Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mary1995
11. sep 2013

@simka1111 No ja sa mám rovnako, tie celodenné úzkosti, pesimizmus, výčitky to tam je, ale už budúci týždeň v utorok idem k dr. a potom sa uvidí.
Potom napíš ako si dopadla u Dr.

simka1111
11. sep 2013

@hroska tak vies hlavne teraz som hakliva na take sproste reci, ze sa to da aj bez liekov.... ono sa to mozno da aj bez liekov, ja neviem, mozno po roku by to preslo samo , nehovorim , ze nie, ale ja potrebujem zit , som mlada, zacinam Vs to vies a nemam energiu sa zbytocne trapit, a viem, ze depresia strasne oslabuje aj organizmus, co je podla mna pravda, cely hormanalny system sa rozhodi .. napr. aj u mna , teraz mam vyrazky ako taka pubertiacka, menstruacia sa posunie, metabolizmus sa spomali , proste ked je chora dusa, trpi cele telo a citala som o pripadoch , ked po tazkej depresii vznikli zhubne nadory, lebo ten organizmus, ta imunita je uplne vtedy v prdeli , neslusne povedane ... a to , ze som talent si nemyslim , ale dakujem, tvoje slova ma vzdy vedia velmi povzbudit, ani nevies ako , som ti za to velmi vdacna 😉 a verim , ze raz zo mna bude super lekarka, nevedela som , sice ze aka, ale teraz som sa zaprisahala, ze ked tuto chorobu porazim , tak jednoznacne chcem byt psychiatricka a svoj zivot zasvätim pomoci ludi s takymito problemami a to bude pre mna fungovat ako tak mierne antidepresivum, ked uvidim ludi, ktorym fakt pomozem ..., lebo depresia velakrat vedie k samovrazde a ked sa uz nieco take stane, ze si niekto ublizi, tak ludia len krutia hlavou a az potom im dojde, ze hups...... teraz idem k dr . sa ukazat, som objednana , tak uvidime co mi povie, ci nezvysi , neviem ..... a tvoj tatino je fakt silna osoba, pochval ho za mna 🙂 a aj tebe dobre ranko 😉 a po tvojom prispevku sa citim omnoho lepsie , ty sa ako mas? 🙂

simka1111
11. sep 2013

@mary1995 oki napisem, ako dopadnem u dr. , a neboj uz onedlho budes u dr. a potom bude dobre, uvidis 😉

mary1995
11. sep 2013

@simka1111, hroška Ten príspevok aj mňa naštval, ten kto to písal / nechcem urážať/ ale určite nemá predstavu o tom čo je depresia, lebo keby mal predstavu tak ani nemukne. Keby mu behali po hlave vtieravé myšlienky, také intenzívne, že máš pocit , že sa Ti hlava odtrhne, máš pocit , že Ti vrie mozog, si slabá , nevieš sa sústrediť na nič, nič Ťa nezaujíma , nič Ťa neteší tak by sa aj žiletky chytil aby si pomohol z toho stavu. Takže lieky sú veeeeeeľmi potrebné a ja osobne som im vďačná za to , že veda takto pokročila a máme ich k dispozícii. Sú život zachraňujúce. takže plne sa stotožňujem s Vaším názorom na ten článok.
Ináč a ja Vám prajem dobré ránko, držte sa, dobre vybav u lekárky a daj vedieť.

hroska
11. sep 2013

@mary1995 mna take prispevky uz neirituju.....vsak nech si napisu....a navyse,nikdy nevieme co je za tym. Ked som chodila sem v tom roku 2009,2010 tak do tejto temy pisali baby,ktore vyslovene provokovali , uz im nestacila ich "alternativnoscifi" tema,tak chodili sem podryvat,akoze jedna napisala par bludov 😝 a druha jej to ochvalila a ospievala a potom sa zabavali,ze ake sme my tu chuderky a podobne......

