Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

filipal
18. júl 2010

@lila1 ahoj 🙂 dakujem, ujde to! ja zase zacinam znizovat sestralin veeelmi pomalicky, rozdelene na 4 mesiace.
beriem ho vyse roka.
podla mna mas nizku davku. asi ti to napise aj Andy. ja som brala 50 mg len 2. tyzden, potom som cez 75 mg presla na 100 mg. ani to mi nestacilo a brala som 150 mg...vraj so sertralinom sa ide az do 300 mg. kedy mas kontrolu?

super, ze si zvladla dovolenku! kde ste boli? inac, potia sa asi teraz vsetci, ja strasne.... ☹ 😝 aj to tocenie hlavy mozes mat z horucav....

stalker
18. júl 2010

@lila1 zdravím.....teraz mi býv avečer horšie.....,ale dá sa to.....,aj ja sa chystám o 2 týždne na dovolenku,.....a stále nemám z toho dobrý pocit....,lebo si stále myslím, že mi to už konečne zaberie......to napätie cítim aj ja stále.......ale nič.......,tak dúfam, že to pomaličky prejde....a prosím ťa ako to je????....môžem si zobrať do kabelky do lietadla lieky?????

lila1
18. júl 2010

@filipal aháááááá, no uvidíme....kontrolu mám zítra. A Ty jsi brala tu 150 jednou denne v jedné tabletce? Jinak to mi doktorka řekla, že se ženy s toho sertralínu potí a je to fakt pravda. Taky se mi někdy třesou ruce, snad proto, že je to nízká dávka???

lila1
18. júl 2010

@filipal .....ještě jsem se chtěla zeptat, jaké jsou příznaky toho, že máš nízkou dávku, jak jsi se cítila, ale muselo Ti být i z nízké dávky už lépe, ne?

lila1
18. júl 2010

@stalker ...ahoj, tak to nevím...my jsme byli tu na Slovensku....musíš si to někda zjistit. Neboj, bude líp, jen se nesmíme vzdávat. Nesmíme ustupovat!

filipal
18. júl 2010

@lila1 rano 100 mg, na obed 50 mg. vecer nie je dobre brat sertralin, lebo vraj stimuluje....

Lila, ja som sa potievala aj predtym, tak to neviem posudit. ruky sa mi netriasli. to, ze mam nizku davku lekarka usudila z toho, ze som sa este necitila uplne dobre, ale lepsie mi bolo, to ano... a to ze sa pribera, ti tiez povedala lekarka? moja tvrdi ze sa zo sertralinu nepribera, ale u mna sa potvrdzuje opak. 😒

@stalker na lieky do prirucnej batoziny, do lietadla, potrebujes mat potvrdenie od lekara, ze lieky musis uzivat. mozes si ich dat do kufra, ale moze sa stat, ze sa strati batozina, a budes bez liekov...

lila1
18. júl 2010

@filipal ....ano, ptala jsem se jí jestli se ze Sertralínu přibíra a říkala, že ano, tak jsem se potěšila... 😀 😀 😀 ....já bych přibrat potřebovala i když jsem nikdy nijak ani len plnostíhlá nebyla. Věřím, že i věkem se přibíra... 😀 😀 😀

nikushka1
18. júl 2010

ahojte kočky 🙂
tak sa nám konečne ochladilo.už bolo na čase.mne bolo brutálne z toho tepla.som šla ráno okolo deviatej do obchodu
a ledva som došla domov.potom som nos z bytu vystrčila až po siedmej večer.a to mne nikdy nerobilo problémy teplo.teploty nad 30°C som zbožňovala ale tento rok to bolo na dve veci. 😠

ja už zajtra zase do roboty tak mám z toho obavy.dúfam že sa to nebude zhoršovať a nebudem si musieť dať oxazepam.

