen na tie lieky sa robi psychicky navyk,clovek sa zacne bat,ze pri vysadeni sa mu pohorsi ,pretoze veri ze preziva vdaka nim a boji sa ze po vysadeni bude este horsie...Na odporucanie doktorky ideme na to velmi pomalicky a vysadenie mi schvaluje.Mam taku nizku davku,ze ta nema ani daku ucinnost,skor ide o to,ze posobi ako placebo.
A ty sa ako mas?Uz tu ani ty casto nechodis vsak?

janka1012
16. mar 2014

@anina63 Anitka,nepisem o fore,ze je tu zle chodit,ved viem ze cloveka tu dokazu podrzat,len som pisala,ze pokial sa clovek snazi z toho dostat,zabudnut,nemyslim si ze je vhodne cely den tu citat ako je druhemu,stale tu riesit do kola ako sa citi,tak nezabudne na to co mu je a stale sa v tom bude sparat...Ale,pokial to niekomu nevadi a citi sa lepsie ked tu kazdy den cita ake ma kto priznaky a pomaha mu to,tak potom je to v poriadku.Ja som sa tu na zaciatku chodila vyplakat,ale chcela som sa vyliecit,zabudnut ze co mi je a mne nerobilo dobre chodit tu pravidelne.Viem ze su tu kocky velka opora a Dakujem ze v tazkych chvilach si ma vypoculi,povzbudili,len mne prospelo tu neskor prestat chodit a tak som sa prestala sledovat a riesit stale do kola ako sa citim,co mi je.
Pisem len z vlastnej skusenosti...

janka1012
16. mar 2014

@bronka13 som na tel,poslem ti stranku ked budem na pc...Najprv je dolezite to aby si sa citila lepsie,a potom mozes zatat znizovat.Na to aby si sa dostala do toho lepsieho stavu,potrebujes zacat pravidelne sportovat,zmen stravu,zacnes uzivat klinicke ucinne davky,ktore naozaj zaberaju a vdaka tomu budes mat silu znizit.Ak mas na toto silu a niesi v tazkej depresii,da sa to zvladnut,myslim ze to bude mat ovela vecsi uzitok ako AD.Nedovolim si tu pist,ze vysad lieky a rob to a to,pisem co mne pomohlo a pomaha a ma to vyznam to skusit.Na zaciatok by som skusila znizit davku,aby si prestala mat neziaduce ucinky ale dobre je v tom case brat uz tie doplny,ktore ti nahradia to plecebo,nebudes sa bat dosledkov znizovania,pretoze budes verit,ze vitamimy ucinkuju.Tym padom budes kludna a nebudes si namyslat ako sa ti pohorsilo,aj ked tie doplny naozaj funguju.Su to klinicke ucine davky,ktore su pouzivane na liecenie,nie na doplnanie chybajuceho vgtaminu,taka davka pri oslabeni nervovej sustavy nema vyznam.No treba ratat s tym,ze tie vitaminy nieco stoja...Dam ti aj kontakt na koho sa mozes obratit,velmi mi pomaha a Dakujem mu za jeho trpezlivost,rady.Poslem ti to do spravy,nechcem budit dojem,ze tu robim reklamu.Ostatne je na tebe ci to skusis alebo nie,mne to pomaha velmii fungujem uplne ok...!

esselte
16. mar 2014

@hroska ahoj, napísala som ti aj na ip, dnes som vzala iba polovicu rivotrilu a paretin, aj ty si brala paretin ráno a 30 mg celý čas?Ja mám pocit, že mi je treba zvýšiť paretin a odbúrať rivotril, čítala som, že odporúčaná dávka na panickú poruchu je 40 mg paretinu, ináč každý ten paretin chváli, že je dobrý, tak prečo ešte nie som ok, ve´d ho beriem už tri mesiace a dva týždne 30 mg, je to ešte krátko?

esselte
16. mar 2014

@janka1012 aké berieš vitamíny?ja som brala teraz magné B6 a prišla som na to, že mi veľmi znižuje tlak, tak už ho neberiem,ináč užívam paretin a rivotril, paretin 30 mg, neviem, či ho poznáš?Predtým som brala venlfaxin a cymbaltu, ale stále sa mi stavy vracali, chodím aj na psychoterapiu, no bola som len trikrát, teraz v stredu idem znova, tam sa aspoň vyrozprávam, doma mi nik nerozumie, hlavne môj manžel, ak poviem, že mi je zle, tak urobí akurát úškrn a je to.