mary1995
11. sep 2013

@hroska len my to príde ľúto, že ľudia, čo to v živote nezažili to komentujú . Keď niekto tým prejde už to nekomentuje. S takýmito typmi som sa stretla aj v živote. A čo čakám od laikov, keď hlavný odborník min.zdrav. vyslávený Prof. / nechcem písať pre akú oblasť/ sa pozeral na mňa, keď som mu povedala, že trpím ocd a depresiami ako puk. Povedal, že nemám skutočné problémy a vymýšľam si. Tak toľko k tomu. Len to človeku zle padne.

simka1111
11. sep 2013

@mary1995 @hroska ahojte, ja som akurat dosla od doktorky, celkom dobre som sa s nou porozpravala, aj si trosku poplakala, dr. bola velmi zlata, dokonca mi aj poradila jednu super psychologicku , ze to mozem vyskusat potom, dala mi kontakt, uz som sa tam bola aj objednat , ddala mi sice termin na 22.10 , ale dr. mi povedala, ze ona jej zavola a vybavi mi skorsi termin , takze fakt ta moja dr. je strasne mila osoba... a co sa tyka liecby tak sa ma pytala ze ako sa mam a ja ze zatial ziadna zmena, tak ona ze to este kratucko beriem, ze musim byt trpezliva. . a predpisala mi aj timonil, to je karbamazepin,- hroska , tro uziva aj tvoj ocko nie? ... na vecer 1 tabletku mam brat , ye budeme titrovat postupne tu davku.... joj baby moje, ja sa tak velmi bojimm 😒

mary1995
11. sep 2013

@simka1111 v tom mala pravdu, že ešte nemohli lieky zabrať. Musíš byť trpezlivá aj keď viem, že to je veľmi ťažké. Tieto hnusné choroby, bodaj by ich čert vzal niekde do pekla. A možnože aj tá psychologička Ti pomôže, podporí Ťa , usmerní Ťa . Teraz nechcem naspäť čítať, koľko toho serliftu berieš? Keď už budeš titrovať, už účinok sa prejaví po zvýšení dávky za 3-4 dni, vtedy to už ide rýchlejšie. A potom sa už postupne budeš stabilizovať.
Ja teraz poobede zase nanič, strach , nervozita úzkosť, možno že ide nejaký front. Chytilo ma to z ničoho nič. Už budúci týždeň utorok aj ja idem k dr. a veeeeeeľmi dúfam, že sa mi prilepší. Tiež sa veľmi bojím.

esselte
11. sep 2013

@hroska Ja som brala 150 mg ráno a 150 mg večer, rovno som prešla na cymbaltu, že vraj, podľa lekárka, venlafaxin je náhrada a cymbalta je originál lieku, viac sa za nu aj dopláca, ale podľa mňa účinok je ten istý a mám taký pocit, že aj minulý rok to boli skôr výkyvy z počasia a jesene, ale ja som sa zľakla, že sa mi to vrátilo, tak mi to lekárka vymenila.

hroska
11. sep 2013

@simka1111 ano,tatko uziva uz roky ten karbamazepin-Biston proti navratu depresie,ono je to vlastne antiepileptikum. Ten Sertralin mas fakt este kratko,tak za 2-3 tyzdne mozme hodnotit,skor nie. A ta psychologicka je podla mna pre teba dobre cesta,najma ked nemas nikoho doma,s kym sa to da normalne prebrat. 😉 tak drzim palce,nech je uz len lepsie a lepsie 😉

simka1111
11. sep 2013

@mary1995 ahojky, no hej lieky , teda ten sertralin uzivam len tyzden a 3 dni , to neni este vela a ten sertralin beriem 100mg ... + lekarka mi naordinovala este timonil - to je vlastne karbamazepin -- to je antiepileptikum a pouziva sa aj ako prevencia navratu depresie.. teda je to tymostabilizator....... a musime byt ozaj velmi trpezlive obe, je este hodny kus cesty pred nami , cesta je je neista, urcite bude plna prekazok, ale my to zvladneme a dotiahneme do vitazneho konca 😉 a ty moja, este chvilku do toho utorka vydrzat musis a potom bude len lepsie a lepsie 😉 Stale si povedz , ked sa bojis, ze nie si sama, ktora sa boji , ze aj tvoja kamoska z modreho konika je cela v strachu , co bude, aspon sa nebudes citit sama 🙂 drzim palce 😉

