Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

janka_banka
4. máj 2016

@domkaaaa ja viem, čo sú to úzkosti, poznám to veľmi veľmi dobre, také som ich mala, že som bola aj cez vianoce na injekciu na pohotovosti, nevedela som ani chodiť, kamkoľvek som išla, išli so mňou, myslela som, že keď zmením prostredie, tak to skončí, ale nie ... sú to svine a neskutočne to bolí ... ale mne pomohli lieky proti úzkosti, brala som Helexy nejaký čas, mesiac a medzitým na psychoterapie, kde sme rozoberali, kde sa úzkosti beru ... väčšinou sú to nevypovedané pocity, nazbierané... a potom mi ich vysadila... teraz beriem ešte diazepan ale znižujeme dávku, lebo ten zase zhoršuje depku, všetko ale postupne, chce to veľa veľa času a hlavne trpezlivosť .... nie je to choroba, čo prejde za mesiac... žiaľ....

domkaaaa
4. máj 2016

@janka_banka a mas alventu vsak? Co ak mi nesadla? Mala si pocit ze uz tie uzkosti proste nevydrzis? :/ ze cely den trpiiis a nedokazes sw s nikym rozpravat bez toho aby si nemyslela ze ti nieco je?

janka_banka
4. máj 2016

Ja mám Alventu už dlho - predlho, moja dávka je 75mg ráno a večer mám ešte nejaké antidepresíva, aby sa mi lepšie spalo ... a ako doplnok na tie stavy úzkosti som brala Rivotril tiež dlho polku večer, ale to bolo na materskej, ako udržiavacú dávku ... a dala Ti lekárka niečo kým úplne zaberú antidepresíva? Lebo tie prvé týždne sú najhoršie ... a poznám tie stavy,keď mi išla s prepáčením huba, ale nevedela som ani čo hovorím, len tak automaticky a myseľ bola stále s mojou chorobou ...
@domkaaaa

domkaaaa
4. máj 2016

No dal mi neurol 0,25 a davam si jeden rano ale to je malo ani ta favka nezabera ... A to mozem mat rakyto stav 2 ryzdne po navyseni? Ved to by mi mal uz liek pomahat praveze ci?

domkaaaa
4. máj 2016

@janka_banka presne aani odpovedat neciem mysle furt inde

janka_banka
4. máj 2016

@domkaaaa nebojkaj, bude dobre, buď trpezlivá, ja viem, že je to veľké utrpenie ... ak máš pocit, že ten neurol nezaberá, ber telefón a volaj psychiatrovi, či netreba navýšiť dávku neurolu aspoň na čas ... trápiš sa možno zbytočne ... a hlavne ako som písala pátraj po príčine svojich úzkostí ... ono to tiež niekedy nevznikne len tak ako porucha v mozgu ale je to signál tela na niečo zlé ...

babika1234
4. máj 2016

@zdenulienka456 ale v lekarni ti ho daju aj bez lekarskeho predpisu je to volno predajny liek ...Lekarka ti ho moze doporucit ...

babika1234
4. máj 2016

Baby verte mi ze tie ktore rano vstanete do prace nieste natom az tak zle takze klobuk dole....Ja som sla do prace vzdy som musela vystupit z autobusu straaaašne mi prislo zle myslela som alebo vzdy som sa tak citila ako keby na infarkt alebo som sa tam ani nedostala take uzkostno panicke stavy ma chytali ...

apolka77
4. máj 2016

@domkaaaa ahoj domka, je mi luto, ze sa stale trapis. Ako baby pisu daj si ten neurol aj 3xdenne.

Nie moja, este som nezacala brat AD, asi preto, ze sa bojim tohoto pociatocneho zhorsenia cez ktore prechadzas napriklad teraz ty.
Tak kazdy den zacinam od znova, niekedy sa mi dari niekedy menej..ale bojujem a verim ze sa stane zazrak a ja tie AD nebudem potrebovat. Tesim sa na terapie a dufam, ze mi pomozu.

