Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

vsilvia
5. aug 2010

@srdcko81 velmi pekne si na predchadzajucich stranach pisala o sexe a antidepresivach/ samozrejme so vsetkymi pismenkovymi kamaratkami 🙂 /. u nas sa ujala poloha na mrtvolku 😉 ,
@julinka2 a nikushka dakujem za vysvetlenie, davate si predpisovat original alebo generikum?
@tina28 drz sa,

srdcko81
5. aug 2010

@vsilvia -som rada ze si si oblubila aj moju oblubenú 😀 😀 😀 Dobre som sa zasmiala 😀 😀 😀

nikushka1
5. aug 2010

@vsilvia
ja dávam prednosť originálu.ale teraz beriem liek ktorý pokiaľ viem nemá generikum takže to nemusím riešiť 🙂

nikushka1
5. aug 2010

že poloha na mrtvolku 😀 😀 😀 😀 😀

vsilvia
5. aug 2010

@srdcko81 depka nedepka aj ja som sa musela smiat ked som to citala, niektore predchadzajuce diskusie o inych temach su velmi vydarene, odporucam vsetkym 🙂 ....verim , ze vo vasej uzavretej skupine vesele dievcata s depresiou sa aj dobre zabavite .... 😵

srdcko81
5. aug 2010

@vsilvia -ved to ze clovek sa tu aspon trosku odreaguje 😀 😀 😀 😀

tina28
5. aug 2010

@srdcko81 no tak drž sa. zvládneš to. ja takto môžem, ale len autom. mne to trvá len mesiac, ale do lietadla by som´napr.nemohla, lebo by som umrela. doteraz som sa dosť "nachodila"lietadlom, teraz ani otcu. a začala som mať fóbie z uzavretých priestorov. takže sa mi super žije, nemám ani kam chodiť, lebo sa skoro všetkého bojím...

srdcko81
6. aug 2010

@tina28 -ahoj dakujem 😉 Ja do lietadla tiez nie ani do autobusu-hadam to ntým autom zvladneme a vsetko bude o.k. 😉

lea132
6. aug 2010

Ahojte, prepacte, ze Vas tu otravujem, ale mohli by ste mi priblizit, co sa odohrava v hlave cloveka, ktory ma depresie? Vcera sa mi obesil svokor a ja proste stale nemozem uverit tomu, ze by to bolo len tak, som presvedcena, ze mal nejaky druh depresie...chcem ho pochopit ☹

hroska
6. aug 2010

@lea132 je to tazko zovseobecnit, pretoze aj depresie su rozne druhy. Mozu byt depresie lahke, stredne, tazke, bez psychotickych priznakov, s psychotickymi priznakmi.......je toho vela. Ked ma clovek tazku depresiu - nema absolutne zaujem o zivot, o rodinu, deti, nevladze chodit, riesit problemy, nic pre neho nema zmysel, utapa sa stale v ciernych myslienkach, ma strach, uzkosti, ma pocit, ze nema zmysel dalej zit, ze toto utrpenie sa nikdy neskonci ..... a ak sa nelieci, jedine vychodisko vidi v odchode z tohto sveta - lebo zit s depresiou je utrpenim a peklom, ktore je nepopisatelne. 😝 😝 😝 😝 😝 😝 Takze smrt sa takemu cloveku javi ako jedine mozne riesenie, navyse sa vtedy javi bohuzial aj ako vykupenie z toho pekla. Ale da sa z toho vyliecit a clovek sa dostane zas do "normalu". To som napisala len tak zjednodusene, aby to bolo ako tak zdravemu cloveku pochopitelne. A ako sa Ti svokor javil v poslednej dobe, mali ste nejake podozrenie, mal problemy, odmietal liecbu......???