simka1111
11. sep 2013

@hroska ahoj, chcem sa ta este spytat ten biston tvoj ocko zaacal brat ay po vylieceni depresie ci hned pocas liecby depresie... mozes sa ho spytat prosim ? 🙂 a hej ten sertralin mam kratucko , uvidimeco za za zazrakz spravi... a tz sa pochval ako sa ti dari, stalo sa ti , ye si sa uy zobudila a vobevc nemyslela na depresiu ? Lebo ja odkedy vstanem a lahnem tak hlava len srotuje a srotuje : 😖 dnes si ale vecer pozriem modre z neba, celkom mam na to chut, aspon uvidim ,ze nie som sama na tom tak mizerne.....a tu psychologicku vyskusam , ved za pokus nic nedam , mozno mi to pomoze , neviem .... a dr. mi ju odporucila ,ze je velmi zlata, ze robi zaujimave hodiny, kadejake imaginacie a tak ... .. 🙂

svija
11. sep 2013

@aninika - jsem ráda, že ty jsi našla svou cestu, jak se ze svých problémů dostat. Jen podle současné medicíny se dá pouze psychoterapií a alternativou dostat pouze z lehčích forem deprese. Já jsem se taky ze začátku snažila AD vyhnout a šla jsem na to přes alternativní léčbu a pozitivní myšlení, ale nakonec jsem si nadělala víc škody než užitku 😒 😒 . Nakonec jsem musela jít na mnohem silnější léky a tvrdší kalibr, než kdybych se začala léčit hned. Já za sebe bych to nikomu nedoporučila. A to jsem alternativec, studuju tradiční čínskou medicínu 🙂 .

svija
11. sep 2013

Holky já už mám doma dva velké kluky. Minulý týden jsem přestala Vítečka kojit a přestěhovali jsme ho z naší ložnice do dětského pokojíčku za bráchou. Já od té doby bojuju s mlíkem, nějak tělo ještě nepochopilo, že už nemusí tvořit. Jinak vás každý večer dočítám, přispívat přes den ale vůbec nezvládnu, tak jsem taková šedá eminence v pozadí, co jen čte 🙂 🙂.

aninika
11. sep 2013

@hroska - k ALE2) - mne sa oplatilo
@simka1111 - nikomu som nedala ani jednu radu. A co by bolo "keby" by som riesila, keby to prislo. Snazim sa zit v pritomnosti. A proti liekom a lekarom som nenapisala ani makke f.
@pasteleria diky
@svija dakujem aj za tvoju odpoved
Este raz prajem vsetkym vela sil.

hroska
11. sep 2013

@svija tak gratulujemeeee 🙂 😉 Len teraz,ked uz su chlapci sami a vy dvaja s manzelom v spalni sami, moze pribudnut este k chlapcom coskoro sestricka 😀 😀 tak pozooooor 😉 😀
Kocky lenka00 co sem chodila,tak sa jej dnes narodilo krasne zdrave dievcatko, vaha cez 4kg a vyska 52 cm.....gratulujemeeeeeee 🙂

hroska
11. sep 2013

@aninika ok, to beriem, to mi je jasne,se sa to Tebe oplatilo 😉 Vzdy som patrala po tom kolko by teda musel clovek v tych strasnych mukach vydrzat,teda ak to prezije, tak mi prosim Ta napis kolko u Teba neliecena depresia trvala. Ale skus co najpresnejsie

svija
11. sep 2013

@hroska - jé, to já bych byla šťastná, kdybych neplánovaně otěhotněla a ještě navíc by to byla holčička 😀 😀 . Ale manžel nechce o třetím mimču ani slyšet. Navíc mám zavedené tělísko, tak to by byla velká náhoda, kdyby se zadařilo 🙂 🙂 .

