Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

bobom
20. dec 2010

A ešte sa chcem opytat brali ste niekto dlhšie ako mesiac niečo z ukludnujucich liekov?pomohli?

svija
20. dec 2010

@bobom - vydrž ještě alespoň týden, 14 dní, než si tělo na novou dávku léku zvykne. Mě to třeba trvalo taky aspoň 14 dní než jsem si všimla nějaké změny a klidně měsíc nebo i víc, než jsem dokázala tu změnu nějak pro sebe vyhodnotit. Ale reakce na léky jsou podle mě dost individuální věc, někdo nereaguje vůbec, jiný se na začátku může i zhoršit. Aspoň tu některé baby byly, co nejdřív cítily z,ěnu k horšímu a pak teprv se to srovnalo.
S uklidnujícími léky já zkušenost nemám, takže neporadím.

filipal
20. dec 2010

@bobom pomocne lieky mozes brat aj dlhsie ako mesiac....ber ich az dovtedy, kym ti nezaberu AD.
psychotika si nebrala ziadne? niekedy sa pridavaju napriklad vecer, ked je vaznejsi stav. na tvojom mieste by som zmenila psychiatricku aj psychologicku. nie je mozne, aby ti tak dlho nepomohli.

bobom
20. dec 2010

@filipal aky je rozdiel medzi liekmi pomocnymi a pasychotikmi?ake su to napr?aj ty si brala niekedy pomocne?aj tak dlho a nebol na nich navyk?

filipal
20. dec 2010

@bobom tie pomocne su rivotril, xanax, neurol.
ja som chvilu uzivala rivotril. aj teraz si ho vynimocne dam, vo velmi vypatej situacii.
psychotik je vela, nevyznam sa, len viem, ze aj niektorym pacientom s depresiou, alebo PP sa ordinuju.

bobom
20. dec 2010

@filipal a tie psychotika su na baze ako rivotril alebo akej?a ty si ako dlho brala rivotril ak sa smiem opytat.

bobom
20. dec 2010

@filipal ja už naozaj neviem čo brat kedže mi nič nezabera...........mam aj take točaky a unavena som že moj muž sa o mna boji,a ja ešte viac.

filipal
20. dec 2010

@bobom
teraz skus vydrzat do januara. daj si taky termin, ze ak ti do 10. januara nebude lepsie, ides k inemu lekarovi. zatial si najdi kontakt na inych psychiatrov a maj ich v zalohe. ked si ujasnis, co budes robit, ulavi sa ti.

zial neviem ti vysvetlit na akom principe funguju psychotika. niektore su napriklad na epilepsiu, ale liecia sa s nimi aj ine prejavy. laicky si to vysvetlujem tak, ze posobia na niektore centra v mozgu.

bobom
20. dec 2010

@filipal ved poznam ženy ktore mali tažke depresie a napriek tomu su v pohode i ked beru lieky ale sa citia s nimi dobre a mne nič nezabera už som z toho zúúúúúúúúúúfala:(

filipal
20. dec 2010

@bobom
pzri, doteraz si brala nizke davky. to ti uz potrvdila aj Andy, takze ti ani nemohli ziadne lieky zabrat.
skus zabudnut na minulost a povazuj sa teraz za uplne noveho pacienta. teraz este beries vyssiu davku prilis kratko, aby ti zaucinkovala. daj si ten termin do januara.

svija
20. dec 2010

@bobom - já například beru ještě natipsychotika večer, ale myslím, že jsem tady z holek jediná. Beru risperidon v malých dávkách (ve vysokých ho berou schizofrenici). Mě pomohl hodně, ale já to měla na OCD symptomatiku ne na úzkost nebo depresi 😉 .

filipal
20. dec 2010

@bobom
@svija aj moj znamy ich berie navecer. tiez mu bolo treba doladit stav, lebo AD nestacili.

bobom
20. dec 2010

@filipal vieš ja si myslim že moja psycjhiatrička mi akosi neveri že mi je až tak zle preto mi dava take davky,no ona nevidi akos acitim vnutorne.Ano andy mi pisala že som brala nizke davky a ty si aku davku lieku brala?

bobom
20. dec 2010

@svija a nevieš na čo je ten risperidon?a berieš ešte okrem toho niečo?

bobom
20. dec 2010

@filipal
@svija dakujem inak za rady

filipal
20. dec 2010

@bobom ja som brala dost vysoku, napriek tomu, ze som nebola vazny stav. 150 mg sertralinu

bobom
20. dec 2010

@filipal ja už neviem kde patrim ja niekedy si myslim že niesom važny stav a teraz si myslim opak.................a ako dlho už neberieš lieky?

