Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

stella33
29. mar 2014

@esselte mam starsiu dcerku, skoro 12 rocnu a 2 x som potratila. v 2009 a 2011. aj preto sa mi vo velkom rozbehli uzkosti. minuly rok to uz bol vrchol. velmi som chcela, este k tomu pracujem v materskej skole, velmi zle som to znasala a uz som nemyslela na nic ine, len otehotniet. v juni ma to uz uplne zlomilo a skoncila som upsychiatricky, rozhodnuta urobit nieco so sebou, zmenit pracu, prestat sa zaoberat otehotnenim... bola som v koncoch, totalne som sa zrutila. musela som ist na PN, zaroven som dala vypoved a dohodla si terapiu... no a zhruba v tom case som aj otehotnela 🙂 je to pre mna obrovsky zazrak, pretoze 2 tyzdne po tom, co som bola na liekoch (ale postupne ich vysadzala), som sa citila ako novy clovek. Citila som presne to co ty, a vedela som ze to musim brat s obrovskou rezervou, lebo ak by to nevyslo uz by som sa asi kompletne zblaznila. Pracovala som na tom s terapeutkou, aby som sa na tehotenstvo neviazala ako na nieco co je jedinou zarukou mojho stastia. Ze mam dcerku, manzela a nakoniec aj sama svoj zivot, ktory si mam uzivat. Bola som na rizikovom, brala injekcie, lieky, ale nastastie vsetko dobre dopadlo, maly sa narodil spontanne, v stastnu nedelu, 3 dni pred terminom 🙂 ... Jeden z mojich liekov je aj viera. Nebola som k tomu vedena od detstva, akosi si ma nasla. A za posledne roky a udalosti, som sa v nej len posilnila. Potraty, hlavne tie vcasne su este stale tabu. Odbornici, lekari sa casto tvaria, ze sa vlastne nic nestalo. Ale len zeny ktore si to presli, vedia ake je to bolestive. Doteraz ratam, kolko by teraz mali moje dalsie dve deti... 😢

stella33
29. mar 2014

@lenadka tiez mi to pripomina uzkostnu poruchu, histeriu. hlavne s tou slabostou v nohach. nehrn sa hned do antidepresiv. tiez to moze byt spojene s tetaniou (nedostatok Mg). Tie priznaky akoby si okopcila odo mna, ked som bola v najhorsom, krv o.k., vsetko o.k., a obvodak na mna kukal ako na hypochondra. A ja som nebola schopna normalne v praci fungovat. Urcite by som na tvojom mieste vyhladala sikovneho psychiatra a pustila sa do terapie s psychiterapeutom. Ak su to uzkosti, s liekmi vela nenacarujes. V akutnej faze ti da anxiolitika, na take upokojenie a potom treba zacat na sebe pracovat. Neboj, da sa to a raz to urcite skonci a budez zit kvalitny, plnohohodnotny zivot ako predtym... ;) Ja inak beriem Magne B6. To ti upravi aj tzv. symptomaticke busenie srdca (ovplyvnene hormonmi, stresom, uzkostou, ak je tam vylucena nejaka fiziologicka chyba srdca) Mam ho odporucane priamo kardiologom. S Mg si neublizis. Maximalne ta prezenie. Oralnou cestou sa nim neda predavkovat.

stella33
29. mar 2014

@lenadka ak by si chcela nieco nenavykove, vyskusaj fytoterapiu... http://www.tvojlekarnik.sk/kategorie/psychika/d... . lubovnik je asi taky najsilnejsi, seriozne sa uz vyuziva ako alternativny liek depresie v USA. najlepsie dat si ho na noc, aby u teba nevznikla svetloplachost. cez den skus caj z medovky, aj 3x denne. uz po par dnoch by ta to mohlo trochu spacifikovat. tiez zabera pamajoran obycajny (oregano). Ale nemiesala by som to. Aby si pripadne vedela co ti lepsie sadne. Na take rychle ukludnenie, hlavne vecer pred spanim je vyborny aj koren Valeriany lekarskej (kupis v lekarni, cajovni) smrdi ako spinave ponozky, ale je to fakt bomba ;)