Ja tieto stavy paniky ci panickej uzkosti poznam. Bez "priciny" mam rano hnacky, uzkosti ako sa chystam do prace, hrcu v hrdle..pricom pracu mam pohodovu. Sama nechapem. Bezpecne sa citim v aute. Na peso je to ovela horsie, nohy mam slabe, podlamuju sa mi, akoby som v svaloch nemala silu...nasledne ma pochyti strach, sem tam sa mi zahmlie pred ocami a citim sa akoby som to ani nebola ja a moje telo...vsak to isto pozna kazdy kto prechadza takymito panickymi stavmi. V obchode mam to chyta pravidelne, vtedy rychlo pokladna a unik do auta.
Teoreticky vsetko ovladam, viem, ze ma moje telo klame, ale prakticky ked nastanu tieto stavy nie som schopna to v tie minuty ovplyvnit.Opakujem si sice ze je vsetko vporiadku,ale nezabera. Som z toho unavena, vycerpana...ale aj tak intuicia mi vravi, ze vsetko bude o.k
Teraz si pol hodinu pred tym ako musim nakupit, supnem lexaurin 1,5mg..trochu pomoze, aj ked nie uplne...no snazim sa to nebrat kazdy den...
V ramci samoterapie sa vraciam na miesta, kde ma panika pochytila stale dookola, uz som nahnevana sama na seba..niekedy uz ten hnev ze som taka "neschopna" ma vzpruzi. Skoda, ze len na chvilu. 😝

apolka77
4. máj 2016

@babika1234 ahoj moja. a lieky ti nepomahaju teraz?
rozmyslam ako si mi poradila vymenit ten lexaurin za xanax..spytam sa este mojej dr., lebo na paniku mi pride ten lexaurin slaby,skor sa citim unavena.
Ja som ten 1x co som brala AD chodila aj do prace ale bolo to o drzku. Teraz keby som s tym mala zacat odznovu idem na pn.
O tyzdni pn uvazujem aj teraz potrebujem si oddychnut a nacerpat silu.
Dnes ked budem statocna pojdem si zacvicit, uz som vyse mesiaca nikde nebola.

apolka77
4. máj 2016

@janka_banka
ahoj janka, vies co ma zaujalo? ze beries uz tolko rokov alventu a v podstate tou uzkostou stale trpis aj tie stavy co opisujes..ako beries dvoje AD a citis sa tak ako sa citis?
nepride mi to ok..resp. si myslim, ze ti ta alventa nepomaha..ako sa volaju tie druhe AD?

Na tieto psychosomaticke stavy PP a uzkosti mne zaberal ten paroxetin skvele. Ten si nikdy nebrala?
Ja viem, ze kazdy sme iny, ale brat AD a citit sa ako ty mi pride ze zbytocne hltas tu chemiu. Keby ti pomahali nepoviem, ale takto....

domkaaaa
4. máj 2016

@apolka77 kks to co opisujees mam ja akoby som to nebola ja alebo neviem ovladdat svoje telo a straach ze som sa zblaaaznila :/ a mavam to skor doma ked mam ist nieco robit chyta mq panikq ker som v praci tam akoby mozog zamedtnam a je lepsie

domkaaaa
4. máj 2016

@janka_banka aj mne pride te alventa ti nepomaha ... Lebo ja som sa dva roky citila skvele 🙂 len potom prestal liek ucinkovat

apolka77
4. máj 2016

@domkaaaa a mala si to aj ked si nebrala lieky?
tebe sa to teraz este aj zhorsilo liekmi, kym zaberu paradox panika sa znasobi. daj tej alvente este 2 ci 3tyzdne a ked to bude stale taketo zrejme ti nezabrala.

ano ja mam tiez vyskusane ze ked musim zapajat hlavu alebo v robote byt sustredena tak tam ta panika nie je az taka..akonahle by som si mohla uzit napr.nakupovanie zrazu pride...ano tie stavy su na nevydrzanie. ale MY TO DAME. 😉

babika1234
4. máj 2016

Takto mala som panicku bol to atak prislo mi zle busanie srdce triaska strach lakala som sa ze zomrem alebo mam infarkt tento stav bol natolko hrozny ze som si privolala 112 nedokažem opisat ako mi bolo zle a vzdy som sa bala co ked pride mi tak zle znovu ...vzdy som bola osetrena magneziom apaurinom a infuziou medzi tym som trpela aj uzkostami a vacsne mi bolo zle a stale dokola ...Odkedy uzivam Arketis som pochopila respektivne mi nedoslo zle ale mavam uzkosti depku ...S panickou som sa naucila zit viem co to je a uz to nedostavam ...Viem ze to je len stav v mojej hlave do toho urcite

babika1234
4. máj 2016

@apolka77 Ahoj ale funguju som v pohode ja si myslim ze xanax je naj ked mi prislo zle jaaaaj kychla som aj .