@stalker ja som minulý rok letela do egypta.lieky som mala časť pri sebe(ale len niekoľko tabliet z každého druhu-brala som vtedy asi 4druhy-a z každého asi po 5tabliet)a zvyšok v kufri.nemala som žiadne potvrdenie od doktora.a v pohode.

dilema
19. júl 2010

ahojte vsetky tu pisete ako pekne uzivate lieky a snazite sa najstv vhodnu kombinaciu lieciv pre seba, mojej svagrinej diagnostikovali tazku depresiu a uziva lieky zo dva tyzdne a potom zisti ze pribera a odmieta sa liecit...vraj ich nepotrebuje ale potom tie jej stavy...ach...ako ju presvedcit aby sa liecila?

stalker
19. júl 2010

....zdravím kočky, nakukla som sem..., že čo nové......,takže vás pozdravujem a držkajte sa....

kubaka
19. júl 2010

@dilema tak to je na hospitalizaci - pokud má těžkou depresi. Nebo jí vsugerovat, že po delším užívání zase zhubne, že je to jen prvotní reakce - prostě ji suše obelhat. Až jí bude dobře, přestane jí nějaká váha trápit a bude ráda, že je v pohodě.

andy.a
19. júl 2010

@dilema ....pokiaľ má niekto naozaj ťažkú depresiu,tak je mu šuma-fuk,že z liekov priberá 😕 😕 😕
v prvom rade mu ide,aby sa z depresie dostal a nie že priberie 😕 😕 😕 😕 😕

a ak má naozaj ťažké depresívne stavy,tak presne ako píše
@kubaka -treba hospitalizovať,možno aj elektrošoky,pokiaľ je to závažné.....z tých nepriberie 😝 😝 😝 😝 😝

možno to znie hrozivo,ale to je realita,pokiaľ sa tvoja švagriná chce z toho dostať,nech užíva lieky...a 2 týždne je ešte veľmi krátka doba....a nech nerozmýšľa nad nepodstatnými vecami 😕 😕 😕

kubaka
19. júl 2010

@andy.a o jedné dívčině zde, smutný případ, nechci jmenovat, jsem dostala zprávu, že jak se nemohla dostat z depresí, bylo to čím dál horší, tak nakonec ji hospitalizovali, v narkoze dostala sérii 5 elektrošoků a je z ní prý úplně jiný člověk - srší energií a vitalitou. 😵 To jsem moc ráda četla.
Kdo má depresi, udělá cokoliv, aby mu bylo dobře. Jinak tak akorát kopnout do nosu. Znám takovou hysterku, co akorát prudí lidi okolo sebe, ale pomoc nevyhledá. to pak už ji akorát posílám do háje, ať neotravuje okolí, když se sebou nehodlá nic dělat. Taky spousta absurdních, nesmyslných důvodů... 😝

andy.a
19. júl 2010

@kubaka ..áno,viem o koho ide,tá kočka je ako vymenená po tých EŠ 😝 😝 😝
veľmi si vraj chváli 😵 😵 😵

týmto ju pozdravujem a dúfam,že sa ozve 😉 😉 😉 😵 😵 😵

dilema
19. júl 2010

@kubaka
@andy.a ved prave mi je to cudne, ze sa nechce liecit.. proste si nechce ani pripustit ze ma nejaky problem, hoci uz bola u psychiatra dvakrat....ale vzdy ked sa trosku citila lepsie lieky vysadila a samozrejme si viete predstavit co nasledovalo...horsie je to, ze ma dve male deti, hmm...je to fakt tazke... vsetkych co ju presviedcaju, ze ma brat lieky berie ako uhlavnych nepriatelov co jej chcu ublizit...

filipal
19. júl 2010

@andy.a prosim ta nezabudla si na mna? prosila som ta vysvetlit ten rozdiel medzi SSRI SNRI.
dakujem

andy.a
19. júl 2010

@filipal ...a čo potrebuješ vedieť?? 😕 😕 😅
veď ty si z tých študovanejších,čo sa týka tejto oblasti 😝 😝 😝 😕 😕 😅 😅 😅