lea132
6. aug 2010

My zijeme v inom meste,moc sme s nim neboli,ale hej bol iny,strasne videl vsetko cierne,trapili ho podivne veci,robil veci co bezne nerobi-drobnosti ako ustlal postel,umyl riady...zle spaval,proste neviem,mm mi hovoril,ze sa mu nezda po telefone,svokra dnes priznala,ze ho posielala k doktorovi,ale odtmietal..bol zadumany ako keby bez zivota..Ale to si spatne az teraz premietame..Neviem,vzdy hovoril,ze spachat samovrazdu je nezodpovedne voci rodine,bol silno veriaci..niektore veci nasvedcuju tomu,ze to bolo skratove,ine ze to planoval

hroska
7. aug 2010

@lea132 je to smutny pribeh, uz sa neda nic robit, len sa poucit do buducnosti, ze ked ma clovek problemy takeho charakteru, urcite sa da pomoct mu, ale vtedy naozaj musia blizki ako sa povie "zamakat" na plne obratky.

lea132
7. aug 2010

@hroska ved prave preto si to teraz vsetci vycitame, kazdy na tom vidi svoju vinu, snazim sa im vysvetlit, ze ked si to budu vycitat, tak tym nikomu nepomozu 😔

kubaka
7. aug 2010

lea - smutné - tak to bohužel končí, když okolí nemocného nemá základní povědomí o tom, co je deprese a jak to taky může zkončit a jak razantně zasáhnout - nechat dotyčeného odvést třeba sanitkou do nemocnice i proti jeho vůli. Protože takový člověk už není schopen rozumného uvažování
Při nejtěžší formě deprese jde o život přesně jak jsi popisovala u tchána. Clověk se chová jako kdyby uzavíral svůj život, dává své věci do pořádku, mluví o smrti, v životě už nevidí žádný smysl. I přestože může být bůhvíjak věřící, tak ta bolest v duši je tak nesnesitelná, že touha zkoncovat s ní je silnější než jakákoliv víra , předsevzetí - cokoliv.

Tcháni taky nepoznaly varovné příznaky, když se jim pomalu hroutila devatenáctiletá dcera. Nevšímali si nespavosti, neschopni jíst, radovat se, že byla úplně mimo, říkala jim, jak jí je zle. Zareagovali až tehdy, když nespala tři dny za sebou, halucinovala, chtěla vyskočit z přízemí rodinného domku z okna a pak už jen ležela na zemi a bila hlavou o zem, že chce umřít. Tchýně nad ní stála a brečela, tchán ji nakonec naložil a odvezl na pohotovost, odtud putovala rovnou do Levárů záchrankou. Lečí se už 10 let a bez léků být nemůže.

lea132
7. aug 2010

Je to smutne,vsetky tie priznaky,mali sme to vediet,len my sme s nim boli velmi malo poslednu dobu...svokra si to mohla vsimnut,bola s nim casto..o smrti on vobec nehovoril

savanna
8. aug 2010

ahojte kocky 😉

chcela som sa opytat tych, ktore uz beriete AD nejaky cas - ako dlho trva, kym AD zaberu na uzkosti? V mnohych prispevkoch bolo spominane, ze depresie ustupuju najprv a uzkost az po nejakej dobe...takze ako dlho to bolo u vas, kym ste pocitili ulavu od uzkosti? 😕 😕 Beriem Seroxat nieco cez 2 tyzdne, to je este kratka doba.

Ja nemam diagnostikovanu depresiu,ale uzkostnu neurozu - nikdy som teda nemala taky tazky stav, ze by som nevladala vstat z postele. Na druhej strane vsak mam pocit, ze je u mna vsetko prezivanie akoby potlacene, nedokazem sa z nicoho tesit, ziadna cinnosti ma nebavi.... akoby sa moja psychika "zaobalila" , aby sa uchranila pred bolestou- tazko to dokazem popisat. No a co sa tyka tej uzkosti, mam uz strach skoro uplne zo vsetkeho, uplne mi to prerasta cez hlavu uff 😔
A takisto sa uplne stotoznujem s tym, co pise @tina28, tiez sa uz bojim skoro vsade chodit, lebo ma prepadaju pocity, ze sa nemozem nadychnut- v aute, v obchode, v autobuse, minule som sa schovala pred burkou pod mostom a myslela som, ze tam umriem od strachu 😒