simka1111
16. mar 2014

@janka1012 ahoj , dlhsie sme nepisali. Ja s tebou tiez velmi nesuhlasim , pises tu tak akoby tie lieky , ktore beries, boli obycajne lentilky. Ja tiez sama sa snazim zdravo zit, vela cvicit, uz 2 mesiace kazdy jeden den minimalne hodinu ,velmi mi to pomaha, ale nemozem teraz povedat, ze lieky vôbec nepomohli. To je blbost. Lieky pomahaju a velmi . Keby som si to myslela, tak ich neberiem . Ked podla teba nepomahaju, naco ich vlastne beries? A to ze sa bojis vysadzania, len svedci o tom , ze asi nejaky ucinok na teba maju . A zavislost od nich , to je blbost, aspon co sa tyka fyzickej zavislosti, psychicka zavislost je nieco ine. To je prave to, ze clovek sa boji, ked vysadi , ze sa mu to vrati a tak preto stresuje, ze sa mu to nakoniec aj vrati .... 😀 neviem , ci chapes. A niek´tori ludia su odkazani na AD a nie preto, ze by boli zavisli , len proste maju geneticky dany sklon k tejto nerovnovahe neurotransmiterov . Sama neviem, aky som ja pripad, ci niekedy este budem bez ad a zdrava, to nechavam na daleku buducnost 🙂 Zatial som vdacna vedcom, ktori objavili ad . A to aj väcsina z nas tu na fore . Prajem peknu nedelu 😉

janka1012
16. mar 2014

Beriem B12 5000mcg,vitamin D 5000 IU,dalej koenzim Q10 200vka, vitamin C vysoke davky v prasku,a lugol 5 percentny roztoj Jodu -velmi dolezity mineral.Toto su klinicke ucinne davky.Ten vitamin B6 co uzivas je slabucky,nema vyznam brat vitaminy v takej davke pri poruche nervovej sustavy...Chapem,vyrozpravat sa dost pomaha,manzelovi to nevesaj na nos,pokial tak reaguje.Aj tak ta nepochopi...Maloktory chlap to chape,ja som to svojnu na nos nevesala,nechapal by to...

janka1012
16. mar 2014

@simka1111 shmka,nechcem sa hadat 🙂 Mozno maju niaky vyznam,no podla mojho nazoru maju este mensie ucinky ako veci ktore som tu opisala.Tiez som nazoru,ze neliecia depresiu ani uzkost.Ano,mam respekt z vysadenia,precalen posobia na nervovu sustavu a preto to robim pomalicky.Lieky uz vyradzam.Nerobhpm to narazovo a nerozhodujem o tom sama,ale mam na to odbornika,ktoremu doverujem a zatial mi velmi pomohol a vdacim mu za vela.Moja doktorka ma v tom len podporuje a je velmi rada ako fungujem posledny pol rok a to nieje vysledok AD.Sama mi potvrdila,ze to ma vyznam a velky,samotne AD to nedokaze.Je jedna z mala,ktora nieje uplny zastanca liekov.Mozno ked je velmi zle tak nejaky vyznam maju,no ja si myslim ,ze rnwvnaku sluzbu urobia aj veci co mne pomohli a bez vedlajsich ucinkov a psychickej zavyslosti 😉
V kazdom pripade,citim sa podstane lepsie a ja viem co mi v tom hlavne pomohlo...