SSRI /inhibítory spätn.vychytáv.S / sa dávajú ako lieky prvej voľby pri ľahkej a stredne ťažkej depresii,PP,OCD,PTSD atď-....teda kde sú indikované 😝 😝 😝
SNRI-duálne-inhibítory spätn.vychytáv.NA a S sa dávajú ako liek 2. voľby....a)keď nezaberie SSRI,alebo b)ako liek 1.voľby pri ťažkých alebo atypických depresiách 😝 😝 😝

toť prax a diktát ZP 😝 😝 😝 😝 😝

všeobecne-SNRI sú viac stimulujúce ako SSRI,hlavný predstaviteľ venlafaxín sa robí t.č.už len v retardovanej forme,teda kapsule s pozvoľným uvoľnovaním účinnej látky...pri dávkach do 150 mg sa užíva RAZ DENNE.,inak sa užíva ráno+ naobed 😝 😝 😝
to platí aj pre ostatné SNRI 😝 😝 😝

andy.a
19. júl 2010

http://www.psychoporadna.cz/cz/clanky/antidepre...

@filipal ...toto je veľmi zaujímavá stránka,je tam všetko možné 😅 😝 😝 😝 😕 😕 😕

filipal
19. júl 2010

dakujem, 🙂 ano, dost zrozumitelne si mi to napisala.
take polopatisticke vysvetlenie som si nikde nenasla.....
idem mrknut aj na tu stranku
@andy.a

kubaka
19. júl 2010

@dilema asi bych řekla, že je trochu prostší duchem a pěkná ignorantka. Když se někdo prostě léčit nechce, tak to bude sabotovat vždycky. Proto se psychiatrický pacient musí sám chtít léčit a žádat o pomoc, vyžaduje to jeho spolupráci. Jiank se léčba míjí účinkem. Když je zlomená noha, třeba mu jí dají do sádry proti jeho vůli a s jeho pasivitou kost sroste i bez pacinetova přičinění. S psychiakou je to jinak - tam musí pacient opravdu chtít, vědět a léčbu dodržovat zodpovědně. Komu to nedojde, bude se v tom plácat do té doby, než mu to konečně dojde nebo dokud o všechno nepřijde. Tady se nedá nic radit, jen prostě natvrdo postavit před hotovou věc a zabít nos si musí sama. 😉

dilema
20. júl 2010

@kubaka hmm...tak to sa asi este mame v rodine na co tesit...ale diky za odpovede, v podstate som aj vedela ze to asi tak je, len clovek stale hlada akoby mohol pomoct, ale ked postihnuty sam nechce, pomoct sa neda....

anika09
20. júl 2010

Ahojte kocky,
dlho som tu nebola vsetky Vas pozdravujem, no ja som svoju polku zvysila na tristvrt ,ked zacali byt take horucavy, ale nieje to ono mam rozmazane videnie, spomalene reakcie tazko sa mi chodi a som z toho dost nervozna.
No a teraz perlicky zavolala som svoju MUDr. a pytala radu ci ist na celu davku znova a ona mi povedala ze v ziadnom pripade nezvysovat lebo je leto a mineralne latky sa vylucuju z tela a mam si kupit probiotika a doplnit.
Tak a teraz uz naozaj nemam na nu slov ,lebo pred casom mi ich chcela uplne vysadit.Musim pockat kym skoncia dovolenky a ist za niekym kto mi naozaj pomoze.Andy ty si mi radila ze mam davku zvysit ja som rozhodnuta zvysit davku , len sa chcem opytat ci nahodou netreba zmenit AD , lebo pri 20 mg Seroxatu mam spomalene reakcie, ako keby ma nieco brzdilo, uz ho beriem 8 rokov.Mohla by si mi povedat svoj nazor .
Dakujem

lila1
20. júl 2010

@andy.a ...ahoj, psala jsem Ti 17.7. - zapomněla jsi na mě?

nikushka1
20. júl 2010

ahoj kočky včera som sa sem neprepracovala.
tak ja už podovolenkovo zarezávam.včera som sa polku dňa rozčulovala lebo baba čo ma zastupovala tu evidentne nič iné nerobila len dvihla telefón trochu šaškovala s vysielačkou a toť vsjo.ako to že som nemala orazené a nachystané príkazy na jazdy,predrysované zošity no jedným slovom hrôza........tak som dobiehala
inak sa mám celkom v pohode tak je to teraz všetko nejak stabilizované.......aj keď včera som si po troch mesiacoch musela dať oxazepam bo som mala úzkosť...................ale dala som tabletku a som sa upokojila.

tak dúfam že je všetkým fajn a keď nie fajn tak aspoň trošku lepšie ako bolo predtým 😉

filipal
20. júl 2010

@lila1 ahoj 🙂
ty si mala mat kontrolu, ze? a co ti povedal lekar?

