Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

ibaja
31. júl 2010

@hroska podla mna ma niektore uzkostne prejavy väcsina ludi, ktorych poznam a neliecia sa 😝
ale tie obavy, ze sa moze nieco stat, mavam odkedy mam deti 😒

anika09
31. júl 2010

ahojte kocky,
dakujem vam vsetkym za odpovede,
Ingaje ako dlho uz beries Seroxat? ja som asi v podobnej situacii ako ty, beriem vysadim , beriem vysadim a stale dokolecka 😖
Hroska som rada ze si sa ozvala no prave mam svoje dni tak spanok nic moc ale drzim sa co porabas?
savanna ako sa mas?ako sa citis?je to uz lepsie?
piste
🙂 🙂 🙂

hroska
31. júl 2010

@ibaja, jasne, ale ide o intenzitu tychto uzkostnych prejavov a oto, ci ich clovek dokaze este ovladat alebo mu uz prerastu cez hlavu a komplikuju mu zivot 😨 😨 😨

@anika09 podla mna to nie je dobra taktika, brat a vysadit, brat a vysadit, skor by som bola za taku strategiu, ze brat dlhodobo a dostat sa na najnizsiu moznu davku a na tej vegetovat - tak to urobila aj nasa Kubaka a myslim, ze jej to "ide" a uz som to spominala - tak to robi aj moj tato - berie uz temer 30 rokov AD 😨 😨 😨 😨 len jedno jedine to iste, este stare, nie SSRi, akurat teraz posledny rok ma trosku zataz s 90 rocnou mamou, tak nemohol spavat - trosku sme to poriesili s@andy.a 😉 😉 😉 , dostal AD na spanie a je to O.K. 😨 😵 😵 😵

savanna
31. júl 2010

ahojte dievcata 🙂
Tak u mna osobne sa miesaju rozne uzkosti, ktore mi sposobuju rozne fyzicke priznaky -- a potom ma prenasleduju depresivne myslienky 😅 😅 Ale tak v popredi su skor tie uzkosti, tie maju tendenciu sa s postupom casu zhorsovat a komplikovat mi zivot.

@anika09 dakujem sa opytanie 😉 😉 Zatial to nie je ktovieco, citim skor prehlbenie tej uzkosti, ale dnes aspon nemam stale slzy na krajicku. Ty ako sa dnes mas?

@hroska fiha, 30 rokov je teda uz nejaka doba .. a ake AD berie tvoj tato, ze mu tak zaberaju? Super, ze mu tak sadli a ma to v suchu 😵 😵

anika09
31. júl 2010

hroska, ak tomu dobre rozumiem tak brat napriklad Seroxat povedzme ak mi vyhovuje davka 20 mg nejaku dobu napriklad 2 roky alebo aj viac potom zist na minimum a na tom fungovat dlhodobo?
Ja som skor nevysadzala ako po 2 rokoch , ale asi mas pravdu takto som sa na to nepozerala.Teraz som na polke dnes a vcera som v pohode konecne po dlhsej dobe, Ale nevylucujem ze sa to zhorsi .
A tvoj tatko tak uz bude fungovat stale? uz tu minimalnu davku nevysadi? nemoze sa stat ze aj ta minimalna prestane po case mu nevyhovovat?
preto ja som teraz dlhodobo na tej poke vobec sa neponahlam uz niekolko mesiacov od marca som na nej bolo vsetko ok kym neprislo leto a zostala som zaskocena ze co teraz.
Ale ked sa tak nad tym zamyslim tak naozaj to asi nieje dobra cesta stale dookola robit tie iste chyby.
Dakujem za radu 🙂

filipal
31. júl 2010

vidim, ze sa tu toho Hroska ujala - ako "stara harcovnicka" ! 😅

kocky, ja sa s vami rozlucim. ideme do rakuskych alp na turistiku. 😎
vratim sa o 2 tyzdne, hned vam pridem pozriet.
drzte sa, vela sily! 😵 😵 😵

hroska
31. júl 2010

@savana tato berie este starsi liek vola sa Anafranyl, neviem, mozno ho este aj dnes predpisuju, ale dnes sa "idu" ako AD 1. volby SSRi - teda tie lieky, ktore mame my vsetky tunak. Otec odvtedy nemal ziadnu recidivu depresie a zije si perfektne dodnes, veru ma to v suchu - dnes uz iba povie, ze nechape, ako sa mohol tak zdekompenzovat 😨 😨 😝 😅