filipal
20. dec 2010

@bobom 5 tyzdnov uz vobec a dva mesiace predtym som brala uz len minimalne davky.
ale preco sa pytas? vies, kazdy organizmus reaguje inac. vobec sa neporovnavaj. to ta moze este viac rozhadzat.

inac kocky, pomylila som sa v pomenovani skupiny tych liekov, nie psychotika, ale antipsychotika.... 😝 😅

bobom
20. dec 2010

@filipal no maš pravdu že niekedy si davam za vinu prečo som taka že ostatnym ako tak pomožu lieky alebo sa citia dobre a mne nič nezabera,vtedy mam pocit že som na svete zbytočne a strpčujem život aj mužovi,lebo stale len počuva ako mi je stale zle:(

svija
20. dec 2010

@bobom - já beru už jen nepatrného množství antipsychotika risperidonu navečer a kromě toho antidepresiva clomipramin. Ten risperidon ve vyšších dávkách dioagnózy jako schizofrenie nebo maniodepresivní psychóza v manickié fázi. V menších dávkách se může přidávat k antidepresivům u nějakých těžkých neurotických stavů. Já jsem na tom byla cca před půl rokem dost blbě, tak jsem ho vyfásla taky 😝 .

radulinka00
20. dec 2010

@svija Mně přijde na těchle onemocněních blbé, že ti nikdo neřekne jak dlouho vlastně budeš léky brát, jestli to bude někdy úplně dobré, jestli se to nevrátí..... 😝 😝 😝 Ta nejistota, ta mi vadí hodně, že prostě nevím a dr. mi vždycky řekne, že to bude dobrý. Už mám tu zkušenost, že jsem takhle zareagovala a budu se toho vždycky asi trochu bát. ale zase si vážím víc obyčejných věcí. Teď už i vím, že může přijít den blbec, ale že zase odejde, snažím se s tím nějak smířit.

@filipal Vánoce jsem měla vždycky moc ráda, ale stres to asi je, včera jsme se zrovna s manželem chytli, že jsem koupila každému dítěti pod stromeček 3knížky a ne jednu 😝 😝 😝 😝 , když já bych nejradši zkoupila celé knihkupectví 😀 😀 . Silvestra nemusím a nikdy jsem ho nijak zvlášť neslavila, jako konec roku beru spíš narozeniny. to si uvědomím víc, že jsem zase o rok starší.
z toho spaní si nic nedělej, pokud to není každý den, tak by to nemělo vadit a nebo můžeš vyzkoušet co jsem nedávno četla na netu. psal to nějaký bylinkář. když se v noci probudíš a nemůžeš usnout, jdi si na 10min sednout do ledové vody, ale ponořený může být jenom spodek, pak si jdi lehnout. 😲 😲 Měl by se odkrvit mozek a tím bys měla usnout. Ještě jsem to nemela odvahu vyzkoušet. 🙂

@bobom Klid, neboj, vydrž, určitě to co nejdřív zabere. Jak dlouho celkově bereš escit.? Ze začátku se úzkost zhoršuje, to je normální.

bobom
20. dec 2010

@radulinka00 beriem ho už 5 tyždnov a teraz dalšie 4 dni som zvyšila davku.No take mam motaky a najme uzkost s depkou no fest.

bobom
20. dec 2010

@svija a tie antipsychotika su tiež navykove ako sedativa?

filipal
20. dec 2010

@radulinka00
😝 😝 😝 😀 tak tuto metodu keby som vyskusala, tak chytim taky zapal mocovych ciest, ze sa za mesiac nevykurirujem.
ja si nohy aj spodok tela musim drzat v teple, na to som citliva.
ale tiez som citala o tom odkrveni mozgu. jogini maju na to zase taky specialny sed a nesmies sa zakryt, aby ti bolo trochu zima, a tesila si sa pod perinu. 😨 😅 pravdu povediac, ja nikdy nie som zase taka vybudena, aby som robila taketo experimenty. najlepsie mi zabera citanie. par stranok ma uspi najlepsie. lenze nechcem budit muza, tak sa musim odstahovat zo spalne....tak to vzdy odkladam a snazim sa zaspat a trapim sa....

3 knizky by ti mohol muz odpustit. ved sui nekupovala zbytocnosti. knizky su najlepsi vianocny dar....

kubaka
20. dec 2010

@radulinka00 že vám do toho lezu, ale toto mě zaujalo: "Mně přijde na těchle onemocněních blbé, že ti nikdo neřekne jak dlouho vlastně budeš léky brát, jestli to bude někdy úplně dobré, jestli se to nevrátí..... Ta nejistota, ta mi vadí hodně, že prostě nevím a dr. mi vždycky řekne, že to bude dobrý...."