@anika09 tebe asi naozaj nic ine nezostava, len zmenit lekara.... a ta tvoja lekarka je psychiatricka?
cloveku az rozum stoji, co vsetko natara.....

@nikushka1 , takze podovolenkove blues.... 😅 to asi vsade tak zastupuju pocas dovoleniek, ze ked sa vratis musis si vsetko nadrobit! 😝

anika09
20. júl 2010

Ahoj filipal,
je psychiatricka ma stale plnu ordinaciu no neviem ci jej to neprerasta cez hlavu..........☹(((

filipal
20. júl 2010

@anika09 aj psychiatri su len ludia.......a ako pises, casto velmi pretazeni..... ☹
ale 8 rokov a 20 mg Seroxatu, to je trochu silne kafe!!!

a nie ze by probiotika neurobili dobre imunite, ale nechapem aky to ma suvis s depresiou......
a mineraly, ktore sa vylucuju z tela pri poteni su sodik, draslik, vapnik, horcik....ved tieto mineraly probiotika neobsahuju....
no, proste same nezmysly! 😝

andy.a
20. júl 2010

@lila1 ...takže odpovedám na otázku zo 17.7..

podľa m%na ,ako píše aj @filipal ..máš nízku dávku...a nechápem,prečo máš tých 50 mg rozdelené ešte na polky.. 😕 😕 😕
aj deti bežne užívajú sertralin 50 mg celú ráno 😝 😝 😝
bežne sa ide do 300 mg,50 mg je len na ľahké a menej závažné depresie...alebo teda pre deti... 😝 😝 😝

sertralin nie je z tých AD,po kt.by sa malo priberať,ale výnimka potvrdzuje pravidlo,niektorí ľudia,ktorí majú na priberanie nábeh,priberú aj pri užívaní tohto lieku 😕 😕 😕

takže učite by som Ti zvýšila dávku 😉

andy.a
20. júl 2010

@anika09 ...treba zmeniť AD...a práveže Seroxat je stimulujúce AD,tak nechápem tie spomalené reakcie 😕 😕 😕
osobne by som Ti dala venlafaxín/Alventa,Elify,Mollome a pod..../ 😝 😝 😝 to je duálne AD,je stimulujúce,lebo obsahuje aj zložku ,ktorá ovplyvňuje noradrenergné receptory 😝 😝 😝

8 rokov užívania je dlho,to Ti už nemôže poriadne účinkovať 😝 😝 😝

a hej,aj psychiatri sú len ľudia,ako aj ostatní lekári sú len ľudia 😅 😅 😅
pacientov pribúda,ale psychiatrov nie,lebo každý región má stanovený počet psychiatrov na počet obyvateľov /nie na počet pacientov...../ 😒 😒 😒 😒 a zasa tých obyvateľov až tak nepribúda 😝 😝 😝

nikushka1
20. júl 2010

@filipal jop jop podovolenkové blues.ale tak zatiaľ zvládam 🙂

@anika09 nemchápem tvoju mudru.šak čo má spoločné vylučovanie minerálov a lieky ssri(inhibítory spätného vychytávania serotonínu)?serotonín je neuromediátor a nie minerál ktorého by ovplyvňovali tieto horúčavy.
ako pochopím keby si brala napr. litium carbonicum ako ja.to je minerálna soľ lítia.tam môže dôjsť k zmenám hladiny účinnej látky v krvi.teda ako možno sa mýlim tak ma opravte ale mne to takto nejako logicky vychádza