@anika09 presne tak ako si napisala, vsak je to aj logicke a hlavne ked clovek vie, ze sa mu ta depresia vracia. 😝. Nema zmysel vysadit a za rok byt tam znova, to Ti len ubera na tazko nadobudnutom sebavedomi. Radsej minimum a fungovat perfektne. Ved casto sa stava, ze tie iste AD uz po 2. alebo 3. krat nezaberu alebo zaberu az po dlhsej dobe. 😨 😝. Podla mna aj 2 roky uzivania je malo na kvalitne zaliecenie a hlavne ak porucha bola tazka. Jasne, tatko tak uz bude fungovat stale - uz ma 64 rokov a ludia v jeho veku beru kopec liekov, to AD mu uz roky zabera, nemusi ho menit a pritom ho mohol zmenit za novsie, nejake SSRi, ale naco, ked perfektne funguje. A este on to zo zaciatku robil tak, ze ked prisla jesen alebo jar (obdobie vacsieho vyskytu depresie) - tak na 2 tyzdne zvysil a potom sa vratil spat 😨 😨 - to robil myslim tak, prvých 5 rokov, teraz uz nemusi.

andy.a
31. júl 2010

@hroska ..Anafranil 😝 😝 😝 😀 😀 😀

andy.a
31. júl 2010

@hroska ...a dáva sa ešte aj dnes,ale hlavne deťom na nočné desy,mory,+ prídavná liečba aj u dospelákov na OCD 😝 😝 😝

odo mňa všetko,nestíham,majte sa 😎 😎 😎 😎 😎

ibaja
1. aug 2010

ahojte, beriem AD uz 2,5 mesiaca, posledny mesiac, ako som uz pisala je mi super 🙂 , zivot je zase krasny, ale dnes som sa dozvedela, ze na oslavu, ktoru musim o 2 tyzdne usporiadat, pridu aj dve osoby z nasej rodiny, z ktorych mam vzdy depku... ☹ tie dve vzdy vedia ako ma zhodit, ako ma zrazit na kolena ☹ je mi z toho nanic, ako to mam zvladnut, bolo mi tak dobre a teraz citim, ze zase to bude o nicom 😒 mam si dat pred oslavou pre istotu lexaurin?

srdcko81
1. aug 2010

@ibaja -jasne nevahaj-daj si lexaurin. 😉
Mne moj doky povedal ze vzdy radsej skor ako ked uz je neskoro.Proste vtedy keby som citila ze to ,,o.k.,, nebude.
Tak si daj lexaurin a nemysli na to uz teraz. 😉 A tie dve bosorky by si mala zhodit aj Ty a uz si daju pozor 😠 😠 lebo ked sa nebranis vidia ze si lahká obet ☹

smudlinka10
1. aug 2010

Ahojky,
holky chtěla jsem se vás zeptat zda máte zkušenosti s neurolem, mám poslední dobou deprese z jedné osoby co se mnou bydlí a doktorka řekla ať si ho beru spíš večer na uklidnění. Myslíte, že nebude vadit když si ho dám jednou přes den?

hroska
1. aug 2010

@ibaja suhlasim so srdcko, daj si ten Lexaurin, predsa len 2,5 mesica nie je este nic moc, AD Ti uz ako pises pekne zabrali 😵 , ale na stabilizaciu to este nestaci 😝 , takze urcite nic nepokazis, ked si ho hodis. 😨 a neboj za rok, ked tie strigy pridu - rovno vo dverach ich posles do pekla a bez Lexaurinu, spolahni sa 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