No a tiez by ma zaujimalo, ako je to u vas s cvicenim? Vsade hovoria, ake blahodarne ucinky ma cvicenie na psychiku 😅 😅 Lebo mne cvicenie na uzkosti pomaha velmi, uz len preto, ze sa sustredim na nieco ine a takisto ked pridem domov, citim sa prijemne uvolnena. Ale co sa tyka posobenia na moju naladu, tak to je ucinok 0 bodov, akurat co sa citim este viac bez energie a bez chuti nieco robit, ziadne vylucovanie hormonov stastia sa u nikdy mna nekona 😕 😕 🙄
Drzim velmi vsetkym palce 😉 😉

hroska
8. aug 2010

@savana , u mna Seroxat zacal na uzkosti zaberat asi tak po 3 mesiacoch, resp. to slovo zaberat nie je presne, ono je to tak, ze ta hladina serotoninu v mozgu sa vdaka AD doplna, doplna, doplna..... a Ty sa citis lepsie a lepsie a lepsie. Vpodstate AD Ti pomahaju v tom, ze sa akoby nanovo ucis zit. 😨 😨 😨 ale ten zivot je kvalitnejsi v tom, ze je relativne bez stresu, depresii a uzkosti. Neboj sa, postupne to pride, v 1/2 roku to uz bude celkom fajn 🙂 😉 a za rok sa uz nebudes pytat na taketo veci, lebo Ti to uz bude jasne, za ten rok pochopis o com to je 😅 .... A to cvicenie, to je uzasne, to si udrz - a neskor budes pocitovat aj to vylucovanie hormonov stastia 😵 😵 😵 😵 😵 Inak ja som po 2 tyzdnoch uzivania AD nebola schpna otvorit notebook 😝 😨, nie to este nieco pisat, takze si na tom dost dobre 😅 😅 😅

fakina
9. aug 2010

@srdcko81 Dakujem za odpoved. Ale vies ked mna to potom trapy, ze nic to so mnou nerobi a myslim, si ze to uz nikdy nebude tak ako predtym. A vobec neviem ako dlho budem musiet uzivat tie tabletky 😢

ibaja
9. aug 2010

@savanna ja beriem AD 2,5 mesiaca a az teraz mi je fakt lepsie 🙂 tak este vydrz, neboj, bude lepsie 😉

anjelik27
9. aug 2010

@srdcko81 aj ja som predtym nez som dostala depresiu velmi rada cestovala...lietadlom ani autobusom sice tiez nie, lebo mam navyse agorafobiu, ale auto mi nerobilo problem....a teraz.....chystame sa do Talianska a ja mam vazne strach ☹ ...cele dni myslim iba na to a prepada ma uzkost.... uz neviem, ci sa vobec tesim...alebo sa len bojim....snad to tam nejak vydrzim, a moooc by som si priala, aby som si to tam nakoniec aj uzila....

savanna
9. aug 2010

@hroska , @ibaja -dakujem vam za povzbudenie. 2,5 a 3 mesiace no tak to ma teda este caka dlha cesta 😅 😅

@hroska ja som na tom relativne dobre len vtedy, ked som doma, inak sa mimo domu bojim skoro vsetkeho 😔 Takze pisanie na PC a pohyb po dome mi nerobi problem, ale takto vyjst do obchodu medzi ludi to uz je ina
story 😅 😕 😕 To je asi vyhoda uzkosti v porovnani s depresiou - samozrejme, robim si srandu 😅

hroska
9. aug 2010

@savana neboj, ja myslim, ze ani tie 2,5 - 3 mesiace nebudes musiet cakat 😉 😉. Som si ista, ze za mesiac uz budes shoppingovat len taky fukot 😵 😵 😵 😵 😵 😵 a drzim Ti v tom palce. 😉 😉. Ta vyhoda uzkosti oproti depresii - to si dobre vystihla 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