danielagabriela
16. mar 2014

@janka1012 ahoj mohla by si prosim aj mne dat link, kde by som zohnala tie vitaminy v takych davkach, ktore su vhodne uzivat?! Ja verim v to, ze to moze pomoct, zacala som s ad, ale viem, ze to je lem zaciatok a o ostatne sa musim postarat a posnazit sama.... dakujem

janka1012
16. mar 2014

@danielagabriela uz len to,ze veris a mas zaujem nieco pre to urobit je plus...Chvilku strpenia,musim ist na pocitac ,pretoze na telefone som amater

janka1012
16. mar 2014

@danielagabriela No uz som tu na pc 😉 Paci sa mi tvoj pohlad na celu vec,skoda ze som ja tak nezozmyslala skor,mohla som sa usetrit vela trapenia.Clovek ked padne na dno,pripadne ma nejake problemy,vidi ako jedinu moznost AD.Urcite nejaky vaznam maju a mozno v tazkej depresii,dokazu dat silu ist dalej.Ale urcite by som sa nespoliehala na to,ze AD ta vyliecia,zbavia uzkosti...Pri depresii,uzkosti,ma clovek oslabenu nervovu sustavu...Napr pri nedostatku vitaminu B,D,Jodu a inych,nemoze nervova sustava spravne fungovat a cakat vtedy ze Ad ti pomoze je ako plavat na clne bez vesla....Skusenosti s Ad mam a uz druhy krat.Nejdem sa stale opakovat ake som mala priznaky a ako prebiehala liecba.Antidepresiva mozu pomoct ludom,ktory su na tom vazne zle,no nesuhlasim s tym,ze je tokonecne riesenie.Nesuhlasim s tym,ze prv nez clovek ma moznost liecit sa inak,berie uzivanie liekov ako jedinu moznost,to nieje pravda.Nepaci sami,ze mne tiez nikoto nepovedal ze sa to da liecit aj inak a hlavne ze AD nieje riesenie,skor ako pomocna barla,ktora moze pomoct,ale treba si uvedomit aj to,ze tieto lieky maju aj negativne ucinky a niekomu naozaj mozu zhorsit stav.Treba sa na to pozerat realistick,yaj ked viem ze v tazkej depresii je to nerealne.No pokial clovek uziva AD a stale je to tak,ze raz je hore,potom dole a stale dookola,co toto iste tu popisuje velmi vela zien ktore uzivaju lieky niekolko rokov,si myslim ze treba skusit zmenit taktyku a neskor sa da na tom stavat. V prvom rade si je dobre to uvedomit a brat to vazne.Ja som robila vsetko pre to,aby som sa z toho dostala a naozaj som skusala uz nemozne,niekto sa mi tu tusim aj smial ze co vsetko uz skusam,len aby bolo dobre.No Vdaka mojej snahe a neuspokojenie sa len tak s niecim ako napriklad dozit na Ad a prezivat,som sa naozaj dostala k roznym informaciam o strave,ktora je naozaj veli dolezita pri tejto poruche.Davam tomu 50%!!!No krem toho som sa dozvedela aj o negativach,ktore su utajovane a velmi sa o nich nehovori...Potom som sa dostala k tym vitaminom a zrazu bola sila znizit davku a bez strachu 😉 No a dnes je tomu uz nejaka doba a som velmi vdacna ze som sa neuspokojila len tak s niecim a ze som sa dostala k takym informaciam.Dakujem jednemu panovi,ktory mi velmi pomohol a otvoril mi oci.samozrejme je dolezita disciplina,viera a netreba sa zdavat Prve zlepsenie som pocitila uz po dvoch tyzdnoch,dokoncaB 12 ucinkuje okamzite,takze ho nalepim pri nejakej zatazi a je dobre 🙂 Asi po mesiaci som zacala pomalicky vysadzovat podla jeho pokynov.Zatial som na davke 10 mg,citalopramu nic ine neuzivam,nemam potrebu mat pri sebe benzodiazepan,uplne mi postacuje B12a trezalka teckova,ktoru zatial este neuzivam,no nasadim pri uplnom vysadeni...Po znizeni lieku,som konecne intenzivnejsie vnimala pocity,prezitky,samozrejme aj hnev,ale aspon som velela,ze som to opat ja 😀 Prve dni sa mi trosku krutila hlava,ale nebolo to nic strasne,na to sa neumiera,navyse nebol tam ziadny strach,pretoze mala som nahradu,ktora velmi dobre posluzi ako placebo-vitaminy,napriek tomu,ze naozaj ucinkuju.Napr podla nasich doktorov,sa ma uzivat vitamin D 800IU a to uz je ta vyzsia davka.Ja beriem vitamin D V kvapkach a 500 IU a to beriem viac krad to dna,takze ta davka je omonoho vyzsia.Ta 800vka nema naozaj ziadny vpliv na ucinost,takze sa nemusi ani brat...To co sa dnes povazuju za maximalna vyzivova hodnota,ne nedostatocna...Tak isto vitamin c...Davky ktore odporucaju sa uplne zbytocne a nedostatocne to iste plati aj pri inych vitaminov.Mne teda nikdy nepomohlo nieke Becka z lekarne a to som uz toho naozaj skusala dost,bola som zufala...Samozrejme,tie vitaminy pomozu,ale zase je dolezite dodrziavat tu stravu,pracovat na sebe a to uz musis jedine ty sama....