@smudlinka10 - no mojko, ale opatrne 😨 😨 😨 , neurol patri medzi benzodiazepiny - navykove lieky, tak aby si kvoli nejakej osobe nezostala zavislacka 😝 😝 😝 😝 😝. A co mas za problem s tou osobou, ved napis? A doktorka aka Ti to kazala, asi obvodacka, vsak?? 😝 Ale jedna rada- takto svoj problem urcite nevyriesis 😨 😝 🙄

smudlinka10
1. aug 2010

@hroska obvoďačka ale zároveň je psycholožka, jsem po velké operaci a místo toho aby jsem odpočívala jsem pořád v jednom kole, každej to chápe ale moje matka ne. Je to na dlouhé vyprávění, neurol si mám brát když bude nejhůř, vzala jsem si ho za měsíc asi 4x a chtěla jsem i dnes ale pokusila jsem se to zaspat. Nezvládám to až teď když mi není dobře, jindy jsem si svoje depky řešila, že jsem se svému příteli vybrečela na rameno.

hroska
1. aug 2010

@smudlinka10, , "psycholožka" to je po nasom asi psychologicka. Na Slovensku ale psycholog nie je lekar 😨 , lekarom je len psychiater a ten zas nie je obvodak 😨 😝 . No, ak si ho das 4x za mesiac, tak by to malo byt O.K. A ta osoba je Tvoja mama, ak dobre rozumiem?? 😨 😕

julinka2
1. aug 2010

ahoj, byvala jsem clovek vesely a optimisticky, ale od porodu (uz vic nez rok) mivam stavy, ze brecim treba ani nevim proc, nic me nebavi, vsechno mi prijde na nic a zbytecny, jsem naladova, vsechno si hrozne beru atd... je tohle deprese, mela bych nekam zajit?mam problemy se stitnou zlazou-myslite, ze to muze souviset? dik

ingaje
1. aug 2010

@anika09 Seroxat momentálne beriem tri týždne. Predtým som ho brala dva roky, po dvoch rokoch sme začali vysádzať, lebo som sa citila ok. no a teraz znova. Ja mám takú skúsenosť že moja panická porucha sa mi vracia vždy pri nejakých zmenách v živote, škoda, že aj pri takých normálnych zmenách. Napr. teraz to bolo skončenie materskej dovolenky a hľadanie práce, a teraz už mesiac pracujem. takže taká kvázi celkom normálna zmena v živote (myslím nie negatínva) a úzkosti sa mi vrátili. Ja v podstate už asi takto budem fungovať celý život, že ak bude zátaž tak sa mi to vráti. 😠 Ale vždy si poviem, že radšej toto, ako mať nejakú fyzickú chorobu, napr. rakovinu a podobne. 🙂 Nikdy v živote by som nepovedala, čo dokáže psychika, ešte ani teraz tomu niekedy neverím, ale je to fakt sila...

spiranta
1. aug 2010

@hroska
ja mam to prve, tu panicku poruchu...ako sa da proti tomu liecit?? ☹ vedela by si mi poradit?

hroska
1. aug 2010

@julinka2 pozor, ak mas problem so stitnou zlazou, priznaky mozu byt podobne ako pri depresii 😨 😨 😝 A lecis sa aj na tu stitnu zlazu??