domkaaaa
4. máj 2016

@apolka77 jasne ze dame zajtra idem doktorovi a dam vam vediet co dme vyspekulovali 😊😊

ametyst123
4. máj 2016

Ahojte dievčence, na konci jedného článku bolo motto: "Získajte silu, odvahu a dôveru zo všetkých skúseností, v ktorých ste stáli proti svojej úzkosti. Ste schopný si povedať: “Čelil som svojmu strachu a dokážem to aj nabudúce.” Eleanor Roosevelt

ametyst123
4. máj 2016

@domkaaaa Neboj sa Ty to zvládneš, ten Neurol by som rozhodne navýšila, na tri dávky denne.... to je aj tak minimum... aby si zvládala zo začiatku tieto stavy, neboj sa, Ty to dás, a ak Ti Alventa nezaberie... po mesiaci - dvoch... zmen na iný liek...

@janka_banka A čo sa týka Janky, tak som to pochopila, že Ty máš aj obsedantno-kompulzívnu poruchu... tak preto máš tieto lieky.... Ináč pozri si jeden článoček o tom.... http://www.ocdstop.sk/odborne-informacie/25-obs...
a aj to sa dá liečiť.... SSRI.... Ty máš Alventu... to je SNRI... čo ešte okrem Alventy berieš...?

domkaaaa
5. máj 2016

Dala som aj dnes a uvidim co a ako ... Mam uzkost od rana hnusnu fuj ble :(

domkaaaa
5. máj 2016

@ametyst123 alventa je Snri? :O mne uz teda nepomoze ani svatena voda

adrika19
5. máj 2016

@apolka77 Ahoj, prečo si nechceš nasadiť lieky keď ti v minulosti zabrali? Ver mi, že samo os sebe Ti to neprejde, hovorím z vlastnej skúsenosti . Tiež som sa bránila AD lebo na začiatku príde zhoršenie a napokon som aj tak musela nasadiť AD a potom už bolo ok.

babika1234
5. máj 2016

@domkaaaa toho neurolu si kludne daj aj dve tablety zvys davku nic sa ti nestane ako pisala uz ametyst...O.25 by na uzkost nemohla ani mne takze daj 2...

janka_banka
5. máj 2016

Dievčatá ja som dnes volala s lekárkou a znižujeme Diazepan a pridala mi dávku Alventy... vraj som potrebovala utriasť myšlienky a boli to liekové prázdniny ... teraz keď sa tak zamyslím, tak mala pravdu, keď som bola v tej eufórii zamilovanosti som nerozmýšľala racionálne a ešte k tomu antidepresíva...tak držte palce nech už nabehnem na normálny systém ako predtým ... nech je už len a len dobre ... a aj Vám držím palčeky ...

schwarzbacherova
5. máj 2016

Baby aj kamoska ma taký problém ale jej to.začalo po pôrode že ako lubi tu dcéru ale citi odpor že už druhé dieťa nechce, a teraz zase ked je chora tak si mysli ze ide zomret aj z obyčajného zapaleneho hrdla a už aj menej.chodi von... ale sa boji ze ked pôjde ku doktorovi že si už nikdy nenajde normalnu prácu a že by jej aj tak lieky nepomohli... ja jej hovorim ze nech ide ze jej pomôžu ale stále tam nechce ísť

somebunny
5. máj 2016

@janka_banka a ako ti upravila davku 🙂

janka_banka
5. máj 2016

@somebunny Ráno Alventa 75mg, obed 75 mg, čiže mi pridala 35 mg aj ráno aj na obed, uvidíme čo to spraví, ja by som bola rada kebyže to zaúčinkuje hneď 😀

somebunny
5. máj 2016

a uz si brala tak vela
@janka_banka

somebunny
5. máj 2016

ja beriem 75 rano a je mi super len vobec mi nechuti jest tak sa bojim aby mi ju nevymenila ja som s alventou velmi spokojna len to chudnutie pri vyske 173 len 47 kg @janka_banka

apolka77
5. máj 2016

@adrika19 ahoj adrika.
Je to komplikovane. Niekedy si myslim, ze to zvladam sama, potom sa zlaknem ze mi bude ovela horsie znova 10tyzdnov a potom ze znova tak hrozne priberiem a ze nebudem mat nic z intimneho zivota..lebo toto boli tie neziaduce ucinky...lieky som uplne nevylucila, dnes mi nie je najlepsie priznam sa..lexaurin ma skor uspava a unavuje...

ak sa smiem spytat ake ad beries?

inak viem, ze to same nezmizne..pracujem na sebe, alebo sa mi aspon zda 😒 ze mozem na nieco prist. Pravda, som uz unavena a niekedy aj zufala.