esselte
29. mar 2014

@stella33 presne tak som na tom ja, stále si na to pomyslím, manžel už nechce, ale ja by som možno ešte skúsila, on o tom nechce ani počuť, pretože mne je ešte stále niekedy zle a on to nechce znova prežívať, aby som to brala ako vtedy, tým sa vlastne spustila tá panika, mojím potratom, to bol spúšťač.Keď hovorí o kolegovi a jeho dcérke, ktorá už mala teraz 4 roky, tak by mala aj naša, asi to malo byť dievčatko,stále sa k tomu vrátim a hneď mi začne byť ťažko na hrudi a taká hrča v krku sa mi spraví, aké by to bolo u nás úplne iné, teraz mám len šimona, má 11 rokov, svoje záujmy, kamarátov a ja som v podstate stále sama, manžel chodí neskoro z práce, ja učím do tej 13.30 najdlhšie, najhoršie to bolo v zime a niekedy som radšej v práci medzi deťmi ako doma, lebo manžel je nervák a ja mám pocit, že je nervózny aj z mojej choroby, hoci to neprizná, terapia mi pomáha, tam sa super vyžalujem, doslova si vylejem srdce, aj keď som si myslela, že niečo budeme aj robiť, zatiaľ ma naučila iba správne dýchať, ak príde zle a potom sa len rozprávame, ale terapeutka je veľmi zlatá, povedala o mne, že som veľmi inteligentná, energická , vzdelaná žena a to môj manžel nezvláda, preto ma niekedy ponižuje a ešte prišla aj choroba, tak je úplne na koni, mám mu viac úkázať svoje sebavedomie, aj keď mi je zle, nehovoriť mu to, ale komu to povieš, ak nie vlastnému mužovi?Ale som sa rozpísala, idem aj niečo urobiť a navariť obed, zatiaľ ahoj a držte sa

ruzicka32
29. mar 2014

@ja1980 ano vazne môj znamy to bral a teraz ma rôzne problemy s hlavou ☹ ale on to uzival asi 3r

ruzicka32
29. mar 2014

@3009 radim uzivat len krátko alebo vôbec znamy sa doteraz nemôze dostat z urcitých veci ☹ uz mu aj potvrdili, ze to ma z toho tritica mal len socialnu fobiu a teraz kvôli tomu triticu ma rôzne divne stavy

ja1980
29. mar 2014

@ruzicka32 no opýtam sa na to pri najbližšej návšteve psychiatra 😉

lenadka
29. mar 2014

@stella33 Beriem B1,B6,B12 v liečive milgamma a MG si tiež dávam, no veď uvidím v stredu, dúfam, že mi psychiatrička nejak pomôže.

3009
29. mar 2014

@ja1980 chcem sa spýtať, ako dlho užívaš to trittico? Keď si ho začala užívať mala si nejaké vedľajšie účinky alebo sa ti daný stav nejako zhoršil na nejaké počiatočné obdobie? Čítala som aj staršie príspevky a našla som ženy čo užívali Trittico, ale nikto takýto problém s tritticom ako píše @ruzicka neuvádzal. Aj ja sa v utorok na to spýtam dr.

ja1980
29. mar 2014

@3009 užívam ho len 2 1/2 mesiaca. Žiadne problémy som nemala a ani nemám, len sa mi skoro každú noc niečo sníva. Ale do dnes rána sa mi snívalo s mojím nebohým ocinom a ja som za ten sen veľmi rada 😔 videla som ho v krásnom sne, bol nádherný a plný lásky ako keď žil 🙂 Ani ja som nič také nečítala, tak uvidím čo mi povedia 8.4., idem na kontrolu.

babetkomoje
29. mar 2014

@gretyka ja len tolko ze aj uzkost a depresia su smrtelne choroby... Staci sa pozriet kolko ludi to uz nevydrzalo :( to bola len reakcia na tvoj jeden starsi prispevok.... :D

babetkomoje
29. mar 2014

@stella33 ahoj Stela som tu nova. Chcem sa len opytat ze na co konkretne si sa liecila? Alebo to bolo vlastne cele z tych dvoch potratov? Ja mam totiz asi opacny problem. Trpim cca 8 rokov uzkostno depresivnou poruchov a striedavo je lepsie a horsie a muz by chcel uz babatko... No ja sa na to stale necitim a absolutne sa neviem odhodlat. Strasne sa bojim ze sa mi cele to peklo vrati prave z tehotenstva. Niekedy mam pocit ze babatka vo mne vzbudzuju totalnu hrozu a paniku a ked mam fajn chvilku a citim sa ok tak uz aj si hovorim ze ake by to bolo krasne mat takeho maleho anjelika doma... A takto sa mi to strieda stale dokola...

babetkomoje
30. mar 2014

@byvala ahoj citala som si tvoj prispevok a neviem aku si mala presne diagnozu no ak ti daliAlventu asi to nebola iba nespavost... Tot vskratke moje skusenosti . Tiez beriem Alventu 75 mg a brala som aj Sertralin Escitalopram a pod. Liecim sa na uzkost a Paniku a z toho vyplyvajuce depresie. Viac krat som lieky vysadila. Pred pol rokom som sacitila fajn a tak som sa zacala chystat na tehotenstvo vysadzovanim... A u mna to bola chyba lebo sami to vratilo v podobe uzkosti ake som pred tym nezazila... Ale kazdy je uplne iny a pokial jetvoja motivacia mat babatko obrovska tak to kludne mozes prezit aj bez liekov... U mna je zatial strach a uzkost vacsia ako tuzba mat mimi cize si asi este kusok pockam kym sa nestabilizujem a potom sa rozhodnem ako dalej.