@spiranta samozrejme ze panicka porucha PP sa da liecit 😉 , lieci sa antidepresivami 😨 . Je tu velmi vela kociek co ju maju. A ako dlho uz mas tieto problemy? A liecila si sa na to niekedy?? Urcite to treba liecit a uvidis potom sa Ti bude zit lahsie 😉 🙂 .

andy.a
1. aug 2010

@spiranta ...moja,celá táto diskusia je o panickej poruche/PP/ a depresii,čo takto prečítať si aspoň pár príspevkov dozadu,ak nie strán,aby si bola v obraze ?? 😕 😕 😅 😅 😝 😝 😝
a ak vieš,že máš PP /apropo,sama si sa diagnostikovala ?? 😕 😕 / ,tak jasné,že sa s tým dá niečo robiť-ako písala
@hroska .....zájsť psychiatrovi a nasadiť antidepresívnu liečbu 😝 😝 😝

@ibaja ..Lexaurin kľudne raz za čas pri stresovej situácii môžeš 😉

@smudlinka10 ..obovoďáčka je MUDr.a psycholožka je PhDr./alebo Mgr./.....určite nemôže byť obvodáčka zároveň psychologička 😝 😝 😅 😅 😅 a psychológ nie je lekár,tudiž nemôže predpísať lieky 😕 😕 😕 ..pokiaľ máš depresie,treba navštíviť psychiatra....vyplakať sa priateľovi na ramene zaberie len na chvíľu 😕 😕 😕 ťažko mi radiť,pozerám,že máš len 19 rokov 😕 😕 😕 či sa mýlim 😕 😕 😕
na Neurol pozor,ale pri občasnom užívaní sa návyku nemusíš báť....ale predsa len,ak sa jedná naozaj u Teba o depresiu,tak treba nasadiť adekvátnu liečbu a to Neurol nie je....Neurol je len taká "barlička".... 😕 😕 😉 😉 😉

držím palce všetkým a dobrú noc 😎 😎 😎 😎 😎

julinka2
2. aug 2010

@hroska - beru euthyrox, ale na doporučení gynekologa, který mi diagnostikoval sníženou funkci št. žlázy, když jsem byla těhotná. u endokrinologa jsem ještě nebyla. nevím, co to je, buď mám nízkou dávku (od porodu beru nižší) nebo je to něco jiného ☹ i jsem docela přibrala, ale nevím, jestli to souvisí všechno s tou žlázou nebo ne ☹

ibaja
2. aug 2010

ahojte, ste zlate, dakujem moc za odpovede, som rada, ze som nasla tuto diskusiu 🙂 pomaha mi, ze viem, ze nie som s depresiou sama...
@srdcko81 nemozem ich zhodit, lebo ony dve su najlepsie, najkrajsie, najmudrejsie... aspon si to myslia, ze na nich nema nikto 😝
@hroska nemozem sa s nimi prestat stretavat, lebo jedna z nich je krstna mama mojich deti ( v slabej chvili som s tym suhlasila a uz to nejde spät ) a druha je moja sestra, ktoru nenormalne pokazili peniaze, nikdy by som tomu neverila, ze niekto sa moze tak velmi zmenit len ked ma viac penazi ako ostatni - ony maju proste pocit, ze musia riesit mna a moj zivot 😒 ... ale verim, ze ten den s lexaurinom zvladnem a budem sa usmievat cely cas ako tekvica 😀

julinka2
2. aug 2010

@ibaja - nápodobně 🙂 člověk si jinak si myslík, že je exot, cvok.. 😔 a když zjistí, že spousta lidí má podobné problémy, tak je mu jaksi líp 😅

bronia13
2. aug 2010

@smudlinka10 no ja som ho brala hlavne kvoli tomu aby som spala ale aj na depky.... mna tak omamoval

srdcko81
2. aug 2010

@ibaja -no to mas tazke mat taku kmotru a sestru.....
Ja som mala v okolí tiez par ludi ktorí riesili moj zivot poza moj chrbat 😠 😠 😠 a samo ze som sa to dozvedela.
Spravila som si popriadok a tých ludí vyskrtla zo svojho zivota-slusne-bez ziapania kricania a podobne 😉 a ich trhalo a vyhrazali,nadavali,urazali ma a priali mi vsetko najhorsie ☹ pousmiala som sa nad tým a neuveritelne mi odlahlo.... 😵 mám sa fajn a nepotrebujem ich ku stastiu a hlavne nepotrebujem pocuvat z kazdej strany ako ma dotycní riesili-mám klud.....a nie je nad to ked sa zbavís takýchto pijavíc co saju energiu....