Tahle nemoc je jako výroba keramiky. Máš nějaký nápad, uplácáš si ho z hlíny, nabarvíš engobou, pak dáš na přežah a z pece ti vyleze něco, co na první pohled nepoznáš - barvy engob se některé vypálily, zmizely, některé změnily barvu. Prohlížíš si ten svůj výtvor a najednou v něm vidíš něco jiného a dostaneš další nápad, jak ho ještě přetvořit glazurou. Nakombinuješ barvy glazur, techniku glazování - a s napětím čekáš, co ti pec vydá. Svůj výtvor nepoznáš ani po druhé prohlídce regálu, protože hledáš leskou červenou věc se zlatými tečkami. Najdeš zčernalou, zvrásnělou, vypálenou matnou glazuru , s vypálenými seškvařeninami a nazelenalým žabím tonem, Prohlížíš si ji a najednou zjistíš, že to, jak ta věc vypadá je dokonalá harmonie, že je krásná tak jak je, že je tajemná, přirozená, svoje - keramika si prostě při určité teplotě, kombinaci a hustotě glazur, sílou vrstvy udělá úplně co chce a nelze to ovlivnit a téměř ani zopakovat - ani předpovědět dopředu. Lze jen pracovat s určitým záměrem a představou, usilovností a těšiit se na představu, jak to dopadne a doufat. Pak prostě přijmout to, co se ti vrátí do ruky. Při prvních pokusech jsem byla rozezlená, že mi výrobky nevyšly jak jsem chtěla, zlobila jsem se, že to neumím, dělám špatně, nikdo mi neporadil.. Záhy jsem ale zjistila, že VŠECHNY výrobky prostě vyjdou, ť se s nimi stane cokoli. Jen si vyjdou podle sebe a ne podle mě. To pochopení byla úžasně ulevující, smířlivé, osvobozující a dovolilo mi těšit se z výrobků, ať vypadaly všelijak pokrouceně, křivě, se zpitvořenými barvami. Nakonec tyhle tajemné věci mám nejraději. Ty dokonalé hrnky odlévané ve formách, kdy tvar vyšel pokaždé úplně stejně, lehce (tedy bezpečně a předvídatelně) smočené v průhledné glazuře, jsou proti těmhle divokostem fádní a prázdné, bez fantazie, tajemství,
Když se přijme tento princip v přístupu ke všemu kolem sebe, člověk nebude žádat odpovědi, které neexistují a hledat jistotu tam, kde není možná. Protože budoucnost je ta pec, ta hlína a ty glazury. A spousta okolností, které nikdo nedokáže předvídat a tudíž je zahrnout do hypotéz.
Hezké Vánoce 🙂

janulkama
20. dec 2010

ahote dievčatá,ako ste sa dnes cítili,alebo na večer a teraz??Ja dnes veľmi zle,asi tak 2 hodiny ma pichá pri srdci,mám motáky,aké som ešte nemala,stlačenú hruď...neviem,čo sa dnes deje ,ale je mi hrozne ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
V januári mám ísť na kontrolné kardiologické vyšetrenie a až dnes ma začala chytať panika,že či je srdce zdravé ☹ Už som toto mala,tak sa snažím ukludniť,že je všetko ok,ale zas tá moja hlava...Už premýšlam,že si dám Frontin,alebo Xanax,ale rada by som to zvládla bez toho...Až takto sa to môže pohoršiť po zvýšení AD?Veď ich mám zvýšené už 8 deň a cítim sa,ako keby sa mi to všetko vracalo...ja sa tak bojím,nechcem to späť!!! ☹

janulkama
20. dec 2010

@kubaka 🙂 má to niečo do seba...

janulkama
20. dec 2010

no ako som si prečítala predchádzajúce príspevky,tak si ten Frontin dám a hotovo...Zvýšené Ad mi akosi ešte nezabrali,tak ako ste to tu niektorá napísala,trocha si ten stav doladím a hotovo,bez výčitiek,lebo tie mávam,keď si ho dám,že som to nezvládla sama 😒
Inak mám Frontin 0,25,môžem si dať viacej tých tabletiek?Zdajú sa mi byť slabé.Mám aj xanax,ale Sr a ten mi nezapôsobí hneď...ja to potrebujem akosi hneď ☹

lubka888
20. dec 2010

@janulkama cau Jani, len si to daj, pomoze Ti to a ty sa upokojis. Neberies to pravidelne , tak sa nemas coho bat. Drz sa.

svija
20. dec 2010

@bobom - ne, antipsychotika návykové nejsou.

@janulkama - ať to brzo přejde, držím palečky 🙂