savanna
10. aug 2010

@hroska vdaka 😉 ano, je to ozaj vyhoda mat uzkosti, ked sa tak nad tym zamyslim 😀 😀 😀
Tazko v tomto hovorit o nejakych vyhodach, ale su aj ovela horsie veci - to sa snazim vsugerovat sama sebe, ked sa citim trochu lepsie.
Pisala si, ze si mala uzkosti aj depresiu...ako sa u teba tie uzkosti prejavovali? Len by ma to zaujimalo, aby som vedela, ake zlepsenie mozem ocakavat 😅

lila1
11. aug 2010

@andy.a ...ahoj Andy, poprosím zase o radu. Beru Sertralín....vždyť víš, ale doktorka mi dala ze začátku jen 50 na den, pak mi zvýšila na 75 na den, ale mě se stále zdá že to není ono. Na kontrolu jdu až za 2 týdny. Nemohla bych si sama zvýšit dávku na 100 na den? Děkuji za rady, pa.

hroska
12. aug 2010

@savana, ano ja som mala tazku depresiu, ale aj uzkosti. 😝 😝 😝 😝 😝 Ako sa prejavovali? U mna to nebolo nic take ako PP, ale skor to bolo strihnute smerom k takej Generalizovanej uzkostnej poruche - teda aspon si myslim 😨 , to znamena, ze som bola stale v hovatskom napati 😝 😝 😝 , nevedela som sa uvolnit 😝 , mala som stale taky nejaky strach, ani neviem z coho, obavala som sa buducnosti, bala som sa, ze to a to nezvladnem, neverila som si v nicom...

svija
12. aug 2010

Ahoj,
už nějakou dobu Vás čtu, ale nereaguju. Teď mě zaujal příspěvek Ley 123, tak se trochu rozkecám 🙂 . U mě se po porodu z celkem klasické nespavosti a úzkostných stavů rozjela obsedantně- kompulzivní porucha (teda jenom ta obsedantní část) s pěknou depkou a okolí na to taky nějak nestihlo zareagovat. V době, kdy už jsem v tom pěkně lítala a měla jsem obrazové vjemy a nutkavé myšlenky skoro ze všeho, co se kde hýblo, nemohla jsem úzkostí přes den skoro fungovat a v noci jsem skoro nespala, jsem taky vyhrožovala manželovi, že z toho za chvíli skočím pod metro a dítě dám do babyboxu 😝 . Taky mi pořád jen říkal, tak s tím něco dělej, ale já jsem prostě potřebovala naložit do auta a rovnou někam odvézt, jen jsem se klepala a brečela a kojila, chovala a přebalovala. To samý moje mamka, ta říkala, že jsem vypadala, že mi není dobře, ale nechtělo se jí nám zasahovat do manželství. Taťka ten si vůbec ničeho nevšim. Teď už se tomu víceméně směju, po půl roce jsem díky lékům jakž takž v pohodě, ale kdo nezažil nepochopí.

stalker
13. aug 2010

ahojte,....až teraz som sa doatala ku compu,lebo som bola na dovolenke v grécku,....no už son naozaj rada,že som doma,pretože som bola stále nervozna a stále som sa niečoho bála.pred odletom som dostala takú neopísatelnú úzkosť,že budem zavretá v malom priestore,až ma oblieval pot,ale potom mi to prešlo,...som k tomu ešte alergik na včely a osičky a tam ich bolo neúrekom-z toho som bola v strese,k tomu ešte s malou a svokrou,ktorá nevie pochopiť,ako môžem mať z niečoho hrôzu a strach + ja aj moja dcérka máme celiaku,takže aj akékolvek stravovaie bolo u nás náročné - tak som bola v neustálom napatí-a už som doma,síce tento teplotný rozdiel urobil svoje a som prechladnutá sople a hrdlo - ale som doma 😉 .a viete mi poradiť môžem pri užívaní citalecu,kt.som si na dovolenke zvýšila z 10mg na 15mg+neurol0,25 ráno a na obed0,25mg a večer0,5 mg užívať nejaké lieky proti teplote????????? 😝 😝 😝 dakujem a už sa teším že som tu a môžeme spolu písať 🙂 🙂 🙂 🙂