bronka13
16. mar 2014

@danielagabriela kolko izivas AD ? mas na depresiu ci na uzkost ?? ..ja uzivam 2mesiace zoloft 100mg ale do pol roka chcem urcite vysadit ja moc.ani nevidim ze by extra pomahal...

janka1012
16. mar 2014

Vitamin D 5000 IU Opravujem sa 🙂 Aj za preklep,clovek rychlo pise,,,

bronka13
16. mar 2014

@janka1012 kde zozeniem tie vitaminy a este otazka vsetly sugescie a stracj su teda zalozene na tom ze nM chybaju aj votaminy v tele? ze je nase telo imunitne oslabene?

esselte
16. mar 2014

@bronka13 Nie , chýba nám serotonín a ten vitamíny neobsahujú, mozog jednoducho potrebuje serotonín, aby mohol fungovať a ten mu dodávajú naše lieky

janka1012
16. mar 2014

@esselte Ked v tele chybaju vitaminy,ktore su dolezite pre spravne fungovanie nervovej sustavy,moze to mat dopad aj na serotonin...Serotonin sa da vyrobit aj inak,slniecko sport a nie len tie lieky...Ak teda maju ludia prave problemy s nedostatkom serotininu a hlavne tie lieky im ten serotonin doda,potom nechapem preco tu ludia pisu ako im je stale zle a pritom beru AD uz niekolko rokov.Mozog je velmi krehky a to ako funguje nieje lahke zistit.To co presne mozog potrebuje pri depresii,uzkosti su len predpoklady na zaklade coho vychadzaju...Clovek funguje ako celok a ked nieje nieco v poriadku,tak potom to moze ovplivnit ine casti tela...Ak by naozaj mozog potreboval len tes serotonin a lieky by mu ho poskytli,tak potom by tu kazdy den nepisalo tolko ludi,ze im lieky nezabraju...

esselte
16. mar 2014

@janka1012 vieš , ja som sa tiež veľmi bránila liekom, ale keď som nevládala ráno vstať z postele, všetko sa so mnou točilo, bolo mi každú chvíľu na odpadnutie, triasla som sa ako osika, tak som musela začať brať lieky,ináč to už nešlo, kým som išla k psychiatričke, tak som brala iba lexaurin, ale akonáhle som ho prestala brať, že už je odbre, všetko sa to vrátilo a ešte v horšom, lieky beriem tretí rok,a poviem ti, že prvé dva roky neboli hrozné, prvý rok som dokonca úplne fungovala iba na AD, potom sa ale zhoršil môj stav, teraz beriem paretin ale ešte len tri mesiace , chodím aj na psychoterapie, takže viem,že lieky sú 50 percent a 50 my,,mám sa naučiť ovládať svoje pocity, zatiaľ som bola len trikrát, ale poviem ti, že keď na mňa príde ťažká chvíľa a je mi zle,som rada, že mám lieky, ktoré mi pomôžu aspoň nepadnúť ešte nižšie, mojím cieľom je tiež byť radšej bez liekov, ale ak sa to zatiaľ nedá, tak ich beriem

danielagabriela
16. mar 2014

@bronka13 ahoj no ja beriem ad asi mesiac a pol. Citalec rano a na obed a vecet trittico... aj ja dufam, ze to nebude snazim sa robit vsetko preto....ale na zaciatku mi fakt bolo zle a bez ad by som si asi rady nedala...je to velmi tazke sa stale premahat a presviedcat, ze nic nie je az take zle🙂 a mam panicko depresivnu poruchu