Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

andy.a
1. feb 2011

@bitalka aké prístrojové vyšetrenie ?? 😕 😕 😕

antipsychotiká sa pri OCD bežne kombinujú s AD 😝 😝 😝 ,samotné AD zväčša nestačia 😕
OCD patrí medyi neurózy,úzkostné poruchy,nie psychózy 😕 😕 😕

ak sa objavia nutkavé myšlienky ublížiť dieťaťu,býva to zväčša v rámci popôrodnej depresie 😝 😝 😝 po starom sa označovala ako laktačná psychóza 😕

svija
1. feb 2011

@bitalka - já ty antipsychotika brala na noc a v malé dávce a myslím si, že mi pomohly. A svých nutkavých myšlenek jsem se bála taky 🙂 . A s těmi výsledky toho vyšetření tě chápu, mě dělali MR hlavy a po dobrých výsledcích jsem na jednu stranu byla ráda a na druhou nebyla, protože jsem pak musel vzít jako fakt, že to všechno dělá opravdu jen psychika. A s tím tvým pocitem odcizení se od sebe samé si to sice neumím představit, ale musí to být hrozné.

@andy.a - já jsem měla nutkavé myšlenky ublížit dítěti, což bych samozřejmě ve skutečnosti nikdy neudělala 🙂 . A pořádně mě vyvedly z koceptu. Diagnózu mám OCD, ale myslím, že to bylo ve skutečnosti něco mezi poporodní depresí a OCD, ještě navíc v kombinaci s nespavostí 😝 😝 😝 . No to už je teď jeno, do jaké škatulky patřím.

ferkaa
2. feb 2011

Ahojte dievčatá! Som rada, že som sa k vám konečne znovu po dlhšom čase dostala lebo som nemal prístup k netu ☹ Potrebovala by som poradiť, či nemáte niekto skúsenosti s liekom Valdoxan (25 mg)? Lebo môj psychiater mi ho zmenil z Escitalpram ratiophram a Mirzaten na Valdoxan...a ja teraz neviem či to mám alebo nemám uživať lebo priznám sa, že mám strach, že sa mi po zmene liekov znovu vrátia tie strašné stavy na odpadnutie a nespavosť, tak neviem čo mám robiť 😠 a som z toho na nervy ☹

robert1982
2. feb 2011

Ahoj, chcem sa ešte spýtať andy alebo niekoho skúseného práve idem zahájit tú liečbu escitalopramom ale pokaždé ked som sa ho pokúšal nasadit mi bolo velmi zle a nevedel som vôbec zaspat vydržal som max týžden.... ale v tedy som bral lexavrín! a teraz beriem xanax sr 0,5 ráno a večer 1mg. no a ked začnem brat ten escitalopram tak chcem zvýšiť ten xanax sr na ráno 1 mg a večer 1,5 mg alebo 2mg. Neni to velká dávka? Nemôže mi dojst z toho zle? mám 80kg. dakujem

kucminka
2. feb 2011

@robert1982 Ahoj.No ja ked som zacinala s Escitalopramom,tak mi tiez byvalo velmi zle,aj som ho vysadila lebo smo nevedela ako dalej,a ked som zasla za lekarkou,tak mi povedala.ze musim vydrzat pokial mi zacne ucinkovat,to je aj 3-4 tyzdne.A naozaj uz to bolo potom v pohode.Ak mi bolo celkom na nevydrzanie,tak som si dala Neurol.Teraz beriem uz Escitalopram vyse roka a v pohode....nech nezakriknem.Tak nech sa to dari.

vsilvia
2. feb 2011

@andy.a ahoj, mam 4 rocneho syna autistu, ktory si stale nieco rozprava, ale nic zrozumitelne. mozem mu nejakymi liekmi pomoct s rozpravanim? chodi do specialnej skolky, na logopediu, venujem sa mu, je pokojna povaha bez ritualov. pocula som o lieku encephabol, ale v lekarni o nom nepoculi 😒 ... mozno firemny nazov je iny ako nazov ucinnej latky, neviem. potom o lieku cerebrolyzine v injekciach , ale radsej by som tuto formu podavania lieku obisla. 😝
viem , ze tato otazka nepatri do tejto temy 😔 , ale vsimam si, ze ju obcas navstevujes a ako vies sama mam depky. dakujem za odpoved, mozes aj do IP a dievcatam i muzom zelam aby sa nalada vylepsila 😵 .

bitalka
2. feb 2011

@andy.a ahoj andy, no nie pristrojove vysetrenie, ale ROR (to asi svija zle pochopila 😉
Takze si ma upokojila, ze antipsychotika su pri OCD bezne, chcem ich vyskusat, lebo chcem, nech mi uz konecne nieco pomoze ☹ trochu sa bojim sice vedlajsich ucinkov, ale ked pomozu budem stastna 🙂 🙂 🙂
Myslis andy, ze tieto moje stavy mozu suvisiet aj s OCD (teda to odcudzenie samej seba, ze sa sama seba akoby bojim, nie som vysporiadana akoby s mojimi myslienkami, jednoducho akoby som sa bala toho ze existuje, neviem to presne popisat... 😖 )
Dnes mi akurat prisli tie vysledky z ROR a zaver je taky, ze: ziadna psychoza, ani subklinické znamky, ani organ. znamky, ale silna chronicka uzkost, depresia menej vyjadrena
Dakujem vam kocky, som rada, ze som sa sem dostala a mozem kecat o mojich problemoch s druhymi ludmi 🙂

radulinka00
3. feb 2011

@bitalka Ahoj, co je ROR? 😕
@ferkaa Ahoj a proč ti to dr změnila, nevyhovovalo ti to? ten valdoxan je něco jako Mirt. takže taky zlepšuje spánek.

culinka
3. feb 2011

ahojte vsetky spolubojovnicky!!!uz som tu par krat pisala,a zase som v tom blbom kolotoci depresie.zacala som pracovat,robim uz pol roka 5 mesiacov mi bolo super,a z nicocho nic sa citim zase zle.rano sa budim presne o 5 rano na minutu so strasnou uzkostou,tak si dam neurol 0,5 nechvilku to prejde.uzivala som cipralex ktory som vysadila,teraz som sa k nemu vratila,ale aj tak ked som ho uzivala moc mi nepomahal.ktore antidepresivum je podla vas naozaj ucinne,ze budem konecne ok?chodim ako v sne,je to hruza.mam roboru dost narocnu na psychiku plus musim chodut autom.pomozte mi prosim!dakujem.

ferkaa
3. feb 2011

radulinka00 ahoj 🙂 Tak ten Escitalpram ratiophram mi bol dosť slabý a Mirzaten mi spôsoboval veľké tráviace ťažkosti, tak mi dal ten Valdoxan namiesto toho escitalopramu a mirzatenu, tak teraz neviem...uvidím čo to so mnou spraví 😒

elissha
3. feb 2011

@culinka ja som rok uzivala cipralex je neutralne AD , teraz uzivam stimulujuce AD od januara. zda sa mi , ze ma nastartovalo a ze som menej uzkostna ako minuly rok. sem tam si dam neurol 0,25 rano ked zacnem den negativnymi myslienkami, nezastavim ich nacas a sama si spustim uzkost svojim uzkostnymi myslienkami. ak nezaberie do 2 hod tak pridam este0,25. nech sa dari, vela sil 🙂

culinka
3. feb 2011

ahojky elissha,mozem sa spytat ake AD uzivas teraz?