livijja
13. aug 2010

@filipko ahoj ako citam tutop diskusiu tak neda mi to napisat, ja mam tiez taky problem no hanbila som sa za to ze beriem lieky ze som tzv cvok xi ale citam ze kazda druha maminka ma s tym problem . U mna depresie nastali ked som nezmaturovala zacalo sa to so mnou sypat kvalitne. Nakoniec som si spravila maturitu v septembry odysla som pracovatdo Ba nasla som si tam priatela dokonaly idealny vztah mali sme sa brat a ked som ostala tehotna vykaslal sa na mna, myslela som si ze to zvladnem ale opak sa stal pravdou, tym ze som ostala u rodicov byvat sa to len zhorsovalo a zhorsovalo, ked sa my narodil syncek bola som nesmierne stastna a myslela som si ze depresie pominuli no naopak zacali sa prejavovat castejsie, som mladunka vyzeram na 16 rokov aj ked mam 23 co nie je tak vela a ked som sla s malym von kazdy ma zastavoval akeho mam pekneho braceka , no a stupnovalo sa to aj tym ze moji rodicia chceli vychovavat mojeho syna podla seba kazdy den mi vykjrikovali ze som zla mama ze sa neviem starat o maleho ze nic nerobim ...... dva roky som to tak vydrzala az pokial som nestretla priatela Radka ktoreho nesmierne milujem a ktory mi dava vela, on sam trpi soc fobiou co uz sa lieci a je uplne v pohode . nie je to ziadna hanba ani nic take, ...........a nakoniec ked sa to doma vystupnovalo ze som macocha ze som najhorsia na svete mala som stavy depresie neskutocne plakala som aj ked mi niekto povedal ze chod do obchodu za kazdym tak som sa sama rozhodla idem ku psychiatrovi a basta , prisla som tam ties mam maleho ako vy babo a nebol problem maly je hyperaktivny a bala som sa ci to vydrzi no sestricka kt tam bola sa s nim hrala to musi tak mi bolo povedane bola som tam hodinu a dala mi tabletky na depresiu , tablety sa volaju coaxil a su vynikajuce beriem jednu rano naobed a vecer beriem ich uz mesiac a citim ze zaberaju , co sa tyka hnaciek co mate moze to byt aj s depresie , ked ste boli v nemocnici ako ste pisali tak ked ste brali lieky moze to byt aj z toho kazde telo prijma ine lieky treba si prestudovat pribalovi letak a tenb da vela, taktiez som citala vela diskusii o depresiach ktore mi pomohli posuvat sa dalej ....... musite sa odhodlat a ist dalej k doktorovi mate babo a zaidne ublizenie na zdravy mu nepomoze dufam ze som vam nejako prodradila ak budete nieco p otrebovat napiste mi intrnu postu a ja s vami rada popisem

redulka
13. aug 2010

Ahojky. CHtěla bych se zeptat, jestli někdo berete na uzkosti a deprese COAXIL a RIVOTRIL? Já se léčím už asi 7 let a nesnáším žádné antidepresíva, pouze toto. Jen toho Rivotrilu se bojím, doktor mi píše 3x 2 mg denně, už pár let a ten Coaxil moc nepomáhá-asi. Měl jste někdo taky Coaxil? 🙂

livijja
13. aug 2010

@redulka dobry den ja beriem coaxil rano naobed a vecer ako dlho ho beriete? ja len mesiac a uz zacinam citit nieco nie je to nic moc , co som citavala diskusie na inych strankach ucinok tychto tableteik zacne ucinkovat tak po dvoch troch mesaicoch ale nesmie sa vynechavat musi sa brat pravidelne,