danielagabriela
30. mar 2014

Ahojte babule, dnes bolo tak krasne, ste boli asi vsetci v prirode, kedze ste neprispeli....ale super, radsej treba ist medzi ludi 🙂

anina63
30. mar 2014

Ahojte žienky,prídem večer domov,idem si niečo počítať a tu pusto 😀 Chvála Bohu všetky zdravé-slnko robí divy 🙂 Krásny a pohodový začiatok nového týždna 🙂 🙂 🙂

esselte
31. mar 2014

ahoj, ja som sa tiež čudovala, že tu nikoho,ale to je fakt to slniečko

172
31. mar 2014

ahoj babulky noo a co toto tu ako pusto?? @lucinka0921 ziadna tema sa neriesi? 🙂..dufam,ze ste vsetky v poriadkua uzivate slniecko a zivot...pekny dnik

talulah27
31. mar 2014

ahojte dievčatá ako vidím to slniečko naozaj robí divy. na nás s malou prišla nejaká jarná viroza. malá mala dva dni vysoké teploty a kašel a dnes už je na figu aj mne 😝 celé zle a vonku je tak krásne 😖

172
31. mar 2014

no ale totooo,fakt nikoho @anina63 @lucinka0921 @esselte kde sa tulatee? 🙂

gretyka
31. mar 2014

@babetkomoje No, ja viem a nechcem tak dopadnut. 🙂

lucinka0921
31. mar 2014

@172 ahoj moja.Ja mam vela prace,takze nestiham tu pisat a dnes som bola u dr.,tak lieky mi nechala tie co mam,kedze sa mi to zlepsilo,o tyzden idem uz na terapiu a na kontrolu o 2 mesiace,ak nieco mam sa samozrejme ozvat

esselte
31. mar 2014

@172 ahoj, cez víkend som tu pozerala, ale nikoho, vyšlo slniečko, tak každý vyšiel vonku, ja celkom fajn, ale nechválim

sikea
31. mar 2014

@esselte ahoj .....neviem,co to je so mnou ale uz niekolky den ma bolieva hlava a byva mi zle ale som po preruseni tehu a moje hormony sa asi uplne zblaznili citievam sa uplne hrozne a tie bolesti hlavy su neuprosne ....a ty sa ako mas?

filipal
31. mar 2014

@ruzicka32 bud tak dobra a nesir tu paniku.tvoj argument je akoby som napisala, zivocisne uhlie spôsobuje slepotu, brala ho moja babka a oslepla. rozumies tomu???
Trittico patri medzi bezpecne, moderne antidepresiva.
nie je ani pravda, ze sa uziva len na spanie. niektori ludia ho beru aj ako hlavne AD, ale vtedy je potrebne brat vyssiu davku - nad 300 mg. v davke 75-150 mg sa zvycajne uziva ako vecerne AD, lebo dobre posobi na strukturu spanku.
Nikto ho svojvolne nezacnite vysadzat.

ja1980
31. mar 2014

@filipal ďakujem za tento komentár, trocha som sa uspokojila a dúfam že keď sa dr. na to opýtam nebude na mňa čudne hľadieť 😉 Beriem len 2/3 trittica tak snáď je to v pohode.

Baby, trocha sa to tu "zanedbáva" ale nevadí, radšej si treba užiť slniečka a večer sem nazrieť 😉

@esselte aj ja som bola včera celý deň na výlete 🙂

172
31. mar 2014

@lucinka0921 @esselte som rada ze ste v poriadku...luci supeer vravela som ze ti cochvila nebude treba ani AD 🙂 drzme sa dievcataaa cmuk

hlubkamary
31. mar 2014

"BOH" 😉

lucinka0921
31. mar 2014

@172 a dr. mi aj vravela,ze lieky nebudem brat stale,ze ta terapia mi velmi pomoze a veri,ze ich uz nikdy nebudem potrebovat 😉

lucinka0921
31. mar 2014

@filipal jeeeej,ahoj moja,ako sa mas? 🙂

danielagabriela
31. mar 2014

@lucinka0921 ahoj, tak to je super, ze ti nemeni tie lieky a je fakt dobre, ak ti pomoze ta psychoterapia🙂 a inak ako sa mas a stale da premahas na ten obchod, alebo je to uz lepsie?