hroska
2. aug 2010

@julinka2 , to kludne moze suvisiet so stitnou zlazou, mala by si sa najprv dat poriadne vysetrit, u nas to robia v Narodnom endokrinologickom a diabetologickom ustave v Lubochni, ale v ČR veru neviem, ale to si urcite zistis. A ked sa ta stitna zlaza vyluci, zacnes "pracovat" na liecbe svojich problemov tak ako my tu vsetky 😵

@ibaja, jaaaj, no to je problem 😝 😝 😝 😝 , ale ak Ti mozem poradit, momentalne to s nimi neries, proste sa na to vyp@dni a casom si najdes sposob ako s nimi vychadzat, ale hlavne uz Ti to tak nebude "trhat zily". Aj ja som mala hrozne svokru v zuboch, stacilo mi, ju len vidiet a take nervy som chytala 😠 😠 😠 😠 .... a teraz ju mam total "v pazi" - len sa jej vzdy usmievam do ksichtu a ani nepocuvam, co hovori 😅 😎 😎 😎

@bronia13, Ty sem prispievas obcas, lebo si Ta nepamatam 😨 . A pozeram, ze si az spoza Oceana. Inak v Chicagu mam sesternicu, vola sa Jana Svec a je ucitelka, ale to je asi blbe pytat sa Ta ci ju nepoznas, co? 😀 😀 😀 😀 😀
Brala si AD?

bronia13
2. aug 2010

@hroska hm..... rozmyslam nad tou sesternicou, ma deti? lebo poznam vela tuna ludi ale len podla prveho mena. Ja som nedaleko Chicaga a stretavame sa tu vela Slovakov a Cechov.
Co znamena AD????? ja mam teraz malu Sasenku co ma 2 mesiace a mam PPD - to je depresia po porode tak berem tiez nieco ale velmi mi to nepomaha, dufam ze ma to prejde - vraj to moze trvat aj rok.

anjelik27
2. aug 2010

Ahojte, chcela by som sa spytat, ak mate niekto skusenosti s uzivanim AD Escitalopram teva 10 mg.....za ako dlho Vam zabral? Alebo ste aspon mali ten pocit? Ja ho beriem uz 6 tyzdnov...zo zaciatku som mala pocit, ze je to lepsie....ale teraz nie som si ista, ci mne vobec zabera a treba zmenit za ine alebo len zvysit davku....Stale to nie som ja....a nedokazem sa tesit z tych beznych veci, ako predtym....Jedine pozitivum je, ze lepsie spavam....navyse trpim agorafobiou.....o svojich fobiach z urcitych situacii som vedela, ale pri tejto prvej epizode depresie som zacala mat strach z cestovania (len zahraničie - blizi sa nam dovolenka)....co myslite? Vytrati sa tento strach po odozneni depresie? Alebo do zoznamu mojich agorafobickych situacii uz pribudla dalsia???....

hroska
2. aug 2010

@bronia13, ano sesternica ma 3 deti,povodne je z Canady, do Ch. sa vydala 😵 . AD su antidepresiva 😕 😨 😅 , pravdepodobne ich aj Ty beries, ked mas poporodnu depresiu. Ale mali by Ti pomahat 😨 😕 , a ako sa volaju?

@anjelik27 sama pises, ze su zlepsenia a 6 tyzdnov je este dost malo, takze mozu byt kludne este horsie dni... 😝 😝 😝 . Mohla by Ti v tomto poradit nasa Andy 😵 a myslim, ze su tu aj nejake kocky co beru toto AD,dufam, ze sa ozvu. 😨

bronia13
3. aug 2010

@hroska hej hej berem volaju sa Zoloft ale neviem ci su u nas, berem 50 mg - mozno zavolam dokimu nech zmeni na ine alebo zvysi davku, uvidime hm.........
ta sesternica si zobrala Americana ci Slovaka?