simka1111
11. sep 2013

@aninika ako v pohode, ja to tiez beriem, ze si sa vyliecila z depresie bez liekov , len vies comu nechapem? aku vlastne motivaciu si mala sem pisat, ked vlastne ako vravis ti je ok , lebo vacsinou na taku temu baby zavitaju , ked su uz na totalnom dne a chcu sa z toho dostat. Myslis si, ze takto baby povzbudis ? Akurat mozes takto tazko choremu cloveku velmi velmi ublizit, takze porozmyslaj trosku o tom vsetkom.

hroska
11. sep 2013

@simka1111 jasne,zajtra zavolam tatkovi a spytam sa ho na ten Biston,lebo to fakt neviem.....viem len,ze ho uziva uz velmi dlho a nikdy ho nevysadil. Ja som fajn,kazdy den akoby o krocik lepsie a lepsie.Ani sa mi nechce verit. Ano a prave v tychto poslednych dnoch sa mi uz stava, ze sa zobudim a nemyslim na vsetky tie blbosti a chorobu a je to super pocit,taka prazda a uvolnena hlava. Aj Ty sa dockas zlato, len vydrz,je to len o tom,kedy ti zas transmitery zacnu spravne prenasat signaly medzi nervovymi bunkami, to je cele 😉....ved to vieme ako to funguje 😉

modrofuzik11
11. sep 2013

ked mam "zle nalady", viem ze potrebujem dve veci. bud sa velmi dobre vyspat /dospat tu hroznu unavu/ alebo fyzicku aktivitu, teda nastartovat endorfiny. najlepsie aj aj🙂

lukaxxx
11. sep 2013

Ahojte, chcela by som sa poradit, mam uzkostnu a panicku poruchu a miernu az strednu depresiu, mam predpisany seroxat a stale vaham so zacatim liecby, uprimne povedane bojim sa zavislosti a mam paniku z liekov. Rovnako som narazila na rozpor medzi psychiatrom, ktory tvrdi ze lieky brat mam a psychologickou ktora mi tvrdi ze mam nadej aj bez nich a ze pravidelnou terapiou by som sa mojich problemov mohla vediet zbavit..kedy a ako ste sa rozhodli vy? ja mam dobre a zle dni, aktualne nie som v akutnom stave, chodim do prace, snazim sa kazdy den sportovat a samozrejme pijem litre roznych bylin..

simka1111
12. sep 2013

@hroska oki moja, budem cakat na odpoved o tatinovi 🙂 a som strasne rada, ako sa ti dari . Len tak dalej 😉 No a presne ako si to napisala, tam tie neurotransmitery robia sarapatu najviac , keby neuronz boli spolu pospajane a nemali yiadne strbinz a mediatory, tak by neboli take problemy 😝 to len teray takto spekulujem 🙂 pa a drz sa nadalej 😉

simka1111
12. sep 2013

@luxaxxx ahojky moja podla mna bz si cim skor mala zacat brat lieky , AD nie su vobec nejake strasiakz, ani sa nestanes yavisla, oni nesposobuju yavislost , len reguluju porusenu rovnovahu v tvojom moygu , fakt nemas sa coho bat , ked chces bzt fit cim skor, yacni papat lieky 🙂 a tvoja pszchologicka asi prd vie o pszchickzch poruchach , ked ti takto radi . A vies kolki dneska sa liecia u psychiatra? By si sa len cudovala, len nikto o tom nehovori , mozes si pozriet film, dat na google cakanie na usvit a tam rozprava aj znama slovenska herecka a dramaturgicka kristina farkasova 🙂 pa zatial

hroska
12. sep 2013

@simka1111 dakujem za pochvalu 😉 tak volala som s tatom a ten karbamazepin uziva od zaciatku liecby Anafranilom,dokonca ho izival dlho 2x denne,rano a vecer. Otec vravel, ze to ma velky vyznam,lebo ozaj sa mu ta depresia nikdy nevratila a to fungoval neskor uz len na najnizsich udrziavacich davkach Anafranilu,ale ten karbamazepin bral stale.
Takze myslim,ze dr. Ti dobre predpisala,aj vzhladom k tomu, ze u teba je ta depresia rekurentna. Pozerala som to Cakanie na usvit....super,velmi naucne a napomocne to moze byt pre ludi,ktorych tato choroba prekvapi. Ta dr. Vavruskova z Ruzinova, ma na nete aj velmi dobre clanky,citala som viacere od nej. Ako sa dnes drzisTy?