bitalka
3. feb 2011

@radulinka00 ROR je projekčné vyšetrenie osobnosti, také tie obrázky ak poznáš (také machule na papieri 🙂 )
psycholog podľa toho čo na nich vidíš a ako mu to hovoríš zisťuje, či máš nejakú psychózu, alebo neurózu, alebo si zdravý človek...vraj sa tak dajú zistiť aj psychózy, ktoré nie sú ešte rozpoznateľné pri psychiatrickom vyšetrení... 😨

evagy
3. feb 2011

Ahojte dievčatá, je tu niekto z vás, ktorá užívala počas tehotenstva Mollome, alebo Velaxin? Prípadne aj antipsychotiká Serdolect? Aké s tým máte skúsenosti?

elissha
3. feb 2011

@culinka prepac, vynechala som nazov lieku neumyselne. uzivam alventu , je to firemny nazov. ucinna latka /citam ju z letaku/ je venlafaxin. existuje aj pod firemnym nazvom elify . urcite aj inymi, tieto antidepresiva uziva tu viac ludi, dufam ze sa ozvu so svojim nazorom na tento liek 😅/ aj ja som zvedava ..../ . pekny zasnezeny den prajem vsetkym spolubojovnickam a spolubojovnikom. 🙂

culinka
3. feb 2011

elissha-venlafaxin som uzivala,bolo mi po nom hrozne prave vtedy som presla na ten cipralex..ach j,asi sa toho nekdy nezbavim. ☹

elissha
3. feb 2011

@culinka skoda myslela som , ze poradim ☹ . vidim , ze mas 2 male deticky , ktore ta potrebuju , pracu....tak asi treba vela energie na kazdy den, aby deti mali mamku v pohode, usmiatu.... dufam , ze andy nieco poradi a tvoja psychiatricka sa posnazi 😵 😵 😵 mozno nejako kombinovat tie antidepresiva.... hmmm skoda , ze nie som odbornik.

culinka
3. feb 2011

dakujem ti si moc zlata,niekedy mam chut so vsetkym prastit tak sa trapim,ale to tu pozna snad kazdy.Odkial si?

janulkama
3. feb 2011

@culinka ahoj,ja tiež užívam cipralex už 4 mesiac...tiež nie som úplne ok,ale je to o mnoho lepšie ako na začiatku...

elissha
3. feb 2011

@culinka ja som az z dalekych kosic.

elissha
3. feb 2011

aj ja mam dni kedy mam chut so vsetkym prastit, mam niekedy pocit , ze jem placebo niekedy lieky super zaberaju. ja mam tie svoje velke vykyvy nalad. potom si poviem , ze ked to vzdam , tak najviac zranim tych , ktorych najviac milujem. to ma nakopne.... naposledy som videla v ambulancii letak na liek spitomin, na uzkost a depresiu.... ale zase som sa neopytala , ci by mi to na moje vykyvy nalad nepomohlo. potom si poviem, ci to s tymi liekmi neprehanam. 😖

bitalka
3. feb 2011

@evagy ahoj evagy🙂 mam podobnu otazku, takze budem cakat na odpoved s tebou 🙂)) 🙂

savanna
3. feb 2011

@robert1982 ahoj. no nemyslim, ze by ti z toho xanaxu malo prist nejako zle, ale je to dost vysoka davka v tom zmysle, ze by si organizmus mohol na nu rychlo navyknut 😕 😕 Zo zaciatku liecby AD je nespavost normalna, aj zvysena nervozita a tak ... no a tie NÚ treba jednoducho nejako vydrzat, moze to trvat aj 3 tyzdne, ale potom by sa to malo pomaly zlepsovat. A je dobre davat si AD rano hned po ranajkach, ak mas nespavost a po jedle to aj zaludok lepsie znasa.

@radulinka00
@bitalka asi to bude rorschachov test 🙂 Aj mne ho robili, psycholog ti predklada machule - obrazky a ty hovoris, co vidis. Mne to prislo trochu zvlastne, ze by to mohlo byt uplne objektivne. Asi aj preto, ze mi psychologicka stale dookola opakovala, ze som podla toho testu LEN uzkosta a VOBEC nie depresivna, takze mozem byt rada 🙄 🙄 😝 😝 😝 Tak mi ten test nie je sympaticky 😅 ... ci to skor ta psychologicka? 😝 😝 😀

@ferkaa ake traviace tazkosti ti mirzaten sposobovat? Rozmyslala som, ze sa nan opytam,mam problemy so spankom. Ale ja mam strasne citlive travenie a navyse sa velmi bojim toho priberania 😒

culinka
4. feb 2011

elissha-spitomin som uzivala,vobec nezabera...doktorka mi vcera dala coaxil 3x1 a rivotril,tak uvidime.mate niekto prosim s tymto liekom skusenosti?myslim Coaxil,benzaky poznam vsetky... 🙂
Elissha nedala by si mi tel.cislo?mohli by sme pokecat co povies? 🙂

radulinka00
4. feb 2011

@savanna ahoj, aha,tak to znám z filmů 😀 Taky si dovolím pochybovat, že by to mělo velkou vypovídací hodnotu.Někde jsem četla, že úzkostné stavy jsou hůře léčitelné než depresivní, dávají se na ně i vyšší dávky ad, takže taky nechápu, proč by si měla být ráda. 😅 😅 😝 😝 😝

@culinka Ahojky, Coaxil je snad jakoby slabší ad, někde to tu Andy už odpovídala, dává se starším lidem, kteří mají hodně jiných léků, neměl by mít výrazné vú. Ty už pracuješ, nejsi na MD?
@ferkaa uvidíš, měl by ti pomoct se spaním, nepřibírá se z něho je to snad novější ad, chce to vyzkoušet, někdo ho bere i s Escitalopramem ráno, Valdoxan večer.pa

radulinka00
4. feb 2011

@savanna ahoj, aha,tak to znám z filmů 😀 Taky si dovolím pochybovat, že by to mělo velkou vypovídací hodnotu.Někde jsem četla, že úzkostné stavy jsou hůře léčitelné než depresivní, dávají se na ně i vyšší dávky ad, takže taky nechápu, proč by si měla být ráda. 😅 😅 😝 😝 😝

@culinka Ahojky, Coaxil je snad jakoby slabší ad, někde to tu Andy už odpovídala, dává se starším lidem, kteří mají hodně jiných léků, neměl by mít výrazné vú. Ty už pracuješ, nejsi na MD?
@ferkaa uvidíš, měl by ti pomoct se spaním, nepřibírá se z něho je to snad novější ad, chce to vyzkoušet, někdo ho bere i s Escitalopramem ráno, Valdoxan večer.pa

evagy
4. feb 2011

@bitalka aj ty chceš otehotnieť? aké lieky berieš?

robert1982
4. feb 2011

@savanna Dakujem 🙂

robert1982
4. feb 2011

@culinka Ahoj Coaxil je najslabšie SSRI a je to jediné čo som vydržal užívat 5 mesiacov 😀 užíval som ho potom aj 2-2-2 takže pohoda..... 🙂 žiadné nežiadúce účinky! ale treba začat brat 1-0-1 a po týždni zvyšovat....

elissha
4. feb 2011

@culinka napisem ti vecer do IP 😵

ferkaa
4. feb 2011

savanna, tak ten mirzaten bol dobrý na spanie, no ale to trávenie som mala pri ňom neskutočné zlé, hlavne som bola z neho neskutočne nafúknutá a potom mi z toho nafúknutia bolo zle aj na žaludku...a strašne som od neho priberala a bola celá taká nejaká naliatá, no proste hrôza a to pritom ja som ho už raz užívala pred časom jeden rok a nemala som také tráviace problémy, tak neviem prečo mi teraz robil tak zle 😒

radulinka00- no aj ja som si myslela, že mi ten escitalopram nechá a mirzaten vymení za valdoxan, no ale on mi ten escitalopram zrušil úplne s tým, že valdoxan ja aj namiesto toho escitalopramu, tak na to som veľmi zvedavá...