alexiska77
12. sep 2013

simka1111 nepoznáme sa síce,ale držím Ti palce,aby si bola čím skôr fit, vládala sa venovať medicíne a následne lekárskej praxi, pracovať na psychiatrii je práca náročná, ale zároveň aj krásna, ja to zažívam denne a neľutujem rozhodnutie ešte z čias študentských, že som sa rozhodla pracovať práve s ľuďmi, ktorí trpia duševnými poruchami. A pre všetkých ostatných by som chcela napísať pár slov, liečba depresie je komplexná, v prvom rade medikamentózna (antidepresíva, anxiolytiká, poprípade pri poruchách spánku na istú dobu hypnotiká), ďalej je potrebný kvalitný psychológ, ak je človek schopný a to najťažšie má za sebou pristupujeme aj k liečbe prácou a zamestnaním, u nás v nemocnci to voláme rehabilitácia ( rôzne ručné práce, keramické dielne, hipo terapia a podobne..), liečba je dlhá, ale prvé účinky liekov badať po 2-3 týždňoch liečby a najpodstatnejšia je SPOLUPRÁCA, musí sa snažiť nielen lekár a ostatní zdravotnícky personál, ale aj sám pacient..a samozrejme nezabúdajme na podporu zo strany rodiny,ktorá je pre pacienta v týchto ťažkých chvíľach veľmi potrebná..všetkým ,ktorých depresia trápi prajem skoré uzdravenie, veľa sily bojovať, odhodlanie a veriť,že raz slniečko opäť zasvieti 🙂.

hroska
12. sep 2013

@alexiska77 dakujemeeeee......kraaaaasne 😉 😉 Nech sa dari aj Tebe v tvojom narocnom ale urcite naplnajucom povolani 🙂

mary1995
12. sep 2013

@alexiska77 ďakujeme, a nech sa Ti darí.

aninika
12. sep 2013

@simka1111 prvy raz som sem zavitala, ked som bola na dne. V ziadnej internetovej diskusii nie je mozne napisat prispevok, ktory bude vyhovovat absolutne vsetkym citatelom a kazdy si ho "prelozi" podla svojich vlastnych skusenosti. Proste som to chcela dat von, tak som to dala. Niekto si z toho moze zobrat to, ze vyliecit sa da. Iny to, ze sa da vyliecit inak ako liekmi. Niekto si povie, ze je to cele hovadina a niekto to ani nedocita dokonca. Niekomu to moze ublizit, niekomu to moze dopomoct aj k tomu, ze sa objedna po dlhom vahani k psychiatrovi, aby uz netrpel, lebo si precita, ze je to (mozno) liecitelne (aj ked liekmi).

maria43
12. sep 2013

ahojte dievcata, jaj, mne je tak divno uz par dni, uz som o tom predtym pisala, akoby mi prestali ucinkovat lieky 🙂 alebo som uz uplne sisi. ja som si vysadila xanax, lebo mi bolo fakt super a ako som ho vysadila, tak po tyzdni zas take divne stavy, strach, uzkost, nespavost. ja toto nechapem? to sa potom vobec nemusim napchavat AD a davat si len tie anxiolytika alebo co? AD beriem uz 8 tyzdnov. Po 5 tyzdnoch sa mi fakt zdalo, ze som na to lepsie a teraz som presne tam kde som bola bez liekov, resp. tak isto ako ked som brala solatcit, t.zn, ziadne zlepsenie .... neviete mi poradit co to je? zeby menopauza? mam uz totiz po 40-